Setari Cookie-uri

ASEZAREA INVITATIILOR LA CEREMONIA RELIGIOASA????

CINE MA POATE INFORMA CARE ESTE ORDINEA PENTRU INVITATI, SA SE ASEJE, LA CEREMONIE??


Multumesc
andreea25graversen
Postat pe 6 Mai 2009 21:45



daca ma asezi si aici cred ca plec acasa..... si poate nu-ti mai dau nici darul de nunta

In bisericile ortodoxe barbatii stau in partea dreapta iar femeile in stanga. Dar sa stii ca nicidecum eu nu as accepta sa stea sotul meu intr-o parte si eu in alta.

si nici la dans ca daca eu ma intanesc la o nunta cu niste fosti colegi de fac care vin din partea ta iar eu sa zicem din partea mirelui...... cred ca banuiesti ca vom sta impreuna

laura02maria
Postat pe 6 Mai 2009 21:59
la biserica invitatii se aseaza cum vor. nici nu se mai tine cont ca barbatii trebuie sa stea in partea dreapta si femeile in stanga. la mine la cnunia religioasa au fost peste 100 de persoane. multi fiind vecini de cartier care au venit sa ma vada mireasa nefiind invitati propriu-zis la nunta. deci ca inchipuiti cum as fi stat sa ii aranjaez pe toti . in biserica a fost foarete aglomerat si in afara de noi (miri, nasi cavaleri si domnisoare) nu mai era nimeni "aranjat" unde sa stea.
carmela_grace
Postat pe 11 Mai 2009 17:01
Nu te stresa tu deloc cu pb asta. Nu exista reguli in sensul acesta ( doar la Sfanta Liturgie barbatii stau pe partea drapta si femeile pe stanga). La nunta de obicei sunt multi si se aseaza cum vor ei, asa incat sa fie cu anumite cunostinte sau sa vada mai bine etc.
Tu nu ai nici o treaba cu asta si nu trebuie sa-ti mai umpli mintea si cu asa ceva. Ai si asa destule de facut si de pregatit.
Succes si spor la treaba !
bastiuta
Postat pe 11 Mai 2009 23:05
SINCER SI PE MINE MA INGRIJOREAZA UN PIC ACEST ASPECT DOAR UN PIC

AS VREA TOTUSI SA FIE "ORDINE SI DISCIPLINA"

CRED CA VOI DISCUTA CU "TAICA PARINTE" SA FACA IN ASA FEL INCAT INVITATII SA FIE POFTITI INAINTEA MEA IN BISERICA

LA FEL SI MIRELE CU NASA CARE MA VOR ASTEPTA LA ALTAR

APOI VOI INTRA EU "MIREASA" CU NASUL, ULTIMIII CA SA NE ADMIRE TOATA LUMEA IN TOATA SPELNDOAREA NOASTRA

VA PLACE CE PLAN AM FACUT???

VEDETI D-AIA IMI PLACE MIE LA CATOLICI
SUNT ATAT DE ORGANIZATI
PANA SI REPETITIE PENTRU NUNTA FAC

OF OF
iulik_flore
Postat pe 12 Mai 2009 12:25
Ma ingrijoreaza chestia asta cu asejarea pentru ca eu fac ceremonia in aer liber la hotelul unde facem nunta, si sincer nu stiu unde cum sa ii asez, care are prioritate pe primul rand , al doilea si al treilea, rand?M.am gandit ca pe parinti sa ii pun in lateralul nostru, in Danemarca asa se face, si cum sotul meu e de acolo, vreau sa combin un pic.Socrii in partea mea dreapta si parintii mei, de partea sotului meu.Pe domnisori , cum am 4 perechi, cred ca o sa ii pun pe al doilea rand, pe primul fiind nasii si flower girls, care de fapt sunt surorile mici ale sotului meu.


Ce ziceti?


andreea25graversen
Postat pe 12 Mai 2009 14:19
De la: andreea24G, la data 2009-05-12 14:19:23Ma ingrijoreaza chestia asta cu asejarea pentru ca eu fac ceremonia in aer liber la hotelul unde facem nunta, si sincer nu stiu unde cum sa ii asez, care are prioritate pe primul rand , al doilea si al treilea, rand?M.am gandit ca pe parinti sa ii pun in lateralul nostru, in Danemarca asa se face, si cum sotul meu e de acolo, vreau sa combin un pic.Socrii in partea mea dreapta si parintii mei, de partea sotului meu.Pe domnisori , cum am 4 perechi, cred ca o sa ii pun pe al doilea rand, pe primul fiind nasii si flower girls, care de fapt sunt surorile mici ale sotului meu.


Ce ziceti?




Da dar aici e Romania nu Danemarca....aici fiecare sta cum doreste mi se pare o aberatie sa mai si asez invitatii in Biserica ...nu-s eu destul de stresata atunci...dar tu faci cum doresti ...insa nu le poti impune sa stea cum vrei tu parerea mea!
Cypcip
Postat pe 12 Mai 2009 15:20
De la: iulika_flore, la data 2009-05-12 12:25:48SINCER SI PE MINE MA INGRIJOREAZA UN PIC ACEST ASPECT DOAR UN PIC

AS VREA TOTUSI SA FIE "ORDINE SI DISCIPLINA"

CRED CA VOI DISCUTA CU "TAICA PARINTE" SA FACA IN ASA FEL INCAT INVITATII SA FIE POFTITI INAINTEA MEA IN BISERICA

LA FEL SI MIRELE CU NASA CARE MA VOR ASTEPTA LA ALTAR

APOI VOI INTRA EU "MIREASA" CU NASUL, ULTIMIII CA SA NE ADMIRE TOATA LUMEA IN TOATA SPELNDOAREA NOASTRA

VA PLACE CE PLAN AM FACUT???

VEDETI D-AIA IMI PLACE MIE LA CATOLICI
SUNT ATAT DE ORGANIZATI


Bun planul tau imi place, insa sa stii la catolici nu se face nici o repetitie...asa e slujba la ei pur si simplu....fiecare Biserica cu obiceiurile ei!






PANA SI REPETITIE PENTRU NUNTA FAC

OF OF
Cypcip
Postat pe 12 Mai 2009 15:22
exista o repetitie inainte

te asigur de asta ptr k am prieteni catolici si mi-au explicat care este obiceiul la ei

inainte cu o sapt sau doua de nunta

mirii impreuna cu nasii se intalnesc cu preotul ptr a fixa ultimele detalii

cine cum va intra, ce muzica se va canta, impodobitul bisericii, etc...

in plus au si ei niste lectii de catehism cum este la noi spoveditul
iulik_flore
Postat pe 12 Mai 2009 22:36
Parerea mea: pe primul rand pune-ti parintii si nasii si apoi lasa-i sa se aseze cum or dori sau in ordinea sosirii. Nu-i vei putea multumi pe toti. Decat sa-i asezi tu si sa zica ca i-ai pus pe randul 5 si nu pe 3, mai bine lasa-i sa se aseze cum vor.
fantome
Postat pe 13 Mai 2009 13:25
Va multumesc fetelor pentru ca m.ati lamurit.Nu o sa ma mai stresez pentru chestia asta , o sa rezerv primele 2 randuri pentru domnisoare si pentru parinti nasi, si restul de invitati sa se aseaze cum vor vrea....




Yupiiiiiiii, 3 days to go, till the wedding....
andreea25graversen
Postat pe 13 Mai 2009 19:56
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Boleroul_piesa_de_rezistenta_pentru_mireasa_.html
iulik_flore
Postat pe 14 Mai 2009 11:59
in legatura cu intratul in biserica....noi facem in biserica catolica (eu sunt ortodoxa el catolic) si am supus de acord noi doi ca toti invitati in afara de domnisoarele de onoare mireasa mica seu si tata sa intram ultimi....pe mine ma duce tata la altar.....este un moment emotionant atat pt mine cat si pt el.....si tin f mult la asta......aaaa si inca ceva i-am zis logodnicului meu k nu ma vede mireasa decat cand intru in biserica....nici macar rochia, nu din superstitie ci doar asa vreau eu.am visat de mica asta si spre surprinderea mea a zis k si el s-a gandit la asta......deci aranjarea....fiecare pe unde vrea si pe unde apuca
grace001048
Postat pe 18 Mai 2009 10:48
De la: grace001048, la data 2009-05-18 10:48:14in legatura cu intratul in biserica....noi facem in biserica catolica (eu sunt ortodoxa el catolic) si am supus de acord noi doi ca toti invitati in afara de domnisoarele de onoare mireasa mica seu si tata sa intram ultimi....pe mine ma duce tata la altar.....este un moment emotionant atat pt mine cat si pt el.....si tin f mult la asta......aaaa si inca ceva i-am zis logodnicului meu k nu ma vede mireasa decat cand intru in biserica....nici macar rochia, nu din superstitie ci doar asa vreau eu.am visat de mica asta si spre surprinderea mea a zis k si el s-a gandit la asta......deci aranjarea....fiecare pe unde vrea si pe unde apuca


e foarte frumos ceea ce vrei sa faci si mie mi-ar fi placut sa ma duca tata la biserica dar la ortodocsi e altfel

- as fii vrut sa intru cu tata la sfat dar nu era bine nici asa, aici la Cluj Cununiile merg ca pe banda rulanta cred ca sambata sunt peste 50

- si eu nu am vrut sa-mi vada nimeni rochita decat mama si nu din superstitie asa am vrut sa fie o surpriza, nici la nasi nu le-am aratat rochita cu toate ca au insistat te asigur ca afost foarte OK

succes in ceea ce ti-ai propus si fericire sa ai
laura02maria
Postat pe 18 Mai 2009 18:25
POTI INTRA SI LA ORTODOCSI CU TATAL DE BRAT

VA SIGUR
iulik_flore
Postat pe 18 Mai 2009 23:24
laura maria si la ortodocsi poate tatal tau sa te duca la altar....vb cu preotu, nu este o lege scrisa cum tre sa intri in biserica.
casa de piatra
grace001048
Postat pe 19 Mai 2009 07:47
iulika_flore si grace001048 eu am avut nunta anul trecut, si va spuneam ca mi-ar fi placut....



casa de piatra fetelor si fericire multa
laura02maria
Postat pe 19 Mai 2009 13:56
De la: lauramaria, la data 2009-05-19 13:56:20iulika_flore si grace001048 eu am avut nunta anul trecut, si va spuneam ca mi-ar fi placut....



casa de piatra fetelor si fericire multa


STIU LAURA02MARIA

STIU
iulik_flore
Postat pe 19 Mai 2009 17:23
CRED CA VOI NU STITI CUM SA VA STRESATI MAI RAU.
NU ESTE O REGULA IN BISERICA DECAT LA NASI LA MIRE SI MIREASA SI PARINTII.
IN REST TOATE LUMEA STA UNDE VREA CUM VREA.GREU CU VOI FETELOR.
SWEET2KYS_S
Postat pe 27 Mai 2009 22:09
De la: grace001048, la data 2009-05-18 10:48:14in legatura cu intratul in biserica....noi facem in biserica catolica (eu sunt ortodoxa el catolic) si am supus de acord noi doi ca toti invitati in afara de domnisoarele de onoare mireasa mica seu si tata sa intram ultimi....pe mine ma duce tata la altar.....este un moment emotionant atat pt mine cat si pt el.....si tin f mult la asta......aaaa si inca ceva i-am zis logodnicului meu k nu ma vede mireasa decat cand intru in biserica....nici macar rochia, nu din superstitie ci doar asa vreau eu.am visat de mica asta si spre surprinderea mea a zis k si el s-a gandit la asta......deci aranjarea....fiecare pe unde vrea si pe unde apuca


cat de tare!!!!!!!!!
iulik_flore
Postat pe 28 Mai 2009 10:13
Eheee! Cat m-am stresat si eu cu chestia asta... Am facut si liste pe care le-am impartit parintilor, nasilor si domnisoarelor si cavelerilor de onoare. Preotul de la Catedrala Ortodoxa unde am oficiat cununia religioasa a aprobat sa ducem stalpisori din fier forjat pe care am pus drapat voal alb si buchetele de flori. Ordinea intrarii trebuia sa fie: invitatii - de o parte si de alta a culoarului formata de stalpi, socrii mici, socrii mari, pe rand cele 5 perechi de domnisoare si cavaleri de onoare, nasa cu mirele, pajul cu perinuta cu verighete si apoi eu (mireasa) cu nasul. Ce vorbesti...!!! Invitatii - cum au intrat in Biserica: tusti pe scaune! Eu am zis ca invitatii sa stea pe langa culoar pana intru eu si apoi sa se aseze pe scaune, dar fiind foarte obositi de la atata stat in picioare... (luat mire, nasi si apoi pe mine...cununie civila, poze in parc...) si de la caldura... cand au intrat in racoarea bisericii de marmura... si au vazut scaunele... Eu m-am gandit sa punem scaunele pe langa culoar, dar ar fi fost foarte-foarte complicat si nu ne-ar fi permis preotul sa le mutam. In rest... ordinea s-a pastrat... A fost ceva deosebit! Cele 5 domnisoare (imbracate toate in roz, cu buchetele la fel, finute toate si doesebite) si cavelerii au stat in forma de semiluna in jurul nostru, iar parintii in spate. Din pacate, catedrala fiind foarte mare si destul de intunecoasa, poza de sus de unde canta corul nu ar fi iesit, dar am altele de jos, care cuprind bine asezarea. O sa le pun la profil cand le voi primi. Nu e atat de importanta asezarea, cat e intrarea, ca orice ar fi nu-i poti coordona pe toti! Numai bine si succes la toate viitoarele miresici!
Tassy_grace
Postat pe 22 Iulie 2009 15:18
Apropo de spovedit...pe noi nici macar nu ne-a mai spovedit. Si ca sa va spun ca ma vorbit cu preotul cu o saptamana inainte de nunta!! Asa ca mare noroc avem cele care nu stam in orase foarte mari
AdyAdriana_grace
Postat pe 22 Martie 2010 14:41
De la: AdyAdriana, la data 2010-03-22 14:41:43Apropo de spovedit...pe noi nici macar nu ne-a mai spovedit. Si ca sa va spun ca ma vorbit cu preotul cu o saptamana inainte de nunta!! Asa ca mare noroc avem cele care nu stam in orase foarte mari


noua ne-a spus sa venim cu doua sapt inainte, sa tinem 3 zile de post si aia e...
iulik_flore
Postat pe 30 Martie 2010 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Porumbei albi la nunta ! 1 De la: Citrine 6 Septembrie 2009 09:54
traditii 5 De la: lif3_dr3am 19 Decembrie 2009 12:18
Marturii-bratra rosie cu charm 2 De la: anageo25 14 Septembrie 2011 20:44
traditie deosebita(imprumutata!) 36 De la: happycorazon 6 Ianuarie 2010 00:43
nas de nunta musulman? 54 De la: d3YUTZA 23 Martie 2010 09:18