Setari Cookie-uri

Desfasuratorul nuntii

Buna!
Asa cum ziceam si in alt topic din forum .. nunta se apropie cu pasi repezi. Ceea ce e bine, dar in acelasi timp totul pare ca se aglomereaza si am sentimentul ca uit sa fac ceva sau sa cumpar sau sa discut..

Din acest motiv m-am gandit sa fac asa...un desfasurator (in mare) al celor ce se vor petrece atunci - ca sa fie mai usor de urmarit ce trebuie pregatit/cumparat/aranjat.

Rugamintea pe care o am la cele care cititi acest topic este sa scrieti cate o idee sau sa povestiti cum a fost la voi la nunta (pentru cele care au trecut prin aceasta experienta) si astfel imi voi completa si eu informatiile pe care le am.

Va multumesc tuturor!

O zi cat mai frumoasa!
Mony_eu
Postat pe 26 Mai 2009 13:37
salut sabata trecuta am fost la o nunta - pot sa-ti spun ce nu mi-a placut la aceasta nunta si ce mi-a placut.

- transpirtia mirelui se vedea groaznic prin camasa - putea sa-si ia un maiou e necesar ceva direct pe corp pt a absoarbi transpiratia

- nu aveau prajitura pe masa - mesele au fost aranjate cate 14 persoane la masa era suficient 2 farfurii de parji cu cate 500gr fiecare - e nunta nu se poate fara prajituri parerea mea

- aranjarea invitatilor la masa - oribil am fost aszati la o masa sus in pod, impreuna cu fratele tatalui miresei - deci nu vreau sa-ti spun reactia - motivul: aranjarea a facut-o restaurantul - e posibil din ce mom am ajuns acolo singurele rude ale lui pana la urma ne-u mutat

- daca poti acum depinde si de restaurant - nuntasii sa-si puna hainele pe cuier mai ales daca scaunele sunt imbracate si te duci pe o culoare anume

- bautura la mine a fost pe masa si nu au servit-o chelnerii - decat berea restul a fost pe masa - lumea tb lasata sa se simta libera nu sa tot ceara de la chelner am vazut asta in jurul meu - pe mine nu ma deranjeaza ca eu ii zic sa-mi lase sticla cu totu pe masa

- mancarea aperitivul am avut DROB in viata mea nu am auzit la o nunta de drob eu fug de carnea de oaie rulada de branza care mai mult era cu paine decat cu branza fara cuvinte
- friptura nu a mai fost friptura a fost gratar tare ca piatra garnitura a fost cartof taiat cubulete simplu doar fiert fara un fir de patrunjel - asa se mananca mai nou cartofi goi - langa cartofi a mai fost o lingura de ciuperci cu sos foarte bune si tot o lingura de orez.

- de NOTA 10 - pantofii miresei care s-au adus pe tava au fost impodobiti cu flori Super

cam atat am avut de zis despre aceasta nunta :
sper sa te ajute si sa ai o nunta asa cum iti doresti.

Casa de piatra si fericire multa
laura02maria
Postat pe 27 Mai 2009 08:16
1.eu zic asa in primul rand ai grija cum asezi invitatii sa se stie intre ei ca sa aibe ce sa vb.
2.sa ai fructe pe masa,alune covrigei,prajituri
3.cafea vezi cata iti ofera cei de la restaurant daca nu adu tu,eu o sa cumpar pliculete de 3 in unul o sa le pun pe masa si pot invitatii sa isi faca cu apa etc.etc
4.ai grija si la muzica sa ai ceva bun fie dj sau formatie
5.asta cu bautura la masa depinde la nunta la nunta mie nu imi place in mod deosebit sa vad toate sticlele de bautura pe masa mai ales ca o sa am vin alb,rosu,tarie barbati,femei,tuica sau palinca,apa plata minerala etc.sucurile si apa la mine o sa stea pe masa in rest bauturile or sa stea in frapiere invitatul o sa spuna ce vrea si il serveste chelnerul cred ca e mai elegant asa in primul rand iar in al doilea rand nu dau 10 la suta pt.chelneri degeaba.probleme cu servitul ma indoiesc ca o sa am pt.ca venim din partea patronului.
6.ai grija sa fie condusi la mesele unde stau
7.sa aibe plicuri pt.bani si eventual ceva sa scrie numele fam.pe ele

cam atat imi vine in minte
kudika007717
Postat pe 27 Mai 2009 08:56
a ca mi-am adus aminte plicurile cu bani au fost puse in Cartea de meniu 1 buc/masa impreuna cu 3-4 pixuri care era asezata pe marginea mesei - plicuri albe fara nimic scrise pe ele inca o nota de 10.


parerea mea ca nu da bine sa personalizezi plicurile cu numele invitatilor parca se cersesc bani
eu cred ca m-as simti prost sa primesc plicul la intrare cu numele meu sau sa il gasesc pe masa in fata mea eu nu as face asa ceva niciodata - tb sa fim un pic mai discreti si asa sunt multe altele de facut.
laura02maria
Postat pe 27 Mai 2009 10:04
pai da e urat sa se vada plicul pt.bani cu nume.nu am explicat eu cum trebuie poate sa faca place card si plic pt.bani,dubla intrebuintare eu la asta ma refeream bine daca vrea sa aibe place carduri.eu nu vreau pixuri pt.nuntasi de asta o sa am place carduri care pot sa fie folosite si ca plicuri pt.bani.
kudika007717
Postat pe 27 Mai 2009 10:13
degetica86 da e darguta ideea dar ma gandesc ca tb sa ai un buget mare - ca sa personalizezi fiecare place card cu numele invitatului

"place card-ul" il faci din plic?

laura02maria
Postat pe 27 Mai 2009 10:38
deci plicul/place card sta pe masa indoit pe fata e numele familiei,cand il indoi pe partea cealalta ai un spatiu pt.bani.nu sunt foarte scumpe depinde de material etc.eu o sa am 90 de invitati maxim 100 iar place carduri imi trebuies 45-50 nu o sa fie o cheltuiala exagerata,oricum nu stau eu sa le imprim le faca fata care se ocupa de decoratii si restul.
http://www.invitatii-nunta.ro/invitatie.php?produs_id=360
cam ceva in genul asta pe fata o sa scrie altceva or sa fie mai micute putin si pe alta culoate.
nu ma costa nunta 50.000 de euro dar investim ceva in ea dupa posibilitati poate mai mari decat au altii,poate pt.unii e putin oricum eu vreau ceva deosebit si elegant.
kudika007717
Postat pe 27 Mai 2009 11:48
am inteles sunt dragute
laura02maria
Postat pe 27 Mai 2009 18:56
Multumesc pentru raspunsuri.
Referitor la cardurile de masa si eu tot stil plic de bani o sa le am, in felul asta e usor sa se gaseasca locul la masa si e si gata scris numele familiei.
Pe masa nu o sa fie decat sucul si apa si vinul - bauturile tari o sa fie servite de chelneri pentru ca mi se pare urat sa fie toate inghesuite pe masa.


Dar referitor la desfasuratorul evenimentului - de la obiceiuri la intervalul de timp dintre felurile de mancare sau ora potrivita de servire a tortului (pentru o nunta care incepe la ora 17, intr-o duminica) ce idei mai aveti?

Va multumesc inca o data
Mony_eu
Postat pe 29 Mai 2009 13:08
meniuri si plicuri pt bani super elegante



http://weddinglink.wordpress.com/category/meniuri-si-plicuri-pentru-bani/

laura02maria
Postat pe 30 Mai 2009 13:04
eu nu te pot ajuta cu ora potrivita pt tort - la noi nuntile sunt de zi dar vroiam sa-ti mai spun cateva pareri de la o alta nunta la care am fost Sambata nunta de var dulce deci de fmilie.

- bautura a fost servita de chelneri nu vreau sa-ti spun cat am auzit ca a fost inmormantare si de la tineri si de la batrani se pare ca inca lumea se jeneaza sa tot ceara de la chelneri....

- in plus bautura ia costa 7000 de ron pt o nunta de 120 personae am inteles ca ia furat foarte mult la faza asta

- asezarea la mese a iesit dezastruos din cauza autobuzelor cu nuntasi, acestia au navalit la mese in loc sa astepte sa fie condusi la mese.
- persoana care a condus la mese a fost un tip cu peste 10 ani experienta in organizarea de evenimente chiar cumnatul mirelui.
- in plus au fost persoane care au fost trcute pe lista 2 si au venit 3 sau 2 si a venit 1, de ex chiar si noi am fost mutati la o alta masa....
- si foarte multe neplaceri ca nuntasii nu s-au asezat unde au vrut ei

Sincer la nunta mea nu am auzit, cate am auzit la aceasta iar neamurile ziceau ca a fost mai frumos la nunta mea.
Si au fost doar aceste doua probleme asezarea invitatilor si servirea bauturilor de catre chelneri

acum cum vreti voi eu va doresc rabdare multa si casa de piatra.


laura02maria
Postat pe 16 Iunie 2009 20:11
mda...fetelor

ce pot spune?

si eu imi doresc tot place carduri

ptr k sunt mai elegante, le folosesc ptr asejarea la masa cat mai organizat si in plus da ESTE OK sa fie trecut numele pe ele.

pana la urma fetelor, in ziua de azi cum o nunta a devenit un sacrificiu imens si o cheltuiala colosala nu cred ca va doriti sa plece cineva si sa va lase cu ochii in soare sau sa va daruiasca un dar de 100 ron fara sa se fi semnat pe plic.

se mai intampla si lucruri de genul asta

asadar...niciodata sa nu spuneti niciodata


referitor la intrebarea ta ME_ME

tocmai am fost anul trecut in septembrie la o nunta duminica care a inceput tot la 7 ( am si poze in albumul meu, la "miresica sexy", dc esti interesata)

deci la 17 a fost "adunarea" la restaurant

la 19 30-20, cam asa ptr k nu se stransese lumea s-a servit aperitivul

apoi in jur de ora 22 30-23 00 s-a servit pestele

sarmalele s-au servit cam pe la 00 30-01 00

iar friptura pe la 2 30

tortul s-a servit in jur de ora 3 00

noi am plecat la 4 00 insa distractia inca continua, ce-i drept cu putine persoane

acum nu stiu ce sa zic, aceasta a fost o nunta care a durat mai mult
dar fiind faptul ca a inceput la 17 si s-a terminat in jur de 5 cred eu

tu trebuie sa te orientezi si in functie de invitati

dc vezi k iti pleaca oamenii, grabeste un pic evenimentele

gandeste-te ca sunt f multe de facut intr-o singura noapte

si nu cred ca vrei sa ramai singura la tort


in plus...tine cont k trebuie sa mai iti ia si volaul, sa arunci buchetul, momentul jartierei, sunt lucruri la care nu cred ca ti-ar placea sa ramai tocmai singura

Mooolta Bafta
iulik_flore
Postat pe 17 Iunie 2009 23:03
si neaprat, daca ai formatie, pune-o departeeee de invitati si evita sa asezi invitati langa boxe si langa formatie. pe langa faptul ca invitatul va ramane surd, nici nu va putea purta vreo conversatie la masa, pentru ca nu se vor intelege. am fost la muuuulte, multe nunti in viata mea (am neam mare, deh!) si mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu asezata langa formatie. apoi m-am obisnuit sa refuz locul, simplu si frumos.
daniian
Postat pe 18 Iunie 2009 08:36
Pt Degetica...si pliculete de 3 in 1 cum ai de gand sa le pui pe masa astfel incat sa pastrezi nota de eleganta a nuntii?...
andra_ale
Postat pe 23 Iunie 2009 15:26
De la: grace002529, la data 2009-06-23 15:26:09Pt Degetica...si pliculete de 3 in 1 cum ai de gand sa le pui pe masa astfel incat sa pastrezi nota de eleganta a nuntii?...


poate decat sa le pui intr-un bol si sa scrii pe ele "3 in 1" sau mai stiu eu ce
iulik_flore
Postat pe 24 Iunie 2009 12:49
si neaprat, daca ai formatie, pune-o departeeee de invitati si evita sa asezi invitati langa boxe si langa formatie. pe langa faptul ca invitatul va ramane surd, nici nu va putea purta vreo conversatie la masa, pentru ca nu se vor intelege. am fost la muuuulte, multe nunti in viata mea (am neam mare, deh!) si mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu asezata langa formatie. apoi m-am obisnuit sa refuz locul, simplu si frumos.

treaba asta e relativa..adik depinde de restaurant..de exemplu la restaurantul care l`am inchiriat eu nu sunt boxe cat toate zilele in fata la scena, ci sunt puse in tavan mai multe boxe mici astfel incat in tot restaurantul se aude la fel si sa nu fie probleme k cei din fata sa ramana surzi iar cei de mai in spate sa nu auda nimic. plus k nici cei din formatie nu trebuie sa tipe sa se auda si apoi sa gafaie.
deci conteaza foarte mult sonorizarea restaurantului

sa fiti iubite!
alinaunika
Postat pe 24 Iunie 2009 14:09
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ea manager, el... taximetrist 32 De la: grace007819 22 Aprilie 2010 17:08
Nu stiu ce sa mai inteleg,,, 6 De la: kudika_17683 24 Septembrie 2013 21:31
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:04
Unde sa fac nunta?? 13 De la: andreyca 19 Ianuarie 2010 15:48
rochita de mireasa ca-n povesti! acum de vanzare! 1 De la: kudika_13786 7 August 2012 16:44