Setari Cookie-uri

Coafura pentru mirese cu par nu foarte lung

Buna,
Voi fi mireasa in 15.08 si am parul doar pana la umeri. Ma puteti ajuta cu ceva idei pentru coafura?
Irri
Postat pe 4 Iunie 2009 17:30
vom fi mirese in acelasi timp
si eu am parul pana la umeri, dar nu-inproblema:daca te duci la cineva priceput, se pot face cocuri superbe si cu par mai scurt, chiar mi se pare ca ies mai super! sau poti recurge la extensii pentru ziua si noaptea nuntii, doar ca va fi mai costisitor.
raluk4coco_grace
Postat pe 26 Iunie 2009 21:37
O intrebare: au fost de acord preotii cu nunta pe 15 august? Stiu ca este sarbatoare mare si nu prea se fac nunti. Asta in cazul in care sunteti ortodoxe...
angi_bz
Postat pe 26 Iunie 2009 22:50
- nu se fac nunti in postul adormirii maicii Domnului 1-14 august, dar in 15 e ok se serbeaza sarbatoarea - eu cred ca e foarte ok, puteti chiar sa va cumparati un tablou cu acest hram si sa-l sfintiti sa-l aveti in casele voastre.

- referitor la coafura la fel am avut si eu parul - nu mi-am facut coc intodeauna am zis ca cocul ma imbatraneste si parca nu mai e trendy.

- l-am buclat si l-am prins intr-o parte, cu 2 trandafiri rosii iar din crestetul capului am avut prins voalul si diadema,
mi-am facut si vreo 2-3 suvite rosii cu sclipici ca sa ma asortez cu buchetul si m-am simtit super si nu a fost nici o problema ca s-au lasat un pic buclele a fost si mai trendy

laura02maria
Postat pe 27 Iunie 2009 12:23
Noi avem nunta pe 29 august, cand iarasi e sarbatoare-Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul. Nu toti preotii au fost de acord sa facem nunta in aceasta zi, dar datorita faptului ca va fi dupa ora 6, au acceptat. De asta ma intrebam cum de au fost deacord pe 15.
angi_bz
Postat pe 27 Iunie 2009 22:38
au fost multi care au fost de acord pe 15, dupa ora 18. eu am cununia la 17 deci e perfect!
raluk4coco_grace
Postat pe 28 Iunie 2009 12:20
Casa de piatra si distractie placuta!
angi_bz
Postat pe 28 Iunie 2009 18:03
Cununia religioasa va fi dupa ora !8.00. Ideea cu icoana mi se pare super
Irri
Postat pe 28 Iunie 2009 20:58
si mie mi se pare super, dar biserica la care m-am castaorit poarta hramul Adormirea Maicii Domnului - dar cred ca voi pune un tablou cu Maria si Isus - cu adormirea ma intristeaza cand il vad

laura02maria
Postat pe 1 Iulie 2009 09:38
ok am inteles nu am nimic cu icoanele dar haideti sa vb despre par aici va rog ca unele fete chiar au nevoie de sfaturi de genu` va multumesc daca nu mai deviati de la subiect
gabielle88
Postat pe 12 Iulie 2009 13:45
De la: gabielle88, la data 2009-07-12 13:45:48ok am inteles nu am nimic cu icoanele dar haideti sa vb despre par aici va rog ca unele fete chiar au nevoie de sfaturi de genu` va multumesc daca nu mai deviati de la subiect


Da, ai dreptate...imi cer scuze daca am deviat de la subiect...
angi_bz
Postat pe 12 Iulie 2009 16:45
gabielle88 crezi ca pana la urma nu se discuta despre subiect - nu cred ca tb sa ne amintesti ca sa deviat discutia - poate era frumos sa-ti dai si cu parerea la subiect daca tot iti place sa ne faci observatii
laura02maria
Postat pe 12 Iulie 2009 17:36
Volum, bretonul intr-o parte , asa cum il ai in poza (vezi sa nu ti-l faca "streasina" din exces de zel si fixativ ), bucle largi la varfuri facute cu peria si eventual prins dupa o ureche sau pe jumatate la spate, depinde de ce ornament pt par iti alegi: floricica, o agrafa sau un pieptan de coc mai special sau diadema.
Alexuta_grace
Postat pe 13 Iulie 2009 10:03
Pai sa va zic de ce e asa, viitorul meu sot a facut teologia si m-a mai invatat cate ceva, de fapt pe 29 august este zi de post si in zilele de post de peste an nu se fac nunti de obicei dar in 15 august nu e trecut oficial zi de post si de asta probabil ca unii preoti nu sunt de acord cu oficierea nuntii pe 29 august, sper ca nu va suparati ca mi-am spus parerea dar ma gandesc ca interventia mea va va lamuri putin, CASA DE PIATRA!!!!!
lucky_happy
Postat pe 13 Iulie 2009 21:08
si eu am nunta pe 15 aug si sunt ortodoxa.am vrb cu preotul si mi-a zis ce e ok
grace003252
Postat pe 14 Iulie 2009 20:53
SALUTARE tuturor!!! nu am scris niciodata pe acest forum insa imi face placere sa citesc parerile voastre. Acum mi-a atras atentia un lucru si ma intrbam nu se mai tiparesc in romania calendare crestin ortodoxe? Acolo scrie f clar ca pe 15 aug este sarbatoare dar pe 29 este o mare sarbatoare in zi de POST si de aceea nu sunt de acord preotii. Stiu pt ca si eu am nunta anul acesta pe 23 aug dar vroiam pe 29 si mama a spus ca nu vine la nunta daca fac in zi de post...cu tot acordul preotilor asa ca....mult noroc la toate miresicile si nunti frumoase. VA POOP PE TOATE

grace000428
Postat pe 15 Iulie 2009 23:11
vand rochita tip printesa purtata o singura data (19 iulie 2009) mai multe detalii myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 8 August 2009 10:39
Casa de piatra , multa fericire si mult noroc!
kudika086803
Postat pe 8 August 2009 11:43
De la: lauramaria, la data 2009-06-27 12:23:21- nu se fac nunti in postul adormirii maicii Domnului 1-14 august, dar in 15 e ok se serbeaza sarbatoarea - eu cred ca e foarte ok, puteti chiar sa va cumparati un tablou cu acest hram si sa-l sfintiti sa-l aveti in casele voastre.




''Un tablou cu acest hram'''??? poate icoana ai vrut sa spui !
bastiuta
Postat pe 8 August 2009 12:38
simplu:du-te la un salon unde este un stilist bun,sau stilista,si iti fac ei o coafura de nu iti va veni a crede.au ei metodele lor,ca doar s-au inventat mesele nu?eu am fost miresica acum 3 saptamani,si am parul lung,insa nu destul de bogat,stiti ca parul blond e mai rar,plus ca de la stressul cauzat de organizarea nuntii mi-a mai si cazut jumate.deci ideea este ca am avut un stilist bun,in constanta,care cu parul meu si cu ceva meºe de la el a facut ceva superb si am fost foarte admirata.asta e,cand natura nu da,da mâna priceputului.
oni_math
Postat pe 8 August 2009 14:06
scz lauramaria, insa eu chiar eram interesata de acest subiect cu parul...tocmai de-aia intrasem pe acest subiect...sunt de parere ca ar trebui sa deschidem un subiect nou ca sa nu ne incurcam.nu cred ca era neaparat vb de CRITICI eu nu am parul f lung,
gabielle88
Postat pe 9 August 2009 11:01
De la: alina_hahuie, la data 2009-08-08 12:38:55
De la: lauramaria, la data 2009-06-27 12:23:21- nu se fac nunti in postul adormirii maicii Domnului 1-14 august, dar in 15 e ok se serbeaza sarbatoarea - eu cred ca e foarte ok, puteti chiar sa va cumparati un tablou cu acest hram si sa-l sfintiti sa-l aveti in casele voastre.




''Un tablou cu acest hram'''??? poate icoana ai vrut sa spui !


da alina_hahuie asa e, exact asa vroiam sa spun de fapt nu sa spun sa scriu
laura02maria
Postat pe 10 August 2009 08:36
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:39
De la: lauramaria, la data 2009-06-27 12:23:21- nu se fac nunti in postul adormirii maicii Domnului 1-14 august, dar in 15 e ok se serbeaza sarbatoarea - eu cred ca e foarte ok, puteti chiar sa va cumparati un tablou cu acest hram si sa-l sfintiti sa-l aveti in casele voastre.

- referitor la coafura la fel am avut si eu parul - nu mi-am facut coc intodeauna am zis ca cocul ma imbatraneste si parca nu mai e trendy.

- l-am buclat si l-am prins intr-o parte, cu 2 trandafiri rosii iar din crestetul capului am avut prins voalul si diadema,
mi-am facut si vreo 2-3 suvite rosii cu sclipici ca sa ma asortez cu buchetul si m-am simtit super si nu a fost nici o problema ca s-au lasat un pic buclele a fost si mai trendy



practic in 15 august e Adormirea Maicii Domnului si e sarbatoare pt ca asa o numim noi dar nu are nici un motiv de bucurie fetelor, e ziua cand a murit Maica Domnului, si e zi de post deci nu ar trebui sa se oficieze nicio u cununie dar cum si preotii s-au modernizat in ziua de azi, nu stiu pe viitor cum va fi
Nu vreau sa o luati ca pe un atac, si nici ca pe o parere personala ci o spun in cunostinta de cauza!!!
Casa de piatra!!
lucky_happy
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:20
preotii nu mai sunt preoti...sunt afaceristi...stiu persoane care fac nunta in perioada craciunului si a sfantului stefan...deci...nici macar sarbatorile mari nu mai au valoare pentru ei..
zingara2006
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:52
buna fetelor.e f buna ideea cu stilistu,nu mam gandit la asta dar sa stiti ca dc exista vreun stilist si in orasul meu am sa incerc.vreau ca la nunta mea sa fiu cu totul speciala,si eu am parul pana pe umeri si o sami mai creasca putin pana anul viitor la nunta si imi fac probleme pt coafura ca nu cumva sa nu fie cam scurt.cine ati avut nunta si ati avut parul mai scurt dc aveti niste poze sami aratati mar ajuta mult.multumesc mult
ankaLoredana
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:55
buna,si eu voi sunt mireasa si am aceiasi problema ,ba chiar am parul foarte scurt ,am incercat sa il las sa creasca dar nu am rezistat pentru ca eu de multi anii am acelasi look,ma avantajeaza parul scurt,dar sunt stresata pentru ca nu stiu cum o sa ma aranjez.nu am de gind sa il las sa creasca cu toate ca timp ar mai fi,a-si vrea sa fiu eu insumi si in ziua nunti.daca poti sa ma ajuti cu un sfat astept ras tau !ciao
gorganionel_yahoo_it
Postat pe 22 Noiembrie 2009 23:01
Buna fetelor! Am citit randurile voastre si desi tema este legata de coafuri pentru parul nu foarte lung, nu am putut sa nu intervin in privinta cununiilor de pe 15 august. Acum un an, cand a trebuit sa gasesc restaurant pentru nunta mea, stabilisem initial data de 15 august 2009, insa, dupa ce am cerut pararea mai multor preoti am renuntat la idee si am stabilit nunta putin mai tarziu, mai exact pe 12 septembrie.

Conform bisericii nu este bine sa faci nunta in aceasta zi in primul rand din cauza faptului ca este o zi de intristare si nu de bucurie. Apoi, daca va uitati in calendarul ortodox la rubica in care se preziceaza cand nu se fac nunti veti vedea ca pe langa zilele de post mai sunt mentionate si zilele de praznic imparatesc (ceea ce este si pe 15 aug).
Personal, nu ma consider o persoana foarte religioasa, insa am preferat sa inlatur orice eventual regret care ar putea aparea peste ani.
Casa de piatra miresicilor !
mihaelabrincoveanu_grace
Postat pe 22 Noiembrie 2009 23:11
uita-te la mine si ai sa vezi.am fost superba!
furioasa_grace
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:29
www.paradisulnuntilor.ro
cel mai rumos site de accesorii nunta...poate va intereseaza...
redroxace
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:54
FOTO, VIDEO, MUZICA NUNTI SI BOTEZURI 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:06
Dupa o nunta recenta..... Info utile 52 De la: kikita 11 Ianuarie 2010 20:50
nunta pe 13 iunie 3 De la: hanamaria2k 7 Iunie 2009 08:06
Bijuteriiile fotoluminiscente 17 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:55