Setari Cookie-uri

ajutati-ma sa inteleg

Pacat! Sunteti tinere! Cum puteti spune ca toate soacrele sunt rele? Nu generalizati! As putea spune si eu, ca toate nurorile sunt rele, nu? Daca o sa fiti soacre? Si nora n-o sa va spuna mama pentru ca nu vrea, ca de... ea are o singura mama sau poate nu o sa va vorbeasca? cine stie ?!? timpurile se schimba. Sau nu aveti pretentii, poate o sa va schimbati!?!
Soacra este mama sotului tau pe care il iubesti si alaturi de care vei fi toata viata presupun, implicit este si mama ta, chiar daca tie nu-ti place! Dupa casatorie esti un singur trup cu sotul, iar parintii lui sunt ai tai si invers! Imi pare rau, dar cred ca voi provocati soacrele sa fie mai dure.
Eu sunt casatorita de 9 luni, iar soacra imi este ca o mama, o iubesc si ma iubeste! Ne intelegem super! Ar face orice ca fiul ei si eu sa fim bine! Si parintii mei la fel! Iar noi ii iubim pe toti. Nu pot face deosebire intre ei, nici comparatie! Traim in armonie si e frumos!
Lowiny_grace
Postat pe 12 Aprilie 2010 19:15
raluk, normal k mama este doar una, dar asta nu inseamna k nu poti sa o iubesti si pe soacra, inainte sa stau cu ei si eu gandeam k toate sunt la fel, dar uite k nu sunt asa. fiind din alta zona a tarii, mancarurile sunt altfel, daca i=-am spus k nu imi place patrunjelul sau leusteanul nu a mai pus....spre deosebire de alte persoane, eu ma inteleg super cu ea si sunt sigura k nu e doar diplomata, de un an de cand stau cu ei, cred ca observam ceva la ea sau la sotul meu
miky_aurash
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:34
lowiny, respect ...ma bucur ca mai existe persoane de aceeasi parere ca si mine.sa aveti o viata frumoasa in continuare
miky_aurash
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:36
Hehehe.. Si eu i-am zis ca nu-mi plac unele chestii la mancare..si mi-a spus scurt si taios " nu mai manca, nu-ti place fa-ti". Ma bucur pt cele care se inteleg bine cu soacra. Nu am zis eu ca nurorile sunt bune. Suntem la fel. Pentru ca asa am fost concepute.. suntem femei si femeile sunt rele. Si eu am zis ca o iubesc ca pe o mama pe soacra mea pana acum 1 an cand am auzit cum ma vorbea pe la spate :).sunt o persoana care e atenta la multe lucruri, la comportament la tot ce face oricine in legatura cu mine. Poate ca soacrele voastre sunt din acelea care au invatat pe pielea lor ca nu e bine sa te porti urat cu nurorile.
Dar miky sa stii ca daca soacra nu iti mai pune leustean in ciorba sau mai stiu eu ce asta nu inseamna ca si ea te iubeste ca pe o fiica. Eu stau de mai mult timp cu soacra in casa si de un an de zile ea nu mai gateste decat pt ea pe motiv ca noua nu ne place mancarea ei.Si toata lumea care ma cunoaste imi spune urmatoarele cuvinte" nu sta niciodata cu soacra" Cea mai buna prietena a mea stat 10 ani in casa cu soacra si dupa 10 ani soacra ii scotea ochii din nimicuri.Pana acum cateva luni cand si-a luat inima in dinti si a plecat cu chirie.
raluk_kiss20
Postat pe 12 Aprilie 2010 21:20
Daca suntem femei, soacre, nurori, asta nu inseamna ca suntem rele. Sunteti tinere si daca cunoasteti persoanele din jurul vostru, atunci veti stii si cum sa va comportati! Si aveti rabdare!
La inceput, adica acum 4 ani si ceva, nici eu n-as fi crezut ca m-as intelege cu soacra. Am avut rabdare, am incercat amandoua sa ne cunoastem mai bine si rezultatul a fost uimitor! Nu ne-am certat niciodata! Tot ce avem de spus, ne spunem in fata, chiar daca sunt si lucruri mai dificile! Vorbim ca de la mama la fiica.
Va doresc sa fiti diplomate in relatia cu soacra si sa reusiti in tot ce va propuneti, dar nu va lasati conduse de ura. Lasati bunatatea sa iasa la iveala si veti avea de castigat! SUCCES IN RELATIA CU SOACRA!
Lowiny_grace
Postat pe 13 Aprilie 2010 18:43
multumim de sfaturi
MONYK_ADRIANA
Postat pe 14 Aprilie 2010 08:52
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2010-04-14 08:52:12multumim de sfaturi


Iti doresc sa ai cea mai frumoasa nunta din lume. Casa de piatra si tot ce iti doresti sa ti se indeplineasca.
raluk_kiss20
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:35
PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
Marry_grace
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:58
Eu o respect pe soacramea pentru ca e mama sotul lui dar nimic mai mult si comportamentul meu fata de ea e foarte sincer..nu ii spun mama si nici eu la randul meu nu am pretentia asta de la viitoare mea nora..
E bine ca nu ne vedem zilnic, ea e in romania eu nu si nu m-as muta nici cu mama in aceiasi casa, cu soacra nici atat.
Eu sunt o fire mai rebela asa nu imi place sa ma simt ingradita.
Eu nu cred ca voi o iubiti p soacra ca pe propria voastra mama...e una sa te intelegi foarte bine cu ea si alta sa o iubesti ca p mama ta...o diferenta acolo exista...
Nu generalizez spunand ca toate soacrele au pitici pe creier...ci doar exista si cazuri de astea...

oana84
Postat pe 14 Aprilie 2010 15:23
De la: oana_elena, la data 2010-04-14 15:23:09Eu o respect pe soacramea pentru ca e mama sotul lui dar nimic mai mult si comportamentul meu fata de ea e foarte sincer..nu ii spun mama si nici eu la randul meu nu am pretentia asta de la viitoare mea nora..
E bine ca nu ne vedem zilnic, ea e in romania eu nu si nu m-as muta nici cu mama in aceiasi casa, cu soacra nici atat.
Eu sunt o fire mai rebela asa nu imi place sa ma simt ingradita.
Eu nu cred ca voi o iubiti p soacra ca pe propria voastra mama...e una sa te intelegi foarte bine cu ea si alta sa o iubesti ca p mama ta...o diferenta acolo exista...
Nu generalizez spunand ca toate soacrele au pitici pe creier...ci doar exista si cazuri de astea...



Daca stai bine sa te gandesti .. din toate fetele care sunt pe siteul asta doar 1% spun ca vai soacra ce bine ma inteleg cu ea. Ai totala dreptate cand spui ca te-ai simti ingradita. Asa ma simt eu cand stau cu soacra.. si chiar cu mama. Tot mai bine e sa stati singurei tu si sotul tau , dar in lipsa de... unii mai strang din dinti si stau cu soacra. D-abia astept, intr-o saptamana imi termin de aranjat apartamentul si scap definitiv de a sta cu soacra zi de zi.
raluk_kiss20
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:17
De la: Lowiny, la data 2010-04-13 18:43:28Daca suntem femei, soacre, nurori, asta nu inseamna ca suntem rele. Sunteti tinere si daca cunoasteti persoanele din jurul vostru, atunci veti stii si cum sa va comportati! Si aveti rabdare!
La inceput, adica acum 4 ani si ceva, nici eu n-as fi crezut ca m-as intelege cu soacra. Am avut rabdare, am incercat amandoua sa ne cunoastem mai bine si rezultatul a fost uimitor! Nu ne-am certat niciodata! Tot ce avem de spus, ne spunem in fata, chiar daca sunt si lucruri mai dificile! Vorbim ca de la mama la fiica.
Va doresc sa fiti diplomate in relatia cu soacra si sa reusiti in tot ce va propuneti, dar nu va lasati conduse de ura. Lasati bunatatea sa iasa la iveala si veti avea de castigat! SUCCES IN RELATIA CU SOACRA!


Ce tot ii dai cu "sunteti tinere"? Din cate observ esti proaspat casatorita, deci tanara. Incerci sa faci pe inteleapta sau care e ideea? Nu stiu de ce dar postarile tale ascund ceva falsitate.
Si ca sa nu fiu off topic, consider ca o relatie soacra-nora sa decurga bine, trebuie sa tzina fraiele soacra, adica sa fie intelegatoare, pacifista, diplomata si neutra. A mea asa e deocamdata, sper sa mi-o tzina Dumnezeu asa!
kudika116449
Postat pe 14 Aprilie 2010 18:41
Sevratika
Ce te deranjeaza pe tine de fapt? Si ce vrei sa spui cu "Nu stiu de ce dar postarile tale ascund ceva falsitate." Adica? Explica-te! Si nu fac pe inteleapta, sunt inteleapta!
Lowiny_grace
Postat pe 16 Aprilie 2010 16:20
Hahaha Yes.. in sfarsit avem bataie intre fete. Doamne ce intelepte sunt unele persoane cand nu le convine ceva si se iau la cearta pe net :) Si nu ma refer la tine Sevratika ci la cine s-a simtit :D ..
Dar deh daca la 30 de ani te simti foarte inteleapta la 50 o sa fii un geniu .. :))) Hai ca m-ai amuzat .. Mi-ai inveselit ziua. Ce imi plac femeile astea care se dau interesante si cand colo sunt doar niste femei care stau toata ziua la cratita si altceva nu stiu sa faca.
Dar deh, Sevratika a atins la coarda sensibila..
raluk_kiss20
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:16
Buna! Cine cu cine se bate? Nu pot sa cred ca exista persoane care se alimenteaza cu rautate! Urat din partea ta raluk_kiss20! Lowiny are dreptate! A cerut doar o explicatie de la sevratika. Raluk-kiss20 ai avut dreptate cu afirmatia, care nu numai ca iti apartine, dar te si defineste:"suntem femei si femeile sunt rele". De ce deviati de la subiect? Si eu ma inteleg bine cu soacra, si cei rau in asta?! Va deranjeaza cumva?fata si-a spus parerea, nu s-a luat de nimeni!
Bravo Lowiny, tine-o tot asa, pentru ca stii ce spui!
Lowiny
Postat pe 17 Aprilie 2010 14:33
De la: georgi_ana, la data 2010-04-17 14:33:48Buna! Cine cu cine se bate? Nu pot sa cred ca exista persoane care se alimenteaza cu rautate! Urat din partea ta raluk_kiss20! Lowiny are dreptate! A cerut doar o explicatie de la sevratika. Raluk-kiss20 ai avut dreptate cu afirmatia, care nu numai ca iti apartine, dar te si defineste:"suntem femei si femeile sunt rele". De ce deviati de la subiect? Si eu ma inteleg bine cu soacra, si cei rau in asta?! Va deranjeaza cumva?fata si-a spus parerea, nu s-a luat de nimeni!
Bravo Lowiny, tine-o tot asa, pentru ca stii ce spui!


Oooo a venit avocatul apararii :)) Urat din partea mea? Uff cred ca imi trebuie nana la fund. Cica fata.. e femeie in toata firea la 30 de ani :)) La varsta noastra deh mai zicem sa mai stam pe site-uri sa ne mai certam din cand in cand.. Dar totusi la 30 de ani esti mai coapta la minte :))Dar ce sa faci asa sunt eu rea :) Cumva v-am jignit si v-ati simtit? Sorry :)
raluk_kiss20
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:51
Si apropo.. Daca noi am deviat de la subiect voi de ce scrieti?? Nu ar trebui sa fiti mai intelepte si sa ne lasati in pace ?
raluk_kiss20
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:55
Cine pe cine nu lasa in pace? Esti vinovata de ce se intampla pe acest topic, cap de lista este sevratika.
Tu nu esti femeie? sau esti fecioara? Nu cred! daca ai fi, nu te-ai comporta asa! Este evident ca esti o femeie fara cultura si fara principii! Tu cand vei avea 30 de ani, ca sa urmaresc, nu te alta dar ca sa ma iau de tine. Si apropo daca chiar are 30 de ani arata foarte bine pt varsta ei. Tu cum arati? Obeza si urata.
Next!
Lowiny
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:06
De la: georgi_ana, la data 2010-04-17 19:06:00Cine pe cine nu lasa in pace? Esti vinovata de ce se intampla pe acest topic, cap de lista este sevratika.
Tu nu esti femeie? sau esti fecioara? Nu cred! daca ai fi, nu te-ai comporta asa! Este evident ca esti o femeie fara cultura si fara principii! Tu cand vei avea 30 de ani, ca sa urmaresc, nu te alta dar ca sa ma iau de tine. Si apropo daca chiar are 30 de ani arata foarte bine pt varsta ei. Tu cum arati? Obeza si urata.
Next!


Mda. Nu draga nu sunt fecioara .. sunt balanta =)) ahh nu la zodie te refereai ? da da... Daca sa ai 2 facultati inseamna ca sunt o femeie fara cultura hmm inseamna ca tu ce esti? :) Hai sa fim seriosi.Si nu iti face griji nu sunt nici grasa nici urata :)
bye-bye
raluk_kiss20
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:16
Demonstreaza ca ai 2 facultati! poate-ti pui diplomele pe frunte ca sa le vedem si noi! Si poate te comporti ca atare! Atitudinea pe care o adopti este una de femeie fara scoala! chiar usoara! A vazut soacra ta ce nora are, de aceea a scos ghearele.
Lauda-te singurica, ca nu are cine.

Nu esti "nici grasa nici urata" esti uratica nu? saracuta de tine, provoci mila
Lowiny
Postat pe 17 Aprilie 2010 19:30
Am stat de ceva timp pe acest forum dar doar citeam commenturile voastre, azi am decis sa imi fac si un cont.Giorgiana, se vede ca nici tu nu ai prea multa carte. Raluk-kiss20 ti-a raspuns doar la chestia pe care tu ai spus-o "ca este o persoana fara cultura". Vad ca nici tu nu prea esti o persoana prea culta.Pana acum nu am vazut-o sa se dea mare ca are 2 facultati.Tu ai aparut din senin asa cum spune si ea ca un avocat al apararii.Poate nici tu nu arati prea bine daca e sa o luam sa ne jignim pe site-uri, asta nu ca m-ar interesa cum arati. Dupa cum vad, ea nu te-a jignit pe tine, dar poate tu nu ai cei 7 ani de acasa.Dar ok asta era doar o gluma. Nu vreau sa te simti jignita de mine sau sa crezi ca am ceva cu tine.
Si ca sa ajung la subiectul forumului, eu sunt maritata de 5 ani de zile, nu sunt genul de persoana care sa se certe doar daca imi dai motiv. Nu ma inteleg cu soacra nici bine nici rau.Am vazut de la inceput ca nu accepta ca baiatul ei sa se insoare, ca este doar al ei. Si eu am frati si mama s-a purtat la fel cu nurorile ei pana am calmat-o eu. Cum sa ii plece puiul de acasa. Am facut-o sa inteleaga ca nu il fur. Ne intemeiem o familie. Avem 2 copii minunati. Daca stai cu soacra in casa automat trebuie sa pleci capul si sa faci ce zice ea, iar soacra se poarta bine cu tine daca vede ca esti o gospodina buna, daca stii sa faci mancare.La inceput soacra mea venea la mine acasa in inspectie sa vada daca am casa curata daca am mancare in frigider. Dupa o luna, doua de inspectii a vazut ca nu are ce sa imi reproseze si s-a calmat. Acum ma inteleg bine cu ea, ne sunam din cand in cand. Ne vedem la 1-2 saptamani, mergem impreuna la iarba verde. Dar doar atat sa nu imi calce in teritoriul meu. Este familia mea si noi ne-o face cum vrem.Nu ii spun mama dar nici altfel. ii vb cu dumneavoastra.Dar socrului ii spun cateodata tata, el e altfel, e un om calm si de cand eram impreuna cu sotul meu , pana sa ne casatorim el imi spunea ca oricum eu fac parte din familie ca acum sunt fiica lui. Dar soacra nu mi-a spus niciodata asa ceva. Asa ca fetelor stiu ca toate aveti dreptate. Sunt si soacre bune si soacrele rele. Cel mai important e sa stii cum sa le iei.
Iar tu giorgiana mai lasa din rautate .
Numai bine.
Va doresc sa aveti un weekend minunat in continuare.
bianca_petrescu
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:34
Vad ca raluk_kiss20 si-a sters contul, pacat ca se ajunge la asa ceva pe site-ul asta. Aici este un site pentru mirese. Ar trebui noi sa le invatam ca suntem mai batrane si cu un pic de experienta. nu sa vina unele persoane si sa zica " a mea e mai breaza voi sunteti rele d-aia se poarta soacra asa cu voi" . Pai acum x-ulescu sa nu ii mai dau numele ca poate sare si la jugulara mea nu trebuia sa sara nici la gatul altor persoane :) . Poate si noi o sa ne saturam de comenturile unora si vom sterge contul. Asa ca pastrati-va calmul si nu mai jigniti pe site.Daca vreti sa va certati, certati-va in private.
Fiecare isi spune parerea. Aici nu e un mirc.Aici se dau sfaturi, nu se acuza ca te porti asa, ca te porti asa. Fiecare are viata lui si si-o face in felul lui. Daca lui ii este bine asa, atunci este ok.
Va pup.
bianca_petrescu
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:41
sa stiti ca eu ma chinui sa nu fac nimic care sa nu ii convina,acum parca ne intelegem mai bine sper sa fie asa si pe viitor,
MONYK_ADRIANA
Postat pe 19 Aprilie 2010 12:37
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2010-04-19 12:37:39sa stiti ca eu ma chinui sa nu fac nimic care sa nu ii convina,acum parca ne intelegem mai bine sper sa fie asa si pe viitor,


Incet incet o sa se invete cu tine. La inceput cand ma mai duceam pe la sotul meu, asta cand eram tineri necasatoriti si eu fiind din alt oras ii mai faceam cate o prajitura cate o placinta sau ceva de mancare, tot timpul ea cand venea si gusta din ele zicea "aa da n-ai pus sare sau n-ai pus nu stiu ce" dar asta doar ca sa imi zica mie ca nu sunt perfecta. Dar mie daca imi placea sa fac mancare stiam sa le fac foarte bine si raspunsul meu era :" Ba da, am pus" Se oftica pe mine dar intr-un fel ii placea pentru ca stia ca nu o sa moara de foame copilul ei. Acum de fiecare data cand vine pe la noi gasesc sa fac ceva nou ca prajituri si de fiecare data imi cere reteta iar daca nu ii iese ma cheama sa o ajut.
Intr-un final o sa se sature sa te mai cicale la cap doar sa nu fie prost sotul tau si sa fie prea mamos. Atunci treaba se strica. Oricum voi sa fiti sanatosi si sa va iubiti ca boala vine singura :))
Te pup si d-abia astept sa vad poze cu tine de la nunta.
bianca_petrescu
Postat pe 19 Aprilie 2010 14:02
viitorul meu sot nu este mamos slava domnului el ma iubeste si eu sunt prima in viata lui si pe urma mama lui.familia prima nu asa trebe??
MONYK_ADRIANA
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:48
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2010-04-19 12:37:39sa stiti ca eu ma chinui sa nu fac nimic care sa nu ii convina,acum parca ne intelegem mai bine sper sa fie asa si pe viitor,




Dar de ce tu trebuie sa faci totul pentru a nu o supara?? ce o fi vreo regina???tu poarta-te natural cu ea pentru ca o viata ai s-o ai si nu te poti chinui asa tot timpul cand ai sa fii in preajma ei..
De ce sa faci numai tu sacrificii ca totul sa fie ok intre voi...
Eu inteleg mai lasi si tu de la tine si ea sa fie femeie inteleapta sa lase de la ea..Spune-i asta sotului tau..
Nu fi tu fata aia buna tot timpul pentru ca asa ai s-o obisnuiesti si probabil te va tine in observatii si comentarii tot timpul...
Daca greste spune-i direct ...aici nu sunt de acord sau eu as face altfel aici...


Poi daca soacramea mi-ar face mie viata imposibila nu ma mai vede la fata pe mine decat o data la zece ani si sanatate...

oana84
Postat pe 19 Aprilie 2010 18:31
...ce mai "deraiaza" acest subiect... ... un lucru e cert... nu scrie nicaieri ca trebuie sa fiti prietene!!! ...trebuie doar sa va acceptati una pe alta...si cel mai important sa va tolerati una pe alta asa cum sunteti:cu bune si cu rele... ... ca sunt cazuri in care mai ca devin prietene ...e cu totul altceva...e mai greu , dar nu exclus!...cu toate ca eu personal n-am intalnit cazuri de acest fel...ori se inteleg...ori nu prea...
biutza_72
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:26
aveti dreptate
MONYK_ADRIANA
Postat pe 20 Aprilie 2010 22:18
aveti dreptate
MONYK_ADRIANA
Postat pe 20 Aprilie 2010 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marturii-bratra rosie cu charm 2 De la: anageo25 14 Septembrie 2011 20:44
taxa pt biserica 38 De la: iulika_flore 9 Martie 2010 15:34
Limuzina 6 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:54
Blog de bijuterii :) 2 De la: silverglamour 7 August 2009 22:23
Coruptia iti afecteaza viata?! :( 1 De la: GangstaTear 16 Februarie 2010 00:06