Setari Cookie-uri

ajutati-ma sa inteleg

suntem impreuna imediat de sase ani anul viitor avem nunta dar ieri seara am avut o discutie cu viitorul meu sot in care imi spunea ca a discutat cu mama lui si ca dorinta lui cea mai mare ar fi sa ne intelegem noi doua super bine si ca ar trebui sa discutam sa rezolvam orice problema ar fi intre noi doua, daca eu de la inceput am incercat sa fiu buna cu ea si sa imi fie ca o mama dar ea ma respins tot timpul ,ce sa fac?credeti ca ar trebui sa trec peste orgoliul meu si sa plec capul???sau nu?sunt intr-un impas asa mare ca singura nu ma pot descurca.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 1 Iulie 2009 09:18
de ce sa pleci capul, vei incerca sa fii cat mai diplomata in asa fel incat ea sa nu aibe curaj sa te contrazica sau sa-ti impuna ceva anume si te vei duce cat de rar la ea si daca tb sa te duci mai des nu stai mai mult de o ora

- si ce probleme sunt intre tine si ea
- si inca ceva daca nu esti casatorita cu baitul ei de ce te duci la ea, ce pov? eu in locul tau nu m-as duce - as fugii mancand pamantul

- ce mama, daca de pe acum e lovita la cap nici sa nu te gandesti ca ai putea-o considera mama ta
laura02maria
Postat pe 3 Iulie 2009 08:11
Eu cred ca ar trebui sa faci exact ceea ce simti. Iti spun cu mana pe inima ca unele persoane nu se schimba niciodata in bine. Eu sunt exemplul excelent. Sunt impreuna cu sotul de aproape 5 ani si casatoriti de o luna. Mama lui nicioadata nu a fost prea apropiata nici de el, asa ca, dupa cum presupui, nici de mine nu a incercat niciodata sa se apropie. Considera ca doar ceea ce a facut si face ea este cel mai bine, desi iti spun drept ca femeia asta nu a facut nimic in casa, nimic pentru baiat, el a facut profesionala, liceu si facultate in timpul relatiei cu mine, dupa discutii comune, iar pe ea nu a interesat-o nimik niciodata. Deci, cred ca poti intelege ca eu cu ea nu avem nimik in comun, pentru ca eu cred, ca o mama, pune inainte de toate, pe copilul ei.Dar fiecare cu mentalitatea lui. Sper din toata inima ca relatia voastra sa se imbunatateasca daca este posibil.
NICOLE_V_condo
Postat pe 6 Iulie 2009 09:17
AM DISCUTAT PROBLEMA EI SI AM REZOLVAT-O CRED,DAR EU MI-AM FACUT DATORIA SI AM DISCUTAT CU EA DIPLOMAT SI SPER SA INTELEAGA CA NICIODATA MIE NU O SA IMI FIE CA SI O MAMA DAR ASTA ESTE PROBLEMA EI DEJA PE MINE NU PREA MA MAI INTERESEAZA.MULTUMESC DE AJUTOR
MONYK_ADRIANA
Postat pe 6 Iulie 2009 10:08
putem sa vorbim noi verzi si uscate..despre ce trebuie sa faci,cum trebuie sa faci..insa nu se stie in ce situatii vei fi pusa.cel mai bine este sa incerci sa iti faci datoria de nora...sa iti iubesti sotul si sa incerci sa-ti tii cansnicia.pe soacra o accepti si o respecti pentru ca ti-a daruit un sot minunat,dar nu trebuie sa o iubesti la nebunie niciodata(dragostea nebuna e pentru sotul tau) si tot din dragoste pentru sotul tau sa te feresti de conflicte cu big S,lasand la nevoie capul jos...stii tu vorba aia:zici ca ea dar faci ca tine
p.s.si soacra mea e la fel.o rautacioasa si o posesiva..insa nu am treaba cu ea pentru ca NU VREAU eu sa am..ca altfel m-as certa ca la usa cortului.sotul meu in schimb a inteles si nu ma forteaza sa fac mai mult decat fac:sa "o iubesc" de la distanta.
simplueu3
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:55
Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine. Diferenta era insa ca si soacra era cea care dorea sa se apropie foarte mult de mine. Ea vroia sa aibe in casa "o fiica". Vroia sa vorbesc cu ea "ORICE", asa cum facea sotul meu.........sa stau toata ziua la pvesti cu ea, sa-i fac manichiura, parul........asa cum ii facea fosta nora din partea celuilalt fiu. Numai ca eu eram cea care o respingeam. De ce??? Feemeia nu mi-a facut nimic niciodata......doar ca asa sunt eu. Nici cu mama mea nu am fost niciodata asa cum pretindea ea sa fim noi doua. Si mai ales sa-i spuns "mama". Sotul a fost suparat pe mine........o perioada foarte lunga de timp.........tocmai din acest motiv a si amanat nunta noastra foarte mult timp. Ne-am casatorit dupa 7 ani. Dar nimic nu s-a schimbat pana in prezent. Ma refer la relatia mea cu soacra. Mergem in vizita odata pe saptamana........si asta e. Ea s-a obisnuit...........sotul a inteles ca nu am nimic cu ea, si a reusit si pe ea sa o convinga ca asa sunt eu. O respect pur si simplu ca pe un om oarecare.......si atat.
Nu pleca capul......o sa inteleaga pana la urma.
alinash
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:29
Mi-am adus aminte vorba nei prietene referitor la soacra ei: "Ne intelegem bine, nu ma duc si nici nu vine"
alinash
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:32
hm, de plecat capul ?? dar ce, stai in casa ei, stai pe spinarea ei, etc? suntem cumva in epoca strabunicii...?
Din experientele mele cu soacra (fosta, caci a avut grija de asta)am invatat un lucru: de rautatile soacrei nu te poate apara decat EL!!! si la randul tau, il aperi pe el de mama ta, caci se pare ca toate femeile care ajung soacre tind sa fie deranjante, ori din prea multa dragoste pt copilul lor ori din egoism...greu de spus de ce...asa ca discutia deschisa o ai cu el. Tu nu vei putea niciodata sa impaci si capra si varza, daca el nu intervine soacra va profita, indiferent cat de buna vei fi si oricat de jos vei pleca capul, de teama sa u se supere el...ai inteles ideea? unii baietei mai sunt la supt si nu ai ce sa le faci....
bafta
dack
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:26
Eu zic sa treci peste de dragul sotului,asa sunt soacrele zi ca dansa si faci ca tine
kudika001468
Postat pe 19 Octombrie 2009 04:09
Sincer nu esti singura care nu se intelege bine cu soacra, dar poti face un compromis si nu e vorba de cap plecat ca doar nu o se te rogi de ea sa te accepte ci sa fi naturala,ca si cum nu ai sti ca e rea si nu te accepta.Sa fi amabila,sincera(pe cat posibil) si sa nu o lasi sa se amestece intre voi doi.Lucru de preferat ar fi ca el (viitorul sot) sa nu fie influentat de mama.Toate bune.
grace003489
Postat pe 19 Octombrie 2009 10:14
multumesc de ajutor,dar acum totul este ok cu ea ,vorbim despre planurile noastre de nunta ,ma bucur ca a inteles ca nu ii iau baiatul .
MONYK_ADRIANA
Postat pe 19 Octombrie 2009 11:09
ok
dulcik0021
Postat pe 20 Octombrie 2009 00:05
buna,mey,eu iti zic din proprie experienta sa te arati deschisa in a discuta cu ea,dar sa pui o limita adica sa se bage in planu nunta,viitor..etc cat mai putin adica sa vb cu ea ca si cum ai informa-o nu ca si cum i-ai cere parerea pentru ca apoi se invata asa si o sa se bage peste tot....crede-ma
felicia16
Postat pe 1 Noiembrie 2009 22:33
nu se baga,tot timpul spune ca este nunta noastra si facem cum vrem.multumesc de ajutor
MONYK_ADRIANA
Postat pe 4 Noiembrie 2009 13:07
Ma bucur pentru tine,MONYK_ADRIANA,ca "s-au rezolvat problemele" si sper sa nu fie o lectie de diplomatie din partea soacrei tale.
Sunt sigura ca intelegeti cu totii la ce ma refer.
ROUA_DIN_SUFLET
Postat pe 10 Aprilie 2010 08:02
ohhooooo, eu ca fosta "nora" am inteles din plin...dar abia dupa ce am devenit "fosta" ... cata diplomatie a avut soacra
dack
Postat pe 10 Aprilie 2010 08:18
Asa sunt soacrele nu ai ce le face. Si viitoarea mea soacra este la fel. Cand a aflat ca ne casatorim a facut ca trenul.. Ca sa nu facem nunta acum, ca e prea devreme (mda dupa 6 ani e cam devreme). Ca este criza financiara =)).. hm ce treaba are cu noi asta ?:-? Iar a 2-a zi a inceput sa imi vorbeasca foarte urat.. Chiar sa se ia de mine. Dar stiind ca am dreptate eu in ce imi zicea ea si mai ales ca si viitorul sot era langa mine si imi dadea dreptate,m-am ratoit o data la ea de a tacut nu mai zice nici pas. Nu sunt genul de persoana pe care sa o calci in picioare sau care sa lase capul jos. Sotul ma sustine pentru ca o cunoaste pe mama lui si pe el il cam calca pe nervi cu schimbarile ei.Chiar am avut o discutie cu el si chiar el zicea ca nu ii place comportamentul mamei. Dar e treaba ei si in felul asta il indeparteaza pe el foarte mult de ea. Pentru ca unele critici pe care le face la adresa mea pe el il deranjeaza. daca sotul va iubeste trebuie sa va ia apararea oricand si in fata oricui.Pentru ca mama ok e una, dar acum este pe locul 2. Unii zic ca vai iubirea de mama este cea mai puternica. Eu nu zic asa.Eu zic ca iubirea pentru persoana de langa tine si pentru copii e mult mai puternica sau ar trebui sa fie.
Asa ca fetelor nu va lasati calcate in picioare de soacrele voastre, faceti-va sotul sa va iubeasca mai presus de orice daca si voi in iubiti la fel. Nu e bine sa stai cu soacra in casa nici cu aia mica nici cu aia mare. Ca si soacra mica e scorpie uneori :)) dar mai rau e socru mic ..
Celor care se casatoresc anul acesta va doresc casa de piatra si sa aveti o nunta de vis
raluk_kiss20
Postat pe 10 Aprilie 2010 10:07
Capul aplecat sabia nu-l taie..................mai mult nu scriu nimic, tu alegi.Bafta
lenutica_grace
Postat pe 10 Aprilie 2010 10:09
a mea soacra nu mi-a cerut niciodata sa ii zic mama si i-am si zis direct ca eu nu ii pot spune mama
isi vede de treaba ei o fi comentand ea pe la spate dar pe mine in fata nu ma contrazice niciodata...
ii mai baga idei in cap sotului dar nu zic niciodata nimic rau de ea dar nici nu il las sa faca ce vrea ea...tac si rezolv problema diplomatic...
niciodata nu trebuie sa o vorbesti de rau de fata cu odorasul ei..dar nici nu trebuie sa o lasi asa de capul ei...
ma mai enerveaza ea pe mine ca tot timpul face pe victima de fata cu fiisu si asta cade in plasa ei...
cel mai mult ma enerveaza cand trebuie sa ii faca cadouri...el nu se uita la pret pt maicasa asa ca am aplicat alta tactica pentru ca nu ma pot opune sa nu ii ia cadou...cumpar eu cadourile din timp si am grija sa nu se duca prea multi bani aiurea..
asadar fetelor diplomatia mama intelepciunii...
oana84
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:54
De la: alinash, la data 2009-10-18 15:32:09 Mi-am adus aminte vorba nei prietene referitor la soacra ei: "Ne intelegem bine, nu ma duc si nici nu vine"




...oooooooooooooooooo DAAAAAAAA... CRED CA ASTA E CEA MAI BUNA VARIANTA!!!...daca dai peste niste oameni neintelesi de felul lor... asa ca tine aproape de sotul tau...
biutza_72
Postat pe 10 Aprilie 2010 14:40
....si cand te gandesti ca acusi...acusi...vom de veni ...usor ...usor si noi soacre!
biutza_72
Postat pe 10 Aprilie 2010 14:42
daca tu crezi k este ok, e foarte bine...nu toate soacrele sunt la fel, nu toate sunt niste scorpii...eu cred ca am cea mai buna soacra din lume, ea a fost cu ideea sa ma mut cu ei si nu ca sa "ma stie aproape"..., voia ce e mai bun pt copilul ei, stia ca lui o sa-i fie mai bine daca sunt mai aproape nu la 300 km ca si inainte...acum stau cu sotul si cu socrii si imi e f bn, stau cu ei de un an. in aceasta perioada m-am certat cu sotul meu o singura data , soacra mea a vazut ca suntem suparati si ne-a luat pe fiecare in parte sa discutam, ne-a dat sfaturi bune...de atunci nu ne-am mai certat vreodata, suntem tot mai apropiati ...ii zic mama si nu k m-a obligat cineva, auzindu-l pe sot spunandu-i mereu mama, m-am obisnuit si eu asa si chiar imi e ca o mama.
eu mananc f multe fructe,cand pleaca ea la cumparaturi trebuie sa-mi cumpere ceva, daca plec la vreo petrecere si nu am ce bijuterii sa asortez la tinuta, imi imprumuta ea, daca sunt bolnava imi pregateste medicamentele, daca nu am medicamente, pleaca la farmacie si imi cumpara....cum sa nu o iubesc ??? asa k nu trebuie sa te gandesti k e doar diplomata, daca tu simti k ea vrea cu adevarat sa se apropie de tine, las-o, poate ca o sa ai mult de castigat din asta
miky_aurash
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:27
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2009-07-01 09:18:30suntem impreuna imediat de sase ani anul viitor avem nunta dar ieri seara am avut o discutie cu viitorul meu sot in care imi spunea ca a discutat cu mama lui si ca dorinta lui cea mai mare ar fi sa ne intelegem noi doua super bine si ca ar trebui sa discutam sa rezolvam orice problema ar fi intre noi doua, daca eu de la inceput am incercat sa fiu buna cu ea si sa imi fie ca o mama dar ea ma respins tot timpul ,ce sa fac?credeti ca ar trebui sa trec peste orgoliul meu si sa plec capul???sau nu?sunt intr-un impas asa mare ca singura nu ma pot descurca.




nu stiu de ce si care e motivul pt care nu te vrea soacra ta dar sincer eu am trecut prin ce treci tu si noi aveam plan de nunta si a luat sfarsit relatia dupa 7 ani de prietenie si 8 de scoala cu el in banca si tot mama lui se baga si sincer nu te-ai gandit ca e obisnuinta relatia ta daca soacra nici dupa 6 ani nu te vrea dupa nunta nu ai inpresia ca se va baga mai mult sa dirijeze lol si sa ajungi sa stai si in casa ei sa vezi apoi.

cat e limita sa ii permiti si sa discuti cu sotul tau ori pe tine ori pe masa nu se poate sa se bage intre voi daca el sta inca sub fusta lui maicasa atunci mai bine sa te lase sa iti refaci viata.
eu sunt super fericita acum sunt casatorita cu alta persoana suntem de 4 ani inpreuna si de aproape un an casatorita. dar e un om ce ma respecta si o pune pe masa si tataso pe podium pt ca intr-o zi masa merge in cer si el cu cine ramane lol nu trebuie sa te lasi calcata pe orgoliu atata timp cat tu consideri ca nu ai gresit si ai fost ok cu ea. daca ai gresit cere iertare si repara relatia dar daca ea are fixu ei ca tu esti blonda si ea visa la brunete sau roscate dai pace si traieste clipa si discuta cu sotu tau
rricarda2003
Postat pe 10 Aprilie 2010 22:34
De la: oana_elena, la data 2010-04-10 13:54:49a mea soacra nu mi-a cerut niciodata sa ii zic mama si i-am si zis direct ca eu nu ii pot spune mama
isi vede de treaba ei o fi comentand ea pe la spate dar pe mine in fata nu ma contrazice niciodata...
ii mai baga idei in cap sotului dar nu zic niciodata nimic rau de ea dar nici nu il las sa faca ce vrea ea...tac si rezolv problema diplomatic...
niciodata nu trebuie sa o vorbesti de rau de fata cu odorasul ei..dar nici nu trebuie sa o lasi asa de capul ei...
ma mai enerveaza ea pe mine ca tot timpul face pe victima de fata cu fiisu si asta cade in plasa ei...
cel mai mult ma enerveaza cand trebuie sa ii faca cadouri...el nu se uita la pret pt maicasa asa ca am aplicat alta tactica pentru ca nu ma pot opune sa nu ii ia cadou...cumpar eu cadourile din timp si am grija sa nu se duca prea multi bani aiurea..
asadar fetelor diplomatia mama intelepciunii...



Bvvvv..Si al meu facea la fel inainte. Nu se uita la bani cand era vb de cadouri de craciun sau zile de nastere.. Dar de ceva timp am luat eu initiativa si am luat cadourile cu 2-3 luni inainte :)
Si soacra-mea face pe victima dar fiisu nu ii cade in plasa, o cunoaste prea bine. Oricum toate soacrele sunt la fel, parca nu gandesc ca si ele au fost la fel ca noi.. dar o sa le vina randul sa avem grija de ele la batranete sa le dam un pahar de apa. Dar se spuna ca asa cum iti asezi in tinerete asa ai la tinerete. Asa ca nu va lasati calcate in picioare ca nu merita. Nu merita sa te enervezi din cauza lor.
raluk_kiss20
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:25
Si sincer nu cred ca poti sa ii spui mama unei femei pe care totusi nici nu o cunosti. Poate se poarta unele soacre cu nurorile bine in fata, le ingrijeste cand sunt bolnave..sau le cumpara de la magazin..si mie mi-a cerut soacra sa stau cu ei in casa dar nu vreau si mie imi cumpara pastile cand mi-e rau dar asta nu inseamna ca trebuie sa o consider si sa o iubesc ca o mama. Eu am o singura mama, mama care m-a nascut si m-a crescut.E mama barbatului pe care il iubesc si atat punct. acum nu trebuie sa ii spun mama ca vai asa ii zice barbatu-meu.Cu ea vb cu dumneavoastra, cu mama vorbesc cu "tu" .. daca i-as zice mama nu as mai putea sa vb cu dvs.. ci as tutui-o.. ceea ce nu cred ca i-ar conveni. Dar pt mine mama e in acelas timp si prietene.. iar unei prietene nu ii vorbesti la persoana a 2-a.
Poate o sa fac la fel ca mama cand m-am nascut eu, ea i-a zis soacrei "mamaie" :) . Mi se pare o idee buna.. Mai ales ca o sa o enervez
Cel mai bine e sa nu ii dai mare atentie soacrei.Cum spunea alinash "Ne intelegem bine, nu ma duc si nici nu vine"
raluk_kiss20
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:35
am ajuns la concluzia ca sunt ciudate rau de tot ,intr-o zi viitorul meu sot (inca este viitorul pana peste dou luni cand o sa fie sotul )ia spsus ca nu ii buna mancarea sa vezi ce sa suparat si bineinteles ca a dat vina pe mine ca i-am schimbat baiatul si ca nu ea la crescut asa,fiisu a inceput sa rada si sa ii spuna ca nu trebuie sa se supere asa tare pt o mancarea,nu sunt normale la cap.acum incerc sa invat sa nu o mai i- au in seama si reusesc este asa bine,multumesc pt sfaturi
va pupic,mai am un pic pana la nunta si suntem asa fericiti ca ea nici nu mai conteaza
MONYK_ADRIANA
Postat pe 12 Aprilie 2010 09:13
apropo am uitat mama nu o sa ii spun niciodata pt ca si eu cred ca mama este numai una
MONYK_ADRIANA
Postat pe 12 Aprilie 2010 09:13
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2010-04-12 09:13:46apropo am uitat mama nu o sa ii spun niciodata pt ca si eu cred ca mama este numai una


Cand am zis ca toate sunt la fel nu am glumit :)) si soacra-mea a facut la fel. I-a zis fiisu ca nu ii place mancarea pe care i-a facut-o ca pune prea multe prostii in ea si ea s-a suparat si a zis ca sa-si faca singur :)))
Nu o mai baga in seama trateaz-o cu indiferenta.. Mie cand imi mai zice ceva de rau.. zambesc :)) si rad in sinea mea pt ca stiu ca tot ea are de pierdut..Dar si cand m-oi baga iar in ea :)))
raluk_kiss20
Postat pe 12 Aprilie 2010 13:02
cred ca daca zambesti chiar daca ii greu le doare cel mi tare,nu?
MONYK_ADRIANA
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:32
De la: MONYK_ADRIANA, la data 2010-04-12 15:32:53cred ca daca zambesti chiar daca ii greu le doare cel mi tare,nu?


Indiferenta o doare cel mai tare. Nu trebuie sa te lasi intimidata de ea. Sau sa iti arati punctele tale slabe, sau sa incepi sa plangi ca s-a luat de tine.Si fa-l pe sotul tau sa inteleaga ca niciodata nu o s-o consideri mama ta pt ca nu este mama ta asa cum nici sotul tau nu o s-o considere mama lui pe mama ta :)
raluk_kiss20
Postat pe 12 Aprilie 2010 18:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concubinajul inainte de nunta 88 De la: amalia79_healthy 8 Iulie 2013 19:45
.... 25 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:36
ziua nuntii 1 De la: railia22 20 Noiembrie 2009 22:18
Logodna cu tam-tam sau logodna discreta? 30 De la: lif3_dr3am 19 Decembrie 2009 20:21
Singuratatea.......arma de distrugere a vietii de tanar 5 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 15:05