Setari Cookie-uri

....

buna.ma numesc mada si am 16 ani ! sunt impreuna cu un baiat de 2 ani si am vrea sa facem dragoste si am nevoie de pareriole voastre. mie mi-e cam frica pt ca nu vreau sa afle mama...ea are ideea ca trebuie sa fi virgina pana in ziua nuntii sau cel macar pana la 18 ani...
nu stiu ce sa fac...sau daca as vrea sa ii spun cum sa fac sa nu ma certe? noi ne iubim,ne intelegem f bn si nu vreau sa ne despartim..
el m-a asteptat 2 ani si nu cred ca ar mai vrea sa ma mai astepte...
astept mai multe pareri ! multumesc anticipat!
eu_mada
Postat pe 11 August 2009 13:21
Mai fato, nu ai altceva care sa te preocupe inafara de sex? Pun pariu ca nici bine nu ti-au crescut sanii si gata, te gandesti la sex deja...Esti constienta de riscurile pe care trebuie sa ti le asumi odata cu inceperea vietii sexuale? Zici ca prietenul tau te-a asteptat 2 ani- muama...ce sacrificiu...deci de la 14 ani ti-a propus asta...

Eu zic sa te concentrezi pe celelalte placeri ale varstei de 16 ani, pe distractie, pe amuzamentul de la scoala, pe faptul ca nu ai griji mari, si pe faptul ca de-abia ai inceput sa fii adolescenta. La varsta asta relatiile sunt pasagere, trebuie sa te gandesti bine tu chiar vrei asta. La un moment dat va veti desparti, ca asa se intampla in majoritatea cazurilor asemanatoare cu al tau, din cauza varstei, nepriceperii, dorintei de nou, dorintei de a fi in "trend" si multe altele.

Eu zic sa o asculti pe mama ta,ca nu te invata de rau, si sa ramai cumintica macar pana pe la 18 ani. Nu zic sa ramai virgina pana la casatorie, dar peste 2 ani iti garantez ca vei vedea altfel lucrurile.

wmarsew
Postat pe 11 August 2009 14:14
Varsta adolescentei e frumoasa, bucura te de ea asa cum trebuie, nu o incarca cu griji si intrebari de genul- "vai, ni s-a rupt prezervativul, oare am ramas insarcinata???"
wmarsew
Postat pe 11 August 2009 14:16
De la: marsevintila, la data 2009-08-11 14:14:05Mai fato, nu ai altceva care sa te preocupe inafara de sex? Pun pariu ca nici bine nu ti-au crescut sanii si gata, te gandesti la sex deja...Esti constienta de riscurile pe care trebuie sa ti le asumi odata cu inceperea vietii sexuale? Zici ca prietenul tau te-a asteptat 2 ani- muama...ce sacrificiu...deci de la 14 ani ti-a propus asta...

Eu zic sa te concentrezi pe celelalte placeri ale varstei de 16 ani, pe distractie, pe amuzamentul de la scoala, pe faptul ca nu ai griji mari, si pe faptul ca de-abia ai inceput sa fii adolescenta. La varsta asta relatiile sunt pasagere, trebuie sa te gandesti bine tu chiar vrei asta. La un moment dat va veti desparti, ca asa se intampla in majoritatea cazurilor asemanatoare cu al tau, din cauza varstei, nepriceperii, dorintei de nou, dorintei de a fi in "trend" si multe altele.

Eu zic sa o asculti pe mama ta,ca nu te invata de rau, si sa ramai cumintica macar pana pe la 18 ani. Nu zic sa ramai virgina pana la casatorie, dar peste 2 ani iti garantez ca vei vedea altfel lucrurile.


ce reactie!zici ca fata tocmai a marturisit ca e criminal in serie!
ok.parerea mea e ca inainte de a iti incepe viata sexuala trebuie sa vb.cu un medic de planning ca sa te informezi cu privire la metodele contraceptive dar si riscurile la care te supui(sarcina nedorita,bts-uri).
personal eu as astepta.nu mi-as incepe viata sexula la 16 ani as astepta macar majoratul.daca baiatul te iubeste si te respecta o sa te astepte pana cand esti tu pregatita.
dar decizia iti apartine tie.nu noi putem sa luam noi aceasta hotarare pt.tine.sfatul meu sincer e ca daca te hotarasti sa faci acest pas e sa dai dovada de responsabilitate si sa te protejezi.
kudika007717
Postat pe 27 August 2009 16:12
E prea devreme..parerea mea...nu te lega la cap daca tu ne doare ai rabdare.
Mel_grace
Postat pe 28 August 2009 14:07
am vrut sa scriu "daca nu te doare"
Mel_grace
Postat pe 28 August 2009 14:08
parerea mea este ca esti prea mica... pt asa ceva. fa altceva... iesi cu fetele la cofetarie (daca se mai poarta asa ceva), la un suc, fa un sport lasa sexu pt mai tarziu.. si oricum organismul tau nu e inca dezvoltat pt "corpuri straine " e pregatit pt asa ceva pe la 18-20 ani, bine ca nu tre sa stai acuma sa iti curga balele pana la 20 de ani, dar 18 e suficient. la varsta ta inca ma jucam ascunsa in spatele blocului si cica mai ieseam si la o bila
yayame89
Postat pe 29 August 2009 13:42
fa ce ti spune inima nu mai asculta la lume...dak tu simti k a venit momentul..poi nu mai astepta....deja fetele de pe aici sunt de moda veche...iauzi sa astepti pana la 18 ani:)) hai k mau fakut sa rad...doamne...cam rar gasesti o fata la 16 ani virgina mai fetelor...nu pot sa zic ka e ceva normal..dar virginitatea nu se mai poarta...eu am 21 de ani..si tot la 16 ani mi am pierdut virginitatea si nu imi pare rau..nu conteaza kand o faci sau cum o faci sa u cu cine o faci important e sa simtii tu..ca e momentul...nu mai asculta la lume...fa ce ti zice inima ...dak va iubitzi nu mai are rost sa aspeti pana la 18 ani..sau ce vrei sa te insele...crezi k iti convine iti spun eu k nu e baiat si are nevoie....multa bafta...popici
valentina_brunetzika
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:30
De la: valentina_brunetzika, la data 2009-09-05 12:30:00fa ce ti spune inima nu mai asculta la lume...dak tu simti k a venit momentul..poi nu mai astepta....deja fetele de pe aici sunt de moda veche...iauzi sa astepti pana la 18 ani:)) hai k mau fakut sa rad...doamne...cam rar gasesti o fata la 16 ani virgina mai fetelor...nu pot sa zic ka e ceva normal..dar virginitatea nu se mai poarta...eu am 21 de ani..si tot la 16 ani mi am pierdut virginitatea si nu imi pare rau..nu conteaza kand o faci sau cum o faci sa u cu cine o faci important e sa simtii tu..ca e momentul...nu mai asculta la lume...fa ce ti zice inima ...dak va iubitzi nu mai are rost sa aspeti pana la 18 ani..sau ce vrei sa te insele...crezi k iti convine iti spun eu k nu e baiat si are nevoie....multa bafta...popici


Halal sfat! cik.." ce vrei? sa te insele" ?? Doamne...cata prostie....
Daca o iubeste o va astepta pana este pregatita! Faza cu inselatul e de kkt...
wmarsew
Postat pe 5 Septembrie 2009 18:43


Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte de a face ceva.

Mai mult, documenteaza-te ce presupune inceperea vietii sexuale. Sunt convinsa ca n-ai sa mergi la un cabinet de planning familial pentru a solicita informatii desi, asa ar fi cel mai bine.
Inceperea vietii sexuale aduce cu sine o multime de responsabilitati, responsabilitati fata de tine (fata de organismul tau), nu fata de altcineva.
Daca tu crezi ca vei face fata avalansei de necesitati pe care le presupune asta: protectie impotriva bolilor sexuale (prezervativele, nu sunt neaparat de datoria lui sa le aiba, trebuie sa le ai tu la tine, pentru a fi sigura), impotriva sarcinilor nedorite (aticonceptionalele desi, la varsta ta , cand esti tu insuti o bomba hormonala (anticonceptionalele fiind alte bombe hormonale, poate ca ar fi bine sa citesti despre felul cum cu actioneaza ele - sunt medicamente!!!), risti dereglari hormonale de tot felul.
Am citit, de curand, faptul ca aparitia devreme a cancerului de san are legatura cu inceperea precoce a vietii sexuale.
O viata sexuala activa presupune o igiena intima speciala (spalaturi vaginale), control medical periodic...

Dupa ce te vei sti cat mai multe despre asta, gasesti pe Google o multime de articole scrise de medici, pe intelesul tuturor - abia atunci sa iei o hotarare.

Sunt convinsa ca mama ta iti vrea binele, asa cum sunt convinsa ca acest baiat nu va fi ultimul din viata ta.
Ai la dispozitie o viata intreaga pentru sex, cu toate consecintele ei.

O viata frumoasa si implitinta (doar de deciziile tale depinde sa fie astfel)!

cameliagiurgiu
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:33

P.S. As initia o lege care sa presupuna testarea teoretica a tinerilor inainte de inceperea vietii sexuale.
Ceva in genul permisului auto: nu sti sa conduci, nu cunosti regulile si consecintele - n-ai voie sa o practici.

Imi pare rau sa o spun dar, avem generatii de tineri analfabeti in ceea ce priveste sexul (cand au la indemana tone de informatie).
cameliagiurgiu
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:38

Corectie: "Dupa ce vei sti cat mai multe despre asta...".
cameliagiurgiu
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:40

Si , apropo, eu te felicit pentru faptul ca ai incercat (prin topicul asta) sa te documentezi, chiar daca nu este cea mai potrivita cale, ai incercat.

Poate ca ar trebuii ca mamicile sa fie mai detasate si mai documentate pentru a putea oferi dansele informatii sau, pentru as' putea indruma copii spre profesionistii care o pot face (o vizita la medicul de planificare familiala, impreuna cu copilul, ar fi mai mult decat binevenita).

Sufletele ne sunt deschise pentru copii nostri, hai sa ne deschidem si mintile, sa-i indrumam acolo unde au nevoie. Fara false pudori si inhibitii, este vorba de viata lor si ....ei ne cer parerea, ceea ce este meritoriu.

O zi frumoasa!


cameliagiurgiu
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:49
De la: eu_mada, la data 2009-08-11 13:21:50buna.ma numesc mada si am 16 ani ! sunt impreuna cu un baiat de 2 ani si am vrea sa facem dragoste si am nevoie de pareriole voastre. mie mi-e cam frica pt ca nu vreau sa afle mama...ea are ideea ca trebuie sa fi virgina pana in ziua nuntii sau cel macar pana la 18 ani...
nu stiu ce sa fac...sau daca as vrea sa ii spun cum sa fac sa nu ma certe? noi ne iubim,ne intelegem f bn si nu vreau sa ne despartim..
el m-a asteptat 2 ani si nu cred ca ar mai vrea sa ma mai astepte...
astept mai multe pareri ! multumesc anticipat!


"Am vrea" ? sau "Ar vrea"? raspunde-ti la aceasta intebare si ai raspunsul la ce ne intrebi pe noi.
esti pregatita sa faci acest pas sau o faci pentru a nu-l pierde pe el?Inclin sa cred a doua varianta, si daca e asa nu o face pentru ca vei regreta, oricum la varsta asta habar nu ai ce e dragostea asa ca las-o mai moale cu va iubiti si va intelegeti f bn, ca inca nu stiti nimic despre viata
alina
Postat pe 7 Septembrie 2009 10:32
De la: alina_manuela, la data 2009-09-07 10:32:16
De la: eu_mada, la data 2009-08-11 13:21:50buna.ma numesc mada si am 16 ani ! sunt impreuna cu un baiat de 2 ani si am vrea sa facem dragoste si am nevoie de pareriole voastre. mie mi-e cam frica pt ca nu vreau sa afle mama...ea are ideea ca trebuie sa fi virgina pana in ziua nuntii sau cel macar pana la 18 ani...
nu stiu ce sa fac...sau daca as vrea sa ii spun cum sa fac sa nu ma certe? noi ne iubim,ne intelegem f bn si nu vreau sa ne despartim..
el m-a asteptat 2 ani si nu cred ca ar mai vrea sa ma mai astepte...
astept mai multe pareri ! multumesc anticipat!




Mama ta are dreptate,virginitatea e cel mai sfant si frumos lucru,putine se bucura de cinstea asta ,dar e bine si cum zice doamna Alina_manuela !!!















"Am vrea" ? sau "Ar vrea"? raspunde-ti la aceasta intebare si ai raspunsul la ce ne intrebi pe noi.
esti pregatita sa faci acest pas sau o faci pentru a nu-l pierde pe el?Inclin sa cred a doua varianta, si daca e asa nu o face pentru ca vei regreta, oricum la varsta asta habar nu ai ce e dragostea asa ca las-o mai moale cu va iubiti si va intelegeti f bn, ca inca nu stiti nimic despre viata
Ticu_grace
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:39
De la: alina_manuela, la data 2009-09-07 10:32:16
De la: eu_mada, la data 2009-08-11 13:21:50buna.ma numesc mada si am 16 ani ! sunt impreuna cu un baiat de 2 ani si am vrea sa facem dragoste si am nevoie de pareriole voastre. mie mi-e cam frica pt ca nu vreau sa afle mama...ea are ideea ca trebuie sa fi virgina pana in ziua nuntii sau cel macar pana la 18 ani...
nu stiu ce sa fac...sau daca as vrea sa ii spun cum sa fac sa nu ma certe? noi ne iubim,ne intelegem f bn si nu vreau sa ne despartim..
el m-a asteptat 2 ani si nu cred ca ar mai vrea sa ma mai astepte...
astept mai multe pareri ! multumesc anticipat!




Mama ta are dreptate,virginitatea e cel mai sfant si frumos lucru,putine se bucura de cinstea asta ,dar e bine si cum zice doamna Alina_manuela !!!















"Am vrea" ? sau "Ar vrea"? raspunde-ti la aceasta intebare si ai raspunsul la ce ne intrebi pe noi.
esti pregatita sa faci acest pas sau o faci pentru a nu-l pierde pe el?Inclin sa cred a doua varianta, si daca e asa nu o face pentru ca vei regreta, oricum la varsta asta habar nu ai ce e dragostea asa ca las-o mai moale cu va iubiti si va intelegeti f bn, ca inca nu stiti nimic despre viata
Ticu_grace
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:39
DOAMNE !!!!!!!!!!CUM SA FACI ASA CEVA!SI EU AM FATA . ACUM ESTE CASATORITA.A FOST F CUMINTE.NU POTI SA STII DACA PRIETENUL ALA AL TAU SE VA CASATORII CU TINE. SI VEI GASI ALTUL SI CE VEI FACE ? OARE EL TE VA INTELEGE?SI ESTI PREA MICA. LA 16 ANI!DE CE NU VB CU MAMA TA?NU TREBUIE SA TI FIE MILA DE EL. CA ORICE BARBAT TE IUBESTE PANA TE ARE. SI APOI DACA NU TE IA DE NEVASTA CAUTA PE ALTA. NU TE AMAGII.IN GENERAL BARBATII SUNT NISTE NEMERNICI.E MULT PANA II CEDEZI SI APOI ITI DA PAPUCII. TE ROG GANDESTE TE DE MII DE ORI LA CE VREI SA FACI. AI SA REGRETI ITI ZICE O MAMA DESTUL DE MATURA.
onnutza10
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:14
De la: valentina_brunetzika, la data 2009-09-05 12:30:00fa ce ti spune inima nu mai asculta la lume...dak tu simti k a venit momentul..poi nu mai astepta....deja fetele de pe aici sunt de moda veche...iauzi sa astepti pana la 18 ani:)) hai k mau fakut sa rad...doamne...cam rar gasesti o fata la 16 ani virgina mai fetelor...nu pot sa zic ka e ceva normal..dar virginitatea nu se mai poarta...eu am 21 de ani..si tot la 16 ani mi am pierdut virginitatea si nu imi pare rau..nu conteaza kand o faci sau cum o faci sa u cu cine o faci important e sa simtii tu..ca e momentul...nu mai asculta la lume...fa ce ti zice inima ...dak va iubitzi nu mai are rost sa aspeti pana la 18 ani..sau ce vrei sa te insele...crezi k iti convine iti spun eu k nu e baiat si are nevoie....multa bafta...popici


Inima la 16 ani nu ii spune nimic, hormonii ii spun sau prietenu insitent- cu acre ar trebui sa se culce ca sa nu o insele? asa gandesti tu o femeie matura?
oricum o va insela nu-i mai spune prostii e cazu sa-si vada de scoala ca are timp si de barbati
Virginitatea nu se mai porta? dar ce se poarta, crezi ca virginitaetea e o haina de care te dezbraci si gata.
A nu se intelege gresit nu sunt nici pro nici contra a fi virgina pana la...fiecare face cum simte; dar in cazul ei ar fi o MARE MARE prostie sa se culce cu tipi din astia pe care "ii iubeste", ar fi o dovada de mare prostie ca naivitate e putin spus.
alina
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:43
De la: alina_manuela, la data 2009-09-16 12:43:07
De la: valentina_brunetzika, la data 2009-09-05 12:30:00fa ce ti spune inima nu mai asculta la lume...dak tu simti k a venit momentul..poi nu mai astepta....deja fetele de pe aici sunt de moda veche...iauzi sa astepti pana la 18 ani:)) hai k mau fakut sa rad...doamne...cam rar gasesti o fata la 16 ani virgina mai fetelor...nu pot sa zic ka e ceva normal..dar virginitatea nu se mai poarta...eu am 21 de ani..si tot la 16 ani mi am pierdut virginitatea si nu imi pare rau..nu conteaza kand o faci sau cum o faci sa u cu cine o faci important e sa simtii tu..ca e momentul...nu mai asculta la lume...fa ce ti zice inima ...dak va iubitzi nu mai are rost sa aspeti pana la 18 ani..sau ce vrei sa te insele...crezi k iti convine iti spun eu k nu e baiat si are nevoie....multa bafta...popici


Inima la 16 ani nu ii spune nimic, hormonii ii spun sau prietenu insitent- cu acre ar trebui sa se culce ca sa nu o insele? asa gandesti tu o femeie matura?
oricum o va insela nu-i mai spune prostii e cazu sa-si vada de scoala ca are timp si de barbati
Virginitatea nu se mai porta? dar ce se poarta, crezi ca virginitaetea e o haina de care te dezbraci si gata.
A nu se intelege gresit nu sunt nici pro nici contra a fi virgina pana la...fiecare face cum simte; dar in cazul ei ar fi o MARE MARE prostie sa se culce cu tipi din astia pe care "ii iubeste", ar fi o dovada de mare prostie ca naivitate e putin spus.
:






sml-happy0065: Ai perfecta dreptate, inca e o copila , prea devreme cu viata sexuala !!!!
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:33
De la: alina_manuela, la data 2009-09-16 12:43:07
De la: valentina_brunetzika, la data 2009-09-05 12:30:00fa ce ti spune inima nu mai asculta la lume...dak tu simti k a venit momentul..poi nu mai astepta....deja fetele de pe aici sunt de moda veche...iauzi sa astepti pana la 18 ani:)) hai k mau fakut sa rad...doamne...cam rar gasesti o fata la 16 ani virgina mai fetelor...nu pot sa zic ka e ceva normal..dar virginitatea nu se mai poarta...eu am 21 de ani..si tot la 16 ani mi am pierdut virginitatea si nu imi pare rau..nu conteaza kand o faci sau cum o faci sa u cu cine o faci important e sa simtii tu..ca e momentul...nu mai asculta la lume...fa ce ti zice inima ...dak va iubitzi nu mai are rost sa aspeti pana la 18 ani..sau ce vrei sa te insele...crezi k iti convine iti spun eu k nu e baiat si are nevoie....multa bafta...popici


Inima la 16 ani nu ii spune nimic, hormonii ii spun sau prietenu insitent- cu acre ar trebui sa se culce ca sa nu o insele? asa gandesti tu o femeie matura?
oricum o va insela nu-i mai spune prostii e cazu sa-si vada de scoala ca are timp si de barbati
Virginitatea nu se mai porta? dar ce se poarta, crezi ca virginitaetea e o haina de care te dezbraci si gata.
A nu se intelege gresit nu sunt nici pro nici contra a fi virgina pana la...fiecare face cum simte; dar in cazul ei ar fi o MARE MARE prostie sa se culce cu tipi din astia pe care "ii iubeste", ar fi o dovada de mare prostie ca naivitate e putin spus.
:






sml-happy0065: Ai perfecta dreptate, inca e o copila , prea devreme cu viata sexuala !!!!
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:33
Valentina brunetzika, tu cati ani ai, cand ai facut-o prima data??? Cu cine??? Acum cu ce te ocupi?? Hmmm, daca te stii cu musca pe caciula, ia reflecteaza tu putin daca e bine si daca, totusi nu ajungi la nicio concluzie, lasa pe altii sa dea sfaturi in privinta asta. Mai ai rabdare, draguta, asa cum au zis fetele pe-aici, macar pana la 18 ani. Sa stii ca nu e ceva grozav, mai ales daca o faci cu un oarecare si mai ales daca faci sex, nu dragoste.
miresssssica
Postat pe 25 Martie 2010 15:26
tarot_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:53
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 16 Iunie 2010 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nunta fara nas 35 De la: sabryna 20 Martie 2013 22:38
casa in Bucovina 4 De la: Titanika 18 Februarie 2012 10:29
Pentru miresele de la inceputul 2010, MAI IUNIE ETC. 3 De la: bestbride 14 Martie 2010 12:14
Buna fetelor, 15 De la: eu_ovidiu 9 Iunie 2011 04:08
Nuntile din dobrogea 21 De la: elissa_grace 8 August 2012 12:50