Setari Cookie-uri

nas de nunta musulman?

Ce ziceti fetelor? credeti ca este posibil sa ma cunune o familie de religie musulmana?
cookie-tatata
Postat pe 3 Octombrie 2008 14:48
posibil sigur ca e! dar depinde mult de cat de "open-minded" este preotul care va oficia casatoria! cred ca este mai important faptul ca oamenii se iubesc, sa ajuta, se inteleg, se respecta, indiferent de religie/culoare/alte chestii dicriminatorii dacat toate dogmele din lume!
ar fi bine totusi sa discuti inainte cu preotul pe care doresti sa iti oficieze cununia! bafta!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 3 Octombrie 2008 19:54
Este total necanonic ca nasul sa fie musulman, nasii de cununie trebuie sa fie ortodocsi si cununati intre ei tot in rit ortodox, altfel casatoria este absolut invalida ortodox iar preotul risca sa fie caterisit!!!
olduser
Postat pe 16 Octombrie 2008 00:04
Nu stiu, Cookie. Nasa mea e catolica si nu a fost nici o problema.
fantome
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:11
mie nu-mi place deloc religia asta a lor...
nu cred ca as putea sa am prieteni musulmani, da'pai nasi..
acu' sa nu ziceti ca sunt rasista...ei sa face ce vor...dar nu cu mine...
am cunoscut musulmami si musulmance si nu-mi plac...deci nu vb pe dinafara...
caurea_grace
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:26
mda...despre musulmani nu stiu ce sa zic
catoloci da...ca si eu sunt to crestini, stiu ca merge
dar musukmani...habar nu am
chiar nu am mai auzit la nimeni
iulik_flore
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:45
Draga "prajiturica", nu cunosc foarte bine dogmele noastre ortodoxe, DAR un lucru ti-l pot spune sigur niciun preot ortodox care respecta cu adevarat legile ortodoxe NU iti va accepta o asemenea doleanta. Din cate stiu eu nici la noi nu se accepta ca nasii sa fie de oa alta religie, nici macar catolica!
simona_grace
Postat pe 19 Noiembrie 2008 18:14
catolica se accepta garantat
cunosc caz personal
si crede-ma k dogmele bisericesti spun ca biserica ortodoxa accepta pe oricine vrea sa faca parte din ea si sa se alature ei
iulik_flore
Postat pe 20 Noiembrie 2008 22:22
nu conteaza din ce religie e nasul ! noi totii avem acelasi cer !
florimoraru
Postat pe 21 Noiembrie 2008 13:05
Nu este deloc ok sa fie nasii altfel decat ortodocsi si cununati ortodox deci nu pot fii nici catolici si nici nimic altceva...in rest fiecare preot face cum considera si fiecare risca pentru el!
Iar biserica ortodoxa primeste pe oricine dar in sensul daca se boteaza ortodox altfel pot doar sa asiste la slujbe dar nu sa ia parte activ in sens de nasi de botez sau de cununie.!
olduser
Postat pe 22 Noiembrie 2008 15:41
Toti avem acelasi cer dar conteaza religia, crede-ma ..insa pentru cei mai multi aceasta descoperire va veni poate prea tarziu adica pe lumea cealalta cand nu mai poti sa faci nimic ....!!
olduser
Postat pe 22 Noiembrie 2008 15:43
De la: caurea, la data 2008-11-18 12:26:45mie nu-mi place deloc religia asta a lor...
nu cred ca as putea sa am prieteni musulmani, da'pai nasi..
acu' sa nu ziceti ca sunt rasista...ei sa face ce vor...dar nu cu mine...
am cunoscut musulmami si musulmance si nu-mi plac...deci nu vb pe dinafara.


Trebuie sa-ti placa religia musulmana???
Cred ca fiecare din noi ar trebui sa respectam religiile , indiferent care ar fi ele: mozaica, musulmana, catolica, etc.Si nu cred ca ar fi vreo problema ca nasii sa fie musulmani.Eu sunt musulmana si nasii fratelui meu sunt ordodocsi..Si este ok...Asa ca draga draga dra nu mai spune ca nici ''macar prieteni musulmani '' nu ai putea avea...Cine stie ce seic vine in petit la tine insotit de o caravana de camile :P..
Leylek
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:00
scumpa mea la mine s-a putut.o nasii mei sunt din italia ea e ordodoxa si el catolic si nu a fost absolut nici o problema
ILUTAPAULA
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:46
Doamne ce incuiati si conservatori pot fii romanii astia...chiar nu ar trebui sa conteze
anamariaguta
Postat pe 3 Decembrie 2008 09:37
De la: anamariaguta, la data 2008-12-03 09:37:32Doamne ce incuiati si conservatori pot fii romanii astia...chiar nu ar trebui sa conteze


hmmmmmmmmmm asta nu e nimic!!!!

uite-te la topicul cu "cununia religioasa plictisitoare" sa vezi acolo...deja incep si o dau cu santanistii, bat campii rau de tot
iulik_flore
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:25
leylek, imi cer scuze daca te-am jignit, nu a fost intentia mea..totusi, cred ca am dreptul sa-mi aleg prietenii asa cum am si dreptul la libera exprimare..

Repet, bazandu-ma pe ce am vazut la musulmanii pe care i-am cunoscut, niciodata nu o sa-mi mai intersectez viata personala cu a lor..Obligat, se intelege, niciodata nu vor face parte din familia mea...
Iar daca vine un seic la mine la petit..pe langa faptul ca sunt deja casatorita, l-as trimite sa incerce mai departe la alta care vrea sa accepte sa fie prima sotie..
caurea_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 13:50
Si inca ceva..eu de respectat, respect numai omul in sine.

Singurul motiv pentru care respect religiile este sin cauza marii gramezi de"crede si nu cerceta"..
caurea_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:18
Sunt casatorita cu un roman, dar am prieteni musulmani fata de care am TOT RESPECTUL!!!
Am invatat multe de la ei, ca de altfel de la multe alte natii cu care am avut contact!Le multumesc pentru faptul ca acum am ochii mult mai larg deschisi inspre lume!Sunt oameni fara valoare si printre ei, ca si printre noi.
anamariaguta
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:39
De la: FLORI_MORARU58, la data 2008-11-21 13:05:43nu conteaza din ce religie e nasul ! noi totii avem acelasi cer !
florimoraru
Postat pe 4 Decembrie 2008 18:33

O casatorie in fatza altarului are o semnificatzie speciala, este o binecuvantare spirituala, un moment cand se aduna energii pozitive ce va dau startul pentru viatza in doi.
E mai bine ca pentru astfel de momente sa evitati tensiunile , sursele de energii negative.
Va fi mai bine pentru casnicia voastra.

Postat pe 5 Decembrie 2008 11:46
Nu cere preotul acte doveditoare nasilor ca sunt de x religie. De fapt nici nu cred ca exista asa ceva. Poate sa ii spuna preotului ca sunt de religie ortodoxa daca ii intreaba. Da nu cred ca isi pierde preotul vremea cu astfel de ocupatii sau cu intrebari ca sa vada daca intradevar esti ortodox ori musulman.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 01:40
in 2008 am fost nasa de cununie la doi tineri si nu ne-a intrebat preotul ce religie suntem pe niciunu din nasi si nici pe miri nu i-a intrebat inainte de religia nasilor.......eu cred ca atunci cand iti alegi nasii nu ii alegi dupa religia lor...asa ca nu vad nicio problema ca iti alegi nasii dintr-o alta religie si nu cea in care sunt mirii...mi se pare o absurditate asta
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:00
fetelor am gasit rochitzele astea si m-am gandit sa le impartasesc cu voi

dati clik pe galerie

sunt superbe



http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_elegante_ro chii_de_mireasa_tip_sirena_.html


Raporteaza abuz de limbaj
iulik_flore
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:27
Buna fetelor! Nasii nostrii nu sunt casatoriti religios!Credeti ca este posibil sa ne cunune? (am inteles ca le tine preotul o slujba...).
ana_ghita
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:03
Nu cred ca e posibil ana...sa va cunune ....nasii trebuie sa fie cununati religios!(nu cununati doar civil, nu cu jumate de cununie sau mai stiu eu ce)acum depinde de unde esti adica din ce zona a tarii, si mai depinde daca vrei sa ai o casatorie frumoasa si linistita alegeti nasi cununati!Si da preotul in Biserica v-a intreba daca nasii sunt casatoriti religios...acum depinde de constiinta fiecaruia!
Cypcip
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:08
Pe acest site exista cineva de religie ortodoxa cu adevarat!!!!!!
In afara de o singura opinie corecta, in rest toti sunt niste atei care habar nu au de nimic din religia ortodoxa!!!! Duceti-va fratilor la biserica si intrebati preotii si mai si cititi cate ceva!!!!!!
olduser
Postat pe 23 Ianuarie 2009 02:32
Dragutule sau draguto,sincera sa fiu nici nu ma intereseaza cine esti,dar,spre cultura ta generala,care nu prea o ai,afla ca TOTI avem un singur dumnezeu si ca multi dintre musulmani nutresc sentimente de mii de ori mai frumoase decat multi ca tine!
proconfortstil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:37
De la: ana_ghita, la data 2009-01-22 16:03:03Buna fetelor! Nasii nostrii nu sunt casatoriti religios!Credeti ca este posibil sa ne cunune? (am inteles ca le tine preotul o slujba...).


ana_ghita

depinde de la caz la caz
in general si pana acum nu prea se cununa
acum insa...am vz ca este de ajuns o logodna ceea ce inseamna jumate de cununie, asa cum te poti casatiri si in biserica catolica fara sa treci la religia lor sau cum sunt casatoriile mixte

se pare ca preorii din zilele noastre au devenit mai ingaduitori

insa depinde de la parohie la parohie si de la preot la preot
iulik_flore
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:48
eu anul trecut am fost nasa la o pereche de tineri....precizez ca nu sunt casatorita....preotul nici nu ne-a intrebat asa ceva...hai sa fim seriosi am multe cunostinte care au fost nasi si nu erau casatoriti eu cred ca asta nu conteaza.....crezi ca DUMNEZEU se supara ca eu i-am fost nasa la cea mai buna prietena a mea care mi-e si verisoara ca nu am fost casatorita???..cred ca se intamla multe alte nenorociri in tara asta mult mai importante...ma scuzati daca am suparat pe cineva ..asta e doar parerea mea!!!..dar imi pare sincer rau ca unii gandim asa...va pup
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:52
am uitat sa spun ca cei pe care i-am cununat sunt foarte fericiti si au o casatorie linistita.....nu cred ca faptul ca eu le-am fost nasa si nu sunt casatorita ei se vor desparti sau nu vor avea o casatorie fericita...TOTUL DEPINDE DE EI DOI!!!!
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DJ NUNTA,BOTEZ 1 De la: kudika_5526 20 Aprilie 2012 01:36
Traditie din zona Vrancea 9 De la: mikala 23 Martie 2010 15:56
Am nevoie de un sfat 8 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08
Idei de cadou pentru nunta 7 De la: kudika_1042942 15 Ianuarie 2022 20:31
ajutati-ma sa inteleg 58 De la: MONYK_ADRIANA 20 Aprilie 2010 22:18