Setari Cookie-uri

traditiile ma omoara!!!

voi ce traditii stiti? ca eu nu stiu ce o sa ma fac la nunta.... cine vine sa ma ia, are voie si mirele sa vina? tre sa ii dau nasei ceva? cand ii fac cadoul nasei? orice informatie privind traditiile e f utila... ca de restul nuntii si originalitatea ei ma ocup eu
ully1986
Postat pe 9 Iulie 2008 23:12
acu conteaza si din ce parte a tzarii esti...eu sunt moldoveanca...stiu cam toate traditziile..dar ale noastre...daca esti din alta parte a tzarii..nu pot sa te ajut

Postat pe 19 Iulie 2008 00:56
in moldova...cavalerii de onoare trebuie sa mearga la nashi sai ia de acasa si impreuna pleaca spre casa mirilor(sau eventual daca mirele inca mai locuieste cu parintzii trec mai intao sil iau pe el)..ajunsi acolo...gatesc mireasa si apoi mirele...dupa care mirii gatesc nasii...cavalerii de onoare gatesc invitatzii...apoi toata lumea iese afara pentru hora..inainte de hora mireasa se urca pe un scaun si se rupe(taie)turta miresii(un cozonac rotund)si o arunca in semnul crucii(cred ca si vin...nu sunt sigura..........si pleaca la biserica...........dar dupa cum am spus depinde de zona in care locuiesti...cel mai bine daca iti place o nunta traditzionala e sa intrebi pe cine va trecut de 50 de ani(matushi,vecine...mamele prietenilor...sau chiar bunici)
succes...daca ai vreo nelamurire intreaba-ma

Postat pe 19 Iulie 2008 01:01

se zice ca daca vrei sa domini in casa ..la intrarea in biserica sa il calci pe mire pe picior..si atunci tu vei fi cocosul...:)))
andreia_da1_grace
Postat pe 22 Iulie 2008 15:56
Daca traditiile te omoara, e simplu: nu tine nici una ! Eu m-am intalnit cu toti nuntasii la biserica, in biserica am intrat cu tatal meu, nu cu nasul, n-am facut circ in fata blocului si nu am rupt nici o turta. N-am facut "schimb de cadouri" cu nasii, au insistat ei (aproape ne-am certat ) sa plateasca biserica si lumanarile.

Deci, draga mea, daca tot te ocupi de originalitate, fa exact cum iti place. Trust me, este ziua ta, nu vrei sa-ti amintesti despre cum te-ai enervat respectand traditii care nu-ti spun nimic...

Postat pe 23 Iulie 2008 10:39
De la: luthien, la data 2008-07-23 10:39:41Daca traditiile te omoara, e simplu: nu tine nici una ! Eu m-am intalnit cu toti nuntasii la biserica, in biserica am intrat cu tatal meu, nu cu nasul, n-am facut circ in fata blocului si nu am rupt nici o turta. N-am facut "schimb de cadouri" cu nasii, au insistat ei (aproape ne-am certat ) sa plateasca biserica si lumanarile.

Deci, draga mea, daca tot te ocupi de originalitate, fa exact cum iti place. Trust me, este ziua ta, nu vrei sa-ti amintesti despre cum te-ai enervat respectand traditii care nu-ti spun nimic...


Subscriu cu toata inima, dak ar fi dupa mine as renunta cu bucurie la toate traditiile dar n-am ce ma face cu socrii asa voi mai respecta vreo 2 mai discrete.

Postat pe 23 Iulie 2008 14:51
mie imi plac traditziile..nu cred ca ar trebui sa renuntzi la traditzii.macar respectale pe cele care tzi se par interesante..si de ce nu amuzante...poopici

Postat pe 23 Iulie 2008 21:32
Sa nu confumdam obiceiurile si traditiile cu superstitiile.
fantome
Postat pe 28 Iulie 2008 14:28
Traditii, sa fim seriosi cine se mai plimba acum cu bradul prin oras sau chestii de genul asta, mirele merge si ai nasii, vin acasa la mireasa nasa ii pune voalul sau se face ca-l pune, important este sa iti puna de 2-3 ori mana in par si gata, turta se poate rupe foarte bine si in casa sau la iesirea din casa, si cam atat la noi in bucuresti, in alte zone este cu brad, cu udatul, barbieritul mirelui si alte cele dar nu cred ca-si au rostul in capitala sau in alte orase mari, si la nunta singura traditie care se mai respecta este hora miresii cand i se da jos voalul si se pune unei alte domnisoare.
carrie32_grace
Postat pe 28 Iulie 2008 17:05
unele traditii sunt frumoase,amuzante si interesante
insa altele sunt dea dreptul aberante si obositoare
eu am sa renunt la multe dintre ele si nu am sa pastrez decat ceea ce cred eu k este necesar
sora mea a respectat intocmai toate traditiile,cu udat,brad,turta,hora in fata blocului,barbieritul mirelui si a fost f frumos.dc iti place asa ceva e ok!
insa eu nu ma regasesc
imi place ideea de a intra cu tatal in biserica,este originala si mult,cu mult mai de suflet decat aceea de a intra cu nasul.
si eu ma gandeam sa ma intanlesc cu mirele tot la biserica :))
hmmm sunt multe chestii la care vreau sa renunt dar si altele noi pe care as vrea sa le bag
iulik_flore
Postat pe 30 Iulie 2008 10:27
De renuntat la unele traditii e relativ usor, nu vrei si pace; se vor conforma in cele din urma. Problema e, vorba ta iulika, sa introduci alte obiceiuri sau ceva nou. Oamenii se sperie de nou, de necunoscut. O sa auzi numai fraze de genul: "Unde ai pomenit asa ceva?", "Dar ce, noi suntem catolici?", "Ai innebunit? La cine ai vazut tu asa ceva?" etc.
fantome
Postat pe 14 August 2008 14:00
hahahaha...ai dreptate fantome!!! asa este ...insa pe mine nu ma intereseaza parerea oamenilor plus ca obiceiurile care vreau eu sa le bag sunt finute si de bun gust..
iulik_flore
Postat pe 15 August 2008 17:17
Dar de dansul gainii a-ti auzit?
fantome
Postat pe 18 August 2008 16:01
da...eu sunt moldoveanca.....dansul gainii are o mel speciala pentru asta...din cate stiu se face doar la sate...insa daca doresti o nunta traditzionala...fao...se jumuleste o gaina...si trebuie sa ii puna o atza rosie la gat si so `gateasca` cu diferite chestii poate sai puna si o tzigara in cioc(am vazut fel si fel de metode)si o femeie mai batrana de la nunta trebuie sa danseze cu gaina in mana....nuj semnificatia ei...insa...e o traditzie f veche in moldova

Postat pe 19 August 2008 21:27
eu zic k o nunta fara traditzii e ca o mancare fara sare...ishi pierde toata frumusetzea...corect nimeni nu zice ca tre sa le faci pe toate...insa sunt traditzii care pur si simplu sut frumoase...sunt lucruri lasate de stramoshii nostri...si trebuie duse mai departe...parerea mea

Postat pe 19 August 2008 21:30
am auzit de dansul gainii dar nu stiu ce semnifica
iulik_flore
Postat pe 19 August 2008 23:19
si oricum nu am mai vz de mult pe la nunti...cel putin in zonele noastre mai sudie.....prin bucuresti
iulik_flore
Postat pe 19 August 2008 23:20
Am intrebat-o pe mama cere e moldoveanca si mi-a zis ca din cate stie ea e un dans al fertilitatii. Trebuie sa mananci din gaina impreuna cu sotul si cu nasii.
fantome
Postat pe 20 August 2008 10:39
MAI NOU ACUM,IN LOC DE GAINA SE JOACA TORTUL ;))
112985
Postat pe 20 August 2008 16:51
parca si vad pe una cu tortu de 8 etaje in bratze...sal danseze

Postat pe 20 August 2008 21:21
tortullllllll nu am auzit!!!!!!!!
iulik_flore
Postat pe 20 August 2008 21:45
se joaca o gaina si un tortulet .nu acela de 8 etaje .si colaci parca . se face asa si la cumetrie . niste femei din familie joaca acestea si se plimba pe la invitati apoi in final pe la nasi care trebuie sa le dea bani in skimb. ..alta cheltuiala a nasului...este o melodie anume...

Postat pe 20 August 2008 23:52
De tortulet nu stiam, dar pana la urma stiti zicala;"Cate bordeie, atatea obicee!".
Noi sa fim sanatoase, sa avem o nunta de vis, cu traditii sau fara, dupa bunul plac.
fantome
Postat pe 21 August 2008 09:37
EU FAZA CU GAINA AM VAZUT-O LA INMORMANTARI...CHIAR ACUM DE CURAND...DAR POATE DEPINDE DE ZONA IN CARE TE AFLII..MIE IMI PLAC TRADITIILE...DAR NU TOATE,SI NU DUSE LA EXTREM..CATEVA DINTRE ELE SUNT CHIAR FUNNY ...DAR ALTELE MAI MULT INCURCA SI SUNT DE PROST GUST(EX: LASATUL BANILOR IN GALEATA LA USA CASEI MIRESEI)...FIECARE RESPECTA CE VREA SI CAT VREA...
alyzuzi
Postat pe 21 August 2008 13:37
alyzuzi a pus punctul pe "I"
cam asta vroiam si io sa zic si am mai spus-o in alt topic
iulik_flore
Postat pe 21 August 2008 15:22
mai la inmormantare se trece gaina peste groapa nu se joaca....doamne fereste......si o sa vad si eu toate traditiile mai cu amanuntul la prietena ema cea mai buna la nunta peste 2 saptamani....

Postat pe 21 August 2008 21:06
alyzuzi...ce stii tu e ca...dupa ce groparii au inceput sa puna pamant deasupra mormantului trebuie sa le dai peste groapa o gaina alba si una neagra(ca pomana)...e total diferita chestia...

Postat pe 21 August 2008 22:32
fetelor, sa revenim la nunti...
fantome
Postat pe 22 August 2008 14:23
bine spun fantome k am dat-o in morti
iulik_flore
Postat pe 22 August 2008 15:47
asa,,,sa revenim la nuntile noastre....nasul tre sa plateasca foarte bine gaina si tortul...dar stie careva mai bine sa insiruie toate obiceiurile astea?...stiu k atunci cand vine mirele la mireasa acasa , ea trebuie sa se ascunda si mirele tre sa o "cumpere" ...apoi mireasa afara rupe un colac in 4 si arunca in 4 parti in semnul crucii , nu stiu in fata bisericii cu galeata cu bani , jucatul gainii , tortului , furat apoi iar platit pt mireasa apoi la desgatit cand ii pune nasa basmaua sau palaria tre sa refuze sau sa arunce basmaua de 3 ori , dansul fetelor unde miresei i se pun bani la decolteu....muuulti bani...si era ceva si cu mirele acasa la el inainte sa plece il barbieresc baietii...apoi i se face si lui un fel de desgatit unde iar se barbiereste....aruncatul buchetului e furaciune de la americani...ma duc si eu printre fetele alea dar nu schitez nici un gest cum k as vrea buchetul fiecare cu soarta altceva mai stiti??????si am mai auzit k mireasa trebuie sa aibe dresuri ....chiar in mijlocul verii .....

Postat pe 22 August 2008 23:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lumanari rupte 16 De la: Eva33 2 August 2012 17:07
Nasi pentru prima data! Ce trebuie sa facem? 1 De la: gamyco 29 Noiembrie 2013 17:56
Spoveditul inainte de nunta 53 De la: grace007989 21 Mai 2010 02:18
Citirea logodnei inainte de cununia religioasa propriu-zisa 19 De la: alexandra22_grace 3 Februarie 2014 09:06
VAND ROCHIE DE MIREASA DEMETRIOS 1 De la: Derya 25 Septembrie 2009 23:40