Setari Cookie-uri

cum ne adresam socrilor?

cum vi se pare corect sa ne adresam socrilor?cu mama si tata?...mie nu imi place....nici nu as vrea ca nurorile mele sa fie obligate sa mi se adreseze asa,mai bine pe nume...nu e mai corect?
irinnaioanna
Postat pe 14 August 2009 01:16
De la: grace004742, la data 2009-08-14 01:16:06cum vi se pare corect sa ne adresam socrilor?cu mama si tata?...mie nu imi place....nici nu as vrea ca nurorile mele sa fie obligate sa mi se adreseze asa,mai bine pe nume...nu e mai corect?


grea problema
mie mi-ar placea unii care sa imi zica sa le spun pe nume, dar nu cred ca exista asemenea oameni pe la noi; oricum nu as putea sa le spun mama si tata - care sunt unici dupa parerea mea
alina
Postat pe 14 August 2009 09:06
fetelor....ei ii spun soacra si lui nui spun nici cum..nu sunt in relatii bune cu ei...nu le prea convine ca fiul lor m-a luat de nevasta...dupa cum s-au comportat cu mine nu merita nici salutul meu dar ii respect pt ca sunt parintii sotului meu.ei i-au dat viata.si nici ei nu imi spun pe nume sau nora,ci tu fata...mai rau de atat nu se poate...
didianita
Postat pe 16 August 2009 12:26
eu nu le spun nicicum nici eu nu am avut relatii prea bune cu ei cel putin dupa cununia civila oricum nu stiu dc voi putea sa le spun mama si tata pt k nu pot sa spun asta altor persoane dct parintilor mei poate le voi spune soacra si socru sau amma soacra si tata socru dar altfel nu , al meu le zice parintilor mei mama si tata dar pt el parintii mei chiar s-au purtat ca niste parinti
sweetyeye
Postat pe 16 August 2009 12:42
Buna,mie mi se pare ciudat sa le zic mama si tata ,am mama si tata,asa ca ..ce inseamna asta,sunt pt fiul lor ,pt mine socrii,eu nu le zic de nici un fel,si oricum nu am avut oportunitatea sa-i strig pana acuma.Astea cu mama ,tata mi se par vechi,in anumite tari nici nu se folosesc,le zic domul X,si doamna Y.ASA CA...O ZI BUNA.
kalis27
Postat pe 27 August 2009 10:25
eu as dori sa ma inteleg cu soacra mea si as dori sa iispun pe nume, inca este destul de tinara si tare haioasa.
grace003710
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:12
eu asa vreau ,pe nume si pe nepoti sa nu ii aud cu mamaie ca imi vine rau
irinnaioanna
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:26
De la: alina_manuela, la data 2009-08-14 09:06:55
De la: grace004742, la data 2009-08-14 01:16:06cum vi se pare corect sa ne adresam socrilor?cu mama si tata?...mie nu imi place....nici nu as vrea ca nurorile mele sa fie obligate sa mi se adreseze asa,mai bine pe nume...nu e mai corect?


grea problema
mie mi-ar placea unii care sa imi zica sa le spun pe nume, dar nu cred ca exista asemenea oameni pe la noi; oricum nu as putea sa le spun mama si tata - care sunt unici dupa parerea mea


Sunt de acord cu tine...nu as putea sa-i spun niciunei alte femei mama in afara de MAMA MEA...mi se pare un cuvant prea scaru pt a fi impartit de doua fiinte!
andra_ale
Postat pe 9 Septembrie 2009 08:35
De la: alina_manuela, la data 2009-08-14 09:06:55
De la: grace004742, la data 2009-08-14 01:16:06cum vi se pare corect sa ne adresam socrilor?cu mama si tata?...mie nu imi place....nici nu as vrea ca nurorile mele sa fie obligate sa mi se adreseze asa,mai bine pe nume...nu e mai corect?


grea problema
mie mi-ar placea unii care sa imi zica sa le spun pe nume, dar nu cred ca exista asemenea oameni pe la noi; oricum nu as putea sa le spun mama si tata - care sunt unici dupa parerea mea


Sunt de acord cu tine...nu as putea sa-i spun niciunei alte femei mama in afara de MAMA MEA...mi se pare un cuvant prea scaru pt a fi impartit de doua fiinte!
andra_ale
Postat pe 9 Septembrie 2009 08:35
Fetelor. Sunt soacra-mare si vreau sa va spund ca de cand am cunoscut-o pe viitoaea mea nora ia-m spus sa ne spuna pe nume si mie si sotului meu. Nu cred ca respectul fata de noi consta in felul cum te adresezi. Tinem foarte mult la ea si ne dorim sa le fie bine copiilor si sa fim foarte apropiati de ei.
tenerife
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:19
Si mie mi-e greu sa-i spun cumva.. deocamdata, m-am scos, ca nu a fost nevoie de vreun apelativ.. dar, peste 1 sapt voi fi parte din familie.. si nu se stie. Oricum, mi-ar placea sa-mi spuna ea cum sa-i spun.. Mama iar nu mi se pare potrivit.. mama e mama mea :)
adeana
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:40
Normal si firesc ne vom adresa cu "Dumneavoastra" , si asta pentru ca nu ne-am tras de sireturi cand eram mici, ne despart o gramada de ani............., de la caz la caz
Va pup si va doresc VIATA USOARA CU SOCRII!!!!
Tinet
Postat pe 14 Septembrie 2009 08:49
"mama si tata " socrilor???
fiti serioase, sunt convinsa ca aveti mame si tati, nu-i cazul sa aveti cate doua randuri..............
e doar parerea mea pe care o si pun in practica, si ca atare nu ma necajeste nici unul dintre ei!!!!
Succes!!!
Tinet
Postat pe 14 Septembrie 2009 08:52
eu le spun ama si tata...e un semn de respect...si inca nu am facut nunta
sizinuca
Postat pe 14 Septembrie 2009 09:09
Si eu am fost nora(socrii mei nu mai sunt),si voi fi soacra(mare),nu e usor sa-i impui cuiva sa-ti zik "mama",decat sa o spuna fortat si mai mult ca sa-mi fak mie placere mai bn lasa..ar fi bn sa se stabileasca de la inceput,dak va tutuiti sau nu,dak iti poate spune pe nume sau mai rau "d-na",dak baietzii mei imi spun "mami",poate o sa-i fie si ei mai usor sa-mi spuna asa,dak nu treaba ei,nu are asta importantza ci relatzia care se stabileste intre nora si soacra,si de aici restul....
babalica
Postat pe 14 Septembrie 2009 09:10
Si eu am fost nora(socrii mei nu mai sunt),si voi fi soacra(mare),nu e usor sa-i impui cuiva sa-ti zik "mama",decat sa o spuna fortat si mai mult ca sa-mi fak mie placere mai bn lasa..ar fi bn sa se stabileasca de la inceput,dak va tutuiti sau nu,dak iti poate spune pe nume sau mai rau "d-na",dak baietzii mei imi spun "mami",poate o sa-i fie si ei mai usor sa-mi spuna asa,dak nu treaba ei,nu are asta importantza ci relatzia care se stabileste intre nora si soacra,si de aici restul....
babalica
Postat pe 14 Septembrie 2009 09:15
buna.eu ma inteleg foarte bine cu socrii mei.de aceea chiar de la inceput(de cand am facut starea civila si tin sa spun ca nunta urmeaza)le-am spus "mamica si taticule".eu le doresc tuturor nurorilor sa se inteleaga la fel de bine ca eu cu soacra mea.
somogyinoemi_yahoo_com
Postat pe 14 Septembrie 2009 09:40
Eu la inceput nu l ziceam in nici un fel....Cu timpul am inceput sa l vorbesc la pertu....sunt niste oamenisuper ok si nu au avut nici o problema cu asta nu au avut pretentii d acest gen.....Cred k in primul rand trebuie sa fim prieteni,iar respectul nu sta in niste cuvinte,respectul il dovedesti prin fapte.Mama mea le-a spus socrilor ei mama si tata de la inceput si o viata intreaga a barfit-o p bunica-mea....asa k ...la c bun?poate d aceea nici nu are pretentie nici d la sotul meu nici macar d la prietenele mele sa i s vorbeasca cu "dumneavoastra".
Asa mi s pare mai normal,si cred k s simt mai tineri asa,cel putin parintii si socrii mei asa s simt.Sa nu n ascundem dupa cuvinte mari fetelor!!!
kiki230485
Postat pe 14 Septembrie 2009 10:08
Eu le-am spus mama si tata chiar inainte de casatorie. Poate ca-s un pic smechera pt ca stiu ca asta ii unge la inima . Nu ma adresez cu dvs, ci le vorbesc la pers. a II-a, cum le vorbesc si parintilor mei. Ei sunt "bagajul" cu care a venit sotul meu, fac parte din familie.
fantome
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:42
Buna
Fetelor, unii nici nu merita sa fie numiti mama si tata . E cazul socrilor mei.Noi avem nunta sambata si ei nici macar nu vin sa fie alaturi de fiul lor , din simplul motiv ca nu ma plac pe mine.
Sa le mai spun si mama si tata! Doamne fereste
cristina_camelia
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:42


BUNA ,

SI EU SUNT SOACRA SI NU AM PRETENTII SA MI ZICA GINERELE MEU MAMI.
NU- MI ZICE NICICUM, SAU CATEODATA DOAMNA. IMI IUBESC GINERELE ENORM, PENTRU CA- MI IUBESTE FATA, MI- O RESPECTA, O RASFATA. ARE NUMAI CALITATI PT UN GINERE.. DE ACEEA NU AM PRETENTII. SI PE NUME DACA VEA SA- MI ZICA NU M- AS SUPARA PE EL.ESTE GINERELE PERFECT.
onnutza10
Postat pe 14 Septembrie 2009 12:36
Aceeasi problema o am si eu... lor li se spune intr un anumit fel (porecla as putea spune) de catre nepoti si copii.eu nu le spun in nici un fel, insa soacra mereu ma intreaba cand am de gand sa le zic si eu cumva. ea imi spune sa le zic cum le spun si nepotii, dar eu nu pot..sotul meu ma intreaba de ce nu le zic : mama si tata...si, ca si voi, nici eu nu pot. consider k parinti sunt doar cei care te au conceput, crescut etc...cu toate k ei mi au oferit f multe si ma iubesc, ma ales socrul...
Sotul meu le spune alor mei mami si tati in diferite contexte, dar nu ii striga asa..si le zice asa pt k asa le spun eu...
f ciudata situatie. mi ar placea sa le spun pe nume, asa cum se face in afara,,dar la noi ar insemna lipsa de respect
gyo85
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:50
Eu ma adresez socrilor mei pe nume....ma iubesc asa de mult, ca si cum as fata lor....suntem in relatii foarte bune....
andreea25graversen
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:55
Eu ma adresez socrilor mei pe nume....ma iubesc asa de mult, ca si cum as fata lor....suntem in relatii foarte bune....
andreea25graversen
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:55
eu le spun mamitza si tatiztu, pentru ca mama si tata nu pot deokmdata, acestia sunt parintii mei, dar ei se multumesc sa le spun asa, ea nu prea are pretentii, cu socrul e mai nasol, dat se multumeste cu tatitzu...iar sotul meu le spune alor mei d-na si d-l, deoarece, ai mei parinti sunt mai tineri si nu ar suporta sa li se spuna mama si tata, nici eu nu le spun asa, ii alintam cu deiverse apelative
o zi buna tuturor, si respect reciproc
aameliaandy
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:38
EU CAND I-AM CUNOSCUT PE VIITORI SOCI LE ZICEAM "DUMNEAVOASTRA" ...DOMNUL,DOAMNA...DAR ATAT SOCRUL CAT S SOACRA M-U RUGAT DE MAI MULTE ORI SA-I CHEM PE NUME,ASA CUM II CHEA SI VIITORUL SOT SI VIITOArea cumnata...adica copii lor ii cheama pe nume...iar eu procedez la fel... ...ea imi ice mie"salut,ce mai faci" eu la fel...ca doar asa m-a rugatea..si nu doar soacra m-a rugat sa o chem pe nume ci si surorile ei ,adica matusile viitorului sot,,...initial imi eram mai dificil sa-i chem pe nume (obisnuita ca si in Romania),imi era putin jena ,chiar mi-a fost dificil sa-i chem pe nume,aveam senzatia ca nu le respectam varsta...dar cum "greseam "si le ziceam "dumneavoastra" ma corectau si-mi aduceau aminte sa-i chem pe nume...mi-au zis ca ei se simt batrani cand le zic"dumneavoastra"...asa ca... acum nu mai "gresesc" ..viitoarea soacra este aproape ca si mama mea,uneoi povestim ce mai facem,ma suna de mai multe ori pe zi,vine de mai mult eori /saptamana la noi in vizita,si uneori nu este de acord cu ce cumpar eu sau ce fac ,dar e de ajuns sa-i zic ca asa vrem noi si nu mai zice nimic,asa procedeaza si mama mea and vine la mine si nu-i place ceva ,imi zice dar nu are ce face ..uneori o sun pentru vreo reteta...toamna facem dulceturi impreuna si incercam retete noi de conserve iar daca face nu ies bine nu spunem la nimeni caTI BANI AM ARUNCAT ..am invatat multe chestii si de la ea,dar normal multe am invatat de la parintii mei....iar cand nu sunte de acord cu ceva si ne mai "certam" ma suna a 2 zi sau vine si-mi aduce ceva bun gatit ...ca doar u suntem persoane perecte niciuna
lorena28
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:48
EU CAND I-AM CUNOSCUT PE VIITORI SOCI LE ZICEAM "DUMNEAVOASTRA" ...DOMNUL,DOAMNA...DAR ATAT SOCRUL CAT S SOACRA M-U RUGAT DE MAI MULTE ORI SA-I CHEM PE NUME,ASA CUM II CHEA SI VIITORUL SOT SI VIITOArea cumnata...adica copii lor ii cheama pe nume...iar eu procedez la fel... ...ea imi ice mie"salut,ce mai faci" eu la fel...ca doar asa m-a rugatea..si nu doar soacra m-a rugat sa o chem pe nume ci si surorile ei ,adica matusile viitorului sot,,...initial imi eram mai dificil sa-i chem pe nume (obisnuita ca si in Romania),imi era putin jena ,chiar mi-a fost dificil sa-i chem pe nume,aveam senzatia ca nu le respectam varsta...dar cum "greseam "si le ziceam "dumneavoastra" ma corectau si-mi aduceau aminte sa-i chem pe nume...mi-au zis ca ei se simt batrani cand le zic"dumneavoastra"...asa ca... acum nu mai "gresesc" ..viitoarea soacra este aproape ca si mama mea,uneoi povestim ce mai facem,ma suna de mai multe ori pe zi,vine de mai mult eori /saptamana la noi in vizita,si uneori nu este de acord cu ce cumpar eu sau ce fac ,dar e de ajuns sa-i zic ca asa vrem noi si nu mai zice nimic,asa procedeaza si mama mea and vine la mine si nu-i place ceva ,imi zice dar nu are ce face ..uneori o sun pentru vreo reteta...toamna facem dulceturi impreuna si incercam retete noi de conserve iar daca face nu ies bine nu spunem la nimeni caTI BANI AM ARUNCAT ..am invatat multe chestii si de la ea,dar normal multe am invatat de la parintii mei....iar cand nu sunte de acord cu ceva si ne mai "certam" ma suna a 2 zi sau vine si-mi aduce ceva bun gatit ...ca doar u suntem persoane perecte niciuna
lorena28
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:48
persoane perfecte vroiam sa zic
lorena28
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:49
Am citit cu atentie opiniile scrise mai sus si mi-am dat seama ca luam mai totul dupa cum ni se prezinta prin filmele americane. Foarte multi sunt de parere sa se adreseze parintlor pe numele mic, crezi ca esti mai aproape cand il percepi pe parintele tau ca pe un prieten? este un prieten mai aproape decat un parinte? poti sa pui pe acelasi calapod prietenul cu parintele? Daca da, atunci mare greseala! Parintii mei sau socrii mei imi sunt prieteni spun multi,mare greseala, nu este termen de comparatie intre ei. Jertfelnicia parintilor nu o poate egala nimeni si nimic, pt acest lucru si mai ales pt faptul ca nimeni nu-ti doreste binele ca parintii trebuie sa ai o doza de respect. Daca sotul sau sotia devin una, inseamna ca-l accepti pe celalalt cu toate ale sale chiar cu proprii lui parinti, carora trebuie sa te adresezi cu acelasi apelativ cu care se adreseaza i el sau ea. Fii prima data fiu sau fiica sub aceasta forma, si ei te vor accepta ca atare. E normal ca atuci cand ii vezi ca pe niste straini, ei sa se poarte ciudat. Nici nu stiti cati parinti sufera in tacere ca ginerele sau nora nu dau mare pret pe ei. Deschideti relatii de comunicare familiale s veti vedea schimbarea radicala a lor. Faceti voi cei tineri primul pas (ca asta se asteapta) si urmatorii 10 ii vor face ei, si veti avea numai de castigat.
Toate bune!
popa_Tanda
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:20
Pana acum am tot evitat sa le spun in vre-un fel, mai nou ma refer la ei fata de iubitul meu cu "mama-soacra" si "tata socru", in gluma..trebuie pana la urma sa le zic cumva..ma mai gandesc
Lilly_s
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parteneri de religi dferite 21 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:44
Eveniment Arrera... 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:20
Tortul Miresei 1 De la: grace007534 6 Februarie 2010 19:40
Fotografi de nunta in Calarasi, Ialomita, Bucuresti 10 De la: simona20g 10 Martie 2011 21:18
Daruri pentru cununia civila..... 60 De la: kudika325851 16 Octombrie 2010 19:04