Setari Cookie-uri

TRAIESTI 20 DE ANI SI NU STII CU CINE

Sunt casatorita de 20 anisi am o fata de 19 ani.
Sotul meu este navigator , are 46 ani, ditamai seful mecanic, nu ne lipseste nimic.
Avenit acasa dupa nu voiaj de 4 luni, indragostit de o chinezoaica de 23 ani.
Mi-ea spus in fata ca ei se iubesc, ma iubeste si pe mine dar nu cum o iubeste pe ea, am incercat sa discut cu el dar nu ai cu cine , el o tine tot pe a lui.
la inceput am crezut ca este o joaca, dar acum dupa o luna si jumatate nu prea cred ca o va uita, sau daca o va uita nu va fi prea curand.
Vorbeste cu ea la telefon, pe email, chiar azi mea spus ca el vrea sa divortam, pana la urma l-am convins sa lasam timpul sa hotarasca.
A fost un om cu capul pe umeri cu principii, dadea lectii de moralitate.
Sperantele mele nu sunt prea mari, pentru ca el nu vrea s-o uite, si el crede ca n-o va uita, un lucru se uita cand vrei sa uiti.
Sunt foarte ravasita si nu stiu incotro s-o iau, nu stiu ce decizie sa iau, sper ca timpul sa le rezolve pe toate.
Spuneti-mi si mie ce sa fac, nici nu stiu incotro s-o iau
kudika073136
Postat pe 14 Septembrie 2009 23:40
problema nu e ca nu stii cu cine traiesti, oamenii se schimba in timp,nu prea ai ce face..decat sa astepti..sa vezi ce va face..e trist..si foarte greu..multa bafta..
getfit_miki
Postat pe 15 Septembrie 2009 08:13
parearea mea este sa vorbesti cu el.incearca sa il faci sa-ti povesteasca si sa-ti redea in cuvinte sentimentele lui pentru ea sa vezi daca este doar un capriciu sau poate chiar i-a ajuns la inimioara.pacat.ar putea fi fiica lui. vezi poate ce simte el pentru ea este o iubire parinteasca si nu si-a dat seama , vezi poate undeva in adancul inimii lui sunt sentimentele pentru tine care asteapta sa fie readuse la viata.nu stiu fa-l sa vada ca poti fi rivala celei mai tinere si ca oricum tu esti cu multe in fata ei si ai toate sansele de partea ta ,ai mai multa grija de tine,fa-te frumoasa si eleganta in fata lui,trezeste-i pasiunea pt tine pe care a avut-o cand v-ati casatorit.eu cred ca merita sa incerci orice pentru a salva situatia pt tine si pentru fiica ta daca se mai poate desigur. http://www.grace.ro/comunitate/forum/post_reply/1459.html#
kudika168477
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:34
Buna ziua,


Stimata doamna aveti perfecta dreptate ,in ceea ce priveste ,ca noi o parte dintre femeile casatorite chiar nu stim cu cine locuim.
Stim ca locuim cu sotul numai cand ii platim intretinerea la bloc etc.
Faptul ca s-a indragostit de o femeie nu este foarte grav, pentru ca ni se poate intampla si noua.Grav este faptul ca el este casatorit, ca aveti si o dra de 19 ani impreuna, si diferenta de varsta de 21 de ani este suficient de mare.
Daca sotul dvs. va ramane in tara fara sa se mai imbarce pe vapor o perioada exista sansa sa o uite,dar asul sta la dvs.Nu -i reprosati nimic, incercati sa fiti destul de atenta si draguta cu dumnealui, incercati sa-i arati multa afectiune si dragoste.
V-as recomanda sa plecati pentru 5-6 zile intr-o mica vacanta doar dumneavoastra si sotul.
In situatia in care el nu o poate uita , atunci resemnati-va pentru ca nu este un sfarsit, ci poate un inceput nou pentru viata dvs.Sunteti tanara fiica este majora, si nu va recomand sub nicio forma sa suferiti, pentru ca nu se merita.Viata este atat de scurta si plina de surprize negative incat nu mai adaugati si dvs . o alta suferinta.
Oricum sunt convinsa ca in aceasta relatie adica a sotului cu chinezoaica nu sunt implicate si sentimente ci numai dorinte sa zic carnale.Aveti grija de dvs. si tineti aproaPE DE FIICA DVS.

VA SARUT PE AMANDOUA SI VA DORESC CA AVETI RABDARE CU SOTUL RESPECTIV TATAL .

Flori
manuflori
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:52
De la: anisoararusu1969, la data 2009-09-14 23:40:04Sunt casatorita de 20 anisi am o fata de 19 ani.
Sotul meu este navigator , are 46 ani, ditamai seful mecanic, nu ne lipseste nimic.
Avenit acasa dupa nu voiaj de 4 luni, indragostit de o chinezoaica de 23 ani.
Mi-ea spus in fata ca ei se iubesc, ma iubeste si pe mine dar nu cum o iubeste pe ea, am incercat sa discut cu el dar nu ai cu cine , el o tine tot pe a lui.
la inceput am crezut ca este o joaca, dar acum dupa o luna si jumatate nu prea cred ca o va uita, sau daca o va uita nu va fi prea curand.
Vorbeste cu ea la telefon, pe email, chiar azi mea spus ca el vrea sa divortam, pana la urma l-am convins sa lasam timpul sa hotarasca.
A fost un om cu capul pe umeri cu principii, dadea lectii de moralitate.
Sperantele mele nu sunt prea mari, pentru ca el nu vrea s-o uite, si el crede ca n-o va uita, un lucru se uita cand vrei sa uiti.
Sunt foarte ravasita si nu stiu incotro s-o iau, nu stiu ce decizie sa iau, sper ca timpul sa le rezolve pe toate.
Spuneti-mi si mie ce sa fac, nici nu stiu incotro s-o iau


Tind sa cred ca e o ratacire de moment. Pana la urm, cu Dvs. a petrecut atatia ani, il cunoasteti mai bine ca oricare alta, il iubiti, i-ati inghitit si rele.........s-a entuziasmat, nu cred ca e indragostit.
Incercati sa-l convingeti sa nu mai plece pe mare un timp si petreceti cat mai mult timp impreuna, aduceti-i aminte prin poze, locuri, povestea Dvs. de dragoste......
Poate va prinde bine linkul de mai jos:
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=concurs5
adika_healthy
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:26
Sa speram ca nu s-a aprins asa tare.
Dar intre dumneavoastra si el mai e ceva? Adik e f greu la distanta!
elenutza666
Postat pe 29 Septembrie 2009 07:55
Sincer, nu stiu cum se poate concura cu o tipa de doar 23 de ani...:(, care are doar 2-3 ani mai mult decat fiica voastra.
Eu personal, cred ca daca a ajuns sa iubeasca o fata care i-ar putea fi fiica, nu mai e barbatul serios si responsabil cu care te-ai casatorit acum 20 de ani. din pacate, in general relatiile la distanta nu au sorti de reusita. prin natura jobului sau, voi aveti de f mult timp o relatie la distanta..., ce sa faci? asta-i viata. Cred ca ar trebui sa ii acorzi divortul, sunt convinsa ca chinezoaica nu a fost singura cu care te-a inselat, merita sa iti acorzi si tie o alta sansa, poate vei intalni si tu candva un tip de varsta ta, de care sa te indragostesti, n-ar fi frumos sa simti din nou fluturasi in stomac? Sa stii ca iubirea nu tine vesnic, ea se transforma in obisnuita si respect, nevoia de cel de langa tine, unde toate aste sunt in stransa legatura, rezista si relatia pana la adanci batraneti, unde nu, aici intra si cazul tau, sigur o sa fie o alta sansa, mai gandeste-te ..., ce frumos ar fi sa fii din nou indragostita... . Dar, pentru asta trebuie sa ai grija de tine, fa-te frumoasa, slabeste daca e cazul, imbraca-te adecvat, si vei reusi.
Iti doresc mult succes, si sper sa te ajute sfaturile mele...
Tinet
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:06
Eu cred ca trebuie sa-l pui pe liber cat mai repede. nu inteleg ce va agatati atat d un barbat. Cum el poate sa si gaseasca fericirea in alta parte asa puteti si voi. Atat se vorbeste de criza barbatului, dar nimeni nu o ia in seama. Majoritatea femeilor cred ca lor nu li se poate intampla. Va spun eu. Daca barbatul este slab, nimic nu pooate concura cu tineretea si noutatea. Nu conteaza cat de bine arati, cat de desteapta,cati ani ati convietuit impreuna. Zi mersi ca ai copii mari si ti poti vedea si tu de viata ta. Dc sa-l tii langa tine? Ca sa ai cui sa i speli si sa faci mancare?Dupa cine sa faci curat? Lasa l sa se duca, iar tu gaseste-ti preocupari care sa te faca fericita.
happycorazon
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:15
cred ca sotul dumneavoastra nu prea stie pe ce lume traieste. a intalnit aceasta fata... si se simte si el din nou ca la 20 de ani. eu cred ca e doar o perioada pasagera, el trebuie doar sa isi faca putin ordine in ganduri si in sentimente. pana la urma va realiza ca nu a fost mare lucru.. ci pur si simplu dorinta unui barbat ajuns deja la o varsta, de a avea din nou in brate o pustoaica de 20 si ceva de ani... care sa nu ii fie fiica.. ci amanta.
o decizie tot va trebui luata pana la urma, si va cred ca dumneavoastra va e cel mai greu, mai ales ca aveti si un copil impreuna, dar consider de asemenea ca fiica dumneavoastra este deja destul de mare si destul de matura pentru a intelege anumite chestiuni,. asa ca eu va sfatuiesc sa o tratati ca pe un om mare si sa ii explicati care e situatia. poate va va ajuta mai mult decat va imaginati. si poate, pana la urma ea va fi cea care va avea discutia decizionala cu sotul dumneavoastra! va doresc sa fiti fericita si sa auzim de bine! bafta~~~
araiya_grace
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:48
sunt de ACORD CU happycorazon!!!!!!!
daca fii-mea nu ar avea 19 si ar avea undeva la 12-13 ani..cred ca m-as sacrifica sa incerc sa iert,etc, sa ii mai dau o sansa,poate o fi vreo ratacire..de dragul copilului,desi stiu ca se spune ca e o prostie si asta..in fine.. fiecare gandeste cum vrea..insa fii-mea sa aiba 19 ani..no way! deja intelege, e altceva.. mi-as vedea si eu de viata mea, as redescoperi dragostea..sunt sigura! mi-as baga ceva in sentimentele lui pt Tzin Tzin girl.. ce crede, ca aia o sa il iubeasca forever si sa o imbatraneasca impreuna=)) Ha Ha Ha.. Doamne ce i-as mai rade in moaca daca dupa ce am divorta, s-ar reintoarce in genunchi sa imi ceara iertare ca "ochi lungi" nu il mai vrea!

Yacc mi-e sila de cretini d-stia.... fii-sa de 20 de ani si amanta tot p-acolo!.. yacc!!!

cristinne83
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:36
Buna,
Situatia este destul de aiurea pentru dvs. Inainte de a lua o decizie ganditi-va la ceea ce era si inainte situatia dintre voi, cum era relatia reala dintre 2 oameni casatoriti... Apoi poate e mai bine sa va dati seama daca merita se luptati pentru el sau nu...
Poate ca asa este cum spune el, ca s-a indragostit cu adevarat de tipa asta... Iar atunci cand iubesti varsta nu are nici o legatura cu asta... De obicei barbatii cauta ceea ce nu au acasa... Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu ma intelegeti gresit... dar poate sotul dvs. a gasit, in afara de tineretea domnisoarei, si altceva ce nu gasea acasa...
Ganditi-va bine inainte de a lua o decizie, oricare ar fi ea....
Bafta multa....
aly017
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:54
Doamne,cat ma bucur cand ii parasesc tinerelele la batranete,isi merita soarta,au impresia ca vor fi crai la infinit,sotiile care i-au "slujit"o viatza devin plictisitoare,eu una nu i-as mai acorda nici o sansa,sa se duca invartindu-se,o sa se intoarca cu "coada intre picioare"si nici pe "branci nu l-as primi",dar nu as vrea sa fiu in pielea ta mai ales daca il mai iubesti,poate suferintza fiind asa mare te va intari pe viitor, de ce sa tragi de o casnicie esuata,macar a fost sincer si ti-a spus,lasa-l, ca iti prelungesti suferintza si nu merita !!
babalica
Postat pe 29 Septembrie 2009 12:33
Eu am doar 32 de ani si nu stiu daca e criza de 40 de ani sau altceva. Respect faptul ca a avut curajul sa spuna adevarul si nu va minte desi avea posibilitatea tinand cont de natura muncii lui. Nu cred ca putem fi in masura sa va dam sfaturi, dar va putem incuaja in deciziile dvs.
Succes!
fantome
Postat pe 29 Septembrie 2009 12:43
O fi criza de la 40 sau 50 de ani, nici eu nu stiu ce ii apuca pe barbati ca dupa o anumita varsta sa se uite la fete ce ii pot fi proprii copiii. Si eu am un caz f aproape de mine si iti spun ca tot asa dadea lectii de moralitate si uite a ajuns tot in cazu asta si iti spun ca nu s-a mai intors la familie. Acum nu stiu cum e sotul tau dar nu cred ca isi v-a da seama de ce a facut pana nu da de greu adica se imbolnaveste sau nu mai poate face...(stiti d-voastra)si fata poate n-o sa-i convina sa aiba grija de el. Asta o sa vedeti d-voastra cu timpul. Va spun ca nu are rost sa suferiti, dar o sa suferiti si nu merita pt ca aveti o fata la care trebuie sa va ganditi pt ca si ea sufera desi poate nu spune inca. Si nu cred ca merita sa va imbolnaviti pt unu ce nu va merita asa ca capu sus si acum faceti ce nu ati putut sa faceti pt d-voastra si pt fiica, mergeti in concediu, relaxativa si cu timpu o sa fie mai bine.
Bafta si astept sa ne spuneti ce ati facut.
diana82
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:26
Buna,
Am citit pe aici cum ca ,barbatul cauta in afara ceea ce nu gaseste acasa. Ce scuza patetica, o scuza pe care nici macar nu si-o cauta singuri caci are mereu grija femeia sa il scuze.
Asa o fi,nu zic nu, cu siguranta i-a lipsit cate ceva pe acasa, cu siguranta s-a plictisit de rutina formata in timp. Dar si noua femeilor ne lipsesc multe acasa deseori, nu ai cum sa ai tot ce iti doresti. Nimeni nu are tot ce isi doreste vreodata. E firea umana. Asta nu inseamna ca lasam balta copii si ne cautam amanti care sa ne hraneasca iluzia ca ei ne pot oferi totul. Sunt exceptii de la regula si in randul femeilor nu zic, dar in general ne vedem de copii nostri si ne multumim cu ceea ce am cules, cu ceea ce am "cultivat" sa avem .
Pe cand barbatii cad in ridicol, in procentaj tot mai mare de la o vreme incoace ,cultivand relatii aproape la limita de pedofilie.
Oare acest domn (e doar o expresie politicoasa, nu o realitate ...cititi-o ca atare)in cauza chiar crede ca o pustoaica de 23 de ani il poate iubi? Sau doar profita de dorinta disperata acelui copil de a pleca dintr-o tara restrictiva intr-o tara de unde poate evada, care il vede doar poarta de lansare spre un alt viitor.Oricum, sper sa primeasca amandoi ceea ce merita :), dupa fapta si rasplata.
Eu nu o sa iti spun ce e mai bine, sa divortezi sau sa nu doamna draga. Tu stii mai bine ce e bun pentru tine si copilul tau.. Eu doar o sa iti spun cum vad eu situatia . La divort (daca aceasta va fi decizia finala).... aceasta persoana ridicola (viitorul ex-sot) va incerca sa obtina la partaj marea parte a bunurilor dobandite in aceasta casnicie. Sa nu crezi vreo secunda, ca se va gandi la fiica lui. Daca isi amintea ca are o fiica isi amintea si de varsta ei probabil si isi alegea altfel amanta. El se va gandi doar la tanara amanta, care daca tot se vinde, nu se va vinde ieftin. Fata va veni in Romania si se asteapta la lux si sustinere de la amantul mult mai in varsta. altfel de ce ar face un asa pas.
Asa ca nici nu o sa fie cazul sa astepti pe viitor la vreun ajutor in cresterea si scolarizarea pe mai departe a copilului.Nu-i vor ajunge banii niciodata caci vor fi mereu in luna de miere cat o sa ii aiba. Stiu ca e greu de crezut. Inca ai in minte imaginea unui sot si tata cu calitati morale desi ti-a dovedit ca nu le are. daca iei decizia sa divortezi ai grija sa ramana copilului cat mai mult, caci el nu e vinovat de prostia unui tata care uita de datoria de tata si netezeste calea altui copil spre afirmare in dauna celui al lui. d
Dca iei decizia sa inghiti aventura , incearca sa o faci in conditii favorabile tie. Da-i lui toata liberstatea necesara, dar ai grija si de libertatea ta si de fericirea ta. Ai grija de tine nu ca sa il recastigi sau ca sa il faci gelos. Ci pentru tine...ca meriti sa te rasfeti si sa arati bine.Nu fa nimic in ciuda lui ci pentru binele tau. Daca vei fi tu multumita cu ceea ce esti, de cum arati...zau nu conteaza ce crede el despre tine. Parerea lui nu mai are valoare de cand s-a "indragostit" de un copil de 23 de ani.
Spunea cineva pe aici sa fii mai intelegatoare, sa il menajezi sa il gadili. Pentru ce? Ce luicruri bune a facut ca sa merite astfel de tratament. Eu spun sa ii acorzi doar respectul pe care il merita ca un partener ce va fi in cresterea si sustinerea copilului, respect in aceeasi masura in care il primesti si tu. Cat despre dragalasenii si alte atentii.....nu-s de acord sa oferi daca nu primesti.Nu e just. Oricum nu l-ai impresiona. acxum el are ochi doar pt tanara amanta. Doar acele dragalasenii conteaza. Dece sa te injosesti mai mult cautandu-i in struna? Adica el merita tot ce e mai bun in ciuda faptelor tale...? Dimpotriva. El ar trebui sa se poarte cu manusi cu tine...caci el este cel care a gresit.
Si mai cred ca, ar trebui sa tii cont si de dorinta fetei. Daca ea vrea un asa parteneriat in 3 ...caci e prea mult sa sustii ca ar fi o familie in acest context. Sau daca i-ar fi mai bine sa ramaneti doar voi doua.
Orice decizie ai lua...nu-i cauta scuze. Cautati tie scuze in general...nu lui . Apreziata-te pe tine mai mult decat pana acum...si mai taie din meritele pe care i le acorzi. Echilibreaza balanta ca sa fie cat mai corect.
Multa bafta...va fi o decizie grea.
raluca37
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:46
Buna, nu cred ca sfaturile pe care fetele incearca sa ti le dea va schima ceva in relatia voastra...numai voi poteti hotara asta...Povestea ta m-a pus pe ganduri...viitorul meu sot(ca la anu ne casatorim)e tot marinar..are voiaje de 2 luni ce e drept, dar tot cu chinezi....M-a speriat gandul ca intr-o zi as putea(doamne fereste) sa fiu in locul tau....distanta e grea de indurat, si fiecare dintre noi incercam sa ne gasim alinul in ceva.Tu ai avut fata, el...colegii.Te-ai intrebat vreodata, daca il mai cunosti cu adevarat?Sau el pe tine?Poate asta e lucrul care l-a determinat sa se indragosteasca....Aratai cine esti, amintestei de trecut, de lucrurile care l-au facut sa se indragosteasca de tine...si daca nici asta nu merge.....
nice_ali_girl
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:35
Am doar 26 de ani si nu pot spune ce e in capul unui barbat de 46 de ani care se indragosteste de o pustoaica de 23.Insa un singur lucru va pot spune:sa il lasati sa isi "faca damblaua", sa il asteptati sa isi revina.Asta inseamna "la bine si la rau".Poate ca rabdarea dvs va fi rasplatita.Nu tb sa luati nici o decizie.Lasati-l pe el sa o ia.El sa inainteze actele de divort, el sa faca demersul, ca doar el vrea divortul.Si daca zice ca vrea divortul sa ii spuneti sa se duca sa depuna actele.Nu e important ce simte el pt acea fata, ci ce simte ea.Poate ca ea nu il iubeste si el nu stie cum sa faca sa o aiba.V-ar parea rau sa divortati si sa aflati ca si ea l-a lasat.Sunt convinsa ca e greu, dar tb sa ii fiti alaturi, acum 20 de ani ati spus DA, la bine si la rau.Nu il sufocati, nu il rasfatati.Indiferenta doare cel mai rau.
iulisk_grace
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:21
Poate ca ma veti condamna pentru ideile mele, dar parerea mea e ca dragoste cu sila...nu se poate...si oricat ati incerca....nimic nu va mai fi la fel. Daca el crede ca si-a gasit fericirea...de ce nu ai putea si tu sa o gasesti? Poate ca in momentul in care va realiza ca iubirea lui e asemeni unui balon de sapun, i se va lumina si mintea si va vedea ce a pierdut.
Incearca sa fi fericita...lumea nici nu incepe si nici nu se sfarseste cu un barbat.
crisdany75
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:10
Noi femeile la un moment-dat gresim, ptr ca ne obisnuim cu viata de familie, in sensul ca: ne-am casatorit, nu mai conteaza ptr noi decat sotul si copiii, casa si uitam sa mai avem grija si de noi, intr-un cuv uitam sa fim cokete asa cum ne vor ei( ma refer la faptul ca unui barbat mereu tre sa ii prezinti mereu o latura noua,tre sa fii mereu aranjata, sa nu te prinda niciodata mirosind a mancare, niciodata nearanjata, mai ales cand e vb de un sot care petrece multe luni departe de casa : acesta tre sa fie mereu surprins de felul cum arati si sa isi spuna in sinea lui e frumoasa cea pe care am vazut-o, dar sotia mea e cea mai cea)
E normal sa fii o gospodina adevarata, o mama si o sotie devotata, dar nu trebuie sa uiti ca trece timpul si kipul tau nu mai arata ca la inceput si atunci vii in ajutorul lui cu diferite artificii, determinandu-l astfel pe inculpat sa nu mai saliveze dupa codane:)
Scz , daca par ca vb in dodii, dar exp de 32 de ani casnicie m-a inv ca niciodata nu treb doar sa ma multumesc cu faptul ca gata m-am casatorit si nu mai are imp ptr cel de langa mine, cum arat, ca el ma place oricum
Din contra incerc sa-l surprind de cate ori pot cu femeia ce zace in mine si cu faptul ca mereu vreau sa fiu frumoasa ptr el kiar daca anii au trecut peste mine
Imi aduc aminte de o kestie haioasa:
terminasem de gatit, totul era pus la punct , am facut un dus si am inceput sa ma makiez; cea mica ( miresica de la profilul meu ) vazand ca ma makiam m-a intrebat : mami , unde pleci? / nicaieri mama/ pai si dc te makiezi?/ ptr ca trebuie sa vina tatal tau acasa - a fost raspunsul meu :) si daca vine acasa plecati?/ nu, mami, dar trebuie sa fiu mereu frumoasa - atat cat se putea la anii pe care ii aveam acum vreo 10 - 12 ani:)
E un sfat pe care l-as da tuturor femeilor, nu uitati niciodata de voi si nu va multumiti ca gata v-ati gasit alesul, gasiti si metodele prin care sa-l faceti sa vina mereu cu drag acasa, si mereu sa-l surprindeti cand frumose, cand mamoase, sa-l faceti sa se creada stapan in casa lui caci in fiecare barbat zace ascuns un copil dar si un macho man , faceti-l sa vada in voi nu doar gospodina si sotia, ci sa vada in voi si amanta caci nu degeaba se spune ca femeia trebuie sa fie: gospodina acasa, d-na in societate si sa se comporte ca o amanta in pat, (scuze dar astea-s spuse de altii nu le-am inventat eu)
acum:)))
Deci , draga mea, incearca sa sa te skimbi , sa devii mai koketa,skimba-ti look-ul, arata-te kiar ,,intelegatoare" fata de problema cu care se comfrunta, nu te plange de nik, fa-l sa vada ce femeie pierde daca renunta la tine
Daca nici asa nu reusesti, atunci nu are rost sa incerci sa tragi de o casnicie care e pe duca
E adevarat ca din afara e usor sa dai sfaturi, mai ales daca nu te-ai confruntat cu asa ceva, dar eu cred ca ar trebui sa incerci sa mergi si pe partea asta si poate ca o sa ai succes
leantacotoroanta
Postat pe 30 Septembrie 2009 00:14
Stimata doamna, a venit timpul ca dl. sot sa stie ce are la casa si ce pierde. Iertati-mi tonul glumet, stiu ca numai de glume nu va arde acum, dar incerc sa indulcesc un pic momentul. Si eu sunt casatorita si am doi baieti, asa ca incerc sa ma pun in pielea dvs. Cu risul de a ma repeta, e timpul ca dl. sot sa vada ce poate pierde si pentru aceasta aveti nevoie de foarte multa stapanire de sine, multa rabdare:
1. Tratati-l bland, dar nu indiferent.
2. Nu-i mai puneti in farfurie, doar si el are doua maini!
3. Si el poate invata cum se foloseste masina de spalat.
Nu-i mai calcati, ca doar nu o sa munciti sa-l faceti frumos pentru alta.
4. Iesiti in oras, chiar daca stati doua ore in parc si va depanati amaraciunea. Important este ca el sa va stie plecata si nu-i dati detalii despre unde ati fost. Fiti misterioasa si zambitoare.
5. Din ceea ce ati scris deduc ca sunteti si ati fost dedicata familiei.. De cand nu ati mai fost la un coafor, la o manichiura, la un film cu o prietena. E timpul sa le faceti!

In concluzie, imbogatiti-va timpul de dupa servici cu alte activitati misterioase si el se va gandi de 10 ori la pasul care urmeaza sa-l faca.
Chiar daca va pleca si isi va relua legatura de suflet cu acea chinezoaica, cat credeti ca va dura? Copila aceea isi va cauta altul in curand, e tanara doar. Si ce o sa faca, o sa se mute in China? Acolo nici nu ai voie sa fumezi pe strada, sa rontai guma de mestecat, ce sa mai zic de alte lucruri care sunt interzise in public. Si acolo conduita in public este subiect important si orice abarete se sanctioneaza tot in public! Doamna, va fugi de acolo cu catel si cu purcel!
Ramane la latitudinea dvs, eu va doresc multa rabdare, putere si stapanire de sine. Astept sa imi dati vesti bune despre voi!
geta_ocos
Postat pe 30 Septembrie 2009 10:05
Pe noi nea unit foarte mult distanta, dar el acum a cazut intr-o capcana , asta pentru ca este un om bun , asa me-a spus si psihologul, o sa-i treaca , dar acum este confuz si nu stie ce vrea.
Eu o sa am rabdare si o sa-l astept chiar daca o sa divortam, pentru ca il iubesc, si stiu ca si el ma iubeste , dar acum nu ma mai vede, dar cine stie?
Sper sa plece mai repede in voiaj si poate acolo o sa-si puna putin viata in ordine si va sti care ii sunt prioritatile.
kudika073136
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:20
Buna Anisoara
Cata dreptate are Immpact....Si eu as proceda lafel daca Doamne fereste mi s-ar intampla asta.Insa la noi s-a mai adaugat si regula: "Eu gresesc,plec din casa fara pretentii,tu ai gresit,pleci din casa fara pretentii".Casa am facut-o impreuna si deci e dreptul nostru comun,atata timp cat noi ne iubim,nu e nimic al meu sau al lui,ci al nostru.Chiar daca el a muncit nopti sau s-a straduit mai mult decat mine,insa sa nu se uite ca femeia are grija de casa , de copii si in plus mai are si serviciu.


Aici insa,dupa ultimul mesaj,trebuie sa te contrazic Anisoara. Psihologul o ia ca pe o regula scrisa in cartile pe care el le citeste ,insa daca si lui i s-ar intampla,lafel ar proceda?
Hai sa schimbam partile:tu ti-ai fi gasit pe cineva;cum se proceda? el ar fi avut rabdarea pe care tu i-o acorzi? nu,nu cred! Stii ce se vorbea despre tine?(scuze pt. limbajul putin cam dur) "Uite si CU.VA aia, isi cauta altu`,ca el munceste prin mari si tari si ei ii trebuie..."Sincer, asa erai catalogata.
Il iubesti , dar si el daca te iubea, nu gresea.De ce te lasi umilita? Mai ales ca si vorbesc des si prin mail si la telefon.Ti-a spus ca vrea sa divorteze de tine si tu mai crezi ca e o ratacire? Tocmai pt. ca vrea sa se casatoreasca cu ea ti-a spus ca vrea sa divortati.Ii acorzi timp? pt. ce ? Sau vrei cumva sa devina din nou acelasi pe care tu il iubesti si vrei sa te iubeasca si el,cand de fapt mai iubeste una?Tu ai putea iubi doi barbati?


Acestea sunt intrebari pe care eu mi le-as pune daca as fi in locul tau. I-a aceste intrebari ca pe un test dintr-o revista si vezi la care poti raspunde si care iti sunt favorabile.
Iti doresc sa ai parte de fericire(cu sau fara el),iar aceasta intamplare sa treaca peste viata ta cu cat mai putina durere sufleteasca.
Sanatate !
liana75
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:06
Sunt cu totul de acord cu liana,cred ca sotul tau e un tip foarte norocos ca te are de sotie,cum poti fi atat de blanda si rabdatoare?Iarta-ma ca te intreb,nu tine cumva de leafa lui?Ca ma gandesc si la asta din moment ce-l poti ierta atat de usor,eu ma "aprind" doar la gandul ca i-ar face ochi dulci unei alte femei,nici nu discut,si eu il iubesc pe al meu dar sa stau sa astept sa-i treaca?Viata e scurta draga mea, si daca nu-i trece niciodata?Si tu ce-ai sa faci in timpul asta,stai si iti imaginezi cum face el dragoste cu ea?Nu merita, crede-ma,fii mai transanta si vezi-ti de viata ta,cum poti sa-l mai iubesti stiind ca te-a tradat?De ce au ei mereu dreptul sa aleaga?Fiindca noi le dam acest drept,noi ii toleram,sotul tau, e clar ca nu mai este al tau,daca nu va fi cu ea,va fi cu alta,fiindca isi permite ink!
babalica
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:31
am postat si eu aici de 3 oi si nu i-a aparut commentul, de ce?

oare am deranjat cand am spus ca nu merita!?
cristinne83
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:07
Happycorazon sau cum te numesti,am o intrebare.tu ai copii???si iti zic si de ce iti pun intrebarea asta.eu am 19 ani,peste putine zile fac 20,iar cand eram in clasa a7a am plecat cu mama de acasa din cauza tatalui pt ca ne batea si le avea cu bautura.atunci fusese vorba sa divorteze,dar s-au impacat si pana la urma ne-am intors acasa.peste vreo cativa ani asta insemnand ca eram in clasa a9a am intrebat-o pe mama de ce nu a divortat de tata atunci cand am plecat de acasa si am stat o luna la fratele ei.raspunsul ei a fost: "am vrut sa ai o familie si un tata.de asta nu am divortat." si sa-ti zic sincer e usor de zis sa-l lasi liber dar daca stai sa te uiti in urma la anii care au trecut si care i-ai petrecut alaturi de barbatul care l-ai luat ca sot nu prea iti vine sa renunti asa de usor.asa ca daca as fi fost in situatia doamnei care a cerut sfaturi nu as renunta la casnicia care o am.stii vorba aia buna, rea cum e dar daca totusi se mai poate face ceva si mai ales ca este si un copil la mijloc chiar daca acesta este major sau nu, nu m-as da batuta de o chinezoaica de 23 de ani.si nu as renunta la omul cu care am impartit patul si mancarea atatia ani.parerea mea.
Licuriky
Postat pe 28 Octombrie 2009 07:01
Lasa-l si uita-l cat mai repede posibil.
in caz contrar te vei imbolnavi de nervi si te vei trata de grave depresii.
Nenorocitii si nenorocitele care gandesc cu organul genital nu merita nici rabdare si nici dragoste.
Am zis si mi-am salvat sufletul.
Stan Patitul.
teodoralbu
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:22
Gaboana, am 2 copii, o fetita de 2 sapt si un baietel de 3 ani si 8 luni.Stau impreuna cu tatal lor, dar nu suntem castoriti, pt ca nu mai cred in ^la bine si la rau pana cand moartea ne va desparti~ Nu as sta cu el, daca nu ar fi un tata bun, daca ar fi violent, nesimtit etc, doar de dragul copiilor, pt a avea un tata.
Inteleg ca tu esti de acord cu sacrificiul mamei tale.Eu zic ca nu e bine sa iei exemplul ei. DC femeia sa se sacrifice mereu? Sa indure, sa lase de la ea ca sa fie bine? La mine in casa, cand eram copil, au existat mereu certuri, ba din cauzA banilr, ba din cauza geloziei. Ambii mei parinti erau f. frumosi, si aveau accese de gelozie cand unul cand altul. S-a tot pus pb divortului. Si e adev. cat am fost mici, noi copiii, nu concepeam asa ceva.Dar cand eram in clasa a 12-a, deja nu mai suportam. Preferam sa divorteze decat sa-i mai vad certandu-se.In final nu au divortat, dar mama regreta anii pierduti in care putea sa fie fericita daca se gandea un pic mai mult la ea. Repet. Daca divortul intervenea cand eram prea mici ca sa intelegem, poate am fi condamnat pe vreunul dintre ei.Dar dupa 18 ani, il preferam, certurilor, iar iubirea mea fata de ei ar fi ramas neschimbata.

Eu sunt de parere ca daca e sa fie tata , este si dupa divort. Nu simpla lui prezenta in casa il face tata.Cu ce te incalzeste un tata care cum vine acasa zace in fata televizorului, sau vine acasa pe 7 carari? Tata este daca se implica. Daca se joaca cu copiii,daca are grija de ei, daca aduce bani ca sa le asigure cele necesare,Iar un tata implicat poate fi si dupa divort.Ce il impiedica sa vina zilnic sa si vada copiii?sa ii ia la plimbare?


Eu chiar am discutat aces aspect cu prietenul meu. Am convenit sa mi ramana mie copiii, iar el sa vina oricand doreste. Chiar incercam sa nu facem chiar totul in familie tocmai in eventualitata aeasta.Baietelul e obisnuit sa plece doar cu tati, la bunicii din partea lui, sau in parc.
happycorazon
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:41
trebuie sa aveti rabdare si mult calm.incercati sa va vedeti de viata dumneavostra si a fiicei dumneavostra si pe el...il puteti o vreme la o parte.isi va da singur seama ca a gresit, ca si-a facut iluzii in privinta chinezoaicei.dumnezeu o sa va ajute!de-abia a trecut o luna jumate, e putin timp pt a o uita...dar o va uita.veti vedea!
zingara2006
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:47
buna! ma alatur si eu acestei discutii cu una doua pareri...din pacate criza de 40 de ani chiar exista..se pare ca barbatii dupa 40 de ani incearca sa-si demonstreze cat de macho si de cuceritori sunt si tind sa traiasca, ca si cum ar fi pe ultima suta de metrii, vor sa incerce zenzatii care le-au avut sau nu le-au avut pana la varsta asta. din nefericire, aceste femei care intervin intr-o casnicie i manipuleaza si i tin langa ele, numai sexual. este foarte important sa aflati ce-si doreste sotul d-voastra pe viitor, vrea o batranete frumoasa, linistita si alaturi de cineva care sa-l ingrijeasca si sa-l inteleaga, sau una agitata si plina de dezamagiri, caci din pacate langa un copil va avea numai griji.sigur ca va fi fericit de moment, dar cu timpul chinezoaica va intalni altul mai falnic si cu mai multi bani. iar d-voastra trebuie sa va inarmati cu multa rabdare, pana vedeti in ce parte vrea sa o apuce, nu plangeti si nu va aratati disperata pt a nu-l influenta, trebuie sa-si dea seama singur ce vrea sa faca, este mai greu pt o femeie la 40 si ceva de ani sa-si gaseasca pe cineva, si nu spun asta datorita varstei sau fizicului, ci datorita principiilor, tabieturilor..iar singuratatea..nu e o solutie. aranjativa, machiativa, incercati sa va faceti remarcata dar in nici un caz nu va rugati de el sa nu va paraseasca, datii impresia ca puteti trai fara el, chiar daca va duceti si plangeti in perna. ar mai fi multe de spus...va doresc intelepciune, liniste si fericire! o zi buna!
printzes_ali
Postat pe 28 Octombrie 2009 10:43
cata rabdare trebuie sa ai?parerea mea nu merita sa -ti sacrifici si restul de viata ,asa am facut si eu si acum regret amarnic.
daca te-a dat pe una de 23 de ani, nu te respecta , nu-si respecta fiica , nu se respecta ...nici pe el.Isi va da seama cand va fi prea tarziu pentru el.Tu mai ai timp sa fii fericita. RESPECTA-TE!MULT SUCCES!
lenutza1
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog sa ma ajutatzi!!! 8 De la: flowerpower 28 Noiembrie 2009 08:17
Aranjamente Design Stefania Delux si nu numai... 1 De la: kudika_1028890 24 August 2017 23:55
ULTIMIE PREGATIRI :-S 3 De la: marry 14 Aprilie 2010 09:57
cartoane pentru rezervari 12 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:24
cerere in casatorie 3 De la: Cassey 10 Noiembrie 2009 18:45