Setari Cookie-uri

care sunt pasii pentru o nunta reusita?

Buna tuturor!
Anul viitor ma mariiiiit!!!!!!
Sunt pe drumul cel bun cu iubitul meu si aseara am avut o mica discutie ( ) hahaha, despre nunta, despre data nuntii, mici detalii... spre exeplu, in ce culori impodobim sala, ce costum poarta el, ce flori sa avem... detalii deci.
Azi, de cum am ajuns la lucru, am inceput sa caut tot felul de idei pentru nunta, si am ajuns la concluzia ca nici nu stiu de unde trebiue sa incep. ma intrebam daca poate careva sa ma ajute, cineva care a trecut prin asa ceva si stie ce "surprize" sau ivit, ce trebuie evitat, cu ce incepi pentru a organiza o nunta... de fapt, sfaturi pentru organizarea nuntii.
Va multumesc,
Laura
laurafarkas2000
Postat pe 2 Decembrie 2009 11:41
buna!
si eu am nunta anul viitor pe 31.07,
am inceput cu arvunitul restaurantului, apoi muzica, decoratul salii si acum cautam cameraman si fotograf, urmeaza nasii(in cazul nostru) si cam atat pe anul asta....anul viitor: vestimentatia(rochia mea, costumul lui...acceasorii) etc. te pup, multa bafta si rabdare in organizare
CarmenKma
Postat pe 6 Decembrie 2009 09:39
Cred ca cel mai bun lucru ar fi sa apelati la o firma specializata care se ocupa cu organizarea acestor evenimente...asta daca aveti posibilitati financiare.Eu m-am casatorit acum unsprezece ani si pe atunci nu existau aceste firme.Vreau sa spun ca a fost ft ft stresant si obositor pentru noi deoarece eu si sotul meu am organizat totul.

Dana,va urez succes si casa de piatra!!!!
grace006695
Postat pe 6 Decembrie 2009 10:43
eu am luat o hartie si un pix si am inceput sa imi trec absolut toate ideile care imi trec prin cap pe foaie
bineinteles ca am consultat internetnul, reviste de specialitate, etc...
apoi mi-am facut o alta lista

am nunta pe 12.09.2010

in sept am mers sa cautam rest, deci cu 1 an inainte ca sa fiu sigura.
la sf lui oct am primit raspuns pozitiv, am semnat contractul si am dat avansul ( la noi a fost o alta sit, a trebuit sa facem raport)

tin sa precizez k nasii i-am avut dinainte.

urmatorul pas a fost sa consultam si sa ne interesam in privinta dj-ului, cameramanului, fotografului cu care am si convenit asupra datei nuntii.

in nov am mers la biserica dar ne-au zis sa venim dupa 7 ian.

din ian trebuie sa rezolvam cu biserica si sa discutam cu firma de decoratiuni.

apoi in lunile primaverii mai urmeaza cumparaturile adiacente ( diverse lucruri pe care vrei sa le iei, funde, tulle, flori artificiale, etc)

cu 4-5 luni inainte, parerea mea este ca trebuie sa faci invitatiile. noi o sa mergem in mai ptr k o sa fie si perioada concediilor de vara.

hainele o sa le luam mai aproap, iunie, iulie, dar nu strica sa mergi si sa colinzi magazinele ptr a iti face o parere.

tot cu cateva luni inainte trebuie sa te ocupi si de bauturi, asta in cazul in care le aduci de acasa. de ex wiskhy-ul ( nu stiu dc am scris corect) nu se strica dc il iei din timp.

dar fiind k noi nu dispunem de sume mari dintr-o data, incercam sa mai facem cumparaturi pe parcurs.

sper ca ti-am fost de ajutor si iti urez bafta la pregatiri
iulik_flore
Postat pe 6 Decembrie 2009 22:01
SUNTEM O ECHIPA DE PROFESIONISTI CU EXPERIENTA IN TELEVIZIUNE SI ORGANIZAM EVENIMENTE SPECIALE DEOSEBITE CU SERVICII DE INALTA CALITAT. NR DE CONTACT 0723625602.
kudika036025
Postat pe 6 Decembrie 2009 23:38
Buna tuturor si multumesc de raspuns!
Eu si iubitul meu ne-am gandit sa facem nunta in cort. deci nu e nevoie sa ne cautam un restaurant. ma gandesc insa ca trebuie sa cautam o firma specializata in organizarea nuntilor, dar care sa aiba in dotare corturi.
Facem nunta la cluj, el este de aici, si am cautat firme pe internet care sunt specializate in organizarea nuntilor. vreau sa zic ca nu au o gama tare variata in ceea ce priveste corturile(cel putin din cate am vazut pe net), iar noi ne asteptam sa avem minim 250 de invitati.deci, avem nevoie de un cort destul de mare.
si-n legatura cu aranjarea meselor... o firma specializata cerd ca se pricepe, nu? ok, culorile le spunem noi, aranjamentele florale si componenta lor o cerem tot noi.
Ma intreb cam ce preturi practica o astfel de firma? stie cineva?
iar starea civila vrem sa o facem mai repede...acolo la oficiul starii civile trebuie sa ne facem programare?
si la preot chiar trebuie sa mergem de pe acuma?
am o intrebare pentru cele care au trecut deja prin asa ceva...cum ati procedat cu aranjatul la mese a invitatilor?
Multumesc!
laurafarkas2000
Postat pe 7 Decembrie 2009 10:15
la preot de pe acum, nu stiu cum e la voi in zona Ardealului dar cel putin la noi in Bucuresti asa se procedeaza.

cat despre starea civila cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi, asa afli si ce acte iti trebuie. tot ce stiu este ca trebuie si aici sa mergi sa te programezi din timp, ptr a gasi o ora buna iar actele se depun cu 14 zile inainte datorita expirarii adevenintei medicale.
iulik_flore
Postat pe 7 Decembrie 2009 12:02
Ceau
in primul rand te felicit pt.decizia luat
Eu am avut anul acesta in septembrie si pot sa zic ca a fost nunta de vis
In primul rand trebuie sa va stabiliti data,apoi in functie de data gasiti sala,muzica,rochita,costum,aranjamente,flori.
La costum depinde de cum e viitorul tau sot:daca e slabut ce va recomand merge ceva pe culoare deschisa(va spun din experienta).
Camasa sa fie la culoare cu rochita ta(daca veti face cununia civila in alta zi decat cea religioasa si atunci camasa sa fie la culoare cu rochita ta)
Eu cununia civila am facut-o joia si sambata cununia religioasa si e mult mai bine asa pt ca mai eviti din stre.
Nu stiu din ce oras esti dar in Sibiu avem o firma ALFA CENTRAL cu ajutorul acestei firme mi-am realizat nunta care mi-au fost alaturi incepand de la buchete pt primarie la cele de nunta,arjarea mesei,filmat si poze.Si acum cand ma uit la filmare parca m-as uita la un film romantic(au conceput filamrea de da senzatia ca te-ai uita la un film).
Muzica am avut mecanica realizata de un domn care e asistent la urgenta pe nume Scortescu si care face muzica pt nunta de 30 de ani.Acest domnb mi-a spus doar sa ii dau in mare niste detalii despre oameni si sa il las pe el sa vada oamenii.In functie de oameni a pus muzica si a fost superba.
Mult succes in continuare iar daca esti din Sibiu sau din apropiere nu ezita sa contactezi firma Alfa Central pentru ca merita.
Si inca un mic sfat incepeti dansul cu un vals de vis(luati niste ore inainte) si veti lasa invitatii masca.
Bafta si daca mai ai nevoie de detalii contacteaza-ma pe adresa de mail:crisogner@yahoo.com
crisogner
Postat pe 7 Decembrie 2009 15:02
De la: laurafarkas2000, la data 2009-12-07 10:15:08Buna tuturor si multumesc de raspuns!
Eu si iubitul meu ne-am gandit sa facem nunta in cort. deci nu e nevoie sa ne cautam un restaurant. ma gandesc insa ca trebuie sa cautam o firma specializata in organizarea nuntilor, dar care sa aiba in dotare corturi.
Facem nunta la cluj, el este de aici, si am cautat firme pe internet care sunt specializate in organizarea nuntilor. vreau sa zic ca nu au o gama tare variata in ceea ce priveste corturile(cel putin din cate am vazut pe net), iar noi ne asteptam sa avem minim 250 de invitati.deci, avem nevoie de un cort destul de mare.
si-n legatura cu aranjarea meselor... o firma specializata cerd ca se pricepe, nu? ok, culorile le spunem noi, aranjamentele florale si componenta lor o cerem tot noi.
Ma intreb cam ce preturi practica o astfel de firma? stie cineva?
iar starea civila vrem sa o facem mai repede...acolo la oficiul starii civile trebuie sa ne facem programare?
Daca gasesti o firmamai buna decat euromariage,poti sa imi spui si mie,tot in cluj am nunta la anul in 29.05.2009 la ei am fost si cam tot ce ne-ar trebui ne costa 4800 aproximativ.mult noroc si casa de piatra
si la preot chiar trebuie sa mergem de pe acuma?
am o intrebare pentru cele care au trecut deja prin asa ceva...cum ati procedat cu aranjatul la mese a invitatilor?
Multumesc!
MONYK_ADRIANA
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:00
eu am nunta peste o luna
noi am procedat in felul urmator
ne-am cautat sala (in functie de nr de invitatii aproximativi la cati v-ati gandit )si am facut contractul pentru inchirierea salii
am facut contract cu un staroste ,fotograf, pt filmat ,pt muzica
am facut contractul pentru impodobirea salii (huse,flori )
e randul hainelor ,pantofilor ,a invitatiilor ,eu zic sa profiti de ofertele de la targuri pentru invitatii dar si pentru celelate servicii pentru ca le iei mult mai ieftin(iti spun din experienta)
am facut contractul pentru tort si prajituri
pe urma restul vin pe rand
gasesti pe net tot felul de indrumatoare pentru nunta
te ajuta destul de mult sa nu uiti nimic
bafta multa
lungliliana
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:06
Suntem o firma de amenjari evenimente unice cu persoane specializate in domeniu , pe zona galati-bacau cu preturi negociabile ( nunti,botez,petreceri) , si ne pute-ti contacta la numarul de telefon : 0748745890
beatrice_g
Postat pe 4 Ianuarie 2012 13:16
De la: beatrice_g, la data 2012-01-04 13:16:03Suntem o firma de amenjari evenimente unice cu persoane specializate in domeniu , pe zona galati-bacau cu preturi negociabile ( nunti,botez,petreceri) , si ne puteti contacta la numarul de telefon : 0748745890
beatrice_g
Postat pe 4 Ianuarie 2012 13:16
Poi in primul rand dupa cum apare scris totul incepe de la organizare.
Trebuie sa incepi de la detaliile cele mai mari pana la cele mai mici. In primul rand trebuie sa-ti alegi nasi, biserica si locul in care vrei sa se desfasoare nunta, invitatile pentru nunta, felul de mancare pe care vrei sa-l servesti invitatilor, prajitura, rochia si buchetul de mireasa, eventual domnisoare de onoare si pe urma celelalte lucruri marunte precum impodobitul masinilor, florile pentru nasi, impodobitul sali unde are loc ospatul - culorile le poti alege tu...eu as alege mov cu alb, albastru deschis cu alb, roz cu alb, sau rosu cu alb...cat si celelalte lucruri marunte de care iti vei da seama pe parcurs ca sunt necesare...Iti doresc sa ai o nunta frumoasa
kudika_nikole
Postat pe 4 Ianuarie 2012 19:17
Eu sincer fiindca m-am documentat de cate detalii trebuie sa ai grija si mai ales sa iasa perfect.Prefer sa apelez la restaurantul unde vreau sa imi fac nunta Salon du Mariage unde patronul ofera posibilitatea organizarii fara vreun stres din partea noastra.Si pe buna dreptate..am vazut poze, filmulete, am urmarit si sunt decisa sa fac asa.
kudika_17683
Postat pe 27 Februarie 2013 15:11
In primul rand sa cauti bine inainte toate ofertele si sa analizezi, sa nu te arunci dupa prima oferta , sa nu te lasi pacalita si sa ceri pareri !
kudika_17683
Postat pe 23 Martie 2013 23:29
Total de-acord cu tine. Mi-am dat seama ca sunt multe aspecte de punctat in care sigur ma voi pierde si omit eu ceva.Asa ca am apelat la organizatorii din cadrul restaurantului Salon du Marige si nu fac altceva decat sa ma bucur de zilele ramase
kudika_17683
Postat pe 23 Martie 2013 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne castorim dar ne lesa nasi balta 4 De la: kudika172000 28 Ianuarie 2012 11:07
conteaza oare inaltimea partenerului?! 48 De la: kudika421339 4 Decembrie 2011 15:25
indragostita de sotul surorii mele 71 De la: printzes_ali 6 Februarie 2010 13:50
Caut DJ pentru nunta , in septembrie 2010 . 15 De la: risqueclub 18 Noiembrie 2010 16:54
Cat costa sa faci starea civila? 24 De la: Blonda_Sweet 20 Martie 2011 19:27