Setari Cookie-uri

Va rog ajutati-ma! Nu mai vrea sa fim impreuna

da-l inolo, cata-ti altu. asta e! iti va da forte noi, sa vezi ce viata super va fi fara el! doar sa vrei sa-ti cauti de tine si sa fii super tare in toate domeniile
Buzzy
Postat pe 27 Februarie 2010 17:56
Buna! Eu nu am trecut prin asa ceva, nu as vrea sa trec prin asa ceva..., de ceea poate ca nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar iti pot spune o povestioara (reala) asemanatoare cu a ta.
Am o prietena, care de vreo 2-3 ani avea o relatie cu un anume individ, locuiau impreuna,etc. Ea din cand in cand, mai venea pe la Pitesti, ne povestea ce tip minunat e, ce bine se inteleg, ce mult o iubeste...Urmatoarea data cand a venit la pitesti,...a venit definitiv. De ce? Tipul s-a impacat cu fosta prietena. Si nu a mai vrut sa auda nimic de Cami a mea. Nu va povestesc...au urmat plansete, telefoane pt impacare, concediu de la serviciu,etc. Ea s-a mutat inapoi in Pitesti si cateva luni nu a mai stiut nimic de el. Pana cand el a sunat-o sa se intalneasca, ea a acceptat cu conditia sa vina el in Pitesti. A venit...iar tipa i-a tras clapa, l-a tinut o zi intreaga in Pitesti, l-a pus sa mai astepte spunandu-i ca tocmai se intoarce de la Cluj, iar dupa 4 ore a inchis telefonul.Apropo, tipul venea de la Bucuresti, isi luase zi libera de la munca...nasol.

Stiu ca nu am fost foarte succinta, dar nu mai intelegeai esentialul.
Concluzia: treci peste; in cateva luni o sa-ti gasesti pe cineva care sa te iubeasca.
Multa bafta!
madalina1_grace
Postat pe 27 Februarie 2010 18:10
incearca cu aceiasi moneda
zefira
Postat pe 27 Februarie 2010 19:24
Nimeni nu merita lacrimile tale, iar daca le merita cineva, acel cineva nu te va face sa plangi niciodata.Asa ca nu te apuca de bocit, nu faci altceva decat sa-i inspiri compasiune,ori barbatii isi doresc o femeie puternica nu o plangacioasa si o smiorcaita, i-a hatzurile in maini si arata-i ca poti sa traiesti fara el si inca mult mai bine chiar daca in interiorul tau inima ta e complet ravasita.
Un_DEZAMAGIT
Postat pe 27 Februarie 2010 22:46
Ciao!Eu am trecut prin asa ceva,dupa o relatie de 3 ani, el mi-a zis ca ne despartim.Te inteleg perfect prin ceea ce treci....
Te rog, numai tu stii ceeea ce este mai bine pentru tine...
Acum suntem impreuna si avem 7 ani de cand ne cunoastem.Doar ca noi practicam budismul...Nam-myoho-renge-kyo(LEGEA DE CAUZA SI EFECT).Nu vreau sa intru in detalii, este pe net, daca te intereseaza, dar poti sa gasesti raspunsul la problema ta recitand aceaste cuvinte.
Este mai complicat sa iti explic aici..
Acum traim in Venetia, si eu am devenit responsabila de tinere femei aici,si sper ca sa sprijin si sa imi dedic viata mea celorlalti.
Nu judeca, viata este cel mai pretioasa, traieste fiecare clipa, suferinta o poti transforma in medicament, te poti folosi de aceasta suferinta, pentru a fi fericita, si de ce nu si ceilalti.Poate aceasta persoana nu este potrivita pentru tine,poate el nu este fericit.Tu roaga-te pentru fericirea ta si a lui.Stiu este dur, dar vei afla raspunsul numai tu..
Priveste in interiorul tau...fericirea ta nu depinde de nimeni


mcgabi
Postat pe 27 Februarie 2010 22:48
tu esti cea mai frumoasa si mai desteapta. si presupun si foarte indurerata. e usor sa spui cuiva atat de ranit ca "o sa treaca". dar nu dispera, esti frumoasa dar nu mai vezi asa, esti si despteapta si toate astea o sa fie vazute de un om care nu te raneste.

fa tot ce poti pt tine, iesi cu prietenele, coafeaza-te, tine-o numai in manichiuri si masti de fata.

lasa-l sa plece.
inchide ochii si gandeste-te la orice alt moment din viata ta cand el nu exista si erai fericita. deci.... se poate.
crisbo_grace
Postat pe 28 Februarie 2010 00:47
parerea mea e ca ar trebui sa te gandesti la tine si sal lasi pe el sa se duca unde vede cu ochii.si sincer o iubire bazata pe minciuna si durere nu e o relatie tocmai reusita.crezi ca merita sa suferi dupa un baiat care nu te merita ?eu zic ca nu...si o data ce el a decis ca vrea sa plece e clar ca nu mai tine la tine ca la inceput........poate dupa atata timp va leaga si obisnuinta,lasal sa se duca la acea femeie fatala daca pot spune asa...si incearca sa-ti refaci viata ,va fi greu la inceput e normal dar nu merita sa suferi.parerea mea este ca viata e prea scurta ca sa suferimi,iti zice cineva care a trecut prin ce treci tu si acum am gasit fericirea langa alt baiat.asta e parerea mea dar e decizia ta sa faci ce crezi u ca e mai bine pt tine
simoanbv2007
Postat pe 28 Februarie 2010 12:55
Problema este ca daca vei continua asa, vei sfarsi prin a trai fiecare zi din viata dominata de plictiseala, de nemultumire, de toate temerile si gandurile tale negative care vor da nastere unor emotii toxice.
Pericolul sa cazi intr-o depresie e foarte aproape si pe langa asta nimic nu va fi prea roz, nici in viata profesionala si nici in cea sentimentala.
Prerea mea este ca NU MERITA SA SUFERI ENTRU NIMENI...CU ATAT MAI MULT PENTRU UN ASTFEL DE BARBAT...
Gandeste-te ca nimeni nu iti cunoaste mai bine proprrile nevoi si sentimente mai bine decat tine si singura care e capabila sa umple aceste goluri esti tu.
Ce e mai trist ca acum ai acces la informatie, ca acum ai libertatea de a alege si totusi nu o faci...
Trezeste-te si gandeste-te ca ai o singura viata si tu alegi in ce fel o traiesti.
poate pentru tine in curs.

Orice etapa din viata , orice experienta are dupa parerea mea invataminte pe care cand se trage cortina e bine sa le notam undeva in mintea noastra, in ratiunea noastra, ea fiind singura pe care o putem controla.

Desi invatamintele iubirii ar putea fi atribuite inimii, educarea nu ajunge decat la nivelul ratiunii.
De cate ori ti s-a intamplat sa iubesti si apoi cand totul s-a termnat sa asociezi dragostea cu suferinta, de cate ori ti s-a intamplat sa il cataloghezi pe cel care nu-ti mai dat iubire la un moment dat drept fiind el cel rau, el imoral, el insensibil pentru ca nu mai poate sa-ti ofere ce ti-a oferit candva?

De cate ori te-ai indragostit cu adevarat de El real si nu de imaginea ideala a barbatului care ti-ai dori sa apara in viata ca urmare a nevoilor tale?

Ne indragostim sperand ca nu vom gasi in celalalt ceea ce stim ca se afla in noi, toata lasitatea, slabiciunea, compromisul.

De multe ori cand am iubit am spus el e dragostea vietii mele dar astazi am in fata o afirmatie care pune la indoiala toate credintele de acum si incep sa constientizez ce alta data am fost oarba sa vad. Ti-l spun si tie.

Pana nu ai murit( iar atunci devine o imposibilitate practica) este dificil sa spui ca cineva e iubirea vietii tale.

Pe drumul vietii sunt presarate o multime de oportunitati iar ceea ce face diferenta dintre ele sunt alegerile noastre.

Cand noi ne indragostim de cineva de fapt reflectam nevoile noastre asupra persoanei care apare si dragostea apare ca urmare e nevoii disperate de afectiune sau dragoste, pasiune sau dragoste.
Daca el nu te mai iubeste, intreba-te ce motiv ai sa-l tii langa tine? Ai putea sa raspunzi: ‘’Eu il iubesc’’, dar e un motiv suficient de bun ca el sa iti ofere din nou dragostea pierduta?

Nu cred!

Vreau sa intelegi ca lipsa de dragoste, dragostea neimplinita, sau dragostea pe care de fapt in majoritatea timpului o asociezi cu suferinta nu se bazeaza pe scuze sau nu este un fruct a soartei hotarate impotriva ta ci este urmare a alegerii pe care ai facut-o la inceput.

Mergi mai departe! Aminteste-ti: ‘’Pana nu ai murit este dificil sa spui era iubirea vietii tale.’’


Poti trai o iubire imaginara, aruncandu-te in idealizarea relatiei fara a fi cat de putin rationala si poti ajunge sa cazi in agonie la fel de usor, sau poti nota invatamintele iubirii si a stabili rational...

Fii puternica...Succes...
biatrice30
Postat pe 28 Februarie 2010 21:15
melissa,cel mai tare raspuns de pana acum! poti sa-i urmezi sfatul,parerea mea,desi e f greu ,dar doar ea are dreptate
mariaaa80
Postat pe 1 Martie 2010 10:47
Sfatul meu sa sa il lasi sa plece, nu are rost sa ti o persoana langa tine daca ea nu te mai vrea....nu e bine nici pt el dar nici pt tine. Gandeste-te ca sunt multi barbati pe lumea asta, nu are rost sa iti irosesti timpul pt unul singur.
Si gandestete ca ORICE RAU E SPRE BINE, sunt convinsa ca iti va fi mai bine fara el, fara un barbat anume se poate trai, fara aer si apa si hrana nu se poate, asa ca fi puternica si demonstreaza-ti tie in priuml rand ca meriti ceva mai bun si nu are rost sa te umilesti in fata lui.
suceava_loredana
Postat pe 1 Martie 2010 12:45
Va multumesc mult fetelor! sunteti toate minunate si m-au ajutat foarte mult sfaturile voastre!
M-am despartit de el si-mi e foarte greu pentru ca niciodata nu am stat singura si acum a venit o prietena pe la mine darr nu poate ramane prea mult timp. Fostul nu e cu tipa aia si mi-a spus ca o sa vad peste mult timp ca nu o sa fie cu ea niciodata si ca noi nu ne-am despartit din cauza ei ci ca nu ne intelegeam si ca el de 3 ania vrut sa se desparta de mine dar nu a putut. O tot tine pe a lui ca nu suntemn compatibili. Eu nu i-am cerut pana acum sa ne impacam pentru ca m-a jignit prea mult si nu cred ca l-as putea ierta pentru tot ce mi-a spus. Acum incerc sa ma descurc singura desi mi-e foarte greu pentru ca tot viitorul il vedeam cu el, acum m-am rezit singura si fara nici un viitor proiectat :(
olgutza
Postat pe 1 Martie 2010 13:08
Sincer,Sfatul pe care ti-l dau lasa timpul sa hotarasca.Este cel mai bun sfatuitor al nostru. Nu influienta destinulCe crezi ai ti se intampla.. si... crede-ma ca-i adevarat..daca il vrei crede ca va fi al tau mereu.. insa cu ce pret? tu stii..
lenutza1
Postat pe 1 Martie 2010 15:49
Draga Olguta, tu esti cea mai frumoasa si mai desteapta.Asa trebuie sa te vada cel care te iubeste.Nu te crampona de rel asta pt ca e muribunda..daca se intoarce la tine te va parasi iar si iar,,mai bine suferi odata..e ca o masea stricata pe care nu te induri s-o scoti.Scoate maseaua, te va durea, dar iti va trece, n-are rost sa suferi, nu te merita, e plina lumea de barbati buni, cand va veni timpul, il vei gasi pe cel sortit tie.Fii tare de dragul tau, fa-o pt tine...Cu drag, Maria
mariasamoila16
Postat pe 3 Martie 2010 13:04
Olgutza....de mandrie ai auzit????
vaiana
Postat pe 3 Martie 2010 17:59
Mai fata ai ceva probleme cu capul daca vrei sa mai fii cu el. Sunt multi barbati pe pamant. Nu ma lua cu iubirea, e ceva care vine si pleaca de cate ori vrem noi. Pentru a supravietui intr-o lume atat de dura trebuie sa inveti sa calci pe cadavre.
DROSOFILA
Postat pe 4 Martie 2010 13:32
Pt ultimele postari...vedeti ca fata si-a rezolvat problema, a reusit sa faca pasu de a se despartii de el. O sa vezi draga Olguta ca timpul vindeca ranile si ca o sa intalnesti si baiatul care te va aprecia. Sa fi fericita!
marrya_grace
Postat pe 4 Martie 2010 14:53
Ideea e ca nu vreau sa mai fiu cu el, nu l-as mai accepta innapoi chiar daca m-ar ruga in genunchi, pentru tot ce mi-a spus, nu l-as putea ierta. Nu-l urasc, chiar nu-mi pasa ce face cu viata lui de acum inainte dar el crede ca-l vreau innapoi ceea ce e complet eronat. Eu ma simt de multe ori singura, pentru ca el, fiind 5 ani o parte din sufletul meu nu mai este, nu ma mai ia nimeni in brate noaptea sau sa ma sarute de dimineata... dar de cele mai multe ori ma simt ok si chiar ma gindesc ca e mai bine asa, dupa felul in care s-a comportat, e mai bine pentru viitorul meu......fara el!
olgutza
Postat pe 5 Martie 2010 08:33
buna Olgutza...sfatul meu"LASA-LLLLL ca e un cretin....meriti pe cineva mai bun...credema intr-o zi o sa gasesti pe cineva care te va respecta...te va iubi cu adevarat...eu am avut pe cineva 2 ani de zile si am fost f fericita pana cand moartea ne-a despartit:(( ..am suferit f mult..crede-ma cea mai mare durere e sa vezi persoana iubita fara suflare...atunci am invatat k viata e scurta..nu stii ce se va intampla peste 5 min...maine...lunii..anii...privirea sus...gandestete ca esti mult mai buna decat el si "desteapta lui"..poate te-ai gandit ca el o lauda ca sa te faca sa te simti naspa..credema e invers..adik e praf"desteapta lui":)) ...ai grija de tn...succes
micky_creatza2007
Postat pe 5 Martie 2010 11:50
buna olgutza! dupa cate ai zis tu, vad ca el chiar nu mai vreau sa fie cu tine, si nu pentru ca ar avea pe alcineva(asta era doar un motiv pentru tine) ci pentru ca nu te iubeste asa cum astepti tu! imi pare foare rau pentru tine, deoarece se vede ca il iubesti foarte mult, dar trebuie sa ai si tu mandria ta de femeie si sa il lasi cu "pitici lui". dragostea cu sila nu se poate si sunt sigura ca undeva in lumea asta e si pentru tine cineva care te va iubi neconditionat si asa cum vrei tu. si sa sti ca uneori indiferenta doare foarte tare, si asa ar trebui tratat un astfel de om! iti doresc numai bine!
chetegalina
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:46
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl

cj25har
Postat pe 15 Iunie 2010 08:51
sincer si eu mam despartit de prietenul meu acum 0 luna dar....am suferit nu pot spune nu mai ales ca si el a zis o vb care ma durut .draga mea hai sa-ti zic o vb ce mia fost spusa de un barbat .......barbatilor ca sa ii faci sa sufere sau sa reactioneze la ceva trateazai cu indiferenta si asa am facut si acum iti spun sincer am descoperit ca fostul nu ma merita ...cand a vazut ca nu ma intereseaza de viata lui a inceput sa ma caute dar din fericire am inteles ca un barbat o data ce a aruncat o vb in vant nu merita intelegere,si prietenul tau cred ca e un mare....daca zice ca a gasit cea mai desteapta femeie cred ca e el prea scurt la minte de aia e asa inteligenta.parerea mea lasal sa se duca si incearca sa fi tare trateazal cu indiferenta si demonstreazai ca el a pierdut nu te injosi in fata lui nu merita
simoanbv2007
Postat pe 15 Iunie 2010 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfatul vostru pana nu-l pierd definitiv 20 De la: cj25har 15 Iunie 2010 08:16
VIND ROCHIE DE MIREASA (MISTRAL) SI DE OCAZIE AVANTAJOS 1 De la: castigatoarea 23 Mai 2009 18:52
AJUTATI-MA CU SFATURI;PARERI 15 De la: chetegalina 14 Iulie 2010 05:06
sarbatori fericite... 3 De la: Cassey 3 Noiembrie 2009 14:02
Vin Vrac de la Crama Murfatlar ptr nunta/botez/restaurant 1 De la: cramamurfatlar 16 Ianuarie 2011 13:17