Setari Cookie-uri

nasii trebuie sa fie casatoriti??

va rog din suflet sa-mi spuneti dak nasii trebuie sa fie casatoriti???k noi avem nunta in septembrie si ink nu avem nasi:((:(( .astept raspunsu vostru,e urgent
mihaelasb
Postat pe 18 Mai 2010 15:28
Din cate stiu eu pot fi doar logoditi la biserica (adica sa aiba jumatate de cununie)
flori_olaru_ct
Postat pe 28 Mai 2010 16:37
BUNA SCUMPA MEA!!! TREBUIE SA TE INFORMEZ CA NEAPARAT NASII TREBUIE SA FIE CASATORITI SI CIVIL SI RELIGIOS (NEAPARAT), ALTFEL PREOTUL NU ITI POATE OFICIA CUNUNIA RELIGIOASA! BISERICA SPUNE CA NASII VOR FI DE ACUM PARINTII TAI - SI TE VOR INDRUMA - SI NU ACCEPTA SA TE INDRUME IN VIATA NISTE PERSOANE CARE NU AU ACESTE CERINTE MINIME !!!
MULTA BAFTA SI CASA DE PIATRA !!! SI NU UITA LA NUNTA TA TREBUIE SA TE SIMTI CEL MAI BINE !!! E ODATA-N VIATA !!! SAU CEL PUTIN EU ASA IMI DORESC SI DORESC TUTUROR!!! NUMAI BINE !!!
mycya_suchardine
Postat pe 29 Mai 2010 11:21
Da draguto, nasii trebue sa fie cununati si religios, ca altfel nu ar avea cum sa-ti arda tie lumanarile la spate daca lor nu li sau ars lumanari de catre alti nasi...asa ca trebue..dar UNIKA stie mai bine ca ea face si desface casatorii..ea are si barbati de rezerva..ii are pe forumul ei femeia unika...avand numai handicapati, ii tine in cutii de televizor...Asa ca fa nunta daca crezi ca ai gasit baiatul care merita....mult bafta la nunta.
grace009032
Postat pe 29 Mai 2010 11:36
De la: grace009032, la data 2010-05-29 11:36:26Da draguto, nasii trebue sa fie cununati si religios, ca altfel nu ar avea cum sa-ti arda tie lumanarile la spate daca lor nu li sau ars lumanari de catre alti nasi...asa ca trebue..dar UNIKA stie mai bine ca ea face si desface casatorii..ea are si barbati de rezerva..ii are pe forumul ei femeia unika...avand numai handicapati, ii tine in cutii de televizor...Asa ca fa nunta daca crezi ca ai gasit baiatul care merita....mult bafta la nunta.

nu prea am inteles, scuze.....
lala_grace
Postat pe 31 Mai 2010 12:09
Nu stiu ce sa spun...
Si eu stiam ca nasii trebuiesc 100% sa fie casatoriti, cununati etc
Dar am fost la nunta prietenei male (fata de preot) si a avut 2 perechi de nasi care nu erau cununati...deci...cred ca ar trebui sa vb cu preotul care va casatoreste sa ii ceri parerea lui
lavy_grace
Postat pe 1 Iunie 2010 09:36
Eu am nunta pe data de 10 iulie si am intrebat preotul care ne va cununa si a spus ca trebuie dar o slujba de logodna facuta peste nasi
Ramona160789
Postat pe 1 Iunie 2010 11:35
da eu stiu ca asa trebuie daca e vorba de casatorie.
kudika027543
Postat pe 2 Iunie 2010 11:57
buna..cel mai bine vb cu preotul,sunt unii care accepta..dar ideal ar fi ca nasii sa fie casatoriti..ca ei vor fi parintii parintii vostri spirituali!mult succes!
hanamaria2k
Postat pe 3 Iunie 2010 08:03
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 4 Iunie 2010 12:33
asta depinde numai de preot,daca este deacord,si daca nasii sunt logoditi,atunci nu e chiar asa o problema sunt preoti care nu accepta ca nasii sa nu fie casatoriti,dar sunt si preoti care accepta ,bafta
andreea_cioroianu
Postat pe 4 Iunie 2010 12:33








Buna,si noi avem nasi care nu sunt cununati decat civil si au zis ca daca e necesar fac nunta inaintea noastra ,desi ei vroiau dupa noi.Au fost la biserica si au intrebat preotul daca se poate si a spus clar nu.Si noi am vreu sa cununam si am fost personal la biserica si am intrebat si mi-a zis ca noi trebe sa fim parinti spirituali,si daca nu suntem cununati,nu avem cum sa le fim finilor perinti spirituali,pentru ca noi trebe sa le fim lor un exemplu de viata.
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2010 20:07








Buna,si noi avem nasi care nu sunt cununati decat civil si au zis ca daca e necesar fac nunta inaintea noastra ,desi ei vroiau dupa noi.Au fost la biserica si au intrebat preotul daca se poate si a spus clar nu.Si noi am vreu sa cununam si am fost personal la biserica si am intrebat si mi-a zis ca noi trebe sa fim parinti spirituali,si daca nu suntem cununati,nu avem cum sa le fim finilor perinti spirituali,pentru ca noi trebe sa le fim lor un exemplu de viata.
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2010 20:07








Buna,si noi avem nasi care nu sunt cununati decat civil si au zis ca daca e necesar fac nunta inaintea noastra ,desi ei vroiau dupa noi.Au fost la biserica si au intrebat preotul daca se poate si a spus clar nu.Si noi am vreu sa cununam si am fost personal la biserica si am intrebat si mi-a zis ca noi trebe sa fim parinti spirituali,si daca nu suntem cununati,nu avem cum sa le fim finilor perinti spirituali,pentru ca noi trebe sa le fim lor un exemplu de viata.
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2010 20:07








Buna,si noi avem nasi care nu sunt cununati decat civil si au zis ca daca e necesar fac nunta inaintea noastra ,desi ei vroiau dupa noi.Au fost la biserica si au intrebat preotul daca se poate si a spus clar nu.Si noi am vreu sa cununam si am fost personal la biserica si am intrebat si mi-a zis ca noi trebe sa fim parinti spirituali,si daca nu suntem cununati,nu avem cum sa le fim finilor perinti spirituali,pentru ca noi trebe sa le fim lor un exemplu de viata.
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2010 20:07








Buna,si noi avem nasi care nu sunt cununati decat civil si au zis ca daca e necesar fac nunta inaintea noastra ,desi ei vroiau dupa noi.Au fost la biserica si au intrebat preotul daca se poate si a spus clar nu.Si noi am vreu sa cununam si am fost personal la biserica si am intrebat si mi-a zis ca noi trebe sa fim parinti spirituali,si daca nu suntem cununati,nu avem cum sa le fim finilor perinti spirituali,pentru ca noi trebe sa le fim lor un exemplu de viata.
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 5 Iunie 2010 20:07
hello, situatie hilara la noi, nasii nostri erau necasatoriti in prima faza, si noi i-am chemat sa ne fie nasi pentru ca ne intelegem super bine......cred ca preotii astia super scortosi ar fi incantati sa auda urmarea.....cei doi au stat ei si s-au gandit si au pus de nune inaintea noastra cu 2 luni:)) asa ca vor fi pe placul preotului comunist pe care il avem noi.
Inainte sa aruncati cu pietre virtuale la commentul asta sa va spun mai intai cum este acest preot. in prima zi cand ne-a vazut (noi am fost prima data in mai multe biserici ca sa vedem care este mai frumoasa si tocmai cea de langa noi s-a nimerit sa fie superba...deci mergem sa intrebam detalii) noi fiind de la job amandoi, la costum si cravata chiar al meu iubit, fiti atente cum se adreseaza:

noi avem reguli stricte sa NU va aud ca veniti cu fistecine de nasi, necasatoriti sau cine stie ce bazaconii, ca in ziua de azi el are de a face numai cu borfasi - etc etc, tot la 2 fraze cuvantul lui preferat Borfasi!!!! la alte 2 fraze hoti, si tot din astea, noi repet fiind amadoi la costum si in plus vorbea cu noi prima oara.....

ce era sa fac sa fug?? am avut si intentia asta, pe urma zice 22-25 de minute tine tot, nu va pot spune ora ..e.tc etc...deja ne luase numele asa ca ....ii dam pace, dar este un personaj de cea mai joasa speta asta e clar.....a.... normal ca la iesire ne tranteste in mana ceva si de cumparat ca doar, alta fraza super trambitata cu mare aplomb, biserica nu=ti arunca in poala si SA FIE CLAR!!! tot repeta ......efectiv mi-era mie rusine de rusinea lui dar omul nu are.....oare nu ar fi totusi mai bine sa merg in alta parte??? toti or fi la fel???
dreamer_healthy
Postat pe 7 Iunie 2010 12:24
De la: dreamer5625, la data 2010-06-07 12:24:45hello, situatie hilara la noi, nasii nostri erau necasatoriti in prima faza, si noi i-am chemat sa ne fie nasi pentru ca ne intelegem super bine......cred ca preotii astia super scortosi ar fi incantati sa auda urmarea.....cei doi au stat ei si s-au gandit si au pus de nune inaintea noastra cu 2 luni:)) asa ca vor fi pe placul preotului comunist pe care il avem noi.
Inainte sa aruncati cu pietre virtuale la commentul asta sa va spun mai intai cum este acest preot. in prima zi cand ne-a vazut (noi am fost prima data in mai multe biserici ca sa vedem care este mai frumoasa si tocmai cea de langa noi s-a nimerit sa fie superba...deci mergem sa intrebam detalii) noi fiind de la job amandoi, la costum si cravata chiar al meu iubit, fiti atente cum se adreseaza:

noi avem reguli stricte sa NU va aud ca veniti cu fistecine de nasi, necasatoriti sau cine stie ce bazaconii, ca in ziua de azi el are de a face numai cu borfasi - etc etc, tot la 2 fraze cuvantul lui preferat Borfasi!!!! la alte 2 fraze hoti, si tot din astea, noi repet fiind amadoi la costum si in plus vorbea cu noi prima oara.....

ce era sa fac sa fug?? am avut si intentia asta, pe urma zice 22-25 de minute tine tot, nu va pot spune ora ..e.tc etc...deja ne luase numele asa ca ....ii dam pace, dar este un personaj de cea mai joasa speta asta e clar.....a.... normal ca la iesire ne tranteste in mana ceva si de cumparat ca doar, alta fraza super trambitata cu mare aplomb, biserica nu=ti arunca in poala si SA FIE CLAR!!! tot repeta ......efectiv mi-era mie rusine de rusinea lui dar omul nu are.....oare nu ar fi totusi mai bine sa merg in alta parte??? toti or fi la fel???


Draga mea nu putem generaliza, fiecare padure are uscaturile ei, chiar si preotii unii au har de a fi preot altii nu, poate putem face o analogie cum pictorii au talent de a picta asa sunt si preotii, Nu putem sa spunem ca toti sut asa cunosc foarte multi preoti care sunt foarte drepti si demni de "profesia"lor, vezi si tu cum sunt si avocati care n-au ce cauta acolo, si profesori, si medici si multi altii nu putem spune de toti ca sunt la fel, si in fond si la urma urmei gandeste-te ca sunt si ei oameni, orice om greseste, ce sa zic poate gasesti un preot pe placul vostru, si sunt sigura ca vei gasi pana la urma!!!!! BAFTA!
lucky_happy
Postat pe 7 Iunie 2010 13:08
si ca sa raspund si acestui topic, DA nasii trebuie sa fie casatoriti, sincer nu sunt de acord ca nasii sa fie cununati doar la civil sau sa le fie facuta doar logodna, sunt anumite reguli si aici cum sunt si regulile de circulatie si alte alea, dc incalci legea iti ia punctele, sau mai rau carnetul, in acest caz poate pt moment e totul ok, treci si de preot te cununa chiar daca nasii nu sunt casatoriti, treci si de gura lumii dar de Dumnezeu tot nu treci! E doar parerea mea si am dorit sa mi-o expun! Bafta!
lucky_happy
Postat pe 7 Iunie 2010 13:13
am fost si am vorbit cu preotul,ne-a zis k nasii TRBUIE SA FIE CASATORITI.multumesc si voua de raspunsuri.acum va rog tinetimi pumnii k duminik mergem IAR la cineva sa vedem dak accepta sa ne fie nasi,
mihaelasb
Postat pe 8 Iunie 2010 07:16
dar de unde stie popa ca nu-s casatoriti religios? eu am avut nasi din bacau dar preotul nu le-a cerut numai buletinele. deci aveau acelasi nume,si de ex o prietena de-a mea nu i-a spus preotului ca o pereche de nasi nu-s casatoriti si n-a stiut popa numai dupa casatorie cand au trebuit sa dea buletinele, dar slujba era facuta. asa ca...eu nu vad unde-i pb
oanaiullliana
Postat pe 8 Iunie 2010 08:42
dar daca au fost casatoriti (civil si religios) si au divortat, fiind totusi rugati de prietenii cei mai buni sa-i cunune ... credeti ca este posibil
ati intalnit o asemenea situatie?
pui
Postat pe 9 Iunie 2010 11:31
depinde de preot...unii nu accepta decat nasi casatoriti religios..iar alti accepta si varianta de nasi necasatoriti dar aceia dak cununa nu se mai pot casatori ei 2(intre ei) deoarece dupa canoanele biserii au devenit parinti spirituali deci sunt deja rude..si nu au voie fiind deja rude sa se casatoreasca intre ei...so..dak ai nasi necasatoriti si ei au d gand sa se casatoreasca intre ei mai bine sa nu cunune...
ank_blej
Postat pe 9 Iunie 2010 19:12
complicated
ank_blej
Postat pe 9 Iunie 2010 19:17
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=mihaelasb&id_user=16857
mihaelasb
Postat pe 10 Iunie 2010 07:40
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 10 Iunie 2010 11:20
Buna, trebuie sa ai o pereche de nasi care sa fie casatoriti, nu trebuie sa fie casatoriti in biserica, nu te intreba nimeni, doar sa fie casatoriti la starea civila e de ajuns :). Eu am fost nasa si nu eram casatorita, preotul le-a zis finilor mei sa aiba cel putin o perecehe de nasi casatoriti, ei au avut 4 perechi de nasi din care una necasatorita. Sper sa ti gasesti nasi si sa va distrati de minune la nunta
the_only
Postat pe 14 Iunie 2010 11:41
De la: Andrajess, la data 2010-06-14 11:41:53Buna, trebuie sa ai o pereche de nasi care sa fie casatoriti, nu trebuie sa fie casatoriti in biserica, nu te intreba nimeni, doar sa fie casatoriti la starea civila e de ajuns :). Eu am fost nasa si nu eram casatorita, preotul le-a zis finilor mei sa aiba cel putin o perecehe de nasi casatoriti, ei au avut 4 perechi de nasi din care una necasatorita. Sper sa ti gasesti nasi si sa va distrati de minune la nunta


Tu ai fost nasa numai in gindul si trufia ta proasta, dar in fata lui Dumnezeu nu esti.
nattysor_grace
Postat pe 15 Iunie 2010 17:02
buna. eu am terminat facultatea de teologie romano-catolica. tema mea la licenta a fost despre casatorie. cu siguranta nasii TREBUIE sa fie casatoriti!!!!! fiindca trebuie sa te cunune o familie de la care sa ii urmezi exemplul in vederea casatoriei, nicidecum sa te cunune 2 persoane la intamplare. doar la botez se face exceptie ca nasii sa nu fiu cununati. casa de piatra iti doresc!
vyrtual
Postat pe 17 Iunie 2010 08:39
Subscriu si eu la ce spune ank_blej,conform canoanelor bisericesti nasii devin parintii nostrii spirituali si implicit cumatrii intre ei, daca nu sunt cununati....si nu se vor mai putea cununa in veci pentru ca BOR si nu numai nu admite cununia intre rude.Deci,nasii obligatoriu casatoriti!!!
grace001540
Postat pe 17 Iunie 2010 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
shopping online 40 De la: elissa_grace 30 Martie 2013 21:13
Firma neserioasa 21 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:28
SA PORT OCHELARII DE VEDERE LA NUNTA SAU NU? 40 De la: lucky_z 6 Septembrie 2009 16:15
Decoratiuni -REDUCERI PANA LA 20% 1 De la: magic_angels 23 Iunie 2010 16:47
Invitatia mea cum e? 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:27