Setari Cookie-uri

nasii trebuie sa fie casatoriti??

as avea o intrebare: fratele meu mi-ar putea boteza copilul daca nu este insurat si nu are nici prietena?
oanaiullliana
Postat pe 17 Iunie 2010 08:58
De la: oanaiulliana, la data 2010-06-17 08:58:55as avea o intrebare: fratele meu mi-ar putea boteza copilul daca nu este insurat si nu are nici prietena?


La botez poate sa fie nas o persoana singura, eu asa stiu.
raluca37
Postat pe 17 Iunie 2010 09:04
Da, da, trebuie sa fie neaparat cununati religiosi....Altfel ei nu vor putea fi parinti spirituali.........
marilenabelciug
Postat pe 17 Iunie 2010 09:31
Buna dragamea,
am cununat de 2 ori si nu m-a intrebat nici un preot daca sunt cununata religios sau macat civil(desi sunt)...In 10 iulie voi cununa iar si cand am fost la biaserica sa stabilim detalii, nu ne-a intrebat nimic de acest gen.
Cu 2 anu in urma am fost la o nunta unde nasii nici nu se cunoasteau si totusi casatoria s-a oficiat si sunt foarte fericirti (in plus cei 2 "nasi" s-au cunoscut mai bine si chiar s-au casatorit)...
Sfatul meu ca sa te poti ocupa linistita de pregatiri este sa intrebi la biserica unde intentionezi sa te cununi, toate aceste detelii, la un preot!
Iti doresc numai bine si o nunta formidabila!!!!
Anca
AncaDulgheru
Postat pe 17 Iunie 2010 10:39
noi avem doar o pereche de nasi casatoriti... si preotul a spus k e ok, sa nu ne facem probleme...
grace009171
Postat pe 17 Iunie 2010 11:16
ciao....ieu fac nunta in august si am nasii ce is casatoriti si in biserica...!!!cred ca ii mai bine sa ai nasii ce is cununati 100%...daca nasii nu is cununati ii naspa daca se despart...
grace009270
Postat pe 17 Iunie 2010 14:40
da , trebuie sa fie casatoriti ( religios, caci asta conteaza in biserica) sau nuici unul din ei sa nu fie casatoriti ( adica nici unul nu trebuie sa fie casatorit cu altcineva). Asta stiu eu si eu am cununat fara sa fiu casatorita cu baiatul cu care am fost nasa.
aru
Postat pe 17 Iunie 2010 15:14
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 17 Iunie 2010 15:15
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 17 Iunie 2010 15:16
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 17 Iunie 2010 15:16
buna din cate stiu nu trebuie neaparat sa fie casatoriti dar in cazul in care preotul va cere asta poate nasul tau sa va cunune in biserica impreuna cu mama lui sau nasa ta cu tatal ei...am prieteni care au procedat asa
iulia_dinca
Postat pe 17 Iunie 2010 23:19
De la: lavy, la data 2010-06-01 09:36:46Nu stiu ce sa spun...
Si eu stiam ca nasii trebuiesc 100% sa fie casatoriti, cununati etc
Dar am fost la nunta prietenei male (fata de preot) si a avut 2 perechi de nasi care nu erau cununati...deci...cred ca ar trebui sa vb cu preotul care va casatoreste sa ii ceri parerea lui

in ardeal nu e obligatoriu, in celelalte zone ale tarii, da. eu am multi prieteni care au cununat, necasatoriti fiind. si au tinut lumanari etc. cand treci pe langa o biserica, intra si pune intrebarea
carmen77_grace
Postat pe 19 Iunie 2010 10:41
Vreau sa-ti spun ca eu cunosc deja doua cupluri de nasi care nu sunt defapt casatoriti. Cred ca depinde foarte mult de preotul care va va oficializa casatoria. Multa bafta! Si casa de piatra!
alinatg_mures
Postat pe 23 Iunie 2010 23:48
nu la toate bisericile este la fel. de exemplu eu am fost nasa in septembrie 2009 si nu eram maritata.trbuia sa fie o pereche de nas cununati.deci se poate dar trebuie sa intrebi preotul inainte.
grace005912
Postat pe 24 Iunie 2010 18:21
deci dragele mele,pana azi nu am maii scris k eram tare suparata si dezamagita,cei care ne-au propus sa ne cunune ink de acu 4 ani,si au tinuto intr-una cu finu si fina sambata neau zis k nu mai pot sa ne cunune k e CRIZA.deci credetima k eram distrusi amandoi in sept avem nunta,bine k nam facut ink invitatiile.si ieri ne-am gandt la o fam is tineri,ne sunt prieteni de foarte mult timp,am mai vb cu ei legat de tema asta anu trecut dar nu au zis nimik si asa k atunci cand ne-am hotarat la nasi nu iam mai intrebat.si totusi ieri am fost la ei si au fost de acord sa ne cunune,deci suntem fffff fericiti
mihaelasb
Postat pe 13 Iulie 2010 08:04
Nasii trebuie sa fie obligatoriu CUNUNATI RELIGIOS IN FATA LUI DUMNEZEU!Daca nu sunt,la randul lor nu pot CUNUNA....Mai nou am inteles ca se accepta si Nasi care sunt Doar LOGODITI LA BISERICA...dar sincer,noi ca miri ar trebui sa ne dorim niste nasi cununati...cum credeti voi ca nasii vostri va pot fi alaturi la Taina Cununiei..daca ei nu au trecut prin asa ceva...?Noi cel putin,am avut la nunta noastra o pereche minunata de nasi cununati religios si suntem foarte mandri de asta ..mai ales ca acum..multi se multumesc cu fel si chip de nasi ..necununati..sau mai stiu eu..In fine..fiecare face,cum ii place.
grace009320
Postat pe 26 August 2010 19:49
Nasii nu trebuie sa fie casatoriti decat daca formeaza un cuplu. Daca au fiecare viata lor (si nu sunt casatoriti, evident, caci altfel ar cununca cu sotul sau sotia) si nu impart patul (caci asta est problema in fapt) unul cu celalalt nu este nevoie.
Si vorbesc din proprie experienta. Nasii mei au fost prietenul cel mai bun al sotului meu si prietena mea (singuri la acel moment).
Ne-am casatorit cu acordul preotului, evident! (care ne-a explicat ce am scris eu ma inainte) la biserica de langa magazinul Unirea. Deci in Bucuresti in zilele noastre ...

Este la fel de adevarat ca intreband la o alta biserica ni s-a spus ca nu este posibil....
Asa ca eu cred ca depinde de cat de deschis la minte este preotul care te casatoreste si nu ca ar fi vreo interdicite undeva in cartile sfinte, caci altfel nu ne-ar fi casatorit nimeni legal, ziua in amiaza mare, la o bisrica mare din Bucuresti...
RalucaRalu
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:56
Da, nasii de cununie trebuie sa fie casatoriti religios , sa fie o familie in care exista intelegere , buna-cuviinta si este bine sa va fie prieteni, ei sunt un fel de parinti spirituali al caror exemplu puteti sa-l urmati , carora le cereti sfaturi si care va vor ajuta cand aveti nevoie . Casa de piatra
alina02
Postat pe 5 Septembrie 2010 16:31
Sigur ca da , oricum mi se pare complicat sa gasesti persoanele potrivite si de cele mai multe ori iei unii doar ca sa te poti casatori
kudika_17683
Postat pe 1 Mai 2013 08:54
Misiune imposibila..greu de gasit astfel de persoane sincer
kudika_17683
Postat pe 1 Mai 2013 08:55
Dar de ce nu va orientati si catre rude, care sa va cunune? Cu siguranta aveti verisori, verisoare, frati, surori, etc, care sa fie si casatoriti, nu intre ei, desigur.
kudika_32792
Postat pe 1 Mai 2013 09:20
M-ar interesa si pe mine sa stiu daca ma poate cununa matusa mea si fratele ei, adica unchiul meu. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
iepurina24
Postat pe 5 Iunie 2013 14:05
De la: iepurina24, la data 2013-06-05 14:05:13M-ar interesa si pe mine sa stiu daca ma poate cununa matusa mea si fratele ei, adica unchiul meu. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

doar daca-i pui pe amandoi nasi,adica pe fiecare un parte cu sotia respective sotul,in asa fel vei avea doua perechi de nasi!!!
Si neaparat sa fie cununati un biserica!
Titanika
Postat pe 5 Iunie 2013 14:23
Casatoria religioasa in fata lui dumnezeu uneste doua iubiri prin juramintea unuia fata de cel ce il alegem pt o viata.Juram ca vom fi la bine si la greu dar si cea mai importanta este cea de a nu fi infideli.Pana in ziua cununiei religioase in fata lui dumnezeu suntem curvari.Chiar daca cununia civila a fost facuta.Cum pot 2 oameni fara cununie ce in fata lui dumnezeu sunt curvari sa vina drept nasi cu lumanari si sa se inchine in fata sf evanghelii ?Cum vor fi priviti mirii in fata altarului cand cununia lor va fi tinuta de 2 curvari?Cine oare ar vrea sa treaca peste legea lui dumnezeu?Si daca totusi se intampla ca 2 copii sa se casatoreasca avand langa ei asa ceva,in scurt timp vor simti mania lui dumnezeu.Nimeni nu cred ca vrea sa aiba ghinioane si pierderi doar ca o baba isi da cu parerea ca se poate si fara nasi necununati.Preotul da,este posibil sa nu intrebe daca nasii sunt cununati.Atunci cand te casatoresti este imposibil ca in familia ta sa nu fie doar 1 persoana care sa iti atraga atentia de greseala ce vrei sa o faci.Sunt cazuri ce au ignorat iar la final au suportat consecintele. Dumnezeu ne vrea curati in fata lui.Norocul si fericirea,cat si sanatatea dumnezeu o da cand noi vom respecta poruncile lui.Hai sa nu mai gresim si sa ne jucam cu sfintele taine date de cel ce se numeste DUMNEZEU.
kudika_965423
Postat pe 15 Mai 2014 11:35
Intrebare la o situatie mai deosebita: viitorii nasi au fost casatoriti, fiecaruia i-a decedat sotul (sotia). Acum ei sunt impreuna de aproape 10 ani dar nu sunt casatoriti nici civil, nici religios. Pot sa cunune in situatia asta sau trebuie sa oficieze casatoria? Mentionez ca au varsta de aproape 60 ani. Va multumesc.
elena130
Postat pe 17 Februarie 2015 11:19
De la: elena130, la data 2015-02-17 11:19:52Intrebare la o situatie mai deosebita: viitorii nasi au fost casatoriti, fiecaruia i-a decedat sotul (sotia). Acum ei sunt impreuna de aproape 10 ani dar nu sunt casatoriti nici civil, nici religios. Pot sa cunune in situatia asta sau trebuie sa oficieze casatoria? Mentionez ca au varsta de aproape 60 ani. Va multumesc.


Trebuie sa fie casatoriti,si religios!!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Februarie 2015 12:32
Buna tuturor!

Suntem un cuplu din judetul Neamt,vom avea nunta in iulie 2015 si nu gasim nasi. Dupa numeroase tentative la cuplurile casatorite religios,ne-am lovit numai de refuzuri pe diverse motive.Nu vrem lafaiala,cheltuiala si traditii sau pretentii,ci vrem un cuplu caruia sa ii faca placere si sa fim si prieteni.Nu cautam nasi cu bani pentru a profita,cautam persoane normale care sa fie alaturi de noi,nu stie nimeni ce cadou ne ofera sau orice altceva.
Insa cu toate acestea,persoanele refuza deoarece "ori fac cum trebuie,ori nu mai fac",ne lovim de mentalitatea asta,ca ba sa nu te rada lumea sau mai stiu eu ce.Mentionez ca atunci cand am programat nunta,aveam nasi care ulterior au realizat ca pleaca din tara.

Singurii care vor sa ne cunune,nu sunt casatoriti religios si preotul nu accepta.

Daca cineva vrea niste fini de 25 si 26 de ani,contactati-ma pe e-mail: b.dianna13@yahoo.com .Ne putem cunoaste mai bine. Multumesc.

kudika_981760
Postat pe 24 Februarie 2015 16:48
Va rog sa ma lamuriti:trebuie sa cununam un cuplu(urgent), am fost casatoriti religios, legal cu tot ce trebuie... intre timp a trebuit sa divortam dar am fost mereu impreuna(divortul a fost doar o formalitate);intrebarea este daca putem fi nasii cuplului respectiv?Multumesc si apreciez un raspuns urgent intrucat timpul ne preseaza.
Cojocariu_Bianca_1
Postat pe 2 August 2016 22:59
De la: Cojocariu_Bianca_1, la data 2016-08-02 22:59:37Va rog sa ma lamuriti:trebuie sa cununam un cuplu(urgent), am fost casatoriti religios, legal cu tot ce trebuie... intre timp a trebuit sa divortam dar am fost mereu impreuna(divortul a fost doar o formalitate);intrebarea este daca putem fi nasii cuplului respectiv?Multumesc si apreciez un raspuns urgent intrucat timpul ne preseaza.



NU, pentru ca vi se va cere certificatul de casatorie !!!!
kudika_15804
Postat pe 3 August 2016 07:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FORMATIA VIS --- NUNTA DE VIS 4 De la: FORMATIAVIS 7 Ianuarie 2013 15:28
nunta pe 13 iunie 3 De la: hanamaria2k 7 Iunie 2009 08:06
maine am nunta!!!!!!! 1 De la: furioasa 24 Octombrie 2009 10:40
merita decoratiunile florale? 72 De la: magic_angels 26 Aprilie 2010 00:12
NUNTA LA PARIS?????? 29 De la: grace000286 11 Noiembrie 2014 21:46