Setari Cookie-uri

Monotonia mi-a acaparat casnicia.

Nu stiu daca anotimpul asta mort (iarna) a fost de vina..dar m-am plictisit de el.. si am mereu cate ceva sa ii reprosez: ba ca s-a ingrasat si arata oribil...ba ca nu face nimic. Sincera sa fiu si criza asta financiara de care se vorbeste ne-a cam afectat... si sunt in continuu stresata.
Dar simt ca m-am plictisit de el.. parca am nevoia sa evadez.. sa traiesc.. sa ma bucur de micile placeri ale vietii. Parca traiesc cu un mort care singurul lucru pe care il face este sa se duca la serviciu si atat. Si daca ii spun sa mergem undeva..sa iesim chiar si la o plimbare prin parc.. spune ca nu poate ..ca nu are bani. Nici sex nu-mi mai place sa fac.. sau cum vreti sa-i spun. Simt ca nu ma mai atrage deloc omul cu care traiesc si asta ma ingrozeste. Nici nu stiu ce sentimente mai am pentru el.. Ne certam intr-una din nimicuri.... Ma enerveaza tot ce face! Cred ca casnicia mea se duce pe apa sambetei.. chiar si din cauza rutinei.. plictisului... Simt acum singuratatea in doi. Nu mai am cu cine sa vorbesc. Orice ii spun..nu ma aude. N-are nicio treaba. Si daca i-am reprosat ceva.. mi-a spus ca daca nu-mi mai convine .. sa plec. ce sa fac? ma impiedic si nu stiu cum sa ma repun pe sinele potrivite.
lady_me
Postat pe 28 Aprilie 2009 01:17
LADY_P ce rau imi pare pt tine, eu cred ca as pleca pentru cateva zile in vacanta cu o prietena buna sau cu mama
evadeaza cum zici tu si la intorcere vezi care iti sunt sentimentele.

Daca tot asa e - eu as tinde spre refcerea vietii mele sentimentale, nu as mai pierde timpul deloc nici chiar un minut.

si cum adica daca nu-ti convine sa pleci - un timp comportate ca si cum nu ai aveea nevoie de el, esti stapana pe viata ta, iesi la piata, la mall, cinema cu prietene sa vada ca te descurci si fara el, cum am mai spus la cineva spune-i ca nu-ti convine si pleci vezi cum reactioneaza daca e ceva de mom sigur se va schimba.

Succes mult si intelepciune iti doresc
laura02maria
Postat pe 28 Aprilie 2009 07:45
Lady_p nu merita sa stai cu nimeni daca nu te mai atrage
O viata ai, alta nu-ti mai da mama, asa ca gandeste-te bine ce faci in continuare
Traieste-ti viata. Oameni buni si cu suftet gasesti tot timpul.Depinde de tine.
Succes si nu intra in panica. Timpul le rezolva pe toate.Bineinteles si cu ajutorul tau.
grace002043
Postat pe 22 Mai 2009 14:05
Lady_P esti nemultumita de viata ta sexuala? barbatul de langa tine nu te mai satisface pe plan sentimental? simti ca vrei sa experimentezi? at gaseste-ti unu de 24 de ani si tragei-o pana nu mai stie de el...apoi o sa iti dai seama ca traiesti. mult success
newady
Postat pe 23 Mai 2009 14:02
newady,esti exagerat!!mai bine iti faceai de lucru in alta parte!!!tu dai dovada ca nu stii ce-i aia monotonie intr-o casnicie darmite intr-o simpla relatie cu una!!!si ea exact asta simte,plictiseala.nu mai are nimik nou,nimik cu care sa imparta tot ceea ce-si doreste!lady_p,du-te draga si ia-ti o vacanta binemeritata cu niste prietene bune,relaxeaza-te si rasfata-te!
primola
Postat pe 23 Mai 2009 16:25
buna! eu m o relatie de cativa ani...si simt ca si la noi e monotonie....ne certam foarte des, asa ca te inteleg prin ce treci.
uneori am impresia ca nu ma mai iubeste si ca stam impreuna din obisnuinta....
e groaznic.....
Dyana_24
Postat pe 1 Iunie 2009 08:59
acum sincer vorbind criza asta ne-a afectat pe multi si a creat o stare de stres ceea ce ne-a cam taiat pofta de multe.poate k sotul tau are alte probleme sau poate alta relatie.ai incercat sa vorbesti cu el despre asta?poate asa vei sti sigur ce cale ai de urmat mai departe.bafta!
kudika025722
Postat pe 1 Iunie 2009 09:28
mai grav este cand ajungi sa te jignesti,eu il vreau dar el nu ma vrea,se uita dupa alte tipe total diferite -mai slabe adika,scoate si ochii pentru asta!eiii si de aici de la nemultumirile astea de apreciere si sexuale,s-a ajuns ca si eu am inceput sa il fac prost,tampit,handicapat etc.ce ma fac acum?
elenutza666
Postat pe 1 Iunie 2009 09:30
fetelor.... mie chiar imi place monotonia din casnicia mea.
inainte sa-mi cunosc sotul am dus o viata trepidanta, m-am casatorit si m-am linistit.... si chiar imi place sa stau sambata seara acasa decat sa ies in oras prin cluburi. nu facem foarte multe lucruri impreuna, suntem fericiti doar la ideea ca suntem acolo (fiecare facand cu totul altceva).
uneori la zile de nastere nu ne invitam prietenii ci stam doar noi pe balansoar si bem sampanie, nici nu ne vorbim prea mult, ne tinem in brate si suntem fericiti. am o casnicie de 7 ani si totul e ca in prima saptamana
olgalaura
Postat pe 1 Iunie 2009 10:08
Buna. Ceea ce tie intampla tie acum am trait eu acum doi ani dupa sase ani de casatorie. Am divortat. Acesta este sfatul meu. Divorteaza. Esti tanara, frumoasa, banuiesc ca aveti un an de casatorie asa ca divortul de comun din partea ambilor soti nu ar trebui sa fie o problema.
vasile_anastase
Postat pe 1 Iunie 2009 10:41
De la: elenutza666, la data 2009-06-01 09:30:35
Divorteaza. Divortul de comun din partea ambilor soti este solutia ideala.
vasile_anastase
Postat pe 1 Iunie 2009 10:44
elenutza666 la fel am ajuns si eu.. la jigniri.Si am momente in care simt ca nu il mai suport pur si simplu. i m-a intrebat zilele trecute cineva daca il mai iubesc. Am stat mult si m-am gandit.. n-am stiut ce sa ii raspund. Oare.. nu? Am incercat sa regasesc in cel de acum omul de care m-am indragostit.. sa caut iubire in mine. Si poate unii ma judeca.. "dupa nici un an.." Dar sincer, nimeni nu ar pleca degeaba dupa nici un an. Ma simt groaznic. Ma simt inchisa intr-o cusca in casnicia asta. Si cel mai mult.. ma doare ca s-a schimbat. De fapt.. nici nu stiu daca ma doare... E trist sa te gandesti la divort la un timp atat de scurt. Traiesc intr-un oras mic si stiu ca as fi aspru judecata de toata lumea. Lunile astea tre' sa imi dau licenta si nu ma pot gandi la nimic altceva. M-am gandit insa si la posibilitatea de a trai o aventura cu altcineva... Mi se pare incredibil ca ma gandesc la asa ceva. Eu. Dupa ce termin cu examenele... cred ca imi voi cauta ceva de munca prin alt oras si deci.. voi divorta. Oricum, situatia este din ce in ce mai apasatoare acasa.
lady_me
Postat pe 1 Iunie 2009 10:57
O modalitate de a afla daca mai tii la el, daca iti lipseste, daca ti-e dor de el, ..etc, afli plecand un timp singura, poate la mama, caci in criza asta e mai greu intr-o vacanta, cat simti tu ca ai nevoie. Sa faci lucruri de care ti-e dor. Ar fii bine sa vb cu el si sa-i explici...calm si logic (barbatilor le plac lucrurile spuse logic si fara prea mare incarcatarura emotionala), deci explicatii fara crize....poate asta il scutura si pe el si-l va face sa se gandeasca, caci intr-o relatie sunt 2 si e normal ca intr-o relatie/casnicie sa apara monotonia la un momentdat dar acolo tot 2 sunt care sa munceasca sa faca din asta o viata frumoasa.Amandoi dau si amandoi primesc. Nu uita ca dragostea tine 1-2 ani, si daca nu construiesti o iubire stabila bazata pe respect, prietenie, camaraderie...etc....nu prea ramane nimic, doar divortul.
Multa bafta, pupici.
dack
Postat pe 1 Iunie 2009 11:09
TARE MULT MI-AS DORI SA ITI POT DA UN SFAT ,DAR SI EU SUNT IN ACEEASI SITUATIE,AM CITIT MESAJUL TAU SI PARCA M-AM VAZUT PE MINE IN EL,DACA GASESTI VREO SOLUTIE ,TE ROG SA IMI SCRI SI MIE ,MULTUMESC
grace001947
Postat pe 1 Iunie 2009 12:45
Ai rabdare, incearca sa vezi la tine ce s-a schimbat sau daca ai avut dintotdeauna asteptari ca el sa se schimbe in anumite privinte, el nu s-a schimbat si nu tu mai poti rabda asteptarea..........
Ar fi foarte bine sa stati separat o saptamana - doua....fara telefoane caci exista riscul unor certuri si reprosuri in telefon....
.................................................................
www.exposhop.ro - castiga vacanta ta la munte!
adika_healthy
Postat pe 1 Iunie 2009 12:48
Pffff ce sa zic ...ai primit numai mesaje de incurajare.... Cum poate cineva sa dezbine o casnicie???sfatul meu e sa nu te dai batuta probabil nu exista nici comunicare...incearca sa il iei de manecutza intr-o seara asa frumos stand la masa si spune-i,,Mai baiatule e rau de tot cu noi doi...si dupa un an de casnicie..."(vei stii tu ce sa i spui pentru ca vorbele curg...)Daca nu te asculta nu mai vb cu el un timp nu-i mai da atentie ca va reactiona intr-un fel sigur...oricine se mai cearta ,ar iesi ,se plitiseste....dar o sa va reveniti din moment ce v-ati casatorit ati facut-o din dragoste... Daca toata ziua va certati si va scoateti ochii o sa ajungeti pe bune la divort si din asta toata lumea iasa sifonat...Eu am un prieten de 10 ani si ne mai plictisim.....uneori face cum spui tu nu ma asculta se joaca tot feluri de jocuri si alte chestii da ii atrag atenti ca e ceva rau si trebuie sa vorbim...doar daca exista comunicare intr-un cuplu exista si armonie...In loc sa va ganditi la un bebe care sa va scoata di stari de euforie si sa vorbiti despre viata de cuplu...va ganditi dar am mai merita sa fiti impreuna...????No way!!!Nu renunta fruntea sus ....fi dulce cu el fa primu pas o seara romantica sau o cina sau de ce nu fa rost de bani si propune-i tu sa mergeti in oras...o sa vezi ca va iesi bine si o sa va reveniti...ESTI O FEMEIE INTELIGENTA SI O SA TRECI SI PESTE ASTA....
_melissa_
Postat pe 1 Iunie 2009 13:10
Vrei un barbat de 33 de ani pt o aventura? cauta o fata de care sa aibe grija si cu care sa simta pasiunea e casatorit..dar...cine stie...??!! ce zici??
bya_your_love
Postat pe 1 Iunie 2009 13:11
hm..ce mai prieteni si ce sfaturi.NU asculta ce se zice in stanga si in dreapta si nu te uita cum au procedat altii in casniciile lor.Casnicia ta e un caz particular...din cate vad esti ultimu an de facultate si iti dai liceenta...fata desteapta care lupta pt ceva..te'ai casatorit acum un an din dragoste si ai jurat dragoste eterna...E normal sa mai si ploua sa cada si fulgere..da intotdeauna iese soarele.De ce sa fii o LASA?Cand unul munceste si celalalt sta acasa..apar discutii si pb din cauza banilor...si pe saracia asta sa munceasca numa unu sa tina casa masina..lumina asigurare,telefon,internet si cate altele nu e asa usor.zbate'te pt casnicia ta lupta...never never never never ever ever ever ever give up!Sa nu crezi ca vreo aventura te'ar face sa te simti mai bine iti va aduce multe regrete si dispret fata de sine.Canalizeaza'ti energia si fa ca lucrurile sa mearga..in cea mai mare parte depinde de tine si de comportamentul tau.daca tu iti dai interesul ca el sa se simte apreciat si sa se gaseasca bine in casnicia vs ..nu va cauta in alta parte si se va simti dator sa iti arate si el putina apreciere si recunostinta macar 50% pe cat ai putea sa ii oferi tu.Descopera'l din nou fii o sotie iubitoare si sunt sigura ca iti va fi rasplatit tot ce vei face.NU renunta..iti recomand cateva filme pe care poti sa le vizionezi cu el..nu costa nimic daca le downloadezi de pe net sunt sigura ca or sa skimbe ceva:fireproof(2008),the notebook,not easily broken.MUlt succes iti doresc si sa aud lucruri bune.Pana nu incerci tot ce iti sta in putere nu te gandi la divort.
upssa4u
Postat pe 1 Iunie 2009 15:50
draga lady daca as fi deschis eu acest topic nu cred ca as fi descris mai bine ca tine situatia in care ma aflu...ce ma linisteste este ca nu sunt singura in situatia asta...incepusem sa-mi ridic semne de intrebare. sunt casatorita de 2 ani iar de cam un an persista aceasta situatie in care te cam aflii si tu. pana sa ne casatorim am avut relatie pasionala fara monotonie, dar dupa nunta ..parca m-am mutat cu altcineva..nu cu cel de care m-am indragostit.
eu nu sunt adepta fazelor gen la prima chestie care mi se pare mie ciudata bag divort.am facut tot posibilul sa salvez aceasta relatie, am facut sacrificii, am facut toate draciile sa-l motivez sa nu ne plictisim...si totusi...a devenit dureros de monoton.....
problema mea este de de ceva timp m-am cam saturat de sacrificii, de intelegere, de resuscitari esuate ale casniciei si nu mai vreau.as vrea macar o data in viatza lui sa priceapa ca si eu am nevoie de atentie si eu vreau sa vad ca se omoara el pt mine si eu am nevoie de o surpriza oricat de mica...si in general sa vad ca-i pasa si lui de ceva inafara de serviciul lui imbecil...si eu am serviciu, chiar mai bine platit ca el, dar eu nu-i aduc lui problemele acasa.
m-am saturat sa nu pot sa-mi traiesc tineretea din cauza frustrarilor si problemelor altora. vreau sa ma bucur de tineretea mea...si casnicia asta am facut-o pt ca am crezut eu ca ne iubeam si nu putem trai unu fara altul...dar constat ca la 24 ani poate nu esti destul de "copt" pentru un asemena pas, sau nu am fost eu...who knows?
va rog fetelor, ajutor!!!!poate ma ajutati voi sa mai fac un ultim efort de a-mi salva casnicia, ca singura nu mai pot.
lady daca vrei putem vb si in particular.pupici
karma123
Postat pe 1 Iunie 2009 22:06
DRAGA KARMA,EU CRED K DACA INCERCI SA VB CU EL SA VEDETI SI SA INTELEGETI DE CE ATI AJUNS AICI SE REZOLVA TOTUL,SI NU NU CRED K E F DEVREME LA 24 ANI PT K AI FACUT CE AI SIMTIT TU ATUNCI DECI VA IUBEATI SI PUN PARIU K VA IUBITI INCA DAR TREBUIE SA-L FACI SA INTELEAGA K NU E BINE CUM SE COMPORTA.DE EX INCERCATI SA IESITI SAMBATA LA UN CLUB SAU O TERASA ACUM PE TIMPUL VERI ,IAR DUMINICA INCERCATI SA REVENITI IN LOCURILE IN CARE ATI FOST PRIMA DE CASATORIE.EU AM 30 ANI SI STAU IMPREUNA CU VIITORUL MEU SOT K NE VOM CASATORI IN AUGUST ANUL ASTA DE 6 ANI DAR E GREU SA FACI O RELATIE SA MEARGA SI TE INTELEG K TE-AI SATURAT DE COMPROMISURI PTR K SI EU LA FEL AM GANDIT DAR CAND AM INCEPUT SA LAMURESC SITUATIA CU EL AM VAZUT K DE FAPT SI EL SIMTEA LA FEL DAR NUMAI K EL NU VB CU MINE K SA NU MA SUPERE.TE SALUT SI ITI DORESC SA VA GASITI PACEA IN FAMILIE
aly79_grace
Postat pe 1 Iunie 2009 22:24
eu nu m-am casatorit dar la jigniri si la priviri dupa altele s-a ajuns si in cazu meu si ne-am despartit dupa 4 ani.asa ca o data ce a disparut respectu dispare tot.imi pare rau de tine.dar o sa treci asa cum trecem toti peste loviturile vietii. bafta.pup
diana82
Postat pe 2 Iunie 2009 00:21
buna.e tare trist ce ti-se intampla.incarca sa stai o perioada departe de el,sa nu va mai vedeti.poate asa iti dai seama ceea ce simti fata de el.eu debea fac nunta pe 6 iunie si ma ingrozesc cand aud asemenea cazuri.imi e putin teama sa nu patesc si eu la fel.eu am 2 ani de cand stam impreuna dar nu sa schimbat deloc.dar iti doresc tot binele si liniste sufleteasca
KATTY_grace
Postat pe 2 Iunie 2009 09:46
Chestia cu iestul la un restaurant... mi se pare ca e din filmele de dragoste.. insa viata e mai dura, mai rea. Sa discut cu el?.. hm.. de cate ori? "nu-ti convine, pleaca!".. Nu m-am casatorit cu un necunoscut. Si Doamne.. cand ma gandesc cat a insistat sa ne casatorim mai devreme... Si cat s-a tinut de capul meu.. si cum era inainte. M-am saturat de fata lui acra de vesnic nemultumit. El e mereu obosit.. are mereu probleme.. Dar eu? El munceste si toata treaba din casa o fac eu. Curatenia.. care trebuie sa fie zilnica (ca si asa nu am ce face) , mancare.. invat pentru ale mele.. De parca tot ce ar conta intr-o casnicie e.. curatenia si mancarea. Pe bune ca nu era asa inainte! Sunt lucruri pe care ke poti face si daca esti obosit si chiar daca nu ai bani. Nici macar o apreciere din patea lui nu am cu toata ca depun toate eforturile sa vada ca incerc sa fac ceva. Clar: eu nu sunt buna de nimic. Mancarea e buna, dar nu e ca a lu' ma-sa.. si toate mizeriile.. Nu-i mai convine sa mergem la ai mei.. ca nu stiu ce au. Ma duc singura. M-am saturat. am considerat ca sunt suficient de matura cand am luat decizia de a ma casatori. Si cred ca ma descurc destul de bine. Cu toate ca el nu e de aceeasi parere. Pot sa le fac pe toate. Dar in momentul in care traiesti cu un om frustrat din toate cauzele posibile. Deci nu il mai pot iubi. Nu il mai suport. Sunt o femeie inainte de toate. Daca nu ma respecta acum... la inceput. Ma uit mereu la ai mei, ma uit in jur.. si vad ca barbatii nu-s asa (Soacra-mea spune ca sa am rabdare.. ca toti sunt asa la inceput). Am prieteni care ma judeca.. si-mi spun ca sunt eu pretentioasa.. e din ce in ce mai groaznic sa traieti asa! Am sa fac tot ce imi sta in putere sa salvez. insa de una singura nu pot. dca el nu vrea si nu ii pasa.. apai.. sa-l ia naiba!
lady_me
Postat pe 2 Iunie 2009 16:19
si daca ar fi sa vorbesc de sacrificii... primul ar fi ca am schimbat facultatile ca sa fiu mai aproape. am dat la Galati unde am intrat la taxa. Si am renuntat la cea de la constanta (ovidius) unde intrasem la buget. Am renuntat la iesirile in oras cu prietenii pentru ca el nu avea chef.. si uite asa incet, incet m-am retras in casa. Acum am inceput sa ies din nou. Vreau sa ies. Si vreau sa stie ca fac asta. M-am casatorit la 21 de ani. Si asta spune tot. pentru ca nu mai putea trai fara mine, pentru ca ma iubea enorm de mult.. pentru ca il iubeam. Am inceput sa gatesc.. la greu. Pentru ca in ultimul timp singurul lucru pe care il face e sa manance.. din ce in ce mai mult. Si gatesc.. asa cum ii place! tocana.. sarmale... ciorbe groase.. ca asta mananca el. numa asta! Spal numai eu vasele. pentru ca el nu poate. ca nu a facut-o niciodata. Nu conteaza ca plec 3 zile de acasa... recuperez cand ma intorc. la ora 21:30 e stingerea indiferent daca e sambata, duminik, el nu suporta lumina de niciun fel... chiar daca ma duc in cealalta camera.
Si ma intreb.. cu iubirea.. cum ramane? dupa semnarea actelor.. cred ca am lasat-o undeva.. pe-afara.. Respectul, comunicarea, egalitatea..
Nimic. doar eu si el. Doar eu. Singura. Cum ma simt? Ca un caine lovit si uitat.
lady_me
Postat pe 2 Iunie 2009 16:29
draga mea la altar ai spus pana moartea...nu pana plictiseala si cu altul o sa fie tot la fel,depinde de tine sa incerci sa faci ceva, sa inlaturi monotonia si sa-l placi din nou,in loc de reprosuri fa-i complimente,asteapta-l cand iese de la servici,da-i mesaje siropoase ...........trebuie sa ai f mare grija in legatura cu reprosurile deoarece ce ai spus nu mai poate fi retras (si nu cred ca tie iti convin reprosurile rautacioase mai ales la felul cum arati sau orice repros)si asta cu siguranta dauneaza f rau,ma rog ca D-zeu sa-ti dea intelepciune si sa-ti schimbi atitudinea
kudika081801
Postat pe 2 Iunie 2009 17:22
draga corina si eu eram pe principiul si la bine si la rau, pana cand moartea si bla, bla, dar atata timp cat "si la rau "ala este numai pentru unu din noi si raul ala nu se mai termina sa vina si binele ti se cam ia...sincer eu inteleg ce zice lady si prin ce trece, casniciile astea nu au fost facute dintr-un moft adolescentin, am facut acest lucru din dragoste constiente fiind de tot ce implica o casnicie, cu bune si rele, dar revin cand raul nu se mai termina si culmea mai este si provocat de unul din ei...ce ne mai facem in cazul asta.in general se zice ca femeile isi dau "arama pe fatza"dupa ce se vad cu actul semnat, in cazul meu si cred ca si al lui lady barbatii nostrii si-au dat arama pe fatza,in sensul ca tot ce imi placea la el si tot ce m-a facut sa ma indragostesc nebuneste a fost doar de fatada, juca un rol sa ma cucereasca, dupa ce a vazut ca "sunt pe numele lui" gata...a devenit altcineva. a incercat sa ma subjuge, nu i-a mers, a incercat sa ma faca sa ma simt inferioara, i-am demonstrat ca nu e asa, ar vrea sa ma plafonez si sa-mi pun un sac in cap, probabil constient de faptul ca nu ma merita si ca alta nu ar mai fi fraiera ca mine sa-i suporte lui idioteniile. cumlea eu in locul lui m-as mandri cu persoana de langa mine, ca e frumoasa, ca e desteapta, chiar ca e cum nu e...dar cum sa fii tu fericit ca sotia ta s-a ingrasat 30 de kg si tu te bucuri ca asa esti sigur ca nu se mai uita nimeni la ea( btw am dat alea 30 jos la loc :P. cred ca numai un frustrat se poate bucura la asa ceva si in loc sa-si sustina partenera sa se afirme, sa invete sa promoveze tu vrei sa o tii la cratita...si din ambitie fetelor ca sa-i dovedesc si sa-mi dovedesc ca sunt de 100 de ori mai buna ca el si mai desteapta m-am inscris la a doua facultate, mai am un pic si o si termin am promovat la serviciu si iau si sal mai mare ca el.
karma123
Postat pe 2 Iunie 2009 23:05
bravo karma. ti-ne-o tot asa.
spune-a cineva ca trebuie sa-i cucerim sa-i asteptam la lucru si altele dar de cand s-a schimbat moda fetelor. ei se dau mari si tari si sunt niste.. fetelor fruntea sus ca dk vrem ceva obtinem si fara ei. si va mai zic ceva cel care te iubeste nu te face sa plangi si sa-ti vina sa-l strangi de gat cateodata.ei nu pricep ca suntem femei si apoi sotii. aveti grija de voi. pup
diana82
Postat pe 2 Iunie 2009 23:37
De la: lady_p, la data 2009-06-02 16:29:12si daca ar fi sa vorbesc de sacrificii... primul ar fi ca am schimbat facultatile ca sa fiu mai aproape. am dat la Galati unde am intrat la taxa. Si am renuntat la cea de la constanta (ovidius) unde intrasem la buget. Am renuntat la iesirile in oras cu prietenii pentru ca el nu avea chef.. si uite asa incet, incet m-am retras in casa. Acum am inceput sa ies din nou. Vreau sa ies. Si vreau sa stie ca fac asta. M-am casatorit la 21 de ani. Si asta spune tot. pentru ca nu mai putea trai fara mine, pentru ca ma iubea enorm de mult.. pentru ca il iubeam. Am inceput sa gatesc.. la greu. Pentru ca in ultimul timp singurul lucru pe care il face e sa manance.. din ce in ce mai mult. Si gatesc.. asa cum ii place! tocana.. sarmale... ciorbe groase.. ca asta mananca el. numa asta! Spal numai eu vasele. pentru ca el nu poate. ca nu a facut-o niciodata. Nu conteaza ca plec 3 zile de acasa... recuperez cand ma intorc. la ora 21:30 e stingerea indiferent daca e sambata, duminik, el nu suporta lumina de niciun fel... chiar daca ma duc in cealalta camera.
Si ma intreb.. cu iubirea.. cum ramane? dupa semnarea actelor.. cred ca am lasat-o undeva.. pe-afara.. Respectul, comunicarea, egalitatea..
Nimic. doar eu si el. Doar eu. Singura. Cum ma simt? Ca un caine lovit si uitat.


E trist si frustrant ceea ce ti se intampla, dar toate au o cauza pe lumea asta si daca la inceput a fost frumos iar acum nu mai e inseamna ca a intervenit ceva.
Deduc ca la baza casatoriei voastre a stat dragostea, iar aceasta nu dispare atat de repede, ci are doar momente in care are nevoie de reinviere.
Asa cum tu te simti rau si nu ai chef de el este foarte posibil ca si el sa simta acelasi lucru, doar ca fiecare se manifesta in felul lui. In sinea voastra va doriti totusi amandoi sa fie din nou bine.
Asa ca daca nu te simti in clipa de fata pregatita de atac ia-ti o mica vacanta, pt a te relaxa si pt a te gandi, nu pt a te arunca in patul primului intalnit, iar apoi revenita cu forte proaspete si cu rabdare incearca sa readuci bucuria in casa voastra. Chiar daca la inceput va trebui sa lasi putin de la tine si vei avea senimentul ca tu faci totul numai pt el, pe parcurs se va intoarce roata.
Stiu ca e mai greu sa lupti decat sa renunti spunand ca nu merita si gata; hai la divort, dar daca e sotul tau inseamna ca poate chiar e ''al tau'' si vei vedea ca dupa ce veti trece de aceasta pasa proasta te vei bucura si te vei felicita ca ai avut puterea sa lupti pt casnicia ta.
Am trecut si noi prin ceva asemanator si n-a fost usor dar am trecut peste si acum este minunat, dar a necesitat muuulta rabdare.

PS Nu uita ca exista si Dumnezeu, la care sa te rogi si care te va ajuta deoarece cununia este o Taina Sfanta, iar El ii ajuta pe cei care se straduiesc sa-si pastreze casnicia.
bastiuta
Postat pe 3 Iunie 2009 12:35
acasa... recuperez cand ma intorc. la ora 21:30 e stingerea indiferent daca e sambata, duminik, el nu suporta lumina de niciun fel... chiar daca ma duc in cealalta camera

Draga Lady_P, am ramas fara cuvinte. Incerc sa-mi dau seama daca locuiesti alaturi de sotul tau sau intr-o inchisoare. Numai la inchisoare se da stingerea.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Pot spune doar ce cred ca as face eu: as pleca pentru o perioada la parintii mei sau la alte rude apropiate, undeva unde m-as simti in siguranta. Dupa ce stati separati o perioada, poate, veti vedea lucrurile mai clar.
In ce priveste gura lumii, las-o sa vorbeasca, tie sa-ti fie bine.

Mult succes!
fantome
Postat pe 3 Iunie 2009 13:23
lady_p,regaseste-te pe tine.Fi exact asa cum erai cand el iti facea curte,cauta-ti un job,ignora starile lui,iesi in oras,chiar si singura daca el nu doreste,imbraca-te elegant.....sigur va "holba"ochii dupa tine....in mod sigur ii vei acapara atentia. si cu felul in care mananca are un apetit nesatisfacut...
miky4
Postat pe 4 Iunie 2009 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac 5 De la: cassey_tarot 18 Mai 2010 14:35
buna.. 3 De la: MADA_22 25 Octombrie 2009 22:54
Ma marit - Help! 51 De la: georilori 28 Martie 2013 18:58
sa furi mirele 23 De la: chetegalina 14 Iulie 2010 18:30
Salon Angel Events 8 De la: alexia3 30 Aprilie 2009 13:41