Setari Cookie-uri

Punem banii la comun?

Urmeaza sa ma marit si am o dilema...cum facem cu finantele, am citit pana si cercetari pe net, am dat si peste un articol http://www.reshapeyourlifecounseling.com/BaniCupluFamilieIncredere.ro.html...ma cam streseaza banii la comun

voi?
Jone
Postat pe 25 Mai 2010 13:24
Eu cred ca ar fi bine, cel putin noi deja ii avem la comun, asta nu inseamna ca eu raman fara nici un ban in buzunar si el la fel, nu!!! avand in vedere ca nu luam banii in aceeasi perioada si cum eu ii iau la inceptul lunii si el pe la jumatate ne folosim de prima suma apoi vine cel de-al doilea val, eu zic ca e ok si nu intervin deloc discutii, sau cel putin la noi nu au fost niciodata discutii degenul asta, asa e in familie indicat sa ne completam unul pe celalalt, BAFTA!!!
lucky_happy
Postat pe 25 Mai 2010 14:12
buna! noi doar de 1 saptamana ne-am casatorit dar locuim impreuna de aproape 2 ani. noi suntem impreuna cu bani de cand am inceput sa locuim impreuna... si nu am avut nici o cearta pe aceasta tema:D pot spune ca sunt o nrocoasa, deoarece suntem pe aceeasi lungime de unde cu gendirea, si de aceea nu avem problema. dar cunosc multe cazuri in care au fost nevoiti sa se destarta cu bani deorece nu se intelegeau. avand bani impreuna, pentru mine e greu sa ma gandesc cum ar fi sa ii ai separat... cand platim curentu: tu jumi eu juma...cand cumparam paine la fel...si tot asa! dar fiecare cum crede de cuviinta! sper sa luati hotararea cea buna si pana la urma sa va fie voua bine! pupici
chetegalina
Postat pe 28 Mai 2010 23:34
Clar...la comun! Doar incepeti o viata impreuna, casatoria e in 2 si trebuiesc impartite toate, bune, rele, taxe...
Trebuie sa recunosc eu castig mult mai putin fata de el...
mie de ex imi intra banii pe card, ii scot pt cheltuieli, taxe...cand se termina, vorbim si ma servesc din locul unde pune economiile, si nu se ivesc discutii
Modalitatea asta tot comun se cheama nu?
lavy_grace
Postat pe 29 Mai 2010 08:36
BINEINTELES CA LA COMUN!noi avem locul nostru unde ii tinem si ii sortam astia pt telefoane astia pentru intretinere astia pentru acupunctura mea si transport pt mine(ratb si metrou)...si restul ce ramane sunt pentru mancare,benzina si alte cheltuieli fiecare "grupa" are biletul ei iar cand luam din banii de cheltuiala ne anuntam mereu unul pe celalalt,ne sfatuim ne intrebam...
felicia16
Postat pe 29 Mai 2010 13:54
De la: ioanaf, la data 2010-05-25 13:24:40Urmeaza sa ma marit si am o dilema...cum facem cu finantele, am citit pana si cercetari pe net, am dat si peste un articol http://www.reshapeyourlifecounseling.com/BaniCupluFamilieIncredere.ro.html...ma cam streseaza banii la comun

voi?


Daca nu l cunosti de mult timp inainte de casatorie, nu pune banii la comun.
Ca sa impaci si capra si varza hotarati o suma de bani egala de la fiecare pe luna pt facturi si intretinere si mancare, pe care o completati amandoi si din aia platiti facturile si alte plati. Cand se termina, completati fiecare cu sume egale. Asta este LA COMUN.

Restul finaintelor raman in buzunarul propriu. si fiecare are bani de un suc sa iasa in oras cu amiciii, nu se simte nimeni vinovat ca ia bani din contul familiei pt traznaile proprii.
Asa esti si tu protejata sa ai si tu banii tai neatinsi, (ca sa nu patesti ce a patit o amica a mea al carei barbat ia toti banii din casa si merge la aparate mecanice si i pierde pe toti; asta bineinteles daca nu cumva el castiga mai mult si tu vrei sa dispui de banii aia prin metoda " la comun" . :)


kudika052198
Postat pe 31 Mai 2010 17:56
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 4 Iunie 2010 12:12
pai daca exista neincredere in privintza lui...de ce te-ai mai casatorit cu el???!!!! casnicia inseamna viata in comun si atunci totul este in comun.....inclusiv banii! consider ca meschina intrebarea ta.
vaiana
Postat pe 6 Iunie 2010 15:15
tarot_healthy
Postat pe 8 Iunie 2010 10:32
meschina??!!!

pur si simplu el nu prea are aptitudini manageresti in ale banilor....si ii cam place sa cheltuie ca un copil, ii place ceva atunci isi cumpara
Jone
Postat pe 8 Iunie 2010 11:17
De la: ioanaf, la data 2010-06-08 11:17:59meschina??!!!

pur si simplu el nu prea are aptitudini manageresti in ale banilor....si ii cam place sa cheltuie ca un copil, ii place ceva atunci isi cumpara

Ei daca e asa si el nu are nimic impotriva ca tu sa administrezi banii eu zic ca nu e nici un fel de problema, cel putin daca ajungeti la un consens, si iubitul meu in timpul facultatii isi cheltuia bursa mereu ca sa-mi cumpere cate un cadou, oa bluzita, o carte, orice doar sa-mi ia si el apoi ramanea fara rare lucru, asa ca la un moment i-am cerut cardul si i l-am pastrat (mentionez faptul ca ii trimiteau si ai lui bani) ei si dupa vreo 2 luni cand si-a verificat contul s-a mirat si el ca avea atatia bani si ghiciti care a fost reactia lui !?? Hai sa-ti iau ceva frumos!!!! Nu ca duceam lipsa dar erau de la el de si sesimtea bine!!!!
lucky_happy
Postat pe 8 Iunie 2010 12:41
pai e simplu: lasa banii acasa. Din cate ai citit si mai sus, fiecare familie are un loc unde-si tine banii organizati pe destinatii. La fel faceti si voi: va impartiti banii pe destinatii, cu biletel cu tot si dupa imparteala... in cel mai fericit caz raman si ceva banuti pentru cheltuieli neasteptate sau cheltuieli diverse. Are voie sa ia doar din banii aia. Noi mai facem in plus si altfel: i-am repartizat sotului meu 100 lei pe saptamana. De banii astia isi asigura motorina si mancarea (pentru ca are si bonuri de masa pe care i-am spus sa le lase la serviciu si sa le foloseasca pentru masa zilnica). Daca mananca mai putin are de unde sa-si stranga si ceva maruntis sa aiba banutul lui. Ce bani se fac extra-salariu nu intra in discutie. Ei sunt alocati familiei doar daca se doreste. Altfel... fiecare isi vede de micile lui placeri.
Poate pentru tine micile lui placeri par bani cheltuiti aiurea. Crede-ma ca poate si lui i se par bani cheltuiti aiurea pe oja, farduri, creme si alte d-astea, mai ales in conditiile in care, in opinia lui, mai alte cateva p-acasa. Insa nu-ti reproseaza asta. N-aveti decat sa va repartizati de ex cate 50 lei pe luna/caciula pentru placerile personale. Daca ii cheltuie, e treaba lui. Daca vrea sa-si ia ceva mai serios n-are decat sa stranga de la o luna la alta. Insa nu poti sa-i comanzi doar tu pe ce sa cheltuie banii. Trebuie sa-i lasi si lui placerea de a-si cumpara ce prostii vrea. Ca altfel o sa inceapa sa se ascunda de tine, sa ascunda bani, sa te minta in privinta costurilor... Am multe astfel de exemple in jurul meu.
Si daca zici ca are comportamentul unui copil, atunci procedeaza cu el asa cum procedezi cu un copil: vrei cutare jucarie? foarte bine. Daca esti cuminte o sa o primesti. Fetita mea de 4 ani are urmatoarea regula: mergem la cumparaturi si ai voie sa-ti cumperi si tu un singur obiect. Si ca sa o ajut sa selecteze, mergem intai sa-si aleaga, apoi ii las jucaria in mana pana cand terminam cumparaturile si o intreb din nou: esti sigura ca vrei jucaria asta? Nu o data s-a intamplat sa gaseasca intre timp altceva si mai frumos sau sa se plictiseasca intre timp de jucaria aleasa. Sau, cand "sare calul" si vrea ceva doar ca sa-si cumpere, atunci ii spun: uite, peste 5 nopti va fi cutare sarbatoare (de ex). Atunci mergem si iti alegi ce jucarie vrei tu.
Poate sotul tau, atunci cand a fost mic, fie a tanjit sa aiba diverse si n-a avut, fie a fost obisnuit sa i se satisfaca orice moft. Trebuie sa-i intelegi aceste nevoi. Si sa manageresti situatia.
Repartizandu-i lunar o suma din care sa-si satisfaca micile capricii va invata sa-si gestioneze banii si se va gandi mai bine atunci cand va da banii.
adelaide_grace
Postat pe 8 Iunie 2010 12:53
si noi suntem casatoriti de o luna dar locuim impreuna de vreo 4 ani si suntem impreuna de vreo 10, deci ce sa mai zic de bani... banii n-ii tine banca ,deci prea multi nu putem cheltui doar ce scot eu de pe card. tot timpul cand vine salarul il punem pe card... si taxele tot cu cardul le platim la banca dar intradevar daca imi cere bani ca vrea sa mearga la o bere mereu ii dau dar in acelasi timp imi iau si eu cate un suc... si din cauza banilor nu prea ne certam numai cand se termina de pe card , dar vine salarul si il umplem iar, noua nu ne place sa tinem banii in casa, scoatem sa avem bani de buzunar iar restul stau foate bine acolo pe card nu ii stricam aiurea...
miresuca_fericita
Postat pe 8 Iunie 2010 15:03
DADA la comun ca daca divirtati la fel vrei sa imparti tot din comun nu?
Asa ca deschide linistita portmoneul si tu si baga mana si tu fara nici o grija
cj25har
Postat pe 8 Iunie 2010 16:40
Depinde daca aveti un venit fix sau venituri variabile si care vin zilnic sau periodic (in cazul unei afaceri de ex). Daca unul sau ambii au incasari zilnice sau periodice din afacerea proprie va avea o suma in buzunar disponibila si pt cheltuielile familiei si atunci va fi mai ciudat sa ii puneti zilnic intr-un sertaras din care sa luati din ei. Ar fi normal sa cheltuiti fiecare din banii proprii pana cand unul ramane fara si atunci normal ca apeleaza la celalalt.Daca tu ai mai mult timp liber decat sotul si platesti intretinerea , lumina , mai faci si piata normal ca ramai mai repede fara bani si va trebui sa iti dea el.Sau invers.Oricum daca unul vrea sa profite de celalalt si ce-i al lui sa ramana numai al lui , te asigur ca acea casnicie nu va merge.Nici o relatie care nu e bazata pe onestitate generozitate si deschidere fata de partener nu va merge, pentru ca celalalt oricat de moale si fraier ar fi intr-o zi tot se va satura si te va rasplati dupa merit. Asa ca mai gandeste-te daca cumva iti doresti ca el sa te sustina financiar pe tine si casa iar tu cu banii tai sa faci numai ce iti place, ca s-ar putea ca banii sa se intoarca impotriva ta .
Arlene
Postat pe 9 Iunie 2010 15:35
recomand www.bucatari.net pentru evenimentele in aer liber
cryss002
Postat pe 13 Iunie 2010 08:51
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 13 Iunie 2010 11:48
evident ca la comun si mai ales incercati sa fiti amabili daca el/ a cistiga mai putin si nu ii reprosati pe fata sau mai discret acest lucru. Exista mereu o lege a compensatiei in toate in orice cuplu!
negrul_de_serviciu
Postat pe 17 August 2010 13:11

Mie-mi place principiul ala : "Ce-i al tau e si al meu, ce-i al meu e numai al meu"
Glumesc: eu nu sunt casatorita dar parintii mei au tinut banii tot timpul impreuna (la mama in poseta ). cand te casatoresti eu zic ca imparti si rele si bune si daca ai discutii in privinta tinutului banilor la comun sau nu atunci e deja o problema.
_Cryssa_
Postat pe 17 August 2010 13:15
nu conteaza la cine e banii important e ca atunci cand ei sa stiti unul de altul ce ati facut cu ei
yumy
Postat pe 17 August 2010 13:17
tu ar trebui sa-ti raspunzi la aceasta intrebare. daca nu-ti doresti sa puneti banii la comun, nu ii pui. avand in vedere ca urmeaza sa formati o familie, cred ca ar trebui sa te gandesti destul de bine. dar nu cred ca este o regula care spune sa pui banii la comun sau sa nu-i pui. alegerea cred ca va apartine in primul rand voua :)
Lucky_girl
Postat pe 17 August 2010 17:31
la comun..dar culmea nu prea cheltui eu banii...
roz5blue6lila7
Postat pe 17 August 2010 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Luna de miere in Austria? 13 De la: grace006179 17 Noiembrie 2009 13:09
spania 44 De la: BarbieGirl 10 Aprilie 2010 09:17
La nunta se pune sampanie la fiecare masa de invitat, sau numai la masa mirilor?? 11 De la: andreea25graversen 10 Iulie 2015 14:38
in Maroc? 13 De la: paullyss 1 Iulie 2010 22:21
Luna de miere in Romania 22 De la: degetica86 27 Mai 2009 09:38