Setari Cookie-uri

Dupa nunta ne merge foarte rau

de cand am facut nunta,mai exact anul trecut toate ne merg din rau in mai rau.parca cineva se roaga pentru noi sa avem numai necazuri.de inteles ne intelegem foarte bine,dar din punct de vedere material....parca am fura nicidecum nu zici ca am munci pentru fiecare lucrusor.mi-e si frica sa zic la ceea ce ma gandesc.noi nu avem prieteni,dar toate rudele apropiate ne invidiaza....sa va zic:de craciun soacra a fost in spital,i-a dat drumull acasa si peste cateva zile o ducem inapoi paralizata si inconstienta pe partea dreapta,in noaptea de revelion un necunoscut a dat cu cutitul in ssotul meu(noroc ca fratele lui a bagat mana ca altfel era mort)urmarea acum ne judecam cu respectivul,l-am bagat si pe socru meu in spital cu inima,ni s-a stricat masina de doua ori si am platit....muuulltt,ca totul sa fie complet azi noapte ne-a ars in intregime doua camere unde aveam un nou inceput de "drum" sa zicem.dati-mi va rog o parere ca rau nu am facut la nimeni din contra cine a avut nevoie i-am ajutat.
grace007819
Postat pe 18 Aprilie 2010 21:36
multumesc de sfaturi,dar suntem cu moralul la pamant.trebuie sa ne ridicam si sa luptam,dar iadul pe pamant a fost noaptea de sambata spre duminica....foc si iar foc.Dumnezeu e mare.bine ca a fost doar atat,daca se extindea la casa,daca ne ardea si masina(era la jumatate de metru de foc),daca se extindea la vecini.poate a fost o incercare,dar cam multe ....dar trebuie sa trecem,aceste incercari ne unesc mai mult si ne fac mai puternici asta vreau sa cred.sa auzim numai de bine si multa sanatate.
grace007819
Postat pe 19 Aprilie 2010 19:21
Trebuie sa mergi la bisrica la slujbele de duminica. De asemenea, sa te spovedesti preotului si cu siguranta el te va sfatui ce sa faci. Roaga-te in fiecare seara si dimineata lui Dumnezeu si El te va ajuta. Si eu am avut in viata momente de cumpana, intamplari grele si in acele momente am simtit ajutorul lui Dumnezeu. Nu-ti pierde increderea si speranta si va fi bine .
klaudika_grace
Postat pe 24 Aprilie 2010 16:00
Inca nu am trecut prin intamplarile unei familii , dar am vazut multe lucruri care nu erau la locul lor! Incercati sa mergeti sa platiti la cateva manastiri o suma de bani ca cineva sa se roage pt voi,unii au sa zc de ce ? pt ca daca cineva va vrea raul acele lucruri care vi le doreste voua li se vor intoarce lor!La noi au fost multe cazuri.. sau faceti un maslu in casa !
Si in familia noastra (mama si tata ) au avut multe de suferit , dar sa stii ca aeste lucruri au avut efect.. nu stiu daca s-au intors la cei care ni le trimiteau noua , insa in familie e mai bine!
Sa auzm numai de bine!
pupicy_moa08
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:56
Chiar daca nu v-au dorit neaparat raul, individia poate duce la multe intamplari nasoale...asa ca mai bine te duci pe la cateva manastiri si sa speram ca totul va fi bine. Eu una as recomanda manastiri mai retrase, mai putin vizitate. Acolo sigur darurile tale vor fi mult mai apreciate si restul intelegi tu...
Sfinteste casa, sfinteste masina, discuta cu cativa preoti...

succes si sper sa-ti revi
agny
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:16
Poate parintii nu au fost de acord si acum va blesteama cum mi se intampla si mie desi nu sunt casatorita. nici nu aveam prieten si ma blestema. am noroc ca sunt adoptata
anjula
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:30
blestemul de mama se leaga ... dc cumva nu ati primit binecuvantarea parintilor , ai tai nu l-au acceptat pe el sau invers , incercati sa indreptati lucrurile ... dc nu este asa imi retrag cuvintele si-ti recomand sa mergeti impreuna cu lucruri personale , ale tale si a sotului la manastire , preferabil de calugari ... iar dc nu v-ati spovedit inainte de cununie vb cu preotul care v-a cununat ...
moolta bafta si sa auzim numai de bine ... te poop !!!
paullyss
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:30
Ne -am casatorit anul trecut in vara si ssa este si la noi. Ne merge din rau in mai rau dupa casatorie. Perintii mei nu prea au fost deacord cu sotul meu, dar s-au lamurit ca o un om paine lui Dimnezeu, doar ca nu e asa de bogat cum ar fi vrut ei. La inceput s-au opus dar pe urma nu. A descurt nunta bine, cu exceptia invitatilor ca au venit mai putini cu 90 decat au promis dar aste nu a contat pt ca am fost suficienti, dar pe urma au inceput necazurile. Relatia parintilor mei nu prea a fost pe roze, tata s-a certat cu sotul meu. Sotul meu si-a pirdut jobul, al meu este dezastru, castig abia cat sa platim chiria in care stam.

CE ME BUCURA CEL MAI MULT E CA NOI NE INTELEGEM TOT LA FEL DE BINE SI CA SUNTEM SANATOSI. Am mai platit pe la manastiri, am citit Paraclisul si Acatistul Maici Domnului. Un preot ne-a sfatuit sa citim Acatistul Sfantului Nicolae.

Intre timp sotul meu si-a gasit de lucru si incet incet lucrurile intra in normal. Sa auzim de bine!
ana_2005_maria
Postat pe 25 Aprilie 2010 14:49
sunt dufuri necurate care actioneaza cinrva tia facut ceva stiu ca poate nu crezi dar se intampla dute la biserica si preotu o sa te ajute esti din buc?si pana sami zici ca nu crezi sau ca e secta sau yo mai stiu ce uitate la site si fie ca domnul sa te binecuvanteze pupici si incredete in dumnezeu ca nu mai el te poate ajuta te pup http://www.paginauniversala.com/
MIRESICA_ADY
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:32
eu m-am uitat la site si totusi inclin sa cred ca sunt sectari, deoarece ortodocsii si catolicii, pe langa cruce (am vazut ca exista si aici), mai au in biserici icoane, respectiv statuete ce invatiseaza pe MAICA DOMNULUI, IISUS HRISTOS, si alti sfinti (in biserica prezentata pe site nu exista asa ceva).inca ceva: preotii ortodocsi si catolici au haine speciale cu care se imbraca cand tin slujba, iar in prezentare preotul e imbracat la costum. bisericile ortodoxe si cele catolice sunt construite intr-un fel anume, au o particularitate a arhitecturii, ceea ce n-am vazut la biserica prezentata in site. poate ca sunt baptisti, eu stiu ca baptistii au cruce, dar alta varianta a bibliei, defapt de aici au "izvorat" toate sectele, asa cred.
oanaiullliana
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:43
Imi pare sincer rau pt tot!!! Capul sus, fiti uniti, rugati-va impreuna, nu va pierdeti credinta in Dumnezeu, si ganditi-va ca sunt doar niste incercari ale vietii care ar trebui sa va uneasca mai mult, poate asa doreste Dumnezeu sa va aduca mai mult impreuna, Gandeste-te la Iona cate incercari i-a dat Dumnezeu si nici el nu facuse rau nimanui, dimpotriva isi intarea credinta la fiecare incercare, Mergeti si va spovediti si va impartasiti, sperati mereu ca totul va fi bine, nu va ganditi la lucrurile materiale care le-ati pierdut, ganditi-va la viitor!!! Mergeti inainte!!! Multa credinta si sanatate!!!!!
lucky_happy
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:35
Ai dreptate si eu m-am uitat pe site si sunt o secta.. cum ii spune si numele este biserica universala. Defapt m-am uitat un picut pe net acum si sunt protestanti. Iar aceste secte ori ca sunt protestanti, baptisti, penticostali, ei incearca sa "culeaga" sa "agate" cat mai multe persoane prin mai multe feluri. La saraci le dau haine si mancare si ei lasa religia ortodoxa pentru religia lor. Daca aveti nevoie de ajutor mai bine va duceti la un preot ortodox,dar cel mai bine este sa te duci la un calugar. Sa-ti citeasca sa te dezlege de blesteme. Noi am fost mai demult la un calugar pentru ca ne mergea foarte prost si cu banii si cu sanatatea si ne-a spus ca cineva ne face farmece. Ne-a pus sa facem niste rugaciuni de 40 de zile. Si de atunci ne merge foarte bine. pacat ca acel preot a murit de cativa ani.Pentru ca ti-as fi zis sa mergi la el.
bianca_petrescu
Postat pe 25 Aprilie 2010 21:20
De la: lucky_z, la data 2010-04-25 20:35:13Imi pare sincer rau pt tot!!! Capul sus, fiti uniti, rugati-va impreuna, nu va pierdeti credinta in Dumnezeu, si ganditi-va ca sunt doar niste incercari ale vietii care ar trebui sa va uneasca mai mult, poate asa doreste Dumnezeu sa va aduca mai mult impreuna, Gandeste-te la Iona cate incercari i-a dat Dumnezeu si nici el nu facuse rau nimanui, dimpotriva isi intarea credinta la fiecare incercare, Mergeti si va spovediti si va impartasiti, sperati mereu ca totul va fi bine, nu va ganditi la lucrurile materiale care le-ati pierdut, ganditi-va la viitor!!! Mergeti inainte!!! Multa credinta si sanatate!!!!!


ACELASI SFAT AM SI EU! MULTA CREDINTA SI SANATATE!!!
iulik_flore
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:48
Imi pare foarte rau pentru voi. Lucruri de-astea se intampla. Insa daca v-ati fi rugat in fiecare seara dupa cartea de rugaciuni ( si tu si sotul tau ) chiar daca v-ar face cineva vraji nu s-ar fi prins de voi.Sau chiar daca v-ar fi fost o perioada rau ati fi trecut mai usor peste toate. Daca te rogi si va spovediti amandoi si mai mergeti si la biserica va asigur ca Dumnezeu nu va lasa. Chiar daca ati da niste bani pe la manastiri nu e suficient. Trebuie sa va rugati si voi, MEREU. Eu stiu ce iti spun. Am trecut si eu prin asta si iti zic cu toata inima ca se va rezolva cu rugaciuni ale voastre si ale preotilor. Dar nu trebuie sa te descurajezi si sa ai mare rabdare ca nu trece asa usor. Ideea este ca trebuie sa va rugati, asta e cel mai important. Crede-ma ca stiu ce zic.Sa va dea Dumnezeu putere sa treceti peste toate cu bine.
dan_isia
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:19
Buna scumpo,

Pe langa ce ti-au zis celelalte colege, te rog fa 7 pomelnice pentru vii si trimite-le prin posta (mandate postale) la 7 manastiri pentru o perioada de 40 zile - gasesti adresele si numele preotilor pe net. Te rog scrie-le preotilor intr-o scrisoare ceea ce se intampla si veti primi la fel scrisoare cu sfaturi. Fiti si voi mai optimisti ca se vor rezolva toate (veti trece mai usor peste probleme cu o gandire pozitiva) si aveti grija ca nimic sa nu va atinga pe voi doi - ma refer la relatie. Si eu trec la fel, dar multumesc celor din jur care m-au invatat sa fac la fel. Sa aveti grija de voi ! Numa bine ! Pupici ...
mycya_suchardine
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:03
mycya_suchardine are dreptate. Daca ai nevoie iti pot trimite si eu cateva adrese de la manastiri cu numele staretelor. De fiecare data cand am trimis acatiste la manastiri maicutele mi-au trimis raspuns inapoi.
Si nu e de ajuns sa te rogi numai tu ca sa te pazeasca de farmece, este foarte bine sa se roage si altcineva pentru tine.
Sa va dea Dumnezeu sanatate ca sa puteti trece toate greutatile.
bianca_petrescu
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:13
mergi la biserica la slujbele lui sf Vasile, intreaba preotul in ce zile se fac si scrie la 40 slujbe pt sanatate si pt dezlegarea drumurilor
grace008126
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:28
citeste tu, personal ,in 40de zile 40 de acatiste ( SF. NECTARIE , Acatistul Maicii Domnului , Acatistul SFANTULUI ACOPERAMANT AL MAICII DOMNULUI , Acatistul DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS )...nu conteaza care , te hotarasti la unul si citesti cate unul in fiecare zi... dureaza cam in jur de 20minute...si apoi tot trebuie sa te rogi , nu?...foarte buna ideea si cu datul de pomelnice de 40de zile pe la Manastiri sau chiar Biserici...conteaza cand se roaga mai multi...rugaciunea face minuni...foarte important sa crezi...care e patronul casei voastre?(de obicei se alege , ori ramane Sfantul a carei biserica ii si poarta numele , la care v-ati cununat voi)...poti citi si Acatistul acestui Sfant!...si incearca sa tii posturile...in masura in care poti...pentru a te spovedi si impartasi...

...in rest , fruntea sus...sunt doar niste incercari...veti trece cu bine...important sa fiti alaturi unul de celalalt!...
biutza_72
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:47
Neaparat sa mergi la un preot...poate ti se pare aiurea dar cineva vrea sa va faca un rau prin toate mijloacele si dak nu faceti ceva se poate sa reuseasca.Mergeti la o manastire si vorbiti cu preotul de acolo sau cu preotul vostru si ii spuneti exact ce vi s-a intamplat, cu chestiile astea nu-i de joaca!
Maria_Petruse
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:31
Multa,multa credinta!!!
adinaelena_grace
Postat pe 26 Aprilie 2010 16:04
De la: Maria_Petruse, la data 2010-04-26 15:31:33Neaparat sa mergi la un preot...poate ti se pare aiurea dar cineva vrea sa va faca un rau prin toate mijloacele si dak nu faceti ceva se poate sa reuseasca.Mergeti la o manastire si vorbiti cu preotul de acolo sau cu preotul vostru si ii spuneti exact ce vi s-a intamplat, cu chestiile astea nu-i de joaca!
iulik_flore
Postat pe 26 Aprilie 2010 16:49


va recomand sa va faceti o programare (doamna cu probleme in caznicie)http://www.alexandrabadea.ro/
sia_grace
Postat pe 28 Aprilie 2010 19:14
multumesc pentru raspunsuri.rezultatul am sa vi-l spun peste catva timp.nu vreau sa ma gandesc la lucruri rele,sau sa cred in ele.dar cu Dumnezeu inainte.va doresc tuturora multa sanatate si mult noroc.sa auzim numai de bine si de lucruri bune pe acest forum
grace007819
Postat pe 28 Aprilie 2010 20:59
De la: grace007819, la data 2010-04-28 20:59:17multumesc pentru raspunsuri.rezultatul am sa vi-l spun peste catva timp.nu vreau sa ma gandesc la lucruri rele,sau sa cred in ele.dar cu Dumnezeu inainte.va doresc tuturora multa sanatate si mult noroc.sa auzim numai de bine si de lucruri bune pe acest forum


f bine, inca ceva, dc banuiesti ca ai farmece, blesteme, vraji sau ceva de genul asta citeste acatistul Sfantului Vasile cel Mare dar inainte de asta mergi si vorbeste cu un preot. s-ar putea sa ai nevoie de dezlegare.

o zi buna iti doresc

iulik_flore
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:48
De la: cristinn, la data 2010-04-30 16:26:05ai voie sa citesti acatistul SF vasile cel Mare singura!??

stiu ca tot ce e legat de acest sfant e foarte periculos, pt ca e foarte puternic. iti trebuie sfatul unui preot, nu se citeste nimic de una singura.


Hehe. Da Moliftele Sf Vasile sunt destul de "periculoase" . De obicei preotii ca sa faca aceste slujbe de dezlegare tin post si rugaciune pentru ca trebuie sa fie pregatiti spiritual. Iar de obicei 2 preoti tin slujba pentru ca unul singur nu poate.Eu am nimerit mai demult la Manastirea Dintr-un Lemn la o slujba de dezlegare iar langa mine era o femeie care era posedata. Iar dupa ce s-a terminat slujba s-a linistit.
Preotii mai fac slujbe de dezlegare miercurea sau vinerea dupa terminarea maslului.
Dar du-te la un preot, fa-i o sfestanie la casa, iar la fiecare inceput de luna pe data de 1 , da-i cu tamaie in toate camerele, pe la colturile casei,pe la geamuri, usi si mai da-i cu mir pe tocul usii facand o cruce.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 30 Aprilie 2010 18:23
buna...am si eu prb de genul asta....dar la noi este ca nu ne mai intelegem noi..cauza:SOACRA....si pt tine as zice o data la 3 4 luni sa faci cate o FESTANIE...si sa iei lucruri deale voastre sa mergi la biserica cu ele duminik si dupa slujba sa le citeasca preotul........o zi buna si succes........
aura_blonda21
Postat pe 1 Mai 2010 18:01
Fetelor ..toate vb despre blesteme,vraji etc ,e adevarat cand ti se intampla multe si ajungi la"nu mai pot" o dam in din astea .Cititi Biblia si nu mai credeti in vraji ,cu cat credeti mai mult cu atata va indoctrinati cu astea ,deveniti fanatice .Dumnezeu e mare ,la El sa va rugati ,si nu e neaparat sa o faceti in manastiri ,cu preoti ,calugari care efectiv sunt doar niste intermediari intre voi si Dumnezeu.Dumnezeu asculta pe oricine ,oricand ,ORIUNDE.El este peste tot ,nu mai dati crezare cu atata usurinta ,la tot felul de idei de vraji si blesteme.Ve-ti trai cu frica si teama ca mereu va exista cineva care va face "ceva" atunci cand dati de greu .Atata timp cat ve-ti crede doar si doar in Dumnezeu ,nu va poate atinge nimic caci El este taria si sprijinul nostru in toata.Aveti de ales :BLESTEME .VRAJI sau DUMNEZEU ,pentru ca una cu alta ....nu merg
kmykmy_grace
Postat pe 5 Mai 2010 10:12
noi suntem casatoriti de 9 luni si ne descurcam tot dintr-un salariu,noroc k ne mai ajuta parintii.si noua ni se strica masina des si mai ramanem pe drum,dar nu lucrurile astea iti aduc fericirea sau nefericirea.un om intelept spunea ca ai o valoare mai mare dc esti trecut prin multe incercari.inseamna ca viata voastra e importanta inaintea lui Dumnezeu.nu lasati pe nimeni si nimic intre voi doi si mai ales intre voi si Dumnezeu,cum ar fi de exemplu sfaturile cu slujbele,spovedaniile,donatiile,etc.multi spun ca banu este ochiu' dracului,da vad k la biserica e moneda importanta,din pacate.dc vreti sa-L gasiti pe Dumnezeu,cititi Biblia si rugati-va asa cum stiti voi,nimeni nu sta intre voi si Dumnezeu iar daca sta,sta pentru bani...acuma judecati voi daca e normal.in concluzie,viata luati-o asa cum este si fericirea voastra sa nu tina de lucrurile trecatoare.ma bucur k va intelegeti chiar daca aveti probleme,sunteti pe drumul bun.
grace000358
Postat pe 7 Mai 2010 23:12
De la: grace000358, la data 2010-05-07 23:12:34noi suntem casatoriti de 9 luni si ne descurcam tot dintr-un salariu,noroc k ne mai ajuta parintii.si noua ni se strica masina des si mai ramanem pe drum,dar nu lucrurile astea iti aduc fericirea sau nefericirea.un om intelept spunea ca ai o valoare mai mare dc esti trecut prin multe incercari.inseamna ca viata voastra e importanta inaintea lui Dumnezeu.nu lasati pe nimeni si nimic intre voi doi si mai ales intre voi si Dumnezeu,cum ar fi de exemplu sfaturile cu slujbele,spovedaniile,donatiile,etc.multi spun ca banu este ochiu' dracului,da vad k la biserica e moneda importanta,din pacate.dc vreti sa-L gasiti pe Dumnezeu,cititi Biblia si rugati-va asa cum stiti voi,nimeni nu sta intre voi si Dumnezeu iar daca sta,sta pentru bani...acuma judecati voi daca e normal.in concluzie,viata luati-o asa cum este si fericirea voastra sa nu tina de lucrurile trecatoare.ma bucur k va intelegeti chiar daca aveti probleme,sunteti pe drumul bun.


Scuza-ma ca te contrazic, dar sa stii ca nu toti inteleg biblia.Iar eu nu am vazut aici sfaturi cu donatii.. etc etc etc.
E bine sa te spovedesti si sa te impartasesti in fiecare post mai mare al anului. Tu crezi ca esti credincioasa daca citesti doar biblia si pe la biserica nu calci? Biserica e casa Domnului, acolo te simti cel mai aproape de el. Iar atunci cand te duci la spovedit te simti mult mai bine. Si familia mea a fost pusa la multe incercari dar de cand ne-am intors cu fata la Dumnezeu si am mers la slujbe, am tinut posturile totul a mers bine. Si nu ma refer la bani, ci la sanatate.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 7 Mai 2010 23:42
e adevarat k nu toti inteleg biblia,dar cati dintre ei au citit-o pe toata cu post si rugaciune sincera? e usor sa dai sfaturi de ritualuri pe care nu stiu sigur dc le intelegeti.am citit biblia,merg si la biserica saptamanal(nu stiu de unde reiese k nu m-as duce)si sunt de acord cu spovedania,dar in fata lui Dumezeu nu a preotului.eu asa am gasit scris in biblie si asa fac.dc voi gasiti altfel scris in biblie,spune-ti-mi unde ati gasit si fac cum e scris. apropo de donatii,sa dai bani la manastiri alea nu sunt donatii?sau cum le spui?
grace000358
Postat pe 8 Mai 2010 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DJ 1 De la: kudika_5526 20 Aprilie 2012 01:35
Care agebtii de turism sunt tepe si care nu? 32 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:42
soacra soacra 18 De la: cj25har 18 Iunie 2010 19:10
Zakynthos in Luna de miere pe cont propriu 1 De la: whitewizzard 13 Noiembrie 2012 09:54
Luna de miere in Austria? 13 De la: grace006179 17 Noiembrie 2009 13:09