Setari Cookie-uri

in Maroc?

A fost cineva in Maroc?
irinaprisacariu
Postat pe 27 Mai 2010 21:53
buna....nu am fost..inca...dar imi doresc foarte mult sa merg...mai mereu m;am simtit atrasa de cultura musulmana...poate si pt ca am avut un vecin arab la mine in bloc cu care m-am inteles de minune...sotia lui era romanca si ei vb engleza, locuind timp de 7 ani in america...cand au plecat s;au mutat in irak la parintii lui...am cam deviat de la subiect...insa mi-a fost foarte greu sa ma obisnuisc fara el...deci implicit ma simt atrasa de traditiile si culturile lor...vorbeam cu el ca si cand ne;am cunoaste de o viata...am urmarit serialul Clona...si de acolo am invatat multe lucruri....ramanea deseori surprins ori de cate ori ii mentionam de Coran sau de vreo traditie de a lor...mi;as dori in luna de miere sa merg in maroc...
aadelinnne
Postat pe 27 Mai 2010 22:37
buna eu sant de parere sa-ti asculti instinctele si sa faci ceea ce iti doresti cu adevarat ... e o traditie care es cere respectata de mi de anI!! sa-ti sacrifici viata sclavismului...ca si vacanta si cultivare se merita ....e o cultura aparte care ca sa faci parte trebuie sa uiti ca esti femeie trebuie sa te sacrifici f f forte mul...
puymik
Postat pe 30 Mai 2010 09:06
Maroc este o destinatie exclenta pentru luna de miere sau pentru un concediu in doi.
Sunt multe de vizitat, atmosfera este placuta. Serviciile turistice sunt medii ca pret, dar viata de zi cu zi este foarte ieftina.
Poti alege intre Casablanca, Fes, Rabat, Agadir sau Marrakech sau poti face un circuit. Fiecare oras are ceva special.
Impactul cultural poate fi destul de mare daca nu stim nimic despre cultura araba. De asemenea, trebuie sa tinem cont de faptul ca in Maroc se intrepatrund influente culturale berbere, islamice si evreiesti.

Cultura este islamica, nu musulmana. Musulmani sunt credinciosii. Religia este Islam. Sclavia (nu sclavismul) este raspandita peste tot in lume, nu doar la musulmani. La ei doar este recunoscuta, oarecum, "oficial". In Maroc, ea se refera in mare parte la educatie (intr-o tara cu un grad de alfabetizare extrem de scazut), si mai mult in zonele rurale.

Pentru diversitatea culturala si geografica (munti, litoral/mare, desert) merita din plin.

Succes!
avatarstuff
Postat pe 30 Mai 2010 11:47
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 4 Iunie 2010 12:13
tarot_healthy
Postat pe 8 Iunie 2010 11:25
Multumesc de raspusn!
Ai fost acolo? Inafara de lucrurile placute, a fost ceva care sa nu iti placa? Vreo situatie dificila ?
irinaprisacariu
Postat pe 8 Iunie 2010 15:12
De la: avatarstuff, la data 2010-05-30 11:47:37Maroc este o destinatie exclenta pentru luna de miere sau pentru un concediu in doi.
Sunt multe de vizitat, atmosfera este placuta. Serviciile turistice sunt medii ca pret, dar viata de zi cu zi este foarte ieftina.
Poti alege intre Casablanca, Fes, Rabat, Agadir sau Marrakech sau poti face un circuit. Fiecare oras are ceva special.
Impactul cultural poate fi destul de mare daca nu stim nimic despre cultura araba. De asemenea, trebuie sa tinem cont de faptul ca in Maroc se intrepatrund influente culturale berbere, islamice si evreiesti.

Cultura este islamica, nu musulmana. Musulmani sunt credinciosii. Religia este Islam. Sclavia (nu sclavismul) este raspandita peste tot in lume, nu doar la musulmani. La ei doar este recunoscuta, oarecum, "oficial". In Maroc, ea se refera in mare parte la educatie (intr-o tara cu un grad de alfabetizare extrem de scazut), si mai mult in zonele rurale.

Pentru diversitatea culturala si geografica (munti, litoral/mare, desert) merita din plin.

Succes!

Pentru tine scrisesem mai sus :)
Multumesc de raspuns!
Ai fost in Maroc? Inafara de lucrurile placute, a fost ceva care sa nu iti placa? Vreo situatie dificila ?


irinaprisacariu
Postat pe 8 Iunie 2010 15:13
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 12 Iunie 2010 12:43
De la: Irenee, la data 2010-06-08 15:13:12
Pentru tine scrisesem mai sus :)
Multumesc de raspuns!
Ai fost in Maroc? Inafara de lucrurile placute, a fost ceva care sa nu iti placa? Vreo situatie dificila ?




Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum, am ratat topicul.
Nu am fost , desi cred ca la propria mea nunta ar fi locatia ideala pentru luna de miere.
Am recomandat destinatia unui cuplu pentru care am facut organizarea nuntii, iar tinerii insuratei s-au intors foarte fericiti si ne-au multumit pentru recomandare. Pentru ca au organizat nunta integral cu noi, le-am oferit un cadou de luna de miere in aloare de 400 de euro, pe care ei au ales sa ii foloseasca pentru Maroc.

Este o tara de vis, pentru cine apreciaza diversitatea culturala, dupa cum am mai spus.
Mult succes si sa ne spui daca te-ai hotarat.
avatarstuff
Postat pe 12 Iunie 2010 12:48
De la: avatarstuff, la data 2010-06-12 12:48:57
De la: Irenee, la data 2010-06-08 15:13:12
Pentru tine scrisesem mai sus :)
Multumesc de raspuns!
Ai fost in Maroc? Inafara de lucrurile placute, a fost ceva care sa nu iti placa? Vreo situatie dificila ?




Imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum, am ratat topicul.
Nu am fost , desi cred ca la propria mea nunta ar fi locatia ideala pentru luna de miere.
Am recomandat destinatia unui cuplu pentru care am facut organizarea nuntii, iar tinerii insuratei s-au intors foarte fericiti si ne-au multumit pentru recomandare. Pentru ca au organizat nunta integral cu noi, le-am oferit un cadou de luna de miere in aloare de 400 de euro, pe care ei au ales sa ii foloseasca pentru Maroc.

Este o tara de vis, pentru cine apreciaza diversitatea culturala, dupa cum am mai spus.
Mult succes si sa ne spui daca te-ai hotarat.

suna super misto ... mi-ar placea sa ajung acolo ... dar din ofertele pe care le-am gasit locatia ar fi cam scumpa ...
paullyss
Postat pe 1 Iulie 2010 22:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Actele...dureri de cap? 2 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:43
soacra soacra 18 De la: cj25har 18 Iunie 2010 19:10
Medici ginecologi constanta 3 De la: cj25har 11 Iunie 2010 21:38
in Maroc? 13 De la: paullyss 1 Iulie 2010 22:21
spania 44 De la: BarbieGirl 10 Aprilie 2010 09:17