Setari Cookie-uri

Ce sa fac?

Buna fetelor! As vrea sa aud si io niste parerei de la voi, ce ati face in locul meu. Eu sunt plecata in Norvegia din aug 2009. Eram cu "el" de prin ian si am cazut de comun acord si el m-a sustinut si m-a incurajat pana in ultima clipa sa facem pasul asta pt noi, pt a ne putea crea un viitor mai usor. Relatia dintre noi s-a schimbat fff mult de cand am fo io plecata, tocmai k in f bine! Ne-am inteles in multe, am fo mult mai sinceri unu cu altu, ne-am indragostit mai mult, si asta numa prin net. Am fo in dec aksa de Craciun si mi-a dat inel de logodna, in skimb nu am fo concret "sa ma ceara" la parintii mei. Prietenii din partea mea, din partea lui, rudele, stiau. Adik a fo un gen de neoficial cum e traditia la noi, dar toata lumea stia k mi-a dat inel. In fine. M-am intors in ian aici in Norvegia, mai aveam certuri k na, stand apropate toata ziua buna ziua, rec k unoeri mai aveam lipsa de comunicare si ne ciondaneam din diverse, dar fetelor, va spun sincer k nu am trait sau nu credeam k voi trai, sau voi simti ce am simtit cu el. Mi-a aratat in n feluri cat de mult ma iubesc si nu cu vorbe. Adik io auzeam in stg in dreapta.. dar nu credeam k pot avea io parte de asa ceva. Mi-a suportat multe stari si bune si rele, eu fiind singura aci si luptandu-ma sa-mi gasesc cat mai rpd de muca sa vina si el, sacrificii s.a.m.d. Nu are rost sa va zik cam ce rel a fo, cu nume de copii, in aug-sept max trebea sa fie aici si multe multe chestii, care cre k mi-ar trebui vreo 2`3 zile sa vi le zic. Si partea "frumoasa" acum vineri pe 4 iunie el scoate actele. Numai k s-a schimbat mireasa, nu mai sunt eu, e alta. Sincer uneori ma bufneste si rasu dar e ras d-ala asa de.. om nebun. Am mai iubit, am facut si eu greselile mele, sunt cosntienta si recunosc, am mai suferit, dar ceea ce s-a intamplat este mult prea mult pt mine si de neconceput. El era totul si m-a ajutat sa schimb si gandesc multe lucruri bine pt mine, era totul si avea totul si a reusit sa creeze asa o imagine pot sa-i zik, care nimeni si nik nu poate sa o distruga. Ma asteptam la orice din partea lui, absolut orice, pt k este si un tip de viata, dar care totusi a suferit mult la viata lui, mama lui murind intr-un acc de masina cand el avea 13 ani si de multe ori si-a deskis sufletul in fata mea si mi-a plans si mi-a povestit de mom alea si k atunci cand il supara cineva, enerva sau il facea sa sufere esti isi spunea mama nu mai e! Si nik nu mai conta. Sunt convinsa k are un suflet bun, dar are acumulata inauntru multa durere, transformata in rautate uneroi, chiar fata de el insusi. Chiar el mi-a spus mai de mult k el este un om f dur si f rau. Cert este k m-am trezit cu el pe 7 mai spunandu-mi k a luat decizia sa ne desp k nu mai poate k a aj din om neom, k s-a saturat, k tre sa faca si el ceva cu viata lui, si k a aj la concl k dak am fi avut o viata impreuna ne-am fi chinuit unu pe altu. Ca o paranteza eu am 23 si el 27 si intr-adevar eu din fire sunt mai zuza si mai nebuna (sunt sagetator, el taur), iar el este mai asa se gandeste de 2 ori inainte sa deskida gura, in comp cu mine. Si samb pe 8 mai mi-a spus k sit e mai complicata si k el pe 4 iunie scoate actele cu aceasta care o cun de o luna si ceva si asta simte, asta e intuitia lui si k nu stie dak se insoara si o sa divorteze sau se insoara si o sa fie fericit, k el pt este o straina, dar asta simte, l-a traznit, l-a lovit si k nu e nici primu nici ultimu. Asta v-am spus asa cuv lui in mare in decursu saptamanii 7-14mai. Am vb cu ai lui. Si ei au cunoscut-o tot in sapt asta. Toata lumea este socata, nu-l intelege, prietenii, barbatii i-au spus sa mai astepte. Dar.. se pare k omul i-a viata in piept cum mi-a si spus. Eu pe 14 mai am fo in Romania. Va inkipuiti banuiesc k eram terminata. Joi mi-am luat bilet, vineri am fo in tara. De bani cheltuiti nu mai vb.. Luni am reusit sa ma vad cu el, de ne-am dat ce mai aveam de dat k sa zik asa. Eu nu stiam cum sa reactionez si ce sa fac, dar m-am tinut tare pana la un mom spre sf-ul intalnirii. El a fo exact cum nu ma asteptam (pe langa ce s-a intamplat, e si chestia aia ciudata cand nu te mai vezi mult timp cu cineva). S-a dat jos din masina, m-a luat in brate, m-a pupat pe obraz, ne-am urcat in masina. 3 min fara exagerare m-a studiat si se uita fix in okii mei din cap pana in picioare, asa cum nu cred k a facut-o nici in mom cele mai dulci sau cand imi spunea k ma iubeste. Ne-am inkeiat socotelile ce le aveam k sa zik asa si .. Dumnezeu si io stiu cum am cob din masina aia si ce am simtit. Si pe 25 m-am intors aici in Norvegia. Nush dak o sa am puterea si luciditatea necesara k sa mai fac ceva, orice, chiar doar si pt mine aici sau oriunde, pt k ma simt ..nici nush cum sa zik, pe langa singura, mi-a disparut asa scopu, interesu pt orice. In Rom stiu k e f greu si nu am ce sa fac, dar asa singura si confuza nici nush sincer incotro s-o apuc si ce sa fac. La 1 iulie termin munca acu unde sunt si va trebui sa ma mut, nu am unde momentan, banii s-au dus pe avion si telefoane acum in perioada asta. Si dak nu-mi gasesc de munca.. chiar nush ce se va intampla. Ink nu pot sa concep k s-a intamplat asa ceva, am aj sa nu mai am incredere in nimeni si nik. Desi sunt genu de persoana care nu poate sa stea singura fara cineva alaturi. Si ink o mik parte de mentinut: cand am fo akum aksa, m-am intalnit cu un prieten de al lui luni la o cafea sa vb pur si simplu. Eu cu ale mele si el cu ale lui. Acest prieten facand gradinita si 5-8 cu fostul meu sot (k asa ne ziceam). Tipu si el este acum in divort, pt k nu se mai intelegea cu sotia, de varsta cu mine, a prins-o cu multe minciuni, fata a cam fo pe interes pt k el naviga. Partea cea mai rea si grea este k exista un copilas nou-nascut, care nu are nici o vina nici pt ce a facut el, nici pt ce a facut ea. Dar sincer va spun, la cate am auzit, vazut si intamplat in ultimu timp, numa in ultimele 3 sapt.. deja.. nu ma mai mira absolut, dar absolut nimeni si nik. Parca a luat-o toata lumea razna! Din toate pc de vedere!! In fine, si acest prieten a spus k ori trage pe nas ori a luat-o randeaua, pt k ei s-au intalnit toti barbatii la o bere si ex-ul s-a confesat si toti i-au spus k sa astepte, toti au fo socati si nu inteleg. A cunoscut-o si pe "fermecata" cum ii spune el - viitoarea mireasa. A zis k nu se compara cu mine din nici un pc de vedere, dar na partea asta.. intelegeti si voi.. ce era sa-mi zik:P si asta a fo tot luni, am iesit la o cafea si am vb exact cum am iesit si cu cea mai buna prietena a mea. Si ne-am mai auzit vineri la tel, io urmand sa plec marti pe 25 si el a zis k poate ne vdm samb. Zik ok. Si asa ne-a fo, trebea sa ne int mai multi, dar cum s-a facut cum nu s-a facut k am fo doar noi2 si am stat intr-un rest de la 22 samb pana dum la 8`9 dim la barfa, am ras, am facut caterinca ba de unu, ba de altu, am vb de ai mei, de ai lui, dar dc n-am vb, totul fara nici cea mai mik aluzie sau orice altceva, cu toate k io sincer in sinea mea deja.. nush, nu uitasem, culmea k nu pot uita ce a fo sau pe ex-ul ba chiar ma gand mai mult si analizeze sit, ce a fo, ce nu a fo, ce a facut, ce nu. SINCER sunt total dezorientata. Si mai pe scurt, k cre k v-ati plcitisit deja.. Ultimile trei zile in Rom mi le-am petrecut imp cu acest prienten sa-i zicem, ne-am plimbat, am fo la gratar, in mamaia, fara nici cea mai mik aluzie sau disc despre asta. Am ras, am glumit, am mancat, am baut. Singuru lucru sau singura apropiere dintr noi a fo k m-a tinut in brate, m-a strans f tare si am stat bot in bot la propriu, dar fara nici cea mai mik atingere. Cand ne dezbratisam, vb, radeam, la fel, fara nici nik nik. Ne-am simtit bine impreuna si atat, desi ce era in mintea si in sufletu meu, nici io nush, si bune si rele si ma gandeam k gresesc, dar totusi cand ma tinea in brate ma topeam, dar nush dupa ce, nush dak dupa el neaparat k barbat sau simplu fapt k ma tinea in brate. In fine, am plecat, am aj aici si am inceput sa vb pe net. La fel cu glume, caterinca si altele, pana cand intro seara mia spus k ia facut placere prezenta mea si k de mult nu sa mai simtit asa bine si k ii este dor de mine. K toata lumea ma intreba, adik prietenele, si cum na zis nik na facut nik? k totusi dak ne vedea cienva zici k ne iubeam maxim, dar intre noi nu sa intamplat nik si culmea k nici nam vb nik decat dabia acu cateva zile pe net. Iam spus k si mie mie dor. A spus k nui venea sami mai dea drumu, dar trebuia sa plec si k poate ar fi fo mai bine sa ne int toata sapt k nu near mai fi fo asa dor si am ras si iam spus k nu cred, k ar fi fo mai rau. De asemenea mia spus k nu a vrut sa faca nici o miscare gresita si iam marturisit k nu prea mai am incredere in multe si k mie frik de multe si k nush ce sa mai zik, cu atat mai putin sa fac. Si in preznet.. ne auzim la mesaje.. pe net.. ma alinta, ma pupa, vb diverse si cam atat. Sincer ma simt ciudat totusi,si am multe parti k sa zik asa, situatia fiind cum este k ei se cun, am fo la nunta la el, ne stim, am iesit de atatea ori imp, pe de o parte, ma gandesc la "mire" la tot ce a fo intre noi la ce mia zis lumea k no sa reziste si k nul apcua sf anului imp si k o sa se intoarca, pe de alta parte la sit astuia in care e si el, la sit mea k nici macar nush ce sa fac cu mine si pt mine, lasand tot la o parte. Si tot asa.. si sincer ma simt undeva in pom si pomu nici macar in aer. E f greu si confuz totul pt mine si sutn si singura. Eu recunosc k poate ori sunt un pik naiva, sunt genu de pers mai nebuna, care pune mult suflet in tot si in orice si genu care aku dak ma cert si chiar dak nu esti tu de vina, tot io vin la tine, nici nu mai stiu sincer.. Tot ce s-a intamplat m-a dezamagit si m-a marcat f mult, sau mai bine zis m-a blocat. Va multumesc dak ati avut rabdarea de a citi tot ce am scris si astept sfaturile sau gandurile voastre! Va pup dulce si sa fiti fericite si ganditi-va mai mult la voi! P.S. La altii sunt in stare sa zik multe si sa incurajez, sau sa sustin, dar pe mine singura.. nu, stiu asta
Anduk10
Postat pe 1 Iunie 2010 13:21
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 4 Iunie 2010 12:50
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 19 Iunie 2010 10:48
domnisoara draga am dat din intamplare peste topicul si indraznesc sa it dau si eu un sfat.
in primul rand: fostul tau prieten fie ca te iubeste prea mult si nu vrea sa iti faca rau (ai scris pe undeva ca e rau si dur in comportament)fie dorita lui e sa aiba nevasta cu bani iar pe tine te-ar fi asteptat prea mult pana sa iti faci o sursa sigura de bani.sau poate ca scopul lui este sa se insoare am cunoscut si eu pe cineva care s-a casaorit din simplu motiv ca prietenii lui toti erau casatoriti iar el nu.iti inchipui ca relatia lui nu a mers .
sfatul meu in privinta asta este sa ii multumesti ca si-a dat arama pe fata inainte de a fi prea tarziu si apoi sa il uiti fra nici un fel de regrete.
in cazul celuilat intai pune-ti -va te rog ordine in suflet si tu si el sunteti vulnerabil e o greseala enorma sa considerati ca va iubiti in momentele astea amandoi suferiti si poate ca suferinta v-a apropiat.
este bine ca tineti legatura ca va incurajati unul pe celalt vorbeste cu el si spune-i sa va intrerupeti legatura (orice fel de legatura macar o saptamana -doua )sa va puneti ordine in ganduri si in sentimente.daca dupa aceasta pauza aveti acelasi sentimente poate asta e ursita vostra .totul se intampla cu un rost in lumea asta.
mult succes in luarea unei decizii.
mihaelaonu
Postat pe 28 Iunie 2010 14:58
mama da zici ca e telenovela teai gandit sai scrrii la acasa tv? LASAND GLUMA LA OPARTE NICI NU STIU CE SA ZIK FATA EU ZIK SA LASI TIMPU SA TREACA SI SA LASI VIATA SA FIE EA O SA GASESTI CINEVA CARE O SA TE IUBEASCA SI PE TINE SI SUNT SIGURA CA O SA FII FERICITA SI NU ESTI SINGURA CARE E PLECATA DIN TARA DAK VREI SA VB CU MINE ID DE MESS;elly_novavida te pup fata si sper ca totul sa fie dumnezeu sa te binecuvanteze
MIRESICA_ADY
Postat pe 28 Iunie 2010 23:50
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli consumat. Tel de contact 0746762204. Deasemenea oferim servicii de foto video de maistru fotograf cu vechime in domeniu de peste 20 ani, porumbei voiagiori, si unghii tehnice!!!
cj25har
Postat pe 11 Iulie 2010 12:42
...Cel mai bun prieten in acest caz este TIMPUL....e un cliseu poate folosit de multa lumea dar e adevarat...o sa vezi ca o sa uiti...stiu ..dezorientare....neliniste..de ce aia..de ce cealalta....ocupa-ti timpul cu alte activitati si incearca sa te distragi...o sa te simti mult mai bine....
cristiana84
Postat pe 13 Martie 2011 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Totul pentru nunta ta 13 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:54
Hotel Restaurant Minerva 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 17:15
timp 4 De la: sizinuca 10 Februarie 2010 10:22
vand rochie de mireasa 3 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:45
rochie de mireasa deosebita 3 De la: marry 29 Martie 2010 18:48