Setari Cookie-uri

ce fac...cand problema la nunta sunt.....nasii????help!!!!

mie nu mi-ar fi convenit ca la nunta mea sa vina oameni pe care nu-i cunosc, cu care sa nu am "nici in clin nici in maneca" cu ei, cand mergi si ciocnesti cu ei nici macar nu stii ce sa-i intrebi, asa cu, cunostinte ii mai intrebi de x sau y, mai stai putin in povesti cu fiecare, dar asa la necunoscuti...oricum mie mi se pare suuper naspa obiceiul asta de a aduce nasii invitati pe care mirii sau neamurile mirilor nu-i cunosc. de asta se fac invitatii, sa inviti pe cine vrei tu nu pe cine vrea nasii.
oanaiullliana
Postat pe 9 Iulie 2010 09:23
De la: oanaiulliana, la data 2010-07-09 09:23:59mie nu mi-ar fi convenit ca la nunta mea sa vina oameni pe care nu-i cunosc, cu care sa nu am "nici in clin nici in maneca" cu ei, cand mergi si ciocnesti cu ei nici macar nu stii ce sa-i intrebi,


Da, e o parere. Cu care eu nu prea sunt de acord, dar asta frumos intr-o discutie libera, ca fiecare -s expune parerea:) si fiecare are dramul lui de adevar.

De regula, nasii isi aduc invitati fie persoane pe care finii ii stiu cat de cat ( si daca finii nu ii stiu, nasii pot da o masa la care sa ii invite si pe fini si pe viitorii invitati) - ideea e ca urmeaza sa se vada destul de des cu finii, poate mai des decat inainte de nunta, si e posibil sa vrea sa ii prezinte prietenilor.
Plus ca, daca finii ii stiu sau nu pe invitatii nasilor, mie una nu mi se prea relevant ( e doar o parere, pus subiectiva). De regula nasii nu vor invita persoane care sa fie scandalagii sau care sa-ti faca probleme, deci nu prea vad de ce ne-am supara. La fel, se poate ca socrii sa invite veri mai indepartati pe care sa nu-i cunosti, si nici cu aia nu ai mult de vorbit. Si cand te duci saii saluti, sa vorbesti cu ei, doar nu-i intrebi daca au citit "Critica Ratiunii Pure" si ce parere au despre ea....te duci, ii intrebi daca se simt bine, in cazul in care ii stii mai bine ( pt ca s-ar putea sa fie colegi, prieteni de-ai propriilor parinti, sau ai socrilor, cum ziceam pe care sa nu-i stii f bine sau sa nu ii stii deloc), mai faci si un pic de "small talk" si gata, aia e, next please!:)
Iar la faza cu invitatiile ( ca de aia se facm, ca sa inviti tu pe cine vrei), tind sa va contrazic un pic..nu invita DOAR mirii e cine vor. Mai invita si parintii lor, si la fel, daca se cade de comun acord si nasii doresc, pot invita si ei alti oameni.
Repet, asa e o parere, nu vreau sa incep o disputa sau asa ceva.

nastasiafilipovna
Postat pe 9 Iulie 2010 10:29
De la: nastasiafilipovna, la data 2010-07-09 10:29:42
De la: oanaiulliana, la data 2010-07-09 09:23:59mie nu mi-ar fi convenit ca la nunta mea sa vina oameni pe care nu-i cunosc, cu care sa nu am "nici in clin nici in maneca" cu ei, cand mergi si ciocnesti cu ei nici macar nu stii ce sa-i intrebi,


Da, e o parere. Cu care eu nu prea sunt de acord, dar asta frumos intr-o discutie libera, ca fiecare -s expune parerea:) si fiecare are dramul lui de adevar.

De regula, nasii isi aduc invitati fie persoane pe care finii ii stiu cat de cat ( si daca finii nu ii stiu, nasii pot da o masa la care sa ii invite si pe fini si pe viitorii invitati) - ideea e ca urmeaza sa se vada destul de des cu finii, poate mai des decat inainte de nunta, si e posibil sa vrea sa ii prezinte prietenilor.
Plus ca, daca finii ii stiu sau nu pe invitatii nasilor, mie una nu mi se prea relevant ( e doar o parere, pus subiectiva). De regula nasii nu vor invita persoane care sa fie scandalagii sau care sa-ti faca probleme, deci nu prea vad de ce ne-am supara. La fel, se poate ca socrii sa invite veri mai indepartati pe care sa nu-i cunosti, si nici cu aia nu ai mult de vorbit. Si cand te duci saii saluti, sa vorbesti cu ei, doar nu-i intrebi daca au citit "Critica Ratiunii Pure" si ce parere au despre ea....te duci, ii intrebi daca se simt bine, in cazul in care ii stii mai bine ( pt ca s-ar putea sa fie colegi, prieteni de-ai propriilor parinti, sau ai socrilor, cum ziceam pe care sa nu-i stii f bine sau sa nu ii stii deloc), mai faci si un pic de "small talk" si gata, aia e, next please!:)
Iar la faza cu invitatiile ( ca de aia se facm, ca sa inviti tu pe cine vrei), tind sa va contrazic un pic..nu invita DOAR mirii e cine vor. Mai invita si parintii lor, si la fel, daca se cade de comun acord si nasii doresc, pot invita si ei alti oameni.
Repet, asa e o parere, nu vreau sa incep o disputa sau asa ceva.


Sunt de aceeasi parere cu tine. La mine la nunta au venit oameni care nu i-am vazut decat atunci in viata mea. Au venit colegi de-ai mamei mele de la serviciu. Nu am vorbit eu cine stie ce cu ei, caci nici nu ai timp de discutii atunci... faci politica la nunta? Dar ei s-au oferit sa vina din placere pentru mama mea. Daca au avut placere, noi ne-am bucurat.Au venit prieteni ai nasilor, care nu-i cunosteam noi. Daca sunt invitati si de la parinti, si de la mire, si de la mireasa, si de la nasi, cu atat mai bine.
Dar se pare ca cei ce nu stiu acestea nu au prea fost la nunti. Si cred in general aceia sunt mai pretentiosi cand ajung sa faca nunta, caci nu prea stiu ca nunta o faci cu oamenii, cu invitatii, nu de unul singur si trebuie sa faci incat tu ca mire sau mireasa sa te simti minunat, dar si ceilalti. Iar nasii si parintii trebuie sa fie alaturi de fini, pentru a-i face pe toti sa se simta bine, sa fie o atmosfera frumoasa, de distractie, fericire, caci e un moment unic... cel putin asa vrei sa fie.
grace009421
Postat pe 9 Iulie 2010 13:19
pt grace009421: parintii mei au fost la numeroase nunti, aici in zona noastra nici nasii nu cheama persoane pe care numai ei ii cunoasc si sincer nici cel chemat n-ar veni daca nu cunoaste mirii.
oanaiullliana
Postat pe 9 Iulie 2010 16:53
De la: oanaiulliana, la data 2010-07-09 16:53:24pt grace009421: parintii mei au fost la numeroase nunti, aici in zona noastra nici nasii nu cheama persoane pe care numai ei ii cunoasc si sincer nici cel chemat n-ar veni daca nu cunoaste mirii.


cum ziceam - atatea bordeie...
Traditiile, cutumele etc variaza enorm, pt varia si in cadrul aceleiasi regiuni, daramite de la o regiune la alta.
tu esti din baia mare- e clar cu totul si cu totul alta zona decat bucurestiul.
Si e normal ca, daca la voi nasii nu invita "strangers" tie sa ti se para ff aiurea. Eu de exemplu sunt nascuta si crescuta in Muntenia,- aici, din ce am mai auzit si pe la altii, se obisnuieste ca oamenii sa mearga la o nunta si daca nu ii stiu direct pe miri ( cum spuneam, pot fi colegi ai parintilor mirilor, pe care acestia sa nu-i cunoasca, la fel pot fi si cunostinte ale nasilor etc).
Nu e rau si nu e nici bine nici o varianta, (e factorul uman atat de pregnant, incat nu se poate vorbi de rau si de bine), fiecare zona ape specificul ei, nu mai zic ca fiecare tara are traditiile ei ( ce-ar fi daca ati avea niste prieteni turci, i-ati invita, si ei ar veni cu niste coroane de flori la nunta- ca asa se aduc la ei- sa nu te apuce apoplexia?:))) - nah, exagerez, nu vroiam decat sa subliniez ideea de diversitate.
Asta-i. E frumos ca oamenii sunt diferiti, ca traditiile sunt diferite- altfel ar fi o monotonie crunta:)
nastasiafilipovna
Postat pe 9 Iulie 2010 21:57
Pentru miha59ella

Referitor la "cala"... permite-mi sa te informez ca mama mea la nunta a avut un buchet frumos de cale, toata lumea ii spunea ca or sa se desparta (superstitii de doi bani), dar au trait impreuna pana la adanci batraneti fara macar sa se gandeasca sa se desparta si pana cand Dumnezeu l-a luat pe tata la El. Nu are nici o legatura nici o floare de pe fatza pamantului cu viata de familiei, cu ceea ce tu cladesti sau darami. Iar calele sunt la moda in buchetul de mireasa si sunt niste flori superbe. Ma rog, daca tie nu-ti plac, gusturile nu se discuta, dar sa lasam biata floare in pace ca nu aduce ea despartirea nimanui.
stepfany_p
Postat pe 16 Iulie 2010 09:21
De la: stepfany_p, la data 2010-07-16 09:21:00Pentru miha59ella

Referitor la "cala"... permite-mi sa te informez ca mama mea la nunta a avut un buchet frumos de cale, toata lumea ii spunea ca or sa se desparta (superstitii de doi bani), dar au trait impreuna pana la adanci batraneti fara macar sa se gandeasca sa se desparta si pana cand Dumnezeu l-a luat pe tata la El. Nu are nici o legatura nici o floare de pe fatza pamantului cu viata de familiei, cu ceea ce tu cladesti sau darami. Iar calele sunt la moda in buchetul de mireasa si sunt niste flori superbe. Ma rog, daca tie nu-ti plac, gusturile nu se discuta, dar sa lasam biata floare in pace ca nu aduce ea despartirea nimanui.


ce frumos ai zis...asa este, sper si eu sa inteleaga cat mai multa lume ca trainicia unui cuplu nu e data nici de bijuteriile purtate de mireasa ( vezi povestea cu perlele), nici de florile pe care le poarta in buchet

nastasiafilipovna
Postat pe 16 Iulie 2010 15:18
De la: oanaiulliana, la data 2010-07-09 16:53:24pt grace009421: parintii mei au fost la numeroase nunti, aici in zona noastra nici nasii nu cheama persoane pe care numai ei ii cunoasc si sincer nici cel chemat n-ar veni daca nu cunoaste mirii.


Draga mea, sunt atatea obiceiuri.... Si am mentionat ca nu imi place ca nasi sa venim cu invitatii nostri la nunta. Dar nici nu i-a incantat pe fini prea mult aceasta, pentru ca ei in felul acela aveau invitati mai multi la masa si nu aveau nici o datorie sa mearga la urma la nunti cand invitatii faceau si ei la randul lor. Imi pare rau ca spun acestea, dar asa ni s-a intamplat. Si uite din discutii de genul acesta incep neintelegerile....unuia nu-i convine ce propune celalalt si invers.... desi la inceput cand propui nasilor daca te cununa spui "fara pretentii"...
grace009421
Postat pe 16 Iulie 2010 15:25
De la: grace009421, la data 2010-07-16 15:25:56
De la: oanaiulliana, la data 2010-07-09 16:53:24pt grace009421: parintii mei au fost la numeroase nunti, aici in zona noastra nici nasii nu cheama persoane pe care numai ei ii cunoasc si sincer nici cel chemat n-ar veni daca nu cunoaste mirii.


Draga mea, sunt atatea obiceiuri.... Si am mentionat ca nu imi place ca nasi sa venim cu invitatii nostri la nunta. Dar nici nu i-a incantat pe fini prea mult aceasta, pentru ca ei in felul acela aveau invitati mai multi la masa si nu aveau nici o datorie sa mearga la urma la nunti cand invitatii faceau si ei la randul lor. Imi pare rau ca spun acestea, dar asa ni s-a intamplat. Si uite din discutii de genul acesta incep neintelegerile....unuia nu-i convine ce propune celalalt si invers.... desi la inceput cand propui nasilor daca te cununa spui "fara pretentii"...



sau isi exprima ei dorinta de a te cununa. caz in care pot zice si ei....vaaai am vrea sa va cununam, dar stiti, fara pretentii:P
nastasiafilipovna
Postat pe 17 Iulie 2010 15:11

Si uite din discutii de genul acesta incep neintelegerile....unuia nu-i convine ce propune celalalt si invers.... desi la inceput cand propui nasilor daca te cununa spui "fara pretentii"...[/quote]


sau isi exprima ei dorinta de a te cununa. caz in care pot zice si ei....vaaai am vrea sa va cununam, dar stiti, fara pretentii:P[/quote]


....asa ceva poate fi valabil in cazul in care 2 persoane doar se lauda ca vor cununa, dar isi iau banii inapoi, sau ii lasa pe fini sa plateasca biserica, lumanarile ..... si pe deasupra poate mai primesc si ca nasi un cadou. ...Si totusi exista si astfel de nasi. Cunosc astfel de nasi care sunt "FOARTE MANDRI CA AU FINI"...No comment in aceste cazuri
grace009421
Postat pe 18 Iulie 2010 21:48
De la: elena8820, la data 2010-07-06 19:02:38e nomal sa ai anumite pretentii ca Nas...PT K PANA LA URMA CHELTUI SI TU CATIVA BANI....dar eu am multumit'o in tot ceea ce a tinu de nASI....
de ex..eu nu vreau poseta..insa ea mi'a spus k atunci cand vine sa ma gateasca trebuie sa aiba poseta k parfum sclipici etc....am zis OK.....pers care le'am luat sa n cate la gatitul miresei..la mire si la nasi aks..nu le'a placut...asa ca le'am facut pe plac si am schimbat muzicantul....dar pana la urma..din prtea mea vin NUMAI pers tinere.....cae deja cand aud de batiste si nush ce....refuza...deja domnisoara si cavalerul de onoare....au renuntat..(domnisoara e o prietena)...cand le'am spus k vb k nasa ea a zic ca vrea sa le puna fatza de masa in piept....ea mi'a zis sincer si fara supoarare ca ea in 2010 si pe caldura aia nu vrea sa mearga k fatza de masa in brate....nush ce sa fac...



of stai linistita si vezi-ti de nunta ta...si da cel mai bun sfat e sa-i spui tot ce gandesti si sa-i exlici ca totusi e nunta ta si ca ar fi mai frumos sa va intelegeti si nu sa vina cu n pretentii...pentru ca daca nu, dupa nunta , parerea mea e ca veti uita unii de altii.
Si stai linistita ca se pot gasi alti nasi si in ziua nuntii....
Eu mor pe fazele de pe forum, EU STIU SIGUR CA>>>>.... Sunt atatea zone diferite ca obicei si in acelas judet dara mite intre 2 zone geografice total diferite.
Si mie mi se pare o tampenie ca niste cale sa dicteze fericirea unui cuplu ...hai sa dam vina pe niste flori ca nu ne intelegem noi bine
agny
Postat pe 26 Iulie 2010 12:33
buna,draga....si eu am avut aceeasi problema si am schimbat nasii
acum ma simt mult mai bine
succes cu ai tai nasi,banuiesc ca deja ai rezolvat!!!!!!!!!!!!!!!
eu chiar tin sa imi aduc aminte cu placere de cea mai importanta zi din viata mea si nu sa regret dupa ca am facut sacrificii pt cineva care nu merita
maine,poimaine o sa se impuna si cu numele copiilor tai,ca vezi doamne trebuie sa le poarte numele..........
te pup!!!! sa ai parte de multa dragoste din partea sotului ca doar asta conteaza ,sa va intelegeti voi!!!!!!!!!!!
stefancu
Postat pe 27 Iulie 2010 18:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme cu unghiile 15 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 11:05
Petra Cojocariu-Machiaj profesional la domiciliu. 1 De la: petramakeup 19 Mai 2011 10:21
:)( 1 De la: angelrebel0000 24 Septembrie 2011 22:40
Invitatie 2 De la: marry 18 Martie 2010 16:12
Make-up profesioanal nu este un moft este un "necesar" 12 De la: inna 14 Aprilie 2010 15:24