Setari Cookie-uri

cat trebuie sa dea dar de nunta la plic nasii si parintii pe timp de criza?

De la: cristinn, la data 2010-07-10 15:36:18chetegalina
sunt socata!

m-ai facut cu ou si cu otet fara nici un motiv;))) ma apuca si rasul..
ca-s rea ca-s nu stiu cum.. frate nu am voie sa rad?? toate aici radem de anumite obiceiuri:)) una e din V alta din N alta din S si deh, radem cand auzim ca la una s-a gatit bradul, ca la alta s-a strigat la nunta, ca la alta s-a jucat gaina si tot asa..nu avem voie sa radem?? nu e o rautate sa razi;))frateee, nu am injurat pe nmeni, nu am blestemat pe nimeni ..pur si simplu mi-am expus pct de vedere, mi s-a parut mai taranesc decat alte obiceiuri strigatul, de asta am si ras... ce e asa grav:)))[parca am blestemat viitori mirii, asa te iei de mine!]
in fine... cine vrea sa ia din context partea negativa, fara sa vada ironia sau hazul.. o face.. asa cum ai facut tu. deci..nu mai zic nik ca vad ca nu-s sg de care te-ai luat pe aici si la care ai interpretat..:))))))

si da care e problema daca mie mi se pare oribila traditia cu strigatul? pur si simplu nu imi place si am zis-o!si nu numai asta, multe alte.. gaina, bradul, gatitul, pieptenele, etc,etc...asta ma face sa fiu rea?doar ca nu imi place?? sau nu stiu.. ce criteriu e asta sa il etichetezi pe cineva ca fiind rau??? pe bune acum..gandeste-te inainte sa vb!


Nu de aia ti-a raspuns Galina . Nu pit ca ai ras, nici macar ca ai spus ca ti se pare aiurea. Ci pentru ca ai fost aroganta si ai spus ca "om fi noi in Buucresti mai emancipati"- pentru ca ai alaturat Bucurestiul cu "emanciparea" ( o idee hilara, intre noi fie vba).
Si,. avand in vedere cat apetit pentru tatisme ( ca toto e un cuvant la moda) ai, Galina ti-a raspuns chiar elegant.
Si, a mai spus o participanta la forum, nu i-am retinut numele, ca sa intelegi niste obiceiuri, trebuie sa intelegi si provenienta lor, contextul socio economic etc..adica un stop de cultura. Dar, de unde nu-i....
nastasiafilipovna
Postat pe 10 Iulie 2010 17:43
nu ma las cu una cu 2 cand e vb de contraargumente:
nu are legatura cu subiectul dar tre' sa raspund daca tot am vb pe langa el de ceva vreme:

1. chetegalina, draga mea sper ca mi-ai scris in graba cand ai scris ce ai scris, pt ca ai ff multe greseli gramaticale!
PS: nu va luati de mine ca nu stiu cultura, ca-s tzatza sau altele, ca nu stiu cine e rau acum...apropo: am facut un curs de etnografie vreo 6 luni in care am invatat cate ceva si nu vb chiar pe langa;
2. dragele mele, nu stiu ce va otzarati asa cand am spus ca emanciparea e mai larga in capitala..am gresit cu ceva?? unde e aroganta? nu spun ca peste tot in capitala...spun ca in procent mai mare...si nu stiu ce tot o dati pe asta cu traditii frumoase, cu etc, care frumoase??? si care traditii? daca vreti sa faceti nunta cum era o data faceti cum era o data, nu luati in ras traditiile!...acum la gatitul miresei si al mirelui nasa si nasul doar se fac ca ii machiaza, ii coafeaza sau ii barbiereste..pai daca e traditie sa fie coafata mireasa de catre nasa, la ce se duce cu 3 ore inainte la salon?? asta mai e traditie??? si imi spuneti mie ca vb de emancipare si de fite! daca nu tine de emancipare ne mintim singure! pai daca era sa facem nunta cum cere traditia, va spun eu cum trebuia sa o facem: nuntile se fac numai duminica dupa slujba ca asa se zice ca e bine de la Dumnezeu, nu se bea la nunti mai mult de cateva paharele, iar daca mesenii ti se imbata e pacatul tau ca tu le-ai dat, apoi nuntile se fac cum erau o data: in curtea baiatului, la palatul lui, la bordei, la casa..unde sta omul.. nu mai conteaza..iar la tara cel putin nu mai zic! Daca nu ne-am emancipat, de ce alegem atunci restaurantele, saloanele si alte locatii- cat mai pompoase? si exemplele sunt multe si pot continua pana diseara, ina nu are rost; fiecare intelege ce vrea.
Cu bine.

cristinne83
Postat pe 11 Iulie 2010 20:05
De la: cristinn, la data 2010-07-11 20:05:00nu ma las cu una cu 2 cand e vb de contraargumente:
nu are legatura cu subiectul dar tre' sa raspund daca tot am vb pe langa el de ceva vreme:

1. chetegalina, draga mea sper ca mi-ai scris in graba cand ai scris ce ai scris, pt ca ai ff multe greseli gramaticale!
PS: nu va luati de mine ca nu stiu cultura, ca-s tzatza sau altele, ca nu stiu cine e rau acum...apropo: am facut un curs de etnografie vreo 6 luni in care am invatat cate ceva si nu vb chiar pe langa;
2. dragele mele, nu stiu ce va otzarati asa cand am spus ca emanciparea e mai larga in capitala..am gresit cu ceva?? unde e aroganta? nu spun ca peste tot in capitala...spun ca in procent mai mare...si nu stiu ce tot o dati pe asta cu traditii frumoase, cu etc, care frumoase??? si care traditii? daca vreti sa faceti nunta cum era o data faceti cum era o data, nu luati in ras traditiile!...acum la gatitul miresei si al mirelui nasa si nasul doar se fac ca ii machiaza, ii coafeaza sau ii barbiereste..pai daca e traditie sa fie coafata mireasa de catre nasa, la ce se duce cu 3 ore inainte la salon?? asta mai e traditie??? si imi spuneti mie ca vb de emancipare si de fite! daca nu tine de emancipare ne mintim singure! pai daca era sa facem nunta cum cere traditia, va spun eu cum trebuia sa o facem: nuntile se fac numai duminica dupa slujba ca asa se zice ca e bine de la Dumnezeu, nu se bea la nunti mai mult de cateva paharele, iar daca mesenii ti se imbata e pacatul tau ca tu le-ai dat, apoi nuntile se fac cum erau o data: in curtea baiatului, la palatul lui, la bordei, la casa..unde sta omul.. nu mai conteaza..iar la tara cel putin nu mai zic! Daca nu ne-am emancipat, de ce alegem atunci restaurantele, saloanele si alte locatii- cat mai pompoase? si exemplele sunt multe si pot continua pana diseara, ina nu are rost; fiecare intelege ce vrea.
Cu bine.



raspuns pe scurt, si cumva punctual
- cu cursul ala poti sa mai insisti...poate au vreun capitol despre diversitate si toleranta, pe care ti-as sugera sa-l aprofundezi. Englezu' are o vorba "live and let live" dar cum sportul national al romanului este datul cu parerea, de cele mai multe ori critic, doar ca sa se arate el mai cu motz ( cu curs de etnografie "la baza" au ba), imi vine greu sa cred ca va aparea, in viitorul apropiat, vreo zicala echivalenta in "limba noastra-i o comoara"
- treaba cu traditiile. a alege sa respecti o traditie sau alta nu insemna ca automat trebuie sa te intorci cu sute de ani in urma, ca sa fii "mai catolic decat papa". Repet, e o optiune personala si ar trebui sa priveasca doar persoanele in cauza, si nici puse pe seama "emanciparii" sau a lipsei acesteia. Vezi tu, multe dintre noi am "sarit" o serie de traditii, din varii motive, dar nu ne-am pus etichete de "cea mai emancipata din tara" in frunte pt treaba asta.
- De ce aleg oamenii restaurante in detrimentul "casei baiatului"
( bordei, whatever). Pt ca 1. spatiul urban este destul de restrictiv la capitolul suprafata, dupa cum bine stii 2. de multe ori mirii provin din localitatea a si respectiv b si se casatoresc in localitatea c 3. e mai comod - Inca o data, fiecare persoana poate alege sa respecte toate traditiile sau o parte sau niciuna fara sa se gaseasca xulica sau mai stiu eu cine sa-i spuna ca aaah nu face asa ca nu esti emancipat sau esti prea emancipat
- nu, nu a zis nimeni ca esti tzatza. termenul folosit a fost, parca, "apetenta pt tatisme"- adica exista potential:)
- si ca vorbeam de cursuri- am niste cursuri de psihologie ( ceva mai mult de 6 luni_ si-mi permit sa-ti atrag atentia asupra unei trasaturi de-ale tale, de care probabil esti constiente si, la fel de probabil, foarte mandra- tii mortis sa ai ultimul cuvant. Ca ai sau n-ai ce spune, ca ai sau n-ai dreptate,tu tii sa fii tu aia care spune ultima replica. poate ai impresia ca ai de castigat din cauza asta. Nu e asa. Ok, spatiul online poate fi f bun pentru ascutirea "gherutelor" verbale dar, cateodata, e mai intelept sa nu sari de fund in sus de cum iti zice cineva ceva, sa asculti, sa te pui in pielea celuilalt si sa vezi ce impact pot avea cuvintele tale. Pentru ca, draga mea, desi imi pari o persoana inteligenta si destul de cultivata, ai aceasta trasatura care iti poate dauna- nu te gandesti cum pot "pica" cuvintele tale, ti se pare cadaca zici chestii "le arati tu", ai ceva de castigat. Ai sa vezi, poate mai incolo, ca nu-i fix asa. si, combinata cu o anumita superioritate ( care razbate clar din obstinatia cu care alaturi ideea de emancipare cu bucurestiul, care este, in multe privinte si doar cu cateva exceptii, un catalog al prostului gust si al dorintei de a epata cu orice pret), cum spuneam, poate arunca o lumina proasta a persoanei tale.

numai bine
ps si mie mi se pare ca de la intrebarea intiala s-a ajuns la niste discutii sterile, care nu pre-ai au rostul.
si, mai ales pt ca prevad o reactie din partea ta, cu noi si noi contraargumente, iti spoun de pe acum ca nu voi reveni cu un eventual raspuns:)
nastasiafilipovna
Postat pe 11 Iulie 2010 21:38
De la: cristinn, la data 2010-07-11 20:05:00nu ma las cu una cu 2 cand e vb de contraargumente:
nu are legatura cu subiectul dar tre' sa raspund daca tot am vb pe langa el de ceva vreme:

1. chetegalina, draga mea sper ca mi-ai scris in graba cand ai scris ce ai scris, pt ca ai ff multe greseli gramaticale!
PS: nu va luati de mine ca nu stiu cultura, ca-s tzatza sau altele, ca nu stiu cine e rau acum...apropo: am facut un curs de etnografie vreo 6 luni in care am invatat cate ceva si nu vb chiar pe langa;
2. dragele mele, nu stiu ce va otzarati asa cand am spus ca emanciparea e mai larga in capitala..am gresit cu ceva?? unde e aroganta? nu spun ca peste tot in capitala...spun ca in procent mai mare...si nu stiu ce tot o dati pe asta cu traditii frumoase, cu etc, care frumoase??? si care traditii? daca vreti sa faceti nunta cum era o data faceti cum era o data, nu luati in ras traditiile!...acum la gatitul miresei si al mirelui nasa si nasul doar se fac ca ii machiaza, ii coafeaza sau ii barbiereste..pai daca e traditie sa fie coafata mireasa de catre nasa, la ce se duce cu 3 ore inainte la salon?? asta mai e traditie??? si imi $spuneti mie ca vb de emancipare si de fite! daca nu tine de emancipare ne mintim singure! pai daca era sa facem nunta cum cere traditia, va spun eu cum trebuia sa o facem: nuntile se fac numai duminica dupa slujba ca asa se zice ca e bine de la Dumnezeu, nu se bea la nunti mai mult de cateva paharele, iar daca mesenii ti se imbata e pacatul tau ca tu le-ai dat, apoi nuntile se fac cum erau o data: in curtea baiatului, la palatul lui, la bordei, la casa..unde sta omul.. nu mai conteaza..iar la tara cel putin nu mai zic! Daca nu ne-am emancipat, de ce alegem atunci restaurantele, saloanele si alte locatii- cat mai pompoase? si exemplele sunt multe si pot continua pana diseara, ina nu are rost; fiecare intelege ce vrea.
Cu bine.



am spus ca nu voi mai raspunde, dar din pacate pentru mine, sunt nevoita sa raspund! vad ca orgoliul tau e ranit in momentele aste si nu "te lasi".sa te citez pe tine.draga mea, cand un om iti spune ca gresesti undeva, nu trebuie luat in nume de rau. te rog sa recitesti mesajul meu, si vei vedea ca nu am zis nici o secunda ca nu ai cultura.te rog sa nu mai pui vorbe in gura. nici macar tzatza nu stiu de unde ti-a venit. ma repet, cu toate ca nu imi place, eu ti-am zis ca modul arogant in care ai raspuns nu mi s-a parut potrivit.acum zi-mi tu cu ce am gresit? nu ai fost aroganta?? acum luand-o pe cea serioasa. chiar si in mesajul citat de mine esti ofticata si raspunzi ca si cum ai fi extrem de sigura pe tine, chiar daca esti constienta de unele greseli facute. si luand-o pe o alta parte, fiecare poate sa o tina de a lui si sa mergem in paralel pana la infinit. zici de mine ca m-am legat de tine, apoi ai mai vazut ca s-a mai legat de tine.(cu toate ca nu e asa) nu iti da de gandit?? cand cineva iti atrage atentia, e el prost, dar deja cand iti atrage atentia si o adoua persoana deja trebuie sa te intrebi:"oare am gresit eu undeva". nu ti se pare prea mult ca sunt doua, sau chiar mai multe persoane care sunt cu pareri asemanatoare dar diferite de tine?
din nou ai adus aminte de fapul ca bucurestiul e mai emancipat. eu nu inteleg de ce este asa important pentru tine, nu e tot romania, nu suntem si noi tot oameni.
draga mea, eu nu sunt din tg-mures, eu traiesc de ani buni in DUBLIN-Irlanda!!! deci mie nu trebuie sa imi vorbesti despre emancipare deaorece o cunosc mai bine ca oricine.dar eu nu am tinut neaparat sa iti spun tie lucrul asta.
se spune ca modestia este o virtute, dar tu nu o cunosti.
vreau sa iti reamintesc de la ce a inceput totul, de la faptul ca eu cu o alta utilizatoare a forumului am avut o conversatie nevinovata despre nunta, iar tu ai intervenit, si nu oricum!
repet: nu te-am jignit facandu-te ca nu ai cultura, nu te-am facut tzatza, nici macar rea. Doar postul tau pe forum a fost de prost gust. ma asteptam de la o persoana cu educatie sa stie sa vorbeasca mai elegant.
vreau fetele care vedeti aceste randuri sa recititi tot si sa vedeti si voi de la ce a incput totul si unde s-a ajus. sunt niste discutii inutile deoarece nu reusim sa mergem pe aceeasi idee. eu am zis doar ca a fost urat MODUL de a pune problema, iar cristinn sune ca am facuta fara cultura, sau ca am jignito.
i-am demostrat ca nu am nevoie sa imi spuna de emancipare ca o cunosc, si cu toate astea reusesc sa inteleg si simplitatea. doar atat am vrt sa mai adaug,deoarece ma simteam datoare:)
chetegalina
Postat pe 12 Iulie 2010 05:43
nu vreau sa mai continui cu noi si noi argumente, eu am atacat dintr-un anumit pct de vedere, cu putina aroganta intr-adevar, dar s-s si interpretat mult ... s-a ajuns la discutii care nu isi aveau rostul la acest topic, asadar o las balta .e mai frumos asa.
va las pe voi cu ultimul cuvant (nastasia) si pe chetegalina care zicea ca nu mai intevine si totusi a intervenit:))
PS: chetegalina, lumea are impresia ca daca traieste in afara Romaniei, este emancipata..cum ai zis tu ca traiesti in Irlanda, insa nu e deloc asa...poti trai pe alta hotare straine care sa nu fie deloc emancipate!bine, asta nu e cazul tau poate, inca nu am ajuns prin Dublin si nu stiu cum e; in fine, cert e ca asa cum e ea, nu as da Romania pe nici o alta tara, emancipata sau nu, plina de tarani sau nu, de idioti sau inteligenti! imi place sa ii critic pe cei de aici, sa ma autocritic, sa ma critice altul si tot asa.. si cred ca daca nici tie nu ti-ar fi placut, nu ai mai fi stat pe forumuri romanesti sa te "argue" cu de-al de Cristinn:)).

cu bine fetelor si imi cer scuze daca v-am ofensat, am facut-o de haz, nicidecum din rautate;
cristinne83
Postat pe 12 Iulie 2010 15:31
De la: cristinn, la data 2010-07-12 15:31:23nu vreau sa mai continui cu noi si noi argumente, eu am atacat dintr-un anumit pct de vedere, cu putina aroganta intr-adevar, dar s-s si interpretat mult ... s-a ajuns la discutii care nu isi aveau rostul la acest topic, asadar o las balta .e mai frumos asa.
va las pe voi cu ultimul cuvant (nastasia) si pe chetegalina care zicea ca nu mai intevine si totusi a intervenit:))
PS: chetegalina, lumea are impresia ca daca traieste in afara Romaniei, este emancipata..cum ai zis tu ca traiesti in Irlanda, insa nu e deloc asa...poti trai pe alta hotare straine care sa nu fie deloc emancipate!bine, asta nu e cazul tau poate, inca nu am ajuns prin Dublin si nu stiu cum e; in fine, cert e ca asa cum e ea, nu as da Romania pe nici o alta tara, emancipata sau nu, plina de tarani sau nu, de idioti sau inteligenti! imi place sa ii critic pe cei de aici, sa ma autocritic, sa ma critice altul si tot asa.. si cred ca daca nici tie nu ti-ar fi placut, nu ai mai fi stat pe forumuri romanesti sa te "argue" cu de-al de Cristinn:)).

cu bine fetelor si imi cer scuze daca v-am ofensat, am facut-o de haz, nicidecum din rautate;


bine dragutza:) iti doresc tot ce-ti doresti si tie! degeaba ti-am spus ceva, tu ai reusit, again:P, sa interpretezi si sa reinterpretezi! IUBESC ROMANIA, iubesc tot ce inseamna romania. deci re rog sa nu mai vorbesti in numele meu. ok? ma bucur ca zici ca eu nu sunt "emancipata", ca traiesc in alta tara, dar esti tu ca traiesti in bucuresti.ma bucur ca a nu stiu cata oara tot ce spui tu e extrem de adevarat!! sunt cuvintele tale.
multa sanatate si virtute!
chetegalina
Postat pe 12 Iulie 2010 21:20
hai sa fim seriosi...asa se intampla in ziua de azi!!!Nu se mai gandeste nimeni la ce nunta frumoqasa va avea,la cum se vor distra pana in zori sau la ce fericiti si impliniti se vor simti dupa ce vor fi binecuvantati de Dumnezeu! Akum stau si se gandesc de unde vor scoate banii necesari sa intre in randul lumii,cum iivor multumi pe invitati,sa nu se supere mama,sa nu se supere tata,sa nu se supere nasii!Si cam cat vor da fiecare incepand de la parinti,nasi si rudele apropiate ca sa poti sa nu ramai la spalat de vase!!Nunta in ziua de azi este o ruleta si de aia este perceputa prin prisma banilor! Nimeni cu o situatie financiara medie nu se gandeste decat la cum va sta dimineatza cu casuta de bani in mana,cu sufketul la gura si apoi sa doarma linistit ca si-a achitat datoriile!
angela_grace
Postat pe 19 Iulie 2010 16:07
da exact ce rahat!
nunta nu mai e ce a fost!

am o situatie:
dar daca el, un viitor mire ipotetic, vrea o pereche de nasi pt ca "au bani" desi viitorul nas e prietenul lui cel mai bun...insa colac peste pupaza, este un afemeiat (nasul) si isi inseala nevasta( pe nasa) cu care are o familie de multi ani si un copil frumos.
I-ati alege ca nasi? ati fi de acord sa va cunune, stiind ca a lor casnicie nu e deloc pe roze, ca el e un alunecos si ca ea accepta asta, desi niciodata nu l-a prins sau el nu i-a recunosc ei ca o inseala, insa toata lumea stie.

de rahat!
Hypocratee
Postat pe 19 Iulie 2010 16:46
De la: angela, la data 2010-07-19 16:07:39hai sa fim seriosi...asa se intampla in ziua de azi!!!Nu se mai gandeste nimeni la ce nunta frumoqasa va avea,la cum se vor distra pana in zori sau la ce fericiti si impliniti se vor simti dupa ce vor fi binecuvantati de Dumnezeu! Akum stau si se gandesc de unde vor scoate banii necesari sa intre in randul lumii,cum iivor multumi pe invitati,sa nu se supere mama,sa nu se supere tata,sa nu se supere nasii!Si cam cat vor da fiecare incepand de la parinti,nasi si rudele apropiate ca sa poti sa nu ramai la spalat de vase!!Nunta in ziua de azi este o ruleta si de aia este perceputa prin prisma banilor! Nimeni cu o situatie financiara medie nu se gandeste decat la cum va sta dimineatza cu casuta de bani in mana,cu sufketul la gura si apoi sa doarma linistit ca si-a achitat datoriile!


din pacate cam asa este asta e realitatea fie ca ne place sau nu
iulik_flore
Postat pe 19 Iulie 2010 22:53
De la: PinkRabbit, la data 2010-07-19 16:46:13da exact ce rahat!
nunta nu mai e ce a fost!

am o situatie:
dar daca el, un viitor mire ipotetic, vrea o pereche de nasi pt ca "au bani" desi viitorul nas e prietenul lui cel mai bun...insa colac peste pupaza, este un afemeiat (nasul) si isi inseala nevasta( pe nasa) cu care are o familie de multi ani si un copil frumos.
I-ati alege ca nasi? ati fi de acord sa va cunune, stiind ca a lor casnicie nu e deloc pe roze, ca el e un alunecos si ca ea accepta asta, desi niciodata nu l-a prins sau el nu i-a recunosc ei ca o inseala, insa toata lumea stie.

de rahat!

parerea mea. Am trecut prin ceva similar, oarecum, in sensul ca nu ma omoram dupa cei ce urma sa ne fie nasi, din motive care, zic eu, tin de ei. Nu e e vb ca nasul e afemeiat ( nu stiu si nu ma intereseaza), dar prin felul cum s-au raportat la noi, la nunta noastra, m-au deranjat foarte mult. Intrucat erau din partea sotului meu ( mai exact a parintilor acestuia), chiar si cand am avut dovezi clare ca ei ne cununa pentru ca la un moment au zis ca le-ar face placere si apoi nu au avut cum sa dea inapoi, le-am tinut pentru mine si nu am facut ceea ce am simtit- si anume sa-mi spun pararea, sa zic ca nu sunt de acord sa ne cunune- pentru ca nu e deloc placut ca tu sa stii ca nu te vei putea simti vreoadat[ apropiat de cei care, spune preotul la biserica iti "sunt niste parinti spirituali."

Buuuuun, probl a trecut, o sa-i vizitam cat mai rar, dar eu una tot am ramas cu un gust amar si din cauza felului cum s-au comportat la nunta etc.

Deci in concluzie, vb cuiva:P, daca tu simti vreun motiv pentru care nu vei sa te cunune oamenii astia, stai de vba cu sotul tau si explica-i. Ceea ce vrei tu ar trebui sa fie mai important decat faptul ca tipul respectiv ii e bun prieten ( a propos, eu zic ca ar trebui sa fii foarte atenta la prietenia aceasta, pentru ca uneori barbatii se pot influenta foooooarte mul intre ei, mi ale in rau. E valabil si pt femei).
Explica-i foarte clar de ce nu vrei sa-ti fie nasi niste oamenic o casnicie bazata pe niste principii in care tu nu crezi ( principiul "imi iubesc sotia dar mai iubesc si pe altele din cand in cand la el" , si "face el ce face si tot acasa se intoarce" la ea).
Explica-i ca nu vezi cum ei doi va pot fi nasi.
Iar despre partea cu nasii cu bani..crede-ma....ca se poate insela f mult. Sotul meu, stiind ce situatie financiara ( buna) au nasii, se astepta la nush ce sume cadou. Nu mica i-a fost mirarea cand nasa a inceput sa sune sa intrebe ce lumanari vrem sa fie, sa nu fie prea scumpe ( si crede-ma, daca stai putin de vorba cu mine, iti dai seama repede ca nu-s deloc o persoana care alearga dupa "fala" si care tine sa se laude ca "fataaaa, am avut lumanari de nush cate mii de milioane"). Cand i-am zis ca niste lumanari frumoase care sa aiba un pret rezonabil, a inceput sa ma intrebe ce inseamna rezonabil, ca parca ea traia in Banthustan si nu stia ce preturi sunt in Ro. Iar de dar, nu mai zis- era nauc cand a vazut cat au dat- pai am avut invitati care au dat atat si mai mult. Eu nu ma asteptam la nimic, pt ca nu de aia am facut nunta, si in plus, cam mirosisem ce fel de oameni sunt.

Deci cu nasii cu bani - eu zic sa-l aduci si pe el cu picioarele pe pamant. Si de discutat bine sa discutati cat mai din timp, ca sa nu se ajunga la cine stie ce discutii ipotetice/de principiu un respectivul cuplu.

Lor, mai ales ca nu cred ca ati discutat ceva definitiv puteti f bine sa le spuneti ca aveti pe cineva , o obligatie ( eventual din partea ta, ca sa nu aiba ce zice), si cu asta basta.

Nu face compromisuri de dragul de a fi bine/liniste in familie. Pana ala urma tu o sa te enervezi, tu o sa ramai cu frustrarile si zau ca nu are rost.


Numai bine.







nastasiafilipovna
Postat pe 20 Iulie 2010 11:07
Mda..nasol si cu nasii astia cu bani.. te astepti la ceva si cand colo.. hop!
cristinne83
Postat pe 20 Iulie 2010 17:22
Nasii mei sunt mai tineri decat noi cu 4 ani,au deja un copil de 1 an,si-au inceput casa noua, iar acum stau la parintii nasei pana la finalizarea casei.Vreau sa spun ca nu ma astept de la ei ca nasi la un dar de nunta costisitor pentru ca ii inteleg ca au inceput sa investesca in casa si trebuie o gramada de bani,ei s-au oferit sa ne cunune pentru ca le suntem dragi si avem multe in comun, stam la 200 km de ei si vorbim la telefon.Ei au fost singurii care s-au oferit sa ne fie nasi cand nu aveam pe altcineva, suntem norocosi ca i-am gasit.
Mihaela1981_grace
Postat pe 20 Iulie 2010 20:22
De la: Mihaela1981, la data 2010-07-20 20:22:14Nasii mei sunt mai tineri decat noi cu 4 ani,au deja un copil de 1 an,si-au inceput casa noua, iar acum stau la parintii nasei pana la finalizarea casei.Vreau sa spun ca nu ma astept de la ei ca nasi la un dar de nunta costisitor pentru ca ii inteleg ca au inceput sa investesca in casa si trebuie o gramada de bani, ei s-au oferit sa ne cunune pentru ca le suntem dragi si avem multe in comun, stam la 200 km de ei si vorbim la telefon. Ei au fost singurii care s-au oferit sa ne fie nasi cand nu aveam pe altcineva, suntem norocosi ca i-am gasit.

pai atunci, ma cherie, daca tu cu gurita da spui ca
- nasii nu au pre a multi bani
- socrii tai nu va ajuta
- parintii tai va ajuta f mult


rezulta ca e cel mai bine sa te astepti la cat mai putin atat de la nasi, cat si de la socri ( de la socri chiar deloc- asa ca sa te scutesti de dezamagiri). Cat despre parinti, cred ca cel mai bine ar fi sa-i intrebi direct- probabil dansii sunt in masura sa iti spuna, mai degraba decat "colegele" de pe forum care, iata, se arunca in polemici sterile despre emancipare etc ( a bon entendeur salut).
nastasiafilipovna
Postat pe 21 Iulie 2010 10:12
De la: cristinn, la data 2010-07-20 17:22:09Mda..nasol si cu nasii astia cu bani.. te astepti la ceva si cand colo.. hop!



....and your point is....?:)
nastasiafilipovna
Postat pe 21 Iulie 2010 10:17
concluzie la ce am citit pe aici despre nasii cu bani , ce au scris unele fete .. toata lumea se asteapta sa dea mult de asta ii si ia ca nasi si cand colo, supriza...neplacuta pt ca dau mai putin decat unii invitati chiar!
- te simt cam ironica?..." and your point is" ... ti l-am detaliat mai sus.. daca simteai nevoia de detalii.
cristinne83
Postat pe 21 Iulie 2010 15:39
De la: cristinn, la data 2010-07-21 15:39:51. toata lumea se asteapta sa dea mult de asta ii si ia ca nasi si cand colo, supriza...neplacuta pt ca dau mai putin decat unii invitati chiar!.


Inca o data, vbesti in numele tuturor (vezi "toata lumea se asteapta sa dea mult si de asta ii aleg ca nasi.") daca te oboseai sa mai citesti ce au scris altii, vedeai ca nu-i deloc asa. Eu am zis, ok, sa fie din partea lui pt ca mi s-a parut ca sotul meu tine mult la asta, desi aveam destui prieteni care se oferisera si ei, altii i-au ales din motive legate de parinti, traditie ( tu stii sigur cum e cu asta, ca doar ai facut curs de etnografie) legate de imposibilitate de a gasi pe altcineva etc etc
Nu pt bani.
Da, era o ironie, venita ca raspuns la incercarea ta de ironie ( n-as fi sesizat-o daca nu vedea fix dupa ce scrisesem eu). Daca mai si citeai ce-am scris, vedeai ca nu pt bani i-am ales pe nasi. Ok, sotul meu poate a avut niste asteptari sa zicem nerealiste, pentru ca ii stia de mai de mult, stia ce stare aveau, si avea cumva impresia ca ei chiar isi doresc sa ne cunune. Eu nu prea ma asteptam la mare lucru, dar nu era o problema, as fi dorit doar se se poarte un pic mai ok. Mai mult, in ciuda tuturor nazurilor si mofturilor lor, am zis , hai fie, sa ne cunune ei ( pt ca tin la sotul meu si aveam impresia ca el tine sa ne cunune si sa nu se certe cu ei etc, cu alte cuvinte din diplomatie- ma rog cuvantul asta s-ar putea sa-ti fie strain)


din nou, numai bine
ps probabil iar se va trezi spiritul dialectic din tine si va incerca sa-mi aduca argumente cum eu nu am dreptate, si , din nou, eu nu am inteles bine ce vroiai sa-mi spui samd etc
Nu stiu daca o sa ma obosesc sa-ti raspund, pt ca daca o mai tii in spiritul asta combativ nejustificat de locul si topicul discutiei, s-ar putea sa ma plictisesc:)
nastasiafilipovna
Postat pe 21 Iulie 2010 17:39
nu draga mea ( nastasiafilipovna), nu ma mai obosesc sa raspund cu nici un argument!..nu am de ce! sunt cam deprimata perioada asta asa ca genul asta de probleme care nu imi aduc un zambet pe buze, doar amarasc ce simt acum.
puteam sa jur ca o sa ai ceva ironii de spus la orice as fi scris, ai ceva cu mine, :))) asadar..nici nu ma mai intereseaza! (acu am vazut ca tu ai scris replica aia cu nasii cu bani;)) deci..nici nu stiam)

o zi frumoasa...si sper doar ca astfel de "probleme" sa aiba toata lumea..si nu din cele reale!
cristinne83
Postat pe 22 Iulie 2010 18:29
vand rochie de mireasa tip printesa 2 piese myssnatacha@yahoo.com pt mai multe detalii
vand costum de mire alb cu toate accesoriile myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 26 Iulie 2010 11:58
Doamnelor mi se pare strigator la cer acest subiect si vorbesc din perspectiva miresei. Nunta este un eveniment la care participa toate persoanele dragi noua si mi se pare absurd sa privesti nunta din perspectiva banilor. Eu mi-am organizat nunta pe cont propriu, cu bani din salariu si mi-am gestionat cheltuielile in asa fel incat fiecare invitat, fie el prieten sau famile sa poata plati o suma accesibila si sa se distreze. A contat f mult faptul ca au fost alaturi de noi nu cati bani ne-au dat. Iar nasii ni i-am ales din randul prietenilor f apropiati, fiind chiar cei m buni prieteni ai nostrii. Cum poti sa ai pretentie de la prieteni sa-ti plateasca tie mofturile nuntii?? Poate sunt eu nebuna dar cred ca nasii trebuie sa fie persoane apropiate mirilor, cu care sa se reapecte si sa se inteleaga, nu pusculita de bani. Noi am incercat sa micsoram pe cat posibil cheltuielile lor cu toate ca ei nu ne-au cerut acest lucru si ne-au incurajat sa facem cum ne place noua. Cu toate astea am ales o biserica care avea un tarif mic, mi-am ales un voal simplu si tot asa. Mi se pare o chestiune de respect si prietenie. Noi nu am avut nici un ajutor financiar, am strans toti banii singuri, iar nasii ni i-am ales pe criteriul prieteniei nu a banilor, ei avand posibilitati limitate ca ale noastre. Poate vi se pare ciudat dar rolul nasilor este acela de a ajuta, a indruma si m ales de a fi alaturi de miri in pregatirea nuntii si in toata viata apoi, fizic si sufleteste. Nu baneste. Dar asta este parerea mea. Sfatul meu ptpt viitoarele mirese este sa incerce sa isi gestioneze cheltuielile in fct de posibiltatile celor ce vor fi prezenti, astfel fiecare invitat sa poata oferi mirilor sume de bani care sa le poata acoperi acestora cheltuielile. Nu asteptati sa va dea multi bani oamenii pt ca traim vremuri grele si nu m sunt posibilitatile care erau. Noi am ales sa facem astfel si am avut o nunta superba la care toata lumea s-a distrat si avem cei m superi nasi cu care ne intelegem la fel de bine, chiar m bine pt ca acum suntem o familie cu totii. Aaa si am platit tot ce era de platit si am m reusit sa avem si o luna de miere din banii de la nunta. Bafta si m putine pretentii
ciubli
Postat pe 14 Aprilie 2014 00:20

Reguli nescrise ale darurilor de nunta...

De la nasi:
1. daca va cununa fara obligatii, isi platesc meniul.. asta inseamna de patru ori costul efectiv al meniului (ex daca meniul de persoana costa 50 euro, cei doi nasi ar trebui sa ti dea 200 euro)+plata bisericii care e obbligatorie.
2, daca sunteti prieteni si va cununa din placere, platesc biserica si va dau in plic de la costul meniului x 8 in sus. Dar, cum bine zici si tu.. sunt vremuri de criza si oricat de bine intentionati ar fi, nu poti sa le impui sa ti dea marea cu sarea atata timp cat fac eforturi sa vina la nunta, isi cumpara toale.. poate iti mai platesc si flori si lumanari etc.

De la parinti si implicit socri, ca si ei tot parinti sunt ;) :
In general.. parintii se apuca cu ceva inainte sa stranga bani, asa ca asteapta te sa iti dea pentru ca vor sa te ajute. De regula o familie da in jur de 1000 de euro, cu conditia sa fiti in relatii bune si sa isi poata permite.

Ca o incheiere.. au apus demult timpurile in care mirii se prezentau doar sa semneze acte si sa fie declarati casatoriti, iar cele doua familii sa faca totul, cam toate cuplurile isi fac in zilele noastre nunta singuri si fara ajutoare suplimentare. Si.. bravo voua, o sa reusiti si o sa fiti mandri de succesul vostru, chiar daca o sa fie un pic mai greu. In plus.. cred ca nici nu v ar conveni sa faca altcineva pentru voi, ca asta se intampla cand primesti "ajutoare" de la rude.. isi baga coada si iese un fâs.

PS. invitatiidetop.ro este un site care ofera condultanta gratuita, cei care si organizeaza nunta singuri or sa gaseasca un ajutor in ei.

Va urez o nunta de vis!
Dumitru_Iulian_1
Postat pe 8 Iunie 2014 23:31
De la: Dumitru_Iulian_1, la data 2014-06-08 23:31:21
Reguli nescrise ale darurilor de nunta...

De la nasi:
1. daca va cununa fara obligatii, isi platesc meniul.. asta inseamna de patru ori costul efectiv al meniului (ex daca meniul de persoana costa 50 euro, cei doi nasi ar trebui sa ti dea 200 euro)+plata bisericii care e obbligatorie.
2, daca sunteti prieteni si va cununa din placere, platesc biserica si va dau in plic de la costul meniului x 8 in sus. Dar, cum bine zici si tu.. sunt vremuri de criza si oricat de bine intentionati ar fi, nu poti sa le impui sa ti dea marea cu sarea atata timp cat fac eforturi sa vina la nunta, isi cumpara toale.. poate iti mai platesc si flori si lumanari etc.

De la parinti si implicit socri, ca si ei tot parinti sunt ;) :
In general.. parintii se apuca cu ceva inainte sa stranga bani, asa ca asteapta te sa iti dea pentru ca vor sa te ajute. De regula o familie da in jur de 1000 de euro, cu conditia sa fiti in relatii bune si sa isi poata permite.

Ca o incheiere.. au apus demult timpurile in care mirii se prezentau doar sa semneze acte si sa fie declarati casatoriti, iar cele doua familii sa faca totul, cam toate cuplurile isi fac in zilele noastre nunta singuri si fara ajutoare suplimentare. Si.. bravo voua, o sa reusiti si o sa fiti mandri de succesul vostru, chiar daca o sa fie un pic mai greu. In plus.. cred ca nici nu v ar conveni sa faca altcineva pentru voi, ca asta se intampla cand primesti "ajutoare" de la rude.. isi baga coada si iese un fâs.

PS. invitatiidetop.ro este un site care ofera condultanta gratuita, cei care si organizeaza nunta singuri or sa gaseasca un ajutor in ei.

Va urez o nunta de vis!



REGULA NESCRISA A SITEULUI - MAI LASA-NE FRATE CU RECLAMELE CA VOMIT DEJA ... NUMAI ABERATII....
kudika_956659
Postat pe 8 Iunie 2014 23:34
Stimabila Gabriela, este o reclama cat se poate de gratuita celor pe care ii consider eligibili pentru cazuri din astea. Altceva nu am ce sa-ti spun. Ba.. as avea.. vorbesti ca un man de la coltul strazii ;)
Dumitru_Iulian_1
Postat pe 13 Iunie 2014 16:25
Normal este ca parinti si nasi sa-i ajute pe tineri daca ei ca parinti spirituali sau parinti nu le da un ajutor atunci de la cine sa vina ,La noi in moldova este adevarat ca nasi dau 4000 lei si parinti la fel.Un strain da 600 ,atunci un nas cum poate sa dea 1500 lei daca sti ca nu poti nu te prinzi.
kudika_975415
Postat pe 23 Octombrie 2014 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aplic gene false!!!! 2 De la: thadoogback 13 Octombrie 2011 18:26
COSMETICE NOI !!! 1 De la: silverglamour 12 Septembrie 2009 09:40
dieta mea 3 De la: mary1313 11 Martie 2013 18:27
machiaj profesional 117 De la: yonutzscorpyon 16 Octombrie 2010 21:47
aplic unghii false la preturii mici! 13 De la: atid 15 Noiembrie 2011 08:19