Setari Cookie-uri

Prietenii

am si eu o intrebare simpla...ce nu tzine de relatiile de cuplu...sex si toate cele.....MAREA MEA ENIGMA dak se poate numi asa tzine de relatiile de amicitie...de prietenie...si acum vine intrebare .......... CE INTELEGETI VOI PRIN GRUPUL DE CUVINTE...SAU PROPOZITIA " UN PRIETEN CU ADEVARAT"? si care dintre voi consideratzi ca ati fost si aveti acest gen de prieteni pe cale de disparitzie?...multumesc frumos anticipat pentru pareri
deeani
Postat pe 31 Iulie 2010 12:25
am o prietena in adevaratul sens al cuvantului si nu as da-o pe nimic
clau19
Postat pe 31 Iulie 2010 12:28
pfff... niciodata nu am avut o prietena, toate mai devreme sau mai tarziu ba s'au legat de barbatul din viata mea, ba s'au folosit de ce anume stiau despre mine ca sa imi faca... rau... in schimb am doi prieteni buni, adevarati, care au fost si sunt si sper ca vor mai fi muuuult timp langa mine. sigur, nu te mint, au vrut si sex, dar chiar si dupa refuz s'au comportat la fel, poate chiar mai frumos. un prieten adevarat, ca sa';ti raspund la intrebare, e cel care a fost mereu acolo pt mine, si cand am avut probleme si cand am avut momente frumoase de care ne'am bucurat impreuna, e persoana cu care am am vorbit mereu deschis, mi'a dat sfaturi si m'a incurajat atunci cand eram rau de tot la pamant... si ar fi multe sa'ti spun... pt mine cel putin, sinceritatea lui (a prietenului) e calitatea cea mai de pret.
Shhh
Postat pe 31 Iulie 2010 12:34
Despre prietenie

Imi spunea mai ieri vecinul:
Prietenia e ca vinul;
Cu cat in timp imbatraneste
Cu-atat savoarea ii sporeste.
Barbie30
Postat pe 31 Iulie 2010 12:35
O prietenie (adevarata, evident) presupune, pentru mine, interesul sincer al celor doua persoane pentru cealalta. Acceptarea defectelor si incercarea de a deveni persoane mai bune ca rezultat al acelei prietenii. Reciprocitate si incredere.
O prietenie sa construieste in timp, caci pentru mine presupune si iubire (platonica, evident). Prietenii sunt pentru mine ca familia.

Nu cred ca prietenii adevarati sunt pe cale de disparitie, caci asta ar presupune ca fiecare dintre noi este in pericol de a nu fi prieten adevarat. Cred ca trebuie sa invatam cum sa ne alegem prietenii. Si da, am si consider ca sunt, fata de ei.
kitty_krieger
Postat pe 31 Iulie 2010 12:37
hm.....avetzi dreptate in tot ceea ce ati spus...dar din pacate putini dintre noi putem spune sus si tare ca suntem si avem prieteni adevaratzi...oricum prietenii sunt alesi de noi...imi spunea cineva ieri ca un prieten adevarat este opusul tau in oglinda...un prieten adevarat este acela ce plange o data cu tine...ce rade cand tu zambesti ce se infurie cand te vede trist...ce te sprijina atunci cand te impiedici si esti pe cale sa pici...si ce iti intinde mana sa te ridici cand esti la pamant...fara sa astepte nimic in schimb...nici macar acel multumesc rostit de gura...un prieten adevarat se simte fericit cand iti priveste fericirea in ochi....eu am 3 astfel de prietene...si cateva multitudini ce sustin sus si tare ca sunt niste prieteni adevaratzi...dar care intorci capul si te lovesc...dupa care urmeaza replica..." fiecare pentru el"..
deeani
Postat pe 31 Iulie 2010 12:57
O sa-ti dau un mic exemplu de prieten adevarat!
Intr-o zi un amic s-a gandit sa o sune pe o buna prietena (comuna) si sa-i spuna ca eu sunt la spital ca mi-am spart capul.Tipa nu iese afara din casa daca nu e machiata si coafata,dar cand a auzit in 2 minute era imbracata si pregatita sa iasa pe usa,fara sa se mai gandeasca cum arata!Suntem prietene de 13 ani si nu ne-am certat nici macar o data!Cam asta e prietenia adevarata!
Barbie30
Postat pe 31 Iulie 2010 13:07
Imi este greu sa definesc prietenia adevarata, consider ca pana la urma aceasta chestiune variaza de la om la om ! Eu nu pot sa pun prietenii pe acelasi loc cu familia, iubitul meu, rudele aproapiate, poate tocmai de aceea imi este greu sa definesc aceasta sintagma..Nu inseamna ca nu am prieteni, am o gramada de amici, persoane cu care ies, ma distrez, ma simt bine, insa sunt f putini cei in care am incredere deoarece mi s-a intamplat sa fiu dezamagita recent de o prietena pe care o cunosteam de la gradinita, si chiar eram vazute ca BFF !
Eu cred ca cel mai bine prietenia ar trebui sa aiba niste limite si poate ca nu este bine sa catalogam prietenii adevarate, amicitii etc, ci trebuie sa ne bucuram unul de celalalt, sa nu fim egoisti, sa stim sa iertam si sa fim intelegatori unii cu altii !
Summer_
Postat pe 31 Iulie 2010 13:09
Pff..pot spune ca am si sunt sau pot fi o prietena adevarata..
Pe de-o parte.. nu in toti prietenii pot avea incredere deplina..mama zicea ca cel mai bun prietenul iti e sufletul si portofelul :P sincer..are dreptate :D dar pe de alta parte nu stiu ce m-as face fara prieteni..si probabil nici ei fara mine.
Un prieten adevarat.. nu stiu.. e acela care..atunci cand il suni stie ca s-a intamplat ceva doar simtindu-ti vibratia vocii ..uite..niste versuri..incearca sa intelegi..in mare cam asta cred ca inseamna..adica..nu stiu..pur si simplu are dreptate tipul..

Cunosc atat de multi oameni, Si totusi atat de putini, Care nu se schimba peste ani, Nu devin straini, Au acelasi zambet cald, Nu-s cumparati de bani, Si ramas axact cum, I-ai lasat acum cativa ani, Nu incerca fi altul, Ei stiu de ce esti in stare, Stiu ca-ti conturezi vise, Dar nu-ti permiti asigurare, Nu incerca sa-i minti ca ea e o oarecare, Cand stiu ca amintirea ei inca te doare, Stiu ca din partea ta, Femeile pot pleca, C-au fost multe in patul tau, Dar nu si in inima ta, Ei trec cu vederea, Ei te-nteleg ca om, Si doar ei pot simti tristetea ta la telefon, Fi acolo pe pozitii, Sti...O prietenie, Nu inseamna doar cu*ve,droguri sau o betie, Asa ca fi acolo ca ajutor,nu ca actor, Gata sa lupti cu pumnii stransi In razboiele lor.

Am prieteni...Printre semeni, Dar n-au fost oameni demni, Tentati,fentati de galbeni, Si am prieteni...Printre semeni, Care neconditionat, S-au abonat la viata mea, Si care impart orice ca*at, In care m-am bagat, Si orice bucurie fie c-am realizat, Sau orice tarfa care mi-a trecut prin pat..

Alteori o sa plangi de fericire daca reusesc Si sa vrei sa plangi in locul lor daca dezamagesc Acolo lasand toate certurile-n spate Sa-nveti sa le tii parte chiar daca sti ca n-au dreptate Acolo-n dreapta lor cu absolut orice pret Sa-i vezi la fel cand toata lumea-i priveste cu dispret Sa-ti investesti increderea fara s-astepti dobanda Fara sa stai la panda ca-i poti pierde într-o secunda Stiu ca ti-au jurat atatia ca le esti ca un frate Dar cand a fost s-arate cati au stat cu tine spate-n spate Cati daca i-ai ajutat si-au amintit de multumiri Oricum lasa-i sa plece ca sunt doar simplii musafiri

Deci?! Ce parere aveti?
Asta zic eu ca e o prietenie..
Astept argumente si contra-argumente :P
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 01:54
De la: Kidutsa, la data 2010-08-01 01:54:34
Alteori o sa plangi de fericire daca reusesc Si sa vrei sa plangi in locul lor daca dezamagesc Acolo lasand toate certurile-n spate Sa-nveti sa le tii parte chiar daca sti ca n-au dreptate Acolo-n dreapta lor cu absolut orice pret Sa-i vezi la fel cand toata lumea-i priveste cu dispret Sa-ti investesti increderea fara s-astepti dobanda Fara sa stai la panda ca-i poti pierde într-o secunda Stiu ca ti-au jurat atatia ca le esti ca un frate Dar cand a fost s-arate cati au stat cu tine spate-n spate Cati daca i-ai ajutat si-au amintit de multumiri Oricum lasa-i sa plece ca sunt doar simplii musafiri

asta da!
celelalte doua imi par versuri de hip-hop, scrise de baieti (nu-mi prea place bagatelizarea femeii)... asa ca nu comentez despre ele, daca nu e cu banat.
kitty_krieger
Postat pe 1 August 2010 13:22
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-01 13:22:58
De la: Kidutsa, la data 2010-08-01 01:54:34
Alteori o sa plangi de fericire daca reusesc Si sa vrei sa plangi in locul lor daca dezamagesc Acolo lasand toate certurile-n spate Sa-nveti sa le tii parte chiar daca sti ca n-au dreptate Acolo-n dreapta lor cu absolut orice pret Sa-i vezi la fel cand toata lumea-i priveste cu dispret Sa-ti investesti increderea fara s-astepti dobanda Fara sa stai la panda ca-i poti pierde într-o secunda Stiu ca ti-au jurat atatia ca le esti ca un frate Dar cand a fost s-arate cati au stat cu tine spate-n spate Cati daca i-ai ajutat si-au amintit de multumiri Oricum lasa-i sa plece ca sunt doar simplii musafiri

asta da!
celelalte doua imi par versuri de hip-hop, scrise de baieti (nu-mi prea place bagatelizarea femeii)... asa ca nu comentez despre ele, daca nu e cu banat.


Toate sunt din aceeasi melodie ;)
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 14:41
hm...prietenii adevarati..... sunt atatea chestii si atatea intrebari........dar totusi eu cred ca suntem prieteni doar pana la un anumit pct si asta ne face egoisti......ziceam k suntem prieteni adev...dar dak te suna la ora 3 noaptea oare iii mai raspunzi presupusului prt sau dak il suni tu oare iti mai raspunde....eu asta inteleg prin un prt adevarat sa fie acolo 25 din 24 de ore si tu sa fii acolo ptr el in aceeasi masura...dah akm o sa va intrebatzi dar bn ku familia cum ramane.....si uita aici m-am impotmolit.... ptr mine prt adevaratzi pe care ii am si care imi trebuie doar o mana sa ii numar sunt pe acelasi loc cu familia...si totusi nush dak si ei gandesc la fel...de aceea zic....suntem prt pana intr-un anumit pct......nu total...dar asta e firea umana....e instinctul de supravietuire....asa k traitzi clipa....
dyadeea
Postat pe 9 August 2010 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Idei pt un id nou 13 De la: dulcyka 15 Noiembrie 2009 14:10
relatie cu un baiat mai mic ca mine 14 De la: Ustina_Cristina_Ivan_1 2 Septembrie 2012 21:39
voi ce parere aveti 5 De la: kudikamakeup 19 Mai 2010 14:31
help me 5 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 08:37
ma autodistrug ... 49 De la: kudika_33716 18 Iulie 2013 08:32