Setari Cookie-uri

Am nevoie de sfaturi/ ajutor !

Salut.

Problema mea este urmatoarea. Am cunoscut o fata acum vreo 3 luni si din prima zi cand am vazut o, am simtit o chestie care m-a facut sa mi doresc o relatie cu ea. Problema este, ca in tot acest timp, de cand ne cunoastem, timp in care ne am apropiat destul de mult, vb ore / zi la tel, etc, nu am reusit sa o fac sa accepte o intalnire, ne vedem doar cand vine, la locul meu de munca. Am fost la un pas sa avem o relatie, insa in mom ala a zis ca ea nu e pregatita (a trecut printr-o experienta urata) si ca tot ce fac eu o impinge catre o relatie, care i-ar complica viata. Problema este k m-am atasat foarte mult de ea si as face orice ca sa obtin o relatie, dar pe masura ce timpul trece, simt ca nu mai pot sa astept in starea asta de amicitie... as vrea sa o vad zilnic insa nu accepta asta...Asa cum mi-a specificat, problema este la ea , nu la mine, iar faptul ca mi-a spus, ca modul in care evoluam, duce catre o relatie, dar acum nu vrea, ma face parca, sa vreau sa lupt si mai mult. N as vrea sa renunt acum si peste 1-2 luni sa o vad cu altcineva.

Va rog sa mi dati un sfat, ce sa fac, daca procedez bine sau sa mi vad de treaba mea si sa inchei totul...

Multumesc! E prima oara in viata mea, cand ma confrunt cu o astfel de situatie, cand trag pt o fata atata timp si chiar nu stiu cum sa ma descurc in fata aceste provocari, daca as putea sa o numesc asa.
kudika_35114
Postat pe 18 Mai 2013 03:39
Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!
kudika_32792
Postat pe 18 Mai 2013 08:06
De la: kudika_35114, la data 2013-05-18 03:39:31Salut.

Problema mea este urmatoarea. Am cunoscut o fata acum vreo 3 luni si din prima zi cand am vazut o, am simtit o chestie care m-a facut sa mi doresc o relatie cu ea. Problema este, ca in tot acest timp, de cand ne cunoastem, timp in care ne am apropiat destul de mult, vb ore / zi la tel, etc, nu am reusit sa o fac sa accepte o intalnire, ne vedem doar cand vine, la locul meu de munca. Am fost la un pas sa avem o relatie, insa in mom ala a zis ca ea nu e pregatita (a trecut printr-o experienta urata) si ca tot ce fac eu o impinge catre o relatie, care i-ar complica viata. Problema este k m-am atasat foarte mult de ea si as face orice ca sa obtin o relatie, dar pe masura ce timpul trece, simt ca nu mai pot sa astept in starea asta de amicitie... as vrea sa o vad zilnic insa nu accepta asta...Asa cum mi-a specificat, problema este la ea , nu la mine, iar faptul ca mi-a spus, ca modul in care evoluam, duce catre o relatie, dar acum nu vrea, ma face parca, sa vreau sa lupt si mai mult. N as vrea sa renunt acum si peste 1-2 luni sa o vad cu altcineva.

Va rog sa mi dati un sfat, ce sa fac, daca procedez bine sau sa mi vad de treaba mea si sa inchei totul...

Multumesc! E prima oara in viata mea, cand ma confrunt cu o astfel de situatie, cand trag pt o fata atata timp si chiar nu stiu cum sa ma descurc in fata aceste provocari, daca as putea sa o numesc asa.


Ai greșit forumul.
Mai bine vezi-ți de treaba ta. Ca sã înțelegi un lucru, ea este nepregãtitã sã intre într-o relație cu TINE, nu ai reușit sã-i stârnești atracție. ”Aș face orice sã obțin o relație...” - Dude, tu realizezi cât de penibil sunã asta? Fii bãrbat, dacã nu dorești sã fiți prieteni, nu fiți și punct.
Volodet
Postat pe 19 Mai 2013 19:24
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!


Da, da, da... ascult-o pe domnișoarã, dupã care mergi într-un peet shop și cumpãrãți o lesã.
Volodet
Postat pe 19 Mai 2013 19:32
De la: kudika_35114, la data 2013-05-18 03:39:31Salut.

Problema mea este urmatoarea. Am cunoscut o fata acum vreo 3 luni si din prima zi cand am vazut o, am simtit o chestie care m-a facut sa mi doresc o relatie cu ea. Problema este, ca in tot acest timp, de cand ne cunoastem, timp in care ne am apropiat destul de mult, vb ore / zi la tel, etc, nu am reusit sa o fac sa accepte o intalnire, ne vedem doar cand vine, la locul meu de munca. Am fost la un pas sa avem o relatie, insa in mom ala a zis ca ea nu e pregatita (a trecut printr-o experienta urata) si ca tot ce fac eu o impinge catre o relatie, care i-ar complica viata. Problema este k m-am atasat foarte mult de ea si as face orice ca sa obtin o relatie, dar pe masura ce timpul trece, simt ca nu mai pot sa astept in starea asta de amicitie... as vrea sa o vad zilnic insa nu accepta asta...Asa cum mi-a specificat, problema este la ea , nu la mine, iar faptul ca mi-a spus, ca modul in care evoluam, duce catre o relatie, dar acum nu vrea, ma face parca, sa vreau sa lupt si mai mult. N as vrea sa renunt acum si peste 1-2 luni sa o vad cu altcineva.

Va rog sa mi dati un sfat, ce sa fac, daca procedez bine sau sa mi vad de treaba mea si sa inchei totul...

Multumesc! E prima oara in viata mea, cand ma confrunt cu o astfel de situatie, cand trag pt o fata atata timp si chiar nu stiu cum sa ma descurc in fata aceste provocari, daca as putea sa o numesc asa.



Daca nu este pregatita sa intre intr-o relatie cu tine,las-o in pace!!!!Te considera un amic si ar trebui sa-i respecti sentimentele!!!!Nu o interesezi ca iubit,ci,poate,ca simplu amic,cunostinta,este evident acest lucru,iar insistenta de care vrei sa dai dovada,nu vad in ce masura va reusi sa va modifice statutul relatiei,caci nu o atragi fizic!!!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Mai 2013 19:40
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!


Da, da, da... ascult-o pe domnișoarã, dupã care mergi într-un peet shop și cumpãrãți o lesã.


Mai exista si femei care apreciaza barbatii perseverenti si rabdatori.

PS: Sunt casatorita, asta referitor la faptul ca mi te-ai adresat cu apelativul "domnisoara". Poti sa-mi spui Viorica sau Vio, daca doresti.
kudika_32792
Postat pe 20 Mai 2013 09:32
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 09:32:38
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!


Da, da, da... ascult-o pe domnișoarã, dupã care mergi într-un peet shop și cumpãrãți o lesã.


Mai exista si femei care apreciaza barbatii perseverenti si rabdatori.

PS: Sunt casatorita, asta referitor la faptul ca mi te-ai adresat cu apelativul "domnisoara". Poti sa-mi spui Viorica sau Vio, daca doresti.


Încântat de cunoștințã Viorica.
Perseverența și rãbdarea întãrește o relație/cãsnicie, dar nu stârnește atracție. Bãiatul vrea o relație cu femeia aia, vrea sã o cucereascã, sã o sãrute, sã facã dragoste cu ea, sã-și umple capul cu evenimente plãcute alãturi de ea. Iar tu-i propui sã fie ”cârpã”... bine, șervețel de șters ochii. Ce treabã are el cã fostul ei a fãcut-o sã sufere? E problema ei. Dacã îi murea mama, bunica, o persoanã foarte apropiatã de ea (adicã ceva tragic), atunci are relevanțã sfatul tãu. În rest nu.
Din curiozitate, soțul tãu te-a cucerit prin rãbdarea ce o face orice prieten bun?
Volodet
Postat pe 20 Mai 2013 23:39
De la: Volodet, la data 2013-05-20 23:39:37
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 09:32:38
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!


Da, da, da... ascult-o pe domnișoarã, dupã care mergi într-un peet shop și cumpãrãți o lesã.


Mai exista si femei care apreciaza barbatii perseverenti si rabdatori.

PS: Sunt casatorita, asta referitor la faptul ca mi te-ai adresat cu apelativul "domnisoara". Poti sa-mi spui Viorica sau Vio, daca doresti.


Încântat de cunoștințã Viorica.
Perseverența și rãbdarea întãrește o relație/cãsnicie, dar nu stârnește atracție. Bãiatul vrea o relație cu femeia aia, vrea sã o cucereascã, sã o sãrute, sã facã dragoste cu ea, sã-și umple capul cu evenimente plãcute alãturi de ea. Iar tu-i propui sã fie ”cârpã”... bine, șervețel de șters ochii. Ce treabã are el cã fostul ei a fãcut-o sã sufere? E problema ei. Dacã îi murea mama, bunica, o persoanã foarte apropiatã de ea (adicã ceva tragic), atunci are relevanțã sfatul tãu. În rest nu.
Din curiozitate, soțul tãu te-a cucerit prin rãbdarea ce o face orice prieten bun?


La intrebari legate de relatia mea, fara suparare, prefer sa nu raspund, in general, pentru ca este un lucru care ma priveste doar pe mine si sotul meu.

In legatura cu indemnul facut baiatului ce a initiat topicul, i-am scris toate acele lucruri, pentru ca, uneori, oamenii se plac si la a doua vedere, dar si tinand cont de faptul ca el isi doreste mult sa fie cu ea. Iar daca, sa zicem, nu o va castiga de iubita, va castiga o prietena, si tot e ceva. Nu-i de ici, de colo, sa ai un prieten bun. :)
kudika_32792
Postat pe 21 Mai 2013 07:42
De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 07:42:42
De la: Volodet, la data 2013-05-20 23:39:37
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 09:32:38
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21












La intrebari legate de relatia mea, fara suparare, prefer sa nu raspund, in general, pentru ca este un lucru care ma priveste doar pe mine si sotul meu.

In legatura cu indemnul facut baiatului ce a initiat topicul, i-am scris toate acele lucruri, pentru ca, uneori, oamenii se plac si la a doua vedere, dar si tinand cont de faptul ca el isi doreste mult sa fie cu ea. Iar daca, sa zicem, nu o va castiga de iubita, va castiga o prietena, si tot e ceva. Nu-i de ici, de colo, sa ai un prieten bun. :)


Nu mã supãr, oricum mi-ai dat rãspunsul, și este un NU clar. ;-)
Vezi Viorica, noi bãrbații percepem lucrurile un pic diferit fațã de o femeie, un bãrbat nu poate fi PRIETEN cu cea pe care o vrea în patul sãu. ;-)
Volodet
Postat pe 21 Mai 2013 23:23
Va salut din nou !

Problema nu este de atractie in ceea ce ne priveste. Problema o reprezinta teama ei de a incepe o noua relatie. Asa cum am specificat mai sus, am fost la un singur pas de a incepe ceva, insa atunci a ales sa se opreasca pe motiv ca ii este teama si ca nu este pregatita.

Acum stau si ma intreb, daca renunt definitiv, cum mi-ar pica, sa o vad peste, 2 luni (dau un exemplu) cu altcineva ? Si sa stau sa ma gandesc, ca am renuntat atat de usor , k n am mai avut rabdare :) Scenariul asta ma cam macina, si este adevarat ca rabdarea mea incepe sa dispara usor usor.

Este adevarat ce s-a scris mai sus: ca nu poti fi prieten cu o fata pe care o vrei in patul tau. Daca m-as da batut, automat as intrerupe orice legatura.

Este prima oara in viata mea, cand apelez la sfaturi pe forum-uri, niciodata nu am insistat atat pt o fata, nu am sperat atat...pana acum, daca nu iesea ceva din prima (ma refer la o iesire, cv de genu), nici nu mi mai bateam capul. Dar uite ca sunt momente in viata, cand o persoana iti pica cu tronc, iar faptul ca ea mi-a spus clar, ca problema este la ea, ma face sa "lupt" in continuare...insa cum spuneam mai sus, incep sa pierd din rabdare...pt ca sa fim sinceri, nu poti sa alergi dupa cineva, foarte mult timp...

Chiar sunt intr-o situatie care intr-un fel ma face sa mi bag picioarele, dar pe de alta parte, faptul ca as putea sa o pierd ma face sa lupt in continuare...habar n am, chiar este o situatie la care nu ma gandeam ca o sa apara in viata mea...sunt genul de om mai "destrabalat" sa zic asa, dar uite ca s-a intamplat sa se ajunga aici :)
kudika_35114
Postat pe 22 Mai 2013 02:28
Ai rabdare dar ramai pregatit pt orice eventualitate! Va doresc liniste si pace amandurora ;)
Darius_
Postat pe 22 Mai 2013 03:26
De la: Volodet, la data 2013-05-21 23:23:23
De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 07:42:42
De la: Volodet, la data 2013-05-20 23:39:37
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 09:32:38
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21












La intrebari legate de relatia mea, fara suparare, prefer sa nu raspund, in general, pentru ca este un lucru care ma priveste doar pe mine si sotul meu.

In legatura cu indemnul facut baiatului ce a initiat topicul, i-am scris toate acele lucruri, pentru ca, uneori, oamenii se plac si la a doua vedere, dar si tinand cont de faptul ca el isi doreste mult sa fie cu ea. Iar daca, sa zicem, nu o va castiga de iubita, va castiga o prietena, si tot e ceva. Nu-i de ici, de colo, sa ai un prieten bun. :)


Nu mã supãr, oricum mi-ai dat rãspunsul, și este un NU clar. ;-)
Vezi Viorica, noi bãrbații percepem lucrurile un pic diferit fațã de o femeie, un bãrbat nu poate fi PRIETEN cu cea pe care o vrea în patul sãu. ;-)


In pat nu prieteni, ci doar iubiti, dar in afara patului? Sa stii ca o relatie, ca si o prietenie, se bazeaza pe trei lucruri: afectiune, incredere si intelegere.

kudika_32792
Postat pe 22 Mai 2013 06:39
De la: kudika_35114, la data 2013-05-22 02:28:04Va salut din nou !

Problema nu este de atractie in ceea ce ne priveste. Problema o reprezinta teama ei de a incepe o noua relatie. Asa cum am specificat mai sus, am fost la un singur pas de a incepe ceva, insa atunci a ales sa se opreasca pe motiv ca ii este teama si ca nu este pregatita.

Acum stau si ma intreb, daca renunt definitiv, cum mi-ar pica, sa o vad peste, 2 luni (dau un exemplu) cu altcineva ? Si sa stau sa ma gandesc, ca am renuntat atat de usor , k n am mai avut rabdare :) Scenariul asta ma cam macina, si este adevarat ca rabdarea mea incepe sa dispara usor usor.

Este adevarat ce s-a scris mai sus: ca nu poti fi prieten cu o fata pe care o vrei in patul tau. Daca m-as da batut, automat as intrerupe orice legatura.

Este prima oara in viata mea, cand apelez la sfaturi pe forum-uri, niciodata nu am insistat atat pt o fata, nu am sperat atat...pana acum, daca nu iesea ceva din prima (ma refer la o iesire, cv de genu), nici nu mi mai bateam capul. Dar uite ca sunt momente in viata, cand o persoana iti pica cu tronc, iar faptul ca ea mi-a spus clar, ca problema este la ea, ma face sa "lupt" in continuare...insa cum spuneam mai sus, incep sa pierd din rabdare...pt ca sa fim sinceri, nu poti sa alergi dupa cineva, foarte mult timp...

Chiar sunt intr-o situatie care intr-un fel ma face sa mi bag picioarele, dar pe de alta parte, faptul ca as putea sa o pierd ma face sa lupt in continuare...habar n am, chiar este o situatie la care nu ma gandeam ca o sa apara in viata mea...sunt genul de om mai "destrabalat" sa zic asa, dar uite ca s-a intamplat sa se ajunga aici :)


Inima ta ce te indeamna, sa lupti ori ba? De multe ori, raspunsul pe care ni-l dorim de la o situatie sau o persoana se afla acolo, in inima noastra.

Daca inima ta iti spune sa lupti, lupta in continuare, daca ea spune ca e totusi de ajuns, opreste-te.
kudika_32792
Postat pe 22 Mai 2013 06:42
Mintea imi spune sa abandonez, insa inima ma indeamna la lupta in continuare....e o situatie pe care sincer, pot spune ca nu mi-o doream....Probabil o sa lupt in continuare...sper sa merite totul si sa fie cu happy end :)
kudika_35114
Postat pe 22 Mai 2013 12:04
De la: kudika_35114, la data 2013-05-22 12:04:53Mintea imi spune sa abandonez, insa inima ma indeamna la lupta in continuare....e o situatie pe care sincer, pot spune ca nu mi-o doream....Probabil o sa lupt in continuare...sper sa merite totul si sa fie cu happy end :)




Daca nu iti doresti o astfel de alternativa,care este rostul intrebarilor tale?????Niciunul,daca se impune o analiza obiectiva asupra dorintelor tale,in raport cu realitatea prezentata!!!!

Inima iti spune sa lupti pentru tanara respectiva,deci...lupta,nu te costa nimic suplimentar,fata de pretul esecului in sine!!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Mai 2013 12:16
Multumesc pt sfaturi ! :)
kudika_35114
Postat pe 22 Mai 2013 12:24
De la: kudika_35114, la data 2013-05-22 12:04:53Mintea imi spune sa abandonez, insa inima ma indeamna la lupta in continuare....e o situatie pe care sincer, pot spune ca nu mi-o doream....Probabil o sa lupt in continuare...sper sa merite totul si sa fie cu happy end :)


Daca nu vei face ceea ce-ti spune inima, te vei intreba tot timpul "ce-ar fi fost daca...". Daca-ti urmezi inima, nu vei regreta nimic niciodata, iti vei spune doar "macar am incercat", asta in caz ca dai gres.

Si eu, ca femeie, o inteleg pe ea, ca ii este teama sa se implice, deocamdata, intr-o noua relatie, avand in vedere ca inca sufera din cauza fostei relatii. Eu o apreciez pe ea pentru sinceritate si pentru faptul ca nu-si face si nu-ti face false sperante.

Acum, mai mult ca oricand, are nevoie de cineva care sa-i fie alaturi, ca prieten, nu ca iubit, pe umarul caruia sa poate plange, sa primeasca cuvinte de incurajare, caruia sa-i poate face anumite marturisiri etc

Poti sa-ti faci sperante, in ceea ce o priveste, in momentul in care iti va spune ca i s-a vindecat sufletul dupa acea relatie. :)
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 07:51
Mare dreptate ai ! ;)

Pana la urma, e frumos sa lupti pt cineva de care te ai atasat, pt cineva care merita sa lupti pana la ultima runda.

Dar in acelasi timp, uneori e destul de greu, sa accepti relatia de amicitie, mai ales at cand o vad si imi vine sa o strang in brate, sa o sarut... Ceea ce ma face sa mai lupt pt o rel cu ea, e ca mi-a zis: ceea ce se intampla acum, ma impinge catre o relatie cu tine si momentan nu vreau o relatie, rezultand faptul ca are nevoie de o rel. Nu ar fi avut dc sa zica asta daca in sinea ei nu ar vrea o relatie cu mine, in caz contrar, imi taia macaraua din prima (asa cum as face si eu cu o fata care nu ma atrage deloc, n as accepta sa discut cu ea zi de zi, sa vb ore la telefon si etc).

Dar, sa speram ca totul o sa fie bine, cu riscul sa ma atasez si mai mult si in final sa sufar. Macar o data in viata, cu totii trecem printr-o "suferinta" mai mare sau mai mica, in ceea ce priveste aceasta situatie. :)
kudika_35114
Postat pe 23 Mai 2013 22:59
De la: kudika_35114, la data 2013-05-23 22:59:53Mare dreptate ai ! ;)

Pana la urma, e frumos sa lupti pt cineva de care te ai atasat, pt cineva care merita sa lupti pana la ultima runda.

Dar in acelasi timp, uneori e destul de greu, sa accepti relatia de amicitie, mai ales at cand o vad si imi vine sa o strang in brate, sa o sarut... Ceea ce ma face sa mai lupt pt o rel cu ea, e ca mi-a zis: ceea ce se intampla acum, ma impinge catre o relatie cu tine si momentan nu vreau o relatie, rezultand faptul ca are nevoie de o rel. Nu ar fi avut dc sa zica asta daca in sinea ei nu ar vrea o relatie cu mine, in caz contrar, imi taia macaraua din prima (asa cum as face si eu cu o fata care nu ma atrage deloc, n as accepta sa discut cu ea zi de zi, sa vb ore la telefon si etc).

Dar, sa speram ca totul o sa fie bine, cu riscul sa ma atasez si mai mult si in final sa sufar. Macar o data in viata, cu totii trecem printr-o "suferinta" mai mare sau mai mica, in ceea ce priveste aceasta situatie. :)


Foarte adevarat!

Eu sunt de parere ca intotdeauna se merita sa lupti pentru persoana pe care o iubesti, atata timp cat mai exista o farama de speranta. :)
kudika_32792
Postat pe 24 Mai 2013 08:10
De la: kudika_35114, la data 2013-05-23 22:59:53Mare dreptate ai ! ;)

Pana la urma, e frumos sa lupti pt cineva de care te ai atasat, pt cineva care merita sa lupti pana la ultima runda.

Dar in acelasi timp, uneori e destul de greu, sa accepti relatia de amicitie, mai ales at cand o vad si imi vine sa o strang in brate, sa o sarut... Ceea ce ma face sa mai lupt pt o rel cu ea, e ca mi-a zis: ceea ce se intampla acum, ma impinge catre o relatie cu tine si momentan nu vreau o relatie, rezultand faptul ca are nevoie de o rel. Nu ar fi avut dc sa zica asta daca in sinea ei nu ar vrea o relatie cu mine, in caz contrar, imi taia macaraua din prima (asa cum as face si eu cu o fata care nu ma atrage deloc, n as accepta sa discut cu ea zi de zi, sa vb ore la telefon si etc).

Dar, sa speram ca totul o sa fie bine, cu riscul sa ma atasez si mai mult si in final sa sufar. Macar o data in viata, cu totii trecem printr-o "suferinta" mai mare sau mai mica, in ceea ce priveste aceasta situatie. :)



Nu are nevoie de o relatie de iubire,ci de una de amicitie,aceasta doreste in acest moment!!Daca consideri ca te poti mentine la stadiul de prieten,poti continua demersul tau de a-i fi alaturi!!!!Personal,nu cred in reusita ta,caci o iubesti!!!!Nu poti iubi o persoana fiindu-i doar amic,prieten bun,este ceva peste limitele inimii!!!Dar,ma rog,nu toti simtim si gandim la fel!!!!

Pe de alta parte,daca vrei sa suferi,nu te pot opri sa nu simti dezamagirea,caci nimeni nu iti poate ordona viata!!!Tu ai doua optiuni,alege-o pe cea mai buna pentru tine!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Mai 2013 09:14
De la: kudika_15804, la data 2013-05-24 09:14:11
De la: kudika_35114, la data 2013-05-23 22:59:53Mare dreptate ai ! ;)

Pana la urma, e frumos sa lupti pt cineva de care te ai atasat, pt cineva care merita sa lupti pana la ultima runda.

Dar in acelasi timp, uneori e destul de greu, sa accepti relatia de amicitie, mai ales at cand o vad si imi vine sa o strang in brate, sa o sarut... Ceea ce ma face sa mai lupt pt o rel cu ea, e ca mi-a zis: ceea ce se intampla acum, ma impinge catre o relatie cu tine si momentan nu vreau o relatie, rezultand faptul ca are nevoie de o rel. Nu ar fi avut dc sa zica asta daca in sinea ei nu ar vrea o relatie cu mine, in caz contrar, imi taia macaraua din prima (asa cum as face si eu cu o fata care nu ma atrage deloc, n as accepta sa discut cu ea zi de zi, sa vb ore la telefon si etc).

Dar, sa speram ca totul o sa fie bine, cu riscul sa ma atasez si mai mult si in final sa sufar. Macar o data in viata, cu totii trecem printr-o "suferinta" mai mare sau mai mica, in ceea ce priveste aceasta situatie. :)



Nu are nevoie de o relatie de iubire,ci de una de amicitie,aceasta doreste in acest moment!!Daca consideri ca te poti mentine la stadiul de prieten,poti continua demersul tau de a-i fi alaturi!!!!Personal,nu cred in reusita ta,caci o iubesti!!!!Nu poti iubi o persoana fiindu-i doar amic,prieten bun,este ceva peste limitele inimii!!!Dar,ma rog,nu toti simtim si gandim la fel!!!!

Pe de alta parte,daca vrei sa suferi,nu te pot opri sa nu simti dezamagirea,caci nimeni nu iti poate ordona viata!!!Tu ai doua optiuni,alege-o pe cea mai buna pentru tine!!!


Corect!

Inima mea, poate accepta cu greu stadiul de: "doar prieteni" , atata timp cat exista anumite sentimente pentru ea...am incercat de 2 ori sa renunt, n am vb 2 zile, dar apoi n am mai putut...habar n am ce va fi, insa sunt constient ca sansele de a reusi ceva sunt destul de mici, pt ca, nu stiu cat va dura pana o sa treaca peste tot si o sa accepte o relatie...sa fim sinceri pana la urma, cat as putea sa astept o persoana? La un mom dat te saturi, dar pana atunci, o sa merg pana la capat:)
kudika_35114
Postat pe 24 Mai 2013 11:56
De la: kudika_35114, la data 2013-05-24 11:56:48[quote name=
Corect!

Inima mea, poate accepta cu greu stadiul de: "doar prieteni" , atata timp cat exista anumite sentimente pentru ea...am incercat de 2 ori sa renunt, n am vb 2 zile, dar apoi n am mai putut...habar n am ce va fi, insa sunt constient ca sansele de a reusi ceva sunt destul de mici, pt ca, nu stiu cat va dura pana o sa treaca peste tot si o sa accepte o relatie...sa fim sinceri pana la urma, cat as putea sa astept o persoana? La un mom dat te saturi, dar pana atunci, o sa merg pana la capat:)


Daca ne raportam la stadiul sentimentelor domnisoarei,ti se poate impune o perioada lunga de timp,prin conduita ei,pe de o parte,si prin rabdarea de care dispui,pe de alta parte!!!!Totul depinde de tine si de capacitatea ta de a tolera un anumit comportament!!!Nu exista un timp de asteptare legiferat,totul tine de cel ,care doreste sa astepte!!!Poti astepta o luna de zile sau doar o saptamana,dar mai mult timp,nu vad logica pentru care ai face asa ceva!!Se spune ca poti astepta o viata fiinta iubita,dar,eu,una,nu cred in asemenea povesti de adormit copiii!!!

Tinere,iti vorbesc din punctul de vedere al unei femei,care se poate pune in locul amicei tale,si,drept urmare,vin si iti spun ca ,in momentul in care o femeie nutreste sentimente de dragoste fata de un barbat,si le manifesta fara timp de gandire si analiza a acelor sentimente,iubeste pur si simplu,ceea ce nu observ in cazul domnisoarei tale!!!

Nu poti fi prieten si iubit simultan!!!!Daca ea nu este determinata de a-ti fi mai mult decat o amica,este inutil sa astepti sa se indragosteasca de tine!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Mai 2013 12:14
O relatie de cuplu implica, nu doar iubire intre doi oameni, ci si prietenie intre cei doi. De fapt, iubirea este o consecinta a prieteniei profunde dintre doi oameni de sex opus. Nu este oare persoana iubita, omul caruia ne confesam, pe care il sprijinim si care ne sprijina, caruia ii oferim incredere si respect, care ne intelege si care ne poate intelege, care ne accepta si pe care il acceptam, cu lucruri bune sau mai putin bune? Nu este oare partenerul de cuplu, omul caruia i te poti arata asa cum esti, trupeste si sufleteste? Nu este oare iubitul/iubita, omul pe al carui umar plangi , persoana care te consoleaza si te incurajeaza? Nu este oare jumatatea unui om, persoana care-ti stie cele mai multe secrete, persoana care te sprijina in tot ceea ce faci, persoana alaturi de care impartasesti pasiuni comune?

Multi oameni vad in iubire doar partea romantica si partea sexuala de manifestare a acestui sentiment, insa uita un lucru: ca nu-ti foloseste la nimic romantismul sau intimitatea sexuala, daca nu te simti acceptat, apreciat, inteles, respectat etc cu adevarat de catre persoana iubita.

Ca o relatie de iubire sa se dezvolte e nevoie, nu numai de atractie sau de atasament, ci si de sentimente de prietenie profunda, caci din toate aceste sentimente de prietenie si afinitati impartasite, se naste iubirea.
kudika_32792
Postat pe 24 Mai 2013 12:52
Salut.Imi suna foarte cunoscuta situatia prin care treci tu in momentul de fata.Eu am patit-o mai demult.Stiu cat de greu poate fii sa iei o decizie intrucat daca o rupi definitiv stii ca ai zero sanse insa daca continui te macini si te framanti si alimentezi sperante care pot fii desarte.Iti spun un lucru totusi,daca alegi sa continui,incearca totusi sa nu dureze prea mult asteptarea asta si deasemenea sa nu te gandesti prea mult la ce ar putea fii intre voi,sa adopti o atitudine mai relaxata si mai indiferenta(pe cat posibil,stiu cat de greu e).
Sper in cazul tau sa fie cu happy-end asa cum iti doresti tu insa iti spun sincer,sansele sa se intample asta sunt foarte mici.Din proprie experienta te avertizez ca poti sa suferi enorm de mult cu cat o lungesti cu framantarile astea legate de ea.Eu unul inca mai iau pastile datorita unei situatii similare.Aceleasi cuvinte mi s-au spus si mie,pe care le-ai specificat si tu,si am continuat sa sper,am continuat sa insist,si m-am legat foarte mult de ea,emotional,si ma visam alaturi de ea si imi croiam un intreg univres in care ea era soarele meu.Ca intr-un final sa se naruie totul,oarecum previzibil,iar eu clacand emotional.Asa ca,ai mare grija amice,asemenea situatii iti pot afecta sanatatea.Nu merita sa pui atata suflet in cineva care iti spune ca nu vrea o relatie cu tine,indiferent de motivul pe care il invoca.cauta o femeie care sa te iubeasca si sa te vrea din prima clipa,altfel iti garantez ca vei fii nefericit,chiar daca se intampla sa incepi o relatie cu o astfel de femeie.Bafta
kudika_21209
Postat pe 1 Iunie 2013 12:30
Problema mea este urmatoarea. Am cunoscut o fata acum vreo 3 luni si din prima zi cand am vazut o, am simtit o chestie care m-a facut sa mi doresc o relatie cu ea.
Nu mai alerga dupa ea, in felul asta nu o s-o atragi, crede-ma. O femeie nu vrea un barbat slab care sa fie cersetor de dragoste;) E un fel de umilinta ce faci tu:p revino-ti, las-o in pace, fii puternic si nu mai sta dupa fundul ei. Nu o mai baga in seama..sa zicem..o saptamana, vezi care va fi reactia ei. Multumeste-te doar s-o saluti si in rest intra in contact cu alte domnisoare de la serviciu, fii amabil, dragut, intr-un cuvant, SOCIABIL! Cu siguranta ii vei atrage atentia. Nu oferi totul din prima, du-o cu zaharelul pana va ajunge sa isi doreasca ea sa aibe o rel cu tine:)
Joana0791
Postat pe 2 Iunie 2013 14:05
poate ca e modul ei de a spune ''nu esti genul meu'' asa incat sa nu te raneasca.
scarlet18sv
Postat pe 3 Iunie 2013 15:59
Buna....Sa stii ca eu am trecut prin ceva fff asemanator cu problema ta.Sfatul meu este sa mai ai putina rabdare..pana la urma poate fii cu hapyy end.prietenul meu a facut exact ca tine..bine ca noi am incercat o relatie pt o saptamana..apoi eu am spus nu..si el a ramas langa mine...am vorbit cu orele la telefon, ne-am mai intalnit dar ff rar.si pana la urma mi-am dat seama singura ca este o persoana ff speciala pt mine. eu am fost cea care i-a spus ca il place si il vrea.de atunci au trecut 2 ani si 7 luni..mergem sper 8 luni..si ne cunoastem de 3 ani si ceva..ne-am mutat impreuna si desi ne este greu si uneori ne aprindem suntem fericiti..uneori mai radem si imi spune ca m-am lasat ff greu, ca sunt greu de cucerit..si e mandru ca sunt a lui..Multa bafta
anu
Postat pe 4 Iunie 2013 11:12
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 09:32:38
De la: Volodet, la data 2013-05-19 19:32:35
De la: kudika_32792, la data 2013-05-18 08:06:21Sa ai rabdare cu ea si sa-i fi alaturi, asa cum orice bun prieten ar face-o.

Bafta!


Da, da, da... ascult-o pe domnișoarã, dupã care mergi într-un peet shop și cumpãrãți o lesã.


Mai exista si femei care apreciaza barbatii perseverenti si rabdatori.

PS: Sunt casatorita, asta referitor la faptul ca mi te-ai adresat cu apelativul "domnisoara". Poti sa-mi spui Viorica sau Vio, daca doresti.

Pe mine m-ar incanta daca mi-ar zice domsoara, dar sa fiu de onoare
Sarikiz
Postat pe 5 Iunie 2013 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HERPES GENITAL 1 De la: littlebig77 17 Mai 2013 15:28
La revedere! 25 De la: Valy90 22 Iunie 2011 12:50
Ce ar trebui sa fac? 149 De la: kudika021451 4 Iulie 2011 17:22
ajutorrrrrrr fetelorr..... 18 De la: kittycrys 17 Aprilie 2010 21:15
Oare e destinul ?! 8 De la: Barbie30 1 Septembrie 2010 10:02