Setari Cookie-uri

ce pot sa fac?

Am avut o relatie de 3 ani cu un tip,care a fost prima mea iubire si asta spune aproape totul..faceam ttotul numai ca sa fie multumit de mine,acum ma intreb de unde aveam atata ambitie sa fac pt o persoana atatea lucruri?
dar dupa numeroasele perioade in care s-a despartit de mine si desigur a avut aventuri cu alte fete de care imi era mila..spunea pt ca nu mai suporta sa "aiba grija de mine",k "eu sunt un copil", poate pt k el era la facultate iar eu eram inca la liceu imi spunea asta,iar el s a descurcat singur acolo iar p mine m-a ajutat el sau parintii mei.avea un alt mod de a privi lucrurile.dar despartirea noastra,ultima de altfel,m-a facut sa imi doresc sa renunt defintiv la el dar nu i-am spus asta niciodata, doar imi doream sa mai am ocazia sa vb cu el sa il intreb de ce m-a parasit asa,cand eu eram numai pt el?pt k nu vorbeam cu alti baieti pt k era f gelos si el era si prietenul meu cel mai bun.eu am ramas singura multe luni,fara prietene,fara sa ies din casa macar...vroiam sa dorm sa treaca timpul mai repde sa imi revin...aveam bac'ul...dupa 3 ani acum d cand ne am despartit el sufera pt k a facut asta..k l-am vazut cu cineva..ca si atunci l-am intrebat de ce imi face asa ceva..imi e teama de trecut, imi e teama de iubire..vreau sa traiesc linistita..vreau sa mai pot fi fericita acum ca am pe cineva atat de special,care in fiecare zi imi aminteste ca ma iubeste..dar acele clipe multe nescrise aici ma macina...si parca nu mai pot avea incredere in nimic..vreau sa imi continui viata linistita fara sa ma uit la usa din spatele meu,care s-a inchis demult,nu a fost sa fie.dar voi uita?stiu ca acum am tot ce imi doream.
Charlotte_Ayiline
Postat pe 16 August 2010 01:12
Cel mai bine e sa lasi timpul sa treaca si sa iti vezi de viata, de familie, de prieteni, studii..sau orice altceva inseamna un stil de viata diferit de cel pe care il duceai. O sa vezi ca vei trece prin atatea experiente care iti vor schimba modul de a gandi, unele te vor incuraja, altele te vor dezamagi... Asa este viata, altfel ne-am plictisi sa o traim. Sunt sigura ca iti vei recapata increderea, speranta...si iti vei indeplini visurile. Pentru inceput vizeaza asupra unor activitati pentru "sufletul" tau, iar cu timpul te vei simti mai bine. Nu in ultimul rand, ai incredere in tine, esti tanara, isteata...meriti ce e mai bun! :)
Patience
Postat pe 16 August 2010 01:49
este greu,foarte greu.dar trbuie sa mergi mai departe,sa iti traiesti viata,cel care iti este sortit va veni singur,nu trebuie sa il cauti,asteapta si va veni.atunci cand se va intampla asta,o sa stii de cand il vezi prima data.in cealalta privinta,referitor la "uitat",este mai complicat,de fapt nu vei uita niciodata,dar vei invata sa treci usor peste acest capitol al vietii tale.timpul doar vindeca,asta nu inseamna ca vei si uita.iar fericirea ta va veni singura,trebuie doar sa nu o lasi sa treaca pe langa tine,eu vorbesc acum din proprie experienta,daca o lasi sa plece nu vei mai avea nimic,devii o masina,fara sentimente,exact si rece precum un ceas.si asta nu este deloc placut,sper sa nu treci prin asa ceva,este groaznic sa ii privesti pe ceilalti si sa nu simti nimic,asa ca grija mare in viitor sa nu treci pe langa fericire.mult noroc!
lemuriano
Postat pe 16 August 2010 16:41
multumesc pt sfaturi! dupa 3 ani credeam ca o sa uit. oricum viata mea s-a schimbat mult, de altfel si eu.
E asa greu sa incep un nou capitol.daca am gresit ca am oferit totul cuiva si nu am acordat importanta multor cuvinte urate care mi le-a adresat,acum cum ar trebui sa fiu?deja sunt marcata pt ca mi-a fost teama sa nu se sinucida...nu stie ce durere ar provoca in sufletul meu.mi-am spus ca e mai bine sa nu tinem legatura in primul rand ca as trada o persoana care ma iubeste si mai ales ca eu am stat inchisa in casa cand auzeam intamplator ca sufera din cauza mea.Sper sa treaca si el peste tot si sa nu uite de sentimentele noastre si altadata sa nu mai greseasca...sa isi aminteasca cu drag de mine..poate intr-o zi ne vom reintalni si ne vom aminti de vremurile apuse..vreau sa stiu ca e si el undeva acolo , ca traieste linistit..asa as putea fi si eu fericita,nu gandindu-ma ca am distrus o persoana care..spune ca a facut totul pt mine..ma simt vinovata!
Charlotte_Ayiline
Postat pe 18 August 2010 00:29
in nici un caz nu se merita sa stai cu un om sau sa suferi dupa un om care te subestimeaza prin faptul ca te facea copil.
madyna89
Postat pe 18 August 2010 09:33
La 19 ani sigur ca ti se pare ca il iubesti si nu poti trai fara el insa vei vedea, in timp, ca sunt multi barbati in lumea asta care merita sa stea langa tine (in general nu prea merita dar asta e secretul nostru ).
Eu zic sa-ti vezi de studii, sa mergi la facultate, sa iti faci prieteni, sa reiei prieteniile din trecut, sa te bucuri de familie si sa faci lucruri care-ti plac.

Multa bafta!
_Cryssa_
Postat pe 18 August 2010 09:37
nu crezi ca este timpul sa iti faci ordine in viata?sa inteleg ca,desi,acum ai pe cineva "special",inca suferi din cauza celuilalt.hmm,ai grija sa nu ii faci acestuia din prezent ce ti-a facut celalalt tie,gandeste-te bine la ce ai de facut,nu il rani fara motiv pe acesta din prezent,daca nu ii impartasesti sentimentele fii sincera si cu tine si cu el.este timpul sa te maturizezi,sa stii ce vrei de la viata,sa iti faci planuri de viitor,si pe urma lasa sa vina totul la tine.bafta!
lemuriano
Postat pe 18 August 2010 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeie capricorn - barbat balanta 3 De la: luminita_samoila 3 Februarie 2009 16:19
si totusi se poate 3 De la: adryyy 17 Septembrie 2012 00:44
as dori o parere, un sfat daca se poate 74 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:45
ceva sfaturi nu ar strica:-S 13 De la: white_devil 27 Septembrie 2009 15:08
iubire inposibila 20 De la: cristi_nne 4 Iunie 2009 14:01