Setari Cookie-uri

buna

De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-18 22:22:52Cel mai bine este acasa la parinti...nu trebuie sa iti faci tu probleme cand vin facturile...si de mancare!


imi fac pt ca eu sant toata ziua acasa si eu fac cumparaturile in casa si tot eu platesc facturile ce vin chiar daca ei aduc bani in casa si toate facturile sant pe numele alor mei
kudika017543
Postat pe 18 August 2010 22:29
De la: camiali, la data 2010-08-18 22:29:45se pare ca nu esti atat de matura pe cat te crezi tu daca zici ca la vasta asta ai tai tot in mai ceri ore de venit acasa .iar asta mai depinde si de perceptia lor si sa fim seriosi pe tine te intereseaza mai mult ca nu poti sa te distrezi decat sa iti ajumi anumite responsabilitati .inceraca sa fi realista si pt inceput accepta si un job mai prost platit decat sa stai sa te lamentez ,e greu pana intri in sistem ca apoi se ivesc ocazii si de job uri mai bune .maturitatea e egala cu reponsabilitatea si e usor sa sustinem dar mai greu sa demostram .bafta multa


ai mei au fost mereu de conceptia "esti pe salaru meu,tre sa iti ceri voie sa pleci. daca vrei sa pleci cu un baiat ii spui sa vina la mn sa te ceara" si de mulye ori uni baieti radeau pt chestia asta. eu asta vreau sa imi gasesc un job,vorba ta,chiar daca e prost platit,macar stiu ca lucrez si nu mai tre sa le dau atatea explicatii la toate.
kudika017543
Postat pe 18 August 2010 22:36
De la: stem_29, la data 2010-08-18 22:15:20
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:43:10
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:39:31
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:37:57
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:35:13
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:29:14
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:26:06
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:24:58
De la: Tazmanian, la data 2010-08-18 20:22:49
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:21:41
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:19:17
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:16:55
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:09:13
De la: angelradios, la data 2010-08-18 17:35:33stai calma, nu te acuz eu ca nu te ai dus la facult. dar daca ai fi fata isteast ai intra la stat si n ai mai pl taxa si at parintii tai ar avea alta incredere in tine sa te vada undeva mai sus si nu s ar mai comporta asa. da ma rog, e viata ta si daca ai postat aici cautand anumite sfaturi accepta le si de le vei urma si de nu, dar nu sari asa aprinsa


in primu rand sant isteata dar chiar nu imi permit nici un fel de facultate,atata timp cat am niste diplome ca am terminat o scoala cred ca e indeajuns sa ti se recunoasca ca ai facut o scoala.daca u ai o facultate aia nu inseamna ca u ai ceva in plus fata de mn. poate eu mi-as gasi mai repede un loc de munca mai bun si mai bn platit ca oricare altcineva care are facultate. nu iti trebuie neaparat o facultate ca sa iti fuga mintea un pic!!!!


Nu puiule, niciodata ......asta in timp...nu o sa poti ocupa un post bunicel fara studii sperioare.
Nu ai acum sa castigi mai mult intr-o institutie, la un birou decat unul cu studii superioare.
Ca muncitor, da, asta daca si unul cu studii superioare e pe aceleasi functie ca si tine, insa cum se elibereaza un post bun, care necesita si acea dilpoma, nu il vei ocupa tu, chiar daca esti mai descurcareata decat colaga ta.
O diploma de studii superioare niciodata in viata nu te va incurca, insa lipsa ei, la un moment dat s-ar putea sa te incurce.
Astea se gandesc pe termen lung, mama, nu pe 2-3 ani.
In ce oras esti tu?



paote ca asa e....da prefer sa muncesc decat sa stau si sa nu fac nimic....stau la un birou si vb la telefon toata ziua,sant din timisoara.


Tu puiule, asta ai inteles tu ca se face intr-un birou?:)))
E oras mare, poti gasi de lucru......Ohoo.
Aveti acolo universitatea de vest, cu profile frumoase.....poti intra la buget, nu ai nevoie sa te muti in chirie...
ai posibilitati mama ca oras.


si poti sa-ti gasesti chiar si un tip insurat


chiar nam nevoie de un barbat insurat,crede-ma


prefer sa imi caut un loc de munca unde stiu ca pot sa imi castig existenta fara sa mint,sa fur sau eu stiu ce....


sau tu crezi ca imi esti mai superioara daca ai o facultate??nu prea cred....santem la fel de egale oricate facultati ai avea sau cati bani ai avea. nu bani si nici facultatea face pe om


Puiule, astea cu :" nu haina face pe om"
"nu banul face pe om" sunt doar de citit, in viata reala nu e asa.
Nu poti umbla caprit ...pt. ca nu ai cum, intr-o societate normala.
Daca n-ai bani, ( aici nu ma refer la vile si piscine, ci la pt. a ne face face o viata normala) n-ai cum plati facturi, si micile necesitati.
Fara munca si bani, ajungi de te certi asa cum fac parintii tai si uite...te streseaza pe tine.

Si cu studii si pe posturi bunicele....nu-i chiar roz...ca vanzatoare..pfffff.mori de foame.


si maicamea e vanzatoare,si acolo unde lucreaza ea poate sa isi faca cumparaturile linistita si plateste la salar,si mai are noroc cu seful ei ca le lasa si pe ea si pe colegele ei sa isi faca programu cum vor ele si nu le sta pe cap sa le dea ordine


si stai calma ca nici ca vanzatoare nu mori de foame. e si asta o munca cinstita,macar nu stam la colt de strada sa cersim


si cine ti-a zis ca mori de foame ca vanzatoare?? acel cineva te-a informat gresit...sau daca tu ai vazut chestia asta imi pare rau pt tn


Nu mori de foame la propriu, dar tie-ti place ce vezi la voi in casa?
Sa iei produse din magazin pana la salariu, la salariu le platesti si iar esti fara bani.
Tie-ti place cum se descurca ai tai?
Nu vrei mai mult decat ei?


aia e problema lor cum fac cu bani,si cand o sa ma angajez o sa ii ajut cum pot si cu cat pot pana imi gasesc undeva unde o sa pot sa stau singura sau cu cineva
kudika017543
Postat pe 18 August 2010 22:38
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:29:14normal ca acolo e cel mai bine dar daca nu ai posibilitatea de mai multe poti sa cauti ce-ti doresti.am inceput munca in momentul in care mi-am terminat liceul la 18 ani,pe urma la 19 am plecat din tara si uite ca sunt tot departe si nu mor de foame si mi-e foarte bine.incearca prin a-ti cauta ceva de munca in tara,cautand vei gasi...;)
mult succes!


nici in strainatate nu poti sa stai toata viata. nici acolo nu e viata roz
kudika017543
Postat pe 18 August 2010 22:42
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 22:38:56
De la: stem_29, la data 2010-08-18 22:15:20
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:43:10
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:39:31
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:37:57
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:35:13
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:29:14
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:26:06
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:24:58
De la: Tazmanian, la data 2010-08-18 20:22:49
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:21:41
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:19:17
De la: stem_29, la data 2010-08-18 20:16:55
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 20:09:13
De la: angelradios, la data 2010-08-18 17:35:33stai calma, nu te acuz eu ca nu te ai dus la facult. dar daca ai fi fata isteast ai intra la stat si n ai mai pl taxa si at parintii tai ar avea alta incredere in tine sa te vada undeva mai sus si nu s ar mai comporta asa. da ma rog, e viata ta si daca ai postat aici cautand anumite sfaturi accepta le si de le vei urma si de nu, dar nu sari asa aprinsa


in primu rand sant isteata dar chiar nu imi permit nici un fel de facultate,atata timp cat am niste diplome ca am terminat o scoala cred ca e indeajuns sa ti se recunoasca ca ai facut o scoala.daca u ai o facultate aia nu inseamna ca u ai ceva in plus fata de mn. poate eu mi-as gasi mai repede un loc de munca mai bun si mai bn platit ca oricare altcineva care are facultate. nu iti trebuie neaparat o facultate ca sa iti fuga mintea un pic!!!!


Nu puiule, niciodata ......asta in timp...nu o sa poti ocupa un post bunicel fara studii sperioare.
Nu ai acum sa castigi mai mult intr-o institutie, la un birou decat unul cu studii superioare.
Ca muncitor, da, asta daca si unul cu studii superioare e pe aceleasi functie ca si tine, insa cum se elibereaza un post bun, care necesita si acea dilpoma, nu il vei ocupa tu, chiar daca esti mai descurcareata decat colaga ta.
O diploma de studii superioare niciodata in viata nu te va incurca, insa lipsa ei, la un moment dat s-ar putea sa te incurce.
Astea se gandesc pe termen lung, mama, nu pe 2-3 ani.
In ce oras esti tu?



paote ca asa e....da prefer sa muncesc decat sa stau si sa nu fac nimic....stau la un birou si vb la telefon toata ziua,sant din timisoara.


Tu puiule, asta ai inteles tu ca se face intr-un birou?:)))
E oras mare, poti gasi de lucru......Ohoo.
Aveti acolo universitatea de vest, cu profile frumoase.....poti intra la buget, nu ai nevoie sa te muti in chirie...
ai posibilitati mama ca oras.


si poti sa-ti gasesti chiar si un tip insurat


chiar nam nevoie de un barbat insurat,crede-ma


prefer sa imi caut un loc de munca unde stiu ca pot sa imi castig existenta fara sa mint,sa fur sau eu stiu ce....


sau tu crezi ca imi esti mai superioara daca ai o facultate??nu prea cred....santem la fel de egale oricate facultati ai avea sau cati bani ai avea. nu bani si nici facultatea face pe om


Puiule, astea cu :" nu haina face pe om"
"nu banul face pe om" sunt doar de citit, in viata reala nu e asa.
Nu poti umbla caprit ...pt. ca nu ai cum, intr-o societate normala.
Daca n-ai bani, ( aici nu ma refer la vile si piscine, ci la pt. a ne face face o viata normala) n-ai cum plati facturi, si micile necesitati.
Fara munca si bani, ajungi de te certi asa cum fac parintii tai si uite...te streseaza pe tine.

Si cu studii si pe posturi bunicele....nu-i chiar roz...ca vanzatoare..pfffff.mori de foame.


si maicamea e vanzatoare,si acolo unde lucreaza ea poate sa isi faca cumparaturile linistita si plateste la salar,si mai are noroc cu seful ei ca le lasa si pe ea si pe colegele ei sa isi faca programu cum vor ele si nu le sta pe cap sa le dea ordine


si stai calma ca nici ca vanzatoare nu mori de foame. e si asta o munca cinstita,macar nu stam la colt de strada sa cersim


si cine ti-a zis ca mori de foame ca vanzatoare?? acel cineva te-a informat gresit...sau daca tu ai vazut chestia asta imi pare rau pt tn


Nu mori de foame la propriu, dar tie-ti place ce vezi la voi in casa?
Sa iei produse din magazin pana la salariu, la salariu le platesti si iar esti fara bani.
Tie-ti place cum se descurca ai tai?
Nu vrei mai mult decat ei?


aia e problema lor cum fac cu bani,si cand o sa ma angajez o sa ii ajut cum pot si cu cat pot pana imi gasesc undeva unde o sa pot sa stau singura sau cu cineva


Dintr-un salariu de vanzatoare ( daca asta alegi sa faci...o viata, nefacand studii superioare, sa aspiri la mai mult) nu o sa poti sa te intreti nici pe tine cu tot ce-ti trebuie, eu asta incerc sa-ti explic, insa tu zici ca e problema lor, problema lor va fi si a ta, daca te multumesti cu studii medii, eu la asta ma refer.
salariile de vanzatoare in ro nu le ajung sa traiesca, d'aia se cearta ai tai, tu nu vezi ca din salarii de muncitori( vanzatori) nu poti intretine o casa si un copil?...dar sa-ti mai si faci una alta intr-o casa?
Eu asta tot incerc sa-ti explic, ca trebuie sa faci scoala pana nu ai familie, ca din neajunsuri se ajunge la neintelegeri, divorturi.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 22:45
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 22:42:27
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:29:14normal ca acolo e cel mai bine dar daca nu ai posibilitatea de mai multe poti sa cauti ce-ti doresti.am inceput munca in momentul in care mi-am terminat liceul la 18 ani,pe urma la 19 am plecat din tara si uite ca sunt tot departe si nu mor de foame si mi-e foarte bine.incearca prin a-ti cauta ceva de munca in tara,cautand vei gasi...;)
mult succes!


nici in strainatate nu poti sa stai toata viata. nici acolo nu e viata roz

nu ma gandesc sa stau toata viata,nu e viata roz dar e mai bine ca acasa.am muncit si acolo si aici...si cel putin pentru un timp nu am probleme
paullina
Postat pe 18 August 2010 22:46
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:46:43
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 22:42:27
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:29:14normal ca acolo e cel mai bine dar daca nu ai posibilitatea de mai multe poti sa cauti ce-ti doresti.am inceput munca in momentul in care mi-am terminat liceul la 18 ani,pe urma la 19 am plecat din tara si uite ca sunt tot departe si nu mor de foame si mi-e foarte bine.incearca prin a-ti cauta ceva de munca in tara,cautand vei gasi...;)
mult succes!


nici in strainatate nu poti sa stai toata viata. nici acolo nu e viata roz

nu ma gandesc sa stau toata viata,nu e viata roz dar e mai bine ca acasa.am muncit si acolo si aici...si cel putin pentru un timp nu am probleme


da paulina, aduni si asa poti sa te intorci, faci ceva.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 22:49
si eu lucrez in alt oras fata de parinti de mama doar si crede ma e foarte greu pe un salariu minim pe economie dar asta nu inseam ca vreau sa ma duc sluga in alta tara am terminat o facultate si totusi sunt incadrata pe studi medi dar asta nu inseamna ca regret ca am terminato .mama are o vorba *si hamal in gara daca esti daca ai o facultate vezi viatza cu alti ochii* nu toti oamenii sunt nascuti in puf majoriatea trebuie sa muncim pt ziua de maine daca vrem sa traim e adevarat e foarte greu dar asta e viatza in general o lupta din care trebuie sa iesim invingatori intr un fel sau altul
camiali
Postat pe 18 August 2010 22:54
De la: camiali, la data 2010-08-18 22:54:01si eu lucrez in alt oras fata de parinti de mama doar si crede ma e foarte greu pe un salariu minim pe economie dar asta nu inseam ca vreau sa ma duc sluga in alta tara am terminat o facultate si totusi sunt incadrata pe studi medi dar asta nu inseamna ca regret ca am terminato .mama are o vorba *si hamal in gara daca esti daca ai o facultate vezi viatza cu alti ochii* nu toti oamenii sunt nascuti in puf majoriatea trebuie sa muncim pt ziua de maine daca vrem sa traim e adevarat e foarte greu dar asta e viatza in general o lupta din care trebuie sa iesim invingatori intr un fel sau altul


cami, din pacate slugi suntem si in tara si in stainatate, nu stiu cine v-a bagat in cap ca a munci in strainatate inseamna sluga:)
Pt. a incepe o viata buna in tara asta eu ii admir pe tinerii care merg si aduna de pe afara bani.....si dupa ce fac o casuta si strictul necesar, vin si stau aici pe un post cu salariu minim, macar au o casa, au un inceput.
Daca te gandesti sa-ti faci o casa dintr-un slariu minim pe economie, in ro, sa stii ca nu o sa o faci niciodata, iar daca o sa-ti iei un sot cu un salariu ca si al tau e si mai rau, ...daca apare si un copil.....
insa!....avand scoala, niciodata nu stii de unde pica.....norocul.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:02
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:38:27
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:23:45
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:20:37
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:15:11
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:07:17
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:04:20
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:02:59
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 13:48:26
De la: stem_29, la data 2010-08-18 11:56:18Da, asa cum ai scris mai sus sa faci.
Si parerea mea e sa muncesti si sa incerci sa-ti faci si niste studii......asa o sa poti sa si castigi bani mai multi.


am 12 clase plus bacalaureat. si facultatea daca o fac cam tot aia e pt ca in ziua de azi nimeni nu iti da bani in plus


Draga mamii, niciodata scoala nu-ti strica, si invatand mai multe..poate in timp o sa-ti foloseasca..pt. a casitga mai usor banii, nu prin cafenele si sezand in picioare cu anii.......la asta m-am referit.
Sau poti face niste cursuri de cosmetica, coafura, si asa mai departe, si astea-s banoase daca -ti place si te implici.


pai coafura am diploma si acasa am mai lucart si inca mai lucrez adica inainte ca acum nu prea, n-are lumea bani.


bani nu aduc fericirea,azi poti sa ii ai si maine ce faci??? stai la colt de strada si cesesti??


Ba da, banii aduc fericirea, ii ai exemplu pe ai tai, daca ar fi bani in casa, nu s-ar certa.
ti-am dat un exemlu.....banii intretin ..intretin familia, nevoile si asa mai departe.
Asta zicea o fata mai sus, in castiguri ( de serviciu zic) trebuie sa ai continuitate, pt. ca nimeni nu castiga 100 de mil / luna ca sa fie cum zici tu, azi am, maine nu am......si sa se poata trai din economii, economiile in zilele noastre de pe o luna pe alta is mici, nu ajung ca sa ne permitem sa lucram doar cand si cand.


aia deja e problema lor.....eu nu mai stiu ce sa zic pt ca de cand stau acasa nimic nu le convine,nimic din ce fac eu nu e bn. toata ziua stau in casa fac mancare,curatenie,spal,adun tot in casa si pana vin ei acasa e curatenie si tot pus la locu lui si a doua zi o iau de la capat.


o sa-ti mai scriu si diseara...sper.....
Intelege-i si pe ei, merg la munca, muncesc pana lesina si tot nu ajung banii...si asta-i o chestiune...
te pup si fii cuminte...oricum mi-am facut o idee, esti un copil bun:)


multumesc. daca nu m-ar interesa de i nu m-as zbate sa fac tot ce fac in casa. alte fete de varsta mea n-ar face asa ceva.

Ei se zbat pentru voi...muncesc pentru alti...si la sfarsit de luna primesc fiecare cate un salariu si nu se ajung cu bani...una este sa faci in casa ta si alta sa lucrezi pentru alti...daca nu le convine ce faci...iti iei zborul...parintii tai au o varsta..au muncit toata viata si se pare ca o sa mai munceasca...incearca sa facuti ceva de munca...pune si pt tine ceva banuti..si mai da-le si lor in casa pentru cheltuiala..ca ei au dat pt tine..21 de ani..si poate o sa mai dea...Te pup si ai grija de tine...a si legat de facultate nu strica nu stii ce iti rezerva viitorul..
me_and_point
Postat pe 18 August 2010 23:20
doamne fereste nu condamn oamenii care pleaca afara dar eu din cunostintele mele aste fac acolo ma limitez doar la ce cunosc ,am norocul ca nu plec in viatza chiar de la caramida cum se zice .in schimb condamn persoanele care sunt inconstiente si nu urmeaza o facultate ,am citit undeva ca diferenta dintre un job bun si somaj e un doctorat
camiali
Postat pe 18 August 2010 23:22
De la: camiali, la data 2010-08-18 23:22:10 doamne fereste nu condamn oamenii care pleaca afara dar eu din cunostintele mele aste fac acolo ma limitez doar la ce cunosc ,am norocul ca nu plec in viatza chiar de la caramida cum se zice .in schimb condamn persoanele care sunt inconstiente si nu urmeaza o facultate ,am citit undeva ca diferenta dintre un job bun si somaj e un doctorat


e buna asta, cu somajul.
stem_29
Postat pe 18 August 2010 23:35
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:46:43
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 22:42:27
De la: paullina, la data 2010-08-18 22:29:14normal ca acolo e cel mai bine dar daca nu ai posibilitatea de mai multe poti sa cauti ce-ti doresti.am inceput munca in momentul in care mi-am terminat liceul la 18 ani,pe urma la 19 am plecat din tara si uite ca sunt tot departe si nu mor de foame si mi-e foarte bine.incearca prin a-ti cauta ceva de munca in tara,cautand vei gasi...;)
mult succes!


nici in strainatate nu poti sa stai toata viata. nici acolo nu e viata roz

nu ma gandesc sa stau toata viata,nu e viata roz dar e mai bine ca acasa.am muncit si acolo si aici...si cel putin pentru un timp nu am probleme


eu nam de gand sa plec in strainatate doar ca sa demonstrez altora ce pot si ce nu. eu stiu ce vreau si gata.
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 10:57
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:35:36
De la: camiali, la data 2010-08-18 23:22:10 doamne fereste nu condamn oamenii care pleaca afara dar eu din cunostintele mele aste fac acolo ma limitez doar la ce cunosc ,am norocul ca nu plec in viatza chiar de la caramida cum se zice .in schimb condamn persoanele care sunt inconstiente si nu urmeaza o facultate ,am citit undeva ca diferenta dintre un job bun si somaj e un doctorat


e buna asta, cu somajul.


poate eu stiu mai multe ca tine care ai o facultate. sau te crezi mai desteapta ca ai o facultate??nai nimic in plus fata de mn ca ai doar facultatea. asa ca nu te mai lauda atata.
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 10:59
De la: me_and_point, la data 2010-08-18 23:20:17
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:38:27
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:23:45
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:20:37
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:15:11
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:07:17
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 14:04:20
De la: stem_29, la data 2010-08-18 14:02:59
De la: kudika017543, la data 2010-08-18 13:48:26
De la: stem_29, la data 2010-08-18 11:56:18Da, asa cum ai scris mai sus sa faci.
Si parerea mea e sa muncesti si sa incerci sa-ti faci si niste studii......asa o sa poti sa si castigi bani mai multi.


am 12 clase plus bacalaureat. si facultatea daca o fac cam tot aia e pt ca in ziua de azi nimeni nu iti da bani in plus


Draga mamii, niciodata scoala nu-ti strica, si invatand mai multe..poate in timp o sa-ti foloseasca..pt. a casitga mai usor banii, nu prin cafenele si sezand in picioare cu anii.......la asta m-am referit.
Sau poti face niste cursuri de cosmetica, coafura, si asa mai departe, si astea-s banoase daca -ti place si te implici.


pai coafura am diploma si acasa am mai lucart si inca mai lucrez adica inainte ca acum nu prea, n-are lumea bani.


bani nu aduc fericirea,azi poti sa ii ai si maine ce faci??? stai la colt de strada si cesesti??


Ba da, banii aduc fericirea, ii ai exemplu pe ai tai, daca ar fi bani in casa, nu s-ar certa.
ti-am dat un exemlu.....banii intretin ..intretin familia, nevoile si asa mai departe.
Asta zicea o fata mai sus, in castiguri ( de serviciu zic) trebuie sa ai continuitate, pt. ca nimeni nu castiga 100 de mil / luna ca sa fie cum zici tu, azi am, maine nu am......si sa se poata trai din economii, economiile in zilele noastre de pe o luna pe alta is mici, nu ajung ca sa ne permitem sa lucram doar cand si cand.


aia deja e problema lor.....eu nu mai stiu ce sa zic pt ca de cand stau acasa nimic nu le convine,nimic din ce fac eu nu e bn. toata ziua stau in casa fac mancare,curatenie,spal,adun tot in casa si pana vin ei acasa e curatenie si tot pus la locu lui si a doua zi o iau de la capat.


o sa-ti mai scriu si diseara...sper.....
Intelege-i si pe ei, merg la munca, muncesc pana lesina si tot nu ajung banii...si asta-i o chestiune...
te pup si fii cuminte...oricum mi-am facut o idee, esti un copil bun:)


multumesc. daca nu m-ar interesa de i nu m-as zbate sa fac tot ce fac in casa. alte fete de varsta mea n-ar face asa ceva.

Ei se zbat pentru voi...muncesc pentru alti...si la sfarsit de luna primesc fiecare cate un salariu si nu se ajung cu bani...una este sa faci in casa ta si alta sa lucrezi pentru alti...daca nu le convine ce faci...iti iei zborul...parintii tai au o varsta..au muncit toata viata si se pare ca o sa mai munceasca...incearca sa facuti ceva de munca...pune si pt tine ceva banuti..si mai da-le si lor in casa pentru cheltuiala..ca ei au dat pt tine..21 de ani..si poate o sa mai dea...Te pup si ai grija de tine...a si legat de facultate nu strica nu stii ce iti rezerva viitorul..


in ziua de azi mai greu iti gasesti un loc de munca si mai ales cu criza asta....cate cv-uri mi-am pus se cerea minim 1 an experienta. si de unde sa aibe un copil experienta daca acum a iesit de la scoala?? nu mai e pe timpu stra-bunicii sa ai locul de munca asigurat inca inainte sa termini scoala
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:02
543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...
Barbie30
Postat pe 19 August 2010 11:02
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 10:59:22
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:35:36
De la: camiali, la data 2010-08-18 23:22:10 doamne fereste nu condamn oamenii care pleaca afara dar eu din cunostintele mele aste fac acolo ma limitez doar la ce cunosc ,am norocul ca nu plec in viatza chiar de la caramida cum se zice .in schimb condamn persoanele care sunt inconstiente si nu urmeaza o facultate ,am citit undeva ca diferenta dintre un job bun si somaj e un doctorat


e buna asta, cu somajul.


poate eu stiu mai multe ca tine care ai o facultate. sau te crezi mai desteapta ca ai o facultate??nai nimic in plus fata de mn ca ai doar facultatea. asa ca nu te mai lauda atata.

daca ai o facultate asta nu inseamna ca esti mai destept...ai un pachet mare de cunostinete, dar daca nu ai personalitate si caracter...pe degeaba ai acumulat atatea cunostine!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 August 2010 11:03
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:02:13
De la: camiali, la data 2010-08-18 22:54:01si eu lucrez in alt oras fata de parinti de mama doar si crede ma e foarte greu pe un salariu minim pe economie dar asta nu inseam ca vreau sa ma duc sluga in alta tara am terminat o facultate si totusi sunt incadrata pe studi medi dar asta nu inseamna ca regret ca am terminato .mama are o vorba *si hamal in gara daca esti daca ai o facultate vezi viatza cu alti ochii* nu toti oamenii sunt nascuti in puf majoriatea trebuie sa muncim pt ziua de maine daca vrem sa traim e adevarat e foarte greu dar asta e viatza in general o lupta din care trebuie sa iesim invingatori intr un fel sau altul


cami, din pacate slugi suntem si in tara si in stainatate, nu stiu cine v-a bagat in cap ca a munci in strainatate inseamna sluga:)
Pt. a incepe o viata buna in tara asta eu ii admir pe tinerii care merg si aduna de pe afara bani.....si dupa ce fac o casuta si strictul necesar, vin si stau aici pe un post cu salariu minim, macar au o casa, au un inceput.
Daca te gandesti sa-ti faci o casa dintr-un slariu minim pe economie, in ro, sa stii ca nu o sa o faci niciodata, iar daca o sa-ti iei un sot cu un salariu ca si al tau e si mai rau, ...daca apare si un copil.....
insa!....avand scoala, niciodata nu stii de unde pica.....norocul.


e neaparat sa crezi ca daca ai doar 12 clase esti mai prost decat unu cu facultate??cine v-a prostit in halu asta??poate unu care nu are facultate stie mai mult decat unu cu facultate
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:05
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:02:44543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...


am lucrat si in coafura,am avut grija si de copii,menaj
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:09
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:09:32
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:02:44543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...


am lucrat si in coafura,am avut grija si de copii,menaj


Ok si in ce domeniu vrei sa lucrezi,tot in coafura?
Barbie30
Postat pe 19 August 2010 11:10
Maaaaai, mai fato! Nici nu stiu cum sa-ti spun ca tu ai raspunsuri la toate. Ai deschis topicul asta sa faci monolog si sa te plangi, dar orice vorba buna ti-ar zice omul tu stii mai bine. Eu nu pot sa inteleg decat ca esti frsutrata si ti-au intrat niste idei in cap din care nu te mai scoate nimeni - nu mai zic ca ai un chef de cearta rau de tot - dar de aici si pana la a ajunge sa iti glorifici singura inteligenta si sa te zbarlesti la altii ca au facultate mi se pare CULMEA TUPEULUI.
atata timp cat tu nu vrei sa pui o cratima unde-i e locul (in 5 pagini de ofuscari numai una am vazut) si nici de notiunea de plural nu ai habar, pai atunci nu te mai da rotunda ca iti merge capul ca ai cazut de mult in penibil.

topicul asta se numeste "buna", pai raspuns la salutul asta trebuia sa primesti tu inapoi, nicidecum sfaturi ca tu nu ai nevoie! nu o sa le accepti si nu o sa intelegi ce ti-au spus 30 de insi aici.

mai ai de crescut cu varf si indesat, bineinteles ca tu o sa te simti profund jignita de afirmatia asta, dar nu esti singura cu astfel de parinti, cu o astfel de situatie, esti tu si inca milioane de adolsecenti, ca adolescenta te numesti tu. orice varsta are problemele ei si fiecaruia i se par in momentul respectiv ca probl lui sunt cele mai mari, nu are rost sa ti se mai spuna ca vor veni altele si nu meriti niciun sfat.

asa ca ia de ne mai bucura ochii cu niste agramaticalitati de-ale tale ca nici nu ma gandesc ca nu am vorbit degeaba.
Boca
Postat pe 19 August 2010 11:11
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:05:36
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:02:13
De la: camiali, la data 2010-08-18 22:54:01si eu lucrez in alt oras fata de parinti de mama doar si crede ma e foarte greu pe un salariu minim pe economie dar asta nu inseam ca vreau sa ma duc sluga in alta tara am terminat o facultate si totusi sunt incadrata pe studi medi dar asta nu inseamna ca regret ca am terminato .mama are o vorba *si hamal in gara daca esti daca ai o facultate vezi viatza cu alti ochii* nu toti oamenii sunt nascuti in puf majoriatea trebuie sa muncim pt ziua de maine daca vrem sa traim e adevarat e foarte greu dar asta e viatza in general o lupta din care trebuie sa iesim invingatori intr un fel sau altul


cami, din pacate slugi suntem si in tara si in stainatate, nu stiu cine v-a bagat in cap ca a munci in strainatate inseamna sluga:)
Pt. a incepe o viata buna in tara asta eu ii admir pe tinerii care merg si aduna de pe afara bani.....si dupa ce fac o casuta si strictul necesar, vin si stau aici pe un post cu salariu minim, macar au o casa, au un inceput.
Daca te gandesti sa-ti faci o casa dintr-un slariu minim pe economie, in ro, sa stii ca nu o sa o faci niciodata, iar daca o sa-ti iei un sot cu un salariu ca si al tau e si mai rau, ...daca apare si un copil.....
insa!....avand scoala, niciodata nu stii de unde pica.....norocul.


e neaparat sa crezi ca daca ai doar 12 clase esti mai prost decat unu cu facultate??cine v-a prostit in halu asta??poate unu care nu are facultate stie mai mult decat unu cu facultate

sa stii ca, conteaza foare mult diploma de absolvire si diploma de licenta( nota)...mai ales daca ai absolvit la o facultate de stat ! esti mai bine vazut!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 August 2010 11:12
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:10:22
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:09:32
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:02:44543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...


am lucrat si in coafura,am avut grija si de copii,menaj


Ok si in ce domeniu vrei sa lucrezi,tot in coafura?

barbie poate iti face fata o frezura noua...
roz5blue6lila7
Postat pe 19 August 2010 11:13
De la: Boca, la data 2010-08-19 11:11:20Maaaaai, mai fato! Nici nu stiu cum sa-ti spun ca tu ai raspunsuri la toate. Ai deschis topicul asta sa faci monolog si sa te plangi, dar orice vorba buna ti-ar zice omul tu stii mai bine. Eu nu pot sa inteleg decat ca esti frsutrata si ti-au intrat niste idei in cap din care nu te mai scoate nimeni - nu mai zic ca ai un chef de cearta rau de tot - dar de aici si pana la a ajunge sa iti glorifici singura inteligenta si sa te zbarlesti la altii ca au facultate mi se pare CULMEA TUPEULUI.
atata timp cat tu nu vrei sa pui o cratima unde-i e locul (in 5 pagini de ofuscari numai una am vazut) si nici de notiunea de plural nu ai habar, pai atunci nu te mai da rotunda ca iti merge capul ca ai cazut de mult in penibil.

topicul asta se numeste "buna", pai raspuns la salutul asta trebuia sa primesti tu inapoi, nicidecum sfaturi ca tu nu ai nevoie! nu o sa le accepti si nu o sa intelegi ce ti-au spus 30 de insi aici.

mai ai de crescut cu varf si indesat, bineinteles ca tu o sa te simti profund jignita de afirmatia asta, dar nu esti singura cu astfel de parinti, cu o astfel de situatie, esti tu si inca milioane de adolsecenti, ca adolescenta te numesti tu. orice varsta are problemele ei si fiecaruia i se par in momentul respectiv ca probl lui sunt cele mai mari, nu are rost sa ti se mai spuna ca vor veni altele si nu meriti niciun sfat.

asa ca ia de ne mai bucura ochii cu niste agramaticalitati de-ale tale ca nici nu ma gandesc ca nu am vorbit degeaba.


hai ca si tu vad ca esti prea cu nasu pe sus si te crezi mare si tare. asa ca fa pasi si taci
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:15
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-19 11:12:53
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:05:36
De la: stem_29, la data 2010-08-18 23:02:13
De la: camiali, la data 2010-08-18 22:54:01si eu lucrez in alt oras fata de parinti de mama doar si crede ma e foarte greu pe un salariu minim pe economie dar asta nu inseam ca vreau sa ma duc sluga in alta tara am terminat o facultate si totusi sunt incadrata pe studi medi dar asta nu inseamna ca regret ca am terminato .mama are o vorba *si hamal in gara daca esti daca ai o facultate vezi viatza cu alti ochii* nu toti oamenii sunt nascuti in puf majoriatea trebuie sa muncim pt ziua de maine daca vrem sa traim e adevarat e foarte greu dar asta e viatza in general o lupta din care trebuie sa iesim invingatori intr un fel sau altul


cami, din pacate slugi suntem si in tara si in stainatate, nu stiu cine v-a bagat in cap ca a munci in strainatate inseamna sluga:)
Pt. a incepe o viata buna in tara asta eu ii admir pe tinerii care merg si aduna de pe afara bani.....si dupa ce fac o casuta si strictul necesar, vin si stau aici pe un post cu salariu minim, macar au o casa, au un inceput.
Daca te gandesti sa-ti faci o casa dintr-un slariu minim pe economie, in ro, sa stii ca nu o sa o faci niciodata, iar daca o sa-ti iei un sot cu un salariu ca si al tau e si mai rau, ...daca apare si un copil.....
insa!....avand scoala, niciodata nu stii de unde pica.....norocul.


e neaparat sa crezi ca daca ai doar 12 clase esti mai prost decat unu cu facultate??cine v-a prostit in halu asta??poate unu care nu are facultate stie mai mult decat unu cu facultate

sa stii ca, conteaza foare mult diploma de absolvire si diploma de licenta( nota)...mai ales daca ai absolvit la o facultate de stat ! esti mai bine vazut!


si cu diploma de liceu e cam la fel si cu diploma. multi prieteni nu si-au facut faculate din cauza lipsei de bani.
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:16
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-19 11:13:41
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:10:22
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:09:32
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:02:44543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...


am lucrat si in coafura,am avut grija si de copii,menaj


Ok si in ce domeniu vrei sa lucrezi,tot in coafura?

barbie poate iti face fata o frezura noua...


pai daca gasesc ceva da.
kudika017543
Postat pe 19 August 2010 11:17
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-19 11:13:41
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:10:22
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:09:32
De la: Barbie30, la data 2010-08-19 11:02:44543,in ce domeniu ai lucrat? Nu am vazut daca ai spus asta deja...


am lucrat si in coafura,am avut grija si de copii,menaj


Ok si in ce domeniu vrei sa lucrezi,tot in coafura?

barbie poate iti face fata o frezura noua...


Multumesc,dar am deja coafeza mea!
Barbie30
Postat pe 19 August 2010 11:18
Ai facut vreun curs?
Barbie30
Postat pe 19 August 2010 11:19
De la: kudika017543, la data 2010-08-19 11:15:40
hai ca si tu vad ca esti prea cu nasu pe sus si te crezi mare si tare. asa ca fa pasi si taci


nici nu te-ai obosit sa citesti tot si uite ca ai gresit. in materie de "nas pe sus si mare si tare" nimeni, nimeni nu te intrece.
Boca
Postat pe 19 August 2010 11:27

eu nam de gand sa plec in strainatate doar ca sa demonstrez altora ce pot si ce nu. eu stiu ce vreau si gata.[/quote]

Pai daca stii ce vrei, de ce te mai stresezi pe aici ? Mergi si implineste-ti destinul !
luchianramona
Postat pe 19 August 2010 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avon 13 De la: kudika188108 15 Octombrie 2010 22:29
imi poate da cineva ceva sfaturi despre un tatuaj :) 6 De la: kudika225054 13 Iulie 2010 17:44
stie cineva? 47 De la: alegro6543 11 Octombrie 2011 08:26
E BUNA PUDRA DE ARGILA PENTRU COSURI? 9 De la: blaa 15 Ianuarie 2010 16:09
rochie.... 2 De la: thadoogback 4 Aprilie 2011 14:53