Setari Cookie-uri

Sarcina sau nu

Salut. Am 20 de ani, un prieten de 8 luni de zile, facem sex neprotejat, dar acest lucru nu ne-a cauzat probleme.. pana intr-o zi. Nelamurirea mea este: prima zi a menstruatiei a fost pe 30 august, in noaptea de 6 spre 7 septembrie el si-a dat drumul in mine de 2 ori... eram constienti de ce urmeaza, de riscul pe care ni-l asumam...si fericiti..; dar totusi dupa o saptamana, el mi-a spus ca vrea sa avortez. Nu aveam nici un dubiu ca sunt sigur insarcinata dar, pe data de 23 septembrie mi-a venit stopul, la fel de regulat ca si inainte. Sunt programata la un control pe 4 octombrie dar totusi.. parca nu mai am rabdare pana atunci. Ma poate ajuta cineva cu o parere? :D
y0y0_19
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:50
De la: y0y0_19, la data 2010-09-26 18:50:49Salut. Am 20 de ani, un prieten de 8 luni de zile, facem sex neprotejat, dar acest lucru nu ne-a cauzat probleme.. pana intr-o zi. Nelamurirea mea este: prima zi a menstruatiei a fost pe 30 august, in noaptea de 6 spre 7 septembrie el si-a dat drumul in mine de 2 ori... eram constienti de ce urmeaza, de riscul pe care ni-l asumam...si fericiti..; dar totusi dupa o saptamana, el mi-a spus ca vrea sa avortez. Nu aveam nici un dubiu ca sunt sigur insarcinata dar, pe data de 23 septembrie mi-a venit stopul, la fel de regulat ca si inainte. Sunt programata la un control pe 4 octombrie dar totusi.. parca nu mai am rabdare pana atunci. Ma poate ajuta cineva cu o parere? :D



de 2 ori?????????uauu....
anastasia_m
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:04
De la: anastasia_m, la data 2010-09-26 19:04:45
De la: y0y0_19, la data 2010-09-26 18:50:49Salut. Am 20 de ani, un prieten de 8 luni de zile, facem sex neprotejat, dar acest lucru nu ne-a cauzat probleme.. pana intr-o zi. Nelamurirea mea este: prima zi a menstruatiei a fost pe 30 august, in noaptea de 6 spre 7 septembrie el si-a dat drumul in mine de 2 ori... eram constienti de ce urmeaza, de riscul pe care ni-l asumam...si fericiti..; dar totusi dupa o saptamana, el mi-a spus ca vrea sa avortez. Nu aveam nici un dubiu ca sunt sigur insarcinata dar, pe data de 23 septembrie mi-a venit stopul, la fel de regulat ca si inainte. Sunt programata la un control pe 4 octombrie dar totusi.. parca nu mai am rabdare pana atunci. Ma poate ajuta cineva cu o parere? :D



de 2 ori?????????uauu....

ce e ano? n'ai mai auzit?
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:06
Ajung sa cred ca mamele sunt inutile de la o varsta, chestie care ma enerveaza la culme!!! mai fetelor, cand Dumnezeu o sa va amintiti ca langa voi sunt niste mame care va pot ajuta mult mai mult decat niste sfaturi mai mult sau mai putin avizate pe un forum oarecare????????????
Lucia38
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:07
mai fata daca ti-a venit nu ai cum sa fii unul la mana si doi ai rabdare sa ajungi la control
G1ul1a
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:08
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2010-09-26 19:06:40
De la: anastasia_m, la data 2010-09-26 19:04:45
De la: y0y0_19, la data 2010-09-26 18:50:49Salut. Am 20 de ani, un prieten de 8 luni de zile, facem sex neprotejat, dar acest lucru nu ne-a cauzat probleme.. pana intr-o zi. Nelamurirea mea este: prima zi a menstruatiei a fost pe 30 august, in noaptea de 6 spre 7 septembrie el si-a dat drumul in mine de 2 ori... eram constienti de ce urmeaza, de riscul pe care ni-l asumam...si fericiti..; dar totusi dupa o saptamana, el mi-a spus ca vrea sa avortez. Nu aveam nici un dubiu ca sunt sigur insarcinata dar, pe data de 23 septembrie mi-a venit stopul, la fel de regulat ca si inainte. Sunt programata la un control pe 4 octombrie dar totusi.. parca nu mai am rabdare pana atunci. Ma poate ajuta cineva cu o parere? :D



de 2 ori?????????uauu....

ce e ano? n'ai mai auzit?



ma, de auzit am auzit io multeeee....sa nu zic si de altele.....ca mi-e rusinee........da ce legatura are??????
anastasia_m
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:08
De la: Lucia38, la data 2010-09-26 19:07:41Ajung sa cred ca mamele sunt inutile de la o varsta, chestie care ma enerveaza la culme!!! mai fetelor, cand Dumnezeu o sa va amintiti ca langa voi sunt niste mame care va pot ajuta mult mai mult decat niste sfaturi mai mult sau mai putin avizate pe un forum oarecare????????????



Luciiii...ce bine ca ai venitttt ca o luaram rasna rauuuuuuuuu
anastasia_m
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:09
de teste de sarcina ai auzit?
Moon_Raven
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:10
Si daca nu mai ai ce avorta,se mai supara tipul?
Barbie30
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:11
De la: Moon_Raven, la data 2010-09-26 19:10:34 de teste de sarcina ai auzit?

ce o fii ala
G1ul1a
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:12
De la: Barbie30, la data 2010-09-26 19:11:53 Si daca nu mai ai ce avorta,se mai supara tipul?


CLAR....adica el de doua ori ..........si nimic, nimic?????????
anastasia_m
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:13
De la: anastasia_m, la data 2010-09-26 19:13:47
De la: Barbie30, la data 2010-09-26 19:11:53 Si daca nu mai ai ce avorta,se mai supara tipul?


CLAR....adica el de doua ori ..........si nimic, nimic?????????


Adica ce el nu e capabil,e un fatalau?
Barbie30
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:15
De la: y0y0_19, la data 2010-09-26 18:50:49Salut. Am 20 de ani, un prieten de 8 luni de zile, facem sex neprotejat, dar acest lucru nu ne-a cauzat probleme.. pana intr-o zi. Nelamurirea mea este: prima zi a menstruatiei a fost pe 30 august, in noaptea de 6 spre 7 septembrie el si-a dat drumul in mine de 2 ori... eram constienti de ce urmeaza, de riscul pe care ni-l asumam...si fericiti..; dar totusi dupa o saptamana, el mi-a spus ca vrea sa avortez. Nu aveam nici un dubiu ca sunt sigur insarcinata dar, pe data de 23 septembrie mi-a venit stopul, la fel de regulat ca si inainte. Sunt programata la un control pe 4 octombrie dar totusi.. parca nu mai am rabdare pana atunci. Ma poate ajuta cineva cu o parere? :D


unu la mana.... ciclu regulat presupune 28-30 de zile.... la tine e vorba de 24 de zile... deci dupa calculele mele ti-a venit mai devreme, ...
doi,daca ti-a venit , intrebarea absolut normala este ce anume te face sa crezi ca esti insarcinata, ti-ai facut vreun test ,banal test, de sarcina????
trei,ce ti-a spus omul ca vrea sa avortezi daca nu aveati certitudinea unei sarcini???
aaaah si patru, daca nu mai a rabdare de ce nu te duci mai repede la un control??? costa intre 30 si 80 de ron un banal control la ginecolog in functie de clinica aleasa...
si ca sa nu devin sarcastica ... totusi cam cat mai costa un pachet de prezervative pe la voi.... ca prin zona mea sunt destul de ieftine in cazul unei "partide" neprevazute...

dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:29
problema asta este, ca testul de sarcina facut acum o sapt in urma era pozitiv, cand l-am anuntat mi-a spus parerea lui... care avea motive intemeiate. Cat despre control, am medicul meu care ma consulta de cand aveam 16 ani... iar prezervativul nu este o solutie buna deoarece sunt alergica la latex.. AC nu pot lua.. singura metoda ar fi steriletul.. dar si acolo am unele dubii..
y0y0_19
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:36
De la: y0y0_19, la data 2010-09-26 19:36:26problema asta este, ca testul de sarcina facut acum o sapt in urma era pozitiv, cand l-am anuntat mi-a spus parerea lui... care avea motive intemeiate. Cat despre control, am medicul meu care ma consulta de cand aveam 16 ani... iar prezervativul nu este o solutie buna deoarece sunt alergica la latex.. AC nu pot lua.. singura metoda ar fi steriletul.. dar si acolo am unele dubii..


asculta fatuco, acu chiar ca ma scoti din minti....
dar tu chiar nu citesti nimic din ce-ti scriu eu sau doar crezi ca suntem toate" blonde" pe aici????
testul de sarcina ( unul oarecare) depisteaza o sarcina la 10 zile dupa concepere, asta cu un noroc chior ca sarcina a fost conceputa in data de 6-7 sepmbrie si ca tu ti-ai facut testul in 19, tie ti-a venit ciclul pe 23 septembrie... asta nu-ti da de banuit???
serios asa.... nu sunt medic ginecolog dar stiu ca menstruatia inseamna in 90 la suta din cazuri , absenta sarcinii.
iti doresc mai multa intelepciune in alegerea partenerilor .... si mai multa minte in alegerea metodelor contraceptive...

apropo, steriletul din cate am afla eu in umila mea experienta de viata se pune doar unei femei care a avut deja o sarcina dusa la termen.... nu uneia ca nu stie prea multe despre metodele contraceptive. cat despre alergia la latex.... cel mai bine ar fi sa iti intrebi ginecologul ala la care mergi de la 16 ani ce alte alternative ai....
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:04
exista si prezervative speciale pt cei cu alergie la latex ...thuamne ce greu trebuie sa fie sa intrebi la farmacie....
_oktober_
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:07
De la: _oktober_, la data 2010-09-26 20:07:30exista si prezervative speciale pt cei cu alergie la latex ...thuamne ce greu trebuie sa fie sa intrebi la farmacie....



buna oktoooo!!!
eh las' ca mi-am batut eu "dejtele" degeaba. fatuca vrea neaparat sa faca o drama dintr-o sarcina presupusa...
oooooffff ooooffff mai mai...
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:10
buna dandanica...
deci..care a fost scopul acestui topic? sa-l huluim pe el? ca nu am inteles
_oktober_
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:12
eu stiam ca rezultatul unui test de sarcina din urina este relevant abia la 21 de zile de la contactul cu risc

pe de alta parte, testul din sange (beta HCG) da un rezultat relevant la 7-8 zile dupa contact
Narcisa_tesfio
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:13
De la: Lucia38, la data 2010-09-26 19:07:41Ajung sa cred ca mamele sunt inutile de la o varsta, chestie care ma enerveaza la culme!!! mai fetelor, cand Dumnezeu o sa va amintiti ca langa voi sunt niste mame care va pot ajuta mult mai mult decat niste sfaturi mai mult sau mai putin avizate pe un forum oarecare????????????






... si ce o sa ii spuna maica-sa ? ... avorteaza-l, mama, pe bastard ca ne facem de ris si iti ''distruge'' viitorul ... atita tot, spun foarte multe ''mame'' ... ca doar ''stiu'' ele mai bine cum se face si ce ''avantaje'' ai ...

... chiar daca putzoiul sa speriat acum, parintii sint cei care isi DEZAMAGESC copii ... ii afunda in scenarii si ipoteze fantastice si ii ingrozesc ... cam astia sint unii ''parinti'' din romania ... mai dureaza pina cind sa existe demnitate si asumarea responsabilitatilor ...



marco918
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:19
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-26 20:13:58eu stiam ca rezultatul unui test de sarcina din urina este relevant abia la 21 de zile de la contactul cu risc

pe de alta parte, testul din sange (beta HCG) da un rezultat relevant la 7-8 zile dupa contact


exista pe piata teste de sarcina in al caror prospect scrie ca depisteaza o sarcina intre 7 si 10 zile de la concepere. cum am scris mai sus , in cazul in care minunea s-a produs dupa singurele contacte din 6-7 septembrie .... mie una imi vine cam greu sa cred ca e insarcinata sau ca testul a fost pozitiv dar mai sti.... poate ca dupa atatea incercari si teste facute sunt eu prea cinica sau prea invidioasa pe "norocul" unora....

insa sa nu uitam totusi ca fata spune ca pe 23 i-a venit ciclul....
prea complicat acum sa imi mai bat capul sa ii explic ceca atat de banal ca un control ginecologic.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:19
De la: _oktober_, la data 2010-09-26 20:12:52buna dandanica...
deci..care a fost scopul acestui topic? sa-l huluim pe el? ca nu am inteles


pai nici eu nu prea am inteles.... fata vrea sa stie daca e insarcinata desi are toate posibilele semne ca nu are "norocul" asta, dar nu uita sa sublinieze ca "baietul" i-a zis ca vra sa avorteze....
ce sa-ti spun, uneori ,ignoranta unei domnisoare care merge la ginecolog de la varsta de 16 ani ,in materie de metode contraceptive si conceptionele ma uimeste.... zau asa...
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:21
marco...stii si tu la ce face referire luci...nu e vb sa mergi la mama doar cand ai o problema...cu mama vb sa previi probleme...dar ai dreptate,multe mame ar reactiona cum ai spus...din pacate
_oktober_
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:24
De la: dandanaua_reloaded, la data 2010-09-26 20:21:29
De la: _oktober_, la data 2010-09-26 20:12:52buna dandanica...
deci..care a fost scopul acestui topic? sa-l huluim pe el? ca nu am inteles


pai nici eu nu prea am inteles.... fata vrea sa stie daca e insarcinata desi are toate posibilele semne ca nu are "norocul" asta, dar nu uita sa sublinieze ca "baietul" i-a zis ca vra sa avorteze....
ce sa-ti spun, uneori ,ignoranta unei domnisoare care merge la ginecolog de la varsta de 16 ani ,in materie de metode contraceptive si conceptionele ma uimeste.... zau asa...








... problema nu este, absolut deloc ... ''ignorantza'' ... problema este un putzoi care s-a speriat de umbra lui ... unele femei (nu mai dau exemple) nu mai au INCREDERE nici in umbra lor (si datorita unor putzoi de genul asta pe care nu au puterea sa ii infrunte) ... si uite asa ... se INDOAPA cu anticonceptionale si bat din palme fericite ca li se spune ceea ce vor sa auda ... chiar daca stiu ca sint mintite porceste (in final chiar asa este dupa ce sint folosite citiva ani sint schimbate cu altele si mai disponibile) ... asa ca prefera sa se ''protejeze'' ... asta sa fie ''destepataciune'' ? ... m-as mira ...





marco918
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:28
De la: _oktober_, la data 2010-09-26 20:24:32marco...stii si tu la ce face referire luci...nu e vb sa mergi la mama doar cand ai o problema...cu mama vb sa previi probleme...dar ai dreptate,multe mame ar reactiona cum ai spus...din pacate






... ce probleme sa previi ? ... ... putzoiul si ea erau incintati de idee ... ce trebuia sa previna ? ... sa nu devina prea incintat ? ... nu se poate si nu trebuie sa se merga pe neincredere toata viata ... in conditiile in care vrei mai mult de la celalalt ...

... in conditiile date, astfel de specimene trebuiesc FORTATE sa isi asume responsabilitatile ... nu sa va dati palme singure ... va injositi numai acuzindu-o pe biata fata ... si poate pina la urma nu e nimic si daca este poate se termina cu happy end ... multi romanii au uitat ce inseamna asta ... si continua sa se minta ca povesti si ''protectie'' ... cuvintul nu pare sa aiba prea multa importanta ... si e pacat cind ajungi sa gindesti asa ...

marco918
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:35
De la: marco918, la data 2010-09-26 20:35:45
De la: _oktober_, la data 2010-09-26 20:24:32marco...stii si tu la ce face referire luci...nu e vb sa mergi la mama doar cand ai o problema...cu mama vb sa previi probleme...dar ai dreptate,multe mame ar reactiona cum ai spus...din pacate






... ce probleme sa previi ? ... ... putzoiul si ea erau incintati de idee ... ce trebuia sa previna ? ... sa nu devina prea incintat ? ... nu se poate si nu trebuie sa se merga pe neincredere toata viata ... in conditiile in care vrei mai mult de la celalalt ...

... in conditiile date, astfel de specimene trebuiesc FORTATE sa isi asume responsabilitatile ... nu sa va dati palme singure ... va injositi numai acuzindu-o pe biata fata ... si poate pina la urma nu e nimic si daca este poate se termina cu happy end ... multi romanii au uitat ce inseamna asta ... si continua sa se minta ca povesti si ''protectie'' ... cuvintul nu pare sa aiba prea multa importanta ... si e pacat cind ajungi sa gindesti asa ...


a gandi deja e un lcuru mare, a fii om e lucru mare de fapt ce nu e pe lumea asta un lucru mare poate doar scula in momentele in care e mica
G1ul1a
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:39
poate fi ciclu peste sarcina...
janet_ccc
Postat pe 27 Septembrie 2010 20:29
Stii ce nu inteleg eu? Ce are in cap prietenul tau? Prima data scrii ca ati fost constienti de ce se poate intampla daca el lasa in tine si ca mai erati si fericiti......, apoi scrii ca s-a razgandit si nu mai vrea copil? (daca exista)...intrebarea mea este ca tu esti dispusa sa-i faci jocul......bai vrea copil atunci ii faci....aaaa nu mai vrea copil ...TU avortezi???
poisongirl87
Postat pe 19 Octombrie 2010 08:33
De la: janet_ccc, la data 2010-09-27 20:29:23poate fi ciclu peste sarcina...


de aceea repetarea testului dupa data normala la care trebuia sa vina ciclul este imperativa ca sa nu mai spun de un consult ginecologic....
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Octombrie 2010 08:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
interpretare analize pentru sarcina 7 De la: alexnails 29 Septembrie 2011 19:39
noduli la sâni 85 De la: jessica23_healthy 22 Februarie 2014 10:33
salut... 12 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:24
ASLO 9 De la: Delee 21 Octombrie 2011 20:45
daca ai o problema cu dragostea, vorbeste-mi si o s-o rezolvam 37 De la: roxana_moon 3 Februarie 2011 16:27