Setari Cookie-uri

Haideti sa vorbim despre OSHO, astept pareri ;)

De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:24:27
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 09:05:30
De la: turcbazat, la data 2010-10-17 08:30:56...

nu vreau sa iti combat ideea, pentru ca daca l-ai citit si ai ajuns la concluzia asta, foarte bine, poate ca nu e pentru tine ca si oameni suntem diferiti iar cea ce nu merge pentru tine merge pentru mine ...de ex. mohamed a ales calea razboiului pentru a ajunge la "iluminare", buddha a ales calea "saraciei", isus pe cea a jertfei/iubirii fata de semeni ... ideea e ca toti au ajuns la acelasi nivel, insa pe cai diferite ... iar pentru definirea "divinitatii", religiei sau a altor termeni sunt topicuri dedicate, aici este vorba despre OSHO

Cum poti afirma ca buddha si mohamed au ajuns la acelasi nivel cu Iisus ?! Nici Sfintii nu au ajuns la acelasi nivel cu Iisus, daramite acesti "maestri" calauziti de diavol!!!

greu de inteles usor de zis, faza e ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui multe cuvinte sunt greu de pantruns, caci intelesul lor este invaluit, sa vezi binele e cel mai greu, sa vezi raul din ochiul altuia e mai usor
yumy
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:26
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 09:05:30
De la: turcbazat, la data 2010-10-17 08:30:56...

nu vreau sa iti combat ideea, pentru ca daca l-ai citit si ai ajuns la concluzia asta, foarte bine, poate ca nu e pentru tine ca si oameni suntem diferiti iar cea ce nu merge pentru tine merge pentru mine ...de ex. mohamed a ales calea razboiului pentru a ajunge la "iluminare", buddha a ales calea "saraciei", isus pe cea a jertfei/iubirii fata de semeni ... ideea e ca toti au ajuns la acelasi nivel, insa pe cai diferite ... iar pentru definirea "divinitatii", religiei sau a altor termeni sunt topicuri dedicate, aici este vorba despre OSHO

Iisus a ajuns la iluminare???!!! Doamne Fereste!
Citeste aici despre SECTA IILUMINATI (STAPANII DIN UMBRA):
http://www.descopera.ro/maratoanele-descopera/teoria-conspiratiei/4209682-illuminati-stapanii-din-umbra
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:28
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:18:08
Esti varza la capitolul intelegere!

...uita-te la filmulet... ca el vorbeste acolo, sau nu intelegi engleza? Uita-te si cum fac aia la acea meditatie, fac de parca ar fi posedati de diavoli.[/quote]

in primul rand sa stii ca prefer sa ajung varza decat in pielea ta
in al doilea rand, tu ai dansat vreodata? stii ce inseamna sa faci doar ceea "simti" sa faci? poti concepe ca o fiinta e unica si se manifesta diferit fata de o alta fiinta? ... probabil ca astea sunt concepte complicate pentru tine,
insa cum am zis, mai bine ajung o varza decat sa fiu incapabil de intelegere, de compasiune nici nu poate fi vorba ....
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:29
bre voi vorbiti in directii diferite
yumy
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:30
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:24:27
Cum poti afirma ca buddha si mohamed au ajuns la acelasi nivel cu Iisus ?! Nici Sfintii nu au ajuns la acelasi nivel cu Iisus, daramite acesti "maestri" calauziti de diavol!!!

draga mea, e clar ca esti de ziua a 6a sau orice alta forma extremisma a crestinismului, si sincer din experienta stiu ca nu se poate discuta cu tine.... asa ca te rog dute pe alte topicuri si spunte-ti parerea despre isus sau ce mai doresti ....
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:31
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 11:29:29
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:18:08
Esti varza la capitolul intelegere!

...uita-te la filmulet... ca el vorbeste acolo, sau nu intelegi engleza? Uita-te si cum fac aia la acea meditatie, fac de parca ar fi posedati de diavoli.


in primul rand sa stii ca prefer sa ajung varza decat in pielea ta
in al doilea rand, tu ai dansat vreodata? stii ce inseamna sa faci doar ceea "simti" sa faci? poti concepe ca o fiinta e unica si se manifesta diferit fata de o alta fiinta? ... probabil ca astea sunt concepte complicate pentru tine,
insa cum am zis, mai bine ajung o varza decat sa fiu incapabil de intelegere, de compasiune nici nu poate fi vorba .... [/quote]
Eu inteleg ca tu esti cea incapabila sa intelegi adevararul, esti legata la ochi, esti prea pacalita de diavolii aia, aia nu dansseaza, ci isi vate necurajul joc de ei... Orice om normal isi da seama ca e ceva infiorator la felul cum "danseaza".
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:32
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:32:58
Eu inteleg ca tu esti cea incapabila sa intelegi adevararul, esti legata la ochi, esti prea pacalita de diavolii aia, aia nu dansseaza, ci isi vate necurajul joc de ei... Orice om normal isi da seama ca e ceva infiorator la felul cum "danseaza".


bine, bine ...alte texte mai stii?
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:34
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 11:31:59
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:24:27
Cum poti afirma ca buddha si mohamed au ajuns la acelasi nivel cu Iisus ?! Nici Sfintii nu au ajuns la acelasi nivel cu Iisus, daramite acesti "maestri" calauziti de diavol!!!

draga mea, e clar ca esti de ziua a 6a sau orice alta forma extremisma a crestinismului, si sincer din experienta stiu ca nu se poate discuta cu tine.... asa ca te rog dute pe alte topicuri si spunte-ti parerea despre isus sau ce mai doresti ....

Tu probabil faci parte din aceasta secta...de ziua a 6-a auzi, tu esti moderna sau cum , cand spui ca Iisus a ajuns la iluminare, cand toata lumea stie ca IILUMINATI ESTE O SECTA, sau ca mohamed si buddha sunt la acelasi nivel cu Iisus, cum poti spune asemenea tampenii, spune-i unui preot asta sa vezi ce parere are, sau citeste in Biblie si spune-mi daca gasesti ceva despre mohamedul tau sau buddha! Saraca de tine, esti irecuperabila!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:37
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 11:34:04
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:32:58
Eu inteleg ca tu esti cea incapabila sa intelegi adevararul, esti legata la ochi, esti prea pacalita de diavolii aia, aia nu dansseaza, ci isi vate necurajul joc de ei... Orice om normal isi da seama ca e ceva infiorator la felul cum "danseaza".


bine, bine ...alte texte mai stii?

Te deranjeaza ca nu e toata lumea "oarba" sau ca nu ne-am smintit cu totii ca sa credem in IILUMINATI?
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:39
Citeste despre secta IILUMINATI..
http://www.descopera.ro/maratoanele-descopera/teoria-conspiratiei/4209682-illuminati-stapanii-din-umbra

Auzi, tu ai citit vreo carte in viata ta? Nu neaparat Biblia.. Ca mie mi se pare ca nu prea stii ce vorbesti!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:41
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:37:28
Tu probabil faci parte din aceasta secta...de ziua a 6-a auzi, tu esti moderna sau cum , cand spui ca Iisus a ajuns la iluminare, cand toata lumea stie ca IILUMINATI ESTE O SECTA, sau ca mohamed si buddha sunt la acelasi nivel cu Iisus, cum poti spune asemenea tampenii, spune-i unui preot asta sa vezi ce parere are, sau citeste in Biblie si spune-mi daca gasesti ceva despre mohamedul tau sau buddha! Saraca de tine, esti irecuperabila!


dupa cum ti-am mai spus prefer sa fiu o varza irecuperabila decat in pielea ta

nu stiu ce intelegi tu prin iluminat, insa probabil ca ai citit prea multe carti scrise de (stephen king), dar daca cuvantul asta iti trezeste alte amintiri din copilarie pot sa folosesc alt cuvant sau expresie pentru a-ti exemplifica "nivelul" la care a ajuns: isus, mohamed, budda, krishna, ram, etc. (nu sunt multi dar sunt destui ) ar fi: "constiinta deplina", "adevarul pur" iar "iluminare" in contextul asta (nu stiu ce altceva poate reprezenta pentru tine) inseamna, iesirea din semi-intunericul in care ne balacim cu totii si intrarea intr-o lume plina de lumina ...poate e greu de inteles pentru tine, insa cu putina ambitie si timp rezervat cititului se poate rezolva
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:46
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 11:46:14
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:37:28
Tu probabil faci parte din aceasta secta...de ziua a 6-a auzi, tu esti moderna sau cum , cand spui ca Iisus a ajuns la iluminare, cand toata lumea stie ca IILUMINATI ESTE O SECTA, sau ca mohamed si buddha sunt la acelasi nivel cu Iisus, cum poti spune asemenea tampenii, spune-i unui preot asta sa vezi ce parere are, sau citeste in Biblie si spune-mi daca gasesti ceva despre mohamedul tau sau buddha! Saraca de tine, esti irecuperabila!


dupa cum ti-am mai spus prefer sa fiu o varza irecuperabila decat in pielea ta

nu stiu ce intelegi tu prin iluminat, insa probabil ca ai citit prea multe carti scrise de (stephen king), dar daca cuvantul asta iti trezeste alte amintiri din copilarie pot sa folosesc alt cuvant sau expresie pentru a-ti exemplifica "nivelul" la care a ajuns: isus, mohamed, budda, krishna, ram, etc. (nu sunt multi dar sunt destui ) ar fi: "constiinta deplina", "adevarul pur" iar "iluminare" in contextul asta (nu stiu ce altceva poate reprezenta pentru tine) inseamna, iesirea din semi-intunericul in care ne balacim cu totii si intrarea intr-o lume plina de lumina ...poate e greu de inteles pentru tine, insa cu putina ambitie si timp rezervat cititului se poate rezolva

Parca ziceai ca nu ai ce vorbi cu mine...
Nu e greu de inteles pt mine ce spui tu, dar mi se par niste lucruri atat de false, incat mi-e si greata cand aud cuvintele "iiluminare" sau "osho", mai ales cand vad ca aia la mediatiile lui fac precum dracii. In cel mai mare intuneric balacesc acesti sectanti cum e osho si adeptii lui, adica mi se pare ca ei sunt de partea diavolului deja, nu ca unii oameni simpli care isi pun doar intrebari despre existenta lui.
"Constiinta deplina" este o sintagma specifica sectantilor, in Biblie nu ai sa gasesti aceasta sintagma, ci ai sa intalnesti "iubire" si "adevar". Ei prin aceasta constiinta deplina neaga orice putere a lui Dumnezeu, ei spun ca noi trebuie sa fin dumnezeul nostru, ca noi suntem cele mai evoluate fiinte, ca altceva mai evoluat decat noi nu trebuie sa existe, ceea ce e O MARE MINCIUNA!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:01
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:01:05
Parca ziceai ca nu ai ce vorbi cu mine...
Nu e greu de inteles pt mine ce spui tu, dar mi se par niste lucruri atat de false, incat mi-e si greata cand aud cuvintele "iiluminare" sau "osho", mai ales cand vad ca aia la mediatiile lui fac precum dracii. In cel mai mare intuneric balacesc acesti sectanti cum e osho si adeptii lui, adica mi se pare ca ei sunt de partea diavolului deja, nu ca unii oameni simpli care isi pun doar intrebari despre existenta lui.
"Constiinta deplina" este o sintagma specifica sectantilor, in Biblie nu ai sa gasesti aceasta sintagma, ci ai sa intalnesti "iubire" si "adevar". Ei prin aceasta constiinta deplina neaga orice putere a lui Dumnezeu, ei spun ca noi trebuie sa fin dumnezeul nostru, ca noi suntem cele mai evoluate fiinte, ca altceva mai evoluat decat noi nu trebuie sa existe, ceea ce e O MARE MINCIUNA!

pai daca te bagi singura in seama pe topicul lui osho

faptul ca tie iti este greata cand auzi niste cuvinte probabil sa nu vie din cauza unei sarcini "surpriza"

cee ce vezi tu acolo "la mediatiile lui fac precum dracii" ... acelasi lucru il poate spune si un bastinas din amazon cand vine la mostele paraschivei de la iasi, deci iti trebuie un nivel comprehensiv ceva mai ridicat pentru a intege anumite aspecte ale vietii

nimeni nu neaga existenta lui dumnezeu ci doar neaga anumite viziuni pe care le au oameni despre dumnezeu, printre care:
- dumnezeu sta cu un cico in mana, pe un norisor deasupra ursei polare
- dumnezeu este nemilos si plin de ura fata de oameni
- dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu religia
- dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa, si alte personaje din angregatul bisericesc

insa ai si dreptate, spune ca dumnezeu se afla in noi, insa nu spune ca suntem cele mai evoluate fiinte, cele mai evoluate fiinte fiind cele enumerate mai sus: ram, isus, mohamed, mahavir, buddha, etc.
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:21
@anutzzaa si ca sa intelegi de ce nu este osho "inghitit" bine de clerici
- osho spune (de fapt nu spune el, el doar verbalizeaza ceea ce spun anumite texte vechi hinduse) ca perioada in care nu se site nimic despre isus in biblie (cativa ani), el de fapt ar fi fost la "practica" in manastirile budiste
- abraham din biblie, de fapt ar fi ram ....
si alte cateva "faze" neplacute pentru crestinism

faptul ca osho nu e placut/inteles in cultura "vestica" e la fel de evident ca si faptul ca barbatul nu intelege femeia (si invers). cultura "estica" are alte principii decat cultura vestica, daca aici in vest apreciem rationalitatea greaca, in este contradictia hindusa este mult mai apreciata. insa cum am mai spus, toate astea nu sunt decat niste "vehicule" pentru a ajunge la un nivel mai inalt decat cel din prezent.

battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:30
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:21:51
nimeni nu neaga existenta lui dumnezeu ci doar neaga anumite viziuni pe care le au oameni despre dumnezeu, printre care:
- dumnezeu sta cu un cico in mana, pe un norisor deasupra ursei polare
- dumnezeu este nemilos si plin de ura fata de oameni
- dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu religia
- dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa, si alte personaje din angregatul bisericesc

insa ai si dreptate, spune ca dumnezeu se afla in noi, insa nu spune ca suntem cele mai evoluate fiinte, cele mai evoluate fiinte fiind cele enumerate mai sus: ram, isus, mohamed, mahavir, buddha, etc.

Cine spune acele lucruri ("dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa")?! Nu stii pe ce lume traiesti sau ai niste cunostinte elementare despre Dumnezeu si Iisus pe care le au si copiii de pana in 9 ani, iar cu "osho" buddha" "ram" si alte prostii nu sunt decat niste rataciri ale unora ca tine!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:36
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:36:22
Cine spune acele lucruri ("dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa")?! Nu stii pe ce lume traiesti sau ai niste cunostinte elementare despre Dumnezeu si Iisus pe care le au si copiii de pana in 9 ani, iar cu "osho" buddha" "ram" si alte prostii nu sunt decat niste rataciri ale unora ca tine!

eu am dat doar exemple pe care le-am intalnit la oameni care iti sunt asemanatori ... iar faptul ca esti cu minte prinsa intr-o singura carte, e doar problema ta unii, isi doresc mai mult de la viata, pentru ca pot
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:41
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:21:51 deci iti trebuie un nivel comprehensiv ceva mai ridicat pentru a intege anumite aspecte ale vietii

Tocmai ca am aceasta pricepere sa imi dau seama ca aceste teorii ale lui osho nu sunt decat simple amagiri, pana la urma vorbim degeaba ca nu stiu carei religii apartii. Eu sunt ordodoxa, in religia noastra nu exista aceasta "constiinta deplina" si nici IILUMINATI, Doamne Fereste!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:42
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:42:36
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:21:51 deci iti trebuie un nivel comprehensiv ceva mai ridicat pentru a intege anumite aspecte ale vietii

Tocmai ca am aceasta pricepere sa imi dau seama ca aceste teorii ale lui osho nu sunt decat simple amagiri, pana la urma vorbim degeaba ca nu stiu carei religii apartii. Eu sunt ordodoxa, in religia noastra nu exista aceasta "constiinta deplina" si nici IILUMINATI, Doamne Fereste!


probabil ca de aici si nedumerirea ta, osho nu e o religie poate din cauza asta esti suparata dupa cum ti-am mai spus, (de fapt osho a spus) religia nu se confunda cu dumnezeu
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:46
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:41:17
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:36:22
Cine spune acele lucruri ("dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa")?! Nu stii pe ce lume traiesti sau ai niste cunostinte elementare despre Dumnezeu si Iisus pe care le au si copiii de pana in 9 ani, iar cu "osho" buddha" "ram" si alte prostii nu sunt decat niste rataciri ale unora ca tine!

eu am dat doar exemple pe care le-am intalnit la oameni care iti sunt asemanatori ... iar faptul ca esti cu minte prinsa intr-o singura carte, e doar problema ta unii, isi doresc mai mult de la viata, pentru ca pot

Adica acela era un exemplu despre oameni ca mine cand eu am spus ca este o tampenie acel exemplu? Vezi ca nu stii ce vorbesti?! Nu stiu cu ce fel de oameni ai tu de a face dar nici aceia care considera ca "dumnezeu reprezinta acelasi lucru cu popa" nici tu nu mi se pare ca "va doriti mai mult de la viata pt ca puteti", se pare ca nu ai reusit sa-ti depasesti aceasta conditie de "RATACITA"!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:47
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:46:56
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:42:36
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:21:51 deci iti trebuie un nivel comprehensiv ceva mai ridicat pentru a intege anumite aspecte ale vietii

Tocmai ca am aceasta pricepere sa imi dau seama ca aceste teorii ale lui osho nu sunt decat simple amagiri, pana la urma vorbim degeaba ca nu stiu carei religii apartii. Eu sunt ordodoxa, in religia noastra nu exista aceasta "constiinta deplina" si nici IILUMINATI, Doamne Fereste!


probabil ca de aici si nedumerirea ta, osho nu e o religie poate din cauza asta esti suparata dupa cum ti-am mai spus, (de fapt osho a spus) religia nu se confunda cu dumnezeu

Osho nu e o religie, nu am spus asta, dar budismul este o religie, osho este budhist! Nu mi-ai zis carei religii apartii!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:50
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:50:40
Osho nu e o religie, nu am spus asta, dar budismul este o religie, osho este budhist! Nu mi-ai zis carei religii apartii!

iar faci o gresala de clasa a 4a, ce spui tu acolo e ca si cum eu as spune ca ISUS-ismul este o religie .... osho vorbeste din textele lui buddha, isus, ram etc. ...iar budidmul e numit religie doar pentru ca sunt multi adepti, insa nu are nici-o legatura cu conceptul de religie asa cum il stii la crestinism. dar cum ti-am mai spus, tu judeci din prisma unei singure carti si nu ai cum sa intelegi, lucrurile asa cum sunt. dar daca vrei sa faci efortul asta sa stii ca nu e greu, trebuie doar vointa
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 12:58
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 12:58:26
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:50:40
Osho nu e o religie, nu am spus asta, dar budismul este o religie, osho este budhist! Nu mi-ai zis carei religii apartii!

iar faci o gresala de clasa a 4a, ce spui tu acolo e ca si cum eu as spune ca ISUS-ismul este o religie .... osho vorbeste din textele lui buddha, isus, ram etc. ...iar budidmul e numit religie doar pentru ca sunt multi adepti, insa nu are nici-o legatura cu conceptul de religie asa cum il stii la crestinism. dar cum ti-am mai spus, tu judeci din prisma unei singure carti si nu ai cum sa intelegi, lucrurile asa cum sunt. dar daca vrei sa faci efortul asta sa stii ca nu e greu, trebuie doar vointa

Pai bineinteles ca judec din prisma unei singure carti, Biblia, nu am sa citesc niciodata acele carti despre buddha, sau cartile lui osho carecontin de fapt FALSE INVATATURI, cum spune si Biblia ca se vor arata "falsi invatatori", trebuie doar sa ai priceperea de a-i recunoaste atunci cand ii intalnesti! Asa ca somn usor in continuare!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 13:05
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 13:05:00Asa ca somn usor in continuare!


multumesc, asta chiar e un timp pentru ...cocolosit in pat, pacat ca e femeia plecata
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 13:08
Buna, da eu am citit Osho:)
e foarte interesant, prima data cand am citit o carte de osho am fost foarte curioasa in ceea ce priveste meditatia si cum osho nu da o reteta in ceeace priveste meditatia am cautat in alta parte reusind pana la urma sa meditez...
marruca
Postat pe 17 Octombrie 2010 16:53
De la: marruca, la data 2010-10-17 16:53:44Buna, da eu am citit Osho:)
e foarte interesant, prima data cand am citit o carte de osho am fost foarte curioasa in ceea ce priveste meditatia si cum osho nu da o reteta in ceeace priveste meditatia am cautat in alta parte reusind pana la urma sa meditez...

n-ai cautat bine, are chiar o carte dedicata meditatiei
se numeste "The Book of Secrets: 112 Keys to the Mystery" ... iti spun titlul in engleza pentru ca in romana nu am avut "placerea" de a-l citi, am preferat varianta engleza.
desi este hindus, se exprima destul de bine in engleza, si am preferat sa "aprofundez" in limba lui, decat intr-o traducere "dubioasa".
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:01
salutare.....azi o prietena imi imprumuta o carte scrisa de renumitul autor....am sa o citesc ...si o recomand si altora..."Creativitatea -descatusarea fortelor interioare"Citez
:nu lasa ca viata sa devina un ritual mort.Lasa sa existe si momente inexplicabile ,lasa sa existe si cateva lucruri misterioase ,care nu pot fi explicate rational"
sau "dk nu vezi nici un sens in viata ,probabil ca astepti pasiv ca sensul sa vina ,dar el nu va veni niciodata"
CORY269
Postat pe 17 Octombrie 2010 20:08
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 12:01:05
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 11:46:14
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:37:28
Tu probabil faci parte din aceasta secta...de ziua a 6-a auzi, tu esti moderna sau cum , cand spui ca Iisus a ajuns la iluminare, cand toata lumea stie ca IILUMINATI ESTE O SECTA, sau ca mohamed si buddha sunt la acelasi nivel cu Iisus, cum poti spune asemenea tampenii, spune-i unui preot asta sa vezi ce parere are, sau citeste in Biblie si spune-mi daca gasesti ceva despre mohamedul tau sau buddha! Saraca de tine, esti irecuperabila!


dupa cum ti-am mai spus prefer sa fiu o varza irecuperabila decat in pielea ta

nu stiu ce intelegi tu prin iluminat, insa probabil ca ai citit prea multe carti scrise de (stephen king), dar daca cuvantul asta iti trezeste alte amintiri din copilarie pot sa folosesc alt cuvant sau expresie pentru a-ti exemplifica "nivelul" la care a ajuns: isus, mohamed, budda, krishna, ram, etc. (nu sunt multi dar sunt destui ) ar fi: "constiinta deplina", "adevarul pur" iar "iluminare" in contextul asta (nu stiu ce altceva poate reprezenta pentru tine) inseamna, iesirea din semi-intunericul in care ne balacim cu totii si intrarea intr-o lume plina de lumina ...poate e greu de inteles pentru tine, insa cu putina ambitie si timp rezervat cititului se poate rezolva

Parca ziceai ca nu ai ce vorbi cu mine...
Nu e greu de inteles pt mine ce spui tu, dar mi se par niste lucruri atat de false, incat mi-e si greata cand aud cuvintele "iiluminare" sau "osho", mai ales cand vad ca aia la mediatiile lui fac precum dracii. In cel mai mare intuneric balacesc acesti sectanti cum e osho si adeptii lui, adica mi se pare ca ei sunt de partea diavolului deja, nu ca unii oameni simpli care isi pun doar intrebari despre existenta lui.
"Constiinta deplina" este o sintagma specifica sectantilor, in Biblie nu ai sa gasesti aceasta sintagma, ci ai sa intalnesti "iubire" si "adevar". Ei prin aceasta constiinta deplina neaga orice putere a lui Dumnezeu, ei spun ca noi trebuie sa fin dumnezeul nostru, ca noi suntem cele mai evoluate fiinte, ca altceva mai evoluat decat noi nu trebuie sa existe, ceea ce e O MARE MINCIUNA!


dar tu de unde stii cum fac dracii?
DreamHunter
Postat pe 18 Octombrie 2010 01:21
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-06 08:41:05da' cine.......mea e osho?
la ce echipa joaca?

osho este un agent american nascut in india, care si-a creat o legenda de mistic, filozof si mentor spiritual. nu citit scrierile lui, pot cauza probleme in cazul in care ai psihic slabit de evenimentele de zi cu zi. are multe conditionari in ceea ce scrie.
leo_
Postat pe 18 Octombrie 2010 02:14
De la: leo_, la data 2010-10-18 02:14:02
osho este un agent american nascut in india, care si-a creat o legenda de mistic, filozof si mentor spiritual. nu citit scrierile lui, pot cauza probleme in cazul in care ai psihic slabit de evenimentele de zi cu zi. are multe conditionari in ceea ce scrie.

agent undercover
battleofwits
Postat pe 18 Octombrie 2010 06:03
De la: battleofwits, la data 2010-10-18 06:03:03
De la: leo_, la data 2010-10-18 02:14:02
osho este un agent american nascut in india, care si-a creat o legenda de mistic, filozof si mentor spiritual. nu citit scrierile lui, pot cauza probleme in cazul in care ai psihic slabit de evenimentele de zi cu zi. are multe conditionari in ceea ce scrie.

agent undercover


si profesionist de calibru
leo_
Postat pe 18 Octombrie 2010 09:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Investeste in tine. Fii voluntar LECUPO! 2 De la: dandanaua_reloaded 24 Noiembrie 2008 01:13
mai este cineva pe aici? 10 De la: pamela_1 12 Iunie 2009 14:38
Ma ajutati sa ii fac o farsa prietenului meu? 60 De la: kudika_35571 5 Iunie 2013 20:05
kudika nicoll,,m am indragostit de tn 16 De la: kudika_nikole 1 Ianuarie 2012 17:53
Pantofi si multe poze chic:) 1 De la: kudika_4649 20 Aprilie 2012 23:05