Setari Cookie-uri

Haideti sa vorbim despre OSHO, astept pareri ;)

De la: kudika227120, la data 2010-10-07 22:14:56Hai ca ne-ai dat pe spate!....

si nu-ti place? daca mai ridici si craci deja ....
battleofwits
Postat pe 7 Octombrie 2010 22:20
Azi am luat Osho cu mine, in masina, in metrou, peste tot, dar toate au mers ata, traficul a fost bun, in metrou nu era loc de stat jos, n-a trebuit sa astept nicaieri, asa ca n-am citit nimic si n-am nimic nou din Osho de impartasit cu voi :) la naiba
DreamHunter
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:45
Da, se zice ca in perioada sfarsitului nu se mai intampla minuni:))
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:52
noapte buna....and enjoi...osho...or orice vreti voi...pace voua.
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:53
De la: kudika195501, la data 2010-10-08 01:52:51Da, se zice ca in perioada sfarsitului nu se mai intampla minuni:))


asta de unde a venit???
DreamHunter
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:56
De la: DreamHunter, la data 2010-10-08 01:56:34
De la: kudika195501, la data 2010-10-08 01:52:51Da, se zice ca in perioada sfarsitului nu se mai intampla minuni:))


asta de unde a venit???

habar nu am...din memorie.
kudika195501
Postat pe 8 Octombrie 2010 01:58
De la: kudika195501, la data 2010-10-08 01:58:28
De la: DreamHunter, la data 2010-10-08 01:56:34
De la: kudika195501, la data 2010-10-08 01:52:51Da, se zice ca in perioada sfarsitului nu se mai intampla minuni:))


asta de unde a venit???

habar nu am...din memorie.



din ce te-ai luat adica? nu te face ca n-ai inteles intrebarea ;)
DreamHunter
Postat pe 8 Octombrie 2010 02:03
De la: DreamHunter, la data 2010-10-06 00:59:05L-ati citit pe OSHO? Daca da, ce gen de reactie a starnit in voi? Va astept la o cafelutza virtuala sa vorbim despre libertate, dragoste si viata, marca OSHO.



in cat suntem azi'.....aa....8 oct...tu ai scris pe 6 oct....deci doua zile in care ati avut timp sa va cunoasteti....
sper ca esti multumit de rezultate...
acum returneaza-mi-o..
sa nu intrebi ce.........ca urlu de ma aude toata kudika
Celia_29
Postat pe 8 Octombrie 2010 02:08
De la: Celia_29, la data 2010-10-08 02:08:09
De la: DreamHunter, la data 2010-10-06 00:59:05L-ati citit pe OSHO? Daca da, ce gen de reactie a starnit in voi? Va astept la o cafelutza virtuala sa vorbim despre libertate, dragoste si viata, marca OSHO.



in cat suntem azi'.....aa....8 oct...tu ai scris pe 6 oct....deci doua zile in care ati avut timp sa va cunoasteti....
sper ca esti multumit de rezultate...
acum returneaza-mi-o..
sa nu intrebi ce.........ca urlu de ma aude toata kudika



Ce?!
DreamHunter
Postat pe 8 Octombrie 2010 02:10
Culmea e ca, eu chiar n-am idee la ce te referi
DreamHunter
Postat pe 8 Octombrie 2010 02:21
O prietena mi-a dat acum vreo 3 saptamani volumul "Cand iubesti". N-am reusit sa trec de pagina 100. Nu-l inteleg, nu-mi place. Am zis sa fac un efort sa termin cartea, sa-mi pot spune la sfarsit parerea. Dar nu-l pot citi. Posibil ca acest volum sa nu fi fost cea mai inspirata alegere pentru "a face cunostinta" cu Osho. Posibil ca acum, dupa aceste randuri sa nu vreau deloc sa-l cunosc pe Osho.
Daca ar fi sa rezum cele citite, m-as limita doar la a ridica din umeri si as spune: mda, alt filosof care da sfaturi pentru o alta lume.
rashela
Postat pe 8 Octombrie 2010 10:14
De la: miss_darine, la data 2010-10-06 21:09:26acum serios, dar cu discutia voastra m-ati facut chiar curioasa...maine mall-diverta scrie pe mine, doar sa ma sfatuiti cu care din cartile lui sa incep


*** ... VIATA ESTE AICI SI ACUM ... ***
Millennium
Postat pe 16 Octombrie 2010 17:37
... Valabil si pentru rashella...
Millennium
Postat pe 16 Octombrie 2010 17:40
De la: kudika033765, la data 2010-10-07 18:34:50L-am citit si cartile lui mi se par destul de interesante.Numai ca tr sa fii destul de evoluat spiritual ca sa le intelegi.Unele,intr-adevar nu mai corespund cu timpurile pe care le traim.........dar principiile sant destul de adevarate.Da,are o anume orientare budhisto-filozofica.Nu are nimic in comun cu yoga sau Bivolaru.


*** ... O parere corecta!
Millennium
Postat pe 16 Octombrie 2010 17:46
De la: Millennium, la data 2010-10-16 17:40:33 ... Valabil si pentru rashella...


Probabil vroiai sa spui "valabil si pentru Osho".. pentru ca eu nu am afirmat altceva, pe cand el da.
rashela
Postat pe 16 Octombrie 2010 21:49
TARA SUB ASEDIUL RATACITILOR: Meditatie activa OSHO incepand de Joi, 7 octombrie 2010
Urmareste acest filmulet:
http://saccsiv.wordpress.com/2010/10/06/tara-sub-asediul-ratacitilor-meditatie-activa-osho-incepand-de-joi-7-octombrie-2010/
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:33
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:33:22TARA SUB ASEDIUL RATACITILOR: Meditatie activa OSHO incepand de Joi, 7 octombrie 2010
Urmareste acest filmulet:
http://saccsiv.wordpress.com/2010/10/06/tara-sub-asediul-ratacitilor-meditatie-activa-osho-incepand-de-joi-7-octombrie-2010/

Acest Osho spune ca Iisus nu a existat cu adevarat, ca nu exista Dumnezeu, ca e doar "fiction"... Cine ar putea fi de acord cu asta? E la fel de rau ca si Bivolaru! Poate chiar mai rau!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 01:40
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:40:38
Acest Osho spune ca Iisus nu a existat cu adevarat, ca nu exista Dumnezeu, ca e doar "fiction"... Cine ar putea fi de acord cu asta? E la fel de rau ca si Bivolaru! Poate chiar mai rau!

esti funny

Osho chiar vorbeste despre calea lui isus ca si despre cea a lui mohamed sau a lui buddha (fiind hindus, e normal sa vorbeasca mai mult despre buddha). Cat despre dumnezeu, e adevarat ca nu se refera la el asa cum ai invatat tu sa te referi la el citind povestile din scoala generala . Insa ca sa intelegi asta iti trebuie un anumit grad de intelegere
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 06:12
De la: rashela, la data 2010-10-16 21:49:16
De la: Millennium, la data 2010-10-16 17:40:33 ... Valabil si pentru rashella...


Probabil vroiai sa spui "valabil si pentru Osho".. pentru ca eu nu am afirmat altceva, pe cand el da.

daca il citeai, realizai ca poate cea mai mare idee pe care incearca s-o persuadeze este: "traieste acum"
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 06:16
Asta intelegi tu din mesajul lui. Eu inteleg altceva.
Nu-i oare firesc asa? Ca doar de aceea mie nu-mi place, tie da. Ca orice "invatator".
rashela
Postat pe 17 Octombrie 2010 06:35
De la: rashela, la data 2010-10-17 06:35:20Eu inteleg altceva.
Nu-i oare firesc asa?


e firesc daca nu-l citesti (s-au l-ai "citit" intr-o revista gen Cosmopolitan) daca-l citeai, era imposibil sa spui ceea ce ai spus mai devreme
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 06:59
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 06:59:00
De la: rashela, la data 2010-10-17 06:35:20Eu inteleg altceva.
Nu-i oare firesc asa?


e firesc daca nu-l citesti (s-au l-ai "citit" intr-o revista gen Cosmopolitan) daca-l citeai, era imposibil sa spui ceea ce ai spus mai devreme


Uff, pai n-ai citit primul meu post de pe topicul asta? Spuneam ceva de una dintre cartile lui... pe care o am in biblioteca. Si pe care nu am reusit s-o citesc decat jumate, tocmai pentru ca nu-mi place. Ma rog, hai sa spunem ca nu-l inteleg, ca despre asta e vorba pana la urma.- Nu ajunge la sufletul meu sub nicio forma. Si desigur, daca nu-ti place primul volum al unui roman nu-l mai citesti nici pe al doilea. E mult mai grav cand nu-ti place deloc autorul. Nu mai citesti NIMIC din ce a scris.
Exista posibilitatea, asa cum spuneam tot in primul post de aici, sa fi avut ghinionul sa fi inceput a-l citi pe Osho cu un volum nepotrivit. Poate daca as fi citit ceva mai concret si nu atat de "cai verzi pe pereti" cum e cazul volumului "Cand iubesti", atunci l-as fi inteles. Deocamdata nu-mi place. Si nu am acel feeling ca trebuie sa-l descopar, ca e musai sa spuna ceva interesant.
Desigur, nu am scris aici un sfat, Doamne fereste! Nu sugerez nimanui sa NU-l citeasca pe Osho, dimpotriva. Am spus doar ce impact a avut asupra mea.
rashela
Postat pe 17 Octombrie 2010 08:03
De la: rashela, la data 2010-10-17 08:03:29
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 06:59:00
De la: rashela, la data 2010-10-17 06:35:20Eu inteleg altceva.
Nu-i oare firesc asa?


e firesc daca nu-l citesti (s-au l-ai "citit" intr-o revista gen Cosmopolitan) daca-l citeai, era imposibil sa spui ceea ce ai spus mai devreme


Uff, pai n-ai citit primul meu post de pe topicul asta? Spuneam ceva de una dintre cartile lui... pe care o am in biblioteca. Si pe care nu am reusit s-o citesc decat jumate, tocmai pentru ca nu-mi place. Ma rog, hai sa spunem ca nu-l inteleg, ca despre asta e vorba pana la urma.- Nu ajunge la sufletul meu sub nicio forma. Si desigur, daca nu-ti place primul volum al unui roman nu-l mai citesti nici pe al doilea. E mult mai grav cand nu-ti place deloc autorul. Nu mai citesti NIMIC din ce a scris.
Exista posibilitatea, asa cum spuneam tot in primul post de aici, sa fi avut ghinionul sa fi inceput a-l citi pe Osho cu un volum nepotrivit. Poate daca as fi citit ceva mai concret si nu atat de "cai verzi pe pereti" cum e cazul volumului "Cand iubesti", atunci l-as fi inteles. Deocamdata nu-mi place. Si nu am acel feeling ca trebuie sa-l descopar, ca e musai sa spuna ceva interesant.
Desigur, nu am scris aici un sfat, Doamne fereste! Nu sugerez nimanui sa NU-l citeasca pe Osho, dimpotriva. Am spus doar ce impact a avut asupra mea.


sa-ti placa sau nu, este alegerea ta
restul, ce a vrut sau nu sa spuna, eu zic ca e pentru cei care au citit "cartile"
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 08:21
DreamHunter : vreau sa imi impartasesc si eu parerea desre OSHO. Este un personaj foarte ciudat si foarte controversat. Am citit si eu cate ceva despre el,pe cand am inceput sa imi caut calea ,in cautarea Adevarului. Este un Maestru (ptr cei ce il considera asa) greu de inteles,greu de digerat. Eu unul nu reuseam sa ajung la un verdict in ceea ce denota puritatea si sfintenia sa. personal imi pare ca se contrazice,am citit si am vazut filmulete cu el, cand Il atesta pe Dumnezeu,cand ii contesta existenta. Toate persoanele spirituale pe care le cunosc ,inclusiv toti prietenii mei, il considera un mare maestru. In ultimul timp ,India este plina de escroci si falsi maestri. Eu am cerut sa fiu luminat in ceea ce-l priveste si mi-am pus urmatoarele intrebari: Daca era un maestru veritabil,pentru ce-i trebuia sa-si materializeze 70 de Rolls Royce-uri? In primul rand ca sa atingi constiinta Hristica trebuie sa te lepezi de tot ce inseamna materie si sa te detasezi de tot si de toate;in al 2-lea rand cand ai atins acea stare de Maestru nu mai trebuie sa DEMONstrezi nimanui nimic. Aici apare primul meu semn de intrebare in ceea ce priveste sfintenia lui. Trecand peste aceasta dilema dau de alta si anume cea de persoanalitate publica. Un Maestru adevarat nu are nevoie de atata publicitate ,ori el are foarte multe carti scoase,inerviuri,si tot felul de aparitii prin massmedia. Trec peste asta si imi aduc aminte cuvintele lui Dumnezeu ,care spune: Cine Il recunoaste pe Iisus Hristos ca Fiul lui Dumnezeu si ca Mantuitor, acela vine in numele Domnului. Sincer sa fiu, la OSHO,nu am gasit pe nicaieri sa afirme lucrul asta,poate vorbeste despre Iisus,dar daca nu-L recunoaste ca Mantuitor si ca Fiul lui Dumnezeu,inseamna ca nu vine in numele Domnului. Cam asta este parerea mea despre acest maestru OSHO,vreau sa citesc si parerile voastre.
Eu am citit destule in dorinta de a cauta Adevarul si pana la urma m-am intors la credinta pura. Voi Alegeti,dar va spun ca degeaba va pierdeti timpul cu tot felul de Maestri ,care nu stiti daca sunt Adevarati,cand a-ti putea foarte simplu sa va intoarceti la Hristos,care este singurul Mantuitor si salvator al nostru. In ultimul timp foarte multa lume este din ce in ce mai mult interesata de spiritualitate,iar majoritatea cauta tot felul de Maestri si locuri mistice,cum ar fi Tibetul,crezand ca se Mantuiesc sau ca asa il realizeaza pe Dumnezeu. Majoritatea ii cauta pe Buddha,Osho,Mohamed sau nu mai stiu pe care, si toti fug de Hristos,si nu inteleg de ce???? Buddha ,Confucius,Mohamed,si altii au fost spirite mari trimise sa ajute omenirea in ascensiune, la timpul respectiv fiind altfel de spirite incarnate.Dar omenirea a inceput sa decada foarte mult,spiritele ajungand de culori inchise precum negru,maro(draci) ,atunci fiind nevoit sa vina Insusi Fiul lui Dumnezeu, Hristos, sa infaptuiasca opera Mantuirii astfel, luand asupra Lui toate pacatele noastre si,prin Sfantul Botez sa primim cel mai mare Har,cel al Mantuirii.
Acum spuneti-mi voi mie ,cine si-ar fi dat Viata pentru noi,cine este Insusi Calea,Adevarul si Viata,cine este Milos,Radbator si Bland, daca nu Iisus Hristos? El este intotdeauna cu noi ,asa ca decat sa-i cautati pe OSHO sau pe nu stiu care,apelati la Hristos care este in inima noastra,si in acelasi timp tovarasul nostru de drum.
turcbazat
Postat pe 17 Octombrie 2010 08:30
mai bine cititi biblia doamnelor
kudika224927
Postat pe 17 Octombrie 2010 08:35
De la: turcbazat, la data 2010-10-17 08:30:56...

nu vreau sa iti combat ideea, pentru ca daca l-ai citit si ai ajuns la concluzia asta, foarte bine, poate ca nu e pentru tine ca si oameni suntem diferiti iar cea ce nu merge pentru tine merge pentru mine ...de ex. mohamed a ales calea razboiului pentru a ajunge la "iluminare", buddha a ales calea "saraciei", isus pe cea a jertfei/iubirii fata de semeni ... ideea e ca toti au ajuns la acelasi nivel, insa pe cai diferite ... iar pentru definirea "divinitatii", religiei sau a altor termeni sunt topicuri dedicate, aici este vorba despre OSHO
battleofwits
Postat pe 17 Octombrie 2010 09:05
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 06:12:13
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:40:38
Acest Osho spune ca Iisus nu a existat cu adevarat, ca nu exista Dumnezeu, ca e doar "fiction"... Cine ar putea fi de acord cu asta? E la fel de rau ca si Bivolaru! Poate chiar mai rau!

esti funny

Osho chiar vorbeste despre calea lui isus ca si despre cea a lui mohamed sau a lui buddha (fiind hindus, e normal sa vorbeasca mai mult despre buddha). Cat despre dumnezeu, e adevarat ca nu se refera la el asa cum ai invatat tu sa te referi la el citind povestile din scoala generala . Insa ca sa intelegi asta iti trebuie un anumit grad de intelegere

Esti varza la capitolul intelegere!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:16
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 11:16:09
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 06:12:13
De la: anutzzaa, la data 2010-10-17 01:40:38
Acest Osho spune ca Iisus nu a existat cu adevarat, ca nu exista Dumnezeu, ca e doar "fiction"... Cine ar putea fi de acord cu asta? E la fel de rau ca si Bivolaru! Poate chiar mai rau!

esti funny

Osho chiar vorbeste despre calea lui isus ca si despre cea a lui mohamed sau a lui buddha (fiind hindus, e normal sa vorbeasca mai mult despre buddha). Cat despre dumnezeu, e adevarat ca nu se refera la el asa cum ai invatat tu sa te referi la el citind povestile din scoala generala . Insa ca sa intelegi asta iti trebuie un anumit grad de intelegere

Esti varza la capitolul intelegere!

...uita-te la filmulet... ca el vorbeste acolo, sau nu intelegi engleza? Uita-te si cum fac aia la acea meditatie, fac de parca ar fi posedati de diavoli.
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:18
noroc cu kudika si "goagal", ca altfel nu mai aflam eu de osho asta
yumy
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:20
De la: battleofwits, la data 2010-10-17 09:05:30
De la: turcbazat, la data 2010-10-17 08:30:56...

nu vreau sa iti combat ideea, pentru ca daca l-ai citit si ai ajuns la concluzia asta, foarte bine, poate ca nu e pentru tine ca si oameni suntem diferiti iar cea ce nu merge pentru tine merge pentru mine ...de ex. mohamed a ales calea razboiului pentru a ajunge la "iluminare", buddha a ales calea "saraciei", isus pe cea a jertfei/iubirii fata de semeni ... ideea e ca toti au ajuns la acelasi nivel, insa pe cai diferite ... iar pentru definirea "divinitatii", religiei sau a altor termeni sunt topicuri dedicate, aici este vorba despre OSHO

Cum poti afirma ca buddha si mohamed au ajuns la acelasi nivel cu Iisus ?! Nici Sfintii nu au ajuns la acelasi nivel cu Iisus, daramite acesti "maestri" calauziti de diavol!!!
anutzzaa
Postat pe 17 Octombrie 2010 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:X:X:X 21 De la: andra_ale 20 August 2009 09:43
Free Caffe 2(un regalo ai miei amici) 74567 De la: bestiutza_relouded 4 Februarie 2013 17:35
a murit vama veche? 3 De la: yumalai 14 Iunie 2010 14:49
Cum isi da seama o persoana ca e proasta ? 268 De la: camelyta_camy 3 August 2011 17:42
LA MULTI ANI MITURAAAAA!!!!!! 45 De la: Calandrinon 23 Ianuarie 2010 15:05