Setari Cookie-uri

ciudate indoieli inainte de casatorie, pls help!!!!

Dragele mele, mi-a venit si mie randul sa spun "da" dupa aproape 5 ani minunati petrecuti alaturi de iubitul meu. Toate bune si frumoase, relatia merge ok, ne iubim mult, am realizat foarte multe de cand suntem impreuna si nu ne vedem viitorul unul fara altul.
Ok. Pana aici poate va intrebati: "Si atunci care-i problema? ".
Ca toti barbatii si iubitul meu e o fiinta vizuala. Trage cu ochiul la femei ( ceea ce mai facem si noi fetele cateodata de ce sa nu recunoastem ). N-as face un caz din asta, insa la el e deja un obicei. La TV sau pe strada simte nevoia sa comenteze: "ce urata e asta"( la fff multe are comentariul asta) sau: "uite asta e o femeie frumoasa", "ce frumusica e nu stiu cine" bla bla". Precizez ca in relatiile anterioare nu auzeam comentarii de genul asta de la fostii mei prieteni si nici nu-i surprindeam cu ochii in 7 zari ( poate eram eu mai mica si nu aveam ochiul format pe treburi din astea) Nu stiu daca ce face el e un lucru neaparat rau, insa asa mi s-a format mie ideea de relatie( fara prea dese comentarii sau priviricatre alte persoane de sex feminin macar nu in prezenta mea ca semn de respect )- stiu ca poate o parte dintre voi ar spune : "Si ce? Preferi sa se uite pe furis decat sa se uite impreuna cu tine si sa nu-ti ascunda nimic?" Bun, asa poate ajunge sa ma si insele si sa fie atat de sincer si deschis incat sa nu mi-o ascunda; asta ar trebui sa ma faca sa ma simt mai bine? ) In cazul de fatza asta e un aspect care, recunosc: m-a deranjat si ma deranjeza. Poate par incuiata, dar imi displace teribil sa fiu langa el si sa vad ca scaneaza alte femei ( sunt convinsa ca orice femeie ar fi deranjata si de ce nu, chiar jignita de gestul asta, chiar daca unele n-o recunoasc si braveaza) . Nu prea ma manifest ( mi-as calca mandria in picioare si i-as da satisfactie,) insa observ si ma intristez. Avand in vedere in ce lume traim am considerat toata chestia asta ca fiind un aspect minor cu care nu merita sa-mi bat capul ( desi stiti cum se spune "uneori buturuga mica rastoarna carul mare" si de unde nu te astepti poti sa ai surprize). Suntem inconjurati de tenatatii.... e o lume nebuna care uneori ne poate impinge la nebunii, insa am zis ca sentimentele puternice si o relatie solida pot invinge asa ceva( uneori ma gandesc ca toate cuvinetele astea nu sunt decat "bla bla bla")
Comunicam foarte mult despre o gramada inclusiv despre prostioarele de zi cu zi din viata fiecaruia, de genul: cu cine am mai vorbit, ce-am mai facut, ce-am mai vazut..... Imi spunea de exemplu ca e revoltat cu privire la moda actuala, la tinuta femeilor de pe strada ( pe care de obicei le studiaza la metrou sau in gara unde este concentratie mare). Citez:" Unele...fete chiar dragute, dar imbracate oribil". Avea dreptate cu ce spunea, numai ca de aici rezulta ca el nu face altceva decat sa scaneze si sa studieze in continuu.... Poate sunt eu exagerata , dar ma irita teribil gandul ca el zi de zi se uita dupa sute de femei si mai aud si chestii de genul;" mai vad si cate o bunaciune" si apoi ca s-o dreaga zice: " ma gandesc ca si eu am o bunaciune acasa si ca si altii se uita la fel dupa ea"
Din cauza asta am devenit usor suspicioasa cu privire la prezentele feminine din jurul lui cu toate ca el ( recunosc) nu mi-a dat niciodata motive de indoiala ( inafara de scanarea persoanelor de sex feminin de care va povesteam mai sus), iar respectivele nu se incadreaza in tiparele lui. Nu sunt foarte preocupata, insa nici indiferenta la aspectele astea.
Problema e ca face naveta impreuna cu mai multe fete: cu una pleaca in fiecare dimineata cu taxiul, la tren se mai intalneste cu vreo 2 ... Si asta zilnic. Se suna, isi dau mesaje sa se adune....; Mai sunt si baieti prin preajma , nu are un anturaj exclusiv feminin, insa e aiurea sa stii doar ce ti se spune despre persoanele in preajma carora calatoreste si-si petrece ore bune zi de zi. Vorbind despre chestiile astea replica lui a fost: "Ce tot il descos eu despre ce-a mai vb cu x sau cu y sau cu cine a mers, ca oricum persoanele din jurului lui nu-i sunt pe plac si sa nu mai fiu suspicioasa; si ca atunci cand va aparea vreuna sa-l tenteze...atunci sa-mi fac griji...nu asa aiurea cu oricine..." Si vine intrebarea logica( zic eu) din partea mea:" Bun.....sa inteleg ca noi suntem intr-o relatie de lunga durata si am stabilit data nuntii pentru simplul motiv ca tu nu ai gasit pana acum pe altcineva care sa-ti fie pe plac, ca nu ai avut nici o tentatie? Si ca poate nici eu n-am avut? " Viata e plina de tentatii, ar trebui sa-mi fac griji?" El imi raspunde ca am inteles pe dos......ca normal ca nu suntem impreua de atatia ani doar pentru motivul ca pe el nu l-a tentat nimeni pana acum, insa in mintea mea normal ca a incoltit indoiala si au aparut tot felul de intrebari: " o fi bine ce fac? daca ma marit si apoi apare vreo "tentatie"? O relatie solida si un om cu coloana vertebrala n-ar trebui sa treaca peste aceste tenatii? Daca ma marit ca sa am de ce divorta? ( probabil ca am intrat si in starea aceea de agitatie dinainte de nunta desi mai sunt cateva luni bune pana atunci). Daca acum face asa, ce va fi pe viitor? La ce as putea sa ma astept? Atunci cand nu voi mai fi la fel de atragatoare ( cum nici el nu va mai fi) ce se va intampla?
Uneori simt ca de cand suntem impreuna m-am schimbat, din cauza atitudini lui simt ca uneori devin geloasa sau suspicioasa aiurea, eu care niciodata n-am avut idei din astea inainte.
Precizez ca e un om bun, cu un suflet extraordinar, am petrecut alaturi de el cei mai frumosi ani din viata mea( si el simte la fel), avem o relatie solida cum poate multi si-ar dori-o, insa atunci cand voi spune "da' n-as vrea sa ma gandesc ca poate fac vreo greseala. Poate tot ce-am povestiti eu pentru unii pare un detaliu nesemnificativ, insa pt mine e important.
Stiu ca in ziua de azi nu se mai poarta, insa as vrea sa fac pasul asta pentru toata viata si s-o fac cu toata convingerea ( care acum dintr-o prostie sau nu..... mi-a fost zdruncinata).
Nu stiu cat de bine am reusit sa ma fac inteleasa insa asta e modul meu de a ma exprima. La chestii d-astea mi-e foarte greu sa fiu concisa
Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca pana la capat si anticipat celor care ma pot ajuta cu un sfat.
Astept parerile voastre!



Postat pe 16 Octombrie 2010 01:52
Eu zic sa nu te mariti, asa ai timp sa-ti faci " scenarii".
Da chiar asa, de ce sa te mariti, doar ca sa trebuiasca sa divortezi?
Mai bine fata fecioara, asa......o vreme, dupa care o sa scrii scenarii impletind coada alba
stem_29
Postat pe 16 Octombrie 2010 02:59
Vezi tu, tinand cont doar de povestea ta, eu as zice cam asa:
- nu ma marit pentru ca exista un drob de sare, pentru ca nu mai sunt chiar asa de sigura ca imi doresc asta
sau
- ACUM ne iubim, ne casatorim si ne traim momentele noastre frumoase, asa cum ni le va da viata

In niciuna dintre variante nu exista o certitudine a esecului, respectiv a fericirii. Niciuna dintre variante nu depinde in totalitate de tine. Banuiesc ca a treia varianta, aceea de a continua relatia in forma care se afla acum pana la Calendele grecesti, iese din discutie.
Ce-o sa faci? Iti vei roade unghiile si te vei intreba daca e bine sau vei lua pur si simplu viata in piept, asa cum e ea, pregatindu-te si pentru cele rele. E posibil ca el sa te insele, cum tot atat de posibil e, sa nu o faca.

Eu as alege sa traiesc, pur si simplu. E nevoie sa spun care varianta inseamna pentru mine "a trai"?
rashela
Postat pe 16 Octombrie 2010 06:00
No name,poate mai schimbi si poza nu numai povestea.
Barbie30
Postat pe 16 Octombrie 2010 07:41
De la: Barbie30, la data 2010-10-16 07:41:10 No name,poate mai schimbi si poza nu numai povestea.

....sunt din ce in ce mai lungi povestile

anastasia_m
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:44
mie imi plac romanele, dar numai alea scrise cu sens si subinteles
yumy
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:48
De la: anastasia_m, la data 2010-10-16 08:44:09
De la: Barbie30, la data 2010-10-16 07:41:10 No name,poate mai schimbi si poza nu numai povestea.

....sunt din ce in ce mai lungi povestile



lungi ca lista ei cu "next"
Barbie30
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:04
stai linistita draga, mai toti gandesc asa, numai ca al tau se pare ca e destul de naiv sa iti si spuna......il vei lecui daca faci si tu asa. "vai ce tip dragutz, ce ochi frumosi are", "of, in barul asta sunt numai tipi uratzei", "nu as putea locui in orasul asta, sunt prea putzini barbatzi" o sa vezi schimbarea destul de curand
DayC
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:35
Ano,mai si citeste ce scriem noi pe aici, a schimbat poza
Barbie30_
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:22
uau foarte lunga povestea...
ce sa faci ?!? noi nu putem sa-ti spunem...zicea cineva ceva de drobul de sare, cam asa esti si tu...
daca aveai un barbat super cuminte care nu se uita dupa nimeni, nu zicea nimic, nu iti dadea motive de gelozie, si dupa 2 ani de casnicie aflai ca te-a inselat? atunci era mai bine?
parera mea e: ''cainele care latra nu musca''... dar na exista si exceptii si de o parte si de alta.
cunosc barbati care acasa sunt super cuminti...nici macar nu le arata nevestelor niste poze nevinovate din team building unde erau doar beti...si fac ravagii de fapt printre femei...pe care o prind ...gata au si executat-o...si cunosc barbati care se lauda toata ziua cat de macho sunt si cate femei au, si au fost momente in care m-am intrebat despre ei daca nu cumva sunt virgini...deci cazuri si cazuri
cel mai important este ca tu ai devenit din ce in ce in mai geloasa, alimentata fiind de el si chiar paranoica...iti faci scenarii si ele probabil cu timpul vor deveni si mai pompoase. depinde numai si numai de tine. ori te calmezi, te linistesti, te gandesti ca se poate intampla oricui si cu oricine, si iti vezi de viata ta si nu te mai alimentezi, ori daca nu poti sa treci peste asta...nu te marita...nu acum...
sunt curioasa cate femei a avut inainte, si daca pe prietenele lui le-a inselat...eu nu cred ca au fost prea multe...
pinguina
Postat pe 21 Noiembrie 2010 21:18
De la: pinguina, la data 2010-11-21 21:18:04uau foarte lunga povestea...
ce sa faci ?!? noi nu putem sa-ti spunem...zicea cineva ceva de drobul de sare, cam asa esti si tu...
daca aveai un barbat super cuminte care nu se uita dupa nimeni, nu zicea nimic, nu iti dadea motive de gelozie, si dupa 2 ani de casnicie aflai ca te-a inselat? atunci era mai bine?
parera mea e: ''cainele care latra nu musca''... dar na exista si exceptii si de o parte si de alta.
cunosc barbati care acasa sunt super cuminti...nici macar nu le arata nevestelor niste poze nevinovate din team building unde erau doar beti...si fac ravagii de fapt printre femei...pe care o prind ...gata au si executat-o...si cunosc barbati care se lauda toata ziua cat de macho sunt si cate femei au, si au fost momente in care m-am intrebat despre ei daca nu cumva sunt virgini...deci cazuri si cazuri
cel mai important este ca tu ai devenit din ce in ce in mai geloasa, alimentata fiind de el si chiar paranoica...iti faci scenarii si ele probabil cu timpul vor deveni si mai pompoase. depinde numai si numai de tine. ori te calmezi, te linistesti, te gandesti ca se poate intampla oricui si cu oricine, si iti vezi de viata ta si nu te mai alimentezi, ori daca nu poti sa treci peste asta...nu te marita...nu acum...
sunt curioasa cate femei a avut inainte, si daca pe prietenele lui le-a inselat...eu nu cred ca au fost prea multe...

Noi putem sa-ti spunem tie ceva:te-ai chinuit sa raspunzi la o poveste fictiva
Barbie30_
Postat pe 21 Noiembrie 2010 21:20
De la: Barbie30_, la data 2010-11-21 21:20:29
De la: pinguina, la data 2010-11-21 21:18:04uau foarte lunga povestea...
ce sa faci ?!? noi nu putem sa-ti spunem...zicea cineva ceva de drobul de sare, cam asa esti si tu...
daca aveai un barbat super cuminte care nu se uita dupa nimeni, nu zicea nimic, nu iti dadea motive de gelozie, si dupa 2 ani de casnicie aflai ca te-a inselat? atunci era mai bine?
parera mea e: ''cainele care latra nu musca''... dar na exista si exceptii si de o parte si de alta.
cunosc barbati care acasa sunt super cuminti...nici macar nu le arata nevestelor niste poze nevinovate din team building unde erau doar beti...si fac ravagii de fapt printre femei...pe care o prind ...gata au si executat-o...si cunosc barbati care se lauda toata ziua cat de macho sunt si cate femei au, si au fost momente in care m-am intrebat despre ei daca nu cumva sunt virgini...deci cazuri si cazuri
cel mai important este ca tu ai devenit din ce in ce in mai geloasa, alimentata fiind de el si chiar paranoica...iti faci scenarii si ele probabil cu timpul vor deveni si mai pompoase. depinde numai si numai de tine. ori te calmezi, te linistesti, te gandesti ca se poate intampla oricui si cu oricine, si iti vezi de viata ta si nu te mai alimentezi, ori daca nu poti sa treci peste asta...nu te marita...nu acum...
sunt curioasa cate femei a avut inainte, si daca pe prietenele lui le-a inselat...eu nu cred ca au fost prea multe...

Noi putem sa-ti spunem tie ceva:te-ai chinuit sa raspunzi la o poveste fictiva



:):) cooolll ...fictiva nefictiva...m-am gandit ca daca tot m-am obosit sa citesc macar sa-i spun ceva.
trebuie sa ai ceva imaginatie...si rabdare sa scrii zau asa...
pinguina
Postat pe 22 Noiembrie 2010 20:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj de vis? 1 De la: nico_souca 24 Ianuarie 2010 21:38
cum e sa divortezi dupa 3 luni de casatorie??? 102 De la: Celia_1 24 Noiembrie 2010 08:53
Ajutor! 23 De la: kudika_35433 9 Iunie 2013 08:22
vand lentile colorate 70 ron de firma si de vedere firma 22 De la: kudika111019 14 Februarie 2010 20:49
DRAGOSTE DE La distanta...distanta bat-o vina?sau totul se invarte in jurul banilor 11 De la: Dor_a 13 Iulie 2009 09:44