Setari Cookie-uri

Mama mea este cea mai buna!

Un mesaj frumos pentru toti cei care nu e prea tarziu sa mai tina cont de el...

Cand tu aveai 1 an, ea te hranea si te imbaia.
I-ai multumit plangand toata noaptea.

Cand tu aveai 2 ani, ea te-a invatat sa mergi.
I-ai multumit fugind cand ea te chema.

Caind tu aveai 3 ani, ea iti pregatea toata mancarea cu dragoste.
I-ai multumit aruncand farfuria pe jos.

Cand tu aveai 4 ani, ti-a dat creioane colorate.
I-ai multumit colorand masa din sufragerie.

Cand tu aveai 5 ani, te-a imbracat pentru vacanta.
I-ai multumit sarind in prima balta.

Cand tu aveai 6 ani, te-a dus la scoala.
I-ai multumit strigand: "Nu merg".

Cand tu aveai 7 ani, ti-a cumparat o minge.
I-ai multumit aruncand-o in fereastra vecinilor.

Cand tu aveai 8 ani, ti-a dat o inghetata.
I-ai multumit scapand-o in poala.

Cand tu aveai 9 ani, ti-a platit lectii de pian.
I-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.

Cand tu aveai 10 ani, te ducea toata ziua cu masina de la fotbal la gimnastica, de la
o zi de nastere la alta.
I-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.

Cand tu aveai 11 ani, te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
I-ai multumit cerandu-i sa stea in alt rand.

Cand tu aveai 12 ani, te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
I-ai multumit asteptand sa iasa din casa.

Cand tu aveai 13 ani, ti-a sugerat cum sa te tunzi.
I-ai multumit spunandu-i ca nu are gusturi.

Cand tu aveai 14 ani, ti-a platit o tabara de vara de o luna.
I-ai multumit uitand sa-i scrii macar o scrisoare.

Cand tu aveai 15 ani, venea de la lucru si-si dorea o imbratisare.
I-ai multumit stand in camera ta cu usa incuiata.

Cand tu aveai 16 ani, te-a invatat sa-i conduci masina.
I-ai multumit luandu-i-o de cate ori puteai.

Cand tu aveai 17 ani, ea astepta un telefon important.
I-ai multumit stand la telefon toata noaptea.

Cand tu aveai 18 ani, ea plangea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
I-ai multumit stand la petrecere pana in zori.

Cand tu aveai 19 ani, ti-a platit facultatea, te-a dus in campus si ti-a carat bagajele.
I-ai multumit salutand-o in afara camerei ca sa nu te simti jenat in fata prietenilor.

Cand tu aveai 20 de ani, te-a intrebat daca te intilnesti cu vreo fata / vreun baiat.
I-ai multumit spunand-i: "Nu-i treaba ta!"

Cand tu aveai 21 de ani, ti-a sugerat anumite cariera pentru viitorul tau.
I-ai multumit spunand-i: "Nu vreau sa fiu ca tine!"

Cand tu aveai 22 de ani, te imbratisa la absolvirea facultatii.
I-ai multumit intreband-o daca poate sa-ti plateasca o excursie prin Europa.

Cand tu aveai 24 de ani, ti-a cunoscut logodnica / logodnicul si te-a intrebat de
planurile de viitor.
I-ai multumit spunandu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!

Cind tu aveai 30 de ani, te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
I-ai multumit spunand-i: "Lucrurile sunt diferite acum".

Cand tu aveai 40 de ani, te-a sunat sa-ti aminteasca de aniversarea unei rude.
I-ai multumit spunandu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.

Cand tu aveai 50 de ani, ea era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
I-ai multumit citind despre povara care devin parintii pentru copiii lor.

Si apoi, intr-o zi, ea a murit in tacere. Si tot ce nu ai facut vreodata, s-a intors lovind
ca traznetul in INIMA ta.

Daca ea mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata.
Daca ea nu mai este, aminteste-ti dragostea ei neconditionata si da-o mai departe.
Aminteste-ti mereu sa o iubesti pe mama ta.
Pentru ca nu ai decit o singura mama in toata viata ta!
Calin_
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:12
Am citit tot si inca o data am realizat ca asta e rolul nostru, al parintilor: sa crestem copiii, sa ne sacrificam pentru ei, fara sa asteptam prea multe multumiri in schimb. Numai ca, mai sunt si altfel de copii: cei care isi iubesc enorm parintii si niciodata nu uita sa le fie recunoscatori pentru tot ceea ce au facut pentru ei. Iar eu ma numar printre acei copii si sper ca fiica mea sa fie la fel. Nu astept recunostinta, dar imi doresc sa ma considere prietena ei cea mai buna...
Lucia38
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:22
De la: Lucia38, la data 2010-10-16 11:22:05Am citit tot si inca o data am realizat ca asta e rolul nostru, al parintilor: sa crestem copiii, sa ne sacrificam pentru ei, fara sa asteptam prea multe multumiri in schimb. Numai ca, mai sunt si altfel de copii: cei care isi iubesc enorm parintii si niciodata nu uita sa le fie recunoscatori pentru tot ceea ce au facut pentru ei. Iar eu ma numar printre acei copii si sper ca fiica mea sa fie la fel. Nu astept recunostinta, dar imi doresc sa ma considere prietena ei cea mai buna...


Cu siguranta exista si exceptii, iar tu se pare ca esti una dintre ele. O relatie de prietenie intre copil si parinte e varianta ideala... Din pacat inca mai sunt multi care nu au o gandire atat de deschisa...
Calin_
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:58
De la: Calin_, la data 2010-10-16 11:58:50
De la: Lucia38, la data 2010-10-16 11:22:05Am citit tot si inca o data am realizat ca asta e rolul nostru, al parintilor: sa crestem copiii, sa ne sacrificam pentru ei, fara sa asteptam prea multe multumiri in schimb. Numai ca, mai sunt si altfel de copii: cei care isi iubesc enorm parintii si niciodata nu uita sa le fie recunoscatori pentru tot ceea ce au facut pentru ei. Iar eu ma numar printre acei copii si sper ca fiica mea sa fie la fel. Nu astept recunostinta, dar imi doresc sa ma considere prietena ei cea mai buna...


Cu siguranta exista si exceptii, iar tu se pare ca esti una dintre ele. O relatie de prietenie intre copil si parinte e varianta ideala... Din pacat inca mai sunt multi care nu au o gandire atat de deschisa...

Depinde de parinti cum isi cresc copiii.
Eu nu spun ca sunt cea mai buna mama pentru ca am cunoscut mame mult mai bune decat mine, asa cum niciodata n-am sa spun ca mama mea e cea mai frumoasa si cea mai buna mama din lume. Mama mea e cea mai buna mama pe care o puteam avea eu, asa cum tatal meu e cel mai bun tata. Nu sunt parintii perfecti, dar le sunt recunoscatoare ca s-au straduit.
Lucia38
Postat pe 16 Octombrie 2010 12:15
De la: Lucia38, la data 2010-10-16 12:15:36
De la: Calin_, la data 2010-10-16 11:58:50
De la: Lucia38, la data 2010-10-16 11:22:05Am citit tot si inca o data am realizat ca asta e rolul nostru, al parintilor: sa crestem copiii, sa ne sacrificam pentru ei, fara sa asteptam prea multe multumiri in schimb. Numai ca, mai sunt si altfel de copii: cei care isi iubesc enorm parintii si niciodata nu uita sa le fie recunoscatori pentru tot ceea ce au facut pentru ei. Iar eu ma numar printre acei copii si sper ca fiica mea sa fie la fel. Nu astept recunostinta, dar imi doresc sa ma considere prietena ei cea mai buna...


Cu siguranta exista si exceptii, iar tu se pare ca esti una dintre ele. O relatie de prietenie intre copil si parinte e varianta ideala... Din pacat inca mai sunt multi care nu au o gandire atat de deschisa...

Depinde de parinti cum isi cresc copiii.
Eu nu spun ca sunt cea mai buna mama pentru ca am cunoscut mame mult mai bune decat mine, asa cum niciodata n-am sa spun ca mama mea e cea mai frumoasa si cea mai buna mama din lume. Mama mea e cea mai buna mama pe care o puteam avea eu, asa cum tatal meu e cel mai bun tata. Nu sunt parintii perfecti, dar le sunt recunoscatoare ca s-au straduit.


Ai o gandire foarte obiectiva si sanatoasa. Intradevar depinde in proportie foarte mare de parinti cum isi cresc copii, iar daca parintele nu stie sa se apropie ii va fi extrem de greu copilului sa gaseasca o modalitate de comunicare adecvata...
Calin_
Postat pe 16 Octombrie 2010 12:21
Adevarul e ca meseria de parinte e cea mai grea si nu exista nicio scoala care sa te pregateasca pentru aceasta meserie. Pot sa existe milioane de carti care sa te invete psihologia copilului tau, ca pana la urma, cand le termini de citit, iti dai seama ca al tau copil e unic si nu exista niciun profil psihologic care sa i se potriveasca 100%. Si-atunci trebuie sa te adaptezi situatiei, iar asta e cel mai greu lucru din lume, asa cum cel mai rau lucru pe care il poti face in viata asta e sa-ti dezamagesti copilul.
Lucia38
Postat pe 16 Octombrie 2010 12:25
De la: Lucia38, la data 2010-10-16 12:25:50Adevarul e ca meseria de parinte e cea mai grea si nu exista nicio scoala care sa te pregateasca pentru aceasta meserie. Pot sa existe milioane de carti care sa te invete psihologia copilului tau, ca pana la urma, cand le termini de citit, iti dai seama ca al tau copil e unic si nu exista niciun profil psihologic care sa i se potriveasca 100%. Si-atunci trebuie sa te adaptezi situatiei, iar asta e cel mai greu lucru din lume, asa cum cel mai rau lucru pe care il poti face in viata asta e sa-ti dezamagesti copilul.


Exista totusi scoala vietii , sau scoala oferita de parintii parintilor...Dar pana la urma, vorba ta, totul depinde de cum stii sa te adaptezi cerintelor copilului tau pentru ca nu sunt doi la fel
Calin_
Postat pe 16 Octombrie 2010 12:41
MAMA ...ce bine ar fi ca toti copii sa spuna "mama mea e cea mai buna".Eu ma numar printre persoanele norocoase pentru ca am o mama minunata si daca stau sa ma gandesc cred ca nu as fi vrut alta.Sper sa pot face si eu pentru copilul meu macar jumatate din cat a facut ea pentru noi.Asa ca...dragi parinti,oferiti iubire ca sa primiti iubire.
Barbie30
Postat pe 16 Octombrie 2010 13:48
De la: Barbie30, la data 2010-10-16 13:48:40MAMA ...ce bine ar fi ca toti copii sa spuna "mama mea e cea mai buna".Eu ma numar printre persoanele norocoase pentru ca am o mama minunata si daca stau sa ma gandesc cred ca nu as fi vrut alta.Sper sa pot face si eu pentru copilul meu macar jumatate din cat a facut ea pentru noi.Asa ca...dragi parinti,oferiti iubire ca sa primiti iubire.


In general de aici pleaca totul. Pot spune ca e oarecum ereditar relatia copil-parinte... in cazul tau de exemplu sunt convins ca vei face tot posibilul sa oferi copilului (copiilor) tau posibilitatea de a te considera cel mai bun prieten al lui, asa cum probabil e si in cazul tau si al mamei tale.
Calin_
Postat pe 17 Octombrie 2010 23:19
Ereditara...pardon
Calin_
Postat pe 17 Octombrie 2010 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce va deranjeaza la barbatii din ziua de azi? 191 De la: leo_ 30 Iulie 2010 08:45
vreau o prietena! 18 De la: Titanika 12 Iunie 2013 00:46
Cce e de facut????????oare toti barbatii sunt afemeiati intr-un fel sau altul? 39 De la: jigsaw_puzzle 3 Noiembrie 2009 21:07
Divortati dar impreuna pentru copii bani sau ....... 8 De la: Didi1985 6 Aprilie 2010 16:37
Lenjerie intima 1 De la: kudika_1033448 19 Iulie 2018 17:11