Setari Cookie-uri

De ce credeti ca Dumnezeu l-a izgonit pe Adam din rai?

Am citit parerile multora pe tema expusa in forumul "De ce credem in Dumnezeu?". Pana la urma totul a inceput la alungarea lui Adam. De ce credeti ca a facut-o D-zeu?
leo_
Postat pe 19 Octombrie 2010 12:10
De la: leo_, la data 2010-10-19 12:10:54Am citit parerile multora pe tema expusa in forumul "De ce credem in Dumnezeu?". Pana la urma totul a inceput la alungarea lui Adam. De ce credeti ca a facut-o D-zeu?
Da tu de ce crezi ca a facuto?
Valy90
Postat pe 19 Octombrie 2010 12:56
De la: leo_, la data 2010-10-19 12:10:54Am citit parerile multora pe tema expusa in forumul "De ce credem in Dumnezeu?". Pana la urma totul a inceput la alungarea lui Adam. De ce credeti ca a facut-o D-zeu?


Asta spune Geneza:
"1. ªarpele însã era cel mai ºiret dintre toate fiarele de pe pãmânt, pe care le fãcuse Domnul Dumnezeu. ªi a zis ºarpele cãtre femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, sã nu mâncaþi roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis cãtre ºarpe: "Roade din pomii raiului putem sã mâncãm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Sã nu mâncaþi din el, nici sã vã atingeþi de el, ca sã nu muriþi!"
4. Atunci ºarpele a zis cãtre femeie: "Nu, nu veþi muri!
5. Dar Dumnezeu ºtie cã în ziua în care veþi mânca din el vi se vor deschide ochii ºi veþi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele ºi rãul".
6. De aceea femeia, socotind cã rodul pomului este bun de mâncat ºi plãcut ochilor la vedere ºi vrednic de dorit, pentru cã dã ºtiinþã, a luat din el ºi a mâncat ºi a dat bãrbatului sãu ºi a mâncat ºi el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi ºi au cunoscut cã erau goi, ºi au cusut frunze de smochin ºi ºi-au fãcut acoperãminte.
8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în rãcoarea serii, s-au ascuns Adam ºi femeia lui de faþa Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. ªi a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam ºi i-a zis: "Adame, unde eºti?"
10. Rãspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tãu în rai ºi m-am temut, cãci sunt gol, ºi m-am ascuns".
11. ªi i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus cã eºti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit sã nu mãnânci?"
12. Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o sã fie cu mine, aceea mi-a dat din pom ºi am mâncat".
13. ªi a zis Domnul Dumnezeu cãtre femeie: "Pentru ce ai fãcut aceasta?" Iar femeia a zis: "ªarpele m-a amãgit ºi eu am mâncat".
14. Zis-a Domnul Dumnezeu cãtre ºarpe: "Pentru cã ai fãcut aceasta, blestemat sã fii între toate animalele ºi între toate fiarele câmpului; pe pântecele tãu sã te târãºti ºi þãrânã sã mãnânci în toate zilele vieþii tale!
15. Duºmãnie voi pune între tine ºi între femeie, între sãmânþa ta ºi sãmânþa ei; aceasta îþi va zdrobi capul, iar tu îi vei înþepa cãlcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulþi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naºte copii; atrasã vei fi cãtre bãrbatul tãu ºi el te va stãpâni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru cã ai ascultat vorba femeii tale ºi ai mâncat din pomul din care þi-am poruncit: "Sã nu mãnânci", blestemat va fi pãmântul pentru tine! Cu ostenealã sã te hrãneºti din el în toate zilele vieþii tale!
18. Spini ºi pãlãmidã îþi va rodi el ºi te vei hrãni cu iarba câmpului!
19. În sudoarea fetei tale îþi vei mânca pâinea ta, pânã te vei întoarce în pãmântul din care eºti luat; cãci pãmânt eºti ºi în pãmânt te vei întoarce".
20. ªi a pus Adam femeii sale numele Eva, adicã viaþã, pentru cã ea era sã fie mama tuturor celor vii.
21. Apoi a fãcut Domnul Dumnezeu lui Adam ºi femeii lui îmbrãcãminte de piele ºi i-a îmbrãcat.
22. ªi a zis Domnul Dumnezeu: "Iatã Adam s-a fãcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele ºi rãul. ªi acum nu cumva sã-ºi întindã mâna ºi sã ia roade din pomul vieþii, sã mãnânce ºi sã trãiascã în veci!..."
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grãdina cea din Eden, ca sã lucreze pãmântul, din care fusese luat.
24. ªi izgonind pe Adam, l-a aºezat în preajma grãdinii celei din Eden ºi a pus heruvimi ºi sabie de flacãrã vâlvâitoare, sã pãzeascã drumul cãtre pomul vieþii. "
Barbie30
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:12
De la: valy90, la data 2010-10-19 12:56:41
De la: leo_, la data 2010-10-19 12:10:54Am citit parerile multora pe tema expusa in forumul "De ce credem in Dumnezeu?". Pana la urma totul a inceput la alungarea lui Adam. De ce credeti ca a facut-o D-zeu?
Da tu de ce crezi ca a facuto?


nu stiu exact, de asta caut mai multe raspunsuri pentru ca tema este nu prea simpla, asa cum pare la prima vedere. daca este sa merg pe firul biblic, pentru ca sa nu manance si din pomul vietii dupa ce a mancat in prealabil din cel al cunoasterii. daca este sa imi spun propria parere, nu cred ca a fost alungat, ci asa si-au explicat primii oameni faptul ca au fost scosi din "pepiniera" si lasati sa evolueze in mediul natural: ca au fost vinovati de ceva.

asa cum am spus nu este un raspuns simplu. in plus tot fundamentul religios este acolo. daca adam nu era izgonit, nu ar fi existat lumea de azi.
leo_
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:13
Barbie, da, asta spune textul biblic insa aici apar o serie de chestiuni. dumnezeu minte pe adam si pe eva ca vor muri daca mananca din pomul cunoasterii. de ce? adam si eva aveau voie sa manance din toti pomii din rai (deci si din cel al nemuririi) dar nu din cel al cunoasterii. dupa ce totusi cei doi mananca fructul pomului cunoasterii, dumnezeu ii da afara, ca sa nu manance si din pomul vietii, fapt care mai intai le era permis.
cine este sarpele, pentru ca din text clar nu reiese ca ar fi diavolul, ci o alta fiinta.
leo_
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:21
"Mi-a luat toata viata sa inteleg ca nu trebuie sa inteleg totul"-Rene Coty
Barbie30
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:22
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 15:22:53 "Mi-a luat toata viata sa inteleg ca nu trebuie sa inteleg totul"-Rene Coty

soo true
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:37
Da' stiu ca unii au ceva contorsiuni de cirmcumvolutiuni...
Adica, presupunand ca sunt asa de neghiob si cred faza cu izgonirea din Rai, de ce dracu' sa ma opresc la primele pagini? Ca doar Vechiul Testament explica clar si de ce l-a ushuit Cel de Sus.. Sa inteleg ca pana acolo ai decis tu sa crezi ca-i de-adevaratelea sau pur si simplu in viata reala nu te baga nimeni in seama si ai mult timp de omorat?
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2010 16:11
De la: yumy, la data 2010-10-19 15:37:54
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 15:22:53 "Mi-a luat toata viata sa inteleg ca nu trebuie sa inteleg totul"-Rene Coty

soo true
soo true ,,lasate de ghicit englezoaica de rahova,,,,,pomul vietii este crucea
thadoogback
Postat pe 19 Octombrie 2010 16:22
De la: leo_, la data 2010-10-19 15:21:29Barbie, da, asta spune textul biblic insa aici apar o serie de chestiuni. dumnezeu minte pe adam si pe eva ca vor muri daca mananca din pomul cunoasterii. de ce? adam si eva aveau voie sa manance din toti pomii din rai (deci si din cel al nemuririi) dar nu din cel al cunoasterii. dupa ce totusi cei doi mananca fructul pomului cunoasterii, dumnezeu ii da afara, ca sa nu manance si din pomul vietii, fapt care mai intai le era permis.
cine este sarpele, pentru ca din text clar nu reiese ca ar fi diavolul, ci o alta fiinta.
nu minte pe nimeni
thadoogback
Postat pe 19 Octombrie 2010 16:24
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 15:12:22
De la: leo_, la data 2010-10-19 12:10:54Am citit parerile multora pe tema expusa in forumul "De ce credem in Dumnezeu?". Pana la urma totul a inceput la alungarea lui Adam. De ce credeti ca a facut-o D-zeu?


Asta spune Geneza:
"1. ªarpele însã era cel mai ºiret dintre toate fiarele de pe pãmânt, pe care le fãcuse Domnul Dumnezeu. ªi a zis ºarpele cãtre femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, sã nu mâncaþi roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis cãtre ºarpe: "Roade din pomii raiului putem sã mâncãm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Sã nu mâncaþi din el, nici sã vã atingeþi de el, ca sã nu muriþi!"
4. Atunci ºarpele a zis cãtre femeie: "Nu, nu veþi muri!
5. Dar Dumnezeu ºtie cã în ziua în care veþi mânca din el vi se vor deschide ochii ºi veþi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele ºi rãul".
6. De aceea femeia, socotind cã rodul pomului este bun de mâncat ºi plãcut ochilor la vedere ºi vrednic de dorit, pentru cã dã ºtiinþã, a luat din el ºi a mâncat ºi a dat bãrbatului sãu ºi a mâncat ºi el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi ºi au cunoscut cã erau goi, ºi au cusut frunze de smochin ºi ºi-au fãcut acoperãminte.
8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în rãcoarea serii, s-au ascuns Adam ºi femeia lui de faþa Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. ªi a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam ºi i-a zis: "Adame, unde eºti?"
10. Rãspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tãu în rai ºi m-am temut, cãci sunt gol, ºi m-am ascuns".
11. ªi i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus cã eºti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit sã nu mãnânci?"
12. Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o sã fie cu mine, aceea mi-a dat din pom ºi am mâncat".
13. ªi a zis Domnul Dumnezeu cãtre femeie: "Pentru ce ai fãcut aceasta?" Iar femeia a zis: "ªarpele m-a amãgit ºi eu am mâncat".
14. Zis-a Domnul Dumnezeu cãtre ºarpe: "Pentru cã ai fãcut aceasta, blestemat sã fii între toate animalele ºi între toate fiarele câmpului; pe pântecele tãu sã te târãºti ºi þãrânã sã mãnânci în toate zilele vieþii tale!
15. Duºmãnie voi pune între tine ºi între femeie, între sãmânþa ta ºi sãmânþa ei; aceasta îþi va zdrobi capul, iar tu îi vei înþepa cãlcâiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi înmulþi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naºte copii; atrasã vei fi cãtre bãrbatul tãu ºi el te va stãpâni".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru cã ai ascultat vorba femeii tale ºi ai mâncat din pomul din care þi-am poruncit: "Sã nu mãnânci", blestemat va fi pãmântul pentru tine! Cu ostenealã sã te hrãneºti din el în toate zilele vieþii tale!
18. Spini ºi pãlãmidã îþi va rodi el ºi te vei hrãni cu iarba câmpului!
19. În sudoarea fetei tale îþi vei mânca pâinea ta, pânã te vei întoarce în pãmântul din care eºti luat; cãci pãmânt eºti ºi în pãmânt te vei întoarce".
20. ªi a pus Adam femeii sale numele Eva, adicã viaþã, pentru cã ea era sã fie mama tuturor celor vii.
21. Apoi a fãcut Domnul Dumnezeu lui Adam ºi femeii lui îmbrãcãminte de piele ºi i-a îmbrãcat.
22. ªi a zis Domnul Dumnezeu: "Iatã Adam s-a fãcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele ºi rãul. ªi acum nu cumva sã-ºi întindã mâna ºi sã ia roade din pomul vieþii, sã mãnânce ºi sã trãiascã în veci!..."
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grãdina cea din Eden, ca sã lucreze pãmântul, din care fusese luat.
24. ªi izgonind pe Adam, l-a aºezat în preajma grãdinii celei din Eden ºi a pus heruvimi ºi sabie de flacãrã vâlvâitoare, sã pãzeascã drumul cãtre pomul vieþii. "

Vad ca Dumnezeu f. f. iubitor...si iertator....
Uite de aia sunt eu agnostic...nu am nevoie de zei , si ma si doare la 2 metrii in spate daca exista sau nu!!!
The_Exile
Postat pe 19 Octombrie 2010 17:07
Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?
Barbie30
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:20
Ups l-am uitat pe Set Da na .....cam tot aia e
Barbie30
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:30
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


tot biblia spune ca dupa omor adam si eva s-au reintalnit si au avut fii si fiice.
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 01:10
De la: thadoogback, la data 2010-10-19 16:24:13
De la: leo_, la data 2010-10-19 15:21:29Barbie, da, asta spune textul biblic insa aici apar o serie de chestiuni. dumnezeu minte pe adam si pe eva ca vor muri daca mananca din pomul cunoasterii. de ce? adam si eva aveau voie sa manance din toti pomii din rai (deci si din cel al nemuririi) dar nu din cel al cunoasterii. dupa ce totusi cei doi mananca fructul pomului cunoasterii, dumnezeu ii da afara, ca sa nu manance si din pomul vietii, fapt care mai intai le era permis.
cine este sarpele, pentru ca din text clar nu reiese ca ar fi diavolul, ci o alta fiinta.
nu minte pe nimeni


pai imagineaza-ti ca vin eu si iti zic ca daca bei cola vei muri. vine vecinul si te convinge sa bei si vezi ca nu ai murit. nu se cheama ca eu te mint?
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 01:11
De la: Dor_a, la data 2010-10-19 16:11:03Da' stiu ca unii au ceva contorsiuni de cirmcumvolutiuni...
Adica, presupunand ca sunt asa de neghiob si cred faza cu izgonirea din Rai, de ce dracu' sa ma opresc la primele pagini? Ca doar Vechiul Testament explica clar si de ce l-a ushuit Cel de Sus.. Sa inteleg ca pana acolo ai decis tu sa crezi ca-i de-adevaratelea sau pur si simplu in viata reala nu te baga nimeni in seama si ai mult timp de omorat?


te rog sa nu te referi la viata mea reala pentru ca nu este legata in nici un fel de intrebare. nu ma cunosti destul de bine ca sa faci afirmatia asta. si daca stii ceva din vechiul testament care mi-e mi-a scapat chiar te rog. am spus, nu este simplu de raspuns la intrebarea asta.
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 01:13
De la: leo_, la data 2010-10-20 01:10:12
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


tot biblia spune ca dupa omor adam si eva s-au reintalnit si au avut fii si fiice.


Da,corect!Si mai departe cum s-au inmultit?Puteau sa aiba si 100 de copii,ideea e aceeasi.
Barbie30
Postat pe 20 Octombrie 2010 09:48
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 09:48:32
De la: leo_, la data 2010-10-20 01:10:12
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


tot biblia spune ca dupa omor adam si eva s-au reintalnit si au avut fii si fiice.


Da,corect!Si mai departe cum s-au inmultit?Puteau sa aiba si 100 de copii,ideea e aceeasi.


biblia ne spune ca din incest. poate ca d-zeu aproba asta :))) probabil ca au existat mai multe astfel de gradini care au facut adami. altfel nu putem sa ne dam seama cum au aparut atatea rase si fiecare pe cate un continent.
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 09:52
De la: leo_, la data 2010-10-20 09:52:23
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 09:48:32
De la: leo_, la data 2010-10-20 01:10:12
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


tot biblia spune ca dupa omor adam si eva s-au reintalnit si au avut fii si fiice.


Da,corect!Si mai departe cum s-au inmultit?Puteau sa aiba si 100 de copii,ideea e aceeasi.


biblia ne spune ca din incest. poate ca d-zeu aproba asta :))) probabil ca au existat mai multe astfel de gradini care au facut adami. altfel nu putem sa ne dam seama cum au aparut atatea rase si fiecare pe cate un continent.


1.inainte incestul nu era un pacat,acum este.
2.inainte sa omori nu era pacat(Dzeu i-a omorat pe toti la potop),acum este.
De aici rezulta ca Dzeu este nehotarat....o fi femeie? Glumesc,sper sa nu-mi sara lumea in cap!Da poate imi raspunzi la pct.2
Barbie30
Postat pe 20 Octombrie 2010 09:57
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


au avut mai multi copii, nu numai pe Cain si Abel. Scrie asta si in biblie. Asta pe labga faptul ca aveau voie sa face chestii intre ei. :) nu erau monogami
_Cryssa_
Postat pe 20 Octombrie 2010 10:13
De la: crysa_tm, la data 2010-10-20 10:13:43
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


au avut mai multi copii, nu numai pe Cain si Abel. Scrie asta si in biblie. Asta pe labga faptul ca aveau voie sa face chestii intre ei. :) nu erau monogami


Da,au avut mai multi copii.Deci aveau voie sa "faca chestii intre ei"?
Cum explicati ca Dzeu i-a omorat pe toti la potop?
Barbie30
Postat pe 20 Octombrie 2010 10:28
Asta spune Geneza(daca e sa ne luam dupa ea):
"1. Iar dupã ce au început a se înmulþi oamenii pe pãmânt ºi li s-au nãscut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, vãzând cã fiicele oamenilor sunt frumoase, ºi-au ales dintre ele soþii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rãmâne Duhul Meu pururea în oamenii aceºtia, pentru cã sunt numai trup. Deci zilele lor sã mai fie o sutã douãzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pãmânt uriaºi, mai cu seamã de când fiii lui Dumnezeu începuserã a intra la fiicele oamenilor ºi acestea începuserã a le naºte fii: aceºtia sunt vestiþii viteji din vechime.
5. Vãzând însã Domnul Dumnezeu cã rãutatea oamenilor s-a mãrit pe pãmânt ºi cã toate cugetele ºi dorinþele inimii lor sunt îndreptate la rãu în toate zilele,
6. I-a pãrut rãu ºi s-a cãit Dumnezeu cã a fãcut pe om pe pãmânt.
7. ªi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faþa pãmântului pe omul pe care l-am fãcut! De la om pânã la dobitoc ºi de la târâtoare pânã la pãsãrile cerului, tot voi pierde, cãci Îmi pare rãu cã le-am fãcut"."
Barbie30
Postat pe 20 Octombrie 2010 10:31
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 09:57:21
De la: leo_, la data 2010-10-20 09:52:23
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 09:48:32
De la: leo_, la data 2010-10-20 01:10:12
De la: Barbie30, la data 2010-10-19 19:20:15Leo,
Dzeu i-a facut pe Adam si pe Eva.Ei au avut 2 copii,pe Cain si pe Abel.Dupa povestea in care Cain din prea multa invidie il omoara pe Abel mai ramane ADAM,EVA SI CAIN.Cum s-au inmultit?


tot biblia spune ca dupa omor adam si eva s-au reintalnit si au avut fii si fiice.


Da,corect!Si mai departe cum s-au inmultit?Puteau sa aiba si 100 de copii,ideea e aceeasi.


biblia ne spune ca din incest. poate ca d-zeu aproba asta :))) probabil ca au existat mai multe astfel de gradini care au facut adami. altfel nu putem sa ne dam seama cum au aparut atatea rase si fiecare pe cate un continent.


1.inainte incestul nu era un pacat,acum este.
2.inainte sa omori nu era pacat(Dzeu i-a omorat pe toti la potop),acum este.
De aici rezulta ca Dzeu este nehotarat....o fi femeie? Glumesc,sper sa nu-mi sara lumea in cap!Da poate imi raspunzi la pct.2


tare imi e teama ca adevaratul dumnezeu este diferit intrutotul de cel biblic, asta ca paranteza, pentru ca in discutia de fata trebuie sa luam ca adevar mitul biblic.

pai asa cum am mai spus eu pe undeva pe aici, Dumnezeu a aruncat afara din rai propria sa creatie fara sa se asigure macar ca vor supravietui, fara reguli sociale sau morale, fara provizii, etc. totusi pe cain il pedepseste pentru uciderea fratelui sau, stiind ca nu El nu facuse nici o regula, deci din punctul de vedere al lui Cain era ok ce facuse. nu numai la potop D-zeu da dovada de crime demne de un razboi mondial ci si in timpul lui Moise.
ciudat este ca d-zeu nu face nimic sa previna problemele, care apar ci doar le executa la propriu, nici macar nu da exemple de iertare. pentru El a ucide nu este pacat.
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:00
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 10:31:34Asta spune Geneza(daca e sa ne luam dupa ea):
"1. Iar dupã ce au început a se înmulþi oamenii pe pãmânt ºi li s-au nãscut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, vãzând cã fiicele oamenilor sunt frumoase, ºi-au ales dintre ele soþii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rãmâne Duhul Meu pururea în oamenii aceºtia, pentru cã sunt numai trup. Deci zilele lor sã mai fie o sutã douãzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pãmânt uriaºi, mai cu seamã de când fiii lui Dumnezeu începuserã a intra la fiicele oamenilor ºi acestea începuserã a le naºte fii: aceºtia sunt vestiþii viteji din vechime.
5. Vãzând însã Domnul Dumnezeu cã rãutatea oamenilor s-a mãrit pe pãmânt ºi cã toate cugetele ºi dorinþele inimii lor sunt îndreptate la rãu în toate zilele,
6. I-a pãrut rãu ºi s-a cãit Dumnezeu cã a fãcut pe om pe pãmânt.
7. ªi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faþa pãmântului pe omul pe care l-am fãcut! De la om pânã la dobitoc ºi de la târâtoare pânã la pãsãrile cerului, tot voi pierde, cãci Îmi pare rãu cã le-am fãcut"."


fiii lui d-zeu? ficele oamenilor? cine erau acesti fii ai lui D-zeu? eu stiam ca declara ca are doar unul... uituc d-zeu e asta.
in continuare ni se descrie ca fiii lui d-zeu erau apropiati genetic de ficele oamenilor, daca nu ar fi fost nu ar fi existat urmasi datorita incompatibilitatii fondului genetic. un dumnezeu atot puternic sa fie asa prin de modul nostru de a fi, incat sa aiba fii din carne si oase? aici biblia sustine alte legende si povesti cu privire la uriasi. exista si dovezi arheologice ca ar fi existat uriasi. uite si un articol pe care m-am chinuit sa il gasesc din tara, pentru ca in tibet se stie ca au fost gasite oseminte: http://www.libertatea.ro/stire/am-dezgropat-uriasi-cu-mana-mea-in-1950-217782.html

ce nu mai inteleg este altceva: daca omul era vinovat de ce D-zeu se caia ca a facut tot regnul animal?
leo_
Postat pe 20 Octombrie 2010 14:13
De la: leo_, la data 2010-10-20 14:13:03
De la: Barbie30, la data 2010-10-20 10:31:34Asta spune Geneza(daca e sa ne luam dupa ea):
"1. Iar dupã ce au început a se înmulþi oamenii pe pãmânt ºi li s-au nãscut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, vãzând cã fiicele oamenilor sunt frumoase, ºi-au ales dintre ele soþii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rãmâne Duhul Meu pururea în oamenii aceºtia, pentru cã sunt numai trup. Deci zilele lor sã mai fie o sutã douãzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pãmânt uriaºi, mai cu seamã de când fiii lui Dumnezeu începuserã a intra la fiicele oamenilor ºi acestea începuserã a le naºte fii: aceºtia sunt vestiþii viteji din vechime.
5. Vãzând însã Domnul Dumnezeu cã rãutatea oamenilor s-a mãrit pe pãmânt ºi cã toate cugetele ºi dorinþele inimii lor sunt îndreptate la rãu în toate zilele,
6. I-a pãrut rãu ºi s-a cãit Dumnezeu cã a fãcut pe om pe pãmânt.
7. ªi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faþa pãmântului pe omul pe care l-am fãcut! De la om pânã la dobitoc ºi de la târâtoare pânã la pãsãrile cerului, tot voi pierde, cãci Îmi pare rãu cã le-am fãcut"."


fiii lui d-zeu? ficele oamenilor? cine erau acesti fii ai lui D-zeu? eu stiam ca declara ca are doar unul... uituc d-zeu e asta.
in continuare ni se descrie ca fiii lui d-zeu erau apropiati genetic de ficele oamenilor, daca nu ar fi fost nu ar fi existat urmasi datorita incompatibilitatii fondului genetic. un dumnezeu atot puternic sa fie asa prin de modul nostru de a fi, incat sa aiba fii din carne si oase? aici biblia sustine alte legende si povesti cu privire la uriasi. exista si dovezi arheologice ca ar fi existat uriasi. uite si un articol pe care m-am chinuit sa il gasesc din tara, pentru ca in tibet se stie ca au fost gasite oseminte: http://www.libertatea.ro/stire/am-dezgropat-uriasi-cu-mana-mea-in-1950-217782.html

ce nu mai inteleg este altceva: daca omul era vinovat de ce D-zeu se caia ca a facut tot regnul animal?


Sa cait pentru ca erau creatiile lui si daca nu au fost la inaltimea asteptarilor lui s-a hotarat sa ii omoare pe toti.In fine.....sunt multe chestii in biblie care nu se leaga,nu are rost sa ne intrebam pentru ca raspunsurile vor fi doar presupuneri si atat.Important este sa crezi in Dzeu fara sa asculti sau sa citesti povestile despre el.
Barbie30
Postat pe 20 Octombrie 2010 15:08
"Conform Kabalei,
Dumnezeu ar fi creat pe Adam si pe Lilith din tarâna "Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut" - Genesa 1:27). Se observa ca Eva ar fi venit dupa plecarea lui Lilith, aceasta fiind creata din coasta lui Adam ("Si omul a zis: " - Genesa 2:23)."
Lilith ºi Adam se iubeau foarte mult, dar când fãceau dragoste, Lilith nu dorea sã stea pe jos, cerând egalitate între sexe , intrând astfel în conflict cu Adam.
În urma conflictului, Lilith pleacã din Eden ºi îl ia pe ªarpe (diavolul) ca soþ , rãzbunându-se mai târziu pe Adam, fãcându-l sã guste din fructul interzis prin Eva:D:D:D. Asta e povestea pe scurt!
Lilith mai e numita si Luna Neagra
Cauta si citeste asta e interesant,Biserica refuza Geneza evreica,dar ea este amintita si-n Biblie ca Naluca Noptii
kudika324144
Postat pe 20 Octombrie 2010 15:29
vedeti ma ce inseamna sa o luati pe aratura,,,auzi la ei ya omorat la potop,,,sau omorat singuriiiiii,,,toata biblia inclusiv vechiul si noul testament este facut sa deschida mintile oamenilor ca voi,,yar biblia este facuta inca innainte de facere ,,dumnezeu este atotstiutor,,intelegeti,,,totul a fost pregatit dinnainte ,,insa pregatit stiind cum noi ne vom carmui vietile,,mai sunt oameni care spun ,,domne eu cred in destin ,,imi este sortit sa fac asa ,,,asa imi este scris pai ba este normal caci dumnezeu este atotstiutor ,,si stie cum va arata viata ta la sfarsitul ei,dar carmuita de tn,,,tu iti faci viata ,,nu mai spuneti aici toate prostiile si aberatiile,,vreti sa stiti cu adevarat cva ,,ducetiva si intrebati sfintii parinti si calugari din munti,care inca vb cu dumnezeu si se roaga pentru intreaga omenire capul sus ,,dumnezeu este cu voi chiar daca voi nu il vreti
thadoogback
Postat pe 20 Octombrie 2010 16:36
Pânã la momentul când Abel a fost ucis, Adam ºi Eva au avut ºi alþi copii în afara lui Cain ºi Abel – ºi în mod clar au avut mulþi copii dupã aceasta (Geneza 5:4). Faptul cã însuºi Cain s-a temut pentru viaþa lui dupã ce l-a ucis pe Abel (Geneza 4:14) aratã cã la acel moment existau mulþi alþi copii ºi poate chiar nepoþi ºi strãnepoþi ai lui Adam ºi Eva. Soþia lui Cain (Geneza 4:17) a fost o fiicã sau o nepoatã a lui Adam ºi Eva.
kudika318477
Postat pe 20 Octombrie 2010 16:59
De la: kudika318477, la data 2010-10-20 16:59:13Pânã la momentul când Abel a fost ucis, Adam ºi Eva au avut ºi alþi copii în afara lui Cain ºi Abel – ºi în mod clar au avut mulþi copii dupã aceasta (Geneza 5:4). Faptul cã însuºi Cain s-a temut pentru viaþa lui dupã ce l-a ucis pe Abel (Geneza 4:14) aratã cã la acel moment existau mulþi alþi copii ºi poate chiar nepoþi ºi strãnepoþi ai lui Adam ºi Eva. Soþia lui Cain (Geneza 4:17) a fost o fiicã sau o nepoatã a lui Adam ºi Eva.
thadoogback
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:22
dar filmul ala il mai stiti cand ...afara e toamna ..vantul bate cu putere ....frunza evei se piere si adam cu limba scoasa salivand dupa ce eva avea ...in genunchi el cade si cu mainile pe frunza....care ca un copac ,crestea .....mare ii fu mirarea ca frunza nu o mai zarea .....amandoi stateau cu ochii beliti la fructul oprit .....si ....parca asa era ......si eva in fata lui dansa ....adam se pierdea....sarpele se bucura ............
Celia_29
Postat pe 20 Octombrie 2010 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii mai curve decat femeile 19 De la: kudika_972942 28 August 2014 20:32
Mama crestina intr-o tara musulmana: o provocare?!? 10 De la: Cassey_ 25 Mai 2009 20:47
SOS 14 De la: luulya 5 Iunie 2009 07:54
need your opinion... 24 De la: r_girl 20 Mai 2009 16:57
ce sa fac? 0 De la: 26 Decembrie 2009 22:46