Setari Cookie-uri

pensie alimentara

buna ziua,sotul meu din prima casatorie a dobandit un fiu care este de 18 ani.eu impreuna cu sotul locuim in strainatate,amandoi muncim si asteptam un bebe.acum fosta sotie vrea recalcularea pensiei alimentare.intrebarea mea este se vor recalcula veniturile familiei sau numai veniturile sotului?si daca se ia in considerare ca asteptam un bebe.Va multumesc pt raspunsuri
healthy008068
Postat pe 10 Iulie 2010 13:09
pai daca are 18 ani copilul ala ce pensie alimentara mai vrea cucoana?
un parinte plateste copilului pana la 18 ani. daca vrea recalculare poate sa o faca, se ia in considerare doar venitul sotului, cu tine nu are nici o treaba. dar ea va trebui sa deschida proces si sa dovedeasca prin acte ca sotul a avut un venit mai mare, sau ca are in prezent si ca poate plati o pensie mai mare, dar nu stiu de ce se agita pt ca deja copilul e la majorat. deci................ ori va ameninta de'aiurea, poate nici ea nu stie ce vrea. dar bine ar fi sa intri intr'un cabinet de avocatura, dai 50 lei sau care mai e tariful, si iti explica un avocat foarte clar despre ce e vorba.
Shhh
Postat pe 10 Iulie 2010 13:13
eu stiu pe cineva care trebuie sa plateasca pensie alimentara copiilor daca vor urma o facultate. Adica pana la terminarea studiilor, stiu ca se plateste. Si omul are 3 copii
w_a_s_p
Postat pe 10 Iulie 2010 13:16
ei pa asta nu stiu, foastul sot tb sa ii plateasca copilului meu 130 de lei pana la 18 ani
asa am vazut scris prin hartii......
Shhh
Postat pe 10 Iulie 2010 13:20
Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent
healthy008068
Postat pe 11 Iulie 2010 14:43
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent
Draga ,mai ales ca astepti un copil ar trebui sa te pui in locul mamei copilului! Mi se pare normal ca pensia sa fie recalculata in functie de veniturile reale iar legislatia il ajuta pe copil sa primeasca pensie alimentara pe "parcursul studiilor"(mai pe intelesul tau daca face o facultate,doua ,trei...........atita timp cit este student are dreptul la pensie alimentara!)Cind te-ai casatorit cu tatal lui cunosteai faptul ca are obligatii iar un copil nu creste cu aer si nici cu,costul unei perechi de adidasi cit reprezinta pensia in Romania.Si ai grija ce doresti fostei ca maine poimaine poti ajunge in situatia ei
kudika1993
Postat pe 11 Iulie 2010 15:20
De la: Shhh, la data 2010-07-10 13:20:53ei pa asta nu stiu, foastul sot tb sa ii plateasca copilului meu 130 de lei pana la 18 ani
asa am vazut scris prin hartii......
Daca copilul tau va continua studiile dupa virsta de 18 ani deschizi un alt proces si va primii pensie pe toata perioada studiilor (recalculata bineinteles)!
kudika1993
Postat pe 11 Iulie 2010 15:24
eh uite ca de procese nu mai pot eu. nu sunt genul ala de femeie care dupa divort sa trag cu dintii de pensia alimentara. nici sa umblu sa fac investigatii si sa ma balacaresc prin tribunale. daca tatal considera ca are vreo obligatie fata de copil s eva achita singur de ea. nu am eu de sa'mi fac viata amara pt ce? pt niste banuti cu care oricum nu am ce intelege din ei? dar asta e, sunt femei care daca nu deschid proces fostului o data la 6 luni nu se simt bine.
Shhh
Postat pe 11 Iulie 2010 15:28
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent
Draguta si te contrazic cu "aici se da pensie alimentara pina la 18 ani" .Informeaza-te mai bine si ai sa vezi ca in orice tara europeana copilul este protejat si primeste pensie alimentara pe toata durata studiilor! Si chiar daca nu ar fi asa atita timp cit copilul este cetatean roman beneficiaza de legislatia romaneasca indiferent unde locuieste tatal!
kudika1993
Postat pe 11 Iulie 2010 15:30
De la: kudika1993, la data 2010-07-11 15:20:41
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent
Draga ,mai ales ca astepti un copil ar trebui sa te pui in locul mamei copilului! Mi se pare normal ca pensia sa fie recalculata in functie de veniturile reale iar legislatia il ajuta pe copil sa primeasca pensie alimentara pe "parcursul studiilor"(mai pe intelesul tau daca face o facultate,doua ,trei...........atita timp cit este student are dreptul la pensie alimentara!)Cind te-ai casatorit cu tatal lui cunosteai faptul ca are obligatii iar un copil nu creste cu aer si nici cu,costul unei perechi de adidasi cit reprezinta pensia in Romania.Si ai grija ce doresti fostei ca maine poimaine poti ajunge in situatia ei


vai, vai cata frustrare simt in cuvintele tale. daca mata ai dat peste un nenorocit sau cunoasti un astfel de caz nu treb sa generalizezi si sa-i vb de sus femeii. A cerut si ea un sfat, abia face un copil ea de unde sa stie care e legislatia privind pensia alimentara?

Shhh are dreptate, din ce pov femeia asta, barbatul ei cred ca e un om bun la suflet pe care fosta aia vrea sa-l cam ia de fraier, adica la cum merg lucrurile in Ro in ce priveste procesele, mai bine se lasa pagubasa pt trei ani de pensie alimentara cat o face ala studii, sa-l tarasca sase luni prin tribunale pe tata.

Ce la indemana e rautatea, nu?
Boca
Postat pe 12 Iulie 2010 14:19
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent


Suma pensiei alimentare nu trebuie sa depaseasca 1/3 din venitul net lunar al sotului.Venitul tau nu se ia in calcul. Dupa ce se va naste micutul suma de 1/3 (ala e maximul) se va imparti la 2. Adica..daca acum are un venit de 200 lei / luna (zic si eu asa ca exemplu), pensia alimentara nu trebuie sa depaseasca 660 lei. Cand vei naste tu bebele plata pensiei va scadea la 330 pentru ca mai are un copil in intretinere. Ce-am calculat eu este maximul pensiei insa in practica pensia ajunge o la suma mai mica pentru ca mai sunt si alte criterii care se iau in calcul.
_Cryssa_
Postat pe 12 Iulie 2010 14:29
Din cate stiu eu pensia alimentara se plateste pana la varsta de 18 ani. Uite ce-am gasit eu pe un forum:

"Daca a implinit 18 ani si este apt de munca nu mai poate primi pensie alimentara, cu exceptia cazului in care isi continua studiile, in acest din urma caz pana la implinirea varstei de 25 de ani. "
Sper sa-ti fie de folos si felicitari pentru bebele ce-l astepti
_Cryssa_
Postat pe 12 Iulie 2010 14:33
Multumesc mult crysa,dar vreau sa va spun ca eu nu sunt impotriva pensiei alimentare sau ca al meu este un barbat care fuge de responsabilitati,asa s au intamplat lucrurile cand doi oameni nu se mai inteleg se despart si incerca sa si refaca viata,dar fosta sotie l a intors pe baiat importiva lui si nu exista nici un fel de comunicare intre ei doi,pana anul trecut el a fost ajutat cu foarte multe lucruri si cu sume mari de bani,dar nu ne imaginam niciodata ca poate sa se schimbe atat de radical.chiar eu ii facusem cadou haine,ghete,aduse din afara dar a ajuns sa ne vrb f urat datorita cucoanei...pentru toate cele care ma critica nu le inteleg deloc,eu am intrebat atat sa nu se atinga de venitul meu pentru ca nu as fi deacord si daca se ia in considerare ca astept un bebe..
healthy008068
Postat pe 12 Iulie 2010 19:31
la un venit de 200 lei cum ti'a dat tie pensie de 660?
Shhh
Postat pe 12 Iulie 2010 19:42
cre' ca era invers, 600 era salariul. ideea conteaza
Boca
Postat pe 13 Iulie 2010 09:54
Buna,
eu stiu ca pensia alimentara se da pana la terminarea studiilor... iar in ceea ce priveste calcularea venitului, se calculeaza doar venitul lui.
Numai bine!
zuzuuk
Postat pe 14 Iulie 2010 15:43
As dori un sfat profesional pentru situatia pensiei alimentare a fiicei mele (liceana ) care in curand va implini 18 ani.Fostul sot ii plateste sporadic pensie alimentara,stabilita in 1998 la o suma derizorie,acum ekivalenta a 5 Euro...Am solicitat legal pe parcurs recalcularea pensiei,insa zadarnic!...Mentionez ca locuieste si munceste (la negru) in alta tara (in Europa) si,ignora total legislatia romaneasca,cat si indatoririle sale fata de fiica noastra!...As dori doar sfat juridic,deoarece fata ar vrea sa-l dea in judecata cand implineste 18 ani si,cum ar trb procedat in aceasta situatie!?
domnita2007
Postat pe 2 August 2010 03:42
De la: domnita2007, la data 2010-08-02 03:42:51As dori un sfat profesional pentru situatia pensiei alimentare a fiicei mele (liceana ) care in curand va implini 18 ani.Fostul sot ii plateste sporadic pensie alimentara,stabilita in 1998 la o suma derizorie,acum ekivalenta a 5 Euro...Am solicitat legal pe parcurs recalcularea pensiei,insa zadarnic!...Mentionez ca locuieste si munceste (la negru) in alta tara (in Europa) si,ignora total legislatia romaneasca,cat si indatoririle sale fata de fiica noastra!...As dori doar sfat juridic,deoarece fata ar vrea sa-l dea in judecata cand implineste 18 ani si,cum ar trb procedat in aceasta situatie!?


in orasul tau nu sunt cabinete de avocatura? aici crezi ca stau avocatii la rand sa'ti raspunda tie? si daca tot cauti pe net, macar intra pe un site/forum cu profil juridic.
Shhh
Postat pe 2 August 2010 07:26
buna.as vrea sa ii zic doamnei din strainatate felicitari pt bebe in primul rand ,
in al doilea rand ce v-ati face doamna daca sotul dvs ar avea 2 copii?...
eu am 18 ani si am o sora mai mica,parintii mei au divortat iar tatal si-a refacut viata.dar noi niciodata nu am avut astfel de probleme si am fost intotdeauna ajutate de tatal nostru si sotia lui nu a zis niciodata nimic,dimpotriva ea ne suna intotdeauna sa vada daca avem nevoie de ceva si schiar ea insista sa facem facultate chiar daca stie ca va trebui sa ne trimita pensia in continuare.
acum va intreb doamna DVS NU ATI STIUT CAND V-ATI CASATORIT CA SOTUL AVEA OBLIGATII ???credeti-ma doamna ca un copil nu creste cu o pensie mizera pe care o primeste o data pe luna.un copil are nevoie de mult mai mult(haine,rechizite daca merge la sc +bani de cheltuiala daca iasa cu prietenii si cate si mai cate)si cine credeti c are grija de toate astea?mama care face tot posibilul ca copilul sa aiba toate astea.pe cand tatal traieste bine mersi fara ganduri ca doar nu cred ca pensia pe care o dadea era mai mare de 50 de euro bani pe care mai mult ca sigur el ii face intr-o zi sau 2.asa ca nu va mai plangeti ca veti fi si dvs mama si ii veti da dreptate mamei copilului sotului dvs.
ofee
Postat pe 7 Septembrie 2010 19:45
Copilul ala trebuie sustinut toata viata...de-aia are tata...si nu e vinovat ca pe taica-sau la mancat in p...si a plecat la alta...
kudika226898
Postat pe 7 Septembrie 2010 19:57
De la: Shhh, la data 2010-07-10 13:13:18pai daca are 18 ani copilul ala ce pensie alimentara mai vrea cucoana?
un parinte plateste copilului pana la 18 ani. daca vrea recalculare poate sa o faca, se ia in considerare doar venitul sotului, cu tine nu are nici o treaba. dar ea va trebui sa deschida proces si sa dovedeasca prin acte ca sotul a avut un venit mai mare, sau ca are in prezent si ca poate plati o pensie mai mare, dar nu stiu de ce se agita pt ca deja copilul e la majorat. deci................ ori va ameninta de'aiurea, poate nici ea nu stie ce vrea. dar bine ar fi sa intri intr'un cabinet de avocatura, dai 50 lei sau care mai e tariful, si iti explica un avocat foarte clar despre ce e vorba.


Nu conteaza ca-i major, daca copilul e la studii de stat si nu are venit inca, tata ii plateste.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 19:59
De la: domnita2007, la data 2010-08-02 03:42:51As dori un sfat profesional pentru situatia pensiei alimentare a fiicei mele (liceana ) care in curand va implini 18 ani.Fostul sot ii plateste sporadic pensie alimentara,stabilita in 1998 la o suma derizorie,acum ekivalenta a 5 Euro...Am solicitat legal pe parcurs recalcularea pensiei,insa zadarnic!...Mentionez ca locuieste si munceste (la negru) in alta tara (in Europa) si,ignora total legislatia romaneasca,cat si indatoririle sale fata de fiica noastra!...As dori doar sfat juridic,deoarece fata ar vrea sa-l dea in judecata cand implineste 18 ani si,cum ar trb procedat in aceasta situatie!?


Nu aveti ce sa-i faceti, nu are venit....pa si pusi.
Daca vreti sa-l inchida, asta poate ca o sa reusiti dupa bani cheltuiti pe avocati si judecati, insa nu stiu daca merita sa va cheltuiti banii doar pt. a-l inchide.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:02
De la: ofee, la data 2010-09-07 19:45:04buna.as vrea sa ii zic doamnei din strainatate felicitari pt bebe in primul rand ,
in al doilea rand ce v-ati face doamna daca sotul dvs ar avea 2 copii?...
eu am 18 ani si am o sora mai mica,parintii mei au divortat iar tatal si-a refacut viata.dar noi niciodata nu am avut astfel de probleme si am fost intotdeauna ajutate de tatal nostru si sotia lui nu a zis niciodata nimic,dimpotriva ea ne suna intotdeauna sa vada daca avem nevoie de ceva si schiar ea insista sa facem facultate chiar daca stie ca va trebui sa ne trimita pensia in continuare.
acum va intreb doamna DVS NU ATI STIUT CAND V-ATI CASATORIT CA SOTUL AVEA OBLIGATII ???credeti-ma doamna ca un copil nu creste cu o pensie mizera pe care o primeste o data pe luna.un copil are nevoie de mult mai mult(haine,rechizite daca merge la sc +bani de cheltuiala daca iasa cu prietenii si cate si mai cate)si cine credeti c are grija de toate astea?mama care face tot posibilul ca copilul sa aiba toate astea.pe cand tatal traieste bine mersi fara ganduri ca doar nu cred ca pensia pe care o dadea era mai mare de 50 de euro bani pe care mai mult ca sigur el ii face intr-o zi sau 2.asa ca nu va mai plangeti ca veti fi si dvs mama si ii veti da dreptate mamei copilului sotului dvs.


Asa mama, bine zis:)
Cand iei un barbat/ o femeie........de sot/sotie, il iei si cu obligatii, asta daca le are.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:03
De la: healthy008068, la data 2010-07-10 13:09:11buna ziua,sotul meu din prima casatorie a dobandit un fiu care este de 18 ani.


da' ce, l-a primit in schimbu' actiunilor la Casnicia S.A.??
a dobandit!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:05
De la: Shhh, la data 2010-07-11 15:28:50eh uite ca de procese nu mai pot eu. nu sunt genul ala de femeie care dupa divort sa trag cu dintii de pensia alimentara. nici sa umblu sa fac investigatii si sa ma balacaresc prin tribunale. daca tatal considera ca are vreo obligatie fata de copil s eva achita singur de ea. nu am eu de sa'mi fac viata amara pt ce? pt niste banuti cu care oricum nu am ce intelege din ei? dar asta e, sunt femei care daca nu deschid proces fostului o data la 6 luni nu se simt bine.


Mama, in Ro, vrei sau nu vrei, tu ca mama, pensia alimentara copilul o ia, asta-i legea.
Prietena mea a zis la tribunal ca ea nu vrea pensia alimentara, si judecatorul i-a zis asa:" doamna, nu e pt. dumneata, legea e lege, copilul isi ia drepturile. Daca salariul fostului dvs. sot de mareste, si nu mai deschideti proces pt. a-i creste si pensia alimentara copilului, asta va priveste. Noi, acum, asta stabilim, ca o dam, conform legii".
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:09
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-07 20:05:59
De la: healthy008068, la data 2010-07-10 13:09:11buna ziua,sotul meu din prima casatorie a dobandit un fiu care este de 18 ani.


da' ce, l-a primit in schimbu' actiunilor la Casnicia S.A.??
a dobandit!!


stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:10
o sa-i plateasca pensie alimentara pana la terminarea studiilor...maxim 26 de ani...minim 18.daca lucreaza dupa 18 ani si isi continua studiile nu o sa mai primeasca.
daca are un copil pe care il intrtine nu o sa faca inchisoare daca nu va dori sa plateasca pensia...
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:13
poti sa consulti un avocat pe internet http://www.avocatnet.ro/t uite un site unde gasesti raspunsuri mai clare
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:17
De la: Shhh, la data 2010-07-10 13:20:53ei pa asta nu stiu, foastul sot tb sa ii plateasca copilului meu 130 de lei pana la 18 ani
asa am vazut scris prin hartii......


Da, asta daca se opreste copilul cu studiile la 18 ani, ceea ce ma indoiesc.........tocmai de aceea si aceasta cucoana redeschide proces, vrea sa-i plateasca copilului si studiile universitare.
Chiar daca-s studiile la fac. privata ( m-am interesat, pana la 24 de ani, plateste copilului cu conditia sa nu aiba servici copilul )
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:17
De la: healthy008068, la data 2010-07-11 14:43:43Buna ,mersi pt raspunsuri,dar al meu a fost un tata foarte bun pt copilul lui si a avut incredere in el si cand am fost acasa al meu i a spus firma la care lucreaza ,numai ca l a tradat si acum vor recalcularea pensiei,acum ne au ajuns actele prin stat aici si vor venitul pe ultimele 6 luni,in romania ne am angajat un avocat sa l reprezinte,numai ca mie mi se pare putin deplasata situatia asta,noi ne am cumparat un apartament aici si dam rate la banca plus facturi avem o gramada de cheltuieli,sper sa ia in consideratie toate cheltuielile care trebuie sa le achitam,asa ti se intampla cand esti deschis dusmanilor,fosta ar vrea sa ne vada tarandu ne pe jos fara nici un ban numai ca nu si da seama ca exista un Dumnezeu sus,aici se da pensie alimentara numai pana la 18 ani ,apoi trebuie sa ti cauti de munca,inca nu stim ce se va intampla dar va tin la curent


E tardiv raspunsul meu.
Pe nicio instanta nu o intereseaza facturile si ratele lui, pensia alimentara se calculeaza din venitul lui, maximum e 33% cat ii poate lua lui din salariu, insa asta daca nr. copiilor cresc,( in mom. de fata ii ia 25%) si aceste procente se impart la copii ( dupa legile romanesti) dupa necesitati.....posibil 2 copii si sa nu beneficieze de acelsi procent.
Dupa ce o sa nasti si tu, va duceti la un avocat, si redeschideti proces, sa -i aduceti cucoanei la cunostinta ca mai are fostul ei sot un copil in intretinere, posibil asa sa se reduca din pensia alimentare a copilului cel mare.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
operatie estetica gratuita 1 De la: kudika417083 8 August 2011 23:58
escapelle-eficienta 3 De la: Soarec 26 Iulie 2010 22:34
stafilococul auriu 9 De la: Anda_Anghel_1 14 Octombrie 2012 15:06
posibilitati de a ramane gravida? 27 De la: utad 14 Iunie 2011 10:32
Buna fetelor ! 1 De la: kudika132504 18 Iunie 2011 11:45