Setari Cookie-uri

urgent! pot trece de la un contraceptiv la altul?


Am testosteronul marit si medicul mi-a recomandat Jeanine. Din greseala, am cumparat Yasmin si am luat 4 pilule, din prima zi de ciclu. Acum mi-am dat seama de greseala si am cumparat Jeanine. Pot sa continui de miine cu Jeanine?
Multumesc.
Adriancicm
Postat pe 31 Octombrie 2010 12:30
De la: Adriancicm, la data 2010-10-31 12:30:41
Am testosteronul marit si medicul mi-a recomandat Jeanine. Din greseala, am cumparat Yasmin si am luat 4 pilule, din prima zi de ciclu. Acum mi-am dat seama de greseala si am cumparat Jeanine. Pot sa continui de miine cu Jeanine?
Multumesc.


Poti sa contnui si cu Adrian (Mutu) si Orlando (Bloom) din partea mea sau cu Sevastitza , vecina mea ca tot nu am habar ce sau cine sunt Yasmin si Janine!

Postat pe 31 Octombrie 2010 12:42
De la: Adriancicm, la data 2010-10-31 12:30:41
Am testosteronul marit si medicul mi-a recomandat Jeanine. Din greseala, am cumparat Yasmin si am luat 4 pilule, din prima zi de ciclu. Acum mi-am dat seama de greseala si am cumparat Jeanine. Pot sa continui de miine cu Jeanine?
Multumesc.
Asa de oarba ai fost de n-ai vazut ce cumperi?
Valy90
Postat pe 31 Octombrie 2010 12:51
multumesc mult ambelor pentru asa raspunsuri ingenioase!

1. in locul tau nici nu raspundeam daca nu stiam despre ce e vorba
2. farmacista mi-a spus ca janine nu exista in general, si ca exista jasmine. eu neluind niciodata contraceptive, am crezut-o.

va rog nu mai scrieti decit la tema, si prostia demonstrati-o in alta parte.
Adriancicm
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:35
De la: Adriancicm, la data 2010-10-31 18:35:05multumesc mult ambelor pentru asa raspunsuri ingenioase!

1. in locul tau nici nu raspundeam daca nu stiam despre ce e vorba
2. farmacista mi-a spus ca janine nu exista in general, si ca exista jasmine. eu neluind niciodata contraceptive, am crezut-o.

va rog nu mai scrieti decit la tema, si prostia demonstrati-o in alta parte.


Fato , prostia o demonstrezi tu intreband pe un forum astfel de lucruri.Pentru asta exista medici.
Am luat si eu in tinerete anticonceptionale dupa sfatul farmacistelor si vreo 7 ani n-am mai reusit sa raman gravida.Da-i inaninte, nu te duce la medic sa-ti prescrie ce-ti trebuie , indoapa-te cu ce zice o ametita de farmacista.Acum cine-i proasta ma rog? Mie mi-a trecut dar vad ca vrei sa te arzi si tu pe propria piele.

Postat pe 31 Octombrie 2010 18:45
voi chiar ma innebuniti

ma credeti asa timpita sa iau contraceptive din cap

sa va spun toata povestea, daca nu stiti sa cititi ca lumea totul

am testosteronul marit, extra peste norma
GINECOLOGUL mi-a prescris janine ca sa il scad
proasta de farmacista mi-a spus ca asa ceva nu exista, ca e caligrafia doctoresei intr-aiurea si mi-a zis ca de fapt e jasmine

m-am mai documentat si am vazut ca e janine de fapt. nu stiu toate tipurile de contraceptive pe piata, e prima data cind primesc asa ceva, si NU in scop contraceptiv, ci in scop de a scadea testosteronul asta al naibii

asa ca nu mai fiti dobitoace si raspundeti daca va duce capul de un raspuns concret, si nu de aberatii din astea cu judecata
pt asta sunt forumurile - pt a cere sfaturi, nu pentru a fi judecata
Adriancicm
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:21
va fac un copy paste de la un alt subiect deschis de mine in alta parte, ca sa fiti la curent cu totul si sa nu mai aruncati cu vorbe si judecati


Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 13:30 Raporteaza abuz de limbaj
Citeaza Raspunde

Buna ziua!

Am si eu nevoie de un sfat. In urma cu -3 ani mi s-a descoperit un chist la sin. Am facut un tratament, chistul parca putin s-a micsorat si mamologul m-a sfatuit sa nu ai fac nimic decit sa il monotorizez ca sa vad cum evouluiaza. Un an mai tirziu am avut un stres foarte puternic, apoi mi-am revenit, dar am uitat de chistul ala.
Acum citeva luni in urma am simtit ca poeptul din nou ma deranjeaza, acelasi sin, stingul. Am mers la USG, era o fibroadenoma, nu chist de data asta. Plus, glanda tiroida putin marita. Iar la mamomolog, analize la hormoni. In fine, era prolactina ridicata. Iar tratament, am primit si iod. Dupa doua luni, merg la USG, care chipurile e cel mai puternic din clinica aia, si imi descopera 3! fibroadenoame in sin, plus un chist in glanda tiroida.
Intre timp, am mers la ginecolog pt controlul de la jumate de an. Vorbind cu ea despre aceste 3 fibroadenoame si totul, ea ma trimite iar sa fac analiza la hormon unde se descopera ca am testosternul 2 (iar limita normei era 1).
Doamna imi spune ca el e cauza la toate relele de la mine din organism, fibroadenoame, chisturi, etc. si imi prescrie sa iau contraceptiv Jasmine pentru 6 luni si inca ceva pentru asimilarea insulinei.
Acum, eu m-am mai documentat si nu prezint nici un simptom vizibil cum ca as avea testosteronul marit: nu am extra-pilozitate, slava Domnului nbu am ovare polichistice sau alte cele.
Vreau sa aud parerea celoor care sunt informati despre aceasta tema. E bun tratamentul prescris? Am 25 de anu si nu am primit contraceptive niciodata in viata.
Multumesc din start celor care o sa raspunda.
Adriancicm
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:28
Adriancicm,nu cred ca e indicat sa continui cu celelalte acum.Am inteles ca ai luat din greseala din cauza farmacistei da ca sa eviti unele neplaceri cred ca poti sa astepti pana la urmatorul cm.
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:28:58Adriancicm,nu cred ca e indicat sa continui cu celelalte acum.Am inteles ca ai luat din greseala din cauza farmacistei da ca sa eviti unele neplaceri cred ca poti sa astepti pana la urmatorul cm.



Iti multumesc sincer pt raspuns. ma bucur sa vad ca exista pameni care chiar vor sa ajute pe acest forum
Adriancicm
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:30
De la: Adriancicm, la data 2010-10-31 19:30:22
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:28:58Adriancicm,nu cred ca e indicat sa continui cu celelalte acum.Am inteles ca ai luat din greseala din cauza farmacistei da ca sa eviti unele neplaceri cred ca poti sa astepti pana la urmatorul cm.



Iti multumesc sincer pt raspuns. ma bucur sa vad ca exista pameni care chiar vor sa ajute pe acest forum


Cu placere!Ai grija cand e vorba de pastile Si eu am intalnit farmaciste care habar nu aveau de medicamentul pe care il vroiam si imi dadeau altceva asa ca te inteleg.
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:35
Sfatul meu e sa nu mai folosesti nici o kimala contraceptiva.
Exista metode naturale, perfect in concordanta cu fiziologia femeii, de "contraceptie"

Si la fel la barbat.

Si apoi puteti sa va iubiti zi si noapte fara frica de a ramane insarcinata. Natural, fara nimic "artificial" la mijloc, asa cum a intentionat mother nature sa se faca treaba.

Da daca lumea nu stie, normal ca foloseste tot felu de prostii carora li se face reclama si de care au auzit cu totii.

Si tineti minte. Un baiat destept a zis odata, ca mai degraba distrugi un atom, decat o prejudecata.

Daca doriti mai multe detalii, lasatimi PM
Bytales
Postat pe 1 Noiembrie 2010 20:59
sunt de acord, de aia pina la 25 ani nu am baut un contraceptiv

cititi mai atent si o sa vedeti ca trebuie sa beau contraceptivul in scop de a scadea testosteronul, si nu in scop de contraceptie....
Adriancicm
Postat pe 2 Noiembrie 2010 08:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calcificatii pulverulente la nivelul oaselor!! S.O.S 8 De la: kudika415855 30 Iulie 2011 11:02
cum pot scapa de matreata? 39 De la: kudika098043 26 Aprilie 2016 22:27
recunstructia vaginului 12 De la: healthy003378 30 Octombrie 2009 17:47
tratament vaginita cronica 12 De la: MissRainbow 1 Februarie 2012 09:50
nasterea 6 De la: didii 14 Decembrie 2009 10:13