Setari Cookie-uri

menstruatie peste sarcina

poate exista sarcina in conditiile in care ai ciclu desi la intervale diferite fata de cum era anterior? persoana respectiva a prins proportii ceva mai mari in ultimile 2 luni, a inceput sa aiva un ciclu neregulat,de 3 zile, la inceput 28 de zile apoi 22 de zile, stare de moleseala, somnolenta, stare de rau general si simtome de greata dar nu accentuate.
alenta
Postat pe 24 Martie 2009 20:55
buna,am facut sex protejat ,in timpul actului sa rupt prezervativul,pretenul meu nu a ejaculat,dar ma penetrat asa de 3-4ori cu prezervativul rupt,probl mestruatia mi-a trecut sa terminat pe data de 18,azi am facut-o pe data de26pot sa ramin insarcinata?va rog din suflet poate poate cineva sa ma ajute,MULTUMESC

Postat pe 26 Martie 2009 21:18
healthy001051 nu cred, nu se ramane asa usor. ai fi poate in perioada fertila, dar daca n-a fost ejaculare nu cred ca e nici un pericol
eleain
Postat pe 26 Martie 2009 21:26
lichidul seminal pe care il elimina barbatul contine si el un numar de spermatozoizi.ovulatia e in a 14a zi a ciclului menstrual...intra si cauta pe net perioada fertila..te va lamuri mai bine....dar sa iei in considerare ca spermatozoizilor le ia 5zile sa traverseze trompele uterine pana la locul unde ar trebui sa se intalneasca cu ovulul...adica trebuie sa intre in vagin in a 10zi a ciclului menstrual...cel mai sigur poti face un test de sarcina...
bafta!
nu-ti fa probleme..o sa fie bine..
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 21:30
lichidul seminal inseamna sperma, draga rilury, vine din latina si inseamna samanta. lichidul ce-l "elimina barbatul de care zici tu POATE contine sperma doar daca s-a masturbat sau a facut runda 1 in prealabil. testul de sarcina se face dupa o saptamana. healthy001051 eu zic sa nu te agiti prea mult. pentru siguranta ta, daca vrei sa fii 100% sigura du-te la farmacie si ia pilula de a doua zi. dar nu cred ca e cazul, repet.
eleain
Postat pe 26 Martie 2009 21:36
lichid seminal = lichid constituit din secretiile mai multor glande: vezicula seminala, prostata, glandele lui Cowper, care transporta si hraneste spermatozoizii.


ce ar transporta si hrani??aerul?
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 22:09
lichidul seminal, care contine in principal sperma, este sperma, orice ar contine el in + se elimina in timpul ejacularii, nu inainte
eleain
Postat pe 26 Martie 2009 22:14
si cum se numeste ceea ce elimina barbatul cand este foarte excitat?
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 22:18
e un lichid lubrifiant, nu e lichidul seminal. dar ce mai conteaza? tu de-atunci cauti pe net sa-mi dai o lectie de fiziologie? important e sa n-o sperii pe fata asta ca gata, a ramas. ca nu se ramane chiar asa.
eleain
Postat pe 26 Martie 2009 22:21
egal!!! nu am nevoie sa caut pe net ptr asta...crede-ma...si nu-ti tin lectii de fiziologie...iar in 3ani de medicina n-am auzit pe nimeni sa pronunte expresia lichid lubrifiant....dar...in fine!
si nu vreau sa se sperie fata dar cred ca e important sa stie din moment ce vad ca si-a inceput viata sexuala fara a fi prea bine informata...nu sa se trezeasca mai tarziu ca face parte din grupul celor care sustin sus si tare ca NU LI SE POATE INTAMPLA LOR!
si unii oameni mai au si altceva de facut decat sa stea toata ziua "benoclati" in calculator.
o seara placuta in continuare!
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 22:28
o seara placuta si tie, da' nu tre' sa te infoi asa. nu prea spune ca studiezi medicina. eu nu studiez medicina, dar uite, pentru tine, pentru ca eu am gresit sa-i spun lichid lubrifiant (nu e o denumire academica demna de studiile tale, ci una populara) am gasit pe net ca s-ar numi "lichid preejaculator". iti rezulta si tie asa?
eleain
Postat pe 26 Martie 2009 22:35
pai si preejaculator inseamna inainte de ejaculare.ai alta parere?daca este pre- este inainte...exact ce iti ziceam mai devreme...in fine
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 22:40
da...se poate..eu am patit asa vara trecuta,a fost pt prima data in viata mea...nu credeam "ca mi se va intampla mie,vreodata"..asa ca..in lun asept..cand asteptam sa-mi vina ciclu..si tot asteptam,am facut un test de sarcina...surpriza:pozitiv...am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare!!!stiam ca in urma cu o luna,avusesem(normal-nici mai abundent ,nici mai "sarac",nici mai tarziu,nici mai devreme)...cum sa mi se intample mie?!!!am mers si la medic..aici am crezut ca nu e adevarat ce mi se intampla..ca urmeaza sa ma trezesc dintr-un vis urat...ce credeti ca mi-a zis?.."mda...esti..vestea e ca ai 9 sapt...ceea ce inseamna ca ai avut un ciclu peste sarcina"...am facut intrerupere..nu ma laud..nu cred ca o sa-mi revin vreodata...dar ideea e ca se POATE..
stravaro
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:53
De la: rilury, la data 2009-03-26 21:30:54dar sa iei in considerare ca spermatozoizilor le ia 5zile sa traverseze trompele uterine pana la locul unde ar trebui sa se intalneasca cu ovulul...
nu-ti fa probleme..o sa fie bine..

La facultatea de medicina va invata asta?Vai, vai, vai, vai!De unde ai scos asta?
Pai ia gandeste-te!Daca ar fi asa cum zici tu atunci pe lume ar trebui sa se nasca NUMAI FETITE.Pentru ca acei spermatozoizi care contin cromozomul X traiesc 3-5, uneori cica si 7 zile (dupa unele studii) pe cand spermatozoizii cu cromozomul Y traiesc max 48 ore (2 zile).Deci...daca timpul necesar parcurgerii de catre un spermatozoid de la nivelul colului uterin (unde a avut loc de cele mai multe ori ejacularea) pana in portiunea distala a trompei uterine unde se intalneste cu ovulul este de 4 zile, sansele ca o femeie sa nasca un baiat sunt ZERO.Deci pe lumea asta ar trebui sa existe numai fete...
Timpul necesar unui spermatozoid sa parcurga intregul drum de la locul ejacularii pana in trompa uterina unde intalneste ovulul si are loc fecundarea este de ordinul ORELOR, nu ajunge NICIODATA la 96 de ORE (4 zile).

Postat pe 21 Aprilie 2009 22:39
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-04-21 22:39:27
De la: rilury, la data 2009-03-26 21:30:54dar sa iei in considerare ca spermatozoizilor le ia 5zile sa traverseze trompele uterine pana la locul unde ar trebui sa se intalneasca cu ovulul...
nu-ti fa probleme..o sa fie bine..

La facultatea de medicina va invata asta?Vai, vai, vai, vai!De unde ai scos asta?
Pai ia gandeste-te!Daca ar fi asa cum zici tu atunci pe lume ar trebui sa se nasca NUMAI FETITE.Pentru ca acei spermatozoizi care contin cromozomul X traiesc 3-5, uneori cica si 7 zile (dupa unele studii) pe cand spermatozoizii cu cromozomul Y traiesc max 48 ore (2 zile).Deci...daca timpul necesar parcurgerii de catre un spermatozoid de la nivelul colului uterin (unde a avut loc de cele mai multe ori ejacularea) pana in portiunea distala a trompei uterine unde se intalneste cu ovulul este de 4 zile, sansele ca o femeie sa nasca un baiat sunt ZERO.Deci pe lumea asta ar trebui sa existe numai fete...
Timpul necesar unui spermatozoid sa parcurga intregul drum de la locul ejacularii pana in trompa uterina unde intalneste ovulul si are loc fecundarea este de ordinul ORELOR, nu ajunge NICIODATA la 96 de ORE (4 zile).




ok.scuza-mi greseala...nu fusesem atenta....
rilury
Postat pe 22 Aprilie 2009 19:10
spermatozoidul traieste 72 ore,iar ovulul 24 ore!
iar spermatozoizii sunt maturati la nivelul tubilor seminiferi in celulele Sertoli,apoi sunt antrenati in epididim,unde sunt depozitati ptr maturare finala,apoi trec in canalul deferent si ajung in veziculele seminale unde sunt depozitati.Veziculele seminale contin fructoza necesara nutritiei spermatozoizilor,acid ascorbic,fibrinogen si prostaglandine.
Lichidul prostatic bogat in substante alcaline precum plasminogen are rolul de a neutraliza secretia acida a vaginului.
Veziculele seminale,prostata si glandele bulbouretrale furnizeaza lichidul seminal.Prostata adauga lichdului spermatic o secretie laptoasa,bogata in substante alcaline!
deiutza_20
Postat pe 26 Aprilie 2009 16:48
Lichidul seminal=lichid spermatic
deiutza_20
Postat pe 26 Aprilie 2009 17:10
Da,se poate,eu la primul copil am avut menstruatie 4 luni,e adevarat cam aiurea ca perioade,dar abundenta si cu toate simptomele de menstruatie prezente,cat despre sarcina,habar nu am avut.....
bartaexpert
Postat pe 7 Mai 2009 13:45
Lichidul seminal este eliminat inainte de ejacularea propriu-zisa si contine spermatozoizi. Si poate duce la conceptie (fecundatie).

In ceea ce priveste intrebarile de genul "Ajutati-ma! Oare sunt insarcinat?" adresate pe forum-uri, sunt chiar niste intrebari la care cu greu se poate raspunde. Satcina nu poaye fi detectata nici macar de ginecolog in cazul in care fecundarea s-a produs cu cateva zile in urma, nu se poate observa.

In ceea ce priveste calcularea perioadei fertile, este mai mult o loterie. Nicio femeie nu are ciclul "ceas" ca sa-si dea seama cand este fertila sau nu ( de accea nici nu folosim metoda calendarului, nu?). O alta variabila de care trebuie sa tineti cont este durata de viata a spermatozoizilor si sansele ca fecundarea sa se produca postcoital, in momentul in care spermatozoidul intalneste ovului, eliminat dupa actul sexual. Etc, etc, etc.

Testele de sarcina sunt si ele un indiciu f bu, dar nu 100% sigur (scrie asta si pe prospect).

Eu zic sa nu te nelinistesti (stress--ul poate intarzia menstruatia, cu cat te stresezi mai mult, cu atat intarzie, este dovedit stiintific, tine de hormoni). In rest, nimeni nu poate sa-ti poate spune cu siguranta daca esti sau nu gravida.
gandacel
Postat pe 7 Mai 2009 14:18
eu de asemenea am avut ciclu peste sarcina ir despre sarcina am aflat la pe la 11 saptamini.insa ghinionul este ca la problemele pe care le am eu totul a iesit rau de tot dar ce vroiam sa zic e ca se poate sa ai ciclu si sarcina in aceeasi timp
healthy001251
Postat pe 12 Mai 2009 15:58
Cred ca majoritatea femeilor au ciclu peste sarcina. Mama avea 4luni cand a aflat ca e insarcinata cu mine. O prietena de-a mamei avea 6luni si tot asa. Eu am aflat la 2luni ca sunt inasrcinata desi cu 3saptamani inainte facusem un test de sarcina care iesise negativ, iti imaginezi ce fata am facut cand al 2-lea a iesit pozitiv, motiv pentru care l-am facut pe al 3-lea. Am folosit metoda "coitus intreruptus" parca asa se numeste :D Si am nascut la 41saptamani un baietel maree si voinic..si cu dubla circulara.
Important e sa te informezi!
zomc
Postat pe 24 Noiembrie 2009 09:59
Daca iei dupa metota calendarului,10 zile din a doua zii de ciclu se numara,nu ramai dupa care 10 zile sunt fertile dar fertilitatea maxima sunt doar 5 zile,dupa care alte 10 cand iar nu ramai.Dar nu este o regula pt toate femeile,mai ales femeile care nu au un ciclu regulat.Asa ca tu stii mai bine din care clasa faci fata !.Si daca nu stii daca este cu ochi sau nu nu ai de cat sa faci un test de sarcina ca nu cred ca costa mai mult de 5 ronsau poate 12 ron depinde de unde il iei.
Oricum daca Dumnezeu vrea sa ramai poti sa te dai [este cap si tot ramai.Sper sa te ajute ce am scris ,multa sanatate si salutari de la Timisoara.Pa.
Maria75_34
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:47
buna as vrea si eu sa intreb ceva,eu luna trecuta cand am fost la ovulatie am facut sex neprotejat,de mai multe ori sotul a ejaculat in mine luna trecuta menstruatia mi-a venit in 30 oct,luna asta mia venit in 24 mentionez ca am facut 3 teste de sarcina si toate mi-au iesit negative.ma dor sanii,mie greata am stari de somnolenta.sar putea sami vina ciclu peste sarcina?cu primul copil din contra mia intarziat acum mia venit.sar putea sa fiu gravida?astept cu nerabdare un rasp uregent,o zi cat mai placuta
anka36
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:35
De la: alenta, la data 2009-03-24 20:55:13poate exista sarcina in conditiile in care ai ciclu desi la intervale diferite fata de cum era anterior? persoana respectiva a prins proportii ceva mai mari in ultimile 2 luni, a inceput sa aiva un ciclu neregulat,de 3 zile, la inceput 28 de zile apoi 22 de zile, stare de moleseala, somnolenta, stare de rau general si simtome de greata dar nu accentuate.



Fetele s-au cam abatut de la subiect.... Da , poti fi insarcinata si sa ai ciclu peste sarcina, insa sangele nu are o culoare normala, poate fi maroniu rosiatic alternand cu rosu. Eu am avut ciclu peste sarcina si m-am dus la doctor cand eram deja in doua luni. Fa un test de sarcina, e simplu, insa mergi la doctor, peste ciclul peste sarcina indica si complicatii ulterioare in mentinerea fatului, asta in cazul in care vrei sa fii mamica.
Dana63
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:49
exista si lichidul preseminal nu doar seminal care contine sau poate sa contina spermatozoizi, asa ca poate ramane daca a fost in perioada fertila.sunt persoane care raman f usor si alte le ff greu sau deloc.
mai bine test de sarcina dupa o saptamana

dianaeuroct
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:35
da se poate avea menstruatie peste sarcina eu am fost an aceeasi ipostaza ,mi-am dat seama ca sunt ansarcinata atunci cand a miscat copiilul nu avean nicio stare macar sa vomit sau ameteli dar asta este cand esti femeie treci prin toate
kudika086112
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:52
ai dreptate. lichidul eliminat inaintea ejacularii poate contine si spermatozoizi viabili!
secbubi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 21:44
Da. Cu siguranta se va opri menstruatia prin luna a patra.
solutia
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:31
?
elisa_2000
Postat pe 26 Noiembrie 2009 07:56
buna ,fetelor sunt noua pe forum si cu foarte multe probleme . am 35 de ani de la 19 sunt casatorita si am ramas insarcinata in anul 2000 , sarcina pe care sa oprit din evolutie la aproximativ 2 luni . de atunci nu am mai ramas niciodata iar luna asta am trecut la inseminare. fara nici un rezultat dar sunt speriata ca atunci cand mia facut inseminare mia spus de endometru ca este foarte gros si zilele astea rtrebuie sami fac chiuretaj biopsic . a mai facut cineva sunt tare speriata mai mult de ce o fi dupa dacat de procedura daca poate cineva sami zica , multumesc mult
healthy009412
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa raman insarcinata 8 De la: larisa_iordache 25 Iulie 2010 14:24
cine ma poate ajuta 5 De la: bighiu 1 Decembrie 2009 14:41
dupa extractia steriletului... 39 De la: OPHELIA2008 28 Ianuarie 2016 15:20
Intermedieri consultatii medicale in Germania 1 De la: melia_azur 19 Septembrie 2009 23:25
cum pot scapa de matreata? 39 De la: kudika098043 26 Aprilie 2016 22:27