Setari Cookie-uri

O pauza poate ajuta la reinvierea dragostei?

Am o relatie de 4 ani. El avea 19 ani iar eu 23. Stiu, e destul de mare difereta. El este foarte atasat de prietenii lui si ii place sa iasa destul de des cu ei in oras. Eu mai tot timpul stateam acasa deoarece nu m-as fi simtit bine sa fiu singura fata printre atatia baieti. Cand ieseau si cu fetele, mergeam si eu. Anul trecut in vara a plecat cu ei la mare fara sa ma anunte in prealabil. M-a sunat cand a ajuns in Constanta. Dupa doua zile s-a intors si si-a cerut scuze pentru cele facute.Mi-a spus ca a vrut ca asta sa fie o experienta pe care sa le-o povesteasca nepotilor. Pana la urma m-am pus in locul, l-am inteles si l-am iertat. Dupa 2 zile, plin de remuscari, mi-a zis ca el nu vrea ca eu sa sufar tot stand acasa, iar el tot cu prietenii, mai ales ca a fost si episodul cu marea. Si am luat o pauza. Dupa trei saptamani ne-am impacat si a fost totul foarte bine pana acum o luna, cand povestea incepe sa se repete.Cat timp am fost impreuna nu m-a inselat niciodata, chiar si prietenii lui mi-au spus ca ma iubeste foarte mult.Dar tentat a fost sa ma insele, dar atat. Acum simte ca nu si-a trait destul tineretea si e de inteles daca de la 19 ani a fost cu mine. Am hotarat impreuna ca e mai bine sa luam o pauza(doar pauza) de o luna, doua, trei ca apoi sa vedem ce o sa simta fiecare si ce isi doreste el cu adevarat. Stie ca o fata ca mine sunt sanse foarte mici sa mai gasesca si ca sunt genul de femeie pe care orice barbat ar dori sa o aibe, doar ca trece acum prin aceasta faza. Am stabilit ca in aceasta pauza nu o sa ne vedem deloc(desi el ar fi vrut) si o sa incercam sa nici nu vb la telefon ca asa poate o sa fie totusi dorul mai mare.
Credeti ca dupa aceasta perioada dragostea se va aprinde din nou? Ma refer la el pentru ca eu stiu foarte bine ce vreau si ce simt pentru el.

Astept parerile voastre. Chiar m-ar ajuta sa vorbesc cu cineva.
x_moymoy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:50
da voua nu vi s-a luat sa tot "reancalziti ciorba"! nu-i inteleg pe acei oameni care desi vad ca ceva scartie in relatia lor se agata cu disperare sperand intr-o minune!
fante_de_dorobanti
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:52
De la: raluca_sirbu, la data 2010-11-11 15:50:28Am o relatie de 4 ani. El avea 19 ani iar eu 23. Stiu, e destul de mare difereta. El este foarte atasat de prietenii lui si ii place sa iasa destul de des cu ei in oras. Eu mai tot timpul stateam acasa deoarece nu m-as fi simtit bine sa fiu singura fata printre atatia baieti. Cand ieseau si cu fetele, mergeam si eu. Anul trecut in vara a plecat cu ei la mare fara sa ma anunte in prealabil. M-a sunat cand a ajuns in Constanta. Dupa doua zile s-a intors si si-a cerut scuze pentru cele facute.Mi-a spus ca a vrut ca asta sa fie o experienta pe care sa le-o povesteasca nepotilor. Pana la urma m-am pus in locul, l-am inteles si l-am iertat. Dupa 2 zile, plin de remuscari, mi-a zis ca el nu vrea ca eu sa sufar tot stand acasa, iar el tot cu prietenii, mai ales ca a fost si episodul cu marea. Si am luat o pauza. Dupa trei saptamani ne-am impacat si a fost totul foarte bine pana acum o luna, cand povestea incepe sa se repete.Cat timp am fost impreuna nu m-a inselat niciodata, chiar si prietenii lui mi-au spus ca ma iubeste foarte mult.Dar tentat a fost sa ma insele, dar atat. Acum simte ca nu si-a trait destul tineretea si e de inteles daca de la 19 ani a fost cu mine. Am hotarat impreuna ca e mai bine sa luam o pauza(doar pauza) de o luna, doua, trei ca apoi sa vedem ce o sa simta fiecare si ce isi doreste el cu adevarat. Stie ca o fata ca mine sunt sanse foarte mici sa mai gasesca si ca sunt genul de femeie pe care orice barbat ar dori sa o aibe, doar ca trece acum prin aceasta faza. Am stabilit ca in aceasta pauza nu o sa ne vedem deloc(desi el ar fi vrut) si o sa incercam sa nici nu vb la telefon ca asa poate o sa fie totusi dorul mai mare.
Credeti ca dupa aceasta perioada dragostea se va aprinde din nou? Ma refer la el pentru ca eu stiu foarte bine ce vreau si ce simt pentru el.

Astept parerile voastre. Chiar m-ar ajuta sa vorbesc cu cineva.


Buna, eu cred ca nu, aceasta separare este de fapt un mod mai placut de ati spune ca relatia dintre voi vrea sa se termine
kudika311399_silvia
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:54
ce vrei tu sa faci e sa resuscitezi iubirea prin frica de "a-ti pierde partenerul" ...ceea ce e ...
battleofwits
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:59
eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata pentru ca iti da voie sa realizezi daca vrei sa-ti traiesti in continuare viata langa persoana aceea sau pur si simplu iti dai seama ca e foarte bine fara celalalt si ca poti trai bine mersi si fara ea/el
reo
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:34
De la: reo, la data 2010-11-11 17:34:05eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata pentru ca iti da voie sa realizezi daca vrei sa-ti traiesti in continuare viata langa persoana aceea sau pur si simplu iti dai seama ca e foarte bine fara celalalt si ca poti trai bine mersi si fara ea/el
Dar daca trebuie sa o tii numai in pauze...cand esti cu el/ea consideri ca nu se poate...te desparti o perioada iar te impaci de dor..te invarti in cerc...
The_Exile
Postat pe 11 Noiembrie 2010 17:44
Eu nu cred in pauze de "regasire". Pentru ce care aveti o relatie frumoasa, unde exista iubire si respect reciproc, va ganditi vreodata sa cereti pauza sa vedeti ce simtiti fara partener/a? NU! Asa ca, din punctul meu de vedere, cine vrea pauza, nu vrea relatie. Punct.
rashela
Postat pe 11 Noiembrie 2010 18:39
De la: reo, la data 2010-11-11 17:34:05eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata

cu o conditie.
pauzele sa nu tina mai mult de doi-trei anisori!
geo_resuscitat
Postat pe 11 Noiembrie 2010 20:19
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-11 20:19:16
De la: reo, la data 2010-11-11 17:34:05eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata

cu o conditie.
pauzele sa nu tina mai mult de doi-trei anisori!

ce sugestie buna!!!
Lucia38
Postat pe 11 Noiembrie 2010 20:21
De la: Lucia38, la data 2010-11-11 20:21:02
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-11 20:19:16
De la: reo, la data 2010-11-11 17:34:05eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata

cu o conditie.
pauzele sa nu tina mai mult de doi-trei anisori!

ce sugestie buna!!!


ca intodeauna.
bon soar lucia
geo_resuscitat
Postat pe 11 Noiembrie 2010 20:22
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-11 20:22:51
De la: Lucia38, la data 2010-11-11 20:21:02
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-11 20:19:16
De la: reo, la data 2010-11-11 17:34:05eu consider ca pauzele acestea intr-o relatie sunt binevenite cateodata

cu o conditie.
pauzele sa nu tina mai mult de doi-trei anisori!

ce sugestie buna!!!


ca intodeauna.
bon soar lucia

bon soar, Geo!
demult nu ne-am intersectat...
Lucia38
Postat pe 11 Noiembrie 2010 20:24
Cum a mai spus cineva reincalzesti "ciorba" de prea multe ori si stie toata lumea ca ciorba reincalzita de prea multa ori nu mai are acelasi gust.
Te inteleg ca faci unele compromisuri pt ca il iubesti, dar mai bine suferi acuma decat mai tarziu. Timpul este mult prea pretios ca sa stai sa astepti dupa cineva. O sa apara cineva in viata ta care nu are nevoie sa mai "copilareasca" si o sa fiti pe aceeasi lungime de unda.
kudika399125
Postat pe 27 August 2012 19:33
Nu cred in asa ceva,,dragostea este sau nu,,ea nu apare,dispare si iar apare,,odata nascuta ,,este continua,,in cazul in care este viabila!!!Iubirea,dragostea este o "maratonista "innascuta,,nu cunoaste pauze de refacere,decat inceput si sfarsit!!!
MissRainbow
Postat pe 27 August 2012 19:40
Nu. A lua pauza e doar un fel de a nu camufla despartirea.
Armain
Postat pe 27 August 2012 19:51
Sunt foarte rare cazurile in care oamenii se schimba cu adevarat.
Eu, personal nu cred in pauzele astea. Daca stai cu cineva o buna perioada de timp si nu te potrivesti, atunci nu o sa mearga nici dupa pauza respectiva.
Kiddo_
Postat pe 29 August 2012 14:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii de peste 25 dea ni...ce inca stau in casa mamei?!?!?!?! 95 De la: kudika095554 23 Decembrie 2009 10:27
SOACRA MEA MA INBOLNAVIT DE NERVI. 17 De la: kudika135154 25 Martie 2010 09:47
Salut!!! vreau si eu un sfat...rog urgent!!! 47 De la: puiut_77 17 Februarie 2011 13:00
dupa doi ani jumate de intilnire mia propus sa locuim impreuna, ce parere aveti? 2 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 16:45
IONUTZCOIUTZ cer ajutor iar 67 De la: kudika364100 12 Februarie 2011 22:10