Setari Cookie-uri

helllllo

De la: kudika421339, la data 2011-09-25 10:02:11
De la: PRALEA_, la data 2011-09-25 09:58:21SA RADEM...cu moldoveni...

Cate viteze are un moldovian ?

are 4 ...

Viteza 4 ...înºet

Viteza 3 ...înºetiºor

viteza 2 ...tãt pi loc pi loc pi loc..

viteza 1 ...rãzãmat



Care e bancul cu IBM la moldoveni?

Ai biem o biere!......



Cum se numeºte pe moldoveneºte piure-ul de cartofi?

Barabuli bãtuºiþi.



Ce e ãla "piron"?

Locul de unde te urci în tren.



Cum se cheamã pe moldoveneºte filmul "Loviturã fulgerãtoare" ?

Pãliturã crînºinã.



Dar filmul "Rãzboiul stelelor"?

Gîlºiavã pi ºer.



Cum îl numesc moldovenii pe Mihai Viteazul?

Mihãiþã Bãtãiosu.



Cum se numeºte pe moldoveneºte lovitura de colþ la fotbal?

Pãliturã di ungher



Cum se numeºte pe moldoveneºte lovitura de pedeapsa?

Paliturã di osîndã



Cum se numeºte pe moldoveneºte filmul "Salvaþi de clopoþel"?

Izbãviþi di tãlãnguþã.



Care-i treaba la Suceava ?

Bei, mãnînºi ºi stai dijeaba.



Care-i deviza moldoveanului?

Viaþa-i scurtã. Dacã tot n-o putem lunji, hai s-o faºim latã!



Ce primesti la un restaurant moldovenesc dacã ceri "creier pane"?

Mimorie di porc prãjîtã.



Ce fel de anunþuri se difuzeaza la metroul moldovenesc?

Pãza cã si lichiesc uºîli. Urmiazã staþia Primãvierii, cu podiºca pi partia driaptã.



Ce se numeºte pe moldoveneºte "camera ascunsã"?

Camera chititã .



Un om mergea cu trenul prin Moldova . Cu el în compartiment un moldovean. Se apropie de gara Oituz si omul nostru deschide fereastra sã vadã gara.. Moldoveanul din spate:

- Mãrãºeºti.. . Omul nostru:

- Oituz! Moldoveanul iarã:

- Mãrãºeºti!

- Ba-i Oituz! La care moldoveanul înfuriat:

־ Închide bre jiamu cã mã rãºeºti!....



Vorbeau un moldovean ºi un oltean.

Intreabã olteanul:

- Bã, la voi morþii se îngroapã cu popa?

ªi moldoveanul:

- Nu, la noi popa ramîni afarã.


Hi,Pralea,te iei de moldoveni? Vezi.ca si eu am ceva sange de moldovean in vene! Sa ai o zi excelenta,alaturi de cei dragi! No,eu acum ma duc sa-mi termin de pus castravetii,caci se vestejesc!

daca tot am fost atata vreme printre ei...mi-am reamintit multe din copilarie...
ai grja cum si unde pui castravetii...
sa ai o zi cum iti doresti...
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:13
- Bãrbatul meu mã înºealã!
- De unde ºtii?
- Am patru copii ºi nici-unul nu seamãnã cu el!

- De câþi bãrbaþi are nevoie o femeie spre a deveni o soþie fericitã?
- De cât mai mulþi! zice un sexolog.

- Doctore, aþi recomandat soþiei mele sã se ducã la bãi. E bolnavã?
- Nu! Dv. aveþi nevoie de liniºte!

- Doctore, sunt foarte îngrijorat: soþia mea vorbeºte în somn.
- Nu-i nimic grav...
- Dar ea repetã: "mai repede, mai repede, Gicã!" , ori pe mine mã cheamã Nelu!

Meditaþie: "În cãsnicie, dragostea e ca supa; primele linguri sunt fierbinþi ºi poþi sã te frigi, iar ultimele sunt reci ºi eºti ºi sãtul..."

Douã surori din spital, în dialog:
- Nu cred cã pacientul de la salonul 3 mai are mult de trãit...
- Aº ! Azi m-a înghesuit în colþ ºi m-a pupat...
- Tocmai d-aia. A aflat nevastã-sa!

- Mâine aniversãm 30 de ani de la cãsãtorie; am putea tãia curcanul?
- De ce? Doar nu e vina lui, sãracu'...

Discuþie între doi cowboy :
- Mie mi se pare imoral sã faci cunoºtinþã cu viitoarea soþie într-un bar!
- Ai dreptate. Dar tu cum ai cunoscut-o pe a ta?
- Am câºtigat-o la o partidã de biliard!

Soþul, întors acasã, simte mirosul din bucãtãrie.
- Iar tocanã de pasãre ?
- Dragule, tu nu ºtii ce vrei : luni îþi place tocana, marþi, miercuri, joi la fel - îþi place - ºi, deodatã, vineri nu-þi mai place!

Bãrbatul nu este împlinit, pânã nu se cãsãtoreºte.
Dupã aceea e terminat !

N-am cunoscut fericirea adevãratã, pânã când m-am cãsãtorit.
Pe urmã, a fost prea târziu...

- Cum pãstraþi armonia conjugalã?
- Prin reciprocitate: când soþia e nervoasã, eu tac. ªi invers: eu tac, când soþia e nervoasã!

- Cum sã-l dezvãþ pe bãrbatu-meu sã vorbeascã în somn?
- Lasã-l sã vorbeascã un pic ziua!

Soþul vine neanunþat acasã, dupã o lungã deplasare. Intrã în casã, cautã sub pat, în ºifonier, în baie... Nimeni. ªi-i zice, resemnat, nevestei, în bucãtãrie:
- Ai îmbãtrânit, femeie!

Un bãrbat începe sã poarte un cercel la ureche. Lumea se mirã :
- Cum, om serios cu cercel?
- Pãi, de când l-a gãsit nevastã-mea în patul nostru, m-a obligat sã-l port la ureche!

PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:15
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26

"daca tot am fost atata vreme printre ei...mi-am reamintit multe din copilarie...
ai grja cum si unde pui castravetii...
sa ai o zi cum iti doresti"



I-am pus inca de ieri,daca nu ai venit sa ma ajuti,asta este,i-am asezat in borcan cu coada in sus,este bine sau nu?Si sa stii,ca moldovenii sunt oameni gospodari si harnici,toata tarisoara noastra,a fost ridicata de catre moldoveni! Multumesc pentru urare,chiar aveam nevoie!Asemenea,dar tu ai ajuns deja acasa,nu,boierule?Pai,este drept?Ia sa vii ,te rog,sa-mi alegi niste fasole uscata,vreau sa fac iahnie cu ciolan afumat!Nu mai pierde timpul,fa-te util! Te-oi rasplati cu un pahar cu must usor inasprit!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:48
De la: kudika421339, la data 2011-09-26 15:48:54[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26

"daca tot am fost atata vreme printre ei...mi-am reamintit multe din copilarie...
ai grja cum si unde pui castravetii...
sa ai o zi cum iti doresti"



I-am pus inca de ieri,daca nu ai venit sa ma ajuti,asta este,i-am asezat in borcan cu coada in sus,este bine sau nu?Si sa stii,ca moldovenii sunt oameni gospodari si harnici,toata tarisoara noastra,a fost ridicata de catre moldoveni! Multumesc pentru urare,chiar aveam nevoie!Asemenea,dar tu ai ajuns deja acasa,nu,boierule?Pai,este drept?Ia sa vii ,te rog,sa-mi alegi niste fasole uscata,vreau sa fac iahnie cu ciolan afumat!Nu mai pierde timpul,fa-te util! Te-oi rasplati cu un pahar cu must usor inasprit!
opaaaa da mataluta esti dotata cu di tati vad...
cum se face ?
fasolica e de anul asta sau...de cand era buna fetica ?
daca e veche pana joi e gata...de fiert...
vin sa aleg...paharutl si apoi mai vedem si cu fasolica cum stam.
ce sa fac acum daca tot m-ai prins singurel ma sacrific....
PRALEA_
Postat pe 26 Septembrie 2011 15:57
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26 15:57:
"opaaaa da mataluta esti dotata cu di tati vad...
cum se face ?
fasolica e de anul asta sau...de cand era buna fetica ?
daca e veche pana joi e gata...de fiert...
vin sa aleg...paharutl si apoi mai vedem si cu fasolica cum stam.
ce sa fac acum daca tot m-ai prins singurel ma sacrific.... [/quote]

Ce vorbesti,dom'ne?Fasolea este de anul acesta,e proaspata,de-abia culeasa de pe vrej!Eu nu ma incurc cu vechituri! Si paharul o sa-l vezi dupa ce-ti termini sarcina de voluntariat,nu inainte!Pai,crezi ca asa merge treaba?Nuuuuuuuuuuuuuu!Intai munca si apoi rasplata cuvenita in raport cu calitatea executiei sarcinii date,parca asa scria la doctrina,nu?
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Septembrie 2011 16:27
De la: kudika421339, la data 2011-09-26 16:27:37[quote name='PRALEA_' date='2011-09-26 15:57:
"opaaaa da mataluta esti dotata cu di tati vad...
cum se face ?
fasolica e de anul asta sau...de cand era buna fetica ?
daca e veche pana joi e gata...de fiert...
vin sa aleg...paharutl si apoi mai vedem si cu fasolica cum stam.
ce sa fac acum daca tot m-ai prins singurel ma sacrific....


Ce vorbesti,dom'ne?Fasolea este de anul acesta,e proaspata,de-abia culeasa de pe vrej!Eu nu ma incurc cu vechituri! Si paharul o sa-l vezi dupa ce-ti termini sarcina de voluntariat,nu inainte!Pai,crezi ca asa merge treaba?Nuuuuuuuuuuuuuu!Intai munca si apoi rasplata cuvenita in raport cu calitatea executiei sarcinii date,parca asa scria la doctrina,nu? [/quote]
ai de grija nu arunca caietele de pregatire politica...in curind vor fi mai actuale ca oricand.
PRALEA_
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:02
Dacã o mai þine criza economicã tot aºa, vor mai rãmâne doar douã bãnci: banca de spermã ºi banca de sânge. Iar când vor fuziona, noua bancã se va numi "The Bloody Fucking Bank".
PRALEA_
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:06
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-27 15:02:55'

"ai de grija nu arunca caietele de pregatire politica...in curind vor fi mai actuale ca oricand. [/quote]"


Sigur,deja carnetul de membru de Partid l-am scos de la naftalina!Asteapta regenerarea corespunzatoare! Pe vremuri,cand ma saturasem de nopti pierdute cu gatit , spalat si fiert biberoane,mormaiam in barba la adresa suspusilor,dar acum constat cu durere,ca tot ce s-a petrecut ulterior a fost in zadar si lumea se scufunda pe zi ce trece, in dureri din ce in ce mai crunte!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:12
De la: kudika421339, la data 2011-09-27 15:12:25[quote name='PRALEA_' date='2011-09-27 15:02:55'

"ai de grija nu arunca caietele de pregatire politica...in curind vor fi mai actuale ca oricand.
"


Sigur,deja carnetul de membru de Partid l-am scos de la naftalina!Asteapta regenerarea corespunzatoare! Pe vremuri,cand ma saturasem de nopti pierdute cu gatit , spalat si fiert biberoane,mormaiam in barba la adresa suspusilor,dar acum constat cu durere,ca tot ce s-a petrecut ulterior a fost in zadar si lumea se scufunda pe zi ce trece, in dureri din ce in ce mai crunte! [/quote]
of of of...nu ma provoca....daca se va mai ivi o ocazie ca cea din decembrie voi sti sigur in cine sa trag. nu ca atunci...am fost niste dobitoci si inca mai suntem.
PRALEA_
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:22
La un proces legat de evaziunea fiscala dintr-o companie, judecatorul intreaba:
- Inculpat, recunosti ca ai incercat sa scapi de plata impozitelor si a taxelor prin metoda descrisa mai devreme de comisarul de la Fisc?
- Sincer, nu, dar si metoda descrisa de dumnealui merita toata atentia!
PRALEA_
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:26
[quote name='PRALEA_' date='2011-09-27 15:22:08'

"of of of...nu ma provoca....daca se va mai ivi o ocazie ca cea din decembrie voi sti sigur in cine sa trag. nu ca atunci...am fost niste dobitoci si inca mai suntem. [/quote]"



Oh,nu,nu trage,te rog,sunt eu,"Lascarica-Frumusica"! Dobitoci?Nu,poate........ si dobitoci! Dar ce ar mai fi facut tinerii,daca nu erau dobitocii?
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:28
De la: PRALEA_, la data 2011-09-27 15:06:27Dacã o mai þine criza economicã tot aºa, vor mai rãmâne doar douã bãnci: banca de spermã ºi banca de sânge. Iar când vor fuziona, noua bancã se va numi "The Bloody Fucking Bank".


Nu,doar banca de sperma va ramane,caci se doneaza in "draci" si nu numai la ea ,ci pretutindeni,in tot locul si in toate modurile posibile!Cea de sange este pe duca,caci s-au micsorat recompensele si nevoiasii nu vor sa mai mearga la donare de sange,toti considera ,ca nu mai merita sacrificiul personal!Jalnic,nu?
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 15:33
De la: PRALEA_, la data 2011-09-27 16:01:09
De la: kudika421339, la data 2011-09-27 15:33:46
De la: PRALEA_, la data 2011-09-27 15:06:27Dacã o mai þine criza economicã tot aºa, vor mai rãmâne doar douã bãnci: banca de spermã ºi banca de sânge. Iar când vor fuziona, noua bancã se va numi "The Bloody Fucking Bank".


Nu,doar banca de sperma va ramane,caci se doneaza in "draci" si nu numai la ea ,ci pretutindeni,in tot locul si in toate modurile posibile!Cea de sange este pe duca,caci s-au micsorat recompensele si nevoiasii nu vor sa mai mearga la donare de sange,toti considera ,ca nu mai merita sacrificiul personal!Jalnic,nu?
e vai si amar in lumea toata....e ciclul care se repeta si cand in toata lumea ajung la conducere niste personulitati urmasii unor personalitati...dar care cred ei in sinele lor ca ei sunt cei mai capabili sa conduca ...si ca fac foarte bine ce fac.
asa gandesc ei in marginita lor gandire.astfel se explica situatia in care ne aflam.
se poate vedea din biografiile lor.

Bin Laden ajunge la Poarta Raiului. Sf. Petru deschide vizeta portii, il vede si exclama, terifiat:
- TU, tocmai TU vrei sa intri aici?
- Am zis eu ca vreau sa intru? Aveti doua minute sa iesiti cu totii!!!



Excelent,bancul acesta este musai sa-l tin minte!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 16:23
Ion si Gherghe se intalnesc pe ulitza satului;
Ion; -Ma Gheo am auzit ca ai luat bataie de la niste huligani in gara la Dej.
Gheo ;-Meri ma d'aci,d'apai de unde Doamne iarta-ma ai auzit asemenea prostie?
Ion: -No,apai ase am auzit.Da zici ca n-ai luat bataie?
Gheo;-Ba da ma, am luat,d'apai aia-i gara?
PRALEA_
Postat pe 22 Noiembrie 2011 09:52
De la: desde, la data 2010-11-23 13:58:59un barbat avea o avenyura de cativa ani cu o italianca intr-o seara,femeia i-a marturisit ca e insarcinata. nedorind sa-si distruga reputatia sau casnicia,acesta i-a propus femeii o suma mare de bani pentru a pleca in Ialia sa nasca in secret. daca era de acord sa ramana in Italia si sa creasca acolo copilul,el i-a promis ca-i va acorda sprijinul financiar pana cand copilul va implini 18 ani. femeia a acceptat,dar s-a intrebat cum va sti el cand se va naste copilul .pentru a mentine discretia,el i-a spus sa-i trimita o carte postala pe spatele careia sa scrie ,, Spaghete''. la primirea acesteia,el se va ocupa de pensia alimentara a copilului. Intr-o zi,dupa aproximativ 9 luni,cand barbatul s-a intors de la lucru ,sotia l-a intampinat confuza; -,,Dragule,azi ai primit o carte postala extrem de ciudata. -,,Ah,da-mi-o doar,iti voi explica mai tarziu despre ce e vorba;. Sotia ascultatoare .i-a inmanat cartea postala. el a citit-o,s-a facut tot alb si a lesinat. pe cartea postala scria; ,,spaghete,spaghete,spaghete,spaghete,spaghete.trei cu chiftele,doua fara.trimite mai mult sos''


Hahahaa trebuie sa recunosc, la inceput nu credeam ca e banc. Credeam ca e vreo drama
Tare oricum,nota 10.
MrsSunshine
Postat pe 4 Decembrie 2011 01:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 4 De la: TIGRA 27 Ianuarie 2011 16:12
Gemantanul! 309 De la: IrisDenisse 4 Iulie 2012 22:19
Banc cu Garcea:) 2 De la: Bazar-Net 10 Septembrie 2014 22:36
Ajutor! 13 De la: kudika_nikole 19 Decembrie 2011 00:59
helllllo 46 De la: MrsSunshine 4 Decembrie 2011 01:16