Setari Cookie-uri

Intrebari despre anticonceptionale

Buna. Vreau sa intreb si eu daca pot face sex neprotejat in cele 7 zile de pauza , atunci cand iau anticonceptionale. Precizez ca am menstruatie doar 2-3 zile, in restul zilelor din acea pauza trebuie sa ma protejez suplimentar? Va rog sa ma ajutai cu un raspuns.
kudika331829
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:14
tu femeie, dar anticonceptionalele le iei de capu tau?
cand te ai dus la doctoritza nu ai putut s o intrebi si chestia asta?
chiar ai atata creier sa scrii asta pe un site si sa astepti sa si dea lumea cu parerea?
beyoance
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:18
Din cate stiu eu esti protejata si in perioada cand ai pauza la anti. daca nu esti sigura intreaba un medic
kudika109519
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:00
fetelor ati avut vreuna dereglari de ciclu la intreruperea anticonceptionalelor?
moanandreea
Postat pe 2 Decembrie 2010 10:01
De la: moanandreea, la data 2010-12-02 10:01:44fetelor ati avut vreuna dereglari de ciclu la intreruperea anticonceptionalelor?


Acele dereglari se numesc hormonale.......si daca te informai inainte de a le lua cu siguranta vedeai ce efecte adverse au!
Da, e posibil si dereglari ale menstruatiei.....la unele femei astfel de tratamente duc pana la sterilitate, ingrasat peste masura ( de-a dreptul umflat, si asta nu in timpul cat le iau ci cand le lasa, asa, usor in timp), slabit foarte mult....etc.
Succes la " mancat" hormoni!
stem_29
Postat pe 2 Decembrie 2010 11:03
si eu am luat anticonceptionale dupa capul meu, in 3 luni m-am umflat 10 kg, am luat logest, aveti grija ca nu e de glumit cu hormonii ....
lover_woman
Postat pe 2 Decembrie 2010 21:32
De la: kudika331829, la data 2010-11-25 17:14:16Buna. Vreau sa intreb si eu daca pot face sex neprotejat in cele 7 zile de pauza , atunci cand iau anticonceptionale. Precizez ca am menstruatie doar 2-3 zile, in restul zilelor din acea pauza trebuie sa ma protejez suplimentar? Va rog sa ma ajutai cu un raspuns.


Anticonceptionalele se iau la sfatul medicului...acum trecand peste asta...poti sa ramai insarcinata in perioada de ovulatie...atunci cand iei anticonceptionale nu mai ovulezi (impiedica ovulatia)...asta e de fapt rolul lor...
Ele insa trebuie luate pe cat se poate la aceeasi ora, in fiecare zi (si de la folie la folie...la fel). Trebuie sa ai grija ca sunt unele medicamente cu care interactioneaza (adica efectul anticonceptionalelor se poate diminua), de ex. antibioticele.
Daca indeplinesti ce ti-am scris atunci esti protejata oricand...inclusiv in cele 7 zile de pauza (exista un procent, pentru cat de sigure sunt, pe prospect)
De asemenea trebuie sa stii ca ar trebui sa faci pauza o data la cateva luni (ex. iei anticonceptionale 5-6 luni apoi faci pauza 1-2 luni in care trebuie neaparat sa te protejezi altfel)
pinguina
Postat pe 2 Decembrie 2010 23:03
stiam ce efecte au asupra greutatii dar eu aveam dureri de burta in timpul ciclului pana la lesin si de asta le-am luat.nu am avut probleme cu greutatea mai mult decat inainte dar nu ma asteptam sa nu imi vina ciclul.asta nu mi s-a spus cand mi-au fost recomandate.multumesc de raspuns
moanandreea
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:30
sa nu fim rele,voiaun rapuns....daca nu il avem,
nurapundem si atat
aveti idee cate femei sunt care nu au auzit de metode decontraceptie??
aiana1985
Postat pe 7 Decembrie 2010 23:35
ohooo...eu am fost uimita cand am vazut in mai o emisiune...si am constatat cati oameni din tara asta minunata nu au auzit de prezervativ...
pinguina
Postat pe 7 Decembrie 2010 23:48
De la: moanandreea, la data 2010-12-03 18:30:45stiam ce efecte au asupra greutatii dar eu aveam dureri de burta in timpul ciclului pana la lesin si de asta le-am luat.nu am avut probleme cu greutatea mai mult decat inainte dar nu ma asteptam sa nu imi vina ciclul.asta nu mi s-a spus cand mi-au fost recomandate.multumesc de raspuns


Eeee, asta-i altceva.
Cand se recomanda de catre medic!
Medicul le recomanda pe termen scurt, te cheama la control, daca ceva nu este OK le schimba.
Deci, daca-s recomandate de catre medic pentru reglarea menstruatiei, asta-i cu totul altceva.
stem_29
Postat pe 8 Decembrie 2010 00:02
De la: pinguina, la data 2010-12-07 23:48:44ohooo...eu am fost uimita cand am vazut in mai o emisiune...si am constatat cati oameni din tara asta minunata nu au auzit de prezervativ...
pentru mine prezervativul e aproape la fel de nesigur ca sexul neprotejat. s-a intamplat sa se rupa de atatea ori incat am renuntat la ele rapid. si crede-ma, erau scumpe (ca sa nu va aud ca luam d-alea ieftine si de-aia se rupeau). in plus, cu anticonceptionale ma costa cu mult mai putin pe luna
unique_ice_crystal
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:34
Dar iti si faci praf ficatul....
kudika226898
Postat pe 14 Decembrie 2010 21:44
Sunt atat de impartite parerile in ceea ce priveste anticonceptionalele incat nu mai stie omul ce sa faca..Eu iau anti de aproape 5 ani si inca nu sunt sigura ca e ok ,desi am fost la mai multi medici care m-au asigurat ca nu e nimic rau in asta(chiar si la planning familial) si ca nu trebuie facuta nici o pauza.Trebuie puse in balanta avantajele si dezavantajele care le aduc cu ele anti.Pana in momentul de fata eu n-am avut probleme de nici un fel ,chiar din contra m-am simtit excelent.
paulapaula
Postat pe 15 Decembrie 2010 17:01
SE RUPE DEOARECE NU STII SA IL PUI...PUNA...
ATUNCI SIGUR ESTE PLIN CU AER..SI LA EJACULARE SE FORMEAZA ACEA PRESIUNE CARE IL SPARGE...SE TINE DE VARF IN MOMENTUL IN CARE-L PUI...CA SA NU FACI PA NA DE CAUCIUC...BAFTA SI MUUULTA ATENTIE...
kokomic
Postat pe 15 Decembrie 2010 18:10
De la: paulapaula, la data 2010-12-15 17:01:50Sunt atat de impartite parerile in ceea ce priveste anticonceptionalele incat nu mai stie omul ce sa faca..Eu iau anti de aproape 5 ani si inca nu sunt sigura ca e ok ,desi am fost la mai multi medici care m-au asigurat ca nu e nimic rau in asta(chiar si la planning familial) si ca nu trebuie facuta nici o pauza.Trebuie puse in balanta avantajele si dezavantajele care le aduc cu ele anti.Pana in momentul de fata eu n-am avut probleme de nici un fel ,chiar din contra m-am simtit excelent.


Nu a spus nimeni ca nu te simti bine...e vorba de anii tineretii....din pacate astia nu-s 100.
Am o cunostitna care si-a facut in ani ( peste 10 de luat aceleasi anticonceptionale, cu care evident s-a simtit excelent) praf ficatul, in momentul cand le-a lasat...s-a umflat si au inceput problemele.
Astfel de " tratamente" sunt cu " bataie" lunga, nu se simte absolut nimic multi ani.....pana odata:)
cand trebuie lasate din alte motive de sanatate si cum ziceam, abia atunci apar " complicatiile"
stem_29
Postat pe 16 Decembrie 2010 18:58
De la: kokomic, la data 2010-12-15 18:10:09SE RUPE DEOARECE NU STII SA IL PUI...PUNA...
ATUNCI SIGUR ESTE PLIN CU AER..SI LA EJACULARE SE FORMEAZA ACEA PRESIUNE CARE IL SPARGE...SE TINE DE VARF IN MOMENTUL IN CARE-L PUI...CA SA NU FACI PA NA DE CAUCIUC...BAFTA SI MUUULTA ATENTIE...


Absolut, subscriu:)
stem_29
Postat pe 16 Decembrie 2010 18:59
De la: kokomic, la data 2010-12-15 18:10:09SE RUPE DEOARECE NU STII SA IL PUI...PUNA...
ATUNCI SIGUR ESTE PLIN CU AER..SI LA EJACULARE SE FORMEAZA ACEA PRESIUNE CARE IL SPARGE...SE TINE DE VARF IN MOMENTUL IN CARE-L PUI...CA SA NU FACI PA NA DE CAUCIUC...BAFTA SI MUUULTA ATENTIE...


Cand am dat send mi-am amintit de altceva:)))
Cineva ( femeie) imi zicea odata ca ea nu suporta OB-ul ca-l simte insa cand am intrebat-o daca stie in ce pozitie trebuie sa stea cand si-l pune......s-a uitat la mine ca la o sfatie:)))
Nici macar nu a fost curioasa sa se uite pe desenele alea care-s in fiecare cutie
Asa si cu prezervativele......care-s de calitate, binenteles:)) nu stii sa le folosesti, zici ca nu-s bune:D
stem_29
Postat pe 16 Decembrie 2010 19:03
De la: kudika331829, la data 2010-11-25 17:14:16Buna. Vreau sa intreb si eu daca pot face sex neprotejat in cele 7 zile de pauza , atunci cand iau anticonceptionale. Precizez ca am menstruatie doar 2-3 zile, in restul zilelor din acea pauza trebuie sa ma protejez suplimentar? Va rog sa ma ajutai cu un raspuns.







... ... cel mai bun ''anticonceptional'' e ... aspirina ... daca o tii bine intre picioare ...

... nu pot sa inteleg de ce va OTRAVITI corpul cu kilograme de pastile ??? ... de ce ? ... si tot amariti si parasiti sinteti ... si tot mai rupti de realitate sinteti ... tot mai bolnavi si stresati ... de ce ? ... asa e trendy !!! ...

marco918
Postat pe 16 Decembrie 2010 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
implant sau lucrare ...? 21 De la: bibi_s93 7 Ianuarie 2019 02:30
fondul de ten perfect...? 19 De la: sabysab 26 Decembrie 2009 15:25
Cat de dis/cofortabile sunt sanii siliconati? 4 De la: carmencamelia 11 Decembrie 2009 10:53
Sunt sanse de sarcina? 3 De la: Mydyxx 21 Octombrie 2013 17:15
marker tumoral 2 De la: lelly 23 Septembrie 2009 22:38