Setari Cookie-uri

Cat de greu e sa fii sincer ?

sau poate din pliktiseala..sau konsidera totu' o joaka
baby_gya
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:21
De la: baby_gya, la data 2011-04-18 15:21:19sau poate din pliktiseala..sau konsidera totu' o joaka


sau!?
geo_refinantat
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:24
İmportant este gradul de toleranta la sinceritate a celor doi parteneri. Un sfat insa, a nu se confunda sinceritatea cu imprudenta.'' Vorba dulce mult aduce''.
dantis_loredana1
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:30
un om sincer pe deplin, care n-are secretele lui (mai mici sau mai mari), n-o sa fie nicio data fericit! fiecare din noi cauta sa fie fericit in viata...un om pe deplin sincer n-o sa fie nicio data fericit!! intotdeauna se va gasi cineva sa speculeze cele spuse cu sinceritate....
hugoiulia
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:19
De la: hugoiulia, la data 2011-04-18 16:19:45un om sincer pe deplin, care n-are secretele lui (mai mici sau mai mari), n-o sa fie nicio data fericit! fiecare din noi cauta sa fie fericit in viata...un om pe deplin sincer n-o sa fie nicio data fericit!! intotdeauna se va gasi cineva sa speculeze cele spuse cu sinceritate....




cicalaca cichicia
battleofwits
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:27
Cateodata, pentru a evita sa ranesti sentimentele cuiva e mai bine sa spui o minciunica. Atata timp cat asta nu face rau nimanui. Dar in dragoste, sinceritatea e cea mai importanta si dak nu putem fi sinceri unul cu altul inseamna k nu suntem facuti unul pentru celalalt. E vitala intr-o relatie si doar asa crestem "mari"
Arwehn
Postat pe 18 Aprilie 2011 20:11
pe cat e de greu pe atat e de usor
sinceritatea presupune si adevar
?
sau mai bine zis sinceritatea e adevarul nostru
asa ca voba "brutal de sincer" vine si din faptul ca adevarul doare
si atunci iubesti pe cineva si a fi sincer cu el ar insemna sa- provoci suferinta... ce faci
? atunci te intreb
?
cum iti arati iubirea? fiind sincer si provocand astfel durere sau ascunzand adevarul si astfel protejand persoana iubita de durere?
piticuta
Postat pe 19 Aprilie 2011 19:26
De la: piticuta, la data 2011-04-19 19:26:45pe cat e de greu pe atat e de usor
sinceritatea presupune si adevar
?
sau mai bine zis sinceritatea e adevarul nostru
asa ca voba "brutal de sincer" vine si din faptul ca adevarul doare
si atunci iubesti pe cineva si a fi sincer cu el ar insemna sa- provoci suferinta... ce faci
? atunci te intreb
?
cum iti arati iubirea? fiind sincer si provocand astfel durere sau ascunzand adevarul si astfel protejand persoana iubita de durere?


daca adevarul tau provoaca suferinta inseamna ca ori tu ori el traieste in minciuna

adevarul nu are cum sa provoace suferinta
battleofwits
Postat pe 19 Aprilie 2011 20:27
Depinde de relatie. Sunt si relatii sincere si sunt si unele tensiuni, ca bineinteles, nu sunt acceptate foarte usor sinceritatile, dar exista.
Am avut o relatie in care nu ziceam 90% din ceea ce gandeam pentru ca stiam cum e persoana si nu vroiam sa-l "deranjez" cu rautatiile mele. Din cauza asta a luat si sf.
Este foarte greu cateodata si depinde foarte mult si de persoana de langa tine si cum te afisezi de la inceput.
diannitta
Postat pe 20 Aprilie 2011 12:08
De la: diannitta, la data 2011-04-20 12:08:41Depinde de relatie. Sunt si relatii sincere si sunt si unele tensiuni, ca bineinteles, nu sunt acceptate foarte usor sinceritatile, dar exista.
Am avut o relatie in care nu ziceam 90% din ceea ce gandeam pentru ca stiam cum e persoana si nu vroiam sa-l "deranjez" cu rautatiile mele. Din cauza asta a luat si sf.
Este foarte greu cateodata si depinde foarte mult si de persoana de langa tine si cum te afisezi de la inceput.


e greu pe naiba depinde doar de ceea ce iti doresti de la o relatie
battleofwits
Postat pe 20 Aprilie 2011 12:43
Nu e greu deloc sa fi sincer,eu sunt o persoana directa si spun in ffata lucrusillor pe nume,chiar daca nu imi place ceva zic ca nu imi place,dar in unele cazuri cand nu vreau sa supar pe cineva schimb subiectul sau chiar nu zic nimik sau zic nu stiu decat sa mint.
kudika117304
Postat pe 20 Aprilie 2011 14:53
nu e deloc greu sa fii sincer , insa uneori unele minciunele sunt permise in dragoste. sinceritatea uneori ii raneste pe cei dragi , asa ca unele minciunele sunt permise
kudika096328
Postat pe 21 Aprilie 2011 22:01
Atunci cand iubesti esti sincer. Nu te simti confortabil sa fi altfel.
dora116
Postat pe 23 Aprilie 2011 14:03
De la: kudika096328, la data 2011-04-21 22:01:50...uneori unele minciunele sunt permise in dragoste. sinceritatea uneori ii raneste pe cei dragi , asa ca unele minciunele sunt permise


ai dreptate, si cata dreptate ai pentru o fata
battleofwits
Postat pe 23 Aprilie 2011 14:27
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?

Tu de ce crezi? Vrea sa te aiba acolo in cazul in care ramane fara!
Dar tu de ce astepti sa iti spuna el ca nu te iubeste? Nu poti sa il bagi in p..da masii?
Daca nu ai ce sa scoti de la el nu iti mai irosi viata langa el!
verraa
Postat pe 23 Aprilie 2011 21:07
Daca simti sau afli ca omul de langa tine nu este sincer cu tine , nu mai sta linga el ! Acceptarea unei relatii care nu este bazata pe deschidere si sinceritate inseamna ca te minti tu ,ceea ce este si mai dureros .
Nu este vorba ca ii este greu sa fie sincer ci este egoist si las ; iti trebuie un asemenea om langa tine ? Daca simti ca nu este sincer cu tine ,tu mai poti fi sincera cu el ? Si ce viata mai este asta traita in minciuna ?
vio1955
Postat pe 27 Aprilie 2011 10:22
nu e greu deloc daca vrei cu adevarat o relatie si nu un vati ascunselea
Mocanu_ely
Postat pe 27 Aprilie 2011 12:33
nu e greu sa fii sincera cind ai un caracter nobil, dar mai trebuie sa ai cu cine sa fii sincera.......daca partenerul e artificial pana-n maduva oaselor......cum sunt in general cei slabi ....la propriu.....
healthy017286
Postat pe 28 Aprilie 2011 00:26
de multe ori este bine sa nu spunem adevarul, pentru a evita certurile, crizele de gelozie.
nu intotdeuna poti sa spui adevarul partenerului. de exemplu " m-a invitat X in oras" Sau "mi-a spus Y ce frumoasa esti".
kudika227962
Postat pe 29 Aprilie 2011 08:37
De la: kudika227962, la data 2011-04-29 08:37:24de multe ori este bine sa nu spunem adevarul, pentru a evita certurile, crizele de gelozie.
nu intotdeuna poti sa spui adevarul partenerului. de exemplu " m-a invitat X in oras" Sau "mi-a spus Y ce frumoasa esti".


ai perfecta dreptate,
cand ajungi sa traiesti in minciuna, adevarul devine relativ si neimportant
insa ... exista o limita? crezi ca exista vreun motiv pentru care sa spui adevarul?
battleofwits
Postat pe 29 Aprilie 2011 09:17
iti e greu sau usor sa fii sincer in functie de tipul persoanei cu care discuti (e coleric, nu accepta critici,vrea sa se impuna cu orice pret), de cit de mult conteaza propria imagine pentru tine (daca ti-ai construit o anumita imagine, atunci eviti prin nesinceritate tot ceea ce ar putea compromite aceasta imagine), daca esti mitoman, din prea multa dragoste, respect, grija (nu vrei sa-l ranesti pe cel de linga tine), din placere, de pliciseala si vrei sa te distrezi, din ura si vrei sa te razbuni si chiar degeaba, fara un motiv anume.
kudika387472
Postat pe 29 Aprilie 2011 12:42
este greu sa fi sincer doar din cauza legilor omenesti...nu poti fi suportat de catelusii din jur decat daca ii magulesti
concordia
Postat pe 29 Aprilie 2011 15:22
sinceritatea vine din educatie si caracterul mostenit.......
healthy017286
Postat pe 29 Aprilie 2011 16:21
sinceritatea vine din educatie si caracterul mostenit.......
healthy017286
Postat pe 29 Aprilie 2011 16:21
De la: healthy017286, la data 2011-04-29 16:21:04sinceritatea vine din educatie si caracterul mostenit.......


mama ce ai zis te si aplauzi bv fata este the best ...
ad__83
Postat pe 29 Aprilie 2011 16:23

buna intrebare
eu cred ca le este mai usor sa minta si incerca sa primeasca ceea ce lii se ofera
Este placut sa te simti iubit sa stii ca cineva se gandeste la tine . DAR este foarte egoist cel care lasa timpul sa treaca si da sperante desarte
e un las un om care defapt nu simte nimic pentru nimeni :) un om care chiar nu merita atentie
ina_irinus906
Postat pe 29 Aprilie 2011 20:21
de plictiseala o fac ... vai de ei ::))) sunt patetici
ina_irinus906
Postat pe 29 Aprilie 2011 20:23
normal ca este greu sa fii sincer, mai ales de circumstante ....sunt persoane care nu pot spune ce simt fata de omu de langa ei din n motive mila, interes, neputinta .. lasitate....etc
elenaiuliana2007
Postat pe 29 Aprilie 2011 20:44
este o intrebare care pusa unei persoane care si-a facut un obicei de a nu minti, are raspunsul: simplu!!..Pentru o persoana care e obisnuita sa foloseasca subterfugiile in fiecare zi, mintind usor, mai mult sau mai putin, raspunsul va fi: este mai usor sa minti...sinceritatea se opreste in gatul meu inainte de nasterea cuvintelor...moare sinceritatea si se nasc cuvintele.....e la fel de simplu sa minti pe cat de complicat sa spui adevarul.....oamenii se protejeaza in primul rand pe ei....si apoi pe ceilalti, din jurul lor....mintind ei se acopera, se pun la adapost de o eventuala furtuna iscata de aflarea adevarului....si atunci folosirea 'umbrelutelor 'pe timp de ploaie sau caldura mare este pentru ei chiar binevenita....caci umbrelutele reprezinta de fapt minciunile....incercati sa luati pe cineva din confortul lui, un sot adulterin de exemplu care sta linistit la soare sub o umbrela cu ochii lipiti de femeia de langa el, spunandu-i ca umbreluta trebuie sa dispara....ca si mai toate celelalte...sa se duca acasa ..la nevasta si copii care urla de nervi ca nu a mai venit de 2 zile...va zice nu multumesc, va scoate telefonul si va spune sotiei: draga mea, am atata de lucru in delegatia asta ca nu am atimp nici sa te sun...asta ca sa asigure ca nevasta este la sute /mii de km departare....deci..cat e de greu sa spui adevarul in lumea noastra?...Poate fi foarte greu daca nu ai curaj suficient si respect fata de propria persoana mai ales...ca fata de celelalte...sigur nu..ele sint o unealta.....
kudika_parasga
Postat pe 2 Mai 2011 01:49
Sinceritatea este o deschidere a inimii,ea se gaseste la foarte putini oameni si aceea pe care o vedem de obicei nu este decat o dibace ascundere,spre a ne atrage increderea celorlalti !-Foarte putini sunt aceia care sunt sinceri .,deja lumea s a schimbat ...---Este cu neputinta sa fii sincer cu ceilalti pana nu ai invatat sa fii sincer cu tine !!!!
kudika041200
Postat pe 2 Mai 2011 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
citat 10 De la: dulcyka 23 Septembrie 2009 13:19
imi este dor de mama!!!! 22 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 23:03
De ce e atat de greu sa suport singuratatea? 77 De la: battleofwits 30 Decembrie 2010 18:03
teama de o noua relatie? 10 De la: cami_goanga10 25 Martie 2010 19:40
need your opinion... 24 De la: r_girl 20 Mai 2009 16:57