Setari Cookie-uri

dificultate ridicari greutati la sala

Fetele,

Toata viata am fost gym addict. Merg la sala de 3-4 ori pe saptamana minim. Imi da o stare de bine si de revigorare, desi e greu sa te tii, mai ales cand lucrezi nspe ore la birou. am observat ca in ultima vreme mi-e greu sa mai ridic greutati, desi nu lucrez cu mai mult de 4 kg la gantere... dar ma dor incheieturile... e aiurea rau... Am 28 de ani si incep sa simt cum imbatranesc. Help! ce e de facut?

multumesc din inima
anemona13
Postat pe 7 Decembrie 2010 14:42
De la: anemona13, la data 2010-12-07 14:42:57Fetele,

Toata viata am fost gym addict. Merg la sala de 3-4 ori pe saptamana minim. Imi da o stare de bine si de revigorare, desi e greu sa te tii, mai ales cand lucrezi nspe ore la birou. am observat ca in ultima vreme mi-e greu sa mai ridic greutati, desi nu lucrez cu mai mult de 4 kg la gantere... dar ma dor incheieturile... e aiurea rau... Am 28 de ani si incep sa simt cum imbatranesc. Help! ce e de facut?

multumesc din inima


una e sa te duci la sala, si alta e sa faci exercitii pentru sanatate.... multi cred ca doar pentru ca se duc la sala, au facut ceva, insa nu e asa, ca sa ai o viata sanatoasa trebuie sa ai grija de multe aspecte.
de la alimentatie pana la respiratie ...
battleofwits
Postat pe 7 Decembrie 2010 14:46
Daca te dor numai incheieturile atunci ar putea fi o cauza inflamatorie. Tendinita….nu prea cred ca e, ptr ca asta se manifeste altfel, eu am avut. Vezi sa nu ai un inceput de artroza / reumatism…..nu stiu ce sa zic, insa oricum trebuie sa te duci la medic.
Eu nu mai pot ridica greutati din cauza coloanei si mai am probleme si cu genunchii. Dr mi-a zis ca as avea un pui de reumatism asa ca m-a bagat pe tratament si mi-a zis s-o las mai usor cu greutatile. Cica sa fac mai degraba gimnastica medicala, kinetoterapie, d-astea mai usoare. Mie mi-a dat sa iau Piascledine, este un medicament natural din soia si avocado si cica ar fi foarte ok ptr articulatii, dar fac si tratament cu antiinflamatoare.
Andy_1234
Postat pe 7 Decembrie 2010 15:56
De la: battleofwits, la data 2010-12-07 14:46:08pana la respiratie ...

ma inveti si pe mine sa respir?
size_back
Postat pe 7 Decembrie 2010 15:59
De la: size_back, la data 2010-12-07 15:59:13
ma inveti si pe mine sa respir?

... vezi ca nu sunt ieftin la meditatii

si apoi, sa-mi spui pentru ce iti trebuie?
battleofwits
Postat pe 7 Decembrie 2010 16:05
De la: battleofwits, la data 2010-12-07 16:05:25
De la: size_back, la data 2010-12-07 15:59:13
ma inveti si pe mine sa respir?

... vezi ca nu sunt ieftin la meditatii

si apoi, sa-mi spui pentru ce iti trebuie?

nu-i panica...daca n-am bani lichizi platesc in natura! mai chem si o prietena!
secret, dom'le secret!
size_back
Postat pe 7 Decembrie 2010 16:10
De la: size_back, la data 2010-12-07 16:10:13platesc in natura! ... mai chem si o prietena!


hmmm ce pot sa mai zic ... , ramane sa vorbesc cu secretara sa te programeze
battleofwits
Postat pe 7 Decembrie 2010 16:13
De la: anemona13, la data 2010-12-07 14:42:57Fetele,

Toata viata am fost gym addict. Merg la sala de 3-4 ori pe saptamana minim. Imi da o stare de bine si de revigorare, desi e greu sa te tii, mai ales cand lucrezi nspe ore la birou. am observat ca in ultima vreme mi-e greu sa mai ridic greutati, desi nu lucrez cu mai mult de 4 kg la gantere... dar ma dor incheieturile... e aiurea rau... Am 28 de ani si incep sa simt cum imbatranesc. Help! ce e de facut?

multumesc din inima

poate fi supraantrenament. legat de incheieturi, incearca sa te incalzesti cat mai bine inainte sa incepi antr si ia un supliment cu glucosamina. legat de ce a zis o pers de aici, tendinita ar fi unul din cazurile "fericite" (desi tendinita la toate articulatiile in acelasi timp...hmm greu de crezut". iti sugerez sa iei o pauza de la sala pentru 1-2 sapt si reincepi antr. mai ia si un supliment vitamino mineral si ai grija ce alimente si la ce distanta le consumi inainte de sala.
PS: greutatea exprimata in cifre nu conteaza asa de mult. 4kg poate sa fie mult pt o pers si infim pt alta. chiar daca esti femeie sau barbat ceea ce conteaza este volumul antr si intensitatea lui...nu o cifra. citeste ce insemna supraantrenament si care sunt simptomele...
Ronnie_Coleman
Postat pe 7 Decembrie 2010 17:34
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-12-07 17:34:06
De la: anemona13, la data 2010-12-07 14:42:57Fetele,

Toata viata am fost gym addict. Merg la sala de 3-4 ori pe saptamana minim. Imi da o stare de bine si de revigorare, desi e greu sa te tii, mai ales cand lucrezi nspe ore la birou. am observat ca in ultima vreme mi-e greu sa mai ridic greutati, desi nu lucrez cu mai mult de 4 kg la gantere... dar ma dor incheieturile... e aiurea rau... Am 28 de ani si incep sa simt cum imbatranesc. Help! ce e de facut?

multumesc din inima

poate fi supraantrenament. legat de incheieturi, incearca sa te incalzesti cat mai bine inainte sa incepi antr si ia un supliment cu glucosamina. legat de ce a zis o pers de aici, tendinita ar fi unul din cazurile "fericite" (desi tendinita la toate articulatiile in acelasi timp...hmm greu de crezut". iti sugerez sa iei o pauza de la sala pentru 1-2 sapt si reincepi antr. mai ia si un supliment vitamino mineral si ai grija ce alimente si la ce distanta le consumi inainte de sala.
PS: greutatea exprimata in cifre nu conteaza asa de mult. 4kg poate sa fie mult pt o pers si infim pt alta. chiar daca esti femeie sau barbat ceea ce conteaza este volumul antr si intensitatea lui...nu o cifra. citeste ce insemna supraantrenament si care sunt simptomele...


Multumesc frumos. O sa tin cont de acum inainte de recomandarile voastre. Ma interesez si de Piascledine, ca m-a cam speriat de ideea de artroza. daca stie cineva un reumatolog priceput in capitala, va rog sa imi dati datele contact.

sarbatori luminate!
anemona13
Postat pe 20 Decembrie 2010 12:51
Gantere de 4 kg inseamna putin... Nu e normal sa te doara nimic de la gantere de 4 kg!!!!!
darksukkubus69
Postat pe 22 Decembrie 2010 01:08
Daca nu face o incalzire temeinica, poate resimti dureri chiar si de la 4kg!
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Decembrie 2010 14:11
Posibil... Dar presupunand ca face incalzire... n-ar trebui sa aiba dureri doar de la 4kg..... Depinde si cum s-o fi obisnuit, sa faca sau nu incalzire.... eu am cam sarit partea cu incalzirea dintotdeauna, asa m-am obisnuit, n-am patit nimic niciodata... Nu stiu cum o fi la altii... unele persoane pe care le cunosc s-au plans de intinderi si alte lucruri...
darksukkubus69
Postat pe 22 Decembrie 2010 18:20
De la: darksukkubus69, la data 2010-12-22 18:20:34.... eu am cam sarit partea cu incalzirea dintotdeauna, asa m-am obisnuit, n-am patit nimic niciodata...


foarte bine faci,
eu zic sa incepi sa-ti faci exercitiile tinandu-ti respiratia in felul asta iti creste rezistenta
battleofwits
Postat pe 22 Decembrie 2010 18:28
De la: darksukkubus69, la data 2010-12-22 18:20:34Posibil... Dar presupunand ca face incalzire... n-ar trebui sa aiba dureri doar de la 4kg..... Depinde si cum s-o fi obisnuit, sa faca sau nu incalzire.... eu am cam sarit partea cu incalzirea dintotdeauna, asa m-am obisnuit, n-am patit nimic niciodata... Nu stiu cum o fi la altii... unele persoane pe care le cunosc s-au plans de intinderi si alte lucruri...

mda. nu prea este bine. stiu cum este. nici mie nu imi place partea cu incalzirea. de abia astept sa trag repede de fiare. dar este f buna si pt articulatii si pt cresterea frecventei cardiace si respiratorii si astfel antr va fi si mai productiv.
Ronnie_Coleman
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:21
Pt. Battleofwits: nu prea este nimeni in masura sa puna la indoiala rezistenta mea.... pe vreun plan....
darksukkubus69
Postat pe 23 Decembrie 2010 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Leg magic de vanzare !!! 2 De la: lore17ant 24 August 2011 09:54
la ce sali de fitness gasim Power Plate? 7 De la: lucia75 17 Februarie 2010 16:30
caut colega fitness iasi 13 De la: kudika451572 12 Octombrie 2011 19:36
Exercitii Cardio 4 De la: ZOZO-chan 16 August 2013 15:03
Cum slabesc in jurul taliei? 105 De la: Ronnie_Coleman 30 Aprilie 2015 13:42