Setari Cookie-uri

diferenta intre varste :(

da desteptelor, stau in fata monitorului, dar eu mi-am spus problema, in schimb voi care spuneti ca cititi si ajutati sa rezolve, nu faceti asta, pt ca nu sunteti in stare, e f usor sa va legati de alte aspecte, nu? ba chiar aveti nevoie de mila, si cu locul de munca am zis pt ca "d'soara" "barbie" spunea "multe romance care pleaca in alta tara sunt tarf*e sau se duc dupa bosorogi care sa le lanseze" si nu sunt printre ele. si daca vroiam sa mio traga, pot sa fac asta si peste 5 minute, dar cum unele dintre voi duceti lipsa, va inteleg. cum sa nu spun asemenea lucruri despre tara care nu imi ofera nimik, doar rusine, e vreuna care e multumita de romania si de oamenii care o conduc???? daca ati avea posibiltatea sa plecati in strainatate cu un contract bun nu ati faceo???? va place sa va credeti importante pe net.........
kudika332416
Postat pe 10 Decembrie 2010 11:38
De la: kudika332416, la data 2010-12-10 11:38:09da desteptelor, stau in fata monitorului, dar eu mi-am spus problema, in schimb voi care spuneti ca cititi si ajutati sa rezolve, nu faceti asta, pt ca nu sunteti in stare, e f usor sa va legati de alte aspecte, nu? ba chiar aveti nevoie de mila, si cu locul de munca am zis pt ca "d'soara" "barbie" spunea "multe romance care pleaca in alta tara sunt tarf*e sau se duc dupa bosorogi care sa le lanseze" si nu sunt printre ele. si daca vroiam sa mio traga, pot sa fac asta si peste 5 minute, dar cum unele dintre voi duceti lipsa, va inteleg. cum sa nu spun asemenea lucruri despre tara care nu imi ofera nimik, doar rusine, e vreuna care e multumita de romania si de oamenii care o conduc???? daca ati avea posibiltatea sa plecati in strainatate cu un contract bun nu ati faceo???? va place sa va credeti importante pe net.........


Ok..hai sa nu imprastiem venin pe forum, bine?
1. am inteles ca nu vorbesti bine romaneste pt a ai studiat de la 14 ani in alta tara deci iti scuzam exprimarea. Crede-ma ca sunt altele care scriu si mai rau
2. noi nu putem rezolva probleme. Numai persoanele implicat o pot face. Ce putem noi este sa ne dam cu parerea, atat.
3. barbie se referea la cu totul altceva, tu ai inteles ce-ai vrut tu
4. eu sunt multumita de tara mea. Bineinteles ca e loc si de mai bine. As pleca intr-o tara straina, nu neg, puteam s-o fac demult. Insa pt mine familia e mai importanta decat orice. Nu intru in detalii care nu prezinta interes.
5. eu personal nu ma cred importanta pe net. Da..poate sunt importanta pentru cateva persoane de pe forumul asta, persoane cu care ma inteleg bine si cu care discut diverse probleme. Si da..sunt foarte importanta pentru familia si pentru oamenii care sunt langa mine si ma iubesc. Probabil ca la fel simt si restul femeilor care scriu pe acest forum.
6. legat de problema ta: no comment. Mi se pare foarte infantil modul in care prezinti problema. Iti place de ala, stai cu altu, tipul respectiv are pe alta dar te iubeste pe tine eu vad asta ca pe o telenovela, sincer. Dar numai tu poti judeca situatia cum este ea defapt. Numai tu poti sti ce-ti doresti de la tine, de la viata si de la barbatul de langa tine. Asta a fost parerea mea, sfat nu-ti pot da, scuze.
_Cryssa_
Postat pe 10 Decembrie 2010 11:52
multumesc crysa pe raspuns.
1. nu am spus niciodata ca nu vorbesc bine romaneste, vb f. bine si nu cred ca fac foarte multe greseli de ortografie, ce am spus este ca nu ma mai exprim la fel ca oamenii din tara , sa vorbesc ca din carti, asta nu. Dar ce nu suport, daca esti in alta tara deja lumea te crede cu figuri si nu toti suntem la fel.
2. nu am vrut sa imi rezolvati "problema", am vrut doar un sfat, stiu ca este infantila dar totusi am simtit nevoia sa vb cu cnv despre asta, doar eu si el stim ce sa intamplat, si in nici un moment nu m-am gandit sa ma culc cu el.
3. no comment
4. si eu eram multumita de tara mea, dar acum nu! pot sa spun ca este un dezavantaj sa fii roman. Si ce pot sa spun despre romania daca la tv vad numai lucruri rele? eu am toata familia aici deci nu ma mai atrage nimik de tara.
5. fiecare suntem importante in felul nostru, dar m-a deranjat ca s-au legat de un lucru absolut neimportant in acel moment, daca l-i sau parut un lucru fara importanta cred ca era mai simplu sa se abtina de la comentarii, nu crezi?
6. da, e c-am aiurea situatia, numai eu o pot rezolva, nu am explicat chiar bn si nu s-a inteles, stiu ca nu e grav ba chiar simplu: il uit pe acest baiat si gata, dar am spus ca exista ceva in sufletul meu care nu ma lasa.
7. nu cred ca mai este cava de discutat pe acest subiect. La revedere
kudika332416
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:11
De la: Barbie30_, la data 2010-12-09 11:24:35Am eu un amic care uraste Romania si romanii,el nu mai este roman ci italian L-am intrebat in ce limba se roaga si mi-a raspuns "Normal ca in romana" ahaa sunt romani doar cand le convine.I-am sugerat sa invete rugaciuni in italiana daca tot e italian
ehe barby cati deastia n-am intalnit si eu si in Franta si in Italia Mi-e imi fac scarba,cand vin sa vb cu mine in alta limba
Valy90
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:24
De la: valy90, la data 2010-12-10 12:24:02
De la: Barbie30_, la data 2010-12-09 11:24:35Am eu un amic care uraste Romania si romanii,el nu mai este roman ci italian L-am intrebat in ce limba se roaga si mi-a raspuns "Normal ca in romana" ahaa sunt romani doar cand le convine.I-am sugerat sa invete rugaciuni in italiana daca tot e italian
ehe barby cati deastia n-am intalnit si eu si in Franta si in Italia Mi-e imi fac scarba,cand vin sa vb cu mine in alta limba
Mie* pardon
Valy90
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:24
astia care spun ca uraste romania si ei sint plecati de 3 luni in italie-.... spania sau ma rog stiu eu unde si pe deasupra spun ca au uitat si romaneste sint tarani prosti care nu au mai vazut pina atunci nimic decit vaci oi .... toti venim de la tara in trun fel mie nu mie rusine sa spun ca sint de la tara dar sint de 18 afara si nu mam instrainat de limba si tara mea asa cum este ea....TARA NOASTRA AUR POARTA NOI CERSIM DIN POARTA IN POARTA. nu ai cum sa spui ca nu esti roman cind tu te rogi romaneste .. ala e bolnav
muntean.dana@yahoo.com
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:36
De la: valy90, la data 2010-12-10 12:24:29
De la: valy90, la data 2010-12-10 12:24:02
De la: Barbie30_, la data 2010-12-09 11:24:35Am eu un amic care uraste Romania si romanii,el nu mai este roman ci italian L-am intrebat in ce limba se roaga si mi-a raspuns "Normal ca in romana" ahaa sunt romani doar cand le convine.I-am sugerat sa invete rugaciuni in italiana daca tot e italian
ehe barby cati deastia n-am intalnit si eu si in Franta si in Italia Mi-e imi fac scarba,cand vin sa vb cu mine in alta limba
Mie* pardon


sunt de acord cu tine valy, si mie m-i se pare de neacceptat sa spui ca nu mai stii sa vorbesti limba natala si m-ai ales sa vezi cum 2 romani sau mamele cu copii lor vorbesc in alta limba ( cunosc destule persoane de genul acesta ). Dar lumea trebuie sa inteleaga ca nu toti suntem la fel. Cand m-am intors in tara deja lumea ma privea cu alti ochi si credeau ca am figuri in cap si alte chestii ( cum credeti ca m-am simtit? ). Pana la urma nu iti ramane alt remediu, sa iti vezi de viata ta si sa nu te intereseze ce spune lumea si incepi sa prinzi ura pe propia tara. Parerea mea.
kudika332416
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:39
Poate asa te-ai si purtat, cu figuri in cap si normanl ca aia s-au uitat crucis la tine stiind ca tu speli vase pe acolo...cat despre limba romana, nu statul in alta tara te face sa scrii asa prost, ci chulul de la scoala...limba romana n-o uita...poate faci copii pe acolo si trebuie sa-i inveti...chiar daca partenerul va fi un localnic... ...
kudika226898
Postat pe 10 Decembrie 2010 14:21
De la: kudika226898, la data 2010-12-10 14:21:15Poate asa te-ai si purtat, cu figuri in cap si normanl ca aia s-au uitat crucis la tine stiind ca tu speli vase pe acolo...cat despre limba romana, nu statul in alta tara te face sa scrii asa prost, ci chulul de la scoala...limba romana n-o uita...poate faci copii pe acolo si trebuie sa-i inveti...chiar daca partenerul va fi un localnic... ...



tu chiar ai o problema cu capul!!!! nu iti mai da invidia pe fata, si app nu am spalat vase niciodata pt altii si daca as fi nevoita as faceo, ii respect pe cei care castiga un ban cistit, in schimb tu...nu m-as mira sa faci bani cu... daca judeci asa oamenii. ar trebui sa iau exemplul tau? sa fac copii cu localnici???
kudika332416
Postat pe 10 Decembrie 2010 14:29
Invidie pe ce? Pe faptul ca speli vase prin tari straine...si ca esti in deriva sentimentala...si ca n-ai cui cere o parere, cand esti cu familia alaturi? Si iti miorlai esecurile sentimentale pe forumuri, sa rada toata lumea de tine...nu numai cei din minunata tara unde te preumbli...esti hazlie.... ...ca in manele....sa moara dusmanii....
kudika226898
Postat pe 10 Decembrie 2010 18:00
daca AS SPALA vasele, macar nu ar fi in tara mea, cum faci tu. Nu sunt singura in deriva sentimentala SI TU AI FOST DE MULTE ORI, nu o mai face pe desteapta. Poate am fost mai intelgenta si am vrut sa rada straini si nu cunoscutii, eh? as avea cui sa ii cer parerea dar in fata celor cunoscuti nu se spun lucrurile astaea, nu crezi? imi dau seama ce parere au despre tine oamenii care te cunosc, ca doar deasta stai si cauti prieteni pe forumuri,nu ? mare ti-e gradina Doamne.
kudika332416
Postat pe 10 Decembrie 2010 18:44
Ia te uita...deci speli vase prin alte tari....pentru ca nu ti-a placut scoala si pe aici n-ai putut face mare branza...si atunci ti-ai luat lumea in cap...acolo, ai intrat in alte belele....tot de destupata...esti in deriva totala...din cauza nesigurantei si lipsei de incredere in propria persoana...nu te ai bine nici cu partenerul, dar nici cu familia, altfel aveai cu cine sa comunici...cat despre cel la care visezi...ce sa zic...sa n-o nimeresti cu oistea-n gard...
kudika226898
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:12
Mai, fetelor si daca spala vase ce? Sau daca impinge tomberonul ce? E o munca cinstita, oriunde in lume, e o munca istovitoare, e o fericire ca are un ban sa supravietuiasca. Oricare dintre noi am face-o daca asta ar fi unica modalitate de a pune hrana pe masa.

Sa nu uitam ca altele aleg prostitutia pentru un bon de masa.

Fetito, asa este, vorbesti si scrii de o mie de ori mai bine decat jumatate din forumul Kudika. Macar de n-ai uita asta nici peste zece ani. Doar ca ai avut o proasta insipiratie in momentul cand ai conceput primul post. Cat despre tipul ala care zici ca are 31 de ani si se comporta ca unul de 14, ce sa zic? Alt trepadus pe lumea asta, nimic nou.
rashela
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:58
N-are nimic faptul ca spala vase sau impinge tomberonul...dar, asa cum aici a fost zero, asa e si acolo...deci nu e cazul de fandoseli la adresa romanilor....iar scuza asta de doi bani cu "sunt plecat dincolo, nu mai stiu scrie romaneste"...ma lesi...dar pana la 14 ani n-a fost in tara? Ce a impiedicat-o sa invete? Crezi ca pe dincolo gasesti un job ca lumea daca nu stii scrie? Si cum sa scrii corect in alta limba, cand nu cunosti gramatica limbii materne?
Si da, nu e unicat pe forum ca mod de scriere...ceea ce nu e imbucurator deloc....Ceausescu s-a straduit sa anuleze analfabetismul, iar noi gasim scuze....
Dar, ca sa fiu on topic, cel care ii face cu ochiul cred ca va fi noua ei ratare...si un nou prilej de a deschide topice dilematice....
kudika226898
Postat pe 11 Decembrie 2010 09:59
De la: kudika226898, la data 2010-12-11 09:59:29N-are nimic faptul ca spala vase sau impinge tomberonul...dar, asa cum aici a fost zero, asa e si acolo...deci nu e cazul de fandoseli la adresa romanilor....iar scuza asta de doi bani cu "sunt plecat dincolo, nu mai stiu scrie romaneste"...ma lesi...dar pana la 14 ani n-a fost in tara? Ce a impiedicat-o sa invete? Crezi ca pe dincolo gasesti un job ca lumea daca nu stii scrie? Si cum sa scrii corect in alta limba, cand nu cunosti gramatica limbii materne?
Si da, nu e unicat pe forum ca mod de scriere...ceea ce nu e imbucurator deloc....Ceausescu s-a straduit sa anuleze analfabetismul, iar noi gasim scuze....
Dar, ca sa fiu on topic, cel care ii face cu ochiul cred ca va fi noua ei ratare...si un nou prilej de a deschide topice dilematice....


cuana 8989 , tu chiar ai probleme seriaose, ar trebui sa iti faci o programare la medic de urgenta. Eu stiu f. bine sa scriu si sa citesc, in schimb nu pot spune acelasi lucru despre tine, am cris ca DACA AS SPALA VASE nu ar fi o rusine si nu am spus NICIODATA CA NU STIU SA SCRIU ROMANESTE SAU ALTA LIMBA. Tu chiar ai probleme, imi pare rau pt tn.
Si referitor la baiatul pt care am deschis topicul, stiu sigur ca simte ceva pt mn! eu te inteleg ca nu se uita nimeni la tn dar nu e vina mea.
kudika332416
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:01
De la: kudika332416, la data 2010-12-07 20:43:50eu am 20 ani, nu ne cunoaste destul de bn, la inceput cand ne-am cunoscut am stat c-am 2 luni mai tot timpul impreuna, si dupa acea il vedeam pe strada zi de zi. ce lume rea, asa sa rada si de voi alti cand o sa aveti nevoie de un sfat sau ceva...oameni fara suflet...sa va fie rusine

daca un om nu iti spune ceea ce vrei sa auzi..ii pui eticheta!tie sa iti fie rusine!
roz5blue6lila7
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:05
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-13 11:05:50
De la: kudika332416, la data 2010-12-07 20:43:50eu am 20 ani, nu ne cunoaste destul de bn, la inceput cand ne-am cunoscut am stat c-am 2 luni mai tot timpul impreuna, si dupa acea il vedeam pe strada zi de zi. ce lume rea, asa sa rada si de voi alti cand o sa aveti nevoie de un sfat sau ceva...oameni fara suflet...sa va fie rusine

daca un om nu iti spune ceea ce vrei sa auzi..ii pui eticheta!tie sa iti fie rusine!


dc sa imi fie rusine???? pt ce s-au legat de felul cand scriu daca in topic era vb de cu totul altceva??? ei cum mi-au pus eticheta fara sa ma cunoasca??? nu m-am legat de nimeni pana nu s-au legat de mn!!
kudika332416
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:12
N-ai spus ca nu stii scrie romaneste...ai-dovedit-o... ...ma lesi cu statul in tara straina...scrierea trebuia sa o stii dinainte de a pleca... ...pune mana pe cate-o carte si destupa-te la minte, macar in ceasul asta...si poate-ti vine vreo idee si ce sa faci cu cei 2...
kudika226898
Postat pe 13 Decembrie 2010 23:32
1-f urat din partea ta sa emiti idei la adresa romanilor

orice padure are uscaturile ei,nu sunt nicaieri caini cu colaci in coada;

2-ne indoim de "postul bun" ce-l ai tu in afara din cauza atitudinii tale,exceptand modul de a scrie.Un om realizat,multumit cu sine nu are astfel de izbucniri
3-atat timp cat te suna cu nr privat"domnul" oare nu e clar cat de "innebunit" e dupa tine?
Roslein
Postat pe 14 Decembrie 2010 02:07
Pentru noi da, pentru ea, ba...
kudika226898
Postat pe 14 Decembrie 2010 09:12
sa nu ramaneti "indoite" , mai aveti mult pana va veti desgheta la minte.

Si cuana 898 nu se spune " ma lesi " , doar intr-o anumita zona a tarii, si daca esti de acolo, asta spune tot despre tine ( nu toti sunt la fel, dar majoritatea da, asta pt cn intelege ce vreau sa spun ) . Nu ma intereseaza ca ma judecati si ma criticati atata timp cat eu sunt multumita de mine!!! Toti si toate la un moment dat ati fost confuzi pe sentimentele voastre, chiar daca pe net va dati .....
As fi fericita sa vad peste tot cum romanii sunt mandrii de tara lor, dar daca cei din tara nu sunt multumiti, cei din afara nici atat. Si cu asta sa incheiat topicul pt mn, nu are rost sa dau explicatii persoanelor nonvalor. Multumesc celor care au raspuns frumos.
kudika332416
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:31
898 acum am vazut de ce ai ideile asa invechite, normal, la 57 de ani, nu pot sa iti cer mai mult, ti-as cere imposibilul.
kudika332416
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:49
De la: kudika226898, la data 2010-12-13 23:32:07N-ai spus ca nu stii scrie romaneste...ai-dovedit-o... ...ma lesi cu statul in tara straina...scrierea trebuia sa o stii dinainte de a pleca... ...pune mana pe cate-o carte si destupa-te la minte, macar in ceasul asta...si poate-ti vine vreo idee si ce sa faci cu cei 2...

ii vrei tu????? sa le fi bunik ;))
kudika332416
Postat pe 14 Decembrie 2010 13:00
Dom'ne, ce-a spus forumista respectiva in topicu' : "SA MAI SI RADEM" 'ie nimic in comparatie cu ce-am citit eu pe-acilea'. De 10 minute ma prapadesc de ras... si daca mai scrieti vreo 2 pagini de-astea ... ma prind sa le public pe prima pagina a vreunui tabloid de-asta de pe la noi ( drept e ca .. ar face fata si la unu' de prin strainatati, da' .. sa vedem cine-l traduce ?!? ) Ahhh' si daca se continua asa... o sa ma-apuc sa cer si eu cateva sfaturi.
alegro6543
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:18
Chiar ar fi bine....ne-am mai distra putin...
kudika226898
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:20
De la: kudika332416, la data 2010-12-14 13:00:49
De la: kudika226898, la data 2010-12-13 23:32:07N-ai spus ca nu stii scrie romaneste...ai-dovedit-o... ...ma lesi cu statul in tara straina...scrierea trebuia sa o stii dinainte de a pleca... ...pune mana pe cate-o carte si destupa-te la minte, macar in ceasul asta...si poate-ti vine vreo idee si ce sa faci cu cei 2...

ii vrei tu????? sa le fi bunik ;))


Nu-i vreau...dar da-i la alta , care-i stie pastori...ca tu sigur nu stii ce sa faci cu ei....
kudika226898
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:20
De la: alegro6543, la data 2010-12-14 16:18:07Dom'ne, ce-a spus forumista respectiva in topicu' : "SA MAI SI RADEM" 'ie nimic in comparatie cu ce-am citit eu pe-acilea'. De 10 minute ma prapadesc de ras... si daca mai scrieti vreo 2 pagini de-astea ... ma prind sa le public pe prima pagina a vreunui tabloid de-asta de pe la noi ( drept e ca .. ar face fata si la unu' de prin strainatati, da' .. sa vedem cine-l traduce ?!? ) Ahhh' si daca se continua asa... o sa ma-apuc sa cer si eu cateva sfaturi.


ca mare dreptate ai
visan_georgiana
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:30
Nu-i curios cum adultii pretind respect si seriozitate de la un copil, dupa ce-l fac cu ou si cu otet?
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:39
Ar fi de-a dreptu' "curios" daca acel copil ar fi... chiar al lor. Dar asa..."adultii" respectivi au impresia ca ... lor li se permite.
alegro6543
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:49
De la: kudika332416, la data 2010-12-14 12:31:40sa nu ramaneti "indoite" , mai aveti mult pana va veti desgheta la minte.

Si cuana 898 nu se spune " ma lesi " , doar intr-o anumita zona a tarii, si daca esti de acolo, asta spune tot despre tine ( nu toti sunt la fel, dar majoritatea da, asta pt cn intelege ce vreau sa spun ) . Nu ma intereseaza ca ma judecati si ma criticati atata timp cat eu sunt multumita de mine!!! Toti si toate la un moment dat ati fost confuzi pe sentimentele voastre, chiar daca pe net va dati .....
As fi fericita sa vad peste tot cum romanii sunt mandrii de tara lor, dar daca cei din tara nu sunt multumiti, cei din afara nici atat. Si cu asta sa incheiat topicul pt mn, nu are rost sa dau explicatii persoanelor nonvalor. Multumesc celor care au raspuns frumos.


Pai daca esti asa multumita, ce mai cauti sfaturi?
Oricum, eu m-am distrat tare de povestea asta...o sa mai cresti, iti va mai creste si mintea si vei rade si tu de ce bajbaieli ai fost in stare...Sa fii sanatoasa!
kudika226898
Postat pe 14 Decembrie 2010 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajuta-ti-ma!! 5 De la: Spendsense 18 August 2010 10:04
am si eu o intrebare... 123 De la: angelo_micnegrusiurat 8 Septembrie 2010 13:49
AM OBOSIT 9 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:44
NE POTRIVIM SAU SA O LASAM BALTA? 35 De la: Gabriela_Maria25 2 August 2011 20:07
Oare chiar asta e motivul? 43 De la: mikydutza0202 19 Octombrie 2009 16:49