Setari Cookie-uri

Il iubesc dar nu ne potrivim

Eu93llr
Postat pe 14 Februarie 2013 12:16
Buna. Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta imi puteti da un sfat. Sunt cu prietenul de aproape 5 ani. El are 24 iar eu 20 de ani. Ne intelegeam foarte bine, ne iubeam enorm, simteam ca practic suntem facuti unul pentru celalalt. Am trecut prin multe la inceput ca sa avem relatia pe care o avem, eu eram mica, parintii mei nu ma lasau sa ies cu el, pana la urma au inteles ca il iubesc, si au ajuns sa le placa si lor foarte mult de el, si sa aiba o foarte mare incredere in el. Insa am ajuns la momentul in care numai ajungem la un numitor comun, eu vreau ceva, el vrea altceva. Viitorul nostru este foarte in ceata, eu vreau sa imi termin o facultate poate chiar 2, sa imi fac un viitor, sa stau la oras, in schimb el e la sat, nu vrea sa vina in oras cu toate ca stau singura, ar putea sa se mute la mine, i-am gasit chair si un loc de munca destul de ok, dar nu vrea, spune ca nu ii place la oras. Si din aceasta cauza, petrecem foarte putin timp impreuna, practic doar sambata si duminica. Pana acum vorbeam ore intregi la telefon, insa acum, toata ziua are treaba, sau este la servici, vorbim cam jumatate de ora pe zi. desi nu mi-a spus niciodata nimic si chiar ma sustinut, nu il prea incanta ideea ca eu sunt la facultate. Eu nu vreau sa renunt nici la facultate pentru el, deoarece asta imi poate asigura un viitor, pe cand sa stau cu el la sat,nu vad un viitor nu vreau sa stau la coada vacii . Simt acum ca toate astea au racit relatia. Pe deoparte as vrea sa ma despart de el, parca m-am saturat de toate astea, vreau mai mult de la mine, vreau mai mult de la o relatie. Dar nu am curajul sa ii spun ca vreau sa ne despartim, desi nici nu stiu daca vreau asta, il iubesc, il iubesc enorm chiar si el ma iubeste mi-a demonstrat-o de o gramada de ori. Mi-e frica sa nu iau o decizie pe care sa o regret mai tarziu. Am incercat sa discut cu el, si discutia noastra se oprea mereu la: de ce sa ne certam acum, lasa vom vedea pe viitor ce va fi, sau imi spune ca sa termin cu asta, ca nu vrea sa ia o decizie de care sa ii para rau. Nu vreau nici sa ajung peste 3-4 ani, cand voi termina facultatea, sa constat ca el tot nu vrea sa se mute cu mine, si sa ne despartim. Practic m-am indepartat de toti prietenii mei ca sa ne fie bine, si nu as vrea sa ma trezesc pe la 20 si ceva de ani ca sa terminat. Va rog, dati-mi si mie un sfat, voi ce ati face in locul meu.
Eu93llr
Postat pe 14 Februarie 2013 12:16
De la: Eu93llr, la data 2013-02-14 12:16:22



Se pare ca acest forum are mari probleme de functionabilitate!!!!!Insista,dar nu garantez reusita!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2013 12:18
nu pot posta mesajul dorit!
Eu93llr
Postat pe 14 Februarie 2013 12:21
[quote name='Eu93llr' date='2013-02-14 12:21:17']nu pot posta mesajul dorit! [/quote]


Stiu cum este,si eu am incercat postul anterior de trei ori,pana sa se poata afisa!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2013 12:24
Daca nici acum nu reusesc sa postez,,ma las pagubasa!!!! Insista,dar nu ma cita ,ci intra pe "Raspunde"!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2013 12:26
kudika_29311
Postat pe 14 Februarie 2013 12:46
Buna. Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta imi puteti da un sfat. Sunt cu prietenul de aproape 5 ani. El are 24 iar eu 20 de ani. Ne intelegeam foarte bine, ne iubeam enorm, simteam ca practic suntem facuti unul pentru celalalt. Am trecut prin multe la inceput ca sa avem relatia pe care o avem Insa am ajuns la momentul in care numai ajungem la un numitor comun, eu vreau ceva, el vrea altceva. Viitorul nostru este foarte in ceata, eu vreau sa imi termin o facultate poate chiar 2, sa imi fac un viitor,sa stau la oras,in schimb el e la sat,nu vrea sa vina in oras cu toate ca stau singura,ar putea sa se mute la mine,i-am gasit chair si un loc de munca destul de ok,dar nu vrea,spune ca nu ii place la oras.Si din aceasta cauza,petrecem foarte putin timp impreuna,practic doar sambata si duminica.Pana acum vorbeam ore intregi la telefon, insa acum, toata ziua are treaba, sau este la servici, vorbim cam jumatate de ora pe zi.desi nu mi-a spus niciodata nimic si chiar ma sustinut, nu il prea incanta ideea ca eu sunt la facultate. Eu nu vreau sa renunt nici la facultate pentru el, deoarece asta imi poate asigura un viitor, pe cand sa stau cu el la sat,nu vad un viitor nu vreau sa stau la coada vacii . Simt acum ca toate astea au racit relatia. Pe deoparte as vrea sa ma despart de el, parca m-am saturat de toate astea, vreau mai mult de la mine, vreau mai mult de la o relatie. Dar nu am curajul sa ii spun ca vreau sa ne despartim, desi nici nu stiu daca vreau asta, il iubesc, il iubesc enorm chiar si el ma iubeste mi-a demonstrat-o de o gramada de ori. Mi-e frica sa nu iau o decizie pe care sa o regret mai tarziu. Am incercat sa discut cu el, si discutia noastra se oprea mereu la: de ce sa ne certam acum, lasa vom vedea pe viitor ce va fi, sau imi spune ca sa termin cu asta, ca nu vrea sa ia o decizie de care sa ii para rau. Nu vreau nici sa ajung peste 3-4 ani, cand voi termina facultatea, sa constat ca el tot nu vrea sa se mute cu mine, si sa ne despartim. Practic m-am indepartat de toti prietenii mei ca sa ne fie bine, si nu as vrea sa ma trezesc pe la 20 si ceva de ani ca sa terminat. Va rog, dati-mi si mie un sfat, voi ce ati face in locul meu.
Eu93llr
Postat pe 14 Februarie 2013 13:11
Cantareste foarte bine lucrurile,ce este mai important pentru tine in acest moment:studiile sau barbatul respectiv!!!!In functie de rezultatul obtinut,fa urmatorul pas!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Februarie 2013 13:25
Invata!
Ghicicummacheama
Postat pe 14 Februarie 2013 13:33
Prioritatea ta trebuie sa fie facultatea! Nu toti au oportunitatea sa continue studiile, viitorul tau depinde de asta. El daca te iubeste ar trebui sa accepte mutarea la oras, pana la urma e si in avantajul lui, nu? O sa se obisnuiasca cu viata de oras, poate o sa-i si placa odata si odata.

Pe de alta parte, daca el nu se lasa convins sub nici o forma ar trebui sa te gandesti bine la tine. Dupa ce termini facultatea, daca ar fi sa ramaneti impreuna, ai avea unde sa te angajezi in domeniu in zona lui? Viata la tara nu inseamna neaparat sa stai la coada vacii cum ai spus tu , are si parti bune.

Incearca sa decizi si rational, ca nu dragostea ne tine de foame.

Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, pana de curand. Prietenul meu nu prea era de acord sa se intoarca in Bucuresti datorita cheltuielilor prea mari, chiar daca puteam sa ma angajez si eu pe bani frumosi peste un an, doi, cand terminam facultatea. Asa ca am decis ca e mai bine sa o luam pe cai separate din pacate. Nu avea rost sa ne mai chinuim la distanta cand nu exista un viitor decent impreuna. Acum imi e greu, ma doare, mi-as fi dorit enorm de mult sa fie mai bine, inca sper ca peste ceva timp o sa ne regasim si o sa avem sansa unei relatii frumoase. Daca e sa fie al meu, o sa fie
kudika462824
Postat pe 14 Februarie 2013 18:49
Mai sunt pesti in balta! Ai abia 20 de ani, esti prea disperata! Vorbesti ca o femeie de 30 de ani, care n-a apucat inca sa se marite. Daca nu-i el, e altul. Tu vezi-ti de facultate, ca barbati o sa tot gasesti. Ce ai vrea? Sa te mariti de la varsta asta, si la 30 sa fii deja divortata si cu un copil pe care sa-l cresti singura? Mai bine stai linistita si te concetrezi pe studii.
Micaell
Postat pe 15 Februarie 2013 09:05
Acum tu pui bazele viitorului tau! Gandeste-te ce vei face cu o facultate la tara si cate posibilitati poti avea stand la oras. Si, mai mult ca sigur, pe viitor se vor vedea si diferentele de gandire sau carentele de educatie a lui (daca e cazul).
Sora mea a avut o situatie putin asemenatoare si a ales cu inima dar mai tarziu cu anii a judecat cu mintea situatia si a recunoscut ca s-a grabit si ca ar fi luat alta decizie.
Atat pot sa te sfatuiesc...gandeste-te bine inainte de a te sacrifica, pentru ca nimeni nu se sacrifica pentru tine!
paula27
Postat pe 17 Februarie 2013 08:22
Draga mea daca el nu vrea un viitor mai bun inseamna ca nu stie ce vra de la viata , nu este complet matur .Daca va veti casatori din ce veti trai amandoi si un copil din ce il cresti ? Eu te sfatuiesc sa pui capat relatiei pentru ca pierzi timpul si ani tai cei mai frumosi , gandeste-te la tine si fii numai pentru tine viata ta este cea mai importanta. Eu am stat cu un baiat 6 ani si cand m-am casatorit cu el nici nu stia ce vrea de la viata pe el il interesa numai masa si atat, cand m-am dus la a 2 a facultate nu-ia convenit nici lui , nici lui masa ca nu mai stateam la cratita, asa draga vrei sa ramai la cratita? eu m-am divortat dupa 6 luni de casatorie pt ca el nu era matur la 29 de ani si nu stia ce este bine in viata pt el, apoi am regretat si regret si acum ca m-am retras de la a doua facultate pt el si stii de ce imi pare cel mai rau de ani pierduti si de tineretea mea si de faptul ca nu m-am distrat de ajuns.Draga mea gandeste-te ca este pamantul plin de barbati ai de unde alege cauta un baiat ambitios care vrea ceva constructiv in viata . Eu am cunoscut pe alcineva si este ok , stii dragoste , dragoste dar totul trece prin stomac.
kudika_20845
Postat pe 17 Februarie 2013 11:41
Oamenii se schimba, nevoile se schimba, totul in viata si in relatie este intr-o continua schimbare. Ceea ce era la voi valabil acum ceva timp nu mai este azi sau poate maine. Asa este viata si tu trebuie sa accepti aceste polaritati in viata ta si sa le integrezi. Nevoila tale nu mai sunt ale lui si ale lui nu mai sunt ale tale. In plus din ce tu spui inteleg ca tu ai scoala si el nu prea. Poate se simte inefior fata de tine, ceea ce nu est tocmai ok pentru o relatie. Nu incerca sa fortezi lucrurile pentru ca vor fi in defavoarea ta. daca tu stii ce vrei de la viata, universul iti va trimite in cale oportunitatile de care tu ai nevoi, trebuie doar sa fii capabila sa le vezi.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 20 Februarie 2013 16:17
Un sfat sincer?Nu te baza niciodata,pe nimeni!Nu iti face viitorul de la varsta asta in functie de cineva..Data viitoare cand cunosti un baiat,inainte de a te apropia atat de mult de el cauta sa vezi daca aveti puncte comune...daca puteti fi pe aceeasi lungime de unda...Si nu te baza pe nimeni...singura ta baza este in tine!Tu vei fi singurul om caruia ii va pasa intotdeauna de tine.El sau altcineva sunt pioni exteriori.Povestile cu zane si feti frumosi sunt in basme.Daca maine sau peste un an sau doi,sau trei ajungeti la concluzia ca este mai bine sa va despartiti sti ce o sa faci?Nu o sa sti in ce parte sa o iei,toata lumea ta se va prabusi pt ca tu ai mizat totul pe el.Te vei trezi la tara,singura,vei aunge sa te intrebi ce cauti tu,de fapt,acolo,cand tu aveai vise mari si iti doreai cu totul alt viitor.Vei privi la altii si vei vedea ce departe au ajuns,vei vedea in ce lume se invart,ce fel de oameni au devenit...si tu?Daca acum treci mai usor peste lucruri vei vedea ca in timp devii din ce in ce mai constienta,apar discutii,etc.Si chiar daca nu s-ar intampla asta,ideea vietii este sa fim in progres,nu in regres.Daca sti ca ai potential si ai ocazia sa faci mai mult,nu pierde trenul!ALta data poate fi prea tarziu.Sa sti ca dragostea este intretinuta de multi factori.Da,poti face efortul de a ramane la tara langa el si poate fi ok,dar cand ii vei vedea pe altii cu cariere frumoase,cand vei vedea cate nu ai putut face din cauza asta,crezi ca iti va mai fi la fel de drag de el?Si daca mai face si vreo greseala...Sti cum o sa revii cu picioarele pe pamant?Poate incerca sa vina el la tine,dar sa sti ca daca nu se poate adapta,nu il poti forta si nici macar nu te poti supara pe el.Pt ca asa cum ai tu visuri si el are!Chiar daca sunt diferite.Nu va puteti judeca unul pe altul doar pt ca ati ajuns intr-un punct in care va doriti lucruri diferite.Scopul vietii in doi este ca in timp sa va fie mai bine decat singuri,sa realizati ceva unul langa altul...Ganditi-va bine,voi puteti realiza impreuna lucruri de care sa fiti mandrii peste timp?Lucrurile care v-ar face mandrii sunt aceleasi pt amandoi?Vrei sa te faca viata pe tine sau tu pe ea?Pt ca daca vrei ca tu sa iti faci viata,atunci trebuie sa iti faci o viata care sa te faca sa te simti un om implinit,mandra de ceea ce esti si de realizarile tale.Pe tine te-ar implini ceea ce poti face langa el?Viata nu este chiar atat de complicata,insa ne-o complicam noi,singuri.Si tu vrei sa te complicii singura?Mai tarziu va fi mai greu,sa sti.Ai 20 de ani,o viata inainte,fa-ti-o frumoasa!Vei mai cunoaste multi oameni,doar da-ti ocazia!
kudika_aurora
Postat pe 3 Martie 2013 20:17
puiule,am 37 ani,si-ti dau un sfat de care eu m-am dat cu capul de pereti mai tarziu..fa-ti un viitor si daca intradevar te iubeste,te va insoti. Eu am pierdut multe trenuri din cauza barbatului si acum este in Anglia,bine merci cu doua case,familie,situatie financiara si eu ...praf. Urmeaza-ti idealurile...doare ca-l iubesti dar esti tanara si viata iti ofera multe surprize....Bafta multa!
Vintil___Gabriela_Rosina_1
Postat pe 5 Martie 2013 17:10
De la: kudika_aurora, la data 2013-03-03 20:17:17Un sfat sincer?Nu te baza niciodata,pe nimeni!Nu iti face viitorul de la varsta asta in functie de cineva..Data viitoare cand cunosti un baiat,inainte de a te apropia atat de mult de el cauta sa vezi daca aveti puncte comune...daca puteti fi pe aceeasi lungime de unda...Si nu te baza pe nimeni...singura ta baza este in tine!Tu vei fi singurul om caruia ii va pasa intotdeauna de tine.El sau altcineva sunt pioni exteriori.Povestile cu zane si feti frumosi sunt in basme.Daca maine sau peste un an sau doi,sau trei ajungeti la concluzia ca este mai bine sa va despartiti sti ce o sa faci?Nu o sa sti in ce parte sa o iei,toata lumea ta se va prabusi pt ca tu ai mizat totul pe el.Te vei trezi la tara,singura,vei aunge sa te intrebi ce cauti tu,de fapt,acolo,cand tu aveai vise mari si iti doreai cu totul alt viitor.Vei privi la altii si vei vedea ce departe au ajuns,vei vedea in ce lume se invart,ce fel de oameni au devenit...si tu?Daca acum treci mai usor peste lucruri vei vedea ca in timp devii din ce in ce mai constienta,apar discutii,etc.Si chiar daca nu s-ar intampla asta,ideea vietii este sa fim in progres,nu in regres.Daca sti ca ai potential si ai ocazia sa faci mai mult,nu pierde trenul!ALta data poate fi prea tarziu.Sa sti ca dragostea este intretinuta de multi factori.Da,poti face efortul de a ramane la tara langa el si poate fi ok,dar cand ii vei vedea pe altii cu cariere frumoase,cand vei vedea cate nu ai putut face din cauza asta,crezi ca iti va mai fi la fel de drag de el?Si daca mai face si vreo greseala...Sti cum o sa revii cu picioarele pe pamant?Poate incerca sa vina el la tine,dar sa sti ca daca nu se poate adapta,nu il poti forta si nici macar nu te poti supara pe el.Pt ca asa cum ai tu visuri si el are!Chiar daca sunt diferite.Nu va puteti judeca unul pe altul doar pt ca ati ajuns intr-un punct in care va doriti lucruri diferite.Scopul vietii in doi este ca in timp sa va fie mai bine decat singuri,sa realizati ceva unul langa altul...Ganditi-va bine,voi puteti realiza impreuna lucruri de care sa fiti mandrii peste timp?Lucrurile care v-ar face mandrii sunt aceleasi pt amandoi?Vrei sa te faca viata pe tine sau tu pe ea?Pt ca daca vrei ca tu sa iti faci viata,atunci trebuie sa iti faci o viata care sa te faca sa te simti un om implinit,mandra de ceea ce esti si de realizarile tale.Pe tine te-ar implini ceea ce poti face langa el?Viata nu este chiar atat de complicata,insa ne-o complicam noi,singuri.Si tu vrei sa te complicii singura?Mai tarziu va fi mai greu,sa sti.Ai 20 de ani,o viata inainte,fa-ti-o frumoasa!Vei mai cunoaste multi oameni,doar da-ti ocazia!
...felicitari pentru postarea ta!!!
mia2123
Postat pe 5 Martie 2013 17:25
super mesaj
kudika_20845
Postat pe 5 Martie 2013 19:48
asa este ai mare dreptate doar pt tine
kudika_20845
Postat pe 5 Martie 2013 19:49
draga mea asculta , n-o lua ca pe-o insulta , am fost al tau , ai fost mea dar nu mai e asa , eiiieeeeeee
Cotoiu_ucigas
Postat pe 5 Martie 2013 19:51
Ce aveti voi acolo pare o iubire conditionata cea ce pe termen lung se va transforma in deziluzie ... cand iubesti cu adevarat nu iti gasesti motive sa nu iubesti sau sa-l fortezi pe celalalt sa faca ce-ti convine tie ... cand iubesti cu adevarat esti liber si emani naturalete prin conduita fata de celalalt ... e o vorba "Te iubesc atat de mult incat nu'mi pasa de cea ce gandesti si faci"... ai incredere ca cea ce vrei intr-o relatie e acolo si se va manifesta la timpul potrivit.
kametora83
Postat pe 7 Aprilie 2013 10:34
De la: Eu93llr, la data 2013-02-14 12:16:46Buna. Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta imi puteti da un sfat. Sunt cu prietenul de aproape 5 ani. El are 24 iar eu 20 de ani. Ne intelegeam foarte bine, ne iubeam enorm, simteam ca practic suntem facuti unul pentru celalalt. Am trecut prin multe la inceput ca sa avem relatia pe care o avem, eu eram mica, parintii mei nu ma lasau sa ies cu el, pana la urma au inteles ca il iubesc, si au ajuns sa le placa si lor foarte mult de el, si sa aiba o foarte mare incredere in el. Insa am ajuns la momentul in care numai ajungem la un numitor comun, eu vreau ceva, el vrea altceva. Viitorul nostru este foarte in ceata, eu vreau sa imi termin o facultate poate chiar 2, sa imi fac un viitor, sa stau la oras, in schimb el e la sat, nu vrea sa vina in oras cu toate ca stau singura, ar putea sa se mute la mine, i-am gasit chair si un loc de munca destul de ok, dar nu vrea, spune ca nu ii place la oras. Si din aceasta cauza, petrecem foarte putin timp impreuna, practic doar sambata si duminica. Pana acum vorbeam ore intregi la telefon, insa acum, toata ziua are treaba, sau este la servici, vorbim cam jumatate de ora pe zi. desi nu mi-a spus niciodata nimic si chiar ma sustinut, nu il prea incanta ideea ca eu sunt la facultate. Eu nu vreau sa renunt nici la facultate pentru el, deoarece asta imi poate asigura un viitor, pe cand sa stau cu el la sat,nu vad un viitor nu vreau sa stau la coada vacii . Simt acum ca toate astea au racit relatia. Pe deoparte as vrea sa ma despart de el, parca m-am saturat de toate astea, vreau mai mult de la mine, vreau mai mult de la o relatie. Dar nu am curajul sa ii spun ca vreau sa ne despartim, desi nici nu stiu daca vreau asta, il iubesc, il iubesc enorm chiar si el ma iubeste mi-a demonstrat-o de o gramada de ori. Mi-e frica sa nu iau o decizie pe care sa o regret mai tarziu. Am incercat sa discut cu el, si discutia noastra se oprea mereu la: de ce sa ne certam acum, lasa vom vedea pe viitor ce va fi, sau imi spune ca sa termin cu asta, ca nu vrea sa ia o decizie de care sa ii para rau. Nu vreau nici sa ajung peste 3-4 ani, cand voi termina facultatea, sa constat ca el tot nu vrea sa se mute cu mine, si sa ne despartim. Practic m-am indepartat de toti prietenii mei ca sa ne fie bine, si nu as vrea sa ma trezesc pe la 20 si ceva de ani ca sa terminat. Va rog, dati-mi si mie un sfat, voi ce ati face in locul meu.


Tu si iubitul tau v-ati dezvoltat in doua directii diferite si, de aceea, a aparut si aceasta raceala intre voi doi.

Daca nu veti reusi sa ajungeti la un compromis, relatia voastra se va duce de rapa. Doar de voi doi depinde viitorul relatiei voastre.
kudika_32792
Postat pe 7 Aprilie 2013 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste intre femei 31 De la: yumy 30 Mai 2011 13:05
Buna seara,tristete! 24 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 00:33
Iubire imposibila 27 De la: bea79 29 Iulie 2011 23:52
Am 25 de ani si mi-am inkis viata. 16 De la: Rock_this 7 August 2009 19:55
iubire imposibila sau nu?! 32 De la: kudika226898 12 Septembrie 2011 05:57