Setari Cookie-uri

karissa

buna.eu iau karissa de vreo 2 ani, dat de gonecolog in urma unui consult , nu a unor analize, ce sa zic in afara de faptul ca m-am ingrasat vreo 5 kg de cand le iau, alte probleme nu am avut cu ele. LE iau cam la aceeasi ora, sa zicem intre 8 si 9 seara si e ok.Ceea ce vreau sa va intreb este, daca stiti cumva daca afecteaza in vreun fel faptul ca fumez( cam 5 tigari pe zi)? multumesc.
kudika338354
Postat pe 10 Decembrie 2010 12:42
Folosirea contraceptivelor orale a fost legata de un risc crescut de infarct miocardic.
Riscul este mai crescut la fumatoare care sunt supuse unor factori de risc pentru tulburari coronariene, cum ar fi hipertensiunea, hipercolesterolemia, obezitate patologica si diabet.

Fumatul creste riscul complicaþiilor cardiovasculare serioase al contraceptivelor orale.
Acest risc creste o data cu vârsta si cu numarul de þigari fumate, riscul fiind considerabil mai mare la femeile cu vârsta peste 35 de ani. Femeile care folosesc contraceptive orale trebuie sfatuite sa renunþe la fumat.

Asta scrie pe prospectul lor. Eficacitatea lor nu scade pentru ca fumezi, dar trebuie sa ai in minte faptul ca nu sunt 100% eficiente.
Inkntatia
Postat pe 10 Decembrie 2010 13:54
Draga mea si eu am luat karissa si au fost ok, dar am intrerupt vrun an jumate 2 pastlele, acum am inceput sa iau din nou, dar yasmine. Cand am inceput iar pastilele antibebe prima reactie o puternica stare de nervi necontrolabili, a trecut si asta am inceput sa gandesc pozitiv
Apoi faza cu ingrasatul si eu am pus vreo 3-4 kg, dar de o luna am inceput sa mananc fara carne (doar peste) si mai putine lactate si oua si sa beau ceai verde, iar greutatea mi-a revenit aproape la normal. Zic aproape pt. ca observ ca imi variaza foarte mult greutatea de la o zi la alta, adica intre 51 si 54 de kg si asta poate ca retin apa. Alte probleme legate de stomac sau migrene sau lipsa apetitului sexual nu am remarcat. Eu am reinceput sa iau ca sa-mi reglez iar menstruatia si pt. ca tot imi apareau cosuri. Dar mai mult de jumatate de an nu iau si iti recomand nici sa nu iei mai mult de jumate de an, un an consecutiv, fara macar o pauza de cateva luni. Si apropo fumez si eu cate 5=8 tigari pe zi si nu stiu ce sa zic, stiu ca nu-i bine dar nici nu vad vreo reactie negativa.
kudika181837
Postat pe 14 Decembrie 2010 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu scorpion el rac 3 De la: TIGRA 5 Ianuarie 2011 17:39
Astept pareri ! 4 De la: AnnaMaria482517 24 Iulie 2012 14:36
merita?!!! 14 De la: valy90 20 Ianuarie 2011 17:43
Eu pestoaica iar el capricon 19 De la: kudika147982 2 Ianuarie 2011 12:04
femeia-balanta si barbatul-pesti 3 De la: iulia069834 8 Noiembrie 2009 18:34