Setari Cookie-uri

Oare timpul ma va ajuta sa-l uit?

De la: alissa_roberta, la data 2010-12-28 11:34:01
De la: marco918, la data 2010-12-28 03:23:55
De la: pinguina, la data 2010-12-28 02:00:27
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-27 19:07:48
De la: pinguina, la data 2010-12-25 19:57:53
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-25 19:45:59 buna
Povestea mea este clasica. Ne-am cunoscut cand eu aveam 24 de ani si nu mai credeam in suflete pereche si in iubirea aia mare care iti arde sufletul. Cunoscusem pana atunci baieti, dar aunci cand l-am cunoscut pe el am inteles cu adevarat ce inseamna adevarata iubire. Parea ca si el simte acelasi lucru. Am avut o relatie de 5 ani. Primi patru ani au fost perfecti ne-am iubit atat de mult.....sau cel putin eu l-am iubit, a fost toata viata mea si parea ca si la el este la fel. Dar se pare ca m-am inselat...dupa 4 ani de relatie a vrut brusc sa ne despartim aducand ca argumente ca nu ne mai intelegem si ca nu mai exista pasiune intre noi. Am uitat sa spun ca dupa un an de relatie m-a cerut in casatorie si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna. Exact in perioada cand el cauta local pt nunta mi-a dat bomba ca vrea sa ne despartim. dupa vre-o luna de la despartire am aflat ca ma parasise de fapt pentru prima lui iubita. Dar nu a durat nici cu ea relatia ca s-a despartit imediat. Si ce credeti ? si-a dat seama ca pe mine ma iubeste
Il iubeam prea mult si i-am mai dat o sansa. dar dupa alte opt luni la fel de frumoase ca la inceput ne-am despartit din nou. Cu scuza idioata ca el nu este realizat in viata, ca nu are o slujba care sa il satisfaca si ca vrea sa-si dedice timpul lui ca sa devina un barbat realizat. A spus de asemenea ca tine la mine prea mult ca sa ma faca sa trec prin asta alaturi de el. Bineinteles ca nu l-am crezut...sigur a fost vorba despre o alta femeie.
Dar eu il iubesc. Problema mea este urmatoarea: cum pot sa-l mai iubesc si sa sufar atat dupa tot raul pe care mi l-a facut? Stiu ca nu as mai avea incredere in el niciodata, dar nu pot sa-l uit. Nu pot sa dorm noaptea pt ca il visez pe el , nu exista minut din zi sau din noapte sa nu ma gandesc la el. Simt cum mi se rupe sufletul in doua de durere. De fapt care suflet ca al meu este facut ferfelita! Oare timpul ma va vindeca? au trecut deja 4 luni de la despartire dar nu pot sa trec peste. Orice as face durerea nu se diminueaza. Si credeti-ma ca am incercat toate metodele: am iesit cu fetele, toata ziua sunt ocupata cu serviciul, seara cand nu ies imi gasesc diferite ocupatii.....dar nimic nu functioneaza.......
Dati-mi un sfat voi cei care ati trecut prin asta! Timpul vineca oare????????



Timpul vindeca...dar nu te gandi ca 4 luni sunt suficiente sa steraga 5 ani.
Cat despre: ''cum pot sa-l mai iubesc (...) dupa raul pe care mi l-a facut?''...SIMPLU: majoritatea femeilor sunt proaste...cel putin cand vine vorba despre barbati. Daca ei ne inseala...noi ii iertam. Daca noi ii inselam...i-am pierdut definitiv... Noua ne e teama sa ne despartim de ei, pentru ca ''nu o sa mai gasim pe nimeni...sau nu asa bun'' . Ei in schimb daca vor sa se desparta, se despart...indiferent de motiv. Si exemplele pot continua...
Revenind la cele 4 luni trecute...chiar nu cred ca e suficient...din pacate probabil trebuie sa treaca mai mult timp...dar asta sigur depinde de fiecare in parte, de cat am iubit, respectat, cat am suferit si cum s-a terminat.
De Craciun iti urez liniste sufleteasca!


iti multumesc mult pinguina pt incurajari. cred ca ai trecut si tu prin asta si ma intelegi. oricum vreau sa va multumesc tuturor, ma faceti sa ma simt mai bine, chiar si extravagant cu sinceritatea lui debordanta


Da, asa este, am trecut...din fericire am trecut.
Nici eu nu am inteles de ce ne-am despartit atunci...si nici acum nu stiu exact...dar ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca s-a intamplat asa. Am suferit cum nu iti poti imagina (am observat, din ce ai zis, ca esti mult mai puternica...decat am fost eu), eram convinsa ca nu o sa mai iubesc, dar de fapt pentru mine...era pregatit altceva...un barbat minunat...pe care il venerez si il ador in fiecare zi...desi nu mai credeam ca exista asa ceva.
E bine ca esti puternica, te admir pentru asta, si cred ca iti vei reveni destul de repede. Si...la un moment dat o sa vezi ce iti este scris si tie...
Bafta multa !









... pinguino ... cind vad ca mai exista persoane asa de cumsecade ca tine atunci nu ma mai indoiesc de viitorul romaniei ... pai tu nu vezi ca fata a ales pina a cules ? ... ce sa ii mai faci acum ... sa plingem toti ca prostii pe linga ea ... la vremea respectiva vroia ceea ce ala nu putea sa ii ofere concret atunci ... acum l-ar vrea ca pe o pereche de chiloti inapoi ... ca ii veneau bine ... dar sa fie de unica folosinta ...





oooooooooooo vad ca tu esti clasicul caz de baiat apsolut stupid. ok eu sunt devina eu l-am inselat si el acum isi face dreptate nu ma supara nici parerea ta dar ia-te de mine ca eu am deschis subiectul nu de pinguina si asa cum eu stiu sa accept parerile altora incercati si voi sa faceti la fel








... si acum ce vrei ??? ... esti masochista cumva ? ... daca tu zici ca l-ai si inselat e treaba ta ... eu vroiam sa remarci ca ai trait ca multe altele dupa propriile tale concepte de viata si acum ti-ai vrea ''chilotii'' inapoi ... pai de astfel de persoane s-ar satura si un elefant ... l-ai refuzat din diverse motive iar el si-a pierdut motivatia ... cel mai probabil definitiv ... mai ales dupa a inceput sa guste si din alte ''savarine'' la fel de gratuite si ''independente'' ...
marco918
Postat pe 28 Decembrie 2010 13:01
De la: marco918, la data 2010-12-28 13:01:30
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-28 11:34:01
De la: marco918, la data 2010-12-28 03:23:55
De la: pinguina, la data 2010-12-28 02:00:27
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-27 19:07:48
De la: pinguina, la data 2010-12-25 19:57:53
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-25 19:45:59 buna
Povestea mea este clasica. Ne-am cunoscut cand eu aveam 24 de ani si nu mai credeam in suflete pereche si in iubirea aia mare care iti arde sufletul. Cunoscusem pana atunci baieti, dar aunci cand l-am cunoscut pe el am inteles cu adevarat ce inseamna adevarata iubire. Parea ca si el simte acelasi lucru. Am avut o relatie de 5 ani. Primi patru ani au fost perfecti ne-am iubit atat de mult.....sau cel putin eu l-am iubit, a fost toata viata mea si parea ca si la el este la fel. Dar se pare ca m-am inselat...dupa 4 ani de relatie a vrut brusc sa ne despartim aducand ca argumente ca nu ne mai intelegem si ca nu mai exista pasiune intre noi. Am uitat sa spun ca dupa un an de relatie m-a cerut in casatorie si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna. Exact in perioada cand el cauta local pt nunta mi-a dat bomba ca vrea sa ne despartim. dupa vre-o luna de la despartire am aflat ca ma parasise de fapt pentru prima lui iubita. Dar nu a durat nici cu ea relatia ca s-a despartit imediat. Si ce credeti ? si-a dat seama ca pe mine ma iubeste
Il iubeam prea mult si i-am mai dat o sansa. dar dupa alte opt luni la fel de frumoase ca la inceput ne-am despartit din nou. Cu scuza idioata ca el nu este realizat in viata, ca nu are o slujba care sa il satisfaca si ca vrea sa-si dedice timpul lui ca sa devina un barbat realizat. A spus de asemenea ca tine la mine prea mult ca sa ma faca sa trec prin asta alaturi de el. Bineinteles ca nu l-am crezut...sigur a fost vorba despre o alta femeie.
Dar eu il iubesc. Problema mea este urmatoarea: cum pot sa-l mai iubesc si sa sufar atat dupa tot raul pe care mi l-a facut? Stiu ca nu as mai avea incredere in el niciodata, dar nu pot sa-l uit. Nu pot sa dorm noaptea pt ca il visez pe el , nu exista minut din zi sau din noapte sa nu ma gandesc la el. Simt cum mi se rupe sufletul in doua de durere. De fapt care suflet ca al meu este facut ferfelita! Oare timpul ma va vindeca? au trecut deja 4 luni de la despartire dar nu pot sa trec peste. Orice as face durerea nu se diminueaza. Si credeti-ma ca am incercat toate metodele: am iesit cu fetele, toata ziua sunt ocupata cu serviciul, seara cand nu ies imi gasesc diferite ocupatii.....dar nimic nu functioneaza.......
Dati-mi un sfat voi cei care ati trecut prin asta! Timpul vineca oare????????



Timpul vindeca...dar nu te gandi ca 4 luni sunt suficiente sa steraga 5 ani.
Cat despre: ''cum pot sa-l mai iubesc (...) dupa raul pe care mi l-a facut?''...SIMPLU: majoritatea femeilor sunt proaste...cel putin cand vine vorba despre barbati. Daca ei ne inseala...noi ii iertam. Daca noi ii inselam...i-am pierdut definitiv... Noua ne e teama sa ne despartim de ei, pentru ca ''nu o sa mai gasim pe nimeni...sau nu asa bun'' . Ei in schimb daca vor sa se desparta, se despart...indiferent de motiv. Si exemplele pot continua...
Revenind la cele 4 luni trecute...chiar nu cred ca e suficient...din pacate probabil trebuie sa treaca mai mult timp...dar asta sigur depinde de fiecare in parte, de cat am iubit, respectat, cat am suferit si cum s-a terminat.
De Craciun iti urez liniste sufleteasca!


iti multumesc mult pinguina pt incurajari. cred ca ai trecut si tu prin asta si ma intelegi. oricum vreau sa va multumesc tuturor, ma faceti sa ma simt mai bine, chiar si extravagant cu sinceritatea lui debordanta


Da, asa este, am trecut...din fericire am trecut.
Nici eu nu am inteles de ce ne-am despartit atunci...si nici acum nu stiu exact...dar ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca s-a intamplat asa. Am suferit cum nu iti poti imagina (am observat, din ce ai zis, ca esti mult mai puternica...decat am fost eu), eram convinsa ca nu o sa mai iubesc, dar de fapt pentru mine...era pregatit altceva...un barbat minunat...pe care il venerez si il ador in fiecare zi...desi nu mai credeam ca exista asa ceva.
E bine ca esti puternica, te admir pentru asta, si cred ca iti vei reveni destul de repede. Si...la un moment dat o sa vezi ce iti este scris si tie...
Bafta multa !









... pinguino ... cind vad ca mai exista persoane asa de cumsecade ca tine atunci nu ma mai indoiesc de viitorul romaniei ... pai tu nu vezi ca fata a ales pina a cules ? ... ce sa ii mai faci acum ... sa plingem toti ca prostii pe linga ea ... la vremea respectiva vroia ceea ce ala nu putea sa ii ofere concret atunci ... acum l-ar vrea ca pe o pereche de chiloti inapoi ... ca ii veneau bine ... dar sa fie de unica folosinta ...





oooooooooooo vad ca tu esti clasicul caz de baiat apsolut stupid. ok eu sunt devina eu l-am inselat si el acum isi face dreptate nu ma supara nici parerea ta dar ia-te de mine ca eu am deschis subiectul nu de pinguina si asa cum eu stiu sa accept parerile altora incercati si voi sa faceti la fel








... si acum ce vrei ??? ... esti masochista cumva ? ... daca tu zici ca l-ai si inselat e treaba ta ... eu vroiam sa remarci ca ai trait ca multe altele dupa propriile tale concepte de viata si acum ti-ai vrea ''chilotii'' inapoi ... pai de astfel de persoane s-ar satura si un elefant ... l-ai refuzat din diverse motive iar el si-a pierdut motivatia ... cel mai probabil definitiv ... mai ales dupa a inceput sa guste si din alte ''savarine'' la fel de gratuite si ''independente'' ...


as vrea sa stiu si eu de unde ai dedus tu ca l-am refuzat eu si de aia m-a parasit el si si-a cautat alta. mai tu esti "naiv" rau sa nu spun prostut sau batut in cap. faceam misto de tine de aia ti-am dat dreptate dar vad ca tu esti distrus rau mai baiatule. tare as vrea sa vad eu o fata care sta cu un expert in materie de femei ca tine. dar in fine nu o sa-mi mai pierd timpul raspunzandu-ti .
alissa_roberta
Postat pe 28 Decembrie 2010 18:48
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-28 18:48:32
as vrea sa stiu si eu de unde ai dedus tu ca l-am refuzat eu si de aia m-a parasit el si si-a cautat alta. mai tu esti "naiv" rau sa nu spun prostut sau batut in cap. faceam misto de tine de aia ti-am dat dreptate dar vad ca tu esti distrus rau mai baiatule. tare as vrea sa vad eu o fata care sta cu un expert in materie de femei ca tine. dar in fine nu o sa-mi mai pierd timpul raspunzandu-ti .







... gogosica blonda a lui tata ... in primul tau comentariu ... spune-ai ... ca dupa un an de zile te-a cerut de nevasta ... ITI MAI AMINTESTI ? ... poti citi ce ai scris singura ? ... sau te laudai ca sa nu adormi ... iar prin logica cea mai simpla se poate deduce ca baiatul nu s-a refuzat singur ci a fost refuzat ... intelegi, gogosica blonda ? ... iar ca sa poata sa inteleaga refuzul probabil l-ai ''convins'' cu argumente ''solide'', gen - sa ne traim viata (intr-o forma mai nuantata bineinteles), sa ne cunoastem mai bine, sa terminam facultatile, sa ne facem o ''situatie'' ... etc ... etc ... nu ma astept sa iti aduci aminte prea multe dar macar ce ai scris la inceput ai putea sa revezi ... printr-un simplu click ...
marco918
Postat pe 29 Decembrie 2010 04:21
De la: marco918, la data 2010-12-29 04:21:57
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-28 18:48:32
as vrea sa stiu si eu de unde ai dedus tu ca l-am refuzat eu si de aia m-a parasit el si si-a cautat alta. mai tu esti "naiv" rau sa nu spun prostut sau batut in cap. faceam misto de tine de aia ti-am dat dreptate dar vad ca tu esti distrus rau mai baiatule. tare as vrea sa vad eu o fata care sta cu un expert in materie de femei ca tine. dar in fine nu o sa-mi mai pierd timpul raspunzandu-ti .







... gogosica blonda a lui tata ... in primul tau comentariu ... spune-ai ... ca dupa un an de zile te-a cerut de nevasta ... ITI MAI AMINTESTI ? ... poti citi ce ai scris singura ? ... sau te laudai ca sa nu adormi ... iar prin logica cea mai simpla se poate deduce ca baiatul nu s-a refuzat singur ci a fost refuzat ... intelegi, gogosica blonda ? ... iar ca sa poata sa inteleaga refuzul probabil l-ai ''convins'' cu argumente ''solide'', gen - sa ne traim viata (intr-o forma mai nuantata bineinteles), sa ne cunoastem mai bine, sa terminam facultatile, sa ne facem o ''situatie'' ... etc ... etc ... nu ma astept sa iti aduci aminte prea multe dar macar ce ai scris la inceput ai putea sa revezi ... printr-un simplu click ...


marco chiar vroiam sa iti dau dreptate insa citind mai bine primul ei mesaj..o credem dupa ce a scris.sunt sigur ca in realitate adevarul e undeva la mijloc dar noi cica cercetam si deslusim situatia dupa ce a scris dumneaei cuvant cu cuvant...uite asta a scris ea.:
''Am uitat sa spun ca dupa un an de relatie m-a cerut in casatorie si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna. Exact in perioada cand el cauta local pt nunta mi-a dat bomba ca vrea sa ne despartim''
extravagant
Postat pe 29 Decembrie 2010 11:44
De la: extravagant, la data 2010-12-29 11:44:37
De la: marco918, la data 2010-12-29 04:21:57
De la: alissa_roberta, la data 2010-12-28 18:48:32
as vrea sa stiu si eu de unde ai dedus tu ca l-am refuzat eu si de aia m-a parasit el si si-a cautat alta. mai tu esti "naiv" rau sa nu spun prostut sau batut in cap. faceam misto de tine de aia ti-am dat dreptate dar vad ca tu esti distrus rau mai baiatule. tare as vrea sa vad eu o fata care sta cu un expert in materie de femei ca tine. dar in fine nu o sa-mi mai pierd timpul raspunzandu-ti .







... gogosica blonda a lui tata ... in primul tau comentariu ... spune-ai ... ca dupa un an de zile te-a cerut de nevasta ... ITI MAI AMINTESTI ? ... poti citi ce ai scris singura ? ... sau te laudai ca sa nu adormi ... iar prin logica cea mai simpla se poate deduce ca baiatul nu s-a refuzat singur ci a fost refuzat ... intelegi, gogosica blonda ? ... iar ca sa poata sa inteleaga refuzul probabil l-ai ''convins'' cu argumente ''solide'', gen - sa ne traim viata (intr-o forma mai nuantata bineinteles), sa ne cunoastem mai bine, sa terminam facultatile, sa ne facem o ''situatie'' ... etc ... etc ... nu ma astept sa iti aduci aminte prea multe dar macar ce ai scris la inceput ai putea sa revezi ... printr-un simplu click ...


marco chiar vroiam sa iti dau dreptate insa citind mai bine primul ei mesaj..o credem dupa ce a scris.sunt sigur ca in realitate adevarul e undeva la mijloc dar noi cica cercetam si deslusim situatia dupa ce a scris dumneaei cuvant cu cuvant...uite asta a scris ea.:
''Am uitat sa spun ca dupa un an de relatie m-a cerut in casatorie si dupa 2 ani ne-am mutat impreuna. Exact in perioada cand el cauta local pt nunta mi-a dat bomba ca vrea sa ne despartim''


offffffffffffff. sa va lamuresc. dupa un an m-a cerut de sotie si eu am acceptat, au mai trecut vreo 10 luni si ne-am mutat impreuna. am vrut neaparat sa ne mutam impreuna inainte de casatorie pt a vedea daca putem convietui si daca ne intelegem. am locuit impreuna aproape doi ani. si in perioada asta am facut planuri de nunta si eram amandoi de acord . iar cand el cauta mai cu foc localuri pt nunta atunci mi-a dat vestea ca vrea sa ne despartim (acum o sa ma intrebati de ce cauta el si nu impreuna o sa va lamuresc si asta: am fost de cateva ori impreuna sa cautam, dar el avea un job mai flexibil si ii permitea timpul, mie nu prea) sper va v-am lamurit acum. nu l-am refuzat nu l-am inselat nu m-am purtat urat cu el, nu am scris aici sa-mi planga nimeni de mila sau sa ma sfatuiasca sa ma impac cu el, nu vreau sa ma impac cu el , vreau sa-mi continui viata si sa fiu fericita. acum contiunuati sa analizati cuvant cu cuvant ce am spus sa ma "prindeti cu minciuna" stii marco tu chiar ma amuzi cat esti de inversunat pe povestea asta stii atata inversunare vine din frustrari adanc ascunse. tie extravagant iti multumesc inca o data ca m-ai adus in stilul tau nemilos cu picioarele pe pamantcu picioarele pe pamant
alissa_roberta
Postat pe 29 Decembrie 2010 13:50
O sa ma intorc la prima postare (asa-s eu, o iau mai batraneste... mai e si varsta, deh' ) si am sa reamintesc ca s-a scris acolo ceva de genul : "cei care au trecut prin asa ceva". Din ce-am citit pana acum pare-se ca numai ploidevise a inteles, caci bineinteles numai dumneaiei a trecut prin asa ceva. Restul sunt comentarii ...
Eu nu pot sa recunosc daca am trecut sau nu prin asa ceva, nu-mi permite mandria... mai ales ca intamplarea face sa fiu barbat , asta nu ma impiedica insa sa constat ca autoarea primei postari a cunoscut ceea ce noi numim (cam fara sa intelegem de ce ... ) iubirea. Ai cunoscut-o, ai vazut ce inseamna, ai trait la un moment dat foarte intens aceasta viata... Fericito ! A naibii iubirea insa, sugubeata cum e ea, are si asa-numitul... revers al medaliei (caci numai in basme se spune "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" ) si apare... suferinta din iubire. Pe principiul actiunii si reactiunii, sau al compensatiei... cat primesti atat ti se ia. Important este insa ... ca ai cunoscut iubirea in toata splendoarea ei.
alegro6543
Postat pe 29 Decembrie 2010 16:31
De la: alegro6543, la data 2010-12-29 16:31:27O sa ma intorc la prima postare (asa-s eu, o iau mai batraneste... mai e si varsta, deh' ) si am sa reamintesc ca s-a scris acolo ceva de genul : "cei care au trecut prin asa ceva". Din ce-am citit pana acum pare-se ca numai ploidevise a inteles, caci bineinteles numai dumneaiei a trecut prin asa ceva. Restul sunt comentarii ...
Eu nu pot sa recunosc daca am trecut sau nu prin asa ceva, nu-mi permite mandria... mai ales ca intamplarea face sa fiu barbat , asta nu ma impiedica insa sa constat ca autoarea primei postari a cunoscut ceea ce noi numim (cam fara sa intelegem de ce ... ) iubirea. Ai cunoscut-o, ai vazut ce inseamna, ai trait la un moment dat foarte intens aceasta viata... Fericito ! A naibii iubirea insa, sugubeata cum e ea, are si asa-numitul... revers al medaliei (caci numai in basme se spune "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" ) si apare... suferinta din iubire. Pe principiul actiunii si reactiunii, sau al compensatiei... cat primesti atat ti se ia. Important este insa ... ca ai cunoscut iubirea in toata splendoarea ei.


da am cunoscut iubirea dar acum daca as avea de ales nu stiu ce as alege, sa cunosti iubirea si sa suferi sau sa nu cunosti de loc iubirea. acum as alege a doua varianta dar peste un timp poate ca o sa devin mai inteleapta si o sa zic ca prefer prima varianta
alissa_roberta
Postat pe 2 Ianuarie 2011 18:35
De la: alissa_roberta, la data 2011-01-02 18:35:44
De la: alegro6543, la data 2010-12-29 16:31:27O sa ma intorc la prima postare (asa-s eu, o iau mai batraneste... mai e si varsta, deh' ) si am sa reamintesc ca s-a scris acolo ceva de genul : "cei care au trecut prin asa ceva". Din ce-am citit pana acum pare-se ca numai ploidevise a inteles, caci bineinteles numai dumneaiei a trecut prin asa ceva. Restul sunt comentarii ...
Eu nu pot sa recunosc daca am trecut sau nu prin asa ceva, nu-mi permite mandria... mai ales ca intamplarea face sa fiu barbat , asta nu ma impiedica insa sa constat ca autoarea primei postari a cunoscut ceea ce noi numim (cam fara sa intelegem de ce ... ) iubirea. Ai cunoscut-o, ai vazut ce inseamna, ai trait la un moment dat foarte intens aceasta viata... Fericito ! A naibii iubirea insa, sugubeata cum e ea, are si asa-numitul... revers al medaliei (caci numai in basme se spune "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" ) si apare... suferinta din iubire. Pe principiul actiunii si reactiunii, sau al compensatiei... cat primesti atat ti se ia. Important este insa ... ca ai cunoscut iubirea in toata splendoarea ei.


da am cunoscut iubirea dar acum daca as avea de ales nu stiu ce as alege, sa cunosti iubirea si sa suferi sau sa nu cunosti de loc iubirea. acum as alege a doua varianta dar peste un timp poate ca o sa devin mai inteleapta si o sa zic ca prefer prima varianta
din pacate e plina lumea de femei care se lasa prostite si fraierite de barbati profitori care vor sa le foloseasca numai pentru satisfacerea placerilor iar dupa ce se satura le intorc spatele...
kudika029282
Postat pe 2 Ianuarie 2011 21:35
La multi ani 282!
geo_resuscitat
Postat pe 2 Ianuarie 2011 21:38
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-02 21:38:26La multi ani 282!
la fel si tie...!!!
kudika029282
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:47
Scria cineva pe aici ca asa sunteti voi femeiele cand e vorba de o relatie...ca va implicati si ca suferiti...bla, bla,bla. Nu cred ca are vreo relevanta asta, unde mai pui ca nu e nici macar adevarat.

Stiu insa ca primele luni dupa o despartire de o persoana pe care ai iubit-o intens sunt cumplite, si aici nu conteaza ca esti barbat sau femeie, ca ai 18 ani sau 40. Suferinta ne loveste deopotriva pe toti pentru ca acea dorinta si sentimente de fericire care candva ne umpleau sufletul se transforma in opusul lor. In lipsa iubirii, omul este programat sa sufere ingrozitor.

Trec si eu printr-o perioada similara si numai eu stiu cat imi e de greu. Insa am invatat un lucru valoros: n-ai cum sa te fortezi sa-ti scoti suferinta din suflet. Nici macar nu e natural. E normal sa suferi dupa un om pe care l-ai iubit mai mult decat te-ai iubit pe tine la un moment dat. Ar fi total nesanatos sa nu suferi, ar insemna ca practic persoana aia nu a insemnat nimic pentru tine. Tot ce poti sa faci este sa rumegi...si sa tot rumegi pana intr-o zi cand suferinta se dizolva de la sine. E un travaliu de doliu pe care este obligatoriu sa-l parcurgi, iar pe langa atitudinea de: da-l dreaq ca nu-l mai iubesc, mai sanatos este sa-ti recunosti tie si sa accepti starea prin care treci.

Accepta pur si simplu ca acel paradis s-a dus, si invata sa te proiectezi in prezent, fara sperante desarte fara idei preconcepute, fara tendinte de razbunare. Eu imi ziceam acum cateva saptamani ca la mine sarbatorile vor fi de fapt prilej de inmormantare si nu de bucurie, si uite ca am trecut cu bine peste toate. Cat despre razbunare...nu trebuie sa faci nimic decat sa lucrezi la dezvoltarea ta personala. Intr-o zi, cand va afla ce bine o duci si ce barbat ai langa tine o sa se tavaleasca pe jos de ciuda. Trust me! Mie fata pe care am iubit-o enorm acum ani buni si care m-a lasat balta, tremurand ca un caine, mi-a recunoscut de-abia acum, dupa ce m-a vazut, ca am fost cel mai bun si ca inca ii e dor de mine. Evident, e mult prea tarziu!

silky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:16
De la: silky, la data 2011-01-03 20:16:10Scria cineva pe aici ca asa sunteti voi femeiele cand e vorba de o relatie...ca va implicati si ca suferiti...bla, bla,bla. Nu cred ca are vreo relevanta asta, unde mai pui ca nu e nici macar adevarat.

Stiu insa ca primele luni dupa o despartire de o persoana pe care ai iubit-o intens sunt cumplite, si aici nu conteaza ca esti barbat sau femeie, ca ai 18 ani sau 40. Suferinta ne loveste deopotriva pe toti pentru ca acea dorinta si sentimente de fericire care candva ne umpleau sufletul se transforma in opusul lor. In lipsa iubirii, omul este programat sa sufere ingrozitor.

Trec si eu printr-o perioada similara si numai eu stiu cat imi e de greu. Insa am invatat un lucru valoros: n-ai cum sa te fortezi sa-ti scoti suferinta din suflet. Nici macar nu e natural. E normal sa suferi dupa un om pe care l-ai iubit mai mult decat te-ai iubit pe tine la un moment dat. Ar fi total nesanatos sa nu suferi, ar insemna ca practic persoana aia nu a insemnat nimic pentru tine. Tot ce poti sa faci este sa rumegi...si sa tot rumegi pana intr-o zi cand suferinta se dizolva de la sine. E un travaliu de doliu pe care este obligatoriu sa-l parcurgi, iar pe langa atitudinea de: da-l dreaq ca nu-l mai iubesc, mai sanatos este sa-ti recunosti tie si sa accepti starea prin care treci.

Accepta pur si simplu ca acel paradis s-a dus, si invata sa te proiectezi in prezent, fara sperante desarte fara idei preconcepute, fara tendinte de razbunare. Eu imi ziceam acum cateva saptamani ca la mine sarbatorile vor fi de fapt prilej de inmormantare si nu de bucurie, si uite ca am trecut cu bine peste toate. Cat despre razbunare...nu trebuie sa faci nimic decat sa lucrezi la dezvoltarea ta personala. Intr-o zi, cand va afla ce bine o duci si ce barbat ai langa tine o sa se tavaleasca pe jos de ciuda. Trust me! Mie fata pe care am iubit-o enorm acum ani buni si care m-a lasat balta, tremurand ca un caine, mi-a recunoscut de-abia acum, dupa ce m-a vazut, ca am fost cel mai bun si ca inca ii e dor de mine. Evident, e mult prea tarziu!

ai divortat probabil si inca o mai regreti pe fosta asa-i...
kudika029282
Postat pe 3 Ianuarie 2011 21:06
De la: silky, la data 2011-01-03 20:16:10Scria cineva pe aici ca asa sunteti voi femeiele cand e vorba de o relatie...ca va implicati si ca suferiti...bla, bla,bla. Nu cred ca are vreo relevanta asta, unde mai pui ca nu e nici macar adevarat.

Stiu insa ca primele luni dupa o despartire de o persoana pe care ai iubit-o intens sunt cumplite, si aici nu conteaza ca esti barbat sau femeie, ca ai 18 ani sau 40. Suferinta ne loveste deopotriva pe toti pentru ca acea dorinta si sentimente de fericire care candva ne umpleau sufletul se transforma in opusul lor. In lipsa iubirii, omul este programat sa sufere ingrozitor.

Trec si eu printr-o perioada similara si numai eu stiu cat imi e de greu. Insa am invatat un lucru valoros: n-ai cum sa te fortezi sa-ti scoti suferinta din suflet. Nici macar nu e natural. E normal sa suferi dupa un om pe care l-ai iubit mai mult decat te-ai iubit pe tine la un moment dat. Ar fi total nesanatos sa nu suferi, ar insemna ca practic persoana aia nu a insemnat nimic pentru tine. Tot ce poti sa faci este sa rumegi...si sa tot rumegi pana intr-o zi cand suferinta se dizolva de la sine. E un travaliu de doliu pe care este obligatoriu sa-l parcurgi, iar pe langa atitudinea de: da-l dreaq ca nu-l mai iubesc, mai sanatos este sa-ti recunosti tie si sa accepti starea prin care treci.

Accepta pur si simplu ca acel paradis s-a dus, si invata sa te proiectezi in prezent, fara sperante desarte fara idei preconcepute, fara tendinte de razbunare. Eu imi ziceam acum cateva saptamani ca la mine sarbatorile vor fi de fapt prilej de inmormantare si nu de bucurie, si uite ca am trecut cu bine peste toate. Cat despre razbunare...nu trebuie sa faci nimic decat sa lucrezi la dezvoltarea ta personala. Intr-o zi, cand va afla ce bine o duci si ce barbat ai langa tine o sa se tavaleasca pe jos de ciuda. Trust me! Mie fata pe care am iubit-o enorm acum ani buni si care m-a lasat balta, tremurand ca un caine, mi-a recunoscut de-abia acum, dupa ce m-a vazut, ca am fost cel mai bun si ca inca ii e dor de mine. Evident, e mult prea tarziu!




da ai dreptate toti trecem prin asta nu conteaza varsta sau sexul. nu am ganduri de razbunare fata de el dar sper ca asa cum ai spus tu ca intr-o zi eu sa fiu implinita pe toate planurile si sa nu-mi mai pese de el, sa nu-mi mai pese nici macar ca se oftica. vreau de asemenea sa-ti multumesc pt cuvintele tale si promit ca o sa-ti urmez sfaturile : )
alissa_roberta
Postat pe 3 Ianuarie 2011 21:17
[/quote]ai divortat probabil si inca o mai regreti pe fosta asa-i... [/quote]

Nu prea inteleg de unde ai dedus tu asta, dar ma rog...fiecare poate sa inteleaga ce vrea. Spuneam doar ca trec exact prin aceeasi situatie cu a ei. M-a parasit pentru ca simtea ca nu ma mai iubeste. Nu, n-am vrut nici macar o clipa asta. Dar incerc sa accept realitatea, chiar daca doare cumplit.

Toate se intampla cu un scop in viata. Nu, viata nu e nedreapta, doar noi suntem cei care nu-i putem observa scopul devenirii. Intr-o zi vom face analize comparative si caliti sufleteste ne vom da seama de tot si de toate.

Ii doresc celei care a deschis acest topic exact ce imi doresc mie: multa rabdare si putere. Toate trec intr-o zi!
silky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:32
De la: silky, la data 2011-01-04 00:32:56
ai divortat probabil si inca o mai regreti pe fosta asa-i... [/quote]

Nu prea inteleg de unde ai dedus tu asta, dar ma rog...fiecare poate sa inteleaga ce vrea. Spuneam doar ca trec exact prin aceeasi situatie cu a ei. M-a parasit pentru ca simtea ca nu ma mai iubeste. Nu, n-am vrut nici macar o clipa asta. Dar incerc sa accept realitatea, chiar daca doare cumplit.

Toate se intampla cu un scop in viata. Nu, viata nu e nedreapta, doar noi suntem cei care nu-i putem observa scopul devenirii. Intr-o zi vom face analize comparative si caliti sufleteste ne vom da seama de tot si de toate.

Ii doresc celei care a deschis acest topic exact ce imi doresc mie: multa rabdare si putere. Toate trec intr-o zi![/quote]se vede ca o regreti mult pe femeia care te-a parasit..dar mai bine gandeste-te ce i-ai facut tu de a ajuns sa te paraseasca,,,
kudika029282
Postat pe 4 Ianuarie 2011 10:19
buna! eu sunt bianca si am o relatie de 5 ani si jumatate.pot sa spun ca primii 2 ani au fost de vis,simteam ca e omul cu care imi voi petrece restul vietii bine poate veti rade pentru ca atunci aveam doar 15 ani dar l-am iubit si inca il iubesc.a incercat vre o 3 luni de zile sa stea cu mine si eu mereu fugeam de el dar pana la urma am hotarat sa incepem o relatie.toate bune insa cand eu am intrat la liceu s-au cam stricat treburile deoarece acolo am cunoscut un baiat care pot sa spun cu mana pe inima ca om mai nenorocit,mai rautacios si mai prefacut ca el nu exista,iar din momentul in care l-am cunoscut pe domnul s relatia mea a inceput sa se duca in jos.mi se parea ca cel pe care il iubisem si care statuse 2 ani langa mine acum este intrecut de cel pe care il intalnisem la liceu insa nici pe departe nu era asa si nici nu se vor compara niciodata insa in clipele alea asa vedeam.dupa o perioada au inceput problemele io ma mai pupam cu ala pe la scoala uneori nu il sufeream sa il vad si tot asa asta s-a intamplat timp de 4 ani de zile cat am stat in liceu s-au mai bine zis aveam momente cand mi se parea mie ca domnul s are cv mai aparte insa nu era asa si io doar aveam momente cand pur si simplu nu mai vedeam,nu mai gandeam lucid.actualul prieten incerca mereu s ma itrezeasca si sa mi spuna ca nu e potrivit si caa nu ee bine ce fac ca il fac si pe el sa sufere....nu uit sa mentionez faptul ca in tot acest timp cat am fost la liceu in momentul in care eu stateam cu ala pe la scoala si dupa cateva zile imi reveneam ,actualul prieten mi o cocea si el si statea cu cate una aducandu si aminte de ce ii facusem eu.acum 2 ani de zile inainte de ziua unei colege prietenul meu stia ca va fi si retardatu ala acolo si s-a rugat de mine sa nu ma duc s-au sa il iau macar cu mine,eu stiind ca vine si el nu am vrut sa mearga dar nici nu puteam sa raman aks si sa pic urat in fata prietenei mele.in sfarsit ne am certat am ajuns la colega mea la petrecere si acolo am baut mult,foarte mult ,am fumat si am ajuns cu el in pat dar ca act sexual nu s-a consumat pentru ca a intrat prima data si m a durut l am dat afara,iar a doua oara a intrat si doar a stat cateva min ca la fel nu am putut sa suport,parca aveam un gol in minte si negru tot si nu constientizam ce faceam.ma credeti ca m am simtit atat de murdara dupa c s int asta si ma rugam si mi am dorit sa nu se afle asta?insa domnul la 1 an de zile dupa ce se intamplase i-a spus actuaului meu iubit si de aici a fost un an in care am simtit cum treptat se schimba si simteam ca nu mai e acelasi baiat iubitor....la inceput nu a vrut sa mi spuna si apoi mi a zs dar bineinteles ca n am recunoscut numai de teama sa nu il pierd insa acum la 2 ani dupa toata treaba inainte cu 1 saptamana de craciun am recunoscut ceea ce se intamplase si i am spus ca nu amrealizat pe moment,ca actul sexual nu s-a consumat propriu zis dar...nu l-a interesat .nu am recunoscut pana atunci de teama sa nu il pierd pentru ca io am fost virgina cand m am culcat cu el si mereu i am promis ca voi ramane a lui si el numai al meu .insa el inainte sda recunosc toata treaba asta prin septembrie 2010 s-a cuplat cu una io i am vazut noaptea in masina el era foarte schimbat mi a zs k nu are nimic cu ea si de fapt nu era asa ca sa aflu mai apoi ca a fost intr-o noapte cu ea intr-un loc unde se duc de obicei unii sa se cotzaie in masini....am plans am fost terminata nu mai maincam nu mai dormeam iar la deschidere la facultate am lesinat ...bineinteles pentru mine n a fost mare lucru deoarece stiam motivul .insa el cam tot ce facea le spunea unor prieteni si le a spus multe lucruri neadevarate despre mine iar ei au vazut niste neconcordante intre cele spuse de el si cele spuse de mine in momentul in care el a fost plecat in spania vre o 2 saptamani si de obicei nu pleca nicaieri fara mine si eu eram universul lui sau cel putin asa zicea si nu a insistat s merg sau macar sa intrebe nimic...am zis ok asta e nu am bani sa merg du te tu .si atunci am inceput sa ies cu fete si baieti cu care el statea de vorba si ca sa aflu ca si el m a intors de multe ori pe la spate si anume ca a stat cu mai multe decat cred io in momentul in care imi spunea ca ma iubeste si mi s a spus sa nu mai fiu atat de naiva sa cred faptul ca el nu s a culcat cu niciuna alta in timp de 5 ani jumate....atunci am ramas cu gura cascata ....iar intrebare capcana a fost de unde stii u ca el nu a mai fost cu niciuna in afara de tine ?si ca el e asa pur cum zice..?de ce dupa 2 ani s-a gandit ca trebuie sa ti reproseze?....eu consider ca o greseala ca a mea nu are iertare in unele cazuri mai ales cand juri si promiti iubire celui de lnaga tine....doar ca uneori ma gandesc ca daca nu se int atunci se intampla acum si daca nu acum poate in viitor si nu cu individul acela cu altul si nu se stie care erau circumstantele.....regret din sulfet ce s-a intamplat si cum s a intamplat regret ca a trebuit sa sufere mi a spus ca el sufera ca si cum ar fi fost ieri.....e greu de trecut peste una ca asta dar...io l am rugat sa mergem sa facem acum o logodna la biserica sa ne spovedim sa putem sa ne impartasim sa fim in radul lumii si noi sa nu mai stam asa in pacat insa acum da inapoi si ma gandes ca daca va aparea una mai buna ca mine sau sa ii placa lui mai mult sigur se va agata de ea si iar ma va lasa....eu vreau un viitor cu el vreau o viata langa el dar simt ca el nu vrea asta si nu l pot obliga....
bybytzu
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:12
Nu trebuie sa faci neaparat ceva ca sa intervina ruptura. Pur si simplu, la un moment dat, ceva se rupe. Unul nu mai iubeste suficient...si pleaca!
In fine, nu sunt eu subiectul principal al forumului
silky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:12
De la: bybytzu, la data 2011-01-04 13:12:23buna! eu sunt bianca si am o relatie de 5 ani si jumatate.pot sa spun ca primii 2 ani au fost de vis,simteam ca e omul cu care imi voi petrece restul vietii bine poate veti rade pentru ca atunci aveam doar 15 ani dar l-am iubit si inca il iubesc.a incercat vre o 3 luni de zile sa stea cu mine si eu mereu fugeam de el dar pana la urma am hotarat sa incepem o relatie.toate bune insa cand eu am intrat la liceu s-au cam stricat treburile deoarece acolo am cunoscut un baiat care pot sa spun cu mana pe inima ca om mai nenorocit,mai rautacios si mai prefacut ca el nu exista,iar din momentul in care l-am cunoscut pe domnul s relatia mea a inceput sa se duca in jos.mi se parea ca cel pe care il iubisem si care statuse 2 ani langa mine acum este intrecut de cel pe care il intalnisem la liceu insa nici pe departe nu era asa si nici nu se vor compara niciodata insa in clipele alea asa vedeam.dupa o perioada au inceput problemele io ma mai pupam cu ala pe la scoala uneori nu il sufeream sa il vad si tot asa asta s-a intamplat timp de 4 ani de zile cat am stat in liceu s-au mai bine zis aveam momente cand mi se parea mie ca domnul s are cv mai aparte insa nu era asa si io doar aveam momente cand pur si simplu nu mai vedeam,nu mai gandeam lucid.actualul prieten incerca mereu s ma itrezeasca si sa mi spuna ca nu e potrivit si caa nu ee bine ce fac ca il fac si pe el sa sufere....nu uit sa mentionez faptul ca in tot acest timp cat am fost la liceu in momentul in care eu stateam cu ala pe la scoala si dupa cateva zile imi reveneam ,actualul prieten mi o cocea si el si statea cu cate una aducandu si aminte de ce ii facusem eu.acum 2 ani de zile inainte de ziua unei colege prietenul meu stia ca va fi si retardatu ala acolo si s-a rugat de mine sa nu ma duc s-au sa il iau macar cu mine,eu stiind ca vine si el nu am vrut sa mearga dar nici nu puteam sa raman aks si sa pic urat in fata prietenei mele.in sfarsit ne am certat am ajuns la colega mea la petrecere si acolo am baut mult,foarte mult ,am fumat si am ajuns cu el in pat dar ca act sexual nu s-a consumat pentru ca a intrat prima data si m a durut l am dat afara,iar a doua oara a intrat si doar a stat cateva min ca la fel nu am putut sa suport,parca aveam un gol in minte si negru tot si nu constientizam ce faceam.ma credeti ca m am simtit atat de murdara dupa c s int asta si ma rugam si mi am dorit sa nu se afle asta?insa domnul la 1 an de zile dupa ce se intamplase i-a spus actuaului meu iubit si de aici a fost un an in care am simtit cum treptat se schimba si simteam ca nu mai e acelasi baiat iubitor....la inceput nu a vrut sa mi spuna si apoi mi a zs dar bineinteles ca n am recunoscut numai de teama sa nu il pierd insa acum la 2 ani dupa toata treaba inainte cu 1 saptamana de craciun am recunoscut ceea ce se intamplase si i am spus ca nu amrealizat pe moment,ca actul sexual nu s-a consumat propriu zis dar...nu l-a interesat .nu am recunoscut pana atunci de teama sa nu il pierd pentru ca io am fost virgina cand m am culcat cu el si mereu i am promis ca voi ramane a lui si el numai al meu .insa el inainte sda recunosc toata treaba asta prin septembrie 2010 s-a cuplat cu una io i am vazut noaptea in masina el era foarte schimbat mi a zs k nu are nimic cu ea si de fapt nu era asa ca sa aflu mai apoi ca a fost intr-o noapte cu ea intr-un loc unde se duc de obicei unii sa se cotzaie in masini....am plans am fost terminata nu mai maincam nu mai dormeam iar la deschidere la facultate am lesinat ...bineinteles pentru mine n a fost mare lucru deoarece stiam motivul .insa el cam tot ce facea le spunea unor prieteni si le a spus multe lucruri neadevarate despre mine iar ei au vazut niste neconcordante intre cele spuse de el si cele spuse de mine in momentul in care el a fost plecat in spania vre o 2 saptamani si de obicei nu pleca nicaieri fara mine si eu eram universul lui sau cel putin asa zicea si nu a insistat s merg sau macar sa intrebe nimic...am zis ok asta e nu am bani sa merg du te tu .si atunci am inceput sa ies cu fete si baieti cu care el statea de vorba si ca sa aflu ca si el m a intors de multe ori pe la spate si anume ca a stat cu mai multe decat cred io in momentul in care imi spunea ca ma iubeste si mi s a spus sa nu mai fiu atat de naiva sa cred faptul ca el nu s a culcat cu niciuna alta in timp de 5 ani jumate....atunci am ramas cu gura cascata ....iar intrebare capcana a fost de unde stii u ca el nu a mai fost cu niciuna in afara de tine ?si ca el e asa pur cum zice..?de ce dupa 2 ani s-a gandit ca trebuie sa ti reproseze?....eu consider ca o greseala ca a mea nu are iertare in unele cazuri mai ales cand juri si promiti iubire celui de lnaga tine....doar ca uneori ma gandesc ca daca nu se int atunci se intampla acum si daca nu acum poate in viitor si nu cu individul acela cu altul si nu se stie care erau circumstantele.....regret din sulfet ce s-a intamplat si cum s a intamplat regret ca a trebuit sa sufere mi a spus ca el sufera ca si cum ar fi fost ieri.....e greu de trecut peste una ca asta dar...io l am rugat sa mergem sa facem acum o logodna la biserica sa ne spovedim sa putem sa ne impartasim sa fim in radul lumii si noi sa nu mai stam asa in pacat insa acum da inapoi si ma gandes ca daca va aparea una mai buna ca mine sau sa ii placa lui mai mult sigur se va agata de ea si iar ma va lasa....eu vreau un viitor cu el vreau o viata langa el dar simt ca el nu vrea asta si nu l pot obliga....

un rezumat...
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:15
De la: silky, la data 2011-01-04 13:12:29Nu trebuie sa faci neaparat ceva ca sa intervina ruptura. Pur si simplu, la un moment dat, ceva se rupe.

bineanteles...te apleci si ti se rup pantalonii chiar in fund...dar stai linistit, ca s-a inventat acul si ata ...am glumit...sper sa nu te superi
miss_darine
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:28
De la: miss_darine, la data 2011-01-04 13:28:25
De la: silky, la data 2011-01-04 13:12:29Nu trebuie sa faci neaparat ceva ca sa intervina ruptura. Pur si simplu, la un moment dat, ceva se rupe.

bineanteles...te apleci si ti se rup pantalonii chiar in fund...dar stai linistit, ca s-a inventat acul si ata ...am glumit...sper sa nu te superi


Nu ma supar deloc. Ba dimpotriva, mi se pare o analogie foarte interesanta
silky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:10
De la: silky, la data 2011-01-03 20:16:10Scria cineva pe aici ca asa sunteti voi femeiele cand e vorba de o relatie...ca va implicati si ca suferiti...bla, bla,bla. Nu cred ca are vreo relevanta asta, unde mai pui ca nu e nici macar adevarat.

Stiu insa ca primele luni dupa o despartire de o persoana pe care ai iubit-o intens sunt cumplite, si aici nu conteaza ca esti barbat sau femeie, ca ai 18 ani sau 40. Suferinta ne loveste deopotriva pe toti pentru ca acea dorinta si sentimente de fericire care candva ne umpleau sufletul se transforma in opusul lor. In lipsa iubirii, omul este programat sa sufere ingrozitor.

Trec si eu printr-o perioada similara si numai eu stiu cat imi e de greu. Insa am invatat un lucru valoros: n-ai cum sa te fortezi sa-ti scoti suferinta din suflet. Nici macar nu e natural. E normal sa suferi dupa un om pe care l-ai iubit mai mult decat te-ai iubit pe tine la un moment dat. Ar fi total nesanatos sa nu suferi, ar insemna ca practic persoana aia nu a insemnat nimic pentru tine. Tot ce poti sa faci este sa rumegi...si sa tot rumegi pana intr-o zi cand suferinta se dizolva de la sine. E un travaliu de doliu pe care este obligatoriu sa-l parcurgi, iar pe langa atitudinea de: da-l dreaq ca nu-l mai iubesc, mai sanatos este sa-ti recunosti tie si sa accepti starea prin care treci.

Accepta pur si simplu ca acel paradis s-a dus, si invata sa te proiectezi in prezent, fara sperante desarte fara idei preconcepute, fara tendinte de razbunare. Eu imi ziceam acum cateva saptamani ca la mine sarbatorile vor fi de fapt prilej de inmormantare si nu de bucurie, si uite ca am trecut cu bine peste toate. Cat despre razbunare...nu trebuie sa faci nimic decat sa lucrezi la dezvoltarea ta personala. Intr-o zi, cand va afla ce bine o duci si ce barbat ai langa tine o sa se tavaleasca pe jos de ciuda. Trust me! Mie fata pe care am iubit-o enorm acum ani buni si care m-a lasat balta, tremurand ca un caine, mi-a recunoscut de-abia acum, dupa ce m-a vazut, ca am fost cel mai bun si ca inca ii e dor de mine. Evident, e mult prea tarziu!



cata dreptate ai
DayC
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:30
Alissa Roberta,

Timpul te va ajuta mult sa uiti, cel mai probabil definitiv. Dar am citit undeva ca cineva scrisese ca" orice iubire trece", insa eu ma opun acestei afirmatii. Exista mai multe tipuri de iubiri in viata asta. Insa iubirea adevarata, desavarsita nu va trece doar pentru ca nu mai primeste "beneficii".
In cazul unei iubiri adevarate, timpul nu are nici o relevanta din pacate.
Si cine spune ca a iubit pe cineva atata vreme cat a primit ce s-a dorit de la obiectul iubit, iar in prezent nu mai iubeste persoana pentru ca nu ii mai ofera nimic, la ce folos sa iubeasca? de fapt n-a iubit niciodata cu adevarat...
totusi imi cer scuze ca am deviat de la subiect. In concluzie timpul vindeca si chiar definitiv cum am spus mai sus daca a fost vorba de iubirea aceea ofer-primesc si dupa ce procesul de economie al unei relatii se termina, se vor termina si sentimentele in timp. Timpul nu vindeca atunci cand iubirea exista fara nici un motiv, neconditionata intr-un cuvant
DeeaCatalina
Postat pe 21 Ianuarie 2011 02:49
De la: DeeaCatalina, la data 2011-01-21 02:49:34Alissa Roberta,

Timpul te va ajuta mult sa uiti, cel mai probabil definitiv. Dar am citit undeva ca cineva scrisese ca" orice iubire trece", insa eu ma opun acestei afirmatii. Exista mai multe tipuri de iubiri in viata asta. Insa iubirea adevarata, desavarsita nu va trece doar pentru ca nu mai primeste "beneficii".
In cazul unei iubiri adevarate, timpul nu are nici o relevanta din pacate.
Si cine spune ca a iubit pe cineva atata vreme cat a primit ce s-a dorit de la obiectul iubit, iar in prezent nu mai iubeste persoana pentru ca nu ii mai ofera nimic, la ce folos sa iubeasca? de fapt n-a iubit niciodata cu adevarat...
totusi imi cer scuze ca am deviat de la subiect. In concluzie timpul vindeca si chiar definitiv cum am spus mai sus daca a fost vorba de iubirea aceea ofer-primesc si dupa ce procesul de economie al unei relatii se termina, se vor termina si sentimentele in timp. Timpul nu vindeca atunci cand iubirea exista fara nici un motiv, neconditionata intr-un cuvant


da din pacate ai dreptate. spun din pacate pentru ca mi-as fi dorit ca timul macar sa amelioreze durerea si dorul, dar in cazul meu nu este asa. stiu ca multi spun ca a trecut putin timp de cand ne-am despartit (aproape 6 luni) . eu il iubesc la fel, in schimb stiu ca nu il pot ierta si nu mai pot fi cu el.
iti multumesc mult pentru cuvintele tale si iti doresc tot binele din lume
alissa_roberta
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna tuturor! 21 De la: Armain_Qi_1 1 August 2011 21:43
Barbatii care incep a fi nemultumiti 62 De la: ___LL___ 26 Iulie 2009 02:10
Va rog ajutati-ma! 14 De la: kudika170418 26 Aprilie 2010 00:21
Am nevoie de un sfat 24 De la: lenzo 8 Mai 2010 19:27
e cva gresit in asta??? 35 De la: pisy_dulshe16 24 Noiembrie 2009 21:51