Setari Cookie-uri

femeia intretinuta?

femeia intretinuta, ai vrut sa spui femeia casnica.in primul rand ca ea intretine casa, copiii si nu in ultimul rand pe sot ca sa dea randament maxim.pacat ca in Romania situatia e de asa natura incat femeile nu aleg ci majoritatea trebuie sa munceasca.putine isi pot alege un job care sa-l faca din placere.eu , personal cunosc foarte multe femei care satule de munca in fabrica, supermarcheturi,etc., vorbim de femeile de rand care sunt cele mai multe in tara asta, ar da orice ca sotul sa castige suficient si ele sa se ocupe numai de casa si de copii.multe sunt chiar invidioase pe asa zisele "intretinute",care nu trebuie sa se trezeasca la ore fixe si sunt mult mai relaxate si mai prezente in educatia copiilor.si, da eu sunt o femeie casnica si in blocul unde am stat am starnit multe invidii si mi s-au facut multe rautati tocmai din acest motiv.mai ales ca fara falsa modestie,din punct de vedere fizic Dumnezeu a fost darnic cu mine.mereu auzeam, arata bine ptr. ca o tine fraierul ala in spate sau ,cand sotii le mai certau pentru crizele facute :"ce are ea in plus fata de mine?". nu am timp sa mai dezvolt ptr. ca am un copilas care nu sta locului, dar o sa revin.
kudika_21102
Postat pe 14 Noiembrie 2012 00:23
mai scria cineva pe aici ca" ce se face sotia casnica dupa vreo 10 ani cand e expirata" eu zic ca una care se duce zi de zi la fabrica din nevoi financiare, vine si acasa unde o asteapta alte solicitari:curatenie ,gatit, spalat vase, ingrijit copii,ingrijit barbatel etc{asta daca nu are cumva ajutor de la soacra sau mama},"expira "expira mult mai repede si nervos si psihic.
kudika_21102
Postat pe 14 Noiembrie 2012 23:51
De la: kudika_21102, la data 2012-11-14 23:51:47mai scria cineva pe aici ca" ce se face sotia casnica dupa vreo 10 ani cand e expirata" eu zic ca una care se duce zi de zi la fabrica din nevoi financiare, vine si acasa unde o asteapta alte solicitari:curatenie ,gatit, spalat vase, ingrijit copii,ingrijit barbatel etc{asta daca nu are cumva ajutor de la soacra sau mama},"expira "expira mult mai repede si nervos si psihic.
de unde pana unde ideea rautacioasa ca o femeie casnica e una plafonata si neangrijita?aici nu vorbim de "casnicele" cu cinci,sase sau opt copii care stau in chirie ,traiesc din mila statului si din alocatiile copiilor.acelea sunt intr-adevar femei inconstiinte, fara prea multa carte si care chinuie niste suflete nevinovate.sunt si femei casnice care au terminat un liceu {la zi nu la seral},o facultate, o postliceala .asa a fost sa fie,negasind ceva in domeniul lor,decat sa acepte tot felul de compromisuri si sa vina acasa un pachet de nervi,mai bine se ocupa de familie.bineanteles daca salariul sotului le permite si de comun acord cu dansul.si eu sunt casnica, am absolvit un liceu si nu l-am trecut ca gasca prin apa.am avut medie buna la bac dar din motive financiare nu am reusit sa termin o facultate.am lucrat 7-8 ani de zile in fabrica, apoi ca vanzatoare.castigam foarte putin comparativ cu cat cheltuiam pe transport, mancare,haine.nu mai pun ca m-am imbolnavit deseori si ca in Romania,degeaba ai asigurare, tot trebuie sa scoti bani grei din buzunar cand ajungi pe mana medicilor.sotul meu nu castiga stralucit dar castiga binisor si ne descurcam avand in vedere ca ne ridicam si o casa.suntem multumiti cu ce avem si mai presus de toate avem liniste si intelegere.
kudika_21102
Postat pe 15 Noiembrie 2012 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fata Scorpion vs. Baiatul Berbec 1 De la: Lady_Shadow 8 Mai 2010 20:12
eu geaman,el rac,asa merge? 2 De la: miss_darine 15 Decembrie 2009 19:43
21 IUNIE= GEMENI SAU RAC??? 38 De la: Diavolyta_ 14 Mai 2009 22:49
hy 5 De la: bestiutza_relouded 9 August 2009 01:16
buna yumy 3 De la: anastasia_m 8 August 2010 20:11