Setari Cookie-uri

de ce a murit?

Sãmbãtã 8 ianuarie 2011 între orele 11 ºi 16, la intrarea Ghe. ªincai a parcului Tineretului, colectãm mâncare pentru cãþei.
Ea va ajunge la cele câteva sute de suflete din adãpostul "Laila".Cu aceastã ocazie facem un apel pentru a ajuta caþeii cu pãturi, prosoape, cuverturi, pentru a-i proteja de frigul iernii. Fiþi alãturi de cãþeii din "Laila" in acest inceput de an!
Oricine poate ajuta, oferind o conservã, câteva bobiþe, sau anunþând cât mai mulþi prieteni sau colegi. Orice gest conteazã. Vã mulþumim din suflet!
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:03
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-07 17:55:23
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-07 12:33:31io am avut odata o purcea de guineea. adica o soricioaca!
dupa vreo noua luni a murit saracuta, din lipsa de activitate sexuala. uitasem s-o castrez si s-a zbatut pana-n ultima clipa strigand dupa uta de vier de guineea.
imi placea cand fugea din cusca. o cautam ca nebunu' prin toata casa. pana la urma m-am desteptat si io. legasem un morcov de o ata si o trageam prin casa. s-o fi vazut cum venea fuguta fuguta dupa morcov!



Apropo de soricei...eu am avut 2 hamsteri( femela si mascul). I-am imperecheat si dupa un timp....pui... M-am uitat la ei si a doua zi.....surpriza....puii nu mai erau....hamsterita ii mancase Am fost socata mult timp......


Nu este nimic neobisnuit, am auzit multe povesti de genul, mi s-a intamplat si mie, ideea este ca trebuei sa scoti puii, eu asa stiu
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:04
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 09:56:49Cateaua mea tremura din toate incheieturile si de la bormasina...de la petarde nu mai zic..chiar daca nu le mai auzea tot mai tremura 10-15 minute.


Si eu am un haschi , la fel nebunie cu petarte , focuri de artificii si altele care fac zgomot de genul asta ... daca suntem cumva la plimbare ... mai ca nu ma rastoarna si se baga sub mine ca si cum ar dorii sa o acopar sa o protejez ... iar ceea ce priveste catelusa in cauza ... la fel cred ca a fost otravita ... asta ar expliac salivarea si rapiditea decesului .
Alex_Bodea
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:29
De la: TIGRA, la data 2011-01-07 17:28:00

multumesc la fel!! pe al meu il cheama Jacky si e beagle al tau ce rasa e??


nu e de rasa, e o corcitura, seamana cu un soricar [putin mai mare si grasan, veterinarul ii spune long vehicle sau parizerul taranesc :))))))))))); sunt frumosi beagle si jucausi dar si foarte inteligenti, mie imi mai plac tare mult boldogii francezi, iar dintre rasele de talie mai mare Samoyed, chow-chow, golden rettriever, malamut de alaska si rottweiler-ul, dar avand in vedere ca stau la bloc nu prea pot sa imi iau un catel mare; oricum e f misto sa ai un animalut, al meu cand ma duc la parintii mei sare pe mine , ma pupa pe toata fata, si ma urmareste prin toata casa :)[/quote]

si al meu face la fel ,si el e tot asa de gras :))) veterinarul mi-a recomandat o cura se slabire :)) toti catelusii sunt inteligeti si sunt cei mai fideli prieteni! am inteles ca a avut ceva probleme de sanatate inainte.. sa il duci la veterinar cand ai timp sa nu se agraveze problema cu piciorusul...:( si al meu are ulcior(sau ceva de genu) la unul dintre ochisori... :(( luni merg cu el sa il opereze.. pentru-ca nu s-a tras umflatura aceea si il tine de 3 saptamani :( sper sa ii treaca si sa nu ii mai apara..
Creata24
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:32
De la: Creata24, la data 2011-01-07 19:32:25
De la: TIGRA, la data 2011-01-07 17:28:00

multumesc la fel!! pe al meu il cheama Jacky si e beagle al tau ce rasa e??


nu e de rasa, e o corcitura, seamana cu un soricar [putin mai mare si grasan, veterinarul ii spune long vehicle sau parizerul taranesc :))))))))))); sunt frumosi beagle si jucausi dar si foarte inteligenti, mie imi mai plac tare mult boldogii francezi, iar dintre rasele de talie mai mare Samoyed, chow-chow, golden rettriever, malamut de alaska si rottweiler-ul, dar avand in vedere ca stau la bloc nu prea pot sa imi iau un catel mare; oricum e f misto sa ai un animalut, al meu cand ma duc la parintii mei sare pe mine , ma pupa pe toata fata, si ma urmareste prin toata casa :)


si al meu face la fel ,si el e tot asa de gras :))) veterinarul mi-a recomandat o cura se slabire :)) toti catelusii sunt inteligeti si sunt cei mai fideli prieteni! am inteles ca a avut ceva probleme de sanatate inainte.. sa il duci la veterinar cand ai timp sa nu se agraveze problema cu piciorusul...:( si al meu are ulcior(sau ceva de genu) la unul dintre ochisori... :(( luni merg cu el sa il opereze.. pentru-ca nu s-a tras umflatura aceea si il tine de 3 saptamani :( sper sa ii treaca si sa nu ii mai apara..[/quote]

am inteles ca cel mai bine e ca atunci cand se simte stresata sau ii e frica de sunetele puternice , sa ii oferi recompense,sa o hranesti cu boabe sau ciocolata pt caini ..sa o incurajezi ca sunetul e normal, sa o mangai sa o lauzi si asa o sa inteleaga ca nu e un ''pericol'' acel sunet...dar cel mai bine ar fi sa te uiti la Cezar si cainii pe National Geografic Sau sa cauti pe internet serialele si ai sa gasesti mai multe solutii pt a o calma in astfel de situatii ,bafta!
Creata24
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:39
De la: Summer_, la data 2011-01-07 19:03:29Sãmbãtã 8 ianuarie 2011 între orele 11 ºi 16, la intrarea Ghe. ªincai a parcului Tineretului, colectãm mâncare pentru cãþei.
Ea va ajunge la cele câteva sute de suflete din adãpostul "Laila".Cu aceastã ocazie facem un apel pentru a ajuta caþeii cu pãturi, prosoape, cuverturi, pentru a-i proteja de frigul iernii. Fiþi alãturi de cãþeii din "Laila" in acest inceput de an!
Oricine poate ajuta, oferind o conservã, câteva bobiþe, sau anunþând cât mai mulþi prieteni sau colegi. Orice gest conteazã. Vã mulþumim din suflet!


Iubesc animalele, in special catelusii, dar ...nu sunt din Bucuresti. Exista centre de colectare in toate judetele? Mi-ar place sa le donez ceva de mancare...

P.S desertul copilului meu ce il primeste de la gradi il dau cateilor dar...as vrea sa fac ceva mai mult pentru ei ( copilului ii cumpar altceva)
mimi_ca29
Postat pe 7 Ianuarie 2011 19:47
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-07 19:47:09
De la: Summer_, la data 2011-01-07 19:03:29Sãmbãtã 8 ianuarie 2011 între orele 11 ºi 16, la intrarea Ghe. ªincai a parcului Tineretului, colectãm mâncare pentru cãþei.
Ea va ajunge la cele câteva sute de suflete din adãpostul "Laila".Cu aceastã ocazie facem un apel pentru a ajuta caþeii cu pãturi, prosoape, cuverturi, pentru a-i proteja de frigul iernii. Fiþi alãturi de cãþeii din "Laila" in acest inceput de an!
Oricine poate ajuta, oferind o conservã, câteva bobiþe, sau anunþând cât mai mulþi prieteni sau colegi. Orice gest conteazã. Vã mulþumim din suflet!


Iubesc animalele, in special catelusii, dar ...nu sunt din Bucuresti. Exista centre de colectare in toate judetele? Mi-ar place sa le donez ceva de mancare...

P.S desertul copilului meu ce il primeste de la gradi il dau cateilor dar...as vrea sa fac ceva mai mult pentru ei ( copilului ii cumpar altceva)


Din pacate doar in Bucuresti stiu ca s-a organizat asa ceva, in alte judete nici macar nu stiu daca exista astfel de adaposturi
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2011 20:41
Pe unde raspunzi, numai la misto stii sa dai raspunsuri, dar tine o tot asa . Macar se mai amuza si altii :)
valy_gaby94
Postat pe 8 Ianuarie 2011 00:44
atunci cand un caine se sperie foarte tare risca sa faca epilepsie.zgomotul provocat de revelion este posibil sa ii fi provocat ceva.....daca nu a fost asta atunci este posibil sa fi fost racita foarte rau....nu cred ca un caine poate suporta cu atata usurinta gerul care a fost afara....asta sa fie o invatatura de minte atat pt tine cat si pt altii care procedeaza la fel.
puffy_bambina
Postat pe 8 Ianuarie 2011 16:49
De la: puffy_bambina, la data 2011-01-08 16:49:29atunci cand un caine se sperie foarte tare risca sa faca epilepsie.zgomotul provocat de revelion este posibil sa ii fi provocat ceva.....daca nu a fost asta atunci este posibil sa fi fost racita foarte rau....nu cred ca un caine poate suporta cu atata usurinta gerul care a fost afara....asta sa fie o invatatura de minte atat pt tine cat si pt altii care procedeaza la fel.


eu cum incepe sa fie mai frig il imgbrac pe Patrocle, are o hainuta pt ploaie si 2 mai groase pt iarna, dar stau si ma uit la maidanezi (tocmai am fost afara cu niste cutii si astenuturi si le-am pus ca am 4 caini in fata blocului) saracii ei sunt muult mai rezistenti
visan_georgiana
Postat pe 8 Ianuarie 2011 16:53
animalele au aceleasi boli k si oamenii...e posibil sa fi facut un stop cardiac .
niko7
Postat pe 8 Ianuarie 2011 17:38
De la: valy_gaby94, la data 2011-01-08 00:44:03Pe unde raspunzi, numai la misto stii sa dai raspunsuri, dar tine o tot asa . Macar se mai amuza si altii :)


de cine spui?
geo_resuscitat
Postat pe 8 Ianuarie 2011 17:55
De la: Summer_, la data 2011-01-07 19:03:29Sãmbãtã 8 ianuarie 2011 între orele 11 ºi 16, la intrarea Ghe. ªincai a parcului Tineretului, colectãm mâncare pentru cãþei.
Ea va ajunge la cele câteva sute de suflete din adãpostul "Laila".Cu aceastã ocazie facem un apel pentru a ajuta caþeii cu pãturi, prosoape, cuverturi, pentru a-i proteja de frigul iernii. Fiþi alãturi de cãþeii din "Laila" in acest inceput de an!
Oricine poate ajuta, oferind o conservã, câteva bobiþe, sau anunþând cât mai mulþi prieteni sau colegi. Orice gest conteazã. Vã mulþumim din suflet!

...ce nu-mi plac chestiile a'stea...paturi...bobite...conserve...mai bine i-ai da unui amarat 2 conserve si o patura...un caine se va simti mult mai bine cu niscavai paie si niste resturi de la un abator(de ce nu incerci la abatoare ptr mancare, se arunca gramezi de resturi, care la orice ora sunt superioare ca hrana decat mancarurile acelea preparate cu 90% cereale sau mai ce stiu eu ce, cainele e un animal carnivor, nu e om, nu e porc)
kudika195501
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:19
De la: TIGRA, la data 2011-01-08 16:53:25
De la: puffy_bambina, la data 2011-01-08 16:49:29atunci cand un caine se sperie foarte tare risca sa faca epilepsie.zgomotul provocat de revelion este posibil sa ii fi provocat ceva.....daca nu a fost asta atunci este posibil sa fi fost racita foarte rau....nu cred ca un caine poate suporta cu atata usurinta gerul care a fost afara....asta sa fie o invatatura de minte atat pt tine cat si pt altii care procedeaza la fel.


eu cum incepe sa fie mai frig il imgbrac pe Patrocle, are o hainuta pt ploaie si 2 mai groase pt iarna, dar stau si ma uit la maidanezi (tocmai am fost afara cu niste cutii si astenuturi si le-am pus ca am 4 caini in fata blocului) saracii ei sunt muult mai rezistenti

...un animal daca este crescut afara nu are probleme mari din cauza temperaturilor, se descurca ei, problema e cu cei crescuti la caldurica, unii pot face chiar si un soc termic daca e mare diferenta dintre habitaclu si mediul exterior.
kudika195501
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:23
eu stiam ca cainele e ombnivor ... nu mananc doar carne ci si legume daca le prepari ... stiu ca daca dai numa carne nu e bine . Si din principiu nu dau la cersetori sau "amaratii" de pe strada . Insa un animal nu e vinovat ca e pe strada ... nu e constient ca nu acolo ii e locul ... Matusa mea are obiceiul cum vede un maidanez sa il duca acasa ... adevarul e ca are spatiu ptr ei ca avea crescatorie de Dobermani si acum are vre-o 40 de maidanezi .
Alex_Bodea
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:32
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-08 21:32:49eu stiam ca cainele e ombnivor ... nu mananc doar carne ci si legume daca le prepari ... stiu ca daca dai numa carne nu e bine . Si din principiu nu dau la cersetori sau "amaratii" de pe strada . Insa un animal nu e vinovat ca e pe strada ... nu e constient ca nu acolo ii e locul ... Matusa mea are obiceiul cum vede un maidanez sa il duca acasa ... adevarul e ca are spatiu ptr ei ca avea crescatorie de Dobermani si acum are vre-o 40 de maidanezi .

...aberatii din secolul minunii...pardon, vitezei...cainele e creat carnivor...oamenii l-au invatat sa fie omnivor ca-l crestem noi ca si pe porc, asta e altceva...nu-i dai numai carne, ii dai si oase, ii dai si piele, ii dai si organe...si atunci e foarte bine...dar unui animal unde-i e locul?...sa nu-mi zici ca e creat sa stea in casa ori prin apartamentele din blocuri...da, soarecele mai degraba ...si-ti zic eu un maidanez se simte mult mai bine in spatiul lui, pe teritoriul lui decat inchis intr-o canisa sau ceva de genul, problema e ca deranjeaza oamenii, nu ca nu s-ar simtii bine ei acolo...pe strazi (app stii cu ce-i sta bine unui "negru" la gat? )
kudika195501
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:42
De la: kudika195501, la data 2011-01-08 21:19:50
De la: Summer_, la data 2011-01-07 19:03:29Sãmbãtã 8 ianuarie 2011 între orele 11 ºi 16, la intrarea Ghe. ªincai a parcului Tineretului, colectãm mâncare pentru cãþei.
Ea va ajunge la cele câteva sute de suflete din adãpostul "Laila".Cu aceastã ocazie facem un apel pentru a ajuta caþeii cu pãturi, prosoape, cuverturi, pentru a-i proteja de frigul iernii. Fiþi alãturi de cãþeii din "Laila" in acest inceput de an!
Oricine poate ajuta, oferind o conservã, câteva bobiþe, sau anunþând cât mai mulþi prieteni sau colegi. Orice gest conteazã. Vã mulþumim din suflet!

...ce nu-mi plac chestiile a'stea...paturi...bobite...conserve...mai bine i-ai da unui amarat 2 conserve si o patura...un caine se va simti mult mai bine cu niscavai paie si niste resturi de la un abator(de ce nu incerci la abatoare ptr mancare, se arunca gramezi de resturi, care la orice ora sunt superioare ca hrana decat mancarurile acelea preparate cu 90% cereale sau mai ce stiu eu ce, cainele e un animal carnivor, nu e om, nu e porc)


Eu am postat anuntul de pe facebook, nu sunt nici eu vreun fan al acestei tendinte dar deh...Le mai dau de mancare cainilor din jurul blocului, pt ca din pacate sunt o gramaaaada, si daca i-am tot hranit mi-au devenit prieteni :D fata de saracii oameni care trec prin jurul blocului si sunt inconjurati mereu de ditamai haitele :D
Mai degraba as sustine ideea de a face niste adaposturi pt caini, sunt o gramada !
Summer_
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:56
buna,
si cainii mei au patit la fel. asta s-a intamplat intre Craciun si Anul Nou. stand tot la casa, lasam catelusa dezlegata, ca e in varsta si e mai blanda, si probabil a mai iesit din curte, prin gard. intr-o dimineata am gasit-o toata ametita, saliva excesiv, si muschii de pe cap si umeri i se zbateau. am cautat pe internet toate variantele posibile de simptome asociate cu tot felul de boli, pana la urma am ajuns la concluzia ca a fost otravita. nu am gasit nici o boala la caini care sa evolueze asa repede, in mai putin de 24 de ore.
i-am dat albus de ou cu apa, si dupa vreo doua ore si-a revenit, s-a mutat de la locul ei, arata altfel, nu mai saliva, muschii nu i se mai zbateau, respira normal.
apoi in noaptea aia, cainele a rupt lantul si a patit la fel, doar ca el a vomat sange si a intrat in coma, dupa care a murit. tata i-a dat niste apa cu otet sa-l faca sa vomite, dar se pare ca la el doza a fost mai mare si a avut un efect mult mai rapid, decat in cazul catelusei care vomase inainte niste bucatele de carne si o bucata de membrana de la salam.
am cautat prin curte, dupa ce se intamplase cu catelusa, sa vad ce ar fi putut sa manance, dar nu am gasit nimic, apoi, a doua zi, dupa ce a murit cainele, m-am uitat din nou si locul din gard, pe unde treceau cainii, era legat cu sarme de vecinul meu. coincidenta, nu?
beary
Postat pe 9 Ianuarie 2011 13:26
foarte corect ai raspuns...plus ca un caine e o responsabilitate in plus,e si el o fiinta cu nevoi...el se adapteaza treptat la temperaturile scazute,insa la ger mai rar sa reziste orice rasa...pacat..altadata fii mai atenta
Lis
Postat pe 9 Ianuarie 2011 15:37
si mie mi-au murit 2 tot de la frig:(
tnuva
Postat pe 10 Ianuarie 2011 16:50
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-08 17:55:55
De la: valy_gaby94, la data 2011-01-08 00:44:03Pe unde raspunzi, numai la misto stii sa dai raspunsuri, dar tine o tot asa . Macar se mai amuza si altii :)


de cine spui?


geo ...esti amuzant
_oktober_
Postat pe 11 Ianuarie 2011 11:30
NU MAI LUA IN SEAMA RAUTATILE PERSOANELOR ... DE BINE...
CATEII MAI MOR SI DIN VIERMI INTESTINALI CARE NU IES CU DEPARAZITARE UZUALE.SI INCUBATIA E RAPIDA .NU TE CONDAMNA PREA TARE !
IN CEEA CE PRIVESTE DORMITUL AFARA , NU-I NICI O PROBLEMA , NATURA ARE FORTA EI IN FIECARE FIINTA ...
MA GANDESC LA BIETII DINOZAURI... DIN LIPSA DE POLISTIREN...SI COTET... LE-A PIERIT NATIA...
kudika344360
Postat pe 12 Ianuarie 2011 09:35
De la: kudika347059, la data 2011-01-02 15:53:53Catelusa mea a murit foarte repede,salivand si parca se innecase cu ceva si tremura.Cand m-am trezit si am vazut-o nu se manifesta asa...m-am jucat cu ea si dupa vreo 5 minute mai tarziu a inceput sa tremure,am luat-o in casa(locuim la casa)am incalzit-o...dar tot asa era.Am fost la medicul veterinar imediat..i-a facut o injectie.Am adus-o acasa..si la 10 min dupa a murit...De ce?Nu s-a innecat cu nimic.Si nu inteleg de ce a murit...

Buna seara,
Regret pierderea suferita dar, in mod sigur a fost otravita.
In cazurile de otravire, trebuie provocata voma; daca acest lucru nu este posibil, se fac spalaturi stomacale. Daca nici acest lucru nu este posibil, se da animalului respectiv cat mai mult lapte. Timpul este esential si trebuie incercat imediat ceva, pana la sosirea sau prezentarea la medicul veterinar. tratamentul de specialitate, doar acesta il poate aplica.
Toate bune!
gigi_oprea
Postat pe 12 Ianuarie 2011 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi recomanda cineva o croitorie? 15 De la: july_suciu_grace 23 August 2016 17:41
S-A TERMINAT CONCURSUL SAU NU? 4 De la: lynxro 31 Octombrie 2008 00:06
un vot pls! 7 De la: giaserbu 14 Iulie 2008 22:56
Pe ce criteriu se dau fluturasii? 3 De la: paulina 24 Iunie 2008 22:40
Cununia religioasa 8 De la: Alexandra_Dinca_2 28 Noiembrie 2015 13:43