Setari Cookie-uri

Marea dilema a casatoriei mele!

Mare dilema din casa mea!
Am nevoie de ajutor, desi nu va cunosc, stiu ca sunteti niste fete/femei/mamici deosebite...care ati putea sa ma sfatuiti, sa va dati cu parerea in ceea ce priveste ofuul meu.
Sper sa aiba cineva rabdare sa asculte, deci voi fi succinta.
Sunt casatorita de 2 ani, timp in care de cand m-am casatorit , la cateva luni m-am angajat. Am salariul meu si chiar timp de 1 an, parintii mei ne mai dadeau cate ceva ..stiti cum sunt ei. Cu alte cuvinte nu sunt dependenta financiar de sotul meu, cu atat mai mult ca uneori mai fac cate ceva si extra jobului meu.
S-a intampla de 2 ori sa avem niste certuri imense, pe baza faptului ca eu ....in decurs de 1 an jumatate mi-am cumparat 2 perechi cizme casual, 1 pereche botine, 3 perechi pantofi(uni negri , altii cu toc si altii colorati), 1 pereche sandalute= toate acestea el mi le-a numarat pentru a imi scoate in evindeta ce cheltuitoare sunt si ca el in tot acest timp nu si-a cumparat decat o singura pereche de papuci. Vreau sa subliniez faptul ca ...pantofii au fost la preturi cuprinse intre 50 de ron si 150 de ron majoritatea.
Nu sunt o femeie cheltuitoare, dar am un job - office, garderopa mea nu e foarte vasta as putea spune destul de normala. Si totusi sotului i se pare ca exagerez si incerca sa imi impuna cand si cum trebuie sa fac cumparaturi. Am incerca sa ii explic ca o femeie are nevoie de mai multe, dar se pare ca ...nu am cu cine?! Imi spune ti va rog fetelor unde gresesc?
WeddingDresses
Postat pe 9 Ianuarie 2011 13:14
Eu as vrea sa te ajut...dar habar n-am cum.
Pot sa iti spun ca din ce povestesti esti normala...cunosc femei cu 10 mil salariu care si-au cumparat incaltari mult mai scumpe in acest interval. Mai ales ca am facut un calcul si ai dat maxim maxim 9 mil pe ele...bine ca nu e sotul meu probabil se sinucidea.
Stii e trist ca se intampla asa, mai ales ca tu muncesti si deci ai tot dreptul (in opinia mea si daca nu o faceai aveai ).
Poate ca ar trebui sa stai de vorba cu el si sa ii explici (poate nu a inteles) natura job-ului tau, cum vin colegele tale, etc si mai ales faptul ca tu esti femeie si el barbat (poate nici asta nu a inteles )
Ei pot avea doar cateva perechi si nimeni nu ar observa, dar tu ca femeie nu poti sa porti aceeasi pereche de pantofi, fusta sau bluza in fiecare zi.
Si uite daca nici asta nu merge...propun sa deschizi un topic aici cu: ce v-ati cumparat fetelor in ultimul an si cat ati dat pe ele!!! si ii arati si lui posturi...se va calma crede-ma...
pinguina
Postat pe 9 Ianuarie 2011 13:25
cred ca asta e o problema a multor cupluri in primii ani de casnicie...sfat...incearca sa-i cumperi si lui ceva care sa-i faca placere...spre ex tu-ti iei cizmulite, lui i-ai o pereche de adidasi... ca sa nu se simta lasat in afara...pantofarului
miss_darine
Postat pe 9 Ianuarie 2011 13:30
Iti multumesc mult pinguina pentru raspuns, chiar mi-ai inseninat ziua... Cel putin stiu ca, nu sunt chiar asa ciudata, si sunt multe femei care gandesc ca si mie.
In primul rand cred ca , indiferent daca esti sau nu intretinuta de barbat acesta ar trebui sa iti acorde libertate de a ...face cu o anumita suma de bani ceva ce tu doresti.
Cred ca as innebuni de-a dreptul sa imi spuna cineva ce anume sa fac cu banii mei cand stiu ca...mi-ar placea sa imi cumpar ceva.
Vechea problema cu shoppingul, dar cred ca nu isi va gasi vindecare vreodata fiindca asa ...e de cand lumea!
Oricum ideea cu topicul despre cumparaturi cred ca e super! si poate ca o sa deschidem unul daca vi se pare interesant!
Miss Darine- si tie iti multumesc, si sper sa fie bine...pe viitor.
Oricum ieri m-am razbunat si am zis ca imi voi cumpara anul acest 20 de perechi de pantofi..ce sa mai zici ca imi trebuie si genti!
ahahha
PUP MARE si va imbratisez pe toate
WeddingDresses
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:46
De la: WeddingDresses, la data 2011-01-10 10:46:18Iti multumesc mult pinguina pentru raspuns, chiar mi-ai inseninat ziua... Cel putin stiu ca, nu sunt chiar asa ciudata, si sunt multe femei care gandesc ca si mie.
In primul rand cred ca , indiferent daca esti sau nu intretinuta de barbat acesta ar trebui sa iti acorde libertate de a ...face cu o anumita suma de bani ceva ce tu doresti.
Cred ca as innebuni de-a dreptul sa imi spuna cineva ce anume sa fac cu banii mei cand stiu ca...mi-ar placea sa imi cumpar ceva.
Vechea problema cu shoppingul, dar cred ca nu isi va gasi vindecare vreodata fiindca asa ...e de cand lumea!
Oricum ideea cu topicul despre cumparaturi cred ca e super! si poate ca o sa deschidem unul daca vi se pare interesant!
Miss Darine- si tie iti multumesc, si sper sa fie bine...pe viitor.
Oricum ieri m-am razbunat si am zis ca imi voi cumpara anul acest 20 de perechi de pantofi..ce sa mai zici ca imi trebuie si genti!
ahahha
PUP MARE si va imbratisez pe toate


vezi daca nu ti-ai capitalizat pasarica cum trebuie... acum trebuie sa suferi ca nu-ti poti cumpara pantofiori pe care ti doresti
battleofwits
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:48
De la: miss_darine, la data 2011-01-09 13:30:43 cred ca asta e o problema a multor cupluri in primii ani de casnicie...sfat...incearca sa-i cumperi si lui ceva care sa-i faca placere...spre ex tu-ti iei cizmulite, lui i-ai o pereche de adidasi... ca sa nu se simta lasat in afara...pantofarului


din partea mea missule nu are decat sa astepte mult si bine! "al meu" nici macar nu stie ce salariul am si nici nu a avut vreodata curiozitatea sa intrebe!l-am sfatuit de la inceput ca nu-i bine sa aiba curiozitati din astea!
vitamina_c
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:54
De la: vitamina_c, la data 2011-01-10 10:54:19
De la: miss_darine, la data 2011-01-09 13:30:43 cred ca asta e o problema a multor cupluri in primii ani de casnicie...sfat...incearca sa-i cumperi si lui ceva care sa-i faca placere...spre ex tu-ti iei cizmulite, lui i-ai o pereche de adidasi... ca sa nu se simta lasat in afara...pantofarului


din partea mea missule nu are decat sa astepte mult si bine! "al meu" nici macar nu stie ce salariul am si nici nu a avut vreodata curiozitatea sa intrebe!l-am sfatuit de la inceput ca nu-i bine sa aiba curiozitati din astea!


femeie pe gustul meu
_Cryssa_
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:05
eu zic ...la o geanta cumparata pentru tine...o bere pentru el ca sa o uzi cum e traditia,o pereche de cizme sau o rochie...o sticla de vin pentru el si tot asa...astfel imbini utilul cu placutul...
BEL_AMY1
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:09
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-10 11:05:18
De la: vitamina_c, la data 2011-01-10 10:54:19
De la: miss_darine, la data 2011-01-09 13:30:43 cred ca asta e o problema a multor cupluri in primii ani de casnicie...sfat...incearca sa-i cumperi si lui ceva care sa-i faca placere...spre ex tu-ti iei cizmulite, lui i-ai o pereche de adidasi... ca sa nu se simta lasat in afara...pantofarului


din partea mea missule nu are decat sa astepte mult si bine! "al meu" nici macar nu stie ce salariul am si nici nu a avut vreodata curiozitatea sa intrebe!l-am sfatuit de la inceput ca nu-i bine sa aiba curiozitati din astea!


femeie pe gustul meu


multumesc!
vitamina_c
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:12
De la: vitamina_c, la data 2011-01-10 10:54:19

din partea mea missule nu are decat sa astepte mult si bine! "al meu" nici macar nu stie ce salariul am si nici nu a avut vreodata curiozitatea sa intrebe!l-am sfatuit de la inceput ca nu-i bine sa aiba curiozitati din astea!

adevarul este ca te invidiez...eu nu pot sa fiu asa...chiar si luand pastile de putut
tzuc vitamino
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:19
De la: miss_darine, la data 2011-01-10 11:19:40
De la: vitamina_c, la data 2011-01-10 10:54:19

din partea mea missule nu are decat sa astepte mult si bine! "al meu" nici macar nu stie ce salariul am si nici nu a avut vreodata curiozitatea sa intrebe!l-am sfatuit de la inceput ca nu-i bine sa aiba curiozitati din astea!

adevarul este ca te invidiez...eu nu pot sa fiu asa...chiar si luand pastile de putut
tzuc vitamino


da de ce nu!!! trebuia sa stie omu' de la inceput in ce se baga!
iar in ceea ce priveste pastilele crede-ma n-au niciun efect!
pup si eu dulce o "babuta"!
vitamina_c
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:26
Dar ce il intereseaza pe el ce faci tu cu banii tai?! Spune-i clar ca este problema ta si ca n-are de ce sa se amestece. Eu una nu pot sa sufar barbatii zgarciomani, care fac scandal pentru un leu...
Micael
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:13
De la: Micael, la data 2011-01-10 12:13:32Dar ce il intereseaza pe el ce faci tu cu banii tai?! Spune-i clar ca este problema ta si ca n-are de ce sa se amestece. Eu una nu pot sa sufar barbatii zgarciomani, care fac scandal pentru un leu...

pentru ca odata cu emanciparea femeii, vine si raspunderea pentru "egalitatea" in cuplu

battleofwits
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:20
De la: Micael, la data 2011-01-10 12:13:32Dar ce il intereseaza pe el ce faci tu cu banii tai?! Spune-i clar ca este problema ta si ca n-are de ce sa se amestece. Eu una nu pot sa sufar barbatii zgarciomani, care fac scandal pentru un leu...

eu una sunt curioasa...in momentul in care vor apare copii...ai cui bani se vor cheltui pt ei in casa voastra?
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:34
La mine in familie banii parintilor mei stau la mama Cel mai corect asa, nu mai au pe ce se certa
_Cryssa_
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:39
De la: miss_darine, la data 2011-01-10 12:34:39eu una sunt curioasa...in momentul in care vor apare copii...ai cui bani se vor cheltui pt ei in casa voastra?


ai lui...nu ti se pare normal?
battleofwits
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:42
De la: miss_darine, la data 2011-01-10 12:34:39
De la: Micael, la data 2011-01-10 12:13:32Dar ce il intereseaza pe el ce faci tu cu banii tai?! Spune-i clar ca este problema ta si ca n-are de ce sa se amestece. Eu una nu pot sa sufar barbatii zgarciomani, care fac scandal pentru un leu...

eu una sunt curioasa...in momentul in care vor apare copii...ai cui bani se vor cheltui pt ei in casa voastra?


deja ai prea multe curiozitati missule!!............unde ai mai vazut tu "copii cu copii"?
vitamina_c
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:47
De la: battleofwits, la data 2011-01-10 12:42:33

ai lui...nu ti se pare normal?

NU ...pt ca in momentul in care doi oameni binevoiesc a se uni pe viata si la bine si la rau...mi se pare normal ca toate cheltuielile sa se imparta in mod echitabil...cat despre cealalta latura...am vazut n cupluri in care ea era super aranjata, iar el jurai ca e homeless...deci sorry, nici asa
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:49
De la: vitamina_c, la data 2011-01-10 12:47:08

deja ai prea multe curiozitati missule!!............unde ai mai vazut tu "copii cu copii"?

ar fi bine sa se gandeasca...eu stiu ca suntem o societate de consum...pantofi,parfumuri,toale,etc...dar vine momentul in care numai poti sa investesti numai in tine
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:51
De la: miss_darine, la data 2011-01-10 12:49:13
De la: battleofwits, la data 2011-01-10 12:42:33

ai lui...nu ti se pare normal?

NU ...pt ca in momentul in care doi oameni binevoiesc a se uni pe viata si la bine si la rau...mi se pare normal ca toate cheltuielile sa se imparta in mod echitabil...cat despre cealalta latura...am vazut n cupluri in care ea era super aranjata, iar el jurai ca e homeless...deci sorry, nici asa


repede vreau sa stiu cine mi-a suparat "babuta"!!!
vitamina_c
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:53
Eu cand imi comand ceva de pe net ..pentru ca nu prea am timp sa merg la cumparaturi , ii cumpar si sotului ceva...oricum am inceput astfel sa am o mica influenta in garderopa lui .
Se pare ca nu ai cu cine sa vorbesti , daca nu intelege ca o femei care are un job office sa isi schimbe hainele zilnic .Dar ce face el cu banii ii pune la saltea?
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Ianuarie 2011 12:54
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-10 12:39:12La mine in familie banii parintilor mei stau la mama Cel mai corect asa, nu mai au pe ce se certa


la mine banii stau intr-o lada si de multe ori bag mana sa iau si nu gasesc nimic
pickard
Postat pe 10 Ianuarie 2011 13:24
De la: pickard, la data 2011-01-10 13:24:25
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-10 12:39:12La mine in familie banii parintilor mei stau la mama Cel mai corect asa, nu mai au pe ce se certa


la mine banii stau intr-o lada si de multe ori bag mana sa iau si nu gasesc nimic

intr-o lada da ce mai Pickard o casetuta nu va mai ajunge?
Ame_ly
Postat pe 10 Ianuarie 2011 14:03
In primul rand, nu mi se pare exagerat cate perechi de incaltari ai cumparat intr-un an jumate, mai ales ca au fost la preturi destul de mici. Sa-ti iei o pereche de cizme din piele te costa cam 300-400 de lei, poate chiar mai mult.

In al doilea rand, eu ma gandesc ca, fiind casatoriti, ar trebui sa va stabiliti un buget la familiei, precum si ce face fiecare in casa. De exemplu aveti nevoie de atata pentru intretinere lunar, pentru lumina lunar, pentru mancare etc. Si ajungeti la o suma totala lunara, pe care o puneti deoparte pentru cele necesare. Puteti sa mai puneti o suma deoparte pentru economii (pentru o mobila noua, un concediu etc.) Puneti jumi-juma sau in functie de venit. Iar ce va ramane sunt banii vostri de buzunar cu care faceti ce vreti.
Iar cu ce face fiecare in casa, de asemenea stabiliti ceva, macar in linii mari, ca doar nu ai vrea sa te duci tu sa cumperi mancarea saptamana de saptamana, iar apoi sa-ti faca scandal ca de ce ai luat aia si nu alta. Fecti cumparaturile impreuna sau o saptamana el, una tu.

Si nu uita sa "uzi" daca iti iei ceva mai rasarit, sa nu se simta lasat deoparte la mine in familie intotdeauna a fost acest obicei, cica sa nu se rupa :p, dar te apropie, te asigur ;)
kudika_pudika
Postat pe 21 Ianuarie 2011 01:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre saloanele de infrumusetare corporala? 2 De la: anastasia_m 17 Ianuarie 2010 08:32
Fetelor, am nevoie de sfaturi, urgent 60 De la: Yoyupy 12 Iulie 2010 23:45
Cum e casnicia de fapt? 18 De la: i_deiutsa 31 Iulie 2011 18:02
ce animalute aveti acasa 64 De la: scorpio67 19 Februarie 2011 11:41
am nevoie de un sfat 23 De la: kudika330742 21 Noiembrie 2010 15:55