Setari Cookie-uri

nu mai stiu ce sa fac :(

Am ajuns sa nu stiu ce sa mai fac....sunt cu sotul meu de 5 ani ....avem o fetita de 1 an si totul mergea bine....este un tata minunat face totul pentru ea si este un sot bun si culmea ne tot certam dar nu din cauza noastra cum ar veni...fiecare cearta este din cauza mamei lui care tot vb prostii si ma supara mai mereu iar cand ii spun nu crede ca maicasa mi-a spus ce mi-a spus,zice ca mint si etc tot incerc sa nu-i mai spun nimic dar la nervi nu ma pot abtine si asa incep certurile cuvintele grele pe care mi le zice si tot .....eu inteleg ca el este la misloc si-l doare,,,,dar maicasa nu intelege asta si tot timpu zice cate ceva.Nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa-mi pierd familia din cauza ei si a certurilor dintre noi si chiar nu mai stiu cum sa abordez problema,3-4 zile este ok dupaia iar ne certam pe acelasi subiect si tot asa nu stiu unde o sa se ajunga,mi-e frica.Va rog daca ati trecut prin asta ajutatima ca deja chiar nu mai pot ....si nu am cu cine sa vb despre problemele astea :( vreau ca fetita mea sa creasca intr-o familie frumoasa,nu intr-una cu certuri si prostii! Pt ea as face orice....inainte taceam mai mult acum spun pentru ca vad ca maicasa nu mai termina si mereu zice cate ceva !Dar ceea ce mi se pare gresit este ca el nu ma intelege si in loc sa-mi ia mie apararea mereu este de partea ei.Nu ar trebui noi sa contam cel mai mult pentru el?Cum sa-l fac sa inteleaga ca nu-mi place situatia in care suntem si as vrea sa mearga totul bine dar sa am si eu dreptul sa zic ceea ce ma supara fara ca el sa urle la mine si sa spuna tot ce spune...as vrea sa isi deschida ochii si sa accepte ca nu este vina mea...si ca nu eu nu ma inteleg cu maicasa ea nu ma intelege pe mine....eu niciodata nu i-am spus ei nimic tot timpul am tacut nu am jignito nu nimic...dar ea continua sa faca asta !Nu stiu care este rezolvarea situatiei...
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 13:56


Aceste interventii materne au existat de la bun inceput????De ce s-a permis acest lucru???De ce sotul tau nu intelege ca parintii sunt un segment si propria familie este alt segment?Asa s-a comportat si inaintea casatoriei voastre???
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:02
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 13:56:10Am ajuns sa nu stiu ce sa mai fac....sunt cu sotul meu de 5 ani ....avem o fetita de 1 an si totul mergea bine....este un tata minunat face totul pentru ea si este un sot bun si culmea ne tot certam dar nu din cauza noastra cum ar veni...fiecare cearta este din cauza mamei lui care tot vb prostii si ma supara mai mereu iar cand ii spun nu crede ca maicasa mi-a spus ce mi-a spus,zice ca mint si etc tot incerc sa nu-i mai spun nimic dar la nervi nu ma pot abtine si asa incep certurile cuvintele grele pe care mi le zice si tot .....eu inteleg ca el este la misloc si-l doare,,,,dar maicasa nu intelege asta si tot timpu zice cate ceva.Nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa-mi pierd familia din cauza ei si a certurilor dintre noi si chiar nu mai stiu cum sa abordez problema,3-4 zile este ok dupaia iar ne certam pe acelasi subiect si tot asa nu stiu unde o sa se ajunga,mi-e frica.Va rog daca ati trecut prin asta ajutatima ca deja chiar nu mai pot ....si nu am cu cine sa vb despre problemele astea :( vreau ca fetita mea sa creasca intr-o familie frumoasa,nu intr-una cu certuri si prostii! Pt ea as face orice....inainte taceam mai mult acum spun pentru ca vad ca maicasa nu mai termina si mereu zice cate ceva !Dar ceea ce mi se pare gresit este ca el nu ma intelege si in loc sa-mi ia mie apararea mereu este de partea ei.Nu ar trebui noi sa contam cel mai mult pentru el?Cum sa-l fac sa inteleaga ca nu-mi place situatia in care suntem si as vrea sa mearga totul bine dar sa am si eu dreptul sa zic ceea ce ma supara fara ca el sa urle la mine si sa spuna tot ce spune...as vrea sa isi deschida ochii si sa accepte ca nu este vina mea...si ca nu eu nu ma inteleg cu maicasa ea nu ma intelege pe mine....eu niciodata nu i-am spus ei nimic tot timpul am tacut nu am jignito nu nimic...dar ea continua sa faca asta !Nu stiu care este rezolvarea situatiei...


Daca stati impreuna cu ea, sa va mutati cat mai departe de ea.

Daca nu aveti posibilitatea sa va mutati, incearca sa-ti inregistrezi soacra in timp ce te injura sau jigneste si pune-i si sotului tau sa asculte ce perle scoate ma-sa pe gura.

Si sa stii ca situatia ta nu este acceptabila, el, in mod normal, ar trebui sa aplaneze conflictul dintre voi doua, nu sa fie partinitor cu una dintre tabere, in speta cu ma-sa. Intreba-l ce varsta are si daca i se pare normal ca la varsta lui sa nu fie in stare sa-si apere familia de furia maica-sii. Suna-l pe mobil de cate ori ma-sa zbiara la tine si lasa-l sa asculte programul ei de injuraturi si jigniri, poate asa o sa-l covingi ca maica-sa nu-i o usa de biserica.

Nu merge asa, pun-o pe mama ta, sa-l sicaneze intocmai cum o face ma-sa, sa vedem daca sotului tau o sa-i convina situatia. Si daca el se va plange cumva de comportamentul mamei tale, adu-i aminte cum se poarta cu tine soacra-ta si cum el tipa la tine din cauza ei.
Viorica_Franziska
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:06
nu locuim impreuna cu ei ....la vreo 5 minute de ei ....iar toate astea eu venit dupa ce am nascut ....mi s-a dezoltat spiritul matern si gelozia imi doream sa am eu grija de fetita mea dar ea mereu se baga si nu asculta deloc ceea ce-i spuneam eu ....ea stie mai bine doar a crescut doi copii,,,,si crede ca stie totul...dar este copilul meu si eu am dreptul sa mi-l cresc,,,desi sunt tanara am 22 de ani sunt o mama devotata imi petrec tot timpul cu fetita mea si am crescut-o fara ajutor din partea nimanui...nu ies niciunde pentru a nu o lasa singura iar cand am neaparat o problema care ma face sa ies din casa nu stiu cum sa ajung mai repede inapoi...locuim cu tatal meu dar el nu se baga intre noi si nici nu-i permit,cand aude certurile vine sa ne spuna sa terminam sa nu ne mai certam dar ii spun sa nu se bage si pleaca.El are 28 de ani dar pentru el tot ai lui sunt buni.nu inteleg unde gresesc sunt o femeie harnica fac toata ziua curtatenie mancare am grija de fetita noastra,nu umblu aiurea,m-am dedicat familiei 100% pentru ca asta imi doream si imi doresc ei sunt totul pentru mine si as vrea ca el sa ma inteleaga mai mult si sa-l simt mai aproape ca ma sustine si ma ajuta in loc sa aud ceea ce imi zice,,,,la ultima cearta eram la ai lui....si maica-sa mi-a spus ca ar trebui sa luam o pauza si el sa se mute inapoi sa vada cum este mai bine...si normal ca lucrul asta ma deranjat si cand i-am spus lui nu m-a crezut,dar nu mi se pare normal lucrul asta cum poti sa spui ca el ar trebui sa ma lase pe mine si pe fetita pentru a vedea cum este mai bine ....
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:18
in ultimul timp datorita certurilor am tot ajuns sa ma gandesc la divort desi nu imi doresc asta si nu as vrea sa se intample dar pur si simplu sunt disperata si nu stiu care este cel mai bun lucru de facut in decizia asta deja la cate certuri au fost m-a facut sa inteleg ca niciodata nu o sa imi ia el mie apararea desi el sustine ca ii tot spune la maicasa sa termine eu nu am vazut nicio schimbare in sensul asta chiar nu stiu ce sa mai fac si nici nu am cu cine sa vb ,maicamea este plecata in italia si ne ajuta enorm....cu banii ei ne-am facut casa tot ce avem este din banii ei si sustinerea ei,ea nu stie nimic despre certurile dintre noi pentru ca nu vreau sa o supar si nu ii spun niciodata nimic ma prefac ca totul este roz,,,,are problemele ei nu vreau sa o mai supar cu ale mele intotdeauna am incercat sa o protejez,ea inainte sa fie cu tata a avut o casatorie foarte urata si violenta....vreau sa o fac ca creada ca a mea este perfecta sa nu sufere pe tema asta ....si asa ma inchid in mine incerca sa fac totul sa fie bine desi nu stiu daca va fi bine candva
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:23
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:18:11nu locuim impreuna cu ei ....la vreo 5 minute de ei ....iar toate astea eu venit dupa ce am nascut ....mi s-a dezoltat spiritul matern si gelozia imi doream sa am eu grija de fetita mea dar ea mereu se baga si nu asculta deloc ceea ce-i spuneam eu ....ea stie mai bine doar a crescut doi copii,,,,si crede ca stie totul...dar este copilul meu si eu am dreptul sa mi-l cresc,,,desi sunt tanara am 22 de ani sunt o mama devotata imi petrec tot timpul cu fetita mea si am crescut-o fara ajutor din partea nimanui...nu ies niciunde pentru a nu o lasa singura iar cand am neaparat o problema care ma face sa ies din casa nu stiu cum sa ajung mai repede inapoi...locuim cu tatal meu dar el nu se baga intre noi si nici nu-i permit,cand aude certurile vine sa ne spuna sa terminam sa nu ne mai certam dar ii spun sa nu se bage si pleaca.El are 28 de ani dar pentru el tot ai lui sunt buni.nu inteleg unde gresesc sunt o femeie harnica fac toata ziua curtatenie mancare am grija de fetita noastra,nu umblu aiurea,m-am dedicat familiei 100% pentru ca asta imi doream si imi doresc ei sunt totul pentru mine si as vrea ca el sa ma inteleaga mai mult si sa-l simt mai aproape ca ma sustine si ma ajuta in loc sa aud ceea ce imi zice,,,,la ultima cearta eram la ai lui....si maica-sa mi-a spus ca ar trebui sa luam o pauza si el sa se mute inapoi sa vada cum este mai bine...si normal ca lucrul asta ma deranjat si cand i-am spus lui nu m-a crezut,dar nu mi se pare normal lucrul asta cum poti sa spui ca el ar trebui sa ma lase pe mine si pe fetita pentru a vedea cum este mai bine ....


Daca vezi ca sinceritatea ta totala in fata lui nu a functionat, schimba foaia, si nu-i mai spune lui tot ce ai pe suflet si incearca sa-ti rezolvi singura problemele, fara ajutorul lui.

Fii dragastoasa cu el, tandra, si ignor-o total pe ma-sa. Nu o mai face pe maica-sa sa joace un rol mai mare in viata voastra decat merita sau joaca deja. Iar ma-sii spune-i ca in certificatulde nastere al copilului tu esti trecuta drept mama, nu ea, si mai spune-i ca din moment ce ai stiut cum sa faci un copil, te pricepi si cum sa-l cresti. Intreab-o ce varsta avea cand a devenit pentru prima oara mama si daca a stiut sa se descurce singura cu ingrijitul copilului la acea vreme. Nu tipa la ea, nu o jigni, ci spune-i toate astea pe un ton cat mai calm si echilibrat, dar rece. Fii tandra cu el, in schimb fii rece cu ma-sa.
Viorica_Franziska
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:28
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:18:11nu locuim impreuna cu ei ....la vreo 5 minute de ei ....iar toate astea eu venit dupa ce am nascut ....mi s-a dezoltat spiritul matern si gelozia imi doream sa am eu grija de fetita mea dar ea mereu se baga si nu asculta deloc ceea ce-i spuneam eu ....ea stie mai bine doar a crescut doi copii,,,,si crede ca stie totul...dar este copilul meu si eu am dreptul sa mi-l cresc,,,desi sunt tanara am 22 de ani sunt o mama devotata imi petrec tot timpul cu fetita mea si am crescut-o fara ajutor din partea nimanui...nu ies niciunde pentru a nu o lasa singura iar cand am neaparat o problema care ma face sa ies din casa nu stiu cum sa ajung mai repede inapoi...locuim cu tatal meu dar el nu se baga intre noi si nici nu-i permit,cand aude certurile vine sa ne spuna sa terminam sa nu ne mai certam dar ii spun sa nu se bage si pleaca.El are 28 de ani dar pentru el tot ai lui sunt buni.nu inteleg unde gresesc sunt o femeie harnica fac toata ziua curtatenie mancare am grija de fetita noastra,nu umblu aiurea,m-am dedicat familiei 100% pentru ca asta imi doream si imi doresc ei sunt totul pentru mine si as vrea ca el sa ma inteleaga mai mult si sa-l simt mai aproape ca ma sustine si ma ajuta in loc sa aud ceea ce imi zice,,,,la ultima cearta eram la ai lui....si maica-sa mi-a spus ca ar trebui sa luam o pauza si el sa se mute inapoi sa vada cum este mai bine...si normal ca lucrul asta ma deranjat si cand i-am spus lui nu m-a crezut,dar nu mi se pare normal lucrul asta cum poti sa spui ca el ar trebui sa ma lase pe mine si pe fetita pentru a vedea cum este mai bine ....



Soacra ta nu are nicun drept sa intervina in familia voastra!!!Daca sotul tau nu are putere de decizie ,in ceea ce priveste cuplul vostru,va fi foarte greu pentru tine,caci o data permis accesul soacrei in viata voastra,nu va renunta la insistenta de a va desparti,chiar ca separare vorbind!!!Incearca sa te detasezi de preocuparile zilnice,cauta timp si pentru tine,ai devenit obsesiva cu grija pentru familie si sotul tau profita de acest lucru,nu mai spun de soacra ta,e;le simt vulnerabilitatea si fac din aceasta,portita de intrare in familie!!Sunt convinsa de faptul ca nu te-a dorit ca nora,nu-i asa???Insista la sotul tau sa-si schimbe atitudinea ,atat fata de tine,cat si fata de mama sa!!!!Discuta cu el,nu te poti lupta ,singura,cu mama soacra,fara ajutorul partenerului tau!!!!Aveti un copil,macar pentru el,ajungeti la o intelegere privind familia voastra!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:29
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:23:11in ultimul timp datorita certurilor am tot ajuns sa ma gandesc la divort desi nu imi doresc asta si nu as vrea sa se intample dar pur si simplu sunt disperata si nu stiu care este cel mai bun lucru de facut in decizia asta deja la cate certuri au fost m-a facut sa inteleg ca niciodata nu o sa imi ia el mie apararea desi el sustine ca ii tot spune la maicasa sa termine eu nu am vazut nicio schimbare in sensul asta chiar nu stiu ce sa mai fac si nici nu am cu cine sa vb ,maicamea este plecata in italia si ne ajuta enorm....cu banii ei ne-am facut casa tot ce avem este din banii ei si sustinerea ei,ea nu stie nimic despre certurile dintre noi pentru ca nu vreau sa o supar si nu ii spun niciodata nimic ma prefac ca totul este roz,,,,are problemele ei nu vreau sa o mai supar cu ale mele intotdeauna am incercat sa o protejez,ea inainte sa fie cu tata a avut o casatorie foarte urata si violenta....vreau sa o fac ca creada ca a mea este perfecta sa nu sufere pe tema asta ....si asa ma inchid in mine incerca sa fac totul sa fie bine desi nu stiu daca va fi bine candva




Nu-ti amesteca mama in problemele tale,caci va suferi!!!!Draga mea,voi doi va mai iubiti???
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:30
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:23:11in ultimul timp datorita certurilor am tot ajuns sa ma gandesc la divort desi nu imi doresc asta si nu as vrea sa se intample dar pur si simplu sunt disperata si nu stiu care este cel mai bun lucru de facut in decizia asta deja la cate certuri au fost m-a facut sa inteleg ca niciodata nu o sa imi ia el mie apararea desi el sustine ca ii tot spune la maicasa sa termine eu nu am vazut nicio schimbare in sensul asta chiar nu stiu ce sa mai fac si nici nu am cu cine sa vb ,maicamea este plecata in italia si ne ajuta enorm....cu banii ei ne-am facut casa tot ce avem este din banii ei si sustinerea ei,ea nu stie nimic despre certurile dintre noi pentru ca nu vreau sa o supar si nu ii spun niciodata nimic ma prefac ca totul este roz,,,,are problemele ei nu vreau sa o mai supar cu ale mele intotdeauna am incercat sa o protejez,ea inainte sa fie cu tata a avut o casatorie foarte urata si violenta....vreau sa o fac ca creada ca a mea este perfecta sa nu sufere pe tema asta ....si asa ma inchid in mine incerca sa fac totul sa fie bine desi nu stiu daca va fi bine candva


Nu te desparti de omul pe care-l iubesti din cauza unei scorpii de soacre. Nu ai face decat sa-i dai ei satisfactie divortand de fi-su.

Repet, nu-l mai agasa pe sotul tau cu problema dintre tine si ma-sa, ci rezolva-ti singura problemele cu ea, tine-o la distanta, dar fara sa tipi la ea, fii rece cu ea, in schimb, fii calda cu fiul ei. In felul asta, pe pariu ca o sa-l castigi din nou pe el.
Viorica_Franziska
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:31
eu spun ca ne iubim sper ca nu ma mint singura dar pana nu apar discutiile despre maicasa totul este frumos ne intelegem ne ajutam ne sprijinim pana la acel punct atunci totul se schimba,sunt genul de femeie care isi pune familia pe primul loc si lupta pentru asta si am tot luptat mi-e frica sa nu obosesc fiind singura care lupta pentru o relatie in care sunt implicati doi oameni,il rasfat il iubesc ii fac surprize,il ador !Nu m-am neglijat de cand m-am casatorit ii fac toate poftele in pat orice vrea el,ma si imbrac sexy pentru a-l face sa se simta cat mai bine (noaptea)si nu l-am neglijat deloc ca barbat...are parte de tot ceea ce un barbat isi poate dorii nu vreau sa va para ca ma laud sau ceva dar asa m-am obijnuit sunt cu el de cand aveam 17 ani si mereu am incercat sa introduc ceva nou in relatie sa nu simta ca trece timpul si nu mai este nimic inedit.II ofer tot ce vrea in orice,refuz orice avans indiferent de la cine vine pentru ca nu ma intereseaza nimeni inafara de el ...si el este gelos,eu sunt deschisa fata de el ii povestesc totul,ar trebui sa il bucure asta .Mereu ma aranjez fie ca ies singura fie cu el vreau sa fie mandru de mine si sa nu spuna ca m-am delasat,le ofer lor tot timpul meu iar mie foarte putin au trecut aproape 3 ani de cand am iesit ultima daca cu o prietena la un suc....m-am dedicat loc !Sunt atat de trista si pot spune ca la pamant ma simt neputincioasa.
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:41
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:41:51eu spun ca ne iubim sper ca nu ma mint singura dar pana nu apar discutiile despre maicasa totul este frumos ne intelegem ne ajutam ne sprijinim pana la acel punct atunci totul se schimba,sunt genul de femeie care isi pune familia pe primul loc si lupta pentru asta si am tot luptat mi-e frica sa nu obosesc fiind singura care lupta pentru o relatie in care sunt implicati doi oameni,il rasfat il iubesc ii fac surprize,il ador !Nu m-am neglijat de cand m-am casatorit ii fac toate poftele in pat orice vrea el,ma si imbrac sexy pentru a-l face sa se simta cat mai bine (noaptea)si nu l-am neglijat deloc ca barbat...are parte de tot ceea ce un barbat isi poate dorii nu vreau sa va para ca ma laud sau ceva dar asa m-am obijnuit sunt cu el de cand aveam 17 ani si mereu am incercat sa introduc ceva nou in relatie sa nu simta ca trece timpul si nu mai este nimic inedit.II ofer tot ce vrea in orice,refuz orice avans indiferent de la cine vine pentru ca nu ma intereseaza nimeni inafara de el ...si el este gelos,eu sunt deschisa fata de el ii povestesc totul,ar trebui sa il bucure asta .Mereu ma aranjez fie ca ies singura fie cu el vreau sa fie mandru de mine si sa nu spuna ca m-am delasat,le ofer lor tot timpul meu iar mie foarte putin au trecut aproape 3 ani de cand am iesit ultima daca cu o prietena la un suc....m-am dedicat loc !Sunt atat de trista si pot spune ca la pamant ma simt neputincioasa.


Foarte rau faci ca te depersonalizezi singura facandu-i sotului tau orice mica sau mare placere. Si tu esti importanta in viata ta, si ar trebui sa te pui si pe tine insati, pe aceeasi treapta cu sotul tau, ca el sa nu mai indrazneasca altadata sa tipe la tine din cauza altora, spre exemplu.

Sa stii ca mai degraba risti sa pierzi un barbat de langa tine, nerefuzandu-i niciun capriciu, decat atunci cand esti suficient de sigura de tine incat sa-l refuzi atunci cand tu iti doresti cu totul altceva. E foarte bine si frumos ca te gandesti si la nevoile lui, insa nu uita nici de dorintele tale. Iesi in oras cu prietenele tale si lasa-l si pe el sa aiba grija de copil, incearca sa te reintorci la job ca sa nu mai depinzi financiar de el, incearca sa studiezi, daca nu ai facut asta pana acum si iti doresti acest lucru, spune-i ce iti doresti SI TU in pat, incearca sa mentii balanta intre iubirea pentru el si iubirea pentru tine. Intr-un final, daca vei reusi sa mentii balanta echilibrata, veti fi amandoi multumiti. :)
Viorica_Franziska
Postat pe 30 Ianuarie 2013 14:52
Imi doresc sa-mi petrec cat mai mult timp posibil cu fetita noastra pentru ca ea este totul pentru mine iar o ora petrecuta in oras fara ea mi se pare mult nu vreau sa dau ora aia pentru iesitu in oras cand ora aia pot sa stau langa ea sa ne jucam si sa o vad ...nu as da timpul petrecut cu ea pentru nimic iar mai tot timpul cand ies pana si cu treaba incerc sa o iau si pe ea cu mine doar cand nu este posibil o las acasa cu sotul sau cu tata mi-a dorit enorm acest copil ,,,la fel de mult cum mai imi doresc unu dar tote problemele ma fac sa ma gandesc mai bine la acest lucru cel mai frumos lucru pe lume este sa devi mama sa ajuti un suflet mic care a venit din iubire pe lume sa creasca mare si sa fie cat mai fericit...
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:00
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 14:41:51eu spun ca ne iubim sper ca nu ma mint singura dar pana nu apar discutiile despre maicasa totul este frumos ne intelegem ne ajutam ne sprijinim pana la acel punct atunci totul se schimba,sunt genul de femeie care isi pune familia pe primul loc si lupta pentru asta si am tot luptat mi-e frica sa nu obosesc fiind singura care lupta pentru o relatie in care sunt implicati doi oameni,il rasfat il iubesc ii fac surprize,il ador !Nu m-am neglijat de cand m-am casatorit ii fac toate poftele in pat orice vrea el,ma si imbrac sexy pentru a-l face sa se simta cat mai bine (noaptea)si nu l-am neglijat deloc ca barbat...are parte de tot ceea ce un barbat isi poate dorii nu vreau sa va para ca ma laud sau ceva dar asa m-am obijnuit sunt cu el de cand aveam 17 ani si mereu am incercat sa introduc ceva nou in relatie sa nu simta ca trece timpul si nu mai este nimic inedit.II ofer tot ce vrea in orice,refuz orice avans indiferent de la cine vine pentru ca nu ma intereseaza nimeni inafara de el ...si el este gelos,eu sunt deschisa fata de el ii povestesc totul,ar trebui sa il bucure asta .Mereu ma aranjez fie ca ies singura fie cu el vreau sa fie mandru de mine si sa nu spuna ca m-am delasat,le ofer lor tot timpul meu iar mie foarte putin au trecut aproape 3 ani de cand am iesit ultima daca cu o prietena la un suc....m-am dedicat loc !Sunt atat de trista si pot spune ca la pamant ma simt neputincioasa.




Exact aici doream sa te aduc cu povestirea ta,in acest punct,cel al renuntarii totale la tine,in favoarea familiei,greseala capitala,caci,in acest mod,ti-ai declinat disponibilitatea exacerbata,nu aceasta place barbatilor,sa stii!!!!Ai fost mult prea deschisa fata de sot,nu te incurajez la practicarea minciunii,dar te-ai desfasurat mai mult decat ar fi trebuit!!!La tot devotamentul tau,,,vin si te intreb,,,sotul cum iti raspunde????Nu cred ca reactioneaza ireprosabil,caci, daca ar fi fost astfel,te-ar fi ascultatat si ar fi reglementat neintelegerile cu mama lui,ar fi pus lucrurile la punct!!!Draga mea,incearca sa te limitezi la relatia ta cu sotul tau,si mai putin,la cea cu mama soacra,ignor-o total!!!fa-ti timp pentru nevoile tale,imparte sarcinile zilnice cu partenerul tau,iesi cu prietenele tale,nu mai sta lipita de familie,caci nu iti vor ridica statuie,asta nu inseamna sa iti neglijezi indatoririle de sotie si mama,dar trebuie sa te achiti si de cele legate de femeie si relationarile ei!Familia inseamna totul,dar nu in sensul distrugerii psihice a partenerilor!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:01
in general fac ceea ce simt poate gresesc,dar imi este atat de drag de ei incat nu prea pot sa ma mai detasez,dar lui ii ofer spatiul de care are nevoie daca vrea sa iasa undeva il las .,,,chiar si noaptea am incredere in el si stiu ca are nevoie si de prieten i pe cand eu simt ca tot ce am nevoie sunt ei
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:08
on sa incerc sa tin cont de sfaturile voastre si sa o ignor dar si asta-l supara daca ma comport rece cu ei il supara....nicicum nu este bine si eu mi-as fi dorit o relatie apropriata intre mine si ai lui pentru ca nu-s o femeie exagerata chiar sunt intelegatoare si toleranta dar din moment ce ea nu face la fel nu se poate.nu ma gandeam ca asa va fi dupa venirea copilului pe lume....am crezut ca totul o sa fie mult prea frumos dar ca de obicei m-am inselat eu sper prea mult si ma incred prea mult in oameni ceva ma face sa-i vad mai buni decat sunt de fapt si tot timpul ajung prin a fi dezamagita
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:11
la o alta cearta tot pe subiectele astea de neintelegerea mamei lui pt mine ....s-a suparat si a plecat toata noaptea ,,,,a dormit la ei si m-a lasat singura fetita avea o luna....si-a tinut telefonul inchis....si am simti ca totul se destrama ...a doua zi cand in cele din urma si l-a deschis...tot eu am sunat l-m rugat sa stam de vorba si sa vina acasa...asa cum fac mereu
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:13
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 15:00:13Imi doresc sa-mi petrec cat mai mult timp posibil cu fetita noastra pentru ca ea este totul pentru mine iar o ora petrecuta in oras fara ea mi se pare mult nu vreau sa dau ora aia pentru iesitu in oras cand ora aia pot sa stau langa ea sa ne jucam si sa o vad ...nu as da timpul petrecut cu ea pentru nimic iar mai tot timpul cand ies pana si cu treaba incerc sa o iau si pe ea cu mine doar cand nu este posibil o las acasa cu sotul sau cu tata mi-a dorit enorm acest copil ,,,la fel de mult cum mai imi doresc unu dar tote problemele ma fac sa ma gandesc mai bine la acest lucru cel mai frumos lucru pe lume este sa devi mama sa ajuti un suflet mic care a venit din iubire pe lume sa creasca mare si sa fie cat mai fericit...


Te inteleg pentru ca sunt mama si cunosc toate aceste trairi,dar,ti-o spun din proprie experienta,cu cat te vei stradui mai mult ,in directia limitarii tale,cu atat vei suferi mai mult!!!Dragostea de mama este unica si in conditiile usoarei tale degajari,fata de toate problemele tale,relaxarea ta nu va distruge acest sentiment ravasitor!!!Esti mult prea tanara,te-ai casatorit timpuriu si iei totul in tragic,aplica metoda inversa,gandeste-te si la tine,in aceeasi masura in care te gandesti la familia ta!!!Nu se va intampla nimic degradant ,in raport cu statutul tau,daca vei avea timp si de tine!!!In ceea ce priveste mama soacra,acorda-i atentie atata timp cat merita acest lucru,problema reala ,este intre tine si sotul tau,el trebuie sa-si asume rolul de cap de familie ,independenta de familia de provenienta!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:14
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 15:13:52la o alta cearta tot pe subiectele astea de neintelegerea mamei lui pt mine ....s-a suparat si a plecat toata noaptea ,,,,a dormit la ei si m-a lasat singura fetita avea o luna....si-a tinut telefonul inchis....si am simti ca totul se destrama ...a doua zi cand in cele din urma si l-a deschis...tot eu am sunat l-m rugat sa stam de vorba si sa vina acasa...asa cum fac mereu



Ai procedat gresit,trebuia sa il tratezi cu indiferenta,asta in cazul in care nu ii faceai bagajelul,ca sa locuiasca ,la parintii lui,definitiv si irevocabil!!!!Draga mea,un barbat,care isi iubeste sotia nu procedeaza astfel!!!!In orice familie exista discutii,dar in momentul in care se paraseste domiciliul conjugal,de catre unul dintre parteneri,este evident faptul ca exista nise in viata de familie!!!Este inutil sa declari existenta sentimentului de iubire dintre voi doi,caci este un fals grosolan,te-ai angajat intr-o casnicie ,mai devreme decat ar fi trebuit sa o faci!!!Si se profita de acest lucru!!!Viata de familie consta si in dureri,alaturi de bucurii,dar petrecute in DOI!!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:19
tocmai dar el imi da senzatia ca tot ai lui sunt mai importanti decat noi il inteleg sunt partintii lui si este normal sa-i iubeasca nu i-am cerut niciodata sa renunte la ei sinhurul lucru pe care mi-l doresc este sa-si deschida ochii si sa vada ca nu eu sunt oaia neaga in situatia asta si nu este este prins la misloc eu sunt....din moment ce de dragul lor el este dispus sa renunte la noi ...nu stiu unde gresesc,doar incerc sa-l fac sa vada realitatea iar el imi spune ca sunt imposibila ,el ar vrea familia noastra sa fie la un loc cu familia lui ceea ce mie mi se pare deplasat noi suntem o familie acum iar ai lui sunt o alta familie nu m-am casatorit cu maicasa si taicaso .....inainte cand fetita mea era mica abia ce nascusem veneau aici mai tot timpul stateau pana noapte desi eu ma trezesc inca mereu de 4-5 ori pe noapte sa am grija de fetita dar lor nu le pasa.....acum nu mai vin asa des vin de 2 ori pe sapt cam asa dar tot timpu este ceva....ii spuneam frumos unele lucruri iar ea facea fix invers parca sa ma sfideze...eu decid cum imi cresc copilul nu ea....iar cand ii spuneam sa nu o legane sa nu o infase cum se facea pe timpuri vorbeam cu peretii ....cand ieseam sin camera fix aia facea si pe mine lucrurile astea ma dureau ...am crescut-o eu si este foarte bine nu i-am facut niciodata rau am invatat totul repede si eu sunt multumita de mine ca mama si cred ca merit respect pentru ca avand in vedere varsta sunt o mama grijuluie care isi pune copilul pe primul loc...
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:40
am vrut sa fac asta am zis ca nu o sa-l mai caut sau sa-l mai sunt dar nu am rezistat ca de fiecare data il iubesc prea mult si cand simt ca-l pierd fac orice sa nu se intample asta ....am trecut printr-o despartire de 8 luni inainte de casatorie iar in toate acele luni nu l-am putut uita am incercat sa fiu tare dar nu mai rezistam si l-am cautat ....i-a fost dor de mine s-a schimbat isi petrecea mai mult timp cu mine am plecat in italia si a renuntat la tot si a venit dupa mine ....atunci am si ramas gravida ....nemaiputand muncii iar el nu avea de munca am htarat sa ne intoarcem acasa...ne-am casatorit am nascut etc...mereu eu am fost cea care nu l-a putut lasa si nu stiu daca o sa pot vreodata indiferent ce face sau ce zice cand ar trebui sa-i spun ca daca nu poate fara ai lui sa plece ceva ma opreste....nu vreau din cauza noastra sa privez fetita de a-si avea tatal langa ea,nu vreau sa creasca fara tatal ei ,,,,iar inainte de a fi ea....lucrurile meregeau bine pana ne-am intors aici ....iar dupaia toate lucrurile astea m-au tinut pe loc ....nu pot nici sa-l alung nici sa plec eu ca n-am unde...si nici nu stiu daca as putea...este singurul barbat pe care l-am iubit vreodata "este drogul meu " fara de care parca nimic nu are sens si nu pot trai....un fel de sevraj amar
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:46
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 15:40:14tocmai dar el imi da senzatia ca tot ai lui sunt mai importanti decat noi il inteleg sunt partintii lui si este normal sa-i iubeasca nu i-am cerut niciodata sa renunte la ei sinhurul lucru pe care mi-l doresc este sa-si deschida ochii si sa vada ca nu eu sunt oaia neaga in situatia asta si nu este este prins la misloc eu sunt....din moment ce de dragul lor el este dispus sa renunte la noi ...nu stiu unde gresesc,doar incerc sa-l fac sa vada realitatea iar el imi spune ca sunt imposibila ,el ar vrea familia noastra sa fie la un loc cu familia lui ceea ce mie mi se pare deplasat noi suntem o familie acum iar ai lui sunt o alta familie nu m-am casatorit cu maicasa si taicaso .....inainte cand fetita mea era mica abia ce nascusem veneau aici mai tot timpul stateau pana noapte desi eu ma trezesc inca mereu de 4-5 ori pe noapte sa am grija de fetita dar lor nu le pasa.....acum nu mai vin asa des vin de 2 ori pe sapt cam asa dar tot timpu este ceva....ii spuneam frumos unele lucruri iar ea facea fix invers parca sa ma sfideze...eu decid cum imi cresc copilul nu ea....iar cand ii spuneam sa nu o legane sa nu o infase cum se facea pe timpuri vorbeam cu peretii ....cand ieseam sin camera fix aia facea si pe mine lucrurile astea ma dureau ...am crescut-o eu si este foarte bine nu i-am facut niciodata rau am invatat totul repede si eu sunt multumita de mine ca mama si cred ca merit respect pentru ca avand in vedere varsta sunt o mama grijuluie care isi pune copilul pe primul loc...



Intrebare de baraj!

Te poti pune,macar timp de o saptamana,pe tine ,pe primul loc,si mai putin pe ceilalti,dar,atentie,asta nu inseamna sa renunti la familia ta????

Sotul tau trebuie sa delimiteze lucrurile,mai putin tu!!!!Nu mi-ai raspuns la intrebarile,pe care ti le-am pus in primul meu comment!!!!In acele raspunsuri se gaseste explicatia pentru producerea evenimentelor nedorite din familia ta!!!Nu mai fi insistenta in familie,esti obositoare,nu ii place sotului tau!!!!Insistenta ,in ceea ce priveste viata casnica ,nu duce la nimic bun!!!Fii mai indiferenta,fara a le neglija insa!!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:49
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 15:46:38am vrut sa fac asta am zis ca nu o sa-l mai caut sau sa-l mai sunt dar nu am rezistat ca de fiecare data il iubesc prea mult si cand simt ca-l pierd fac orice sa nu se intample asta ....am trecut printr-o despartire de 8 luni inainte de casatorie iar in toate acele luni nu l-am putut uita am incercat sa fiu tare dar nu mai rezistam si l-am cautat ....i-a fost dor de mine s-a schimbat isi petrecea mai mult timp cu mine am plecat in italia si a renuntat la tot si a venit dupa mine ....atunci am si ramas gravida ....nemaiputand muncii iar el nu avea de munca am htarat sa ne intoarcem acasa...ne-am casatorit am nascut etc...mereu eu am fost cea care nu l-a putut lasa si nu stiu daca o sa pot vreodata indiferent ce face sau ce zice cand ar trebui sa-i spun ca daca nu poate fara ai lui sa plece ceva ma opreste....nu vreau din cauza noastra sa privez fetita de a-si avea tatal langa ea,nu vreau sa creasca fara tatal ei ,,,,iar inainte de a fi ea....lucrurile meregeau bine pana ne-am intors aici ....iar dupaia toate lucrurile astea m-au tinut pe loc ....nu pot nici sa-l alung nici sa plec eu ca n-am unde...si nici nu stiu daca as putea...este singurul barbat pe care l-am iubit vreodata "este drogul meu " fara de care parca nimic nu are sens si nu pot trai....un fel de sevraj amar



Chiar daca este sotul tau,ti-a simtit slabiciunea ,si ,incurajat de mama sa,profita foarte mult de acest lucru,acesta este sevrajul,nu teroarea psihica prin care treci!!!

Daca nu doresti nimic din ceea ce ai tastat mai sus trebuie sa discuti foarte serios cu sotul tau!!!!Nu ai alta solutie!!!!Ai devenit vulnerabila,tocmai prin excesul de dragoste si devotament aratate fata de sot si familie,nu spun ca este gresit,dar iti pot spune ca nu ai gasit persoana,care sa merite aceste sacrificii din partea ta!!!Esti pe locul doi,imi pare rau ca iti spun toate acestea,dar sunt evidente,si aceasta nu s-a intamplat de cand v-ati mutat aproape de parintii lui,ci cu mult timp inainte de a interveni mutarea respectiva!!!!Esti tanara,dar "moale",mult prea sensibila,ca sa iti poti impune punctul de vedere!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:01
lucrurile astea nu au existat inainte si nici relatia stransa la care ei au pretentia acum si nimeni nu le-a permis sa se bage in relatie dar s-au infiltrat fara nici un fel de permisiune acum au pretentia sa stie tot iar sotul meu le da raportul se baga pana si la plata utilitatilor sa vada cat curent am consumat cata apa cAT gas etc desi niciodata nu ne ajuta material iar daca se intampla sa avem nevoie totul este cu impumut....iar eu consider ca nu-i logic sa-i intereseze totul pe ei cum eu nu-i intreb pe ei ce platesc si cat platesc astept acelasi lucru dar sotul le spune tot ....si tot incerc sa-i explic ca are anii care-i are si familie proprie trebuie sa inceteze odata cu astea ....iar referitor la insistenta mea daca nu eram eu care sa ma implic ca relatia asta sa fie pe linia de plutire nu mai exista de mult nimic intre noi ..declaratia lui de dragoste la nunta a fost...draga mea mi-ai mancat zilele si viata am tot incercat sa fug...tot fug tot fug dar tu tot ma gasesti ...ma bucur ca vi dupa mine te iubesc....(oare cer eu prea mult cand spuns ca vreau mai multa afectiune si iubire din partea lui )el nu este un om foarte sentimental sau romantic eu sunt incurabila imi place sa ma simt iubita dar cam degeaba astept eu mai mult daca el nu poate mai mult....
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:11
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 16:11:51lucrurile astea nu au existat inainte si nici relatia stransa la care ei au pretentia acum si nimeni nu le-a permis sa se bage in relatie dar s-au infiltrat fara nici un fel de permisiune acum au pretentia sa stie tot iar sotul meu le da raportul se baga pana si la plata utilitatilor sa vada cat curent am consumat cata apa cAT gas etc desi niciodata nu ne ajuta material iar daca se intampla sa avem nevoie totul este cu impumut....iar eu consider ca nu-i logic sa-i intereseze totul pe ei cum eu nu-i intreb pe ei ce platesc si cat platesc astept acelasi lucru dar sotul le spune tot ....si tot incerc sa-i explic ca are anii care-i are si familie proprie trebuie sa inceteze odata cu astea ....iar referitor la insistenta mea daca nu eram eu care sa ma implic ca relatia asta sa fie pe linia de plutire nu mai exista de mult nimic intre noi ..declaratia lui de dragoste la nunta a fost...draga mea mi-ai mancat zilele si viata am tot incercat sa fug...tot fug tot fug dar tu tot ma gasesti ...ma bucur ca vi dupa mine te iubesc....(oare cer eu prea mult cand spuns ca vreau mai multa afectiune si iubire din partea lui )el nu este un om foarte sentimental sau romantic eu sunt incurabila imi place sa ma simt iubita dar cam degeaba astept eu mai mult daca el nu poate mai mult....



Draga mea,daruiesti mult mai mult decat primesti!!!!Este tardiv sa te intreb de ce ai insistat sa te casatoresti cu un barbat,care nu se afla pe acelasi palier cu tine,din punct de vedere sentimental!!!!Stiu raspunsul,,,pentru ca il iubesti foarte mult,oare de ce nu ma mir?????El nu poate sau nu vrea sa iti ofere acelasi tip de iubire,prefera sa o arate fata de parintii lui!!!Este grav???Raspunsul este afirmativ pentru ca aveti un copilas in grija si educare!!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:23
probabil este cum am gandit uneori si este ceea ce-mi este mie frica cel mai mult....de multe ori ma gandeam ca poate ma mint singura si ca m-am obijnuit sa ma mint singura si ma las orbita de orice stropt de atentie si firmitura de iubire care vine din partea lui pe care mi le ofera asa putin si atat cat sa ma tina pe loc ,este rau ca am ajuns asa si este rau ca mi-am gasit "nashul"inainte eu eram cea care ma comportam asa cu baietii si nu ma interesau sentimentele lor tind sa cred ca acum platesc pentru suferinta care am provocat-o altora ...inainte eram foarte independenta daca se intampla sa faca cineva ce nu imi place il indepartam din viata mea fara nici un cuvant ....acum stau si sufar si trag de ceva ce este doar in imaginatia mea.Dar nu am puterea sa pun punct....acum stau si ma gandesc daca se mai intoarce acasa...azi dimineata cand s-a trezit a plecat direct la ai lui inainte sa plece la munca....nu stiu daca mai vine....si nu stiu ce sa fac daca nu mai vine...mi-e frica!
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:31
el nu veded increderea mea oarba in relatia asta ....dupa nunta am fost in germania sa ne luam o masina .....3500 d euro mi-a trimit mama...noi am pus 1500....si pana si aia am trecut-o pe numele lui ....cum am facut cam cu tot...cred ca o sa raman cam fara nimic ....iar daca se ajunge la divortz ma sperie totul mie frica sa nu pierd fata asa cum ma ameninta el ....ii dau tot nu-mi trebuie nimic ....doar cpilul ! :(si pentru ea as face orice si as lupta cu dintii
nu stiu bine legine dar nu cred ca ar putea sa mi-o ia din moment ce sunt o mama devotata
doar pentrufaptul ca nu muncesc nu mi se pare un motiv sa-i fie dat lui copilul ....nici macar nu ar avea conditiile necesare....in timp ce am facut apartamentul ...(totul nou) am stat la ai lui 6 luni in aceasi camera cu sorasa...oare ar incredinta tribunalul copilul in graja tatalui in aceste conditii din moment ce ei au doua camere si ar insemna sa doarma cu sorasa in pat????
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:36
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 16:31:43probabil este cum am gandit uneori si este ceea ce-mi este mie frica cel mai mult....de multe ori ma gandeam ca poate ma mint singura si ca m-am obijnuit sa ma mint singura si ma las orbita de orice stropt de atentie si firmitura de iubire care vine din partea lui pe care mi le ofera asa putin si atat cat sa ma tina pe loc ,este rau ca am ajuns asa si este rau ca mi-am gasit "nashul"inainte eu eram cea care ma comportam asa cu baietii si nu ma interesau sentimentele lor tind sa cred ca acum platesc pentru suferinta care am provocat-o altora ...inainte eram foarte independenta daca se intampla sa faca cineva ce nu imi place il indepartam din viata mea fara nici un cuvant ....acum stau si sufar si trag de ceva ce este doar in imaginatia mea.Dar nu am puterea sa pun punct....acum stau si ma gandesc daca se mai intoarce acasa...azi dimineata cand s-a trezit a plecat direct la ai lui inainte sa plece la munca....nu stiu daca mai vine....si nu stiu ce sa fac daca nu mai vine...mi-e frica!



Orice fapta are si revers,nu uita acest adevar!!!Care este motivul pentru care ,sotul tau,a plecat la parintii lui,inainte de a se indrepta spre servici?
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 16:44
nu mi-a spus...poate-i era dor de ei k nu i-a mai vazut de ieri ....vorbim maine multutmesc pt sfaturi ....a venit ..aks
kudika20225
Postat pe 30 Ianuarie 2013 17:27
De la: lov3ubaby, la data 2013-01-30 17:27:51nu mi-a spus...poate-i era dor de ei k nu i-a mai vazut de ieri ....vorbim maine multutmesc pt sfaturi ....a venit ..aks



Pentru putin,discuta,draga mea,cu sotul tau!!!
kudika_15804
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:48
Am discutat ieri si mi-a vorbit foarte calm ceea ce m-a surprins placut pot spune deoarece era unul dintre subiectele care pentru el sunt sensibile si am hotarat sa ignor ceea ce spune ea sau sa-i atrag atentia ....nu o sa mai permit sa intervina certuri intre noi din cauza ei cand la urma urmei noi suntem cei care suferim.I-am mai spus si ce imi doresc de la el si ce mi-ar placea sa faca in mai multe privinte si a fost de acord cu mine am si vazut schimbari chiar.Acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile iar daca totul merge bine vrem sa mai avem un bebe,deoarece fetita noastra isi doreste foarte mult,cand vede pe strada bebelusi incepe sa strige bebe bebe...sau cand vede poze cu bebelusi mereu le pupa ....nu vrem sa creasca singura :D va multumesc mult pentru sfaturi chiar mi-a prins bine sa vb cu cineva.Am facut si progrese azi am iesit in oras am fost la cumparaturi si putin la plimbare m-am relaxat.O sa incerc sa mai imi fac timp si pentru mine.
kudika20225
Postat pe 31 Ianuarie 2013 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatia dupa casatorie 17 De la: michelle24 27 August 2012 09:42
IONUTZCOIUTZ cer ajutor iar 67 De la: kudika364100 12 Februarie 2011 22:10
divort 11 De la: nicossia 8 Februarie 2011 23:37
Agentii matrimoniale 3 De la: rebecca123 25 Septembrie 2014 13:36
2 incompatibili 31 De la: donttouch 26 Mai 2009 15:28