Setari Cookie-uri

Anticonceptionale

Nu mai stiu sigur, dar am citit undeva ca in cazuri de "urgenta" poti sa iei anticonceptionale doua luni la rand fara pauza de 7 zile. Nu sunt foarte sigura, nu am cum sa ajung la medic atat de curand pe cat as vrea asa ca va rog sa imi spuneti ce stiti despre asta.

Multumesc :)
aiai
Postat pe 17 Ianuarie 2011 19:48
De la: aiai, la data 2011-01-17 19:48:36Nu mai stiu sigur, dar am citit undeva ca in cazuri de "urgenta" poti sa iei anticonceptionale doua luni la rand fara pauza de 7 zile. Nu sunt foarte sigura, nu am cum sa ajung la medic atat de curand pe cat as vrea asa ca va rog sa imi spuneti ce stiti despre asta.

Multumesc :)


Da, asa este! Daca vrei sa fii " curata" pentru o anumita ocazie poti intarzia menstruatia luand in continuare AC! Dar nu repeta " miscarea" de multe ori!
mimi_ca29
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:05
Multumesc :), stiu ca nu trebuie repetata, dar acuma chiar e o urgenta
aiai
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:30
De la: aiai, la data 2011-01-17 20:30:20Multumesc :), stiu ca nu trebuie repetata, dar acuma chiar e o urgenta


Banuiesc ca "urgenta" e o intalnire intima sau nu?
mimi_ca29
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:33
Aproximativ :D eu si prietenul meu stam in orase diferite, datorita studiilor, si deocamdata ne vedem destul de rar, o data la doua saptamani. Si exact cand am putea sa ne vedem timp de o saptamana intreaga mie trebuie sa imi vine ciclul :(
aiai
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:52
De la: aiai, la data 2011-01-18 18:52:31Aproximativ :D eu si prietenul meu stam in orase diferite, datorita studiilor, si deocamdata ne vedem destul de rar, o data la doua saptamani. Si exact cand am putea sa ne vedem timp de o saptamana intreaga mie trebuie sa imi vine ciclul :(


Atunci nu fa pauza si...iubiti-va mult! Distractie placuta!
mimi_ca29
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:57
De la: aiai, la data 2011-01-18 18:52:31Aproximativ :D eu si prietenul meu stam in orase diferite, datorita studiilor, si deocamdata ne vedem destul de rar, o data la doua saptamani. Si exact cand am putea sa ne vedem timp de o saptamana intreaga mie trebuie sa imi vine ciclul :(

Asa pateam eu in liceu :) Din pacate atunci nu luam pilule si mereu trebuia sa anulez intalnirea.
Asa ca ai noroc :)
Ditractie placuta!
Mirela_t
Postat pe 19 Ianuarie 2011 02:50
Multumesc :D de obicei cand ne intalnim e foarte frumos, si nu as vrea sa pierd "ocazia"
aiai
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:35
buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please
micasirea
Postat pe 25 Ianuarie 2011 11:16
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:16:00buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please


nu se mai produc?ba da mai exista...incearca in mai multe locuri....
ad__83
Postat pe 25 Ianuarie 2011 11:19
eu sunt din Tm si a cautat mami peste tot,si la depozit si nu mai sunt..acelsi raspuns nu se mai produc
micasirea
Postat pe 25 Ianuarie 2011 11:28
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:28:24eu sunt din Tm si a cautat mami peste tot,si la depozit si nu mai sunt..acelsi raspuns nu se mai produc

am auzit si eu asta de la o prietena.
ce nu incerci altceva? vorbeste cu medicul si tb sa existe si altceva care sa ti se potriveasca.
OanaSun
Postat pe 26 Ianuarie 2011 05:03
De la: aiai, la data 2011-01-17 19:48:36Nu mai stiu sigur, dar am citit undeva ca in cazuri de "urgenta" poti sa iei anticonceptionale doua luni la rand fara pauza de 7 zile. Nu sunt foarte sigura, nu am cum sa ajung la medic atat de curand pe cat as vrea asa ca va rog sa imi spuneti ce stiti despre asta.

Multumesc :)



chiar daca este tarziu azi sa raspund la topicul tau, dar parerea mea este ca faci o mare tampenie ca intrerupi menstruatia. ai grija pentru ca se produc dereglari hormonale si asta nu-i bine pentru organismul tau si te pot afecta pe o perioada destul de mare. si inca ceva anticonceptionalele sunt cancer curat in organism-parerea unui medic anatomo-patogen.
te pup si sper ca in viitor sa nu mai faci asa ceva pentru nimeni.
cristi_nne
Postat pe 26 Ianuarie 2011 14:29
Nu fac asta pt nimeni, o fac pt mine in primul rand. Nu fac parte din categoria fetelor care iau anticonceptionale pentru ca iubitului nu ii place cu prezervativ. Asa am decis eu. Si nici nu sunt dintre fetele care iau anticonceptionale dupa ureche, am luat in urma unui control avizat si am fost la ginecolog.

Intr-adevar, se spune si este adevarat, sunt declansatoare de cancer. Dar nu la toate femeile care iau anticonceptionale. Sunt atat de multe sortimente, si cred ca si de aceea sunt indicate analizele si vizita la ginecolog, ca sa se stabileasca un tip ce ti se potriveste. Nu cred ca daca ei anticonceptionala, gata, esti "predestinata" pentru cancer. Nu spun ca nu este posibil, dar cu controale periodice si o buna cunoastere a propriului corp si a notiunilor anatomice de baza, poti avea grija de tine.

Nu sunt specializata in medicina, sunt de abia la inceput de drum, mai am multe de invatat si sunt dornica sa fac asta. Este doar parerea mea proprie in functie de ce mi-s spus si am aflat singura pana acum.

aiai
Postat pe 27 Ianuarie 2011 01:29
Scuzati greselile de scriere, este tarziu si ar trebui sa dorm acum
aiai
Postat pe 27 Ianuarie 2011 01:31
...uite o varianta...faci 3/4 fara si 1/4 cu(prezervativ)...si servus hormoni sintetici
kudika195501
Postat pe 27 Ianuarie 2011 01:36
De la: aiai, la data 2011-01-27 01:29:50Nu fac asta pt nimeni, o fac pt mine in primul rand. Nu fac parte din categoria fetelor care iau anticonceptionale pentru ca iubitului nu ii place cu prezervativ. Asa am decis eu. Si nici nu sunt dintre fetele care iau anticonceptionale dupa ureche, am luat in urma unui control avizat si am fost la ginecolog.

Intr-adevar, se spune si este adevarat, sunt declansatoare de cancer. Dar nu la toate femeile care iau anticonceptionale. Sunt atat de multe sortimente, si cred ca si de aceea sunt indicate analizele si vizita la ginecolog, ca sa se stabileasca un tip ce ti se potriveste. Nu cred ca daca ei anticonceptionala, gata, esti "predestinata" pentru cancer. Nu spun ca nu este posibil, dar cu controale periodice si o buna cunoastere a propriului corp si a notiunilor anatomice de baza, poti avea grija de tine.

Nu sunt specializata in medicina, sunt de abia la inceput de drum, mai am multe de invatat si sunt dornica sa fac asta. Este doar parerea mea proprie in functie de ce mi-s spus si am aflat singura pana acum.



Cand le iei......si esti sanatoasa, zici ca tie nu ti se poate intampla, cand o patesti, zici.....de ce tocmai mie mi s-a intamplat.
Ei uite ca prietena mea cea mai buna asa s-a dus........dupa dereglarile hormonale care singurica si le-a facut.
Binenteles ca nimic nu e sigur.....insa ea cand s-a imbolnavit, a pomenit si de anticonceptionale.
Asa ca.....exista o vorba:" pazeste-te, ca atunci si Dumnezeu te pazeste"
stem_29
Postat pe 27 Ianuarie 2011 01:51
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:16:00buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please

Slava Domnului ca nu se mai produc!
Mergi si tu la medic ca au aparut acum ac combinate cu continut mult mai mic de estrogen.
kudika_pudika
Postat pe 27 Ianuarie 2011 12:34
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 12:34:19
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:16:00buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please

Slava Domnului ca nu se mai produc!
Mergi si tu la medic ca au aparut acum ac combinate cu continut mult mai mic de estrogen.

:)) asta am zis si eu.
ar trebui sa intrerupa si fabricarea yasminelor si dianelor (si ar mai fi cateva) care au provocat mai mult daune decat au adus beneficii.
si cand te mai gandesti ca unele-s de "ultima generatie"
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:08
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:08:30
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 12:34:19
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:16:00buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please

Slava Domnului ca nu se mai produc!
Mergi si tu la medic ca au aparut acum ac combinate cu continut mult mai mic de estrogen.

:)) asta am zis si eu.
ar trebui sa intrerupa si fabricarea yasminelor si dianelor (si ar mai fi cateva) care au provocat mai mult daune decat au adus beneficii.
si cand te mai gandesti ca unele-s de "ultima generatie"










... ... acum 30 de ani femeile (unele) ziceau ... vai, ce ''minune'' ... intre timp ''minunea'' aia sa dus ... a aparut alta ... alta dezamagire ... apoi alta ''minune'' ... alta dezamagire ... acum alta ''minune'' ... sa vedem cine va deveni exemplul ca va duce la alta ... dezamagire ... ... ce viata duceti si cu cine va incotopeniti de sinteti atit de speriate de urmarile ''iubiri'' voastre ... nu pot sa imi inchipui ...
marco918
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:15
De la: stem_29, la data 2011-01-27 01:51:44
De la: aiai, la data 2011-01-27 01:29:50Nu fac asta pt nimeni, o fac pt mine in primul rand. Nu fac parte din categoria fetelor care iau anticonceptionale pentru ca iubitului nu ii place cu prezervativ. Asa am decis eu. Si nici nu sunt dintre fetele care iau anticonceptionale dupa ureche, am luat in urma unui control avizat si am fost la ginecolog.

Intr-adevar, se spune si este adevarat, sunt declansatoare de cancer. Dar nu la toate femeile care iau anticonceptionale. Sunt atat de multe sortimente, si cred ca si de aceea sunt indicate analizele si vizita la ginecolog, ca sa se stabileasca un tip ce ti se potriveste. Nu cred ca daca ei anticonceptionala, gata, esti "predestinata" pentru cancer. Nu spun ca nu este posibil, dar cu controale periodice si o buna cunoastere a propriului corp si a notiunilor anatomice de baza, poti avea grija de tine.

Nu sunt specializata in medicina, sunt de abia la inceput de drum, mai am multe de invatat si sunt dornica sa fac asta. Este doar parerea mea proprie in functie de ce mi-s spus si am aflat singura pana acum.



Cand le iei......si esti sanatoasa, zici ca tie nu ti se poate intampla, cand o patesti, zici.....de ce tocmai mie mi s-a intamplat.
Ei uite ca prietena mea cea mai buna asa s-a dus........dupa dereglarile hormonale care singurica si le-a facut.
Binenteles ca nimic nu e sigur.....insa ea cand s-a imbolnavit, a pomenit si de anticonceptionale.
Asa ca.....exista o vorba:" pazeste-te, ca atunci si Dumnezeu te pazeste"


Imi pare foarte rau pentru prietena ta :( dar asa cum ai spus si tu dereglarile hormonale si le-a produs singura. Nu sunt foarte sigura ca a fost destul de atenta. Si nu cred ca anticonceptionalele sunt singura cauza. Eu cred ca sunt doua categorii de oameni, cei care iau anticonceptionale si trateaza ca pe ceva lipsit de importanta si se pricopsesc cu ceva ce nu mai pot schimba si cei care iau pastilele astea responsabil.
Totusi, pana si apa poate fi toxica, in anumite conditii. Sa nu mai vorbim de lucruri pe care le folosim zilnic, ca sarea sau altceva.

O seara frumoasa !
aiai
Postat pe 29 Ianuarie 2011 22:39
Sper ca n-am ajuns sa comparam apa care-i vitala cu pastilele cu hormoni:)
Vedeti cam ce-a patit deputata Liana Dumitrescu......amestec de anticonceptionale cu pastile de slabit.
Cazirule pot continua.
Prietena mea le-a luat CU indicatii de la medic.....si totusi.
Nu ma intereseaza pe mine care ce face si cumi isi are grija de propria-i sanatate.....insa e bine sa citim, sa ne facem singure statistici. Parerea mea.
stem_29
Postat pe 29 Ianuarie 2011 22:47
normal ca e bine sa citim si sa ne informam inainte, altfel nu putem spune: "n-am stiut!"
sunt de acord cu aiai, atata timp cat le iei responsabil nu au cum sa-ti faca rau.
cand vezi ca ceva nu e in regula te opresti, PUNCT.
stem, statistitici ne putem face si cand bem un amarat de suc si sa ajungem la spital cu pancreatita :))
statistici sunt peste tot, depinde cum le interpretezi si ce faci ca sa nu ajungi acolo.
fiecare medicament pt o durere de cap de ex este imbunatatit de-a lungul timpului, la fel e si cu contraceptivele hormonale.
OanaSun
Postat pe 30 Ianuarie 2011 00:25
DIDTRACTIE PALCFUTA!!!!
elenit_
Postat pe 30 Ianuarie 2011 18:28
Nu comparam apa vitala cu pastilele cu hormoni. Dadeam doar un exemplu pt faptul ca orice poate fi toxic si daunator pt organism daca nu este luat cu cap.

Asa cum ai dat exemplu si tu, ac combinate cu pastile de slabit. Sunt sigura ca pastilele de slabit nu le-a luat la indrumarea vreunui medic. Nimeni nu se gandeste ca pastilele de slabit ar avea ceva cu anticonceptionalele. Multi isi dau peste cap organismul numai de la pastilele de slabit singure.

Nici pe mine nu ma intereseaza daca cineva alege sa practice coitus interruptus sau ia ac sau foloseste altceva. Doar ca nu imi place sa sperii oamenii cu lucruri de genul, de la ac poti muri. Imi place sa informez oamenii ca trebuie sa ia ac cu cap, cu control la un medic bun, nu orice ginecolog care iti prescrie ceva doar ca sa te aduca din nou la el, si sa stie ca ac au efecte benefice dar si efecte secundare. De care trebuie sa fie constienti, si mai ales sa fie constienti de starea lor de sanatate, daca le permite sa ia aceste pastile sau nu. Nu imi place cand aud de anticonceptionale sa pronunt imediat "cancer" sau "moarte". Asta e numai pt cei ignoranti.

kudika330686 ma bucur ca esti de acord cu mine.

Sunt foarte multe studii recente facut de cei dinafara tarisoarei noastre, care au mai multe posibilitati. Poate e bine sa le citim, sa ne formam statistici. Pentru ca totul evolueaza. Inainte se credea ca daca lasi sangele sa curga din vena unui pacient, ajuta la orice boala. Azi stim ca nu e asa.
aiai
Postat pe 31 Ianuarie 2011 01:59
De la: marco918, la data 2011-01-28 01:15:33
De la: kudika330686, la data 2011-01-28 01:08:30
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-27 12:34:19
De la: micasirea, la data 2011-01-25 11:16:00buna!am si eu o problema....pana acum am luat ac Marvelon21(tin sa precizez ca le luam de 1 an si 8 luni cu pauza la 6 luni,pastile pt ficat la 5 luni) dar nu se mai produc...as vrea sa stiu daca pot sa le inlocuiesc cu karissa(as merge la doctor dar nu sunt in Romania,le primesc din RO)nush ce sa fac...help please

Slava Domnului ca nu se mai produc!
Mergi si tu la medic ca au aparut acum ac combinate cu continut mult mai mic de estrogen.

:)) asta am zis si eu.
ar trebui sa intrerupa si fabricarea yasminelor si dianelor (si ar mai fi cateva) care au provocat mai mult daune decat au adus beneficii.
si cand te mai gandesti ca unele-s de "ultima generatie"










... ... acum 30 de ani femeile (unele) ziceau ... vai, ce ''minune'' ... intre timp ''minunea'' aia sa dus ... a aparut alta ... alta dezamagire ... apoi alta ''minune'' ... alta dezamagire ... acum alta ''minune'' ... sa vedem cine va deveni exemplul ca va duce la alta ... dezamagire ... ... ce viata duceti si cu cine va incotopeniti de sinteti atit de speriate de urmarile ''iubiri'' voastre ... nu pot sa imi inchipui ...



cum am mai spus si pe alt topic am luat 7 ani la recomandarea ginecologului care mereu zicea ca nu are nimic ca pot sa iau si fara pauza ca pentru ei inseamna mult de la 16 ani la 40 ei bine am facut mastoza fibrochistica de la anticonceptionale din cauza medicilor care dau retete fara sa se uite macar la tine....plus ca mi am dereglat total organismul....asa ca ganditi va foarte bine inainte sa luati pastile mai ales o perioada indelungata...
paulapau
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:40
Daca medicul nu se uita la tine, e de datoria ta sa ceri teste sau sa schimbi medicul. Nu stiu de ce, dar mi se pare ca nu e numai vina medicilor aici.

Mi-as dori ca oamenii sa fie mai bine informati, dar probabil mai dureaza pana o sa se schimbe si asta.
aiai
Postat pe 1 Februarie 2011 17:05
du-te la un doctor si spune-i sa iti dea niste anticonceptionale care se gasesc si in romania. spre exemplu eu locuiesc in austria si imi iau anticonceptionalele din romania. sau daca tot ai esti pe anticonceptionale pe baza de hormoni de ce nu incerci injectiile cu hormoni sau un implant??
carryelly2
Postat pe 19 Februarie 2011 02:12
Mai intereseaza-te,anticonceptionalele nu fac deloc bine.
Incearca prezevativele mai bine.
TMadalin
Postat pe 19 Februarie 2011 08:40
De la: carryelly2, la data 2011-02-19 02:12:49du-te la un doctor si spune-i sa iti dea niste anticonceptionale care se gasesc si in romania. spre exemplu eu locuiesc in austria si imi iau anticonceptionalele din romania. sau daca tot ai esti pe anticonceptionale pe baza de hormoni de ce nu incerci injectiile cu hormoni sau un implant??

in Romania nu sunt inca disponibile injectiile sau implanturile din pacate.
eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ginecolog despre inelul vaginal pana una alta, poate e o optiune demn de luat in seama avand in vedere ca marvelon e cam puternic.
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am mare nevoie de sugestiile dumneavoastra 7 De la: lrm_mariana 24 Februarie 2010 12:38
Intermedieri consultatii medicale in Germania 1 De la: melia_azur 19 Septembrie 2009 23:25
Adeno-carcinomul tiroidian 7 De la: dreams 4 Februarie 2010 16:13
buna 4 De la: camiflorea 13 Aprilie 2010 12:10
Plipii colorectali 6 De la: dobrita1 26 Februarie 2010 07:04