Setari Cookie-uri

Planta maca

As vrea sa intreb daca a auzit cineva despre aceasta planta miraculoasa si daca cineva a luat capsule de la farmacie. Trec printr-o perioada destul de stresanta si din ce m-am documentat, este o planta cu foarte multe efecte benefice. Nelamurirea mea este daca poate fi luata in paralel cu anticonceptionalele, deoarece unul din efectele cele mai importante este reglarea hormonala, in special a ovarelor, respectiv testiculelor. Ma tem sa nu diminueze efectul anticonceptionalelor.

Multumesc :)
aiai
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:55
De la: aiai, la data 2011-01-18 18:55:38As vrea sa intreb daca a auzit cineva despre aceasta planta miraculoasa si daca cineva a luat capsule de la farmacie. Trec printr-o perioada destul de stresanta si din ce m-am documentat, este o planta cu foarte multe efecte benefice. Nelamurirea mea este daca poate fi luata in paralel cu anticonceptionalele, deoarece unul din efectele cele mai importante este reglarea hormonala, in special a ovarelor, respectiv testiculelor. Ma tem sa nu diminueze efectul anticonceptionalelor.

Multumesc :)





MACA - tablete 500mg
adaptogen

Extract 100% natural din tuberculi carnosi ai Radacinei de Maca (Lepidium meyenii).

Compozitie: proteine sub forma de polipeptide, alti aminoacizi, minerale esentiale, vitamine si acizi grasi esentiali (cum ar fi acizii linoleic, linolenic, palmitic si oleic), steroli si glicozide steroidice, alcaloizi, tanin si compusi aromatici biologic activi, cum ar fi izotiocianatii.

Actiune terapeutica: MACA este un adaptogen, un complex de factori care ajuta la refacerea homeostaziei organismului. Tonic fizic si mental, ajuta la depasirea simptomelor de oboseala cronica; restabileste echilibrul hormonal si implicit reduce disconfortul asociat cu ciclul menstrual si menopauza. Afrodisiac natural, imbunatateste dinamica sexuala si promoveaza functia sexuala, atat la barbati, cat si la femei. Intensifica fertilitatea prin stimularea spermatogenezei si a ovulatiei.

Indicatii: MACA este recomandat persoanelor care sufera de oboseala cronica, persoanelor cu o dinamica sexuala scazuta, in disconfortul asociat cu ciclul menstrual si cu menopauza, in cazuri de usoare dezechilibre hormonale si chiar in cazuri de infertilitate atat masculina, cat si feminina. Sportivii de talie mondiala utilizeaza MACA ca o alternativa sigura si sanatoasa la steroizii anabolizanti.

Contraindicatii: Barbatii cu diagnostic de cancer de prostata si femeile cu istoric de cancer de san sau orice alta forma de cancer modulata hormonal, cat si femeile gravide si cele care alapteaza vor consulta medicul inainte de utilizare.

Precautii/Efecte secundare: Nu lasati la indemana copiilor.

Produsul este foarte bine tolerat de organismul uman, necunoscandu-se pana in prezent nici un efect secundar chiar la doze record de 5000mg/kg corp, in studiile de toxicitate efectuate. Persoanele care iau medicamente pe baza de reteta trebuie sa consulte un medic inainte de a utiliza MACA.

Administrare: 3 tablete zilnic

Forma de prezentare: Flacon cu 90 de tablete * 500mg

Cu atat am putut sa te ajut!



mimi_ca29
Postat pe 18 Ianuarie 2011 19:14
Asta am citit si eu :-
aiai
Postat pe 18 Ianuarie 2011 20:22
asta am citit si eu :-
aiai
Postat pe 18 Ianuarie 2011 20:24
Ieri nu mergea sa postez tot mesajul :(
Vroiam sa spun ca am citit si eu asta pe net, si de asta am nelamuriri, pt ca regleaza sistemul endocrin si mi-e frica sa nu anuleze efectle anticoncptionalelor. Dar cred ca o sa intreb la farmacie. Sper sa stie acolo.
Multumesc pt ajutor :*
aiai
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:37
Chiar trebuie sa iei anticonceptionale ?
Cati ani ai ?
Ai idee la ce riscuri pe lunga durata te expui ?
Eu am colege si prietene care-si doresc un copil si nu mai pot ramane insarcinate .
Eu zic sa te mai interesezi despre anticonceptionale si sa cauti alta metoda de contraceptie . Sunt destule .
gabita_d
Postat pe 9 Februarie 2011 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sifilisul. 3 De la: nonado 15 Noiembrie 2009 15:52
buna sper sa imi raspundeti si mie 12 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:53
sex oral ....la ciclu 178 De la: KAMI200314 26 Februarie 2020 19:03
motive pt care o femeie isi inseala barbatul 36 De la: kudika368396 25 Iunie 2013 12:42
Omitere anticonceptional 16 De la: vieru_cezar_iasi 8 Decembrie 2009 03:59