Setari Cookie-uri

sterilet si infectii

Am avut sterilet prima data 9ani dar l-am scos sa mai fac un bebe apoi mi-am pus iar dar dupa 5 ani am avut dureri groaznice si era si timpul sail scot.Am facut infectie ;puroi la ovarul stang,mi-a dat dr sa fac analize si de cancer ,m-am speriat groaznic.La eco a iesit tumoare pana la urma cu antibiotice am scapat(gentamicina si ampicilina) .Saptamana viitoare fac iar analize la sange si apoi eco vaginala sper sa nu mai fie nimic.Durerile au fost groaznice dar mai mult ma durea toata burta simteam ca am ceva inauntru si va exploda abia ma intorceam dupa o parte pe alta ...In fine acum pare ca sunt bine voi vedea sapt . viitoare.A patit cineva ca mine?ati mai avut pr.?
canaria
Postat pe 25 Februarie 2011 14:43
Cum pana mea tii steriletul 9 ani de zile?
Se tine 3, maxim 5 ani!!! (in functie de model)
Iar apoi l-ai mai tinut inca 5 ani si nici ca n-aveai de gand sa-l scoti daca nu aveai dureri...

Nici nu-i de mirare ca ai probleme acum....
kudika_pudika
Postat pe 25 Februarie 2011 14:54
De la: canaria, la data 2011-02-25 14:43:43Am avut sterilet prima data 9ani dar l-am scos sa mai fac un bebe apoi mi-am pus iar dar dupa 5 ani am avut dureri groaznice si era si timpul sail scot.Am facut infectie ;puroi la ovarul stang,mi-a dat dr sa fac analize si de cancer ,m-am speriat groaznic.La eco a iesit tumoare pana la urma cu antibiotice am scapat(gentamicina si ampicilina) .Saptamana viitoare fac iar analize la sange si apoi eco vaginala sper sa nu mai fie nimic.Durerile au fost groaznice dar mai mult ma durea toata burta simteam ca am ceva inauntru si va exploda abia ma intorceam dupa o parte pe alta ...In fine acum pare ca sunt bine voi vedea sapt . viitoare.A patit cineva ca mine?ati mai avut pr.?


oooo ,merda
Valy90
Postat pe 25 Februarie 2011 15:17
De la: kudika_pudika, la data 2011-02-25 14:54:53Cum pana mea tii steriletul 9 ani de zile?
Se tine 3, maxim 5 ani!!! (in functie de model)
Iar apoi l-ai mai tinut inca 5 ani si nici ca n-aveai de gand sa-l scoti daca nu aveai dureri...

Nici nu-i de mirare ca ai probleme acum....


OOOo pudi, medicii spun ca si cele de 5 ani trebuie schimbate la 4 ani, chiar daca sunt bine tolerate e posibil sa se incarneze si sa fie probleme.....
Am facut sapt. trecuta niste analize la spital si tcmai se povestea acolo despre asta.
Era o tipa la vreo 45 de ani care-l avea de 8 ani steriletul.......
I-a zis o doctorita ca-l mai scoate cu tot cu uter....fereasca Dumnezeu!
Venise ca a facut o infectie, eu eram la ecograf si am auzit discutia.....
stem_29
Postat pe 25 Februarie 2011 15:48
De la: canaria, la data 2011-02-25 14:43:43Am avut sterilet prima data 9ani dar l-am scos sa mai fac un bebe apoi mi-am pus iar dar dupa 5 ani am avut dureri groaznice si era si timpul sail scot.Am facut infectie ;puroi la ovarul stang,mi-a dat dr sa fac analize si de cancer ,m-am speriat groaznic.La eco a iesit tumoare pana la urma cu antibiotice am scapat(gentamicina si ampicilina) .Saptamana viitoare fac iar analize la sange si apoi eco vaginala sper sa nu mai fie nimic.Durerile au fost groaznice dar mai mult ma durea toata burta simteam ca am ceva inauntru si va exploda abia ma intorceam dupa o parte pe alta ...In fine acum pare ca sunt bine voi vedea sapt . viitoare.A patit cineva ca mine?ati mai avut pr.?


Ce treaba are infectia cu tumoarea?, sunt 2 afectiuni total diferite si dependente.

Prezenta unui sterilet, presupune control ginecologic regulat si schimbarea lui in caz de....disconfort, plus ca, termenul max de folosinta este de 5 ani...9 ani e deja, prea mult!
Atentie maxima pe viitor la ce medic ti-l monteaza, ce tip de sterilet folosesti si...la termenii corecti de utilizare a lui!
kudika330098
Postat pe 25 Februarie 2011 20:47
primul l-am avut 9 ani apoi l-am scos nu au fost probleme deloc Am facut al doilea copil apoi mi-am pus iar sterilet si dupa cei 5 ani l-am scos (cu al doilea am avut pr)
canaria
Postat pe 25 Februarie 2011 22:24
Am fost la control era okAm fost regulat. Totul s-a intamplat in ultimul an.Nu se stia sigur ce e tumoare sau infectie dar dupa analizele de sange era infectie Si daca ai infectie se poate forma un chist cu puroi
canaria
Postat pe 25 Februarie 2011 22:33
Am si eu o intrebare...sunt baiat am facut'o pentru prima data...si am sangerat.Stiu ca asta nu este normal pentru baieti deci...sunt putin cam speriat...nu ma pot duce la doctor pentru ca nu am inca 18 ani si nici nu le pot spunealor mei. E posibil sa fac vre'o infectie sau ceva mai grav?
kudika371629
Postat pe 26 Februarie 2011 00:49
se intampla sa sangerezi stai linistit Cred ca poti sa vb si cu ai tai eventual cu tata
canaria
Postat pe 26 Februarie 2011 00:56
Si ai atatea metode de a te documenta ...
canaria
Postat pe 26 Februarie 2011 00:59
am incercat sa ma documentez dar sincer tot ce am gasit e vag.....undeva scrie ca e normal...altundeva ca nu....si nu nu pot vorbi cu ai mei...mai ales cu tata...o sa stau asa..sper sami treca...problema e ca e rana descisa acolo jos...si mie frica sa nu se infecteze de la urina...e posibil?sau sti tu ceva cu care sa dau...sa imi inchida rana...? cineva mia spus sa dau cu rivanol...dar nush daca e bun...
kudika371629
Postat pe 26 Februarie 2011 10:06
De la: kudika371629, la data 2011-02-26 10:06:19am incercat sa ma documentez dar sincer tot ce am gasit e vag.....undeva scrie ca e normal...altundeva ca nu....si nu nu pot vorbi cu ai mei...mai ales cu tata...o sa stau asa..sper sami treca...problema e ca e rana descisa acolo jos...si mie frica sa nu se infecteze de la urina...e posibil?sau sti tu ceva cu care sa dau...sa imi inchida rana...? cineva mia spus sa dau cu rivanol...dar nush daca e bun...

Du-te nene la medic si nu te ai juca cu sanatatea
Cati ani ani de ti-e frica sa le spui alor tai??
Parca ai fi muiere
Valy90
Postat pe 26 Februarie 2011 17:49
daca e rana mai bine te duci la medic nu sta asa ,totusi incearca sa vb cu cineva trebuie sa ai pe cineva mai mare frate prieten... Nu inteleg ce rana poti avea de la sex zici ?tr sa se rupa "ata"cum se spune popular si atat nu inteleg ce rana poti avea SPER CA NU AI LUAT VREO BOALA . Oricum si daca vb cu cineva si daca nu tot la medic e solutia Iar rivanol nu stiu poate doar cu ceai de musetel Nu folosi nimic fara un sfat de la medicDeci ai mare grija
canaria
Postat pe 26 Februarie 2011 21:27
De la: kudika371629, la data 2011-02-26 10:06:19am incercat sa ma documentez dar sincer tot ce am gasit e vag.....undeva scrie ca e normal...altundeva ca nu....si nu nu pot vorbi cu ai mei...mai ales cu tata...o sa stau asa..sper sami treca...problema e ca e rana descisa acolo jos...si mie frica sa nu se infecteze de la urina...e posibil?sau sti tu ceva cu care sa dau...sa imi inchida rana...? cineva mia spus sa dau cu rivanol...dar nush daca e bun...

si ai ajuns fix la ginecologie cu intrebarea ta.
doamneee :|
in fine, revino-ti si mergi la medic ca nu e de gluma daca mai ai si rana.
nu te doare cand urinezi?
OanaSun
Postat pe 1 Martie 2011 02:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti? 1 De la: nadin_0476 23 Februarie 2009 17:54
Surogat 1 De la: Carmen_O 23 Februarie 2011 20:29
radiatii laptop 11 De la: kudika002209 13 Iulie 2010 11:46
Se mai poate transmite sifilisul? 16 De la: healthy017387 23 Iunie 2010 18:21
prima ecografie- 10 De la: stephanya 19 Iulie 2009 18:27